Een vurig pleidooi van Mossadeq voor Internationaal Gerechtshof ill De Britten maken een eind aan hun blokkade van radio-Berlijn De competentie van het Hof betwist Z.-KOREAANSE OPPOSITIE NAM STEEKPENNINGEN AAN Weer verlenging gijzeling gevraagd Gevluchte koningin van Jordanië is nog steeds in Zwitserland groot belanq Gebeurtenis van Oostduitsers bedenken nieuwe plagerij Eisenhower in de verkiezingsstrijd Trumans hulpplan goedgekeurd Dinsdag 10 Juni 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 135 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN ,,/ran; inzet van imperialistische rivalen" Nationalisatie is een 'voorrecht der staten Overleg inzake staking in V.S. vastgelopen Van communi'sfen, beweerf Syngman Rhee Franse spionnen vonden kostbaar materiaal Weerbericht Nieuwe opstand op Koje Gegijzelde bestrijdt de noodzakelijkheid Onder bescherming van de politie HEVIGE STORM BOVEN NEW YORK Grootste deel van de wereld lijdt nog honger Besprekingen over het Westelijke antwoord Taft en Kefauver hebben de grootste kansen „Vliegende Driehoeken" voor de R.A.F. WEER TWEE AANSLAGEN IN TUNESIE Anderhalf milliard lager dan was aangevraagd In één week 14 gevallen van kinderverlamming Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m Familieberichtei. 20 ct p.m.m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, els woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 QEKLEED in een zwart colbert met gestreepte broek en zwarte das en onder steund door de Perzische gezant Hossein Navab en door zijn zoon, is gister morgen de Perzifche minister-president dr Mohammed Mossadeq voor de veer tien rechters van het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis te Den Haag verschenen om de competentie van het Hof een uitspraak te doen in het oliegeschil tussen Perzië en de Anglo Iranian Oil Company te betwisten. Hij sprak zeer langzaam. Af en toe zette hij zijn stem kracht bij om op felle en hartstochtelijke wijze het Iraanse standpunt te verdedigen. ,,J"\E mensheid zoekt reeds lang ge- schillen op te lossen door te luiste ren naar de stem van de rede voor de internationale gerechtshoven; veeleer dan haar hulp te vinden in het geweld", zo begon de Iraanse premier zijn plei dooi. „De achtbare rechters van dit Hof", zo ging hij verder, „zullen toege ven, dat de totale onderwerping van een natie aan de internationale autori teit, een absoluut vertrouwen zou doen veronderstellen. Het is niet om beledi gend te zijn tegenover één dezer auto riteiten van de V.N., als opgemerkt wordt, dat een dergelijk vertrouwen nog nergens bestaat en dat in elk pact, handvest of protocol, de staten grenzen hebben gesteld voor acties van de nieu we autoriteiten en daaraan hebben ont trokken, hetgeen zij beschouwden als essentiële voorrechten van hun souve- reiniteit en als grondslagen hunner on afhankelijkheid". Mossadeq concludeer de in verband hiermede, dat de grote mogendheden, zoals Frankrijk en de Ver. Staten zo voorzichtig waren ge weest zélf de beperkingen van hun na tionale competentie vast te stellen. „Is het dan toegestaan", zo vroeg hij, „het een kleine natie als Iran aan te reke nen, dat zij zich verschanst achter de strikte grenzen van het Handvest dei- Ver. Naties, zowel als achter die van haar eigen verklaring en zich radicaal er tegen verzet, dat die grenzen wor- Staalarbeiders zullen het werk nog niet hervatten De besprekingen van vertegenwoor digers der Amerikaanse staalindustrie en der vakverenigingen over 't geschil bij de Amerikaanse staalindustrie zijn volledig vastgelopen. De voorzitter van de bond van arbei ders in de staalindustrie, Murray, ver klaarde, dat de staking zou worden voortgezet. Volgens Stephens, de voor naamste onderhandelaar van de zijde der industrie, is de eis der vakvereni gingen, alleen vakbondsleden aan te stellen, het belangrijkste geschilpunt, doch volgens Murray is ook een aantal geldkwesties niet opgelost. Volgens Murray en Stephens zijn maatregelen getroffen, dat de vakbond tijdens de staking bepaalde afdelingen zal toestaan 't werk te hervatten, zo dat de belangrijkste productie voor de fensiedoeleinden kan voortgaan. Zoals bekend had Truman de Senaat verzocht geen stappen te ondernemen, zolang het overleg tussen directies en arbeiders nog gaande was. De Belgische regering zal binnen kort de inschrijving openstellen van een nieuwe obligatielening, die haar, naar verwacht wordt, 3 tot 4 milliard frank zal opbrengen. Het proces, dat wordt voorbereid te gen de elf gearresteerde Zuidkoreaan- se parlementsleden (en tegen een aan tal nog niet gearresteerden) moet aan het licht brengen, dat oppositieleden van communistische zijde geld hebben ontvangen om de huidige regering ten val te brengen. Het geld zou afkom stig zijn uit Noord-Itorca en Japan. Volgens de oppositie waren de fond sen vooral beschikbaar gesteld door Politie zoekt nog naar verdachten Bij de jacht, die de Franse politie heeft gemaakt op van spionnage ver dachte communistische personen, is in een kippenhok in Toulon o.m. een ver- «lag gevonden van het geheime mari nelaboratorium van Brusc bij Toulon, waar nieuwe radarinstallaties voor be strijding van duikboten worden oe- proefd. Voorts kwamen een kaart van de havenwerken van Toulon,, een plan voor sabotering van de electriciteits- voorziening van Toulon, bijzonderhe den over militaire convooien naar In- do-China en richtlijnen voor het orga niseren en drijven van een spionnage- bende aan het licht. Vijf personen zijn aangehouden. Agenten van de Franse contra-spion- nagedienst zijn op zoek naar een aantal personen, dat, naar men aanneemt, is ondergedoken. Franse ministers hebben, onder lei ding van premier Finay, vergaderd ter bespreking van de resultaten van het optreden der Franse politie in de ma rinebasis Toulon. Men heeft in geen der tot nu toe door het ministerie van landsverdediging onderzochte documen ten gegevens aangetroffen over be paalde installaties of wapens, die (nog) geheim worden gehouden. Het ministerie heeft echter nog niet de tijd gehad om alle door de politie in beslag genomen stukken na te gaan. Verwachting tot morgenavond: KANS OP REGEN Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land kans op enige regen of motregen. Matige en in het Noorden van het land tot krachtig toenemende Westelijke wind. Iets lagere middagtempera- turen. WOENSDAG: Zon op 4.20. onder 20.59. Maan op 0.00. onder 7.43. Zuidkoreaanse zakenlieden, die belang hebben bij handel op Japan, en die een regering wensen onder een minder an ti-Japans gezinde president. In het politieke leven in Zuid-Korea speelt geld een belangrijke rol en de grenzen der toelaatbaarheid zijn moei lijk te trekken. In zekere mate kunnen zowel te genstanders als aanhangers van presi dent Rhee elkander beschuldigen van „corruptie". Acht Amerikaanse soldaten en veer tig communistische gevangenen zijn ge wond bij een opstand in afdeling 76 van het gevangenkamp op Koje. De strijd ontbrandde, toen zesduizend gevangenen een bevel, om zich in groe pen van 150 man uit 't complex te bege ven, niet opvolgden. De Amerikaanse en Nederlandse man schappen maakten gebruik van traan gas en handgranaten en rukten op, door tanks gesteund, de bajonet op 't geweer, om de gevangenen in kleinere eenheden te verdelen. Om 8 uur plaatselijke tijd meldden de officieren, dat ongeveer vierduizend gevangenen waren overgebracht. De gevangenen staken hun eigen voorra den benzine en petroleum in branjl. De gebouwen vlogen met geweldige ontploffingen de lucht in. Toen de operatie om over half ne gen geëindigd was, waren 32 gevange nen om het leven gekomen. den oveschreden door een brutale han delwijze?" Voorrecht der staten. HE zorg, elke inmenging in de natio- nale competenties te vermijden, was i». Iran wellicht groter dan elders. „Ons grondgebied is de inzet geweest van imperialis'tische rivalen en de Volken bond heeft geen eind kunnen maken aan de toestand, de gedurende de laat ste vijftig jaar geconcentreerd was in de Anglo-Iranian". Nationalisatie maakte volgens de premier deeluitvan de voorrechten der staten. Men heeft haar reeds in vele landen toegepast. Het is voor Iran moreel en politiek onmogelijk de zaak der nationalisatie der olie-industrie in het geding te doen zijn, zo verklaarde Mossadeq verder De verdediger van het Iraanse stand punt, de Belgische prof. Rolin, wees erop, dat de competentie van het Inter nationale Hof slechts bestaat in die mate, als door beide partijen aanvaard is. Iran heeft met de grootste voorzich- t gheid het Hof erkend. De Britse delegatie, die eveneens bij de zitting van het Hof aanwezig was, zal naar vernomen wordt, niet antwoor den op het pleidooi van dr. Mossadeq. Men stelt zich op het standpunt, dat dit een politieke uiteenzetting was, welke niets te maken heeft met de aan de or de zijnde zaak. De zaak Hommersom De rechter-commissaris, mr. J. Knot tenbelt, heeft gisteren aan de recht bank te Amsterdam opnieuw ver lenging verzocht van de gijzeling van de Zaandamse journalist, de heer A, H. Hommerson. Mr Knottenbelt heeft dit verzoek gegrond op de omstandig heid, dat de heer Hommerson thans reeds zes en dertig dagen in gijzeling vertoeft en alle gelegenheid heeft ge had, zijn zegsman te noemen, maar dit nog steeds niet heeft gedaan. Voor de rechtbank, welke werd ge presideerd door mr De Gaay Fortman, heeft de heer Hommerson betoogd, dat hij juist op de gronden, door de rechter-commissaris aangevoerd, zijn zegsman niet zal noemen. Inmiddels is immers duidelijk vast komen te staan, dat door zijn weigering, de naam van de zegsman te noemen, het onderzoek tegen de onbekende dader op geen enkele wijze is geschaad, zodat er van noodzakelijkheid dezer gijzeling geen sprake is. De rechtbank heeft nog niet beslist op het verzoek van de rechter commis saris. De vereniging van Amsterdamse journalisten „De Amsterdamse Pers" heeft aan mevrouw Hommerson en haar vier kinderen te Zaandam een zeer grote fruitmand gezonden met een brief, waarin hun de sympathie der vereniging wordt betuigd. Een trieste bijzonderheid in het hu welijk van de koning cn de koningin van Jordanië is wereldkundig gewor den, toen Vrijdagavond koningin Zaïn van Jordanië, in het gezelschap van haar zoon, plotseling uit haar hotel te Lausanne verdween en voor 7idi7-. en haar kinderen de bescherming van de Zwitserse politie inriep. Haar echt genoot, koning Talal is geestesziek. Volgens berichten uit Jordanië zou de koning reeds zijn afgezet. De Zwitser se politie in afwachting van de verdere ontwikkelingen in Jordanië weigert mede te delen, waar zich ko ningin Zaïn en haar zoon, kroonpriqs Hoessein, bevinden. Zeker is echter, dat zij zich ophouden bjj het meer van Genève. Koning Talal heeft enkele dagen lang zijn vrouw en kind gezocht. Zijn adju dant heeft in Italië nasporingen ge daan die uiteraard vruchteloos bleken. Volgens te Genève verbreide geruch ten zou de koning er later in hebben toegestemd, weer te worden opgeno men in de inrichting voor geesteszieken in de buurt van Genève. In het afge lopen jaar heeft hij daar reeds enkele maanden doorgebracht. Naar verluidt is een broer van de koningin, prins Nas sein. gisteren te Lausanne aangekomen. Hij zou zich bij zijn zuster en neef hebben gevoegd. Boven New York heeft Maandag een hevige storm gewoed, die gepaard ging met stortregens en windvlagen, waarbij de wind zich verplaatste met een snel heid van 135 kilometer per uur. Op het dak van een huis in Manhat tan bevond zich een 110 kilogram we gende man; hij werd door de storm meegevoerd en viel dood neer. Duizen den bomen werden ontworteld, terwijl in tienduizenden woningen de electri- citeit werd uitgeschakeld. De storm brak kort na lunchtijd uit. Toen hij woedde, was het in New York City bijna nachtdonker. Minister H. H. Wemmers ani||| Gaarne voldoe ik aan het ver zoek van de redactie om ter gele genheid van de openstelling van de nieuwe „Friese brug" een kort woord te schrijven. Deze gebeur tenis is wel van zoveel belang, dat zij niet stilzwijgend mag worden voorbij gegaan. Van belang niet alleen voor Alkmaar zelf, maar ook voor het interlocale verkeer. Per dag toch passeren 3000 motor voertuigen, waaronder 200 bussen, de brug. In het verleden was het zo, dat de brug moest worden geopend voor ieder schip, dat passeerde. Hierdoor werd de toestand zowel voor de scheepvaart als voor het landverkeer practisch onhoudbaar. Per dag moest de brug gemiddeld 40 a 50 malen worden geopend. Dit is thans teruggebracht tot 10 15 maal, hetgeen een belangrijke verbetering mag worden genoemd. Met de bouw van de brug is rekening gehouden met het stadsbeeld van Alkmaar en er is naar gestreefd haar aesthetiseh bij dat stadsbeeld aan te passen. Ik meen te mogen constateren, dat de ingenieurs van de Rijkswaterstaat er wonderwel in zijn geslaagd aan de wensen van de Gemeenfe Alkmaar in dit opzicht tegemoet te komen Voor Alkmaar, een belangrijk knooppunt in de kop van Noordholland, wordt een nieuwe periode in haar geschiedenis ingeluid. Moge de wel vaart van deze bloeiende gemeente, mede door de gebruikneming van deze nieuwe brug, in stijgende lijn voortgaan. t In een övmicht van de voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties wordt medegedeeld, dat een groot deel der wereld nog honger lijdt en ondervoed is. Het gemiddelde dagelijkse diëet in de minst ontwikkelde en dichtst be volkte gebieden der wereld blijft nog aanzienlijk beneden de reeds onvol doende vooroorlogse gemiddelden al dus dit overzicht. In het afgelopen jaar vielen slechts geringe tekenen van ver betering vast te stellen. 20.000 OP 16160 In de 2e klas le lijst van de 516e Staatsloterij viel op nr. 16160 f 20.000. Generaal Eisenhower voert momenteel besprekingen met zijn republikeinse collega's in zijn verkiezingsactie. V.l.n.r.: Senator James Duff (Pennsyl vania), senator Henry Gabot (Mass), Eisenhower en Paul Hoffman. De Britten hebben een eind gemaakt aan hun blokkade van het in West- Berljjn gelegen gebouw van Radio-Berlijn. Wel hebben zij de eis gesteld, dat allen, die het willen betreden, voorzien zullen zijn van een door de Westberljjn- se autoriteiten verstrekte pas. Men is hiertoe overgegaan, omdat de Russen hebben afgezien van maatregelen tegen de Westberlijnse enclaves op Oostduits gebied. Overigens hebben de Oostduitse autoriteiten een beslissing genomen, welke een nieuwe blokkade tegen Berlijn zeer gemakkelijk zal maken. Alle contracten op lange termijn voor de levering van grondstoffen en steenkolen aan Westberlijnse bedrijven zijn opgezegd. De Westberljjners zullen nu van dag tot dag en wagen voor wagen moeten betalen, hetgeen hun ongeveer twee maal zo duur komt als de oude regeling. Vertegenwoordigers der Westelijke mogendheden zijn gisteren in Londen besprekingen begonnen over een Wes telijk antwoord op de jongste nota van Moskou over Duitsland. De Westelijke ministers zijn het eind Mei te Parijs eens geworden over de hoofdlijnen van het antwoord en hebben daarover over leg gepleegd met Adenauer. Fransen en Amerikanen hadden gisteren een gemeenschappelijk ontwerp, de Engel sen kwamen met een eigen voorstel. Minister Acheson zal op 23 Juni in Londen aankomen, waar hij met zijn Britse en Franse ambtgenoten, Eden en Schuman, zal beraadslagen. Er zal van gedachten worden gewisseld over de algemene wereldsituatie, waarbij vooral aandacht zal worden geschon ken aan het vraagstuk Korea en aan het verloop van de koude oorlog in Europa. OLIEVONDST TEN ZUIDEN VAN FRANKFORT Nabij Wolfskehlen, ten zuiden van Frankfort, op de plaats waar verleden jaar een grote uitbarsting van aard gas voorkwam, heeft men thans olie gevondcti. Men weigerde evenwel te zeggen op welke diepte de olie was gevonden en hoe groot naar schatting de olielaag is. Op dertien na zijn thans de 1206 kies mannen naar de nationale republikeinse conventie, die de candidaat voor het Amerikaanse presidentschap zal aan wijzen, gekozen. De stand (niet offi cieel) luidt. 462 voor senator Taft, 390 voor generaal Eisenhower, 130 voor andere candidaten en 211 met nog geen uitgesproken voorkeur of ,op de wip". Bij de democraten hebben zich 246 afgevaardigden naar de democratische partijconferentie voor senator Kefauver, 86 voor zijn collega Russell, bijgenaamd „de favoriet van het Zuiden" en 85 voor de directeur van het Amerikaanse hulpverleningsprogramma aan het bui tenland, Harriman. uitgesproken. Eén en al vleugel Plan voor snelle opbouw van de Britse luchtmacht De Royal Air Force zal over enige tijd de eerste luchtmacht ter wereld zijn, die de Gloster G. A.-5 de „Vlie gende Driehoek" in gebruik heeft. De aankoop van deze machines is ver vat in een plan voor de bouw „niet zeer grote voorrang" van een groot aantal nieuwe vliegtuigen, o.m. de Hawker „Hunter", de Supermarine „Swift" en een „All Weather" jacht vliegtuig. Over de Gloster G. A.-5 is nog wei nig bekend. De machine vloog het eerst in November 51. De G. A.-5 heeft twee straalmotoren, die samen 15000 Engelse ponden stuwdruk leveren. Hat vliegtuig heeft een zware bewapening en voert een uitgebreid radar-instru mentarium mee. Vermoedelijk bestaat de bemanning uit twee man. De „Vlie gende Driehoek" is eigenlijk één en al vleugel. Het toestel heeft een zuivere driehoeksvorm. De basis van de drie hoek bevindt zich aan de achterzijde van het vliegtuig. De romp is als het ware de loodlijn, die door de top van de driehoek loopt. De G. A.-5 is zeer wendbaar en kan de brug vormen tussen snelheden van ongeveer 600 kilometer per uur, tot snelheden boven die van het geluid. In de Arabische wijk van Sfax is gisteren een transformator in de lucht gevlogen door het ontploffen van een daarin geplaatste granaat. Een gedeel te van de Arabische en Europese wijk is thans van stroom verstoken. De schade wordt geschat op een millioen francs. In Tunis is in de Arabische wijk een kleine bom uit een auto geworpen. Twee Arabieren werden gewond. Een tweede bom richtte verwoestingen aan in een gebouw van de Arabische wijk. De Amerikaanse Senaat heeft giste ren met 5911 stemmen het program voor militaire en economische hulp aan het buitenland tot een bedrag van 6.447.730.750 dollar definitief goedge keurd en naar het Witte Huis gezon den ter ondertekening door president Truman. Het eindbedrag is bijna an derhalf milliard dollar minder dan de door Truman gevraagde 7,9 milliard. Volgens het thans goedgekeurde pro gram krijgt Europa 3.415.614.750 dollar aan militaire en 1.282.433.000 dollar aan economische hulp. Hieronder zijn begrepen 25 millioen dollar voor hulp aan Spanje. Het Nabije Oosten en Afrika krijgen samen ruim 560 millioen militaire en ruim 181 millioen econ. hulp. Azië en de Pacific bijna 565 mil lioen militair en ruim 321 millioen eco nomische Latijns Amerika bijna 58 millioen militaire en ruim 20 millioen economische hulp. 16.481.000 dollar gaat naar het inter nationale kindernoodfonds van de V.N. Truman heeft het recht naar eigen inzicht maximaal tien procent van de bedragen van het ene gebied naar het andere over te schrijven. De bedragen gelden voor het belas tingjaar, beginnend Juli a.s. In de week van 25 t/m 31 Mei zijn in het gehele land 14 gevallen van kinder verlamming aangegeven, namelijk 2 in Haskerland, 1 in A'dam. 1 op Texel 2 in Heerlen, 1 in Grevenbicht, 1 in Munstergeleen, 2 in Nieuwstadt, 1 in Simpelveld, 1 in Sittard, 1 in Spaubeek en 1 in Stein.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1