Eind 1953 een Westduits leger van ruim half millioen man Roemloos einde van een lunapark Waarom stemmen? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee Groningse jongens kregen gangster-allures Oud Amsterdams „Koffiepakhuis prooi der vlammen Zaterdag 14 Juni 1952 149e Jaargang No. 139 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bijdrage voor de Europese verdediging Als Bonn hindernissen kan overwinnen De kranige redders van Hr. Ms. O 21 „Duitsland voorpost" Tankboot en munitieschip liepen op elkaar Drijvend kruitvat ontplofte gelukkigniet Twee doden bij botsing te Emmen Gromyko: nu U.S.SR, ambassadeur in Londen In een half jaar 18 een half jaar inbraken Vergiftigingspoging in het paleis van de Bey Weerbericht Grote voorraad waardevolle boeken verbrand Tweehonderd vijftig fietsen ijlings gered Een hele kermis voor een appel en een ei Aly Hassan, degrootmoedige Een half millioen in zengende zon Eisenhower zou geheel nieuwe regering wensen Joden eisen Duitse schadevergoeding in klinkende munt Jongste voorstel van de hand gewezen Keffer!je beet vijftig konijnen de keel af Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187234 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 18 ct. per m.m Familieberichte». 20 ct. p.m.m. Vraag ca Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 WEST-DUITSLAND zal eind van het volgend jaar voor het Europese leger een troepenmacht van ruim een half millioen man op de been hebben. Dit werd gisteren ten overstaan van de buitenlandse pers medegedeeld door Theodoor Blank, Adenauers gevolmachtigde voor veiligheidszaken. Blank baseerde deze uitspraak op de verwachting, dat alle betrokken landen het verdrag van het Europese leger vóór het eind van dit jaar zullen hebben geratificeerd. Duits land zou daarin voor moeten gaan en hij koesterde geen twijfel, dat het parle ment in Bonn het verdrag midden Augustus zal hebben aanvaard. Het zou Duitsland niet meer dan twaalf maanden kosten zijn twaalf divisies op de heen te brengen, met dien verstande, dat deze divisies eerst midden 1954 strijdvaar dig zouden zijn. Adenauers gevolmachtigde stelde als voorwaarde, dat de andere landen eerst zullen beslissen over het lot van de Duitse gevangenen, die door de Duitsers niet als oorlogsmisdadigers worden beschouwd. „Als dit niet ge beurt, kan men van geen Duitser verlangen, dat hij de uniform aantrekt". HIT optimistische geluid van Blank ten aanzien van de toekomstige Duitse strijdmacht werd gesproken, terwijl zich in de Westduitse hoofdstad vele hindernissen voor een spoedige ratificatie der Europese verdragen op stapelen. De Bondsregering heeft de wens geuit, dat de ratificering nog voor de parlementaire vacantie, die 20 Juli aanvangt, zal plaats vinden. Van het tijdstip, waarop Duitsland de verdragen aanvaardt, aldus de regering, hangt voor geheel Europa veel af. „Duitsland staat op een voorpost. Er mag geen tijd meer verloren gaan." Daarentegen zijn er zowel in Bonn als in de Duitse pers vele stemmen op gegaan, die zich tegen een overijld tempo verzetten en die het Franse ini tiatief om voor de aanvaarding der ver dragen nog tot een bespreking met Rusland te komen, krachtig ondersteu nen. HINDERNISSEN VAN de zijde van de Bondsdag ver- wacht de regering overigens de min ste moeilijkheden. Deze zullen veeleer komen van de zijde van de Landen- kamer of Bondsraad en het Staatsge- rechtshof. Het verzoek van de Bonds president om de verdragen door het gerecht aan de grondwet te laten toet sen, betekent, dat de ratificatie niet van kracht zal kunnen worden vóór dit rechterlijke college advies zal heb ben uitgebracht. De regering maakt zich over de uitspraak van het ge rechtshof niet al te ongerust. De be langrijkste hindernis voor een snelle ratificatie zal wellicht van de Bonds- Eerst thans zijn nadere bijzonderhe den bekend geworden over de botsing die Woensdag in het Kanaal plaats vond tussen het Amerikaanse munitie schip „Princetown" en het Britse tank schip „British Strenght". Deze botsing had vreselijke gevolgen kunnen heb ben. Het tankschip was volledig met benzine geladen, terwijl de „Prince town" een drijvend kruitvat was. Het schip had 65000 anti-tankraket ten aan boord, die bestemd waren voor het Nederlandse leger. Wanneer zo'n raket, zonder ontstekingsmechanisme, een val van drie meter maakt, explo deert hij. De „British Strenght" boorde zich met geweldige kracht in het ruim, waar de raketten lagen opgeslagen. Een explosie bleef echter uit. Onder het ruim, dat bij de aanvaring werd opengereten, bevond zich een lading van ruim zevenduizend ton zwaar, explosieve stof. Deskundigen menen, dat wanneer de beide schepen met een kleinere hoek op elkaar waren gelo pen, de gevolgen niet te overzien zou den zijn geweest. Het mag evenzeer een wonder heten, dat de benzine niet is ontploft. Een lid van de bemanning van het munitieschip zei later laconiek: „Toen ik de eerste schok voelde, wacht te ik op de tweedeMaar die kwam niet gelukkig raad komen, waarin de regering niet over een meerderheid beschikt. Al met al wordt het te Bonn zeer twijfelach tig geacht, dat dr Adenauer in zijn op zet van een ratificatie der verdragen in Juli of Augustus, zal slagen. STAKINGEN OPGESCHORT TNTUSSEN is in Duitsland de dreiging van een nieuwe stakingsgolf voorlo pig afgewend door een overeenkomst, die gisteren tussen Adenauer en'de pre sident van het Duitse Vakverbond, werd bereikt. Het hangende ontwerp van een bedrijfswet zou de arbeiders niet voldoende medezeggenschap in de bedrijven garanderen. Hangende het thans begonnen overleg heeft het Vak verbond toegezegd, dat verdere demon straties en stakingen zullen worden af gelast. Dit moet een pak van het hart van de Bondsregering zijn, die in deze reeds zo spannende dagen door de ar beidsonrust in nog ernstiger moeilijk heden zou zijn gebracht. Korenveld maakte bocht in weg onoverzichtelijk Bij een botsing tussen een motor en een vrachtauto gisteravond te Barger Oosterveld in de gemeente Emmen, is de bestuurder van de motor, de heer H. B. uit Nieuw Dordrecht op slag gedood. De duopassagier, de heer W. H. uit dezelfde plaats werd zwaar gewond naar het Diaconessenhuis te Emmen overgebracht. Daar is hij later overleden. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Het onge luk gebeurde in een bocht, die thans onoverzichtelijk is door het koren, dat er aan de binnenzijde op een akker staat. Kadio-Moskou heeft medegedeeld, dat de Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken Met revolver en windbuks Het radiotoestel ontvreemdden zij uit een particuliere woning, waarin zij op een avond door een w.c.-raampje wa ren binnengeklommen. Bij hun laatste inbraak op 5 Mei j.l. stalen zij zeshonderd gulden uit de brandkast van een Groningse machine fabriek. Van dit geld kochten zij o.a. DE Groningse recherche heeft twee vijftienjarige Groningse jongens aangehouden, die zich in het laatste half jaar hebben schuldig gemaakt aan een paar windbuksen en hiermee scho- achttien inbraken, tien pogingen tot ten zij bij het Paterwoldse meer op mensen, die daar ontspanning zochten. Deze laatste Wild-West-daad werd hen noodlottig. Toen er klachten over de schietpartijen bij de politie binnen kwamen, werden zij aangehouden en weldra werd hun ganse doen en laten van het laatste half jaar uit de doeken gedaan. De jongens zijn thans ter be schikking van de Justitie gesteld. inbraak en voorts nog tal van andere diefstallen van uiteenlopende aard. Zjj waren bjj hun arrestatie in het bezit van een alarmpistool, een paar wind buksen en een draagbaar radio-ont vangtoestel, terwijl zij naar zjj zei den ook enige tijd de beschikking hadden gehad over een echte revolver. Hiervoor ontbrak hun echter gelukki gerwijs de bijpassende munitie. Dikwijls waren de kantoren van fa brieken en ondernemingen hun doel wit. Nu eens bedroeg de buit enkele honderden guldens, dan weer alleen wat klein geld. Vaak ook eigenden de jongens zich sigaretten en snoeperijen toe. Zij braken ook in hun eigen school in en maakten van deze gelegenheid gebruik om de cijfers van hun Paas- rapport in gunstige zin te wijzigen. Schrik in Tunis Naar te Tunis vernomen wordt, heeft de Bey via premier Bakkoesj de Franse Resident-Generaal verzocht een onder zoek te doen instellen naar aanleiding van een poging tot moord door middel van vergif in het paleis van de Bey Premier Bakkoesj werd ontvangen door de plaatsvervanger van de resi dent-generaal, de Boissesson, die het verzoek onmiddellijk overbracht aan zijn superieur. Het is nog niet bekend tegen wie de poging tot moord gericht was. Verwachting tot Zondagavond: TAMELIJK KOEL WEER Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord westelijke wind. Tamelijk koel weer. ZATERDAG: Zon op 4.20, onder 21.01. Maan op 0 32. onder 12.10. ZONDAG: Zon op 4 20. onder 2102 Maan op 00 44 onder 13.32 Bij het uitbreken van een felle brand in de boeghuiskamer van de onder zeeër Hr Ms. O 21, tijdens een diepduikoefening bij Cherbourgh, hebben boot en bemanning hun redding te danken aan het kordate optreden van twee onderofficieren. Op de brug van de O 21 v.l.n.r.: torpedomaker H. v. d. Ende, Luit. ter Zee le klasse J. Fennema (commandant) en de serg. monteur G. v. d. Pas. Andrei Gromyko is benoemd tot am bassadeur te Londen. Hij is als zodanig de opvolger van Georgi Zaroebin, die ambassadeur te Washington is gewor den. Tengevolge van de gebeurtenis sen in Bolivia in April van dit jaar, heeft de gezant van Bolivia bij ons Hof, de heer J. Ortiz Linares, zijn functie neergelegd. Het Amsterdamse pakhuis „De Spar- reboom" tussen Leidsestraat en Nieuwe Spiegelstraat is gisteren in de vroege avond goeddeels uitgebrand. Twee honderd vijftig fietsen, die in de Kcl- des van het pakhuis stonden in de daar gevestigde stalling konden tijdig Pres. Truman ere lid van de Ghesellighe Dampkringh Winston Churchill is de grote voorvechter voor de bestaansrech ten van de sigaar; president Tru man zal naar alle waarschijnlijk heid op de bres komen voor de tabakspijp. Sedert enkele dagenis de president der Ver. Staten na melijk erelid van de Purmerender pijprokersclub, „De Gesellighe Dampkringh", wiens grote ambas sadeur de bekende Opa Klijzing is. De zoon van Opa Klijzing, die voorzitter is van de Dampkringh, heeft president Truman, tegelijk met het erelidmaatschap, de ver sierselen van de Kring aangebo den, in casu een pijp, waarop het wapen van Purmerend staat afge beeld. pELUIDLOOS heeft zich in Egypte de laatste acte af- u gespeeld van een treurspel, dat de naam „De dood van een kermisexploitant" zou kunnen dragen. Het eerste bedrijf van dit drama speelt in 1946. Drie Neder landse kermis-exploitanten, de heren Hommerson, Jan vier en Vermolen, hadden gehoord, dat er in Egypte ge weldige mogelijkheden lagen voor degenen, die er een Lunapark zouden durven opzetten. De drie heren aar zelden niet lang en brachten een oriëntatie-bezoek aan Egypte, waarbij ze in contact kwamen met een zekere heer Aly Hassan, die als impressario voor het Lunapark zou kunnen optreden. Hij verzekerde de kermismensen een enorm succes. Men vertrouwde hem enkwam bedrogen uit. IN 1947 vertrok men naar 1 Cairo. Vele kleine onder nemers hadden zich bij de drie reuzen op kennisgebied gevoegd en gezamenlijk be gon men op een terrein langs de Nijl aan de bouw van het Nederlandse Luna park. Toen negen maanden later, in December 1947, de balans werd opgemaakt over het eerste jaar in Egypte, moest men vaststellen, dat de onderneming voorshands op ten teleurstelling was uitgelopen. Men had nog geen vier 'maanden kunnen draaien. De draai- en zweef molens, de schiettenten en er niet in geslaagd zo'n ver gunning los te krijgen. Doch men stond nu eenmaal met het kostbare materiaal totaal was het circa een half millioen waard in Egypte. Eén van de expedi tieleden, de heer Van Morckhoven uit Til burg, die zijn „Parijse Ke tel" bij de attracties had gevoegd, was de enige die kans zag er met zijn spul len tussenuit te trekken. De anderen moesten echter blij ven. Toen kwam Aly Hassan met het blijde bericht, dat hij in Alexandrië wèl een werkvergunning zou kunnen krijgen. Inderdaad is daar nooit geko- de autoscooters stonden het Lunapark voor het eerst werkloos in de onbarmhar tige zon. Van de vijf en veertig Nederlanders, die naar Egypte waren getrok ken, gingen er reeds ver schillende naar Nederland terug. Op kosten van de fa milie, want winst was er niet gemaakt. „Parijse Ketel" ont kwam. gaan draaien, doch eerst na twee maanden van gedwon gen wachten, want ook de vergunning voor Alexandrië bleek aanvankelijk alleen in de verbeelding van Aly Hassan te bestaan. Doch toen de vergunning eindelijk kwam, werd het Lunapark ook een succes. Koning Fa- roek en de jonge koning van Irak werden op het [\E oorzaak van alle misère feestterrein zelfs in deauto- was Aly Hassan. Deze scooter gesignaleerd. Tegen had de ondernemers beloofd, het einde van het badsei- voor een werkvergunning te zoen begonnen de attracties zullen zorgen. Zijn invloed minder te lopen en men be was echter geringer dan sloot weer te verhuizen men had geloofd en hij was naar Cairo. Verder dan Cairo is men men. Salomonsoordeel r\E autoriteiten bleven een werkvergunning weige ren en tenslotte begonnen de Nederlanders een proces wegens contractbreuk tegen Aly Hassan. De uitspraak van de Egyptische rechter was een Salomonsoordeel. Hij zei: „Gaat ieder uws weegs. De één heeft geen verplichting tegenover de ander, de ander niet tegen over de één!" Kort daarna barstte de bom, die Aly Hassan voor de Nederlan ders had gefabriceerd: er kwam een aanslag van f 130.000.wegens achter stallige belastingEerst moesten de 130 mille wor den betaald, of anders wer den de spullen' in beslag genomen. CR verstreken vier jaren. Dag na dag stond het Lunapark in de gloeiende zon of in de stromende tro pische regen. De waarde van de eens zo schitterende installaties was vrijwel nihi geworden. Kort gelede: heeft men het hele Luna park voor een appel en eer ei overgedaan aan een ze kere heer Halim, een parle mentslid, dat de Nederlan ders in hun moeilijke tijd voortdurend had geholpen. in veiligheid worden gebracht, doch een groot aantal waardevolle boeken vonden een roemloos einde in de vlam men, voord .t de brandweer het vuur bezworen had. De brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, brak omstreeks kwart voor zes naar buiten. Vuur tongen lekten uit de luiken van de tweede verdieping en grepen snel om zich heen. De stallingbaas had de te genwoordigheid van geest hulp te ha len waardoor de fietsen ijlings uit de bedreigde pakhuis naar buiten konden worden gebracht. Intussen vond het vuur een welkom voedsel in de honderden en honderden boeken van de bekende Amsterdamse boekhandel Swetz en Zeitlinger, die zowel een winkel als een opslagplaats in „De Sparreboom" heeft onderge bracht. Vooral de nieuwe boekhandel werd ernstig getroffen, doch ook ging een niet onaanzienlijk deel van het antiquariaat van de boekhandel jam merlijk in de vlammen op. Met vijf stralen bevocht de brandweer het vuur, doch zij kon weinig anders doen dan uit de verkoolde resten van het aan de voorkant vrijwel geheel uitge brande oude koffiepakhuis, hele pak ken smeulende boeken naar buiten te werken. Drie brandweerlieden werden onwel door de verstkkende rook en werden behandeld in het aangrenzen de instituut voor psysische therapie. Het vuur had zijn vernietigend werk binnen een half uur tijds grondig vol bracht. Generaal Eisenhower heeft ver klaard, dat, als hij tot president zou worden gekozen, hij de gehele demo cratische regering te Washington zou opruimen, met inbegrip van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Een geheel nieuwe regering was nodig. CR schijnen hier en daar nog misver- standen te bestaan over belang en waarde van de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat iedereen precies thuis is in de Grondwet en de Kieswet, zodat er in gesprekken over de verkie zingen - gesprekken overigens, die wij zen op een wel degelijk bestaande be langstelling opmerkingen worden gemaakt, die naast de waarheid zijn of helemaal niet waar. In de Grondwet is vastgelegd, dat de Tweede Kamerleden voor vier jaar worden gekozen: waaruit volgt, dat om de vier jaar algemene verkiezingen voor de volksvertegenwoordiging wor den uitgeschreven. De leden van de Eerste Kamer worden niet direct door het volk gekozen, maar door de Pro vinciale Staten. Hun aftreden is anders geregeld, hetgeen hier niet ter zake doet. Deze verkiezing vindt plaats op 26 Juni. Het publiek merkt er alleen iets van via een bericht in de krant. VELEN maken de fout te spreken over stemplicht. Er bestaat in ons land geen stemplicht, er is opkomstplicht. M.a.w. degene, die de kiesgerechtigde leeftijd heeft bereikt en die niet om andere redenen van het vervullen van zijn democratisch kiesrecht is uitgeslo ten, moet zich op de dag der verkie zingen met zijn oproepingsbiljet naar het stembureau begeven en een stem biljet in ontvangst te nemen. Hij hoeft het „hokje" evenwel niet rood te maken. Hij moet dus alleen „opkomen" op straffe van een boete. Aan deze om de vier jaar terugke rende verkiezingen voor de Tweede Kamer is alleen voor deze keer een bijzonderheid verbonden. De aandach tige krantenlezer zal gedurende de laatste maanden telkens verslagen heb ben ontmoet over debatten in Tweede en Eerste Kamer nopens voorstellen tot herziening van de Grondwet. Een tweetal van deze voorstellen is door de Staten-Generaal aanvaard. Het be langrijkste is ongetwijfeld het voorstel om de Grondwet aan te passen aan de ontwikkeling van de internationale rechtsorde. Het tweede beoogt het aan tal Tweede Kamerleden uit te breiden tot 150. Deze voorstellen nu moeten in een nieuwe Kamer een tweede behan deling ondergaan, waarna zij een twee derde of gekwalificeerde meerderheid moeten verwerven. Grondwetsherzie ning betekent dus Kamerontbinding. In ons land nu is het -eeds lang gewoon te de voorstellen tot Grondwetswijzi ging op een dusdanig tijdstip in te dienen, dat de tweede behandeling in een nieuwe Kamer kan geschiedeb, na dat de zittende Kamer periodiek is ontbonden. Om de vier jaar dus. Toevallig is dat op 25 Juni zo. De nieuwe Kamer zal dan over de hoven- genoemde voorstellen moeten debatte ren. Het zal de opmerkzame lezer dui delijk zijn, dat deze werkmethode een vlotte voortgang van de Kamerarbeid waarborgt. Verkiezingen betekenen ui teraard tijdverlies; en brengen boven dien een kabinetswijziging met zich. Uit deze uiteenzetting zal duidelijk zijn, waarom men in de weken, die aan de verkiezingen vooraf gaan en die door de politieke figuren worden gebruikt voor het voeren van een intensieve propaganda, zo weinig hoort over de grondwetsherziening en zoveel over allerlei plannen, die de politieke par tijen in 's lands belang hebben opge steld. De nieuwe Kamer blijft immers na goedkeuren of verwerpen van de voorstellen tot grondwetswijziging vier jaar zitten, zodat tal van andere pro blemen door de nieuwgekozene moeten worden opgelost. QP 25 Juni wordt van het Nederlandse volk geen uitspraak gevraagd over de grondwetsherziening. Wij kennen in ons land geen referendum. Op 25 Juni moet ons volk uitmaken of de politie ke lijn van het jongste verleden kan worden doorgetrokken, ja dan neen. Het behoeft glen betoog, dat wij met de meeste aandrang alle kiesge rechtigden aanraden niet alleen aan hun opkomstplicht te voldoen, maar tevens hun stem uit te brengen op die partijlijst en op nummer één van die lijst waarvan zij voor de komende jaren voor ons land het meeste heil verwachten. Een woordvoerder voor het Joodse bureau heeft te Jeruzalem verklaard, dat het Duitse aanbod voor herstelbe talingen onbevredigend is, en dat de Joodse wereldorganisaties de betalings termijnen, die de bondsrepubliek heeft voorgesteld, van de hand wijzen. Deze organisaties verlangen, dat de betalin gen grotendeels in contanten en slechts voor een klein gedeelte in natura zul len geschieden. De wereldorganisatie staat op herstel oetalingen in harde valuta, die op kor e termijn geschieden. In het blad de- sraëlische regering werd bekendge naakt, dat Israël jaarlijkse betalingei en bedrage van 100 millioen dolla1 'ist. Een aanloopperiode, gedurende velke kleinere betalingen worden ver icht, acht Israël onaanvaardbaar. Omtrent het jongste Duitse aanbod is niet meer bekend, dan dat de Bonds republiek van plan is voor te stellen gedurende een periode van 12 jaar een bedrag van 3 milliard Mark in natura te betalen. In de eerste jaren zou West- Duitsland met goederenleveranties ter waarde van ongeveer 200 millioen Mark per jaar willen volstaan. Van Joodse zij de werd medegedeeld, dat er nog geen datum voor de hervatting van de on derhandelingen is vastgesteld. De Rijkspolitie te Purmerend heeft een hond gegrepen die de afgelopen lagen in deze omgeving bijna vijftig 'tonijnen van het leven heeft beroofd, 'n de nacht beet hij de beesten, die in okken verbleven, de keel af, na de okken te hebben vernield. Het was 'iettemin een klein zwart keffertje, at na zijn „arrestatie" is afgemaakt. Iet beest probeerde zich, toen de nicht op hem werd ingezet, nog te ■edden, o.a. door drie kwartier in een sloot te blijven zwemmen, maar uit eindelijk moest het de strijd opgeven.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1