Een halve eeuw groentenvervoer via de spoorlijn Noodvoorzieningen mogen niet blijven voortslepen Veilinglokaal dorado voor opkopers en scharrelaars Wie zet er nu eens knap in op knappe vleeswagen" deze Veilingmeester Schipper verstaat zijn vak Getuigschriften voor gezinsverzorgsters Bedrijfssport 1 De commissie voor .huisverzorging nam afscheid Reorganisatie bij het Witte Kruis Een historische datum voor Broek op Langendijk Vroege aardappel-cam pagne nog niet op toeren Het „schouw varen'' reeds eeuwen oud Wat Van Dalen ervan zegt Het examen cadeau! PRISMA Bonte balavond van .Emagosas" Dr. J. Schouten over het regeringsbeleid Regering schuilt moeilijkheden naar komende kabinet Gemis aan overtuiging HEILOO Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Oudkarspel D.T.S. kampt niet mee om zuurkoolbeker Goederen van emigranten onder de h amer Er zyn wellicht meerdere oorzaken waardoor de laatste weken zo ontzaggelijk veel tweedehands goederen bij het veilinggebouw van de heer Schipper in de IWtagdalencnstraat worden ingebracht. Emigratie en de naweeën van de schoon maakwoede zijn er twee van. Wij hebben ons gisteren eens gewaagd in dit dorado van scharrelaars en opkopers, huismoeders die een koopje zoeken en al die anderen die het veilinglokaal overbevolkten, eenvoudig omdat een veiling nu eenmaal een aparte bekoring heeft en niemand van te voren kan zeggen of er iets bijzonders onder de hamer wordt gebracht. Blijkbaar troffen wij het gisteravond. Niet minder dan 340 maal moest vei lingmeester Schipper zijn stem verhef fen om de aandacht van het publiek te vestigen op een „klokgaaf" Engels ledikant, een electrische wasmachine in puike staat, een zomerjurkje met een apart dessin, een zo goed als nieuw rijwiel of een kinderbox, nacht spiegels met en zonder oor, kinderwa gens op kogellagers, naaimachines en koffergramofoons, goed spelende radio toestellen en apparaten waarop Clau dius Civilus indertijd nog heeft afge stemd. Geen bedrog Jaap Schipper verstaat zijn vak. Met een lach en een gijntje, een vermaning aan het adres van buurvrouwen die al te hartstochtelijk discussiëren over de kwaliteit van een jongensplusfour, heeft hij kans gezien ruim driehonderd van de ingebrachte stukgoederen „er-uit-to- drukken". Dat is niet zo eenvoudig als het wel schijnt. Zo'n veiling begint 's avonds om 6 uur en de laatste hamer slag viel omstreeks half elf. Al die tijd is de veilingmeester aan het woord, moet hij scherp opletten op het mij nen, moet hij maar proberen boven het gezoem en door de dichte tabaks rook heen te schreeuwen, maar boven al heeft hij tot taak de zaak te anime ren. Als een veilingmeester dat niet kan is hij niet geschikt voor zijn taak. Dan zou het Engels ledikant dat voor twee ..heitjes" werd ingezet en met veel piin boven een tientje werd opgevoerd, nooit vijftien „pietermannen" hebben opgebracht. En wat te zeggen van die kinderwagen die werkelijk onder de last van meer dan een baby veel van zijn uiterlijk schoon had verloren, maar waarvoor de eigenaar toch min stens viiftien gulden wilde vangen? Als Jaap Schipper zo'n kinderwagen intro duceert als nagelnieuw is dat geen be drog. Al die kopers in spe hebben op kijkdagen kunnen zien wat voor een „slee" het is en tijdens de veiling wordt de wagen ten overvloede dooi de opstekers Homan en Zandbergen, als ware het een wonder van techniek, aan het publiek voorgesteld. Aan de Landbouwhuishoudschool. Kennemerstraatweg 23, werd deze week aan zesentwintig gezinsverzorg- sters het getuigschrift uitgereikt. Deze gezinsverzorgsters, die haar opleiding hebben genoten aan de Volkshogeschool te Bergen en verder aan bovengenoem de school, werken nu al reeds in ver schillende gezinnen te Hilversum, Zaandam, Wormerveer, Koog-Zaandijk, IJmuiden, Zandvoort, Enkhuizen, Win kel, Langedijk, St. Pancras, Schermer eiland, Heiloo en Alkmaar. Wanneer zij dit werk nog een jaar in de practijk met goede resultaten voortzetten, zal haar het volledige diploma voor gezins verzorgster kunnen worden uitgereikt. Het werk van de gezinsverzorgster (gedurende zes weken de zieke of oververmoeide huisvrouw in het gezin vervangen) voorziet in een dringende behoefte. De gezinsverzorgsters, welke worden opgeleid met steun van de algemene stichting v. Gezinsverzorging in Noord-Holland, er tegen woord igen en werken in gezinnen van alle gods dienstige richtingen. De samenwerking is prachtig en het it dan ook zeer verheugend dat zi veel gegadigden zich alweer opgaven voor de nieuwe CTO-Er moesten zelfs meisjes op de wachtlijst worden geplaatst! De zesentwintig gezinsverzorgsters aan wie gisteren het getuigschrift werd uitgereikt zijn de dames T. Baas te Wormerveer A. v. d. Berg te Heiloo, G. de Boer te Zaandam, G. v. d. Bos te IJmuiden, G. Dragstra te Alkmaar, M. d» Graaf—Knoppers te Enkhuizen, N Groot te Zaandam, R. Grooters te Zand voort, R. Hania te Zaandam, T Hin te Zaandam. A. Huisman te Wormervppr W. Keyzer te Winkel, L. Kelder te Koog a. d. Zaan, W. Klinkenberg te IJmui den, A. Korf—Zijlstra te IJmuiden S Kuitwaard te St. Pancras, A. Langedoeri te Driehuizen, A. v. d. Lee te Bever wijk, M. "Leguyt te Wormerveer, K Petersen te Zaandam, N. Schoonewil té Alkmaar, H. Vinke te Broek op Lange dijk, A. Vriend te Zandvoort, G. Woes- tenburg te De Rijp, A. Wolfert te IJmui den, L. Zijlmans te Wormerveer. Vol trots als gold het een kunst werk uit lang vervlogen tijden, toont opsteker Homan een hand geschilderd wandbord, dat voor het kapitale bedrag van tachtig cent van de hand ging. Op het mo ment dat onze fotograaf dit plaatje knipte zou veilingmeester Schipper juist de hamer laten vallen. Op zijn „niemand niet" had de overvolle zaal niet gereageerd. „Wie zet er nu eens knap in op deze nagelnieuwe „vleeswagen" op kogella gers, het kindje kan er worden bijge leverd". „Een gulden heb ik al. een rijksdaal der voor die meneer, drie gulden voor „ja", durft u wel juffrouw voor zo'n wagen; vijf gulden daar. zes gulden hier, dat is de moeite niet juffrouw, 7.50 aan de ovei kant, moet de ooyevaar soms komen dame"? Dat ging zo door tot op zeventien gulden de hamer, bij het „niemand niet" met een harde klap op tafel viel. Zo ging een radiotoestel voor f 25.van de hand, een ander toestel voor f 70.een electrische kookplaat voor f 2.50. kapstokken en nachtkastjes voor om en nabij -de drie gulden, een naaimachine, ingezet op vier gulden voor veertien en een was machine van f 25 tot f 60.opgepierd. Kinderboxen waren gisteravond in de gratie. Een bracht bijvoorbeeld f 16. op. Het heeft geen zin een opsomming te geven van de opbrengst van al die andere goederen. De huishoudtrappen, jampotten met bagelslag. het harmoni um en de verfbrander de fietsen, de gangspiegel, dekens en holtapkarpetten Het heeft geen zin omdat bij iedere prijs een beschrijving van de kwaliteit zou behoren. Wij zijn niet deskundig en laten dat maar liever aan veiling meester Schipper over. De uitslagen van de competitie wedstrijden van het bedrijfsvoetbal en -handbal, benevens de uitslagen van de eerste bekerronde, zijn als volgt; Voetbal. Afdeling- A: BlackboysPostiljon 2-2. Afdeling B: RhodesiaVivoboys 2-5; CentraMelkboeren 7-0; Stoel INo tenkrakers 1-0. Afdeling C: BBC IIPerzifo 0-4. Bekerronde: SlagersChevroletboys 5-3; Stoel I—Povav I 0-1; SO VA—Rin gers 3-2; BBC IFordboys 6-1; Rhode siaKrom 1-2; HulskampboysPOA 1-0; LastinaboysPostiljon 1-4; Licht- bedrijvenAlkm. Courant 1-4; 't Hooge Huvs—NOC 0-1; BBC II—Povay II 5-1; APSV II—Notenkrakers 2-3; Centra— Blackboys 5-0; ReinigingMelkboeren 4-1; Ringers IIStoel II 6-1; Perzifo Vivoboys 0-3. Afdeling A: SOVA 3 3 0 0 7—0 6 BBC I 3 2 1 0 7—0 5 3 I 2 0 3—1 4 Blackboys 2 1 1 0 5—3 3 O 1 1 1 7—4 3 Chevroletboys 2 1 0 1 2—2 2 Ringers I 3 1 0 2 3—4 2 Reiniging 3 1 0 2 2—8 2 Lichtbedriiven 2 0 1 1 2—3 1 't Hooge Huys 2 0 0 2 1—4 0 Hulskampboys 2 0 0 2 1—7 0 Afdeling B: NOC 3 2 1 0 5—2 5 Stoel I 4 2 1 1 8—7 5 2 2 0 0 11—3 4 APSV II 3 1 1 1 6—4 3 3 1 1 1 6—6 3 2 1 0 1 5—3 2 2 1 0 1 6—4 2 3 0 2 1 4—7 2 3 1 0 2 4—9 2 Melkboeren 2 0 1 1 1—8 1 Notenkrakers 3 0 1 2 2—5 1 Afdeling C: POA 3 2 1 0 9— 1 5 Nagengast 3 2 1 0 10— 2 5 Perzifo 2 2 0 0 7— 2 4 Alkm. Courant 3 1 2 0 5— 2 4 2 1 1 0 2— 0 3 BBC II 3 1 1 1 8— 7 3 Stoel II 3 1 0 2 4—14 2 Lastinaboys 2 0 1 1 2— 3 Kofaboys 3 0 1 2 5—11 1 3 0 1 2 3— 8 1 Ringers II 3 0 1 2 2— 7 1 Handbal. Afdeling A: RHVHulskampsiris 2-4: NOCKrom 8-2; Lastinagirls Krom 1-3; Telefonia't Hooge Huys 0-5; Hulskampgirls—NOC 2-3. Afdeling B: ZwaluwenIVA 2-1; De Wild—PCB 6-3; Centra—JAK 2-1. De standen in de afdelingen zijn als volgt: NOC 6 4 1 I 30- -18 9 't Hooge Huys 5 3 1 1 23- -15 7 4 3 0 1 17- -13 6 HVB 4 1 2 1 27- -23 4 Hulskampgirls 6 2 0 4 10—17 4 5 2 0 3 13- -26 4 RHV 3 1 1 1 8- - 6 3 Lastinagirls 5 0 1 4 5- -15 1 Afdeling B: 4 4 0 0 19— 5 8 De Wild 3 2 1 0 17- - 9 5 Zwaluwen 4 2 1 1 13- -13 5 3 2 0 1 9- - 6 4 TVA 4 1 0 3 9- -11 2 PCB 4 1 0 3 11- -20 2 JAK 4 0 0 4 1- -15 0 SPOORWEGVERBINDING MET INDUSTRIETERREIN NOORD Als de gemeenteraad op 18 Juni de overeenkomst met de N.S. goedkeurt zal zo spoedig mogelijk worden begon nen met het leggen van de rails, dis het industrieterrein Noord met het spoorwegemplacement zal verbinden. I/ORT geleden heeft in de afdeling Alkmaar van het Witte Kruis een reorganisatie plaats gehad met het doel de werkwijze meer aan te passen aan de geest des tijds, aan de zich steeds meer uitbreidende werkzaamheden en aan de steeds groeiende organisatie van het Witte Kruis. Tot dusver be stond er namelijk reeds sedert lange jaren een geheel uit dames bestaande commissie voor huisverzorging, welke op eigen benen stond. Thans is alles meer gecentraliseerd, de commissie is opgeheven en haar belangrijke taak is ondergebracht bij de belangrijke on derafdeling Gezinsverzorging van het Alkmaarse Witte Kruis. De leiding van deze onderafdeling is in handen van mevr. W. J. BruinvisSilver. Gistermiddag werd in de bar van ho tel Victory in een intieme bijeenkomst afscheid genomen van de dames van de commissie, welke in het bijzonder bestond uit de dames Van Rossum du ChattelDe Graaff. HalffDorrepaal, OrtWiersma en SpaansSaai. Hier bij waren o.m. aanwezig vrijwel het gehele bestuur van het Witte Kruis en bijna alle gezinsverzorgsters. De voorzitter van de afdeling, dokter J. Lourens, richtte een hartelijk woord van dank tot de scheidende dames en wees op het voortreffelijke en vele werk, dat zij in de loop der jaren heb ben verzet. Mevr. ElemaSas bood hierop de dames een herinnering aan. waarna zij ook namens de gezinsver zorgsters in de bloemetjes werden ge zet. Hierop bleef het gezelschap nog enige tijd in intieme kring bijeen. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 6 tot en met 11 Juni werden de volgende voorwerpen als gevonden bij de politie aangegeven. Ze zijn, ieder werkdag uitgezonderd Zaterdag van 17^-18 uur te bevragen aan het bureau van politie: lood, vulpot lood, ceintuur, contactsleutel, wanten en haarstrik, vest, kinderschoentjes, jopper- tje, messen, broches, halssnoer, kous. handschoenen, motorband, ketting, rijwiel penning, portemonnaie met inhoud, sleu tel, spaarpot, notitieboek, vulpen, ketting, wollen mutsje, ceintuur, passer, horloge, vulpen, rammelaar, zakdoek en shag- doosje. 79 JUNI 1902-1952 (Van onze correspondent) Negentien Juni 1952 zal voor de gToentenveiling te Broek op Langen dijk een historische datum zijn. Dan is het namelijk juist vijftig jaar geleden dat de spoorlijn in de Langedijk voor groentenvervoer in gebruik werd ge nomen. Hoewel dit jubileum waar schijnlijk zonder enig ceremonieel zal worden herdacht, willen wij toch even een terugblik werpen op de achter ons liggende vijftig jaar. De ontwikkeling van de Broeker veiling houdt ten nauwste verband met dit vervoer per spoor, daar het een enorm voordeel was, dat de produc ten zo dicht in de omgeving van de veiling verzonden konden worden. Daarvoor werd er geladen bij het sta tion Heer-Hugowaard, waar een on dernemende tuinder, de heer Swager. voor eigen rekening een lijntje liet aanleggen, dat aansluiting gaf op de hoofdlijn van station Heer-Hugowaard. Genoemde heer Swager had reeds in 1879 het initiatief hiertoe genomen, zodat dit particuliere spoorlijntje toch nog drieëntwintig jaar dienst heeft gedaan. Het zou echter nog tien jaar duren tot 1887 tot de Broeker veiling werd opgericht en de groen ten bij afslag werden verkocht. In die tijd is het veilsysteem, zoals we dat tegenwoordig kennen ontstaan. Het zij met ere genoemd, dat de veiling te Broek op Langendijk de oudste in Nederland is en als we goed zijn in gelicht, ook de eerste in Europa. Voor die tijd werd de groentenhan- del voornamelijk door de schippers op Amsterdam gedreven, via het Noord- Hollands Kanaal. Hoewel door de spoorlijn Amster damDen Helder, in gebruik genomen in 1865, reeds een ommekeer bereikt was met het groentenvervoer, groeide deze ontwikkelingsgang nog veel snel ler toen Broek op Langendijk in 1902 haar eigen spoorlijn kreeg. In die vijf tig jaren zijn vele duizenden wagons groenten de wereld ingerold tot in alle deelen van het continent. We kunnen gerust zeggen, dat de stichting van de toevoerlijn grote welvaart gebracht hee in deze streek, waar het tegenwoordige geslacht nog van profiteert. De spoorlijn heeft daarnaast nog vele jaren dienst gedaan voor het personen vervoer naar Alkmaar. Vele scholie ren hebben jaren dagelijks gebruik ge maakt van „het Broekertje", zoals het spoortje algemeen genoemd werd. Wie Benoemingen Pachtkamer Bij Kon. Besluit zijn herbenoemd in de pachtkamer van het kantongerecht te Alkmaar, gerekend van 1 Januari 1952 tot plaatsvervanger van het eer ste lid de heren P. Blaauboer en J. Wagenaar. tot plaatsvervanger van het tweede lid. gerekend van 20 Januari 1952 de heren J. Blom, P. M. Buhrmann en W. Schermerhorn. DAMCLUB W.D.Ó. Gisteravond werden op de clubavond van W.D.O. diverse beslissingspartijen en partijen voor de zomercompetitie gespeeld. In de 1ste afdeling won R. Burgert zijn uitgestelde partij tegen R. Zaadnoordijk. Daardoor is een be slissingspartij nodig geworden voor de tweede plaats in de 1ste afdeling n.I. tussep W. Piederiet en A. Burgert die gelijk zijn geëindigd. In de 1ste afdeling zomercompetitie won M. J. Langras bij verrassing van H. Kruider, terwijl voor deze compe titie in de tweede afdeling de volgen de resultaten werden behaald'. A. BosmanJ. Schipper 02; C. Fok P. Noom 02. J. HommaJb. Strij- bis 20; J. StrijbisJ. Deichmann 0—2. naar Alkmaar moest maakte gebruik van het lokaaltreintje. Maar de tijden veranderen en wij met hen. Zo moest het Broeker treintje de concurrentie strijd verliezen yan de in de twintiger jaren opkomende autobusdiensten. Het personenvervoer werd opgeheven, maar het groentenvervoer bleef tot de hui dige dag bestaan en zo het er naar uit ziet zal dit blijven^ bestaan ondanks de vele vrachtauto's' die dagelijks de Langedijker veilingen bezoeken. We kunnen ons de Broeker veiling niet indenken zonder de toevoerlijn en al wordt er dan geen feest gevierd, is het o.i. toch goed even stil te staan bij de historische datum van 19 Juni 1952. Minimumprijs* vroege rode kool Bij de veiling is bericht ingekomen, dat de minimumprijs van vroege rode kool ingaande 16 Juni op vijf gulden per 100 kg is vastgesteld voor sortering A en vier gulden voor sortering B. De vergoedingsprijs bedraagt resp. vier en drie gulden. De heffing is o'p vijftig cent per honderd kg bepaald. Voor sortering A is de vergoedingsprijs voor tweede kwaliteit eveneens drie gulden. ai De vroege aardappelcampagne San de Langedijk is nog niet op volle toe ren gekomen. Het droge weer van de laatste tijd is hieraan niet vreemd. Vele tuinders wachten nog met rooien in de hoop, dat de opbrengst groter zal zijn, Het wachten is op regen, opdat het product meer tot wasdom komt. De aanvoeren aan de Langedijker vei lingen zijn dan ook nog niet groot. Een veildag b.v. van 13 wagons, zoals dezer dagen in Broek op Langendijk en van 800 kg te Noord-Scharwoude is slechts gering als we daartegenover de Streek stellen. In Grootebroek zijn er dagelijks grote aanvoeren van 80 en meer wagons om van de verschillende andere veilingen in West-Friesland nog maar niet te spreken. Het product is daar ook beter gegroeid door de regen. Footaardappelen Er zijn ook tuinders die wachten met rooien en hun eerstelingen in de grond laten zitten. Ze hebben hiermede een bedoeling om ze te zijner tijd. in ieder geval voor 20 Juli, op te slaan als pootaardappelen. De teelt van poot- aardappelen is de laatste jaren zeer aantrekkelijk voor de tuinders ge weest, zoda. het niet zou verwonde ren als hiermede bij deze campagne rekening wordt gehouden. Het is te verwachten, dat de garan tieprijzen voor de poters dit jaar niet lager zullen liggen dan het vorig jaar,1 zodat men er in ieder geval enig hou vast aan heeft. Op vele aanplakborden in dorpen en pemeenten in het Geestmerambacht, waar nog tal van bannen bestaan, welker be sturen het toezicht hebben op het vaar water en de zorg voor het schoonhouden daarvan, ziet men in de maanden Mei tot soms September een biljet prijken, met het opschrift „Schouw". Dit woord vin den we terug in tal van Nederlandse woorden, zo b.v. in beschouwen en aan schouwen. We kennen de betekenis van: Van Dale omschrijft „aanschouwen" met beschouwen, aanzien, gadeslaan, ter wijl hij als betekenis van „beschouwen" aangeeft: bezien, oplettend aanschouwen, overwegen. Het woord schouw wordt in zijn woordenboek aldus omschreven: be zichtiging, opneming, beschouwing, on derzoek. Ter meerdere verduidelijking wordt de uitdrukking of zegswijze: de schouw rijden, varen verklaard met: langs de dijken trekken om hun toestand te onderzoeken. Van Dale was in Sluis (Z. VI.) hoofd der openbare lagere schopl, toen hij zijn woordenboek samenstelde. Hij woonde dus in een streek, waar tal van polders aan elkander grensden en door dijken gescheiden waren. Waarschijnlijk was het Van Dale jiiet bekend, dat in Noord-Hol land de Schouw varen" ook betekende langs de wateren (sloten en plassen) varen om de toestand van die waterwegen te onderzoeken. Op de aanplakbiljetten, hiervoren be doeld, wordt dan door het bestuur van de banne aan belanghebbenden meege deeld, dat de gewone jaarlijkse schouw zal worden gehouden van alle hinderlijke gewassen als riet, taanstokken enz. We gens nalatigheid derzelve wordt de schul dige gestraft met boeten, volgens de po litieverordening, art. VII bepaald. Deze „schouw" heeft dezer dagen in enkel bannen plaats gehad of zal, als het nog niet is gebeurd, wel spoedig ge schieden. Vroeger namen de schouwers dan plaats in een vlet, die met de kloet door een of twee mannen werd voort geduwd, waarbij de voornaamste sloten werden afgevaren, om te zien, of de land gebruikers de sloot bij hun akkers van hinderlijke gewassen hadden gezuiverd. Als die rondvaart had plaats gehad, werd dan, al naar de beste gelegenheid zich voordeed,in een café, kolfbaan, raadhuis enz., het resultaat van hun bevindingen besproken. De soep werd ook hier niet zo heet gegeten als ze werd opgediend, met n Echt Prisma ancre horloge v.a.49ï5 Sierlijk en solide J Ancre Advertentie. trig. Med.) De ULO-schoolvereniging „Emago sas" heeft gisteravond in het Wapen van Heemskerk een balavond gehou den, waaraan ook door leerlingen van andere scholen enthousiast werd deel genomen. „The Dolonans" o.l.v. Wim de Lange zorgde voor de dansmuziek en voor een zeer gezellige stemming in de zaal. Éigen ULO-krachten klommen tussen de dansbedrijven door op de planken. Zo ontpopte de heer H. v. d. Heuvel, leraar aan de ULO, zich als een onderhoudend goochelaar. Henk Boon kwam voor de dag met een veel belovende eigen rh.vthm-groep en de veelzijdige George Wagner danste de Baccarole uit Hoffmans Erzahlungen van Offenbach. Ons grote bezwaar tegen het huidige kabinet is niet, (lat het talrijke nood voorzieningen heeft ingevoerd, maar dat het deze voorzieningen heeft gehand haafd en verzuimd heeft daarvoor definitieve regelingen in de plaats te stellen. Dat is gebeurd bij het woningbeleid, hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij de ouderdomsvoorziening en de werkloosheidsverzekering en vele dergelijke voor beelden zouden zijn te putten uit de gevolgde belastingpolitiek. Men heeft be wust de noodmaatregelen aangehouden om de moeilijkheden van een perma nente voorziening naar de toekomst te verschuiven. Deze woorden sprak Vrij dagavond de voorzitter van de anti-revolutionnaire partij dr J. Schouten op een openluchtbijeenkomst, die door de kamerkieskring Den Helder in de Muziektuin te Alkmaar was belegd. de beugel, aldus dr Schouten. Niet het komende kabinet, maar deze minister en met hem de andere leden van de ministerraad dragen de verantwoorde lijkheid voor de noodvoorzieningen, die zij hebben ingevoerd en veel te- lang gehandhaafd. Deze regelingen rusten niet op een gezonde grondslag. Zij zijn als noodmaatregel bedoeld. Inhakende op zijn hierboven gepo neerde stelling zei dr Schouten, dat met name bij de woningbouw ae nieuwbouw alleen geen redding .tan brengen. Men dient er ook voor te zorgen, dat het bestaande huizenbezit niet ten onder gaat aan verwaarlozing en om dit tegen te gaan zal een ver hoging van de huren noodzakelijk ziin. Huurverhoging raakt op haar beurt de looncompensatie. Moeilijke problemen, die door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting heel gemak kelijk worden opgelost met de woor den: „Daar moet het volgende kabinet maar voor zorgen". Dit kan niet door Een ander bezwaar tegen de rege ring noemde de spreker het gemis aan overtuiging waarmee zij de ziel van het volk zou kunnen treffen. Het fun dament, waarop onze volkswelvaart rust is te zwak. Het is de taak van de regering dit fundament t$ versterken met de kracht der overtuiging. Uitvoerig behandelde spreker de uitvloeisels van het regeringsbeleid ten aanzien van Indonesië. Hij verklaarde met klem, dat herziening van de over eenkomsten dwaasheid is zolang Indo nesië om onbekende reden een hon derdtal Nederlanders gevangen houdt, zolang het Nederlandse wapenzen dingen naar Nieuw-Guinea confiskeert en zolang het de Zuid-Molukken in strijd met het overeengekomen récht tegen hun vrije wil in de eenheids staat Indonesië heeft opgenomen. Over Nieuw-Guinea merkte spr. op, dat het gezag over dit gebied rechtens bij Ne derland hoort en dat het wenselijk zou zijn, wanneer de Nederlandse le gering te dezen opzicht in duidelijke taal haar standpunt tegenover Indone sië kenbaar maakte. Nationale pontiek. De AR zo besloot dr Schouten, staat op het standpunt, dat Nederland meer dan ooit behoefte heeft aan een na tionale politiek, een staatkunde, die alle krachten kan samentrekken om in de nationale behoeften te voorzien. Langs de weg van de zelfordening onder algemeen toezicht van de over heid moeten wij de vraagstukken jnt- wikkelen in de banen des rechts. Nadat spr. in het kort de doorbraak gedachte had behandeld besloot hij zijn rede met een oproep tot allen om de verkiezingsactie van de AR met kracht te steunen. Op deze avond werd tevens het woord gevoerd door de echtgenote van de Kamerkring-voorzitter mevrouw L A. LeverBouwe, die eveneens aan spoorde tot grote activiteit in de ver kiezingsstrijd. andere woorden, de schuldige werd „wegens nalatigheid derzelve" niet dadelijk ge straft, maar hem werd een waarschuwing gezonden, waarbij hij op zijn nalatigheic werd gewezen en verzocht, te zorgen dal een en ander vóór een bepaalde tijd in orde was gebracht. Er werd dan nog een naschouw gehouden om te onderzoeken of aan de opdracht was voldaan. Nu moet men niet denken, dat, als de schouwers hun werk hadden verricht, ze huiswaarts keerden. Meermalen werd er een „gastdag" van gemaakt. Tegen woordig geschiedt het schouwen wat vlug ger; niet meer met de kloet wordt het vaartuig voortbewogen, doch met een mo torschuit vaart men er op uit. Meer slo ten kunnen dan desgewenst worden „ge schouwd" en men is nog vroeger thuis. Ook nu komt het nog voor, dat men er na de schouw een gezellige bijeenkomst van maakt, maar toch niet in die mate als dat vroeger geschiedde. Vroeger deed men het anders dan nu, evenals men, als er nog eens met tegenwoordige termen zou worden bekend gemaakt, dat ei schouw zal worden gehouden, dit nu op geheel andere wijze zou redigeren. Toch begrijpen belanghebbenden het wel en ziin er van overtuigd, dat die taanstok ken en dat riet, werden ze er door de schouwers op betrapt, hen brandmerkte als „slordige bouwer". Wie de slootkan ten niet goed schoon houdt, doet dit op de- akker doorgaans ook niet al te best. Wie in het Geestmerambacht van Oost naar West en van Zuid naar Noord „de schouw vaart", komt tot de prettige ont dekking, dat er niet veel gezondigd wordt tegen de voorschriften, welke de keur dienaangaande bevat. Maar zoals overal, blijkt er ook wel een beetje kaf onder het koren te zitten, maar hét kaf vormt gelukkig een gering percentage. Door verschillende oorzaken kon deze week de prijs van 20 cent voor prima kwaliteit vroege aardappelen niet gehandhaafd blijven. Vooral in de streek namen de veilingaanvoeren enorm toe, tot meer dan 1000 ton per dag. De plaatselijk vrij overvloedig gevallen regen deed de aardappelen zeer snel groeien. Gelukkig werden tamelijk grote partijen voor export ge kocht, waardoor de prijsdaling binnen redelijke grenzen bleef. Toch was Donderdag de middenprijs aan de vei ling te Broek op Langendijk maar weinig boven de 15 cent. Voor export werd gekocht voor 14.50 tot 15.30 cent. Daar aan de Langedijk geen regen is gevallen, nam de aanvoer hier prac- tisch niet toe. Rode eerstelingen wa ren ongeveer 2 cent per k.g. hoger dan de blanke. Bloemkool is tamelijk goedkoop. Ook de bospeen is in prijs gedaald en kon met moeite 1819 ct. maken. Rabarber was iets meer ge vraagd, waardoor de aanvoeren wat toenamen. Betaald werd van 4.5 tot 6.5 'cent per k.g. Door de droogte blijft het beschot veel te klein. Telefoon voor handelaren op de veiling Het bestuur van de Langedijker Groentencentrale heeft besloten, de handelaren, die dagelijks de veiling be zoeken, in de gelegenheid te stellen, zichzelf te bedienen door middel vaa een eigen telefoontoestel. Gebleken is, dat in kringen van de handel hiervoor veel belangstelling bestaat. Momenteel moeten de handelaars, wanneer er te lefoon voor hen is, van het toestel van de veiling gebruik maken. BENOEMD TOT ONDERWIJZERES Mej. J. Slot werd met ingang van 1 Juli benoemd tot onderwijzeres bij het Chr. Lager Onderwijs te Gaast ibii Makkum). D.T.S. zal dit jaar niet deelnemen aan de wedstrijden om de zuurkoolbe ker. Als één van de redenen wordt ge noemd, de omstandigheid, dat het eer ste elftal dit jaar niet meer tegen .Vrone" gespeeld heeft .Een ander mo tief is, dat L.S.V.V. nog bezet is met het oog op de jubileumwedstrijden. GESLAAGD Voor onderwijzeres is te Amsterdam geslaagd mej. C. Pirovano Voor het examen nuttig handwerken slaagde te Alkmaar mej. I. Pretorius.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9