H.B.S. wordt een zesjarig Athenaeum Eerste Kamer aanvaardt overgangs regeling Werkloosheidswet VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Beiere vorming voor toekomstige taak Chinees schoot een Zaandamse steenkolenhandelaar dood Propaganda voor vorming van Oostduitse leger begonnen Verdediging van Europa in gevaar Juni Woensdag 18 Juni 1952 149e Jaargang No. 142 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Koninklijk bezoek bij Ascot-races INGRIJPENDE ONDERWIJS- WETSONTWERPEN Nieuwe vierjarige middelbare school Middernachtelijke aanslag Echtgenote werd in de bovenarm gewond Egypte wenst actie tegen Israël BOM ONTPLOFT NABIJ WINDSOR Geen accoord over een conferentie-van-vier Londen dementeert de Parijse berichten Groots stuk werk van minister Rutten .Pleidooien" van alle persorganen en partijen Door vermindering van V.S.-vliegtuig productie Compensatie voor werkgevers te klein Verschillen in uitkering weggewerkt Ook Mai me voor Jk« Sir Eric Becket besloot zijn pleidooi „Schuman" ministers komen te Parijs bijeen in Directie; J. BIJLSMA eD C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAJU2SCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m. Familieberichte» 20 ct. p.m.m. Vraag tn Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER RUTTEN heeft in een persconferentie een uitvoerige toelichting gegeven op de bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen tot regeling van het voorbereidend hoger- en van het algemeen middelbaar onderwijs, waarin wordt getracht een wettelijke vorm te geven aan de denkbeelden, die minister Rutten ongeveer een jaar geleden in een nota aan de Tweede Kamer heeft ken baar gemaakt. Algemeen middelbaar onderwijs en voorbereidend hoger onder wijs hebben, aldus de minister, een zo uiteenlopende doelstelling, dat regeling in twee verschillende wetsontwerpen is geboden. Algemeen middelbaar onder wijs toch moet de leerlingen die algemene ontwikkeling geven, die voor vele functies in het maatschappelijk leven in bedrijfs- en overheidsdienst is vereist, terwijl het voorbereidend hoger onderwijs beoogt een opleiding te geven, welke tot het volgen van hoger onderwijs geschikt maakt. Koningin Elizabeth van Engeland en de Hertog van Edinburgh woonden de Ascot-races bij. In een open landauer arriveerde het Koninklijk paar bij Golden Gate. (Van een onzer redacteuren) /GISTERAVOND kort voor midder nacht heeft in de Savornin Loh manstraat te Zaandam een moordaan slag plaatsgevonden, waarbij de steen kolenhandelaar Jb. Kok uit Koog aan de Zaan vrijwel op slag werd gedood. Zijn vrouw kreeg een schotwond aan haar arm en moest in het gemeentelijk Vckenhuis worden opgenomen. Omstreeks kwart vóór twaalf kwa men de heer en mevrouw Kok in de Savornin Lohmanstraat aan, waar zij mevrouw C„ de echtgenote van een Chinese textielhandelaar, naar haar Woning brachten. In de woning wacht te de Chinees Y. C. C. zijn vrouw en de heer en mevrouw Kok op. Er ont stond een woordenwisseling, waarbij de Chinees plotseling een revolver trok en twee schoten op de heer Kok afvuurde. Deze werd onmiddellijk ge dood, terwijl zijn echtgenote een schotwond in haar bovenarm kreeg en gillend bij omwonenden binnenvlucht te. De Chinees holde na zijn daad zijn winkel binnen en vluchtte via de ach terdeur naar het Boomgaardspad. Hier meldde hij zich hevig ontdaan bij de fabriekarbeider Vleeshakker, die hij om onderdak verzocht, waarbij hij terstond bekende een moord te hebben gepleegd. De heer Vleeshakker, aan wie C. achthonderd gulden en een kostbaar horloge aanbood, weigerde de Chinees toegang tot zijn woning. Tijdens de woordenwisseling met de heer Vlees- Wegens verplaatsing der regering naar Jeruzalem Egypte heeft er bij de regeringen van de andere Arabische landen op aangedrongen, een gezamenlijke diplo matieke actie te beginnen, teneinde Is raël te beletten de zetel van zijn re gering naar Jeruzalem te verplaatsen. Eerder in de maand verluidde, dat de Egyptische minister van buitenlandse zaken een memorandum had opgesteld over de internationalisatie van Jeru zalem. Het zou eerst aan de Arabische regeringen en vervolgens aan andere landen langs gebruikeliike diplomatieke kanalen aangeboden worden. Maandagavond heeft Egypte voorge steld, dat de Arabische regeringen af zonderlijk een protest indienen bij de verzoeningscommissie der V.N. en bij de secretaris-generaal, Trygve Die. te gen „schending van de resolutie der V. N. door Israël". Verder zouden de Ara bische landen zich met buitenlandse mogendheden moeten verstaan om druk te oefenen op Israël, Bij een demonstratie van het gebruik van schietkatoen is Dinsdag in de ba rakken van de cavalerie nabii het ko ninklijk paleis te Windsor een bom ontploft. Tien militairen werden ge wond, van wie twee zeer ernstig. Een hunner is later gestorven hakker bekende C., dat hij de revolver reeds twee maanden geleden had ge kocht en vertelde hij in gebroken Ne derlands, dat hij iemand had doodge schoten, zodat hij wel vijftien jaar in de gevangenis zou moeten zitten. Ver volgens ging C. opnieuw naar de plaats van het misdrijf, waar hij direct door de politie werd- gearresteerd. Omtrent de motieven van de moord tast men nog in het duister. Tijdens zijn vlucht naar het Boomgaardspad moet de Chinees, die tijdens de avonduren enige borrels had gedronken, zijn revolver over een schutting van een speeltuin hebben ge gooid. Met een speurhond is men tot diep in de nacht bezig geweest de re volver te zoeken. Te Londen is ontkend, dat Amerika Engeland en Frankrijk zijn overeenge komen, Rusland uit te nodigen tot een conferentie-van-vier over de instelling van een neutrale commissie, welke de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland zou moeten onderzoe ken Daarmee is een bericht uit Parijs te gengesproken, waarin was medegedeeld dat de V.S. een voorstel van Engeland en Frankrijk te dien aanzien hadden aanvaard. De besprekingen over het Westelijke antwoord op de Russische nota inzake Duitsland worden te Wash ington en Parijs voorgezet, is verder te Londen verklaard. Op de vraag, of er tussen de Westelijke mogendheden ver schil van mening bestaat over het tijd stip voor een uitnodiging aan Rusland voor zulk een conferentie, werd het antwoord geweigerd. Weerbericht Verwachting tot morgenavond; ENTELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets koeler. DONDERDAG- Zon op 4 19. ondei 21 03: maan or 1 40 onder 1852 TN HET wetsontwerp voorbereidend hoger onderwijs worden de gymnasia, de lycea en de hogere burgerscholen voortaan ten einde het prae-universi- tair karakter van dit schooltype beter te doen uitkomen athenaea te noemen geregeld. De cursusduur van al deze schooltypen zal zes jaar zijn. Voor de HBS betekent dit een verlenging met één jaar. De minister acht dit nood zakelijk, omdat de omvang der leerstof, die niet drastisch is te beperken, voor de meeste leerlingen te groot is om in vijf jaar goed verwerkt te kunnen wor den. Hij is zich bewust van de bezwa ren, maar gelooft, dat door het rustiger tempo het doubleren zal verminderen. Bovendien bestaat voor zeer begaafde leerlingen de mogelijkheid de studie in minder dan zes jaar te voltooien. In het leerplan van het gymnasium worden geen ingrijpende wijzigingen voorgesteld; het is echter gewenst, dat met het oog op de eisen van het huidi ge gecompliceerde maatschappelijke le ven de sociale wetenschappen een ze kere mate van aandacht krijgen. Geheel nieuw is, dat op het athe naeum en op de overeenkomstige af deling van het lyceum eenvoudig Latijn zal worden gegeven, ter persoonlijke verrijking van de leerlingen en. tot b<: - ter begrip van algemeen gebruikelijke namen, termen en uitdrukkingen. In de hogere klassen zullen bovendien klas sieke geschriften in vertaling worden gelezen. Baas in eigen huis TENEINDE een „te strakke gelijkvor migheid" tegen te gaan, meent de minister, dat elke school de vrijheid moet hebben naast het minimum aantal lessen in voor allen verplichte „kern vakken", een eigen bijzonder leerplan van „keuzevakken" op te kunnen stel len, hetwelk tevens de ontwikkelings- mogelijheden der leerlingen zou ver groten. De school en de rector ook het athenaeum krijgt een rector zij „baas in eigen huis"! Dit baas-in-eigen-huis-zijn komt naast de vrijheid zelf de duur der lessen te kunnen bepalen, onder meer ook tot uitdrukking in de voorgestelde rege ling van het toelatingsexamen, dat niet meer verplicht zal zijn. De toelating zal in principe geschieden op het ad vies van het hoofd van de lagere school, maar de rectoren kunnen een toela tingsonderzoek instellen. Ook in financieel opzicht zal, moch ten deze voorstellen wet worden, de school in aanzienlijke mate „baas in eigen huis" zijn. Tevens zal de lijn der pacificatie verder worden doorgetrok ken; de subsidiëring van bijzondere en gemeentelijke scholen zal aanzienlijk worden vereenvoudigd. Zowel naar de kant van de lagere school als naar de kant van de univer siteit wordt een nauwere aansluiting nagestreefd. Zo is het onder meer de bedoeling, dat in de hogere klassen de leiding van de leraar geleidelijk zal verminderen, opdat de leerlingen aan zelfstandige studie gewend raken. De regeling der eindexamens onder gaat vooralsnog niet veel wijziging. In deze wenst de minister eerst de reacties en suggesties van belanghebbenden af te wachten. „Laat ze maar los komen om ons op de goede weg te brengen!" Hierbij zou men bijvoorbeeld kunnen denken aan verschillende soorten van einddiploma's. Algemeen middelbaar onderwijs LIET algemeen middelbaar onderwijs dient een veelzijdige ontwikkeling te geven en in dat opzicht voor te be reiden voor de vervulling van taken en functies, waarvoor meer ontwikke ling in gezin en samenleving, maar geen hoger onderwijs-opleiding is ver eist. Het gaat erom, dat de leerlingen de geestelijke geschiktheid verwerven, die als algemene voorwaarde kan wor den beschouwd voor een goede vervul ling van midden-functies en levensta ken voor meer ontwikkelden. Het on derwijs zal derhalve zo moeten zijn, dat de leerlingen enige kennis verwer ven van en inzicht verkrijgen in de belangrijke geestelijke stromingen, de maatschappelijke verhoudingen en de culturele verschijnselen; dat zij de mid delen leren om later hun geestelijke horizon zelfstandig te kunnen verrui men; hun latere sociale verantwoorde lijkheid gaan beseffen; zich de begrip pen en de vaardigheden eigen maken, die als basis voor de meer speciale vor ming, die op deze algemene vorming aansluit, onontbeerlijk zijn. De minister verwacht, dat het diplo ma van de vier-jarige algemeen middel bare school in het ontwerp worden voorts de vijfjarige middelbare meisjes school, de drie-jarige algemeen middel bare avondschool en de vijf-jarige han delsavondschool geregeld zal worden aanvaard als aanbeveling voor tal van betrekkingen. „Het Rijk zal in deze hèt voorbeeld geven". Niet gemakkelijker maar anders AANGEZIEN het onderwijs in de eer- ste twee klassen van de algemeen middelbare school nagenoeg gelijk zal zijn aan dat van een athenaeum, kan dit schooltype zowel volledig zelfstan dig als in combinatie met een athe naeum worden opgezet. Hierdoor zal een overgang van het ene naar het an dere type geen grote bezwaren met zich brengen. Eerst in het derde en het vier de leerjaar zal een differentiatie optre den in twee richtingen: naast een gron dig onderwijs in de moedertaal en de ook actief te beoefenen moderne talen zal enerzijds grotere nadruk op maat schappelijke vakken, anderzijds op de wiskundige en verwante vakken wor den gelegd. De algemeen middelbare school moet echter niet een gemakkelijker school worden dan de huidige HBS, maar een andere! Overigens zal het baas-in-eigen huis-zijn eveneens van toepassing wor den bij de organisatie van het algemeen middelbaar onderwijs. Uitgebreid lager onderwijs HEN reorganisatie van het uitgebreid lager onderwijs wordt nog niet aan de orde gesteld. Wel doet zich ook daar een vernieuwingsstreven gevoelen, dat weldadig aandoet, maar de minister wil de resultaten van dit streven afwach ten. Minister R. T. Rutten Op de opzienbarende nota, die prof. dr. R. T. Rutten vorig jaar als minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bij de Tweede Kamer indiende en die zeer ingrijpende wijzigingen in de structuur van het onderwijs in ons land beoogt, is thans een aantal wetsontwerpen gevolgd, waavoor onze parlementaire redacteur in nevenstaande bij drage bijzondere aandacht vraagt. Hij wenst eerst met de algemeen mid delbare scholen te gaan experimente ren in een beperkt aantal scholen, waar voor in aanmerking komen enkele athenaea en verder handelsdagscholen, drie-jarige hogere burgerscholen en en kele geschikte ulo-scholen. Omzetting en bloc van laatstgenoemde scholen in algemeen middelbare scholen zou stel lig niet verantwoord zijn, omdat het uit gebreid lager onderwijs een geheel an dere en eveneens onmisbare doelstelling en taak heeft dan het voorgestelde al gemeen middelbaar onderwijs. Verzet wordt tegengegaan Het „democratische blok" van Oost duitse partijen heeft zich uitgesproken vóór de oprichting van Oostduitse strijdkrachten als antwoord op de her- Generaal Bradley waarschuwt: Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, heeft de waarschuwing ge uit ,dat de voorgenomen vermindering van de Amerikaanse vliegtuigproductie de kansen van Europa om een Russi sche aanval in het „gevaarlijke" jaar 1954 te stuiten, in gevaar zullen bren gen. (Van onze parlementaire redacteur) MET 57 tegen 2 (communistische) stemmen nam de Eerste Kamer gistermiddag de overgangsregeling betreffende de verzekering krachtens de werkloos heidswet aan. Tijdens het debat wees de heer De Bruijn (KVP) er op, dat de door de regering onlangs bekend gemaakte regeling inzake de premiebetaling op de werkgevers onvrijwillig een ongecompenseerde last legt; hij bepleitte een vol ledige compensatie, ook voor de werkgevers. In dit verband wees prof. Molenaar op de uit deze regeling voortvloeiende gevaren voor de werkgelegenheid. van verlichting in de geldelijke moei lijkheden van een in Brazilië gevestigde kolonie van Nederlandse landbouwers, aan. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming volgde enkele minuten later hel wetsontwerp inzake de regeling van de bestrijding der tuberculose onder het rundvee, nadat de heer Louwes (V VD) en minister Mansholt van gedach ten hadden gewisseld over het pro bleem van hen, die gewetensbezwaren hebben tegen óp in dit wetsontwerp voorgestelde maatregelen Beiden spraken vervolgens hun waar dering' uit voor de grote visie van het Amerikaanse volk: dit naar aanleiding van het feit. dat opnieuw 117 millloen gulden uit de tegenwaarde-rekening VOOR de bevordering van deze heeft de regering in de laatste maanden al zeer grote bedragen uitgetrokken, ant woordde staatssecretaris Van Rhijn. Verdere compensatie zou noodgedwon gen tot nieuwe belastingen moeten leiden. Overigens werd zowel door mi nister Joekes als door verschillende an dere snreL-prc uitvoerig ingegaan node moeilijkheden bij het invoeren van de werkloosheidsverzekering en de daaruit voortvloeiende verschillen in oehande- ling van hen. die na 1 Juli a.s werk loos worden en zij, die dit op genoemde tUvu w Cl IV* V— AI vl 4 uljf V* i V. Va i l v/ Fa *- a - datum reeds waren. Voor laatstgenoem- *«n vrijgegeven voor productieve doel de groep ziin inmiddels dusdanige maat- regelen getroffen, dat de tegenstellinr aanzienlijk minder schrijnend is gewor den. Kleine punten ZONDER discussie en zonder hoofde lijke stemming nam de Kamer de wetsontwerpen betreffende het instelle van een Voedingsraad en het brengen einden, de landbouw betreffend» E"r hieroo betrekking hebbende wiiziginr van de rijksbegroting werd ev»neem zonder hoofdelijke stemming goerlge keurd De Eerste Kamer heeft het minlst»' i ieftinek gistermiddag bepaald ni"' moeilijk gemaakt inzake zijn voorstel len tot verlaging van de omzetbelasting Het wetsontwerp terzake werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Kweekschoolwet Vandaag zal de Eerste Kamer verne men, wat minister Rutten denkt van de vele opmerkingen, die gisteren in eerste instantie zijn gemaakt over zijn ontwerp-Kweekschoolwet. Over het al gemeen was de waardering voor het ontwerp groot. Men zag erin, dat de vorming van een onderwijzer thans een volwaardige plaats krijgt in het mid delbaar onderwijs. Zij wordt immers middelbaar vakonderwijs. Niettemin had men het juister gevonden, wanneer de minister het had aangedurfd, een eigen inspectie voor de kweekscholen in te richten. Aldus sprak de heer De Jong (Arb.) Verschillende andere spre kers vielen hem hierin bij. Anderen, zo als de heer Vap Velthoven (KVP) en de heer Woltjer (AR) brachten de fi nanciële gfiüksmiijng ter sprake. De heer Van Santen CPN) verklaarde zich zonder nadere motivering tegen het ontwerp Bil de republikeinse voorverkiezingen ip de Amerikaanse staat Maine is Se nator Owen Brewster door gouverneur Frederick Pavnp met een flinke ineer derheid verslagen Pavnp is een aan hanger van Eisenhower. Brewster steunt Taft Bij de de—eet-sfon is Richard Russ-' ver achter gebleven bij senator K< fauver. Deze waarschuwing is vei vat in een gisteren gepubliceerde getuigenis van de generaal voor de Senaatscommissie, die de gevolgen van president Trumans besluit om de totstandkoming van een luchtmacht van 143 groepen van 1954 tot begin 1956 uit te stellen, heeft be studeerd. Volgens een rapport van de commissie heeft generaal Bradley ver klaard, dat de beraamde sterkte van de NAVO-luchtmacht in 1954, die het uiterste minimum voor een succesvolle verdediging van de NAVO-gebieden werd geacht, onder het beoogde pro gram aanmerkelijk geringer zal zijn dan de eerder beraamde sterkte. De minister van defensie Lovett heeft de Senaatscommissie gewaar schuwd, aldus dit rapport, dat Ameri ka door de Sowjet-Unie overtroefd wordt en, relatief gesproken, achter raakt in de „bewapeningswedloop" De minister van het leger Pace deel de mee, dat de Amerikanen in de Ko reaanse oorlog hun voorraden militaire uitrusting sneller verbruikten dan ver vangingsmateriaal vervaardigden. De oorlog in Korea heeft tot eind Maart ongeveer negen milliard dollar gekost en vraagt op het ogenblik ongeveer vierhonderd millioen per maand, aldus Pace. Volgens generaal Nathan Twining, waarnemend stafchef der luchtmacht, heeft de Sowjet-Unie de laatste vijf of zes jaar de V.S. geslagen op het ge bied der vliegtuigproductie, in het bij zonder met straal- en andere gevechts vliegtuigen. De generaal zeide, dat hij alleen over het aantal sprak, maar voegde hieraan toe, dat de Russische vliegtuigen kwalitatief beter worden. De Japanse regering heeft de secretaris-generaal der V.N.. Trygve Lie, het officieel verzoek om toelating tot de V N doen toekomen. bewapening van Westduisland. „Een ieder, die niet bereid is de vrede te beschermen met een wapen in de band, moedigt de aggressor aan en brengt de vrede in gevaar", zo heet het in een resolutie. Voorts is er een perscampagne be gonnen, waarin deze gedachte wordt gepropageerd. In Oostduitse bladen zijn artikelen verschenen van voormalige officieren van het Duitse leger, Ook van andere zijde wordt in de Oostduit se pers aangedrongen op de vorming van eigen strijdkrachten. Het verzet van pacifisten tegen deze actie neemt toe. Zo zouden sommige ouders en jongeren, die zich tegen de voorgestelde oprichting van defensie- eenheden hadden uitgesproken, in Dresden zijn gearresteerd. Leden van de F.D.J. (organisatie der Vrije Duitse Jeugd), die zich niet vrijwillig voor de gewapende dienst opgeven, zijn oneer vol uit de organisatie gestoten. Voorts wordt gemeld, dat de Oostduitse com munistische partij besloten heeft om iedere weerstand tegen de vorming dezer strijdkrachten onder haar func tionarissen als „openlijk verraad" te beschouwen. Hei olie-geschil Vandaag spreeki premier Mossadeq weer De Britse vertegenwoordiger in het oliegeschil voor het Internationaal Ge rechtshof, sir Eric Beckett, heeft gis termorgen de uiteenzetting van het Britse standpunt beëindigd. Hij weer legde o.m. uitvoerig het Iraanse argu ment, dat de interpretatie van het Handvest der V.N. het oliegeschil tot een zuiver binnenlandse aangelegen heid maakte, welke buiten de bevoegd heid van het Hof viel. Na het pleidooi van sir Eric Beckett deelde prof. Rolin mee, dat premier Mossadeq heden het woord zal voeren, wanneer hij fit ge noeg is de zitting bij te wonen. Prof. Rolin repliceert zelf hedenmiddag om vier uur. Morgen zal sir Eric Beckett nog in het kort dupliceren. Verwacht wordt, dat de behandeling Vrijdag zal worden beëindigd. De ministers van buitenlandse raken van Frankrijk, West-lluitsland, Italië België. Nederland en ï>ivowibiirg Tul len, naar uit gewoonïük welingelichte kringen te Pariis is vernomen, in de Jaatste week van Jnni te Pa nis .»iioen komen om haoceo**" 'rwpsfJps met be trekki-/r tot de Eiironese steenkool- en "'♦aalgemeensohan te regelen Deskundigen van de zes landen, die vnrico in Den fTpocf hii^eu ziir geweest, zijn er niet in geslaagd tot een oplossing te komen van de twee belang rijkste kwesties, n.l. waar de bur»au> van het gezagsorgaan zullen worden gevestigd en wat de officiële talen zul len zijn. De Fransen wilden de bureaux in Parijs hebben, daar zulks een nau were samenwerking met de andere Europese en Atlantische organisaties zou vergemakkelijken. De Duitsers had den hier bezwaar tegen, omdat het Duitse publiek de indruk zou kunnen krijgen, dat Frankrijk de overheersen de mogendheid was. De Italianen stel den Turijn voor, terwijl Belgie, ge steund door Nederland en Luxemburg, de voorkeur aan Luik gaf.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1