De machthebbers in Oost-Duitsland streven niet meer naar eenheid 4 Nieuwe arrestaties in Korea Ver. Staten geven schending van luchtcorridor toe 149e Jaargang No. 143 Dön3er3ag '19 Juni 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN r 7 SPEL Hommerson was bijna in vrijheid 'mi Rechtbank wees verzoek openbaarministerie af Voor 19-jarige verdachte gecombineerde straf Tjechische Rode Kruis onder politieke druk ADENAUER OVER AFSLUITING ZONEGRENS: Volledige opneming in hei Sowjeiblok Vluchtelingen kregen hulp van Volkspolitie Rose Mary in Aden aan de ketting INCRID BERGMAN HEEFT TWEE DOCHTERS Toenemende afkeer van huidige regiem Russen versnellen thans de repatriëring Vrijdag televisie-opnamen aan het Scheveningse strand IBN SAOED IS NIET ZIEK Aniwoor,d op Russisch protest gepubliceerd Maatregelen tegen de vlieger vliegtuigen leggen Russische jagers 33 3 meer belangstelling aan de dag voor Het Verre Oosten komt op de agenda De Saarkwestie opnieuw naar Rasd van Europa Koninklijk bezoek Zweedse minister van Buitenlandse Zaken brak zijn vacantie af Russische aantijgingen van de hand gewezen „Krepeergevallen" van Vriezenveen verdwijnen j De twaalf Duitse divisies kosten zeven milliard Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct per m.m Familieberichte!, 20 ct. p.m.m Vraag «n Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den f 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 et Pakkum het ir de sociëteit te izar ten bate van zou worden. De geopend en Piet de deur opgesteld t zeil te houden, keurige heer met a juist naar bin- vluchtige bandiet ■t Pakkum zeker ij aan zijn petje, ;t een joviaal ge- i wij dezer dagen rge van het blad wij geenszins t formuleren van kiezer voor het op 25 Juni zal Deze verkiezin- preludium doen woedende schep- luwing; de fan- te horen krijgen aak even smaak- !e speeltuin"; de tiek is er niette lommels en wip- n glijbanen niet ischikt gemaakt oudsten en de in zijn boek ;teld. dat inder- 1 spelelement in t spel is ernstig. )m de knikkers, iltaat. Misschien wat ludieke ma- ijk waar het op ïaat. Op zichzelf g niet bijzonder twel van bet n zij wordt ge- na het wikken 'n, die een poli- md en aan liet lemerkt, dat het leuzen lang- t wordt er niet van. Maar dat- are Nederlandse indien 's lands eel niet op de lartigd. Welaan, eft het de kans reken. 3en aangetoond, ek aan belang- 2 onverschillig- Ij is een volk rijpt dat in de véél meer ge- 'lijkerwijs kan f Alle lartijen iken zich hier- snapt dat 'vel. internationale een duidelijke dering van de svertegenwoor- e grenzen r o- ak door -tl er en onuitvner- ernstige fout ïda -•-ïv -,j asp-t, hoger 1c- msvoorzïening, Z tot het graf, nkomsten. die aning om het een tot oen t contract om ïoeite men een loonsverhoging n richten zich ing, die tot de dering van de 'erkeer tussen 'rheidstoezicht isleven. 'dere politieke an haar eigen cstpfjorfcch'* ij nimmer zei besten er der de tiid niet volk en land an de domme phrnikf lp de 'ohi-niken van 't don-v te-en •etraand onde- 'rste -tgp en Tellen Wi'i -rledep n winnen elf a nul. de nul lemocrafische men wellicht notitip're ep- voor de toe pen kwade rtii zleh a-.n •oor het ko- onttrekken, de onnnoltie •orden onge- even of de met ^f-rnod-rro. Ihet'd <\an de t eist een- ngaan op zo gete daarom keuze zijn e party, die best *n is aken onder iagen der z spel. Met het strijd- ilokaa! te- Woensdagochtend moest de sinds 6 Mei in gijzeling zijnde journalist A. H. Hommerson voor de Amsterdamse rechtbank in raadkamer verschijnen in verband met een verzoek van de Offi cier van Justitie aan de rechtbank tot opheffing van de gijzeling. De recht bank zou ip deze Woensdagmiddag een beslissing nemen. Na het aanhoren van het verzoek van de Officier van Justitie verliet de heer Hommerson tezamen met zijn moeder en zijn echt genote in opgewekte stemming het Paleis van Justitie. De rechtbank heeft evenwel het verzoek tot opheffing der gijzeling afgewezen, zodat de heer Hommerson opnieuw in het Huis van Bewaring werd ingesloten. De Curagaose journalistenvereniging heeft een telegram aan de Zaandam- se journalist gezonden, waarin zij hem hulde betuigt. Deze journalisten-vereni ging zond voorts een bloemenmand aan mevrouw Hommerson. De beroofde Zaanse aannemer De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 19-jarige mej. T. M. W. L. ae K., aan wie ten laste was gelegd, dat zij een Zaanse aannemer op 7 April in de hoofdstad van zijn portefeuille mt inhoud zou hebben ontdaan, con form de eis veroordeeld tot 12 maan den met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk met drie jaar „proef tijd". Het Tsjechoslowaakse Rode Kruis heeft opdracht gekregen van de rege ring om voortaan ook politieke taken te vervullen. De Rode-Kruiszusters zullen in de toekomst moeten helpen bij het binnenhalen van de oogst. Ook zullen zij in de mijnen en bij de zware industrie te werk worden gesteld. Er zal bijzondere aandacht worden besteed aan de politieke opleiding van het ka der van het Tsjechoslowaakse Rode Kruis. De Zaandamse journalist A. H. Hommerson met zijn ouders en zijn vrouw, nadat hij in het Am sterdamse Gerechtsgebouw ge hoord had dat de officier van Jus titie de gijzeling wilde opheffen. Later kwam de teleurstelling, om dat de president van dc Rechtbank de gijzeling verlengde. IJIT de maatregelen langs de grens tussen de Oostelijke en de Westelijke zone u van Duitsland blijkt overduidelijk, dat de machthebbers der Sowjet-zone niet ernstig naar een hereniging van Duitsland willen streven en dat zij slechts aan sturen op een volledige afscheuring van hun gebied van West-Duitsland. Aldus heeft gisteren de Westduitse bondskanselier, dr Adenauer, in een rede in de Bondsdag verklaard. Adenauer sprak over de maatregelen, welke de rode macht hebbers in Oost-Duitsland hebben genomen om dit gebied volledig af te sluiten van het Westen. Hij vertelde verder, dat vjjf en zeventighonderd personen sinds de verscherpte grenscontrole naar het Westen waren gevlucht. Adenauer zeide, dat de Sowjet-macht- hebbers met hun verscherpte maat regelen twee doeleinden nastreven. Ten eerste willen zij Oost-Duitsland sterker dan vroeger gaan insluiten in het eco nomische en politieke systeem van het Sowjet-blok, terwijl verder het daar tegen gerichte verzet der bevolking door terreur en angst moet worden ge broken. Volgens Adenauer zijn vele vluchtelingen geholpen door leden der Oostelijke volkspolitie, die zelf mede gevlucht waren. Hij zeide voorts, dat De Rose Mary, de kleine tanker, die met 1000 ton Perzische olie onderweg is naar Italië, waar de vracht voor Zwitserse rekening zal worden geraf fineerd, is gisteren Aden binnengelo pen. De Anglo-Iranian petroleum com pagnie heeft prompt een gerechtelijke vordering ingediend, krachtens welke het schip niet verder zou mogen varen. Deze vordering is ingewilligd. De maat schappij en de Britse regering doen thans pogingen de lading in handen te krijgen. Graaf Ettore della Zonca, directeur van de Italiaanse oliemaatschappij EPIM zal de reders van de Rose Mary waarschijnlijk wegens contractbreuk vervolgen. Zodra hij officiële bevesti ging heeft ontvangen, dat het schip de haven van Aden is binnengelopen, zal hij overleg plegen met de rechtskundi ge adviseurs der maatschappij te Rome. De reders hebben het schip namelijk in strijd met de bepalingen van het chartercontract naar Aden gedirigeerd. De Rose Mary is voor drie reizen ge charterd voor het vervoer van Perzi sche olie naar Italië. De filmster Ingrid Bergman, echtge note van de Italiaanse producer Rober to Rossellini, heeft Woensdag het le ven geschonken aan twee, meisjes. T\E Zuidkoreaanse politie heeft een professor en twintig studenten van de nationale universiteit te Seoel ge arresteerd. Zij worden verdacht van medeplichtigheid aan een samenzwe ring, welke ten doel had de Zuidko reaanse regering omver te werpen. Woordvoerders der studenten heb ben meegedeeld, dat een unie is ge vormd, welke zich zowel tegen het communisme als tegen de „corrupte alleenheerschappij" in Zuid-Korea richt. De studenten beschuldigen pre sident Syngman Rhee ervan, dat zijn troepen honderden onschuldige bur gers hebben terechtgesteld, toen Seoel op de Noordelijken werd heroverd. Reden voor deze massa-executies zou De Duitse krijgsgevangenen Duitse krijgsgevangenen en burger lijke geïnterneerden, die uit de Sowjet- unie terugkeren, verkeren in goede ge zondheid, zo hebben functionarissen van het Duitse Rode Kruis te Berlijn verklaard. Het aantal Duitsers, dat uit Rusland terugkeert, is de laatste paar maanden toegenomen. Bij aankomst te Berlijn deelden zij mee, dat het er naar uitziet, dat de Sowjetunie begonnen is, de krijgsgevangenen op grote schaal naar huis te sturen. In de verzamel- en doorgangskampen tussen de Sowjet unie en Duitsland zouden vele gevan genen op hun terugkeer wachten. Onder de titel „Europa in Schevenin- gen" zal de VARA Vrijdagavond 20 Juni van kwart vóór acht tot kwart vóór negen op het gemeentelijk par keerterrein aan de boulevard te Sche- veningen een openlucht-televisiepro gramma verzorgen. Hieraan zal een groot aantal artisten en ensembles Weerbericht Verwachting tot morgenavond: IETS WARMER Wisselende bewolking met van avond nog enkele verspreide buien. Morgen droog weer en iets warmer. Overwegend matige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. VRIJDAG: Zon op 4.19, onder 21.03. Maan op 2.14, onder 20.03. medewerken, die dit seizoen in Scheve- ningen optreden. Zo zullen o.a. het tango- en rumba orkest van Malando, het trio Pia Beek, Johan Kristell en zijn solisten en 't Rus sische ensemble Sheherazade hun mu zikale medewerking verlenen. De acro baten Gery en Marion, Elisa en Roy (dansduo), Johnny Meulensteen en Guus van Opstal zullen eveneens voor de lens komen. Op het parkeerterrein zijn twee podia geplaatst, zodat het publiek in de gelegenheid is de verrichtingen van de artisten gade te slaan. Door geluids versterkers zal men het gebodene goed kunnen volgen en tevens van nabij kunnen meemaken hoe een televisie programma technisch wordt verzorgd. De televisieopname zal natuurlijk al leen doorgaan indien1 het weer gunstig is. In de loop van Vrijdag zal enkele malen via de radio worden medege deeld of de uitzending doorgaat. zijn geweest de vrees, dat de betrok kenen wellicht voor de communisti sche denkbeelden zouden zijn gewon nen. Ook de belangrijkste politieke oppositiegroep, de democratische na tionalistische partij, heeft het bewind van president Rhee „onderdrukking" genoemd. Volgens deze partij is het moreel van het Zuidkoreaanse leger sterk gedaald, terwijl de V.N.-troepen niet zouden weten, waarvoor zjj vech ten. De partij ziet het herstel van een constitutioneel bewind als de enige redding. Dé elf gearresteerde. Zuidkoreaanse afgevaardigden, die worden beschut digd van samenzwering met commu nisten, zullen vandaag voor een mili tair gerechtshof terecht staan. Verte genwoordigers van de V.N.-commissie voor Korea zijn voornemens de rechts zitting bij te wonen, ongeacht of zij al dan niet zullen worden uitgenodigd. De communistische verbindingsoffi cieren te Panmoendjon hebben hun geallieerde collega's gisteren een nota doen toekomen, waarin wordt gepro testeerd tegen het besluit der verbon denen om niet vóór Zaterdag weer bijeen te komen. Verklaard werd, dat hierdoor de verantwoordelijkheid voor een vertragen van het totstandkomen van een bestand geheel bij de gealli eerden kwam te liggen. Thans is bekend gemaakt, dat de ontploffingen in de geallieerde muni tieopslagplaatsen ten Noordoosten van Poesan niet zijn veroorzaakt door sa botage. de Oostelijke politie bij de verdrijving van mensen uit de grensstrook de grof ste middelen had gebruikt om het ver zet te breken. De socialistische woordvoerder Baeh- risch had voordien betoogd, dat de re gering tot hulpverlening aan de ge- vluchten en aan de bevolking der grens zone verplicht was, omdat de grens- sluiting mede moest worden gezien als uitwerking van de ondertekening van de Conventie van Bonn. De Westduitse regering heeft een on derzoek naar de in de grenszone ont stane schade toegezegd en zij heeft voorts verklaard bereid te zijn het ge bied tot rampgebied te verklaren. Bij zondere hulpmaatregelen zullen worden uitgevoerd. Een woordvoerder van het gezant schap van Saoedi-Arabië te Parijs heeft ontkend, dat koning Ibn Saoed ernstig ziek zou zijn. Hij zeide, dat het desbe treffende bericht van radio Damascus „volkomen onjuist is", hieraan toevoe gend: „de gezondheid van de koning is uitstekend". Te jonden is eveneens een tegenspraak gepubliceerd. De Amerikaanse autoriteiten in Ber lijn hebben toegegeven, dat een Ame rikaans vliegtuig de voorschriften voor het vliegverkeer in de corridors tussen Berlijn en West-Duitsland op 21 Mei heeft overtreden. In een brief aan de Russische stafchef, generaal-majoor Troessof, zegt de Amerikaanse com mandant in Berlijn, generaal-majoor Mathewson, dat een Amerikaans vlieg tuig per ongeluk buiten de corridor is geraakt. Hij voegt er aan toe, dat disci plinaire maatregelen zijn genomen. Brigade-generaal Williams, stafchef van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa, aan wie op 26 Mei een Rus sisch protest tegen deze overtreding was gezonden, stuurde het door naar de Berlijnse commandant voor een onder zoek. Het is de eerste keer, dat een der gelijk protest bij de Amerikanen is in gediend. In de afgelopen twee maan den zijn er wel twee aan de Britse en drie aan de Franse autoriteiten gezon den. Volgens de bemanningen van civiele Als Westelijke Drie te Londen bijeen komen Te Parijs wordt verwacht, dat het Verre Oosten, (in het bijzonder Korea en Indo-China), het belangrijkste on derwerp zal zijn van de conferentie der ministers van buitenlandse zaken der Westelijke „Grote Drie", die op 27 Juni in Londen wordt geopend. In gewoonlijk welingelichte kringen is verklaard, dat de drie ministers vermoedelijk ook in Londen het defi nitieve ontwerp van het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland zullen bespreken. De V. S. hebben beloofd de steun aan de strijdkrachten van de Franse Unie in Indo-China te vergroten binnen de door het Congres gestelde beperkingen; aldus is Woensdagavond te Washington bekend gemaakt. vliegtuigen der Westelijke geallieerden, die door de luchtcorridors naar Berlijn vliegen. Ook zouden Russische jagers aan weerszijden van de drie corridors, die elk 20 mijl breed zijn, oefeningen met scherp houdep. Als Frankrijk niet snel bakzeil haalt Dr Adenauer heeft in de Westduitse Bondsdag medegedeeld, dat hfj de Saar kwestie opnieuw in het ministerscomité van de Raad van Europa aan de orde zal stellen, „wanneer er in de Franse houding geen verandering komt". Adenauer deed zijn mededeling bij beantwoording van een socialistische interpellatie. De socialistische woord voerders verweten hem, dat hij het be lang van een millioen Saarlanders wil de opofferen voor de Europese integra tie. De regeringspartijen hebben een verzoek der socialisten afgewezen om de regering te nopen een witboek uit te geven over haar jongste mislukte besprekingen met minister Schuman over „een Europese oplossing van het Saarvraagstuk". ]"\E laatste dagen van deze week zijn voor een gedeelte van onze pro vincie en derhalve voor ons gehele gewest van bijzondere betekenis. Dan zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een officieel bezoek brengen aan Alkmaar, Middenmeer, Medemblik, Hoorn en Enkhuizen, waar bij zij tijdens de autotocht naar deze plaatsen uiteraard een beeld zullen krijgen van een rijk deel onzer vrucht bare provincie in haar schoonste weken. Want het wijde West-Friese land met zijn weiden en polders, zijn tuinen en boomgaarden is zó typisch Hollands het land, waar men overal tot aan de horizon kan zien! en daarom zo echt-Nederlands, dat de Koningin en de Prins zich hier bij uitstek thuis moeten -voelen. Er ligt een geweldige kracht in dit stuk Nederland: in de grond, die rijke vruchten voortbrengt, en in de werkende mensen, die het be wonen. Zij arbeiden voor het meren deel op God's akker, zij zijn vergees telijkt genoeg om godsdienstig te zijn, zij zijn tevens realisten, omdat zij met de sterkte hunner handen het dage lijks brood verdienen. Geen volk voor uitbundigheden, geen volk voor uitbarstingen van vreugde, maar een volk, temidden waarvan ieder zich veilig moet voelen. J-J.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard zullen in twee dagen tijd in tal van plaatsen een uitgebreid pro gramma moeten afwerken. De Prins zal zich om gezondheidsredenen aan een deel ervan onttrekken. Tallozen, autoriteiten en particulieren, hebben zich opgemaakt Koningin Juliana en haar echtgenoot een zo volledig mo gelijke indruk te geven van wat er onder deze bevolking leeft. Laten wij gewoon menselijk zijn en vaststellen, dat het voldoen aan de eisen van zulk een programma zeker niet tot de aan genaamste bezigheden van een Konin gin behoort. De blijde tint aan deze taak moeten wij persoonlijk en allen tezamen aanbrengen door ieder op eigen wijs uitdrukking te geven aan onze vreugde, omdat Koningin en Prins in ons midden zijn. Die vreugde ligt zeker niet in de eerste plaats in een perfecte organisa tie op de minuut af, zelfs niet in de weersomstandigheden: die blijdschap moet in ons hart beginnen en een uit weg vinden in de manier, waarop wij de Koningin en de Prins op hun tocht vergezellen. t-JET land, dat getuigt van de zegen des hemels op de werkkracht der mensen, zal lachen ook wanneer de zon eens niet mocht schijnen. Geen schilder ter wereld is in staat de hooi ende vrouwen en mannen, de wolken luchten en de einders met spitse kerk torens, .^verscholen tussen het groen, beter uit te beelden dan de werkelijk heid dit dagelijks doet. Het land zal dus toch wel lachen. H.M. de Koningin is er de vrouw niet naar gemaaktheid en stijve deftigheid te waarderen. Laten wij ons daarom voordoen, zo als wij zijn; opdat dit ongeëvenaarde West-Friesland twee dagen de woning zij, waarin onze Landsvrouwe en haar man zich zullen voelen als waren zij omringd door hun liefsten: hun kinde ren. Omringd door hun volk. Daarin moge hun blijde ervaring liggen. En onze vreugde. De Zweedse minister van buitenland se zaken, Oesten Unden, die met va cantie te Rome vertoefde, heeft zijn vacantie afgebroken en is gisteren per vliegtuig naar Stockholm vertrokken. Zweden heeft gisteren in zijn ant woord op het Russische protest van Dinsdag nogmaals verklaard, dat de 2 Catalinatoestellen, waarvan er een door W.lMyuw;»,.. Dinsdag stond de burgemeester van Vriezenveen terecht, omdat hij zonder rijksgoedkeuring een aantal houter woningen had laten bouwen. Volgens zijn uitvoerige argumentatie was er een hopeloze strijd gevoerd tegen de woningmisère die in de gemeente Vriezenveen reeds van vóór de oorlog dateert. Op het verzoek om een extra contingent van 50 woningen kwam pas antwoord, nadat men er op eigen initiatief was toe overgegaan met de bouw van de houten woningen te beginnen. Onze foto toont enkele van de „krepeergevallen". de Russische Migs werd neergeschoten, volkomen onbewapend waren en dat geen van beide ook maar een ogenblik dichter dan vijftien zeemijl bij Russisch grondgebied was geweest. De Zweedse regering wijst hiermee ten stelligste de beschuldigingen, die in de nota van de Russische regering zijn gedaan, van de hand. Twee Zweedse mijnenvegers hebben de bodem van de Oostzee onder een grote olievlek, afkomstig van de ver ongelukte Zweedse Dakota, af gedregd. Duikers zijn er tot dusver niet in ge slaagd het wrak te vinden. Het Deense ministerie van defensie heeft zijn militaire vliegers order ge geven te schieten, wanneer zij worden aangevallen. Zij behoeven in een derge lijk geval geen nadere instructies af te wachten. John Mccloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland heeft ver klaard, dat het meer dan 7.000.000.000 dollar in de eerste drie jaar zou kosten om de voorgestelde twaalf Westduitse divisies met lucht- en marine-eenheden op de been te brengen. Hij sprak de berichten tegen, volgens welke de regering van Bonn om 5 mil liard dollar heeft verzocht als hulp bij deze bewaping. West-Duitsland zou de Europese De fensie-gemeenschap niet gebruiken, om de verloren gebieden in het Oosten te heroveren. Daarvoor zouden de troepen te veel onderworpen zijn aan de NAVO- bevelhebber, de mate van integratie zou tè groot zijn, om een dergelijk „avontuur" te beginnen. In Makassar (Celebes) is een con ferentie begonnen van alle bisschop pen in Oostelijk Indonesië. Naast al gemene belangen van de katholieke kerk staan kwesties op de agenda be treffende het onderwijs en de gevaren, die zeden en godsdienst bedreigen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1