NOORD-HOLLAND gastvrouwe van Koninklijk Paar West-Friesland in een gloed van Oranje VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DUIZENDEN JUICHEND LANGS DE WEGEN Bondsraad wil meebeslissen over de verdragen n onze tESLIST Zaterdag 21 Juni 1952 J49e Jaargang No. 145 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Er klonk een kreet van blijdschap over ons gewest Nieuwe nederlaag voor dr Adenauer Duits-Joodse conferentie wordt hervat TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag «a Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord rneer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Directie; j, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Acbterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT (Van onze verslaggevers) Toen het sprookje van een eenvoudige, lachende Koningin gisteren voor Alk maar voorbij was, moest het voor grote delen van onze provincie nog beginnen! Langs groepjes wuivende mensen, die inderhaast bij het naderen van de Konink lijke stoet uit hun huizen en bedrijven waren gelopen en langs Sange rijen schoot kinderen bij de uitvalswegen van de Langcdijk, kwam de Koningin in de middag uren op de Prof. ter Veenweg te Middenmeer aan, waar een escorte van Wie- ringeremeerruiters stond opgesteld om de auto's door de met vlaggen rijk ver sierde straten, naar de Beurs te begeleiden. Daar ook stonden de sportverenigin gen en de talloze belangstellenden om de Koningin te begroeten. In het beursgebouw hield .burgemees ter G. C. Loggers een korte rede, waarin hij herinnerde aan het bezoek, dat toen nog Koningin Wilhel- mina in 1946 officieus aan het ver woeste land bracht. Nadat de aanwezige raadsleden, de geestelijkheid en vertegenwoordigers van corporaties en organisaties varen voorgesteld, bezichtigde Hare Majesteit de foto-expositie van de verwoesting en opbouw van de Wieringermeer, waarna zij weer in de Daimler plaats nam om de tocht te vervolgen. In snelle vaart reed de stoet over de kaarsrechte, vlakke polderwegen naar het vlaggende Slootdorp. Op weg naar Medemblik werd nog een ogenblik gestopt bij de noodwo ning van de heer H. W. Munters aan de Schervenweg. Koningin Juliana be gaf zich hier naar binnen en sprak geruime tijd met de familie Munters over de woningtoestanden. Bij haar binnentreden in het huisje liep een jong poesje van zes weken oud voor de voeten van Koningin Juliana en zij bukte zich onmiddellijk om het katje op te tillen en te aaien. Met het miau wende diertje in haar handen zette zij het gesprek voort, ongedwongen en met een eenvoud, dk, het gezin Mun ters direct op zijn gemak stelde. Ook de nieuwe woning en de grote landboiiwschuur, die het gezin binnen korte tijd in gebruik zal nemen, wer den door de Koningin bezichtigd. In het stadhuis van Medemblik wer den enige verversingen aangeboden en wachtte Hare Majesteit een verrassing in de vorm van een dekservet met 63 vingerdoekjes, een geschenk van de afd. Npord-Holland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, die de wapens van alle gemeenten, waarin de afdelingen zijn gevestigd, op de vinger doekjes hadden geborduurd volgens 'n ontwerp van de heer C. Druif uit Enk huizen. De presidente mevrouw Vis Leguit te Venhuizen noemde het ser vet en de vingerdoekjes een geschenk van vrouw tot vrouw, gemaakt uit liefde en dankbaarheid voor wat Hare Majesteit voor Nederland en het volk heeft gedaan. Mevrouw Vis sprak de wens uit, dat het cadeau een goede herinnering zou blijven aan de twee dagen in Noord-Holland doorgebracht en speciaal aan de Noordhollandse plattelandsvrouwen. Het tweede ca deau, dat werd overhandigd, was een copie van een antieke naaidoos, die geen naaigerei bevatte maar een portie vette gerookte paling.... met oranje- strikjes om. Toen Hare Majesteit weer buiten kwam was inmiddels de zon doorge broken en baadde de stad in het vro- lijké licht. Zonder onderbreking werd het laatste traject naar Hoorn afgelegd. In Opperdoes, Twisk, Oostwoud, Mid- woud. Benningbroek en Wognum ston den de gemeentebesturen opgesteld en klonk luide het Leve de Koningin. Verschillende oudjes konden hun ontroering niet de baas en lieten hun tranen de vrije loop. Het werd een ware zegetocht door de schilderachtige Westfriese dorpen. Aan de grens van de gemeente Hoorn werd de Koninklijke stoet opgewacht door het college van B. en W. van Hoorn. Na de begroeting reden de wa gens door de versierde straten en langs Een enorme mensenmenigte was in de Langestraat te Alkmaar naar voren gedrongen om het Koninklijk Paar te zien, toen het zich na de ontvangst ten stadhuize even op het bordes vertoonde. Dit is het moment, waarop pio nierster An Back, padvindster Rina Gravendijk en kabouter Bea Rutgers te Hoorn de Koningin het kussen aanbieden bestemd voor de „Piet Hein". juichende hagen van mensen naar de Doelenkade, waar de afdeling Hoorn van het Nederlandse Padvindersgilde aan de Koningin een zelfgemaakt kus sen aanbood, bestemd voor de Piet Hein. Om kwart voor zeven trok de Landsvrouwe zich terug aan boord van het jacht, waar Prins Bernhard reeds 's middags om één uur was gearriveerd. Na een half uur nam het Koninklijk Paar wederom plaats in de Daimler om van de oude Doelenkade langs de opgestelde verenigingen naar het stad huis te rijden. Hier werd Koningin Juliana een bouquet orchideeën over handigd door het dochtertje van bur gemeester Canneman. Inmiddels hadden zich in het stad huis verzameld de burgemeesters van West-Friesland met hunne echtgeno ten. Nadat zij aan de Koningin waren voorgesteld, zetten zij zich aan een rijkvoorziene dis, die tot tien minuten voor elf duurde, hetgeen twintig mi nuten later was dan in het program ma bepaald. Het Weer was in de late avonduren niet gunstig genoeg voor de wandeling langs de feërieke verlichting van bran dende toortsen. Het Koninklijk Paar maakte wederom van de auto gebruik om zich voor de nachtrust op de Piet Hein1 terug te trekken. Vandaag heeft het Koninklijk Paar in Hoorn een bezoek gebracht aan het West-Fries Museum, aan de veiling in Zwaag, waarna de Koningin en Prins Bernhard zich per auto naar Enkhui? zen begaven. In deze oude koopmansstad was het Zuiderzeemuseum het eerste doel van het Koninklijk Paar. Na de lunch 1en stadhuize volgde een autorit door de stad en 'n bezichtiging van de Snouck van Loosenstichting. De Piet Hein was inmiddels van Hoorn naar Enkhuizen gevaren. Daar scheepten Koningin en Prins zich in. het rijke West-Friese verleden, maar blijven. Een aardig tafereeltje was te zien bij de noodwoning van de heer Munters in de Wieringermeer. Hare Majesteit ontfermde zich over een poesje van zes weken, dat de Hoge bezoekster miauwend verwelkomde. De Weslduitse Bondsraad heeft Vrij dagmorgen eenstemmig de mening uit gesproken, dat hij de Europese ver dragen op alle punten zal moeten goed keuren. De vertegenwoordigers der landen staan dus op de uitoefening van hun vetorecht over de verdragen. Zij hebben zich daarmee geplaatst tegen over de regering, die bjj monde van Adenauer verklaard had, dat zij slechts enkele onderdelen der verdragen aan het oordeel van de raad wilde onder werpen. Het geschil zal nu waarschijn lijk door het staatsgerechtshof moeten worden opgelost. De Bondsraad heeft voorts de mening uitgesproken, dat met de ratificatie der verdragen zal moeten worden gewacht totdat het staatsgerechtshof een uit spraak zal hebben gedaan over de grondwettelijke toelaatbaarheid ervan. De vertegenwoordigers der landen zul len hun mening over de inhoud der verdragen zelf eerst vastleggen, nadat deze door de Bondsdag zijn afgehan deld. Het besluit van de Bondsraad bete kent een nieuwe belemmering voor Adenauers pogingen, de verdragen nog in Augustus te doen ratificeren. De kanselier is er nog niet in geslaagd de meerderheid van de Bondsdag te be wegen tot een uitstel van de parlemen taire vacantie. De Bondsdag .al over het tijdschema der ratificatie Donder dag opnieuw beraadslagen. - Aan de gevolgen van een ernstige explosie, die dezer dagen in een garage te Venlo plaats vond, is de 27-jarige Th. J. Schreurs, die gehuwd en kinderloos was, in het ziekenhuis overleden. Koningin en Prins onderhielden zich op de Alkmaarse Kaasmarkt geruime tijd met een tweetal kaas dragers. Het onderhoud was onge dwongen en een symbool voor de eenvoud, waarmee H.M. tijdens haar gehele tocht de bevolking tegemoet trad. Tijdens de vermoeiende tocht gebruikte Koningin Juliana af en toe een verversing. In Medemblik werd haar door mej. Biihrman uit de Schermer een kopje thee aangeboden; zonder melk en zonder suiker! Dr Nahum Goldmann, voorzitter van een organisatie, die drie en twintig buiten Israël gevestigde Joodse belan- gen-gemecnschappen vertegenwoordigt, heeft Vrijdag te New York medege deeld, dat ook zijn organisatie bereid is de besprekingen met West-Duitsland over schadeloosstelling voor door de nazi's aan de Joden berokkend leed te hervatten. Israël had dit reeds eerder medegedeeld. De besprekingen zullen volgende week in Den Haag worden nervat. Een delegatie der Joodse wereldorgani satie is reeds op weg naar de conferen tieplaats. De Joodse wereldorganisatie heeft West-Duitsland verzocht vijf hon derd millioen dollar schadeloosstelling te betalen voor door de nazi's in be slag genomen Joodse bezittingen, waar voor geen erfgenamen waren. In vele delen van Oostenrijk heeft Donderdag, na een dag van grote hitte, een hevig noodweer ge woed, waardoor voor millioenen schil lings schade is toegebracht aan gewas sen en fruitbomen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1