us De verschuivingen in de Tweede Kamer Nieuws uit de Langedijker Dorpen Ruilverkaveling en de plannen voor Geestmerambacht „De Minnestreelen" in Warmenhuizen ntploffing lilips WÊÊLparT'* Naar beiere economische bedrijfsvoerina Onderlinge wedstrijden „Gezellig Samenzijn" Ronde om Groet Hubert Cuypers gehuldigd HEILOO De aardbeienactie ten bate van de t.b.c. ractoren tot itgedaagd NIEUWS Duindiqt REVOLUTION ^WNVi -i V> WueW Algemeen kitsreel ([Vrouwenkiesrecht nt enter PAATV pmiiniiiiBiiiiiiiiiiiiiij A.K.S7AATSPAPTU iittHitiitmiiimminaa Oorlogstoestan^^ PARTISAN DC ARPEW MAANDAG 28 JUNI (Van onze Langedijkse correspondent) «IET Is zeker al dertig jaar geleden, dat er een Kamerlid naar de Langedijk 11 kwam als we ons goed herinneren was het de heer W. v. d. Sluis van de toenmalige S.D.A.P. die hier de toestand in ogenschouw kwam nemen in verband met de oneconomische ligging en bewerking van de akkers in het Geestmerambacht. In publicaties en verder bij de overheid werd de aandacht gevestigd op deze toestand. Deze oneconomische wijze van grondbewerking be stond niet alleen in Geestmerambacht, maar ook in vele andere delen van het land. Men begon te spreken over ruilverkaveling en het gevolg was, dat deze hier en daar met goed resultaat werd toegepast. Het werd echter in de dertiger jaren de beruchte crisistijd voor de tuin bouw dat het Geestmerambacht op nieuw in het teken der belangstelling kwam te staan. Op suggestie van het in die jaren zitting hebbende lid van provinciale Staten van Noord-Holland, wijlen de heer P. Zeeman, uit Zuid- Scharwoude, kwam de vraag van een meer economische bedrijfsvoering aan de orde op een in het jaar 1937 te Alk maar gehouden vergadering. Op deze vergadering die geleid werd door het lid van Ged. Staten van Noord- Holland. wijlen de heer D. Kooiman, waren bestuursleden van tuinbouwver- enigingen, veilingen én bannen uit Geestmerambacht tegenwoordig. In bedoelde vergadering bleek, dat de economische ontwikkeling en de moei lijkheden die de tuinbouw doormaakte, de provinciale overheid niet onverschil lig lieten. Onmiddellijk daarop werd be gonnen met het aanleggen van een proefpolder onder Oudkarspel. Na ver loop van tijd verrezen bedrijfsgebou wen 'en men kon beginnen. De eerste opzet was om in deze verkavelde proef polder na te gaan, hoe diverse produc ten het best geteeld konden worden. De eerste jaren waren de resultaten maar matig, zodat er begrijpelijk van tuinderszijde veel critiek op werd uitge oefend. De vraag om iets te doen heeft de overheid in Haarlem steeds bezig gehouden. Men begreep, dat zo er op de duur goede resultaten zouden kun nen komen, de zaak in nieuwe banen geleid moest worden. Een stichting Het gevolg was. dat na de oorlog de stichting Proefbedrijf Geestmerambacht werd opgericht. Een bestuur uit des kundige tuinders bestuursleden van tuinbouwverenigingen kreeg, aange vuld met enkele leden van Provinciale Staten, zitting in genoemde stichting. In samenwerking met de Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst worden tegen woordig dan ook zeer interessante proe ven genomen. Hierover schreven we reeds eerder. Algehele ruilverkaveling? Het is ons bekend, dat een eventuele ruilverkaveling van heel het Geestmer ambacht de overheid nog steeds ani meert. Reeds in 1946 werden op initia tief van B. en W. der gemeente Lange dijk besprekingen gevoerd over een mo gelijke herinpoldering van de 5000 ha grote polder Geestmerambacht. Bij de discussies werd er op gewezen, dat het plan van herverkaveling op be zwaren stuitte van de belanghebbende tuinders tegen het vervoer per as, daar de tuinders aangewezen zijn op het ver voer te water. Opgemerkt werd, dat de bedrijven ook gelegen zijn aan het vaarwater. De geraamde kosten achtte men tevens bezwaarlijk. De toezegging werd echter gedaan, dat met een eventueel nieuw plan van herverkaveling met de wens der be langhebbenden rekening zou worden gehouden. Er werd gedacht om de gul den middenweg te kiezen, met gedeel telijk vervoer per as en gedeeltelijk te water. Door ir Rietsema, de Rijkstuinbouw- consulent te Hoorn werd de vlotte me dewerking toegezegd om tot een econo mische herverkaveling van Geestmer ambacht te komen. Hierbij werd ook gedacht aan een zo intensief mogelijk uit te voeren cultuur. Na de oorlog is ruilverkaveling op grote schaal door de regering ter hand genomen. Om in de buurt te blijven noe men we b v. de Waarlandspo.der en van recente datum de polder Valkkoog. Wat Geestmerambacht betreft heeft men de gronden in kartering gebracht, een uitgebreid werk, waar we t.z.t. wel meer van zullen horen. In „de Wegwijzer", orgaan van de Vierbond van veilingen (Broek op Lan- gendijk, Noordscharwoude. Warmenhui- zen en Obdam) werd dezer dagen in een deskundig artikel een pleidooi ge houden voor ruilverkaveling in het al gemeen, om te komen tot een betere bedrijfsvoering, gepaard gaande met een productieverhoging. Dus geen ver snippering meer van de cultuurgronden. Bij het streven naar verbetering al dus lazen we in het artikel in genoemd blad, dat ruilverkaveling een veelom vattend ingrijpen betekent in het pri vaat-eigendom der grondbezitters. De ruilverkavelingswet De ruilverkavelingswet betekent ech ter een waarborg, dat de procedure voor de ruilverkaveling op de juiste wijze wordt gevolgd, aldus de schrijver. Wat de financiering betreft, wordt door het Rijk het verschil tussen de kosten en de meerwaarde van de eige naren in de vorm van subsidie bijge past. Deze Rijkssubsidies variëren van 60 tot 75% in de totale kosten en wor den door bemiddeling van de Cultuur- Technische Dienst verleend. De gezamenlijke eigenaren moeten betalen, wat er na aftrek van de sub sidie van de kosten overblijft. Boven dien worden door het Rijk alle kosten in voorschot gegeven en deze kan men in de vorm van z.g.n. ruilverkavelings rente in de loop van 30 jaar afbetalen. Men betaalt dan per jaar 5%, bestaan de uit 2z/„% rente en 2i/a% aflossing. Als men b.v. uitgaat van een gemid deld kostencijfer van f 1200.per ha in totaal, dan zouden de kosten voor de eigenaar bij een subsidie van circa 70%, plm. t 360 per ha bedragen of f 18 ruil verkavelingsrente per ha gedurende 30 jaren. In streken, waar veel pacht voorkomt, ondervindt men. wel eens moeilijkheden omdat de eigenaar de kosten moet be talen, terwijl de pachter de voordelen geniet. Het evenwicht kan echter her stelt worden, wanneer de Grondkamer toestemt in een redelijke pachtverho- ging, zodat de eigenaar de rente van het kapitaal, dat hij in de verbetering steekt, krijgt vergoed. We meenden goed te doen deze argu menten genoemd aan het artikel in „de Wegwijzer" aan onze beschouwingen toe te voegen, opdat onze lezers een be ter oordeel over de plannen tot ruil verkaveling in Geestmerambacht zul len krijgen. Al zal het zeker nog wel enige tijd duren eer de plannen met Geestmer ambacht werkelijkheid zullen worden, is het ons bekend, dat er binnenskamers geregeld aan gewerkt wordt om er t.z.t. mee te beginnen. Nu de werklooshei., in deze tuin bouwstreek groter is dan de laatste ja ren het geval is, is het o.i. heel goed mogelijk, dat de ruilverkavelingsplan nen in Geestmerambacht er door ver haast zullen worden. De sociëteit „Gezellig Samenzijn" hield gisteren onderlinge Kolf- en bil jartwedstrijden, waaraan door veel le den werd deelgenomen. De uitslagen van de kolf wedstrijden waren als volgt: le klas: le prijs G. Jacet met 246 punten,, 2e prijs Th. Rijper Jr. met 245 p., 3e prijs G. .Metters met 238 p. Serieprijs N. Rijper met 56 punten. 2e klas. le prijs R. Bruin met 244 punten, 2e prijs P. Bergen met 223 p., 3e prijs Jac. Beers met 200 p., 4e prijs P. Beers met 199 punten. Serie- prijs A. Jonker met 56 p. 3e klas: le prijs J. van der Ham met 200 punten, 2e prijs J. Koopman met 191 p., 3e prijs T. Commandeur met 191 p., 4e prijs J. Berkhout met 183 p., 5e prijs N. Zijp met 180 punten. Se rie prijs J. van Kleef met 42 punten. 4e klas: le prijs J. Koomen met 183 punten, 2e prijs W. Woestenburg met 177 p., 3e prijs P. Beers met 174 p., 4e prijs C. Rood met 172 p., 5e prijs K. Schuit met 164 p. Serieprijs J. Ko men met 45 punten. Biljarten: le prijs C. Bruin Jzn., 2e prijs C. Hinks Wzn., 3e prijs Th. Rij per. ER WORDT DRUK GEBOUWD Voor - de ambachtslui wordt het een drukke tijd: er zal n.l. weer heel wat worden gebouwd. De volgende week zal worden begonnen met de bouw van drie huizen tè Broek op Langendijk. Ook is men daar begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van een christelijke huishoudschool. Deze zal worden gesticht aan de Zuidzijde van de weg, die van Broek op Langendijk naar de provinciale weg door Heer- Hugowaard, de z.g.n. Westerweg, leidt, in de hoek tussen die weg en het ka naal, ongetwijfeld een zeer geschikte plaats. Op dat terrein, meer naar het Zuiden, is pas de christelijke tuinbouw school verrezen. Dan wordt nog een aantal woningen gebouwd op het uit breidingsplan te Noord-Scharwoude, waar nog pas de pqptaardappelbewaar- plaats van de LTB en het grote gebouw van de VTN zijn verrezen. Toch is de woningnood nog groot: er zijn nog tal van woningzoekenden ingeschreven, Wandelsport De Groeter Amusements Vereniging organiseerde Zondag in samenwerking met de V.V.V. Groet-Camperduin een wandeltocht van 25 km door de mooi ste gedeelten rond Groet. Het weer zag er 's morgens allesbehalve aanlokke lijk uit, maar na kort overleg tussen organisatoren en deelnemers, werd be sloten zich niet te laten afschrikken door regen en wind en zo startten er om elf uur vanaf Café Hakof 25 wan delaars van verschillende leeftijden. Er waren jonge meisjes van zestien lentes, er was een Schoorler van 55 jaar, die reeds blijken van uithoudings vermogen had gegeven door drie ach tereenvolgende jaren (1949, '50 en '52) in de elfstedentocht in Friesland per fiets, medailles te veroveren. In opgewekte stemming werd de tocht begonnen; eerst langs der dui nen rand naar Camperduin en verder langs de Hondsbosse het polderland in, om later door het duingebied weer naar zee af te zwaaien. Pluvius zette af en toe de sluizen wijd open, maar niets kon de goede stemming versto ren en na 25 km te hebben gewandeld in hoog tempo, keerden allen nat als poedels, haast ontoonbaar, maar hoogst voldaan, terug bij het punt van uit gang. waar zij met groot gejuich wer den ontvangen. Alles was goed verlo pen, behalve een enkel blaartje, waar bij de E HB.O. haar gewaardeerde hulp verleende. s Avonds werden in de grote dans tent van J. Hakof door de voorzitter van V.V.V. Groet-Camperduin, de heer Duin Wzn, de prijzen met een toe passelijk woord uitgereikt. De hoofdprijs, een zilveren beker, viel ten deel aan de jongste deelneem ster, de zestienjarige Beppie Oostindie te Camperduin. De tweede prijs, een zilveren lauwerkrans, werd toegekend aan F. Outvan Loenen uit Bergen en de 3de prijs, een zilveren lauwertak, aan de jeugdige Beatrix Aartsen. De oudste deelnemer, de heer Sj. Minkema uit Schoorl, zag zijn uitste kende prestaties gewaardeerd met een grote zilveren lauwerkrans. De overige deelnemers aan de tocht kregen allen als herinnering aan deze eerste „Ron de om Groet" een zilveren medaille met inscriptie. Met een geanimeerd bal in de grote danstent werd op de tonen van de Syncopaliters o.l.v. Van Klooster de Wandelsportdag besloten. De volgende „Ronde om Groet" zal plaats vinden op 20 Juli a.s. Schippers klagen Er heerst hier niet alleen grote werk loosheid onder de tuinbouw- en fa brieksarbeiders, doch ook de schippers klagen over het geringe emplooi, dat zij voor hun vaartuigen kunnen vinden De oorzaak daarvan moet toegeschre ven worden aan de omstandigheid, dat het transport van aardappels te wensen overlaat, maar in h»i bijzonder in het geringe vervoer van hout. Dit is voor de schippers van grote betekenis, zodat, nu dit stagneert, verschillende motor boten stil liggen. Er wordt nu gewacht op een toenemende pxport van aardap pelen, doch bij de geringe opbrengst wordt gevreesd, dat die niet de hoogte zal bereiken van verleden jaar. Veel aardappels zijn weer bestemd als poot- goed, dat eerst veel later werk voor de schipperij zal leveren. SCHOOLREISJE CHRISTELIJKE SCHOOL De leerlingen van de drie laagste klas sen van de christelijke school hebben hun jaarlijkse schoolfeest in grote opgewekt heid gevierd. De reis ging in drie tou ringcars naar Schoorl, waar de ochtend naar hartelust in een speeltuin werd door gebracht. Verder werd gereden naar Cas- tricum en vandaar langs de duinkant over Egmond naar Bergen, waar een bezoek aan de speeltuin „De Bedriegertjes" werd gebracht, 's Avonds kwam men bestoft en wel weer thuis en onder de vrolijke tonen van „Crescendo" werd dit mooie school reisje gesloten. Noord-Scharwoude CIRCUS RENZ TRAD MET SUCCES OP Circus Renz* dat gedurende drie dagen zijn tenten had opgeslagen op het ge meentelijk uitbreidngsplan tegenover de speeltuin, heeft met veel succes een aan trekkelijk programma van dressuurkunst, acrobatiek enz. afgewerkt. Na de eerste voorstelling op Vrijdagavond ging er reeds een goede roep uit van dit circus, zodat het niet te verwonderen was, dat ook op de beide volgende avonden de belangstel ling uitstekend was. W Voor de ingang van het monumen tale stadhuis te Enkhuizen heeft Zaterdag Alie Admiraal, het doch tertje van de burgemeester, H.M. de Koningin met bloemen begroet. Mevrouw Admiraal leidt haar doch- terje naar de Landsvrouwe. Zuid-Scharwoude BRANDWEER RUKTE UIT De brandweerkorpsen van Zuid- en Noord-Scharwoude werden in de nacht van Zaterdag op Zondag gealarmeerd voor een brandje in de Koog bij de heèr A. Beets. Het bleek, dat een aan de sloot staande houten w.c. in brand stond. De brandweerlieden namen géén risico en wisten het huisje in de sloot te werken, waar het vuur spoedig 'doofde. Hubert Cuypers uit Amsterdam kwam ook in Warmenhuizen met „De Minnestreelen" zijn zestigjarig toon kunstenaarschap herdenken. De bur gemeester, het gemeentebestuur, pas toor Nijman, bijgestaan door een co mité, hadden voor het concert de no dige voorbereidingen getroffen en het bestuur van de Veilinghal stelde wel willend deze zeer grote ruimte beschik baar. Het zal maar zelden voorkomen dat men in dergelijke omstandigheden concerteert en een concert beluistert. Er was een Venetiaanse sfeer deze middag in het veilinggebouw, waar de honderden bezoekers het voor het con cert bestemde gedeelte In grote vlet ten kwamen binnengevaren. Een grote Ter toelichting op bovenstaand overzicht van de ontwikkeling der partijverhoudingen in de Tweede Kamer sinds 1918 moge dienen, dat in de eerste plaats is getracht het verloop van de poli tieke hoofdstromingen in ons land anti-revolutionnairen, christelijk- historischen, communisten, libera len, rooms-katholieken en socialis ten aan te geven met vermel ding van de voornaamste namen, waaronder deze stromingen in de loop der jaren optraden. Voorts zijn ook de diverse splin terpartijen, in enkele gevallen tot kleine groepjes verenigd, opge nomen. Tenslotte is melding ge maakt van enkele belangrijke po litieke gebeurtenissen, zoals de in voering van het algemeen mannen- kiesrecht in 1918, het vrouwenkies recht in 1921 en de oorlogstoestand van 1940-1945, na afloop van welke met name in socialistische kring een grote reorganiatie plaats vond, waarbij de vrijzinnig Democrati sche Bond, de Christelijk Demo cratische Partij en de S.D.A.P., alsmede enkele kleinere groepen tot oprichting van de Partij van de Arbeid besloten. met bloemen versierde schuit, was het podium. Na enkele, zeer mooi uitgevoerde, Gregoriaanse gezangen hoorden we in uiterst voortretleüjKe vertolking o.a. „O, Bone Jesu" van Palestnna, het be kende „Ave Verum" van Mozart e.d. Nieuw, alihans voor ae meeste be zoekers, zal zijn geweest Hubert Cuy pers' declamatorium „Die Wallfahrt nach Kevlaer". Het gedicht is van Heinrich Heine, de componist schreef als achtergrond van deze poëzie een muziek welke zeer illustratief is en een stemmige romantiscne inslag heeft. De declamatrice Henriëtte Baum heeft het indrukwekkend weten voor te dragen. Haar succes was dan ook zeer groot. Hubert Cuypers, die van achter de vleugel het ensemble goed in de hand had, liet het gedeelte vóór ae pauze in voorname en beschaafde stijl uitvoeren. Hierna werd Hubert Cuypers toe gesproken door Pastoor Nijman. Spr. zeide o.m.: „Hubert Cuypers in het „diamant", dat zegt eigenlijk alles. Zes tig jaar hebt gij uw grote talenten in dienst van de kunst gesteld en dui- zende zangers kunnen er trots op zijn tot de school van Hubert Cuypers te hebben behoord. De jubilaris heeft een vitaliteit alsof hij nog pas begint. Spr. hoopte dat Hubert Cuypers nog lang zijn kunstzinnig werk zal kunnen voortzetten. Een zeer grote bloemen krans werd de toonkunstenaar aan geboden. Programma voortgezet Het programma werd voortgezet met licht aansprekende muziek met een romantisch tintje en Nederlandse en buitenlandse volksliederen. Bijzonder succes hadden „Wilt heden nu treden" en „De Zilvervloot", voorts het Ca talaans liedje „Emporda i Rosseilo" en niet te vergeten het zéér geestige „He's College-Boy" in bewerking van Hub. Cuypers. Dit alles werd met spi rit en fijne nuancering gezongen. Enthousiast applaus De aanwezigen hebben met enthou siast applaus de „Minnestreelen" blijk gegeven van hun grote erkentelijkheid. Het komt dan ook lang niet dagelijks voor dat men een vocaal programma kan horen, dat zo gaaf en beschaafd wordt uitgevoerd. Het was opmerke lijk dat de accoustiek, in het gebouw zo buitengewoon goed was. De heer J. Groot dankte allen, die hadden me degewerkt aan het tot stand komen van deze bijzondere concertmiddag en hoopte dat de Minnestreelen nog eens Warmenhuizen zullen bezoeken. Hubert Cuypers antwoordde met: „Dames en heren, laten we afspreken dat ik ieder jaar terugkom!" (Enorm applaus). Moge deze afspraak voor de vele muziekminnaars in Warmenhui zen en omgeving in vervulling gaan. Het is wel de moeite waard. Ms. De aardbeienactie ten bate van d» t.b.c.-bestrijding is Vrijdag j.l. een suc ces geworden. De plaatselijke comité» van Herwonnen Levenskracht waren op de veilingen te Heiloo en Castricum aanwezig om de tuinders en kopers van aardbeien te vragen een slof aard beien af te staan voor de patiënten in Berg en Bosch te Bilthoven. Het resul taat was dat nog dezelfde dag pl.m. 140 sloffen aardbeien naar het sanato rium konden worden gebracht waar voor de directie van de Verenigde N.H. Dagbladen belangeloos haar vrachtwa gen met chauffeur beschikbaar stelde. De plaatselijke comité's van Herwon nen Levenskracht hadden dus wel suc ces en de patiënten van Berg en Bosch kregen een bron van vitaminen. Postduivenvereniging „Door Vriendschap Sterk" De postduivenvereniging „Door Vriendschap Sterk" hield gisteren een wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quentin. De uitslag was: 1. Massee; 2. Mannes Jr; 3. Verdonk: 4. Zwart: 5. De Nijs. De stand voor het kampioenschap oude duiven is momenteel, nu de helft der oude duivenvluchten ongeveer achter de rug is: 1. P. Verdonk; 2. H. Pel; 3. J. Peute; 4. G. Slieker; 5. Dick de Nijs; 6. Mulder; 7. A. Zwart; 8. Van Veen; 9. Mannes Jr; 10. Massee; 11. H. Bakker; 12. Mannes Sr; 13. Groen. In het week-end worden 2 vluch ten gehouden met oude duiven, n.l. van af St. Maxence en Limoges. nten van de brade- 1 Juli in Alkmaar rmt naast het Vene- )p het Doelenveld, dbouwtractoren- uit nd bven het IJ, Er tnemers gestart in Jerdijk, Heerhugo- Hoef, Uitgeest en 1 tractorbestuurders tartplaatsen gediri- allen op 'n bepaal- ;1 is Alkmaar: de i'ordt een défilé ge volgen behendig- fooral deze bieden Een tractor is een it en menige land- artist op zijn zoveel r deze wedstrijden ter beschikking ge- ncostuum, herenre- wedstrijden hebben n waardevolle prijs, nuttig aspect. Im- is afgesteld op de Jer.de indirect een Jrgen. Het inschrijf- ehouden. Het be- ■rit f 1.50, voor de ijd f 2.- en voor wers, die zelf niet goed aan, hun trac- gelegenheid te stel- iden te tonen. In- worden gedaan bij de Rijkslandbouw- n de verschillende bij Ir. Van Bene- ost Alkmaar en de Idenweg 176, Heer- l/velden op >tbrug i ten spijt zijn wij de conclusie geko- ers toch wel fat- In twee dagen is itad in dit weekend :ou kunnen duiden ormale aanleg voor i tongen beweren :genwoordigers van :d hun neuzen niet fden steken omdat en hard heeft gere- iet dat daarin de nig schokkende ge- orden gezocht. Hoe erapport voor de leen maar vertellen g op de vlotbrug zijn gesneuveld, op ituurlijk al érg ge- eftallige dame was erleiding van vriend or verwanten even- 'icht zal zijn ge- -igeerd) i slachtoffers eg heeft zich b(j en een zware ont- in een laborato- dage van de gloei- bet gebouwencom- Jgel. Er werd op tijdens het week- orium niet gewerkt, onlijke ongelukken >n. De slag van de rer in de omtrek hovenaren werden opgeschrikt. :n de Fhilipshulp- >k de Eindhovense -ukte uit De ont- id ten gevolge, die nstig liet aanzien, worden ingeperkt, id vast, dat uitbrei- Talrijke ruiten in i het fabriekscom- De schade in het- jeilijk te overzien, t zijn, niet alleen waar de explosie k op de er bovèn verdieoingen ontploffing wordt mengsel tot ex- >en vanmorgen de aboratorium, ale :n van reparaties is geweest, werd heeft enige uren na kon het werk, teisterde afdeling, gswerk liep een verwonding aan ap no. 3823 terij, 3e klasse le 25.000.gevallen zgn. derby voor hiberta werd ge-

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3