Lagerhuis debatteert heden over aanvallen op Jaloe-centrales VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Bejaarde man werd tijdens een autotocht vermoord Televisie brengt circus in huis Moch streeft naar compromis inzake de ontwapening Woensdag 25 Juni 1952 149e Jaargang No. 148 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hommerson is weer een vrij man Bloemen, telegrammen en een vacantiereis Britse regering zou niet zijn ingelicht Kentering in de Koreaanse oorlog Alexander was reeds op de hoogte Twintig jaar tegen de daders geëist Kabinet dient zijn ontslag in Bonn stelt ratificering der verdragen uit Verlangen naar conferentie tussen Rusland en Westen Ook Italië erkent Fa roek Combinatie van Westelijke en Russische wénsen Commissie zal moeten beslissen Ministers Eden en Acheson vangen besprekingen aan Aanslag op generaal Carter Clark Bij demonstratie in Japanse stad Osaka Vuurgevecht met dertig communisten op Cuba .Wij zijn gereed voor de strijd" AMERIKAANS SUPERFORT NEERGESTORT Grote herfstmanoeuvres op Atlantische Oceaan Aanslag op de Koreaanse premier Syngman Rhee - Aan de Lezers „Kamer voor de Visserij" op komst? Huur en verhuur van visrecht worde geregeld Directie: j bIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties lf ct. per m.m Familieberichten 20 ct p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus Incassokosten. Weekabonnementen 0.49 (Van één onzer redacteuren) Zoals gisteren reeds in een deel van onze edities werd vermeld, stond het in de loop van de morgen reeds vast, dat de Zaandamse journalist A. H. Hommerson, die sinds 6 Mei j.l. in gij zeling in het Huls van Bewaring te Amsterdam doorbracht, zou worden vrijgelaten. De Officier van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh deelde de rechter-eommissaris mr. J. Knottenbelt mede, dat hij van verdere vervolging tegen de onbekende zegs man van de heer Hommerson afzag. De rechter-commissaris kon op deze me dedeling het onderzoek sluiten. Daarna was de Officier in de gelegenheid de gijzeling op te heffen. Als het onder zoek gesloten is, heeft het geen zin meer een getuige (in casu de heer Hommerson), die weigert een verkla ring af te leggen, nog langer in gijze ling te houden. In de J. H. op den Veldestraat te Zaandam wapperde gisteren de vlag van verschillende woningen. De bood schappenjongens van de Zaandamse banketbakkers en bloemenmagazijnen, alsmede de telegrambestellers liepen op en aan naar het perceel no. vijf in die straat, waar de journalist A. H. Hom merson temidden van zijn vrouw, kin deren. ouders en verdere familieleden zijn thuiskomst vierde. De heer Hommerson, die reeds eer der te kennen had gegeven, dat hij van geen drukte wilde weten, wanneer hij uit de gijzeling zou worden ontslagen, was het een heerlijke verrassing, dat gistermiddag om half drie de deuren van het Huis van Bewaring aan de "Weteringschans voor hem werden ge opend en dat hij zich weer als vrij man na vijftig dagen gijzeling op straat mocht begeven. De eerste kennisma king met de buitenlucht zal de Zaan damse journalist nog lang in herinne ring blijven, want buiten de poort van het Huis van Bewaring stond een leger tje journalisten en persfotografen, die het moment, dat de gijzelaar met zijn vrouw en zuster naar buiten kwam, niet wilden missen. Binnen enkele ogenblikken hadden zich honderden belangstellenden voor het Huis van Be waring verzameld, zodat er veertien agenten nodig waren om het drukke verkeer op de Weteringschans in goe de banen te leiden. De heer Hommerson begaf zich met zijn vrouw en zuster direct naar het gebouw van de Arbeiderspers te Am sterdam, waar hij door verschillenden, onder wie de hoofdredacteur van ..Het Vrije Volk", de heer K. Voskuil en de heer-J. J. A. v. d. Bergh namens de Federatie van Nederlandse Journalisten werd toegesproken. Nadat de heren Schotting namens het Seniorenconvent van Nederlandse ïour- nalisten en Joosten namens de directie van de AP. hadden gesproken, werd nog het woord gevoerd namens de bui tenlandse journalisten, die in ons land werkzaam zijn. In zijn woning te Zaandam wachtten de heer Hommerson, tientallen bloem stukken, cadeaux, taarten en telegram men. In de loop van de middag en avond was het een komen en gaan in Weerbericht Verwachting tot morstenavond: VEEL BEWOLKING Over het algemeen veel oewolking met aanvankelijk hier en daar motregen, .naar morgen overdag overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig verandering in temperatuur. DONDERDAG: Zon op 4.21. onder 21.04. Maan op 8 21. onder 23.07. De heer Hommerson, gewapend met zijn schrijfmachine, waarmee hij honderden brieven heeft getikt, verlaat het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. Links van hem zijn zuster, mevr. WilsumHommerson, uit Alkmaar en rechts zijn echtgenote, die direct al een bouquet rozen aan geboden kreeg. deze nieuwe Zaandamse straat, waarbij tot laat in de avond de gelukstelegram men en bloemen werden bezorgd. De heer Hommerson zal morgen drie wekën met vacantie gaan- waarvoor hem en zijn echtgenote door de directie van „Het Vrije Volk" een reis naar Bretag- ne is aangeboden. HET Dinsdag herhaalde bombardement op de electrische centrales aan de Jaloe is heden onderwerp van een debat in het Engelse Lagerhuis De Labourfractie heeft er namelijk ten scherpste tegen geprotesteerd, dat deze luchtaanvallen op Noordkoreaanse doelen zijn ondernomen, voordat hierover met de Britse regering overleg is gepleegd. Attlee merkte in dit verband op, dat er tjjdens zijn premierschap altijd met Amerika is overlegd, wanneer er poli tieke en militaire overwegingen met elkaar in botsing kwamen. Churchill had tevoren verklaard, dat de aanvallen geen uitbreiding van de tot dusverre in Korea gevoerde operaties schenen te betekenen. Hij meende verder, dat ze tot het gezagsgebied van de opperbevelhebber der V.N. behoorden. commissie, die er zich mee heeft ver enigd, aldus Lovett. De stafchefs zou den zelfs kunnen besluiten tot bom aanvallen op Chinese bases in Mands- joerije, zonder deze zaak aan de V.N. voor te leggen. TE Londen ziet men de acties tegen de Noordkoreaanse centrales alge meen als een kentering in de oorlog in Korea. Zij is volgens berichten uit To kio onlangs ter sprake gexomen, toen burggraaf Alexander, de Britse minis ter van defensie, besprekingen voerde met MacClark, de opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Ko rea. Bij die gelegenheid schijnt de mi nister de Britse bezwaren tegen een dergelijke actie te hebben laten varen. Generaal MacClark zou hebben opge merkt, dat naar de mening van het op perbevel een zware aanval op de cen trales, waardoor indirect ook commu nistisch China zou worden getroffen, de communistische delegaties in Pan- moendjon ertoe zou brengen, haar hou ding te wijzigen. TN Washington is men niet van me ning, dat de luchtaanvallen een nieuwe geallieerde politiek in Korea markeren. Minister Lovett heeft zulks op een persconferentie althans nadruk kelijk ontkend. Hij vertelde, dat er niet eerder tot dit bombardement werd overgegaan, omdat men het militair niet nuttig achtte. De geallieerde opperbevelhebber in Korea heeft het recht, aanvallen op Noordelijke doelen te ondernemen pon der hierover tevoren te spreken met de Amerikaanse commissie van staf chefs. Het plan voor dit bombardement is echter tevoren voorgelegd aan de Op 28 Februari vond een dame in een sloot langs de Drieneseweg tussen Hen gelo en Almelo het lijk van een man. De Hengelose politie identificeerde het als dat van de 61-jarige Zutfenaar B., die sinds 18 Februari werd vermist, en wist enkele uren later reeds, wie de man had vermoord en wanneer. Van de beide daders zat er een in Apeldoorn in de cel wegens het verkopen van een gehuurde auto. Een meisje, van mede plichtigheid verdacht, werd de volgen de dag aangehouden. Gisteren diende de zaak voor de rechtbank te Almelo. Tegen de daders werd ieder twintig jaar geëist, tegen het meisje anderhalf jaar. Het bleek hier om een roofmoord te gaan. De beide mannen wisten dat B. geld had ontvangen uit een hypotheek en vatten het plan op, hem hiervan te beroven. Hij zou tijdens een autotocht worden vermoord. B. zou wel bereid zijn mede te gaan, wanneer het meisje de rit eveneens meemaakte. Aldus werd besloten. De verdachten huurden een auto in Apeldoorn en pikten B. in En schede, waar hij bij familie logeerde op. Daarna werd in Hengelo het meisje onderdak gebracht. De mannen reden vervolgens naar Almelo, vandaar naar Enschede en terug naar Hengelo. Tij dens deze laatste rit is B. gewurgd, waarna de mannen het lijk in een sloot verstopten. De buit bedroeg slechts en kele guldens. De rechtbank heeft zich langdurig be ziggehouden met de vraag, in hoeverre het meisje medeplichtig was. Zij ont kende, van de plannen te hebben gewe ten, maar de mannen beweerden, dat ze op de hoogte was geweest. Gisteren zijn opnieuw aanvallen op vier van de vijf centrales langs de Ja loe ondernomen. Eén ervan was Maan dag reeds volkomen verwoest, de an dere liggen thans ook in puin. Op Dinsdagavond 1 Juli Na de geslaagde reportage van de ijsrevue vanuit Amsterdam heeft de televisiestaf van een der omroepver enigingen (AVRO) naar soortgelijke mogelijkheden gezocht. Men zal thans in de eerstvolgende televisie-uitzen ding van deze omroepvereniging (op Dinsdagavond 1 Juli) een circusvoor stelling op het scherm brengen. In de eerste dagen van Juli is het circus Mikkenie in Hilversum. Gedurende de gehele zendtijd, van 20.15—21.45, zal vanuit het circus een directe repor tage van diverse programmanummers, zgals Maika's ivonderberen, paarden- nummers, de Cervantes met hun spring, en vangnummer en miss Belita met haar leeuwen, worden uitgezon den. In het circus zullen drie camera's het programma volgen. Technisch moeten bijzondere maat regelen worden genomen, omdat de tijd van voorbereiding erg kort is. Gemeenlijk heeft men daarvoor ander- 'talf tot twee dagen. Nu het circus chter eerst in de nacht van Maandag 'P Dinsdag naar Hilversum komt en laar des morgens wordt opgebouwd, leeft men slechts enkele uren voor de \oorbereiding. De regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat het kabinet heden bij H.M. de Koningin zijn ontslag heeft inge diend. Dit omvat tevens de ontslagaan vrage van de staatssecretarissen. Dr Adenauer heeft gecapituleerd voor de aandrang van zijn eigen coa litie om achter de ratificering van de Europese verdragen geen spoed te zet ten, doch het parlement gelegenheid te geven voor een grondig onderzoek. Het ligt thans in de bedoeling in Juli slechts de eerste lezing in de Bondsdag te houden. De beslissende lezing zal dan eerst eind September of begin Oc tober kunnen plaats hebben. Ook in de regeringspartijen is namelijk de wens groeiende, om vóór de aanvaarding der verdragen een conferentie der Weste lijke geallieerden met de Sowjetunie tot stand te brengen. KONING VAN SOEDAN" De Griekse zaakgelastigde in Cairo heeft zich naar de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Hassoena Pas ja begeven, om hem op de hoogte te stellen van het besluit van zijn rege ring, om koning Faroek als „Koning van Soedan" te erkennen. Uit Cairo is voorts gemeld, dat ook de Italiaanse zaakgelastigde de Egyp tische minister heeft bezocht, om hem officieel er van in kennis te stellen, dat Italië de koning als „Koning van Soedan" erkent. Naar verluidt, zullen de Griekse en Italiaanse ambassadeura spoedig hun geloofsbrieven aanbieden. Verrassend Frans initiatief De Franse voorzitter van de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties, Jules Moch, heeft een voorstel ter tafel gebracht, dat beoogt een compromis ts bereiken tussen de opvattingen van de Westelijke mogendheden en die van de Sowjetunie. Volgens het plan van Moch moet de ontwapening in drie etappes verlopen. In de eerste etappe moet een einde gemaakt worden aan de bewape ningswedloop door het beperken van zowel de strijdkrachten als de totale mili taire uitgaven. Vervolgens moet men komen tot een verbod van uitbreiding van de conventionele wapens, waarna ten slotte hetzelfde bereikt moet worden ten aanzien van atoomwapens, gepaard gaand met of gevolgd door de vernietiging van de bestaande voorraden van deze wapens. Dit program moet, aldus Moch, strikt worden uitgevoerd en voortdurend Anthony Eden begroet Dean Acheson bij zijn aankomst op Londen Airport. Tweede verjaardag" oorlog in Korea Oproep aan „vijfde colonne" De Amerikaanse bevelhebber van het Zuidwestelijk gebied generaal Carter Clark is, rijdende met zijn auto door de stad Osaka (Japan), aangevallen. Hij heeft slechts lichte huidverwondin gen opgelopen. Meer dan duizend studenten, arbei ders en Noordkoreanen wierpen stenen naar de auto's van buitenlanders „ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de Koreaanse oorlog". Naar gene raal Clark werd een z.g. „Molotov cocktail" geworpen.) Een trein werd door de demonstranten bezet. Naar ge meld wordt, werden dertig politieman nen gewond. De politie van Tokio heeft medege deeld, dat zij in het gehele land moei- H'kheden verwachtte. Documenten wa ren ontdekt, die de 600.000 Koreanen in Japan oproepen, tegen de Japanse autoriteiten te ageren. Van deze Korea nen, aldus de politie, behoort tenminste een goed georganiseerde kern van 50.000 man tot de „vijfde colonne". De Amerikaanse politie heeft ver zocht degenen, die verantwoordelijk zijn voor de aanslag op generaal Clark, op te sporen. Het hoofd van de Cubaanse politie heeft medegedeeld opdracht te heb ben ontvangen alle communistische leiders te arresteren, zulks naar aan leiding van een vuurgevecht met on geveer 30 communisten in de straten van Havanna. Een omstander werd ernstig gewond. Generaal Van Fleet: De bevelhebber van het Ameri kaanse leger, generaal Van Fleet, heeft verklaard, dat iedere nieuwe aanval van de Noordelijken, afgesla gen zal worden. „Wij hopen, dat de Noordelijke aanvaller komt. Wij zou den de tegenstander op het prikkel draad ophopen en mogelijk een einde aan de oorlog maken". De generaal zeide, dat er thans minder kans op een offensief was dan enige weken geleden, daar het regen seizoen nu ging intreden. Een Amerikaans Superfort is Dins dag in de buurt van een vliegveld van de Britse luchtmacht te Lakenheath neergestort en in brand geraakt. Problemen van Europa en het Midden-Oosten De Britse en de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Eden en Acheson, zijn gisterochtend te Londen een reeks besprekingen begonnen. Zij zijn begonnen met de behandeling van vraagstukken aangaande Europa en het Midden-Oosten. Ten aanzien van Duits land is vooral ges' -oken over de kan sen op goedkeuring van de Conventie van Bonn en het verdrag inzake de EVG door de Bondsdag en over de positie van West-Berlijn. De behandeling van het antwoord aan Rusland op het protest Inzake de overeenkomsten met West-Duitsland is uitgesteld tot Vrijdag. Dan zal ook de Franse minister Schuman aan de con ferentie deelnemen. Ook Nederlandse schepen nemen deel In September a.s. zal in het Noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan een tiendaagse vlootoefening gehouden worden, waaraan zeestrijdkrachten en vliegtuigen van verscheidene NAVO- landen zullen deelnemen. Deze oefe ning draagt de naam „Main Brace" Het machtigste contingent schepen zal op deze oefening door de Ver. Staten worden geleverd, namelijk een slag- vloot van enkele slagschepen en vlieg kampschepen. Ook de Nederlandse ma rine zal met enkele schepen aan deze oefening deelnemen. worden gecontroleerd door een inter nationaal lichaam, waarvoor b.v. de Veiligheidsraad zal kunnen fungeren. De Nederlandse vertegenwoordiger, Van Balluseck, zeide, dat de commissie in de loop van de vier maanden van haar werkzaamheden zekere voortgang heeft gemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat een aantal misverstanden hun oor zaak vinden in het geven van weinig duidelijke definities. Hij herhaalde in dit verband zijn voorstel om een woor denboek op te stellen, waarin de be grippen op een voor ieder aanvaardbare wijze zullen zijn gedefinieerd. De vierde poging sinds 1946 Een ongeveer zestigjarige man heeft Woensdagochtend gepoogd Syngman Rhee .president van Zuid-Korea, van het leven te beroven, toen deze ter ge legenheid van het feit dat twee jaar geleden de oorlog in Korea begon, te Poesan een menigte van ongeveer zes duizend personen toesprak. De man trachtte tweemaal met een Amerikaanse revolver op de president te schieten, maar het wapen ketste. De aanvaller werd,door de politie aange houden en weggevoerd. Syngman Rhee zette na een korte pauze zijn rede, die hij nog pas begonnen was, voort. Volgens de politie behoort de aanval ler tot een geheime communistische or ganisatie. Dit is de vierde aanslag op de president, de eerste werd gepleegd in 1946, twee in 1948. Ge zult begrijpen, dat wij het vanavond druk hebben. Ons werk zal bij zonder vlot verlopen, indien onze lezers ons zo min mogelijk willen opbellen Gebruikt Uw telefoon niet om uitslagen van ons te vernemen U kunt beter voor onze bureaux komen luisteren en kijken. HOOFDREDACTIE. J^AAR wij vernemen, is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer K. verwachten van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld in de v£serij- wet bepalingen tot regeling van de huur en verhuur van visrecht op, ie nemen. Tot bevordering van het doelmatig bevissen van kust- en binnenwateren en het verkrijgen van een redelijke verdeling van het visrecht, wordt de instelling van een Kamer voor de Visserij bepleit. In deze Kamer zouden vertegenwoordigd zijn beroepsvissers, sportvissers cn de eigenaren van visrecht, resp. viswater

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1