Smokk* win; Bergens Raad geeft een uitvoerig memo randum over het locaal verkeer r AGENDA Morgen is niet te laat Een goede huisvrouw worden is lang niet eenvoudig De Bierwacht heeft geen bier aan boord Ziekenfonds zal nieuwe gebouw geheel in gebruik nemen Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk AcIiVile/tei Een beroep op de autoriteiten om de raiiverbinding te behouden Een dochter-onderneming zou 'n „lokaalspoorweg" kunnen exploiteren Railverbinding noodzakelijk Nieuw schoolgebouw wordt een dringende eis Friezen bedachten een betere naam „Costuum dat op de groei is gekocht" Beeldengroep thans aangebracht Erwerd gisteren druk ge werkt in de Emmastraat De officiële uitslag van de stemming in Alkmaar m Ongevallen bij wieler wedstrijd 9' Vele betaald krachte S'SS^uS.... mm DONDERDAG 26 JUNI 1962 In een memorandum van de raad van Bergen in het bijzonder gericht op de door de N.S. gewenste opheffing van de spoorweg AlkmaarBergen aan Zee wordt gezegd, dat men het verkeersprobleem te Bergen niet enkel moet bezien als een louter techpisch verkeersvraagstuk, maar moet benaderen als een plano logisch probleem in verband met de functie van Bergen, dat een nationaal recreatie-oord is, een speciale familic-logeer-badplaats. Nederland heeft behoefte aan dergelijke „oasen" en de overheid moet er voor waken, dat dorp en om geving „mooien rustig blijven. Een gebied als dit moet niet worden opgenomen m de maalstroom van het doorgaand auto-verkeer en de grote verkeersaders moeten er buiten blijven. Verkeersregeling en verkeersmiddelen moeten hier slchts het doel bevorderen: het behoud van het karakter van Bergen. Wanneer de Bergenaren de bus blij ven prefereren spelen zij met vuur en zetten een van de belangrijkste wel vaartsbronnen van deze gemeenschap op het spel. Gemeentenaren moeten kiezen. Het behoud van de tram is een le vensvoorwaarde voor dit recreatieoord en daarom durft het gemeentebestuur van de Bergenaren te vragen genoegen te nemen met één vervoermiddel: een verbeterde moderne tram. Voor de NHADO die de Bergenaren jarenlang uitstekend bediend heeft, zal op zo goed mogelijke wijze compensa tie moeten worden gevonden. Het wordt voldoende geacht wan neer de tram uitsluitend in het cen trum van Bergen-Binnen komt en dat de bus aan de peripherie van Bergen blijft. Het gemeentebestuur geeft na der aan hoe tram en bus zouden moe ten lopen. De verbeterde en meerma len dan nu rijdende tram moet goede aansluitingen geven op de treinen naar Amsterdam en Haarlem. Geen tekorten. De technische adviseurs der gemeen te zijn van oordeel dat onder deze voorwaarden de tram in elk geval met vermijding van de tegenwoordige te korten kan worden geëxploiteerd. Een dochteronderneming. Voor de exploitatie als „locaalspoor- weg" zou de N.S. een dochteronder neming kunnen oprichten of deze Op het traject Bergen Binnen—Ber gen aan Zee zijn geen wegen die een frequente busdienst zouden kunnen verwerken en in het natuurreservaat Oude Hof is het treffen van verkeers- voorzieningen zeer moeilijk. Niet minder dan 90 procent der zo mergasten bevindt zich in Bergen- Binnen en daarheen moeten zij na het strandbezoek vervoerd worden. Een railverbinding kan daaraan volmaakt voldoen en elke vervoersspits verwer ken zonder dat het publiek moet wach ten. Als dat vervoer niet zo vlot ging was de twee-eenheid Bergen-Binnen Bergen aan Zee niet bestaanbaar. Wordt de tram opgeheven dan zal er op de spitsuren om de 5 minuten een bus moeten rijden en de NHADO heeft zelf niet voldoende materiaal om de spitsen op te vangen. Door prop volle bussen en lang in de file staan zal de aantrekkelijkheid van Bergen als familie-logeer-badplaats belangrijk dalen. Betwijfeld moet worden of de NACO in het hoofdseïzoen steeds de nodige reservebussen voor de NHADO klaar kan hebben staan. Het behoud van het natuurschoon Voor een busdienst zou een zeer kostbare autoweg van Bergen-Binnen naar Bergen aan Zee aangelegd moe ten worden, welke het dorpsbeeld en het natuurreservaat zou bederven. Het zou onzinnig zijn langs de Eeuwi gelaan en de Zeeweg kostbare nieuwe wegen aan te leggen, die pl.m. 300 da gen doodstil zullen zijn, pl.m. 50 dagen goed gebruikt zouden worden en waarvan op pl.m. 15 dagen een druk gebruik zou worden gemaakt. Het gemeentelijk uitbreidingsplan is er op gebasseerd dat het pendelver keer tussen Bergen-Binnen en Bergen aan Zee per tram geschiedt. De bossen langs de Eeuwigelaan kunnen nog 25 jaar blijven staan. Daar achter is een rij lindebomen geplaatst. Als dé dennen sneven en de lindebomen volwassen zijn kan de weg iets verbreed worden en zal hij het normale autoverkeer inclusief touring cars goed kunnen verwerken. Op het uitbreidingsplan is een rond weg geprojecteerd Zuidelijk om het het dorp Bergen-Binnen langs de Nes- dijk naar de Fransman. Deze weg zal een oplossing bieden als over ensele jaren de tunnels onder het Noordzee kanaal Noord-H«*land boven het IJ uit zijn isolement zullen verlossen en voor het opvangen van het doorgaand auto verkeer Haarlem-Velsen-Afsluitdijk. Dan kunnen de auto's buiten Ber gen-Binnen om rechtstreeks naar Ber gen aan Zee rijden. Deze rondweg kan evenwel geen oplossing bieden voor een autobusdienst tussen Bergen- Binnen en Bergen aan Zee of men zou een doorbraak van het centrum van Bergen-Binnen naar die rondweg moeten maken, wat een ernstige in breuk op het dorpsbeeld zou betekenen Een ongewenste oplossing De enige oplossing die het pendel verkeer tussen Bergen-Binnen en Ber gen aan Zee met een busdienst mogelijk zou kunnen maken is de aanleg van een autoweg over het tracé van de huidige trambaan, welke weg het dorpsbeeld volkomen zou bedorven en dwars door het natuurreservaat zou lopen. Een mo derne driebaansweg zou Bergen het beeld geven van zo menig aardig dorp, dat door het moderne verkeer ver knoeid is en bovendien 800.000.a 1.000.000.kosten. Wil het publiek in dorp en natuurreservaat rustig blijven wandelen dan zullen meerdere tunnels onder de weg moeten worden gemaakt. De kruising van deze weg met de Bree- lae.n zou een welhaast onoplosbaar pro bleem opleveren. Men stelle zich eens voor welk beeld men krijgt wanneer door het rustige natuurreservaat een moderne autoweg met een permanent verkeer zou lopen Dorp en natuurreservaat zouden on herstelbaar geschaad worden. Onaanvaardbaar wordt geacht nu reeds de Eeuwige laan te verbreden of to verdubbelen. De conclusie van het bovenstaande kan geen andere zijn dan dat de overheid alles in het werk stelt om de railverbinding te behouden. Het exploitatietekort voor de N.S. Het exploitatietekort van de tram wordt mede veroorzaakt doordat de goedverzorgde bus goedkoper is en de mensen nog iets dichter bij het cen trum van Alkmaar brengt. De tram heeft alleen de meest onvoordelige zo- merspits van hei? vervoer te verwerken. De tram handhaaft de duurdere stoom- tractie boven de dieselmotor en de N.S. exploiteren dit locaaltrammetje op de zelfde basis van kosten en leiding als de grote spoorwegen. Voor twee ver voersmiddelen is er in Bergen geen plaats. Wil voor de tram de mogelijk heid van een rendabele exploitatie wor den verkregen, dan zal voor de tram min of meer een monopoliepositie moe ten worden geschapen, zodat de tram het regelmatig jaarvervoer tussen Alk maar en Bergen er bij krijgt, waarbij ze grondig verbeterd zal moeten wor den en een frequentie ongeveer gelijk aan de huidige busdienst zal moeten krijgen. Het gemeentebestuur van Bergen is van oordeel dat de tram zó belangrijk is dat ter wille van haar behoud de bus moet worden teruggedrongen, hoewel het college gaarne anders zou willen. exploitatie kunnen opdragen aan een bestaande dochteronderneming, die baan en gebouwen voor een klein be drag van de N.S. kan overnemen. Wanneer het grote stationsgebouw in Bergen Binnen en het ruime emplace ment voor de exploitatie niet nodig zijn, kan de gemeente deze eventueel overnemen en er parkeerterrein van maken. De gemeente pleit niet voor een op lossing, welke de N.S. grote bedragen zal kosten. Zij heeft een oplossing op het oog, welke de N.S. juist niet plaatst voor een onrendabele exploi tatie. De exploitatie door een dochter onderneming als „locaal" spoorweg zal geen of geen groot tekort mee brengen. De gemeente noemt de stelling, dat lokaalspoor en tramwegen uit de tijd zijn in het algemeen onjuist, wanneer men althans geen verouderd mate riaal gebruikt. De gemeente wil alle mogelijkheden bekjjken. De gemeente wil met de N.S. alle exploitatie-mogelijkheden nagaan en daarbij o.a. denken aan concessie aanvrage door de gemeente en het oprichten van een gemengde onder neming, terwijl ook een tot de zomer maanden beperkte exploitatie van de tram voor de gemeente aanvaardbaar zou kunnen zijn. Indien de hogere overheid de hart ader van het vervoer in een gemeente onnodig afsnijdt moeten de voorzienin gen welke ten gevolge daarvan moeten worden getroffen niet voor rekening der gemeente komen maar dienen zij ten laste van de hogere overheid te worden gebracht welke voor het besluit verantwoordelijk is. De kosten der noodzakelijke weg zijn bijna even groot als de investering welke het aanschaf fen van dieselmateriaal vereist. Een laatste verzoek. Het gemeentebestuur van Bergen richt in het algemeen belang thans een laatste verzoek tot de minister van Verkeer en Waterstaat, het Prov. be stuur, de directie der Ned. Spoorwegen om met de gemeente te zoeken naar een zodanige exploitatievorm en orga nisatie van het plaatselijk vervoer te Bergen, welke het instandhouden van de railverbinding naar Bergen aan Zee mogelijk kunnen maken. U kunt morgen nog inschrijven voor deelname aan onze vierdaagse krantenreis naar Beigie en Luxemburg, die a.s. Maandag aanvangt en een groot succes belooft te worden. Een beschrijving van deze tocht vindt.U in de krant van gisteren in het artikeltje „Drie landen in vier dagen". Er kunnen nog enkele abonné's van deze bijzondere aanbieding profiteren, doch dan dienen zij zich uiterlijk morgen onder overlegging van een na 194G afgegeven pas of bewijs van Nederlanderschap te melden - - - AAN HET BUREAU VAN DIT BLAD. Zoals reeds is gepubliceerd, bedraagt de: reissom 72,50, waarbij de kosten van hotels en maaltijden zijn inbegrepen. Openbare les Huishoudschool Het is gans niet eenvoudig het beroep van huisvrouw uit te oefenen. Als men ten minste het lesrooster op de Huishoud- en Industrieschool bekijkt bemerkt men dat er nog heel wat aan te pas komt voordat de meisjes met het einddiploma als sleutel het leven tegemoet kunnen treden. Van al die vakken, die op de school worden onderwezen kon het publiek gisteren kennis nemen tijdens de openbare les, die in het gebouw aan de Emmastraat werd gegeven. Er werd ge streken, gebakken en gekookt, een van de vormingsklassen was bezig met costuumnaalen, een ander met kunstnaaiwerk en stofversiering en nog weer andere klassen gaven demonstraties van de vele nuttige werken, van koper- poetsen tot tafeldekken, die een goede huisvrouw of gezinsverzorgster terdege onder de knie moet hebben wil zij het bewijs van bekwaamheid verwerven. Daarom werd deze openbare les tevens een, zij het ongewilde, demonstratie voor een beter gebouw. Er bestaan in deze richting al plannen. Het is zelfs al bekend waar de nieuwe school te zijner tijd zal worden gevestigd, n I. aan de Bergerweg, maar wanneer dat gaat gebeuren is nog in dichte nevelen gehuld. DÓNDERDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 u.: 'n Ameri kaan in Parijs (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Rio Grande (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Het spook van de opera (14 jaar); Harmo nie Theater, 8 uur: Hamlet (operafilm, 14 jaar). Nachtdienst apotheken: „De Bever" Emmastraat 36. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Er kan nog meer bij (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Een Amerikaan in Parijs (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Circus arena (alle leeftijden); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: „Legershow in Tokip. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film club Herv. Jeugdraad. Hotel Victory, 8 uur: Franse avond. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 6.16 18.38 Vrijdag 6.50 19.12 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 6.21 18.43 Vrijdag 6.55 19.17 0.43 12.55 12.21 13.17 Vis- en hengelacten Op de gemeentesecretarie zijn ver krijgbaar voor het visseizoen 1 Juli 1952 t/m 30 Juni 1953: Grote visakten a f 11, kleine visakten af 3en hengelakten a f 1.50. De bij drage ter verbetering van de visstand inbegrepen. Voor deze akten moet een aanvraag formulier worden ingevuld. Voor perso nen boven de 15-jarige leeftijd zijn bo vendien verkrijgbaar bewijzen voor het vissen met één hengel, waarvoor de bovenbedoelde bijdrage is vastgesteld op f 0.50. De Bierwacht, een instelling van het Centrale Brouwerijkantoor, begint in Noord-Holland en ook in Alkmaar al een bekend verschijnsel te worden, al bestaat er hier en daar nog wel eens verwarring over de functie, die de man op de motor met zijspan uitoefent. De Noordhollandse bierwachter, de heer J. C. Krul uit Oude Niedorp, wordt on derweg tenminste af en toe aangehou den met de vraag of hij misschien een paar flesjes bier heeft te verkopen, maar het enige wat hij in zijn zijspan meevoert is een ingenieus reinigings apparaat voor de tapinstallaties bij de verschillende horecabedrijven. De Frie zen hebben de bierwacht daarom eigen handig herdoopt in de „bierdokter" en inderdaad is dit een naam, die beter het doel van deze instelling weergeeft. Iedere maand krijgt de caféhouder, die kaal voor het bestuur ingericht. Welis waar heeft het kantoorpersoneel thans een ruimte tot zijn beschikking, waar in gemakkelijk een grotere staf kan Aan de hoge blinde muur van het voOTzmer^n^et^ndsT/G"^^^^6 iot»nfnra)wAhni,w in de Emmastraat mer meent is door de zekér schijnende Alle leerlingen het zijn er ruim driehonderd volgen op de school een primaire opleiding van twee jaar. Daar na kunnen zij kiezen uit de volgende sepciale vakken: hulp in de huishou ding (1 jaar), kinderverzorgster (2 jaar) huisnaaister (2 jaar), costumière (3 jaar) en coupeuse (4 jaar). De zogenaamde vormingsklassen voor leerlingen, die in het bezit zijn van een Mulodiploma of diploma 3-jarige HBS leiden op voor het Centrale Raad-exa- on- men voor kinderverzorgster (1 jaar theorie en 1 jaar practijk), het diploma huishoudkundige (1 jaar) of huiskun- dige inrichtingen (1 jaar school en 1 jaar practijk). Behalve deze dagschool worden er ook talrijke speciale cursus sen gegeven, die door circa 300 dames worden gevolgd. De bezoekers hebben gisteren dus kunnen zien wat er zo al op de Huis houdschool wordt geleerd, maar boven dien hebben ze kunnen bemerken, dat de omgeving waarin de toekomstige huisvrouwen en huishoudkundigen wor den gevormd veel te wensen overlaat. De uitslagen van de stemming in Alkmaar, zoals wij die in onze extra editie en onze bulletins brachten, ver schillen slechts zeven stemmen met de officiële uitslag, die wij zojuist ontvingen. De K.V.P. kreeg 6745 stemmen (abusievelijk 6743), de P.v.d.A. 7615 stemmen (abusievelijk 7617), de AR. partij 1404 stemmen (abusievelijk 1403), de C.P.N. 1600 stemmen (abu sievelijk 1598), Recht en Vrijheid 54 stemmen (abusievelijk 55) en Jong Conservatief Verbond 56 (abusievelijk 57). Het totaal der uitgebrachte, gel dige stemmen is derhalve 21770 en niet 21768. CONGRESSISTEN WORDEN OFFICIEEL ONTVANGEN. Op Vrijdag 4 Juli, des morgens 11 uur, zullen ten stadhuize te Alkmaar officieel ontvangen worden de con gressisten van het van 28 Juni tot en met 4 Juli te Leiden te houden Assy- riologencongres, die dan Alkmaar zul len bezoeken en een excursie door Noord-Holland zullen maken. ziekenfondsgebouw in de Emmastraat is thans de beeldengroep aangebracht, waarvoor indertijd een, beroep werd gedaan op de verzekerden. Het was niet zo, dat het geld vlot binnenstroom de, maar aangezien de bedoeling van de oproep was om de verzekerden ge legenheid te bieden iets van zichzelf aan het gebouw te verbinden en de op brengst derhalve niet van doorslagge vende betekenis was voor de totstand koming van de beeldengroep, kon aan de. beeldhouwer P. Uitterwaal te Utrecht toch de opdracht worden verstrekt. Het beeld, dat onderaan de gevel is beves tigd, geeft in het algemeen weer de zorg, die het ziekenfonds over het ge zinsleven uitstrekt. Met de symmetrie is bij de plaatsing van het beeld geen rekening gehou den, zodat de ene helft van de spits toelopende gevel nog als een strakke steenmassa omhoog rijst. Het lijkt ons niet nodig in dit verband r.og eens terug te komen op de aesthe- tische waarde van het gebouw, waar over de meningen nogal uiteenlopen. Van meer belang vinden wij op het ogenblik het besluit, dat het zieken fonds geen kantoorruimte aan derden zal verhuren. Bij de ingebruikneming, die aan de nog te verwachten officiële opening is voorafgegaan, is het bestuur gebleken, dat de ruimte voor de zie kenfondsadministratie gereserveerd moet blijven. Op de parterre komt de afdeling mutaties, op de eerste étage de afdeling verstrekkingen en op de tweede de boekhouding. In het souterrain is een vergaderlo- Corsettenhuis gemoderni seerd Het corsettenhuis van de firma De Boer aan de Langestraat heeft een be langrijke verandering en verbetering ondergaan. De winkel is een paar me ter dieper geworden en met veel raffi nement heeft de architect de idee van een „pijpenla" weten te vermijden. De paskamers zijn naar de eisen des tijds ingericht, voor de wachtende klanten is een aardig zitje gemaakt en de in directe verlichting vormt één van de onmisbare delen van deze verbouwing, die eenvoudig en daarom juist aantrek kelijk is uitgevoerd. RAADSVERGADERING. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester op Vrijdag 18 Juli te 2 uur 's middags een raadsvergade ring te beleggen. uitbreiding van de sociale maatregelen iiin v. ioelfomst ook een versterking van he- ziekenfondspersoneel te ver wachten. ,,'t Is een costuum op de groei ge kocht", ZO heeft hij dat gekarakteri- Er werkt op de administratie, waar bij ook het ziekenfonds Den Helder is ondergebracht, 40 man personeel, dat door de efficientere werkwijze met ëen paar krachten kah Worden 'fnge- kfbmpen, hetgeen mén wil doen door voor 'n aantal binnenkort te pensionne ren personeelsleden geen nieuwe men sen aan te stellen. Het fonds ondergaat dus eerst een vermageringskuur alvo rens het in het nieuwe „pak" mag groeien. Dank aan de gemeente en Rijkspolitie Nu het Koninklijk bezoek al weer enige dagen achter de rug is, wil ik langs deze weg dank brengen aan de gemeentepolitie waarbij ook begrepen de reserve-politie, die op 20 Juni heeft dienst gedaan en de Rijkspolitie, die de nodige assis tentie heeft verleend op die dag, voor de correcte wijze, waar mede zij allen de verschillende ordemaatregelen hebben toege past, waardoor zij zeer hebben bijgedragen tot het welslagen van het Koninklijk bezoek. Aangezien het niet mogelijk is allen persoonlijk te noemen, tot wie mijn erkentelijkheid uitgaat voor de verleende medewerking aan het Koninklijk bezoek, hoop ik, dat mijn dank hen door be kendmaking in de dagbladen zal bereiken. Alkmaar, 25 Juni 1952. De burgemeester van Alkmaar, WYTEMA. Burgerlijke Stand Geboren: Arie, z. van G. M. Stee nis en A. F. de Weerd. Stephanus A. A„ z. van G. F. Houtenbos en L. B. Güntert. Cornelis M„ z. van Y. J, Termaat en C. M. Admiraal. Getrouwd: Bernardus J. R. Kou wen en Geertje Zandbergen. 97 lanus met de ringbaard en zijn kameraden belandden spoedig in het vertrek, dat bekend stond als de werk kamer van Dolle Dirk, de plaats waar hij al zijn boze plannen uitbroedde. Dn zag er ontoonbaar uit. Vlak er onder, in de kelder, was de dynamietpatroon ontploft en de uitwerking daarvan op het meubilair was ontzettend geweest Niets, maar dan ook niets was heel ge bleven. Er was geen stoel meer om op te zitten, de bedstree was veranderd in een hoop versplinterde planken, een kast, die in een hoek had gestaan, was eenvoudig weggeblazen als een leeg lucifersdoosje, dr lamp lag tn gruzelementen. Maar 't gat in de vloer was er nog. De vier mannen slopen er heen en keken naar beneden. Er heer ste een Egyptische duisternis, „Zal ik s fluiten?" vroeg Piet de Peperpot op fluisterende toon....,,'t Is gevaarlijk" zei Janus zachtjes, „maar we moeten toch wat doen". Piet de Peperpot, die altijd zo goed kon fluiten, tuitte zijn lippen en floot een bescheiden toontje driemaal achter elkaar. Het signaal van de bende als er gevaar was,... Vol spanning bleven zij luisteren.... 't Bleef even stil, maar toen hoorden zij alle vier heel duidelijk dat het sig naal werd beantwoord. Op dezelfde manier. Drie korte fluittoontjes achtei elkaar, ,,'t Is Dolle Dirk!" zei Janus heel beslist. „Zó fluit alleen Dolle Dirk. Ik heb 't duideijk gehoord!" bij de Bierwacht is aangesloten, da reiniger voor de deur. Met de electri- sche pomp wordt schoon water en een reinigingsmiddel door het leidingen circuit gejaagd om de bierresten en da aanslag op de buizen te verwijderen, zodat er weer een helder glas bier ge tapt kan worden. In Alkmaar zijn 40 zaken bij de dienst aangesloten en dit aantal breidt zich gestadig uit, voorzover de kaste leins niet op een particuliere dienst zijn geabonneerd. Het was jammer, dat bij de traditio nele wielerontmoeting tussen „De Ba taaf" uit Halfweg, „Alcmaria" uit Alk maar en de BRC „Kennemerland", gis teravond gehouden in de Wijkermeer- polder, drie los van elkaar staande on gevallen plaats vonden. De betrokken renners uit Alkmaar en Halfweg liepen dusdanige verwondingen aan armen en benen op. dat zij in het Rode Kruis- ziekenhuis te Beverwijk moesten wor den opgenomen. De wedstrijd werd gewonnen door „De Bataaf" die evenals vorig jaar de wis selbeker mee naar huis kon nemen. De uitslagen waren: A-klasse, 55 km: 1. H. Kuitwaard, K'land 1 uur 26 min. 30 sec., 2. C. Bak ker, Bataaf; 3. M. Delien, Alcmaria; 4. J. Tienstra. Bataaf; 5, W. Biesterveld, Bataaf; 6. M. Pronk, Alcmaria, B-klasse 44 km: 1. K. Groot, Alcmaria 1 uur 7 min. 20 sec. 2. P. Tienstra, Ba taaf; 3. E. Belles, Alcmaria; 4. T. Luiks, Bataaf; 5. W. Bakker, Bataaf. C-klasse, 33 km: 1. Markus, Bataaf, 56 min., 2. J. Groot, K'land; 3. E. Vun- derink, K'land; 4. J. de Ruiter, K'land; 5. Veldboer, Alcmaria. Totaal uitslag: 1. Bataaf 19 p„ 2. Ken nemerland 14 p., 3. Alcmaria 12 p. COLLECTE VOOR HET KINDER TEHUIS „PRINSES BEATRIX" Men verzoekt ons opneming van het volgende In het kindertehuis Prinses Beatrix in Groesbeek, één van de 7 tehuizen van de Centrale P.H. (Centrale vobr Practische Hulp aan alleenstaanden van iedere leeftijd en gezindte), welke in stelling haar zetel heeft in Groesbeek, worden kinderen opgenomen, die de ouderzorg missen, maar die desondanks toch óók wel graag een beetje zonne schijn en vreugde in hun jonge leven willen hebben. Honderden mensen en mensjes wer den daar in de loop van 22 jaren lief derijk opgenomen. In 1929 begon het met één tehuis, thans zijn het er 7 en dit aantal groeit gestadig. Zoals gewoonlijk, zal ook dit jaar weer, voor één van de 7 tehuizen, in on ze gemeente een openbare collecte wor den gehouden op 28 Juni a.s. Collectanten zijn nog zeer welkom. Helpt mede! Afhalen van bussen in ge bouw „Waakt en Bidt", Laat 223, op Vrijdagavond 27 Juni a.s. tussen 1 en 8 uur. PREMIE VOOR WONING VERBETERING Burgemeester en Wethouders van Alkmaar maken bekend, dat de moge lijkheid aanwezig is om voor het ver beteren en splitsen van woningen een premie beschikbaar te stellen. Even tuele gegadigden kunnen zich voor na dere inlichtingen vervoegen aan het bureau van Openbare Werken, afdeling Bouw- en Woningtoezicht, Keetgracht 1, des voormiddags tussen 9 en 12 uur. WERKGEVER-LID BENOEMD. Tot werkgever-lid bij de Raad van Arbeid is benoemd de heer A. J. Th. Conijn in de plaats van wijlen de heer S. W. Arntz. MARKTBERICHTEN ALKMAARSE EXPORTVEILING: Woensdag, 25 Juni 1952 Aardanpelen 10.50—15.50, drielingen 7.0013.00, sla- bonen 1.311.37, stamsnijbonen 791.34 peulen 1.08-1.37, komkommers 9:00-20.00 tomaten a 7200—90.00, bonken 5500—6000 aardbeien 110—260, bloemkool: I 2300— 4100, II 900—20.00. rode kool 2100—2500, spinazie 1600—4700, sla 200—1250, poste lein 700-2500. andijvie 900—2250, poste- ber 400—1250, bos bieten 600—1100. bos peen 10.00—23 00, waspeen 10.00—25 00, uien 42.0046.Q0, bos uien 10.5027 50 soepgroenten 250—900, peterselie 3.50— LANG. GROENTENCENTRALE. 26-6 c„00kg aardappelen: eerstelingen 11.5014.10, rode Schotten 12.80—15.60, ™re 13—17.10, LI. eigenheimers 14.90— in'JS' ,®ask'a 11-40—12.60, drielingen 10.60—12, kleintjes 8.30—10.40; 20 000 kg rode kool 11.50—16.20; 20000 kg rabar- ber f 3-7010.10; 2300 kg Tomaten A 68 —72, B 6163 en C 60; 900 bos Peen 013.60-100 Bloemkolen Al 2828 80 NOORDERMARKTBOND, 26 Juni. 86000 kg aardappelen: grote 12.30— 1 -.50, grove 15.60, N. gr. 10.70—11 20, E-genheimers 17.10, Drielingen 9.30— 11.20, kleine 6 507.80. CASTRICUM. 25 Juni. Sla 3-11, bloemkool 841, aardappelen 13.20 14.70, kriel 12.70. postelein 22, doppers 54—61. soepgroente 6, bosuien 8)4—9, eapucijners 0 70, bospeen 13—15, peu len 84—98. tuinbonen 2629, snijbonen 1.20, rabarber 5)4—12(4, boskro'ten 13 —15. aardbeien f 2.40—f 3.40, Congo f 1.50—f 2.20. rNIGE dagen Ke,cde" E verdwenen Br»se <bP bevinden en vermoedeiy itrategische fleren fniTttscbe activiteiten wunistiscn pro(JucteI ,*gg.e ^aar de Sowjet-U export van de-V.S. naa, en illegaal ging er nog allerlei machine-onderde eet in kanonnen, tanks Dat dit voor de Rus ernstige zaak was, hlee dat zij niet al'eem aut kenlieden omkochten, t tpeen een moord opzag aan het geval van Irv ambtenaar van de M tie in Wenen, die O Luiten de stad met de mitrailleurpistool was Boss had uamelijk cp een onderzoek in te st activiteiten van een tu van een internatmnale leiding van een Duitse een Engelsman en een vingen bun orders van bureau *i de Sowjet-z, Door safnenwerkng va diensten der diverse 1: echter het net rondom nen steeds nauwer aan door o.a. werd vem laatste twee jaar tot ISO miUioen dollar aan ter! aal naar Rusland w Vandaar de Econom tie. welke in Apru j.i. gehouden als eenpogi uit het Westen los te genaamd de ha"de'. Hoewel als ge strenger toegepaste co rika het moeilijker w goederen naar Oost-Ei ren "is het duidelijk d, kelhandel meer geid Dit was vooral van financiering ,van activiteiten ui West enorm veel kapitaal Het communi In „Aktion", dat wordt Marguerite Venma: een ex-communistisch( tlids naar Siberië we later door de Sowjets uitgeleverd, werden heden gegeven over h in West-Duitsland. In de eerste plaats breid apparaat van „ambtenaren', dat vei tweede is men er op rend stakingen en dei ganiseren. Dan heeft L 80-tal instructeurs i gezonden, die ook mi ♦aald Orri een beeld te g£ nisatie noemen wij h dorf dat 220 „vaste Het land is verder i De octaven te dat haar

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2