Flanel is „winkeldochter" af Lange kousen en kuitbroek voor de man WAT VERKOOP IK? zei Jantje Modieus en toch niet duur Veronachtzaamde stof nu weer in de mode jOf, sek-end mastiek HET ZOEMT OP DE KRANT Reisnécessairevan oude gummijas MANNEQUIN „PRALINE" OVERLEDEN Elegante ja,ponnetjes voor tie zomer TEN lederen rexsnécassaire Is mooi en practisch maar voor menige beurs onbereikbaar. Toch is het pret tig, vooral als men met een clubje op stap gaat, als ieder zijn eigen reisétui heeft, waarin al zijn toiletbenodigdhe den een plaatsje vinden. Het is vrij eenvoudig te maken en kostbaar be hoeft het ook niet te zijn. Een oude gummijas bijvoorbeeld levert uitste kend materiaal en u kunt ook een lapje katoen, kunstzijde of wasdoek gebruiken, dat u dan met plastic voert. Verder heeft u nog 3 M band nodig of schuin geknipte repen stof. U knipt vier lapjes volgens de aan gegeven maten (eventueel met plastic voering). De twee korte kanten vanae grote lap boordt u met band om, even als één lange kant van elk der kleine lapjes. Vakje A wordt met de niet geboorde kant op de grote lap gestikt. In de vakjes B, die voor zeepdoos, crème potje e.d. bestemd zijn, en dus wat meer ruimte moeten bieden, legt u aan de zijkanten een plooitje, dat u aan de met geboorde kant even vastzet. Dan worden de zijkanten op de grote tap A i i i R l J1- voor hen, als zij er aan wensen mee te doen een algehele omwenteling op stapel. Weg met de gemakkelijk zit tende overhemden, ankiets, pantalons en colbertjes. Hiervoor in de plaats de jabots, gekleurde lange kousen, fluwe len kuitbroeken en fluwelen vesten. Nu nog de prulken en men zou kun nen geloven, dat de slachtoffers het rococo-tijdperk in ere hersteld hebben! In welk gewaad wij, vrouwen, dan naast onze mannen zullen wandelen of liever schrijdendaarover laat men zich te Parijs nog niet uit. In ieder geval durft men beweren, dat binnen enkele jaren iedere „ware" gestikt. De twee lange vakken aan weerskanten, bestemd voor kam, tan denborstel enz., krijgt u door de ge boorde kanten van de lap naar binnen te vouwen Dan boordt u de gehele om trek, waarbij dus tegelijk alle vakken aan de buitenkant dichtgestikt worden Aan de éne zijkant naait u het midden van een 50 cm lange band vast, waar- mee u het opgprolde étui sluit. En dan: goede reis en veel plezier! Toen het op een dag Ze peddelde en zong erg warm was, een lied: Ging Mies varen op „Zo'n dag is heerlijk, een plas. vind je niet?" Maar plots schrok Mi esje zich een mootje, Er liep veel water in haar bootje! „Wacht maar!", riep Oh, wat een pech domme Mies toen luid, voor Miesje klein, „Ik trek gewoon In 't bootje spoot toen die stop er uit!" een jontein! Dit elegante zomerjaponnetje is gemaakt van crêpe de chine im- primé en ontworpen door Cattegno. Het heeft een brede lakceintuur en een pelerine, die de schouders be dekt Diepe plooien verlenen de rok de nodige wijdte. Ik ben een handelsreiziger en verkoop een zeer prac tisch artikel. Mijn verkoop- gebied is Noord-Holland en vandaag heb ik weer een lange reis voor de boeg. Van AMSTERDAM ga ik naar EDAM, dan naar HAAR LEM, SCHAGEN, DEN HELDER, IJMUIDEN, ENK HUIZEN, ALKMAAR, HOORN, ZAANDAM en ten- slottf weer naar AMSTER DAM. Op het afgedrukte kaartje zie je al de plaatsen liggen. Als je mijn reis op dit kaar tje volgt en je verbindt de plaatsen door een rechte „Hu", zei Jantje. „Ik ben [gevallen midden in een grote plas! Met mijn mooie bruine jasje en dat jasje heb ik pas!" „Zo", zei moeder. „Arme [Jantje. Heb je je geen pijn gedaan? Maar hoe ben je dan [gevallen? Zeg eens, hoe is dat gegaan?" „Hu", zei Jantje. „Piet [de bakker rende steeds achter me aan, En toen ben ik uitgegleden, over een schil van een [banaan!" „Stoute bakker!" zei toen [moeder, „Maar waarom deed hij [dat dan? Wou de bakker met jou [spelen? Zeg eens even, kleine Jan!" „Hu", zei Jantje. „Piet [de bakker Liet me vallen in de plas Nieuws eh weer- lagen. 8.20 Gram.- huisvrouw. 9.00 9.35 elspel. 10.30 Mor- piano. 11.30 Zo- 10 Gram.muziek. nder. 12.30 Land- Jen. 12.33 Orgel- 13.00 Nieuws. 13.45 Gram.mii- Gram.muziek, 5.15 Gram.muziek. altviool. 16.00 Bij piano. 17.00 Voor ïoduo. 17.3» Voor ngsuitzending: Dr. buurlanden", 18.25 „Voor n en blauw". 18.30 uit vijf nternationale focus 19.30 Gram.- Nationaal ws en weerberich- sportieve strijd tus- en luchtmacht. ,,E1 Principe met Prins ieerd programma. Promenade-Orkest. m.: 7.00 AVRO. rogramma. 7.00 7.30 ïws. 8.15 Gram.- )0 Morgenwijding. Voor de huis- 11.00 Voor- eest. 12.00 Geva- en Tuinbouw- n 't spionnetje". Nieuws. 13.15 13.30 Or- gaat er om in de .20 Gram.muziek. harpspel. .15.05 Nachtmerrie", 16.50 Musica- padvinders. 17.45 itair commentaar, hte muziek. 18.50 Wimbledon. 19.00 over de Bescherming Be- 19.45 Rege- P. C. Labouchere: kwaliteitstoeslag 20.00—24.00 Hilversum I). :en wij het noemen en in slaat dit dan s komt men am potpourri? wordt het i als muziek- ipoerie), doch ?nden het in betekenis en vertaald be- verrot pot- e een tuintje .1. alle afge- allerlei heer- oemen, zoals afin, nog vele. 1de men dan, ïoonmaak, in stenen pot elke meestal was van de ;e tabakspot-; ging de ge- zoöat na en- at bij opening _ite bloemen- !o had men ïaanden toch i huis. ide vragen: 'aar wordt de rrijs opnietito hoeveel verf Or nodig? iet Panama ten, als een '■weide gaat"? b-tekenissen sortie"? tenboompje"? de kamers :t de stofzui- i stofgezuigd 'Stofzuigerd? 'voorden noe- GEEN LID- t? veer"? gische Volks- vndere woor- iettemin" den zie men g> In het krantengebouw zoemt het van bedrijvigheid en dat moet ook want iedere dag verwachten duizenden mensen hun krant op tijd in de brievenbus. De journa listen en fotografen zijn al vertrokken. Ergens wordt een schip te water gelaten, een bekend persoon komt aan op Schiphol, er is brand geweest en de lezers willen 's avonds een verslag daar van in de krant vinden. De fotografen maken er hun plaatjes bij en snellen daar na naar hun atelier om de opnamen te ontwikkelen en af te drukken. Ondertussen worden op de krant de drukpersen al in orde gemaakt, terwijl in het grote huis de redacteuren en verslaggevers hun arti kelen schrijven. De telex tikt. Het is een groot soori, automatische schrijfmachi ne, die 't laatste nieuws brengt van de pers-bureaux. Ook de zetterij heeft de handen vol. Spoedig dwar relen de proeven op het bu reau van de hoofdredacteur. Artikelen over sport, poli tiek, mode, vervolgverhalen, kinderrubrieken en nieuws, veel nieuws.... De hoofd redacteur heeft het laatste woord. Er worden stukken geschrapt, veranderd of ver beterd en dan wordt de krant in elkaar gezet. De cliché's van tekeningen en foto's, de advertenties, de goedgekeurde artikelen, al les komt bij elkaar en wordt verdeeld over het beschik bare aantal pagina's. Is een pagina klaar dan wordt het hele blok in een dik soort karton geperst. De naar bo ven uitstekende letters en cliché's dringen zich in het karton en er verschijnt een haarscherpe afdruk (ma trijs). Dit stuk karton wordt rond een cylinder gebogen, men giet de ruimte tussen de cylinder en het karton vol lood. Het lood loopt in de letters en cliché's. Even afkoelen tot de vorm hard is waarna de loden halve cylinder op de drukpers wordt geplaatst. De pers begint te draaien. Met grote snelheid vliegt het papier langs de met inkt ingerolde loden letters en tekeningen, wordt ge sneden, gevouwen en komt aan de andere kant van de machine naar buiten als.... krant. Vaardige handen tellen daar de exemplaren af. Krantenbezorgers snellen hun wijk in, auto's stuiven naar de trein enklak" daar komt de krant precies op tijd in de bus. Is het werk nu gedaan? Welnee! In het kranten gebouw zoemt het weer van bedrijvigheid, de verslagge vers en fotografen zijn al vertrokken voor.de krant van morgen! Een poppenwagen voor knutselaars We tekenen eerst figuur A. over. Je knipt het uit, vouwt alle (gestreepte) lip jes om en plakt het in el kaar. Je ziet, het lijkt wel een doosje zonder deksel van 10 cm lang, 6 breed en 4 hoog. Knip nu 2 maal fi guur B. uit, prik de gaatjes voor de wielen er in en plak deze stukjes aan beide zij den van het doosje. Voor de kap teken je 2 maal figuur C. en vervol gens 1 maal figuur D. Van figuur D. vouw je alle (ge streepte) lipjes om en kerf je de lijnen overdwars met een bot mes in. Plak nu de delen C. aan beide zijden van D. en monteer het kap je daarna op de wagen. De wielen bestaan uit plakjes kurk en de asjes zijn stokjes of stukjes ijzer- draad. Ook het handbeugel- tje kun je van ijzerdraad maken. Vanzelfsprekend krijgt de poppenwagen een leuke kleur. Veel succes en.veel plezier hoor lijn dan passeer je steeds een letter. Schrijf al deze letters achter elkaar op en je krijgt de naam van het artikel dat ik verkoop. Wat verkoop ik? Omdat ik, vlak voor zijn [winkel met mijn bal aan 't spelen [was!" „Arme Jantje", zei weer [moeder „En waar is je bal nu vent? Heb je die weer meegenomen of ben je zó naar huis [gerend?" „Hu", zei Jantje, „Piet [de bakker nam me zo de bal maar af. En hij zei dat hij erg [kwaad was en de bal meenam voor [straf!" „Zo", zei moeder. „Dat's [vervelend!" „Waarom gaf de bakker [straf? Ga eens door, mijn kleine [rakker, Vertel jij 't verhaal eens af!" „Hu", zei Jantje, trok [verlegen zijn bemodderd jasje uit. „Want de bal vloog, vlak [tevoren dwars door Piet de bakker's [ruit!" iad niet op zulk end. En zoveel meer op zak. scheen niet van te geven. „Twee ve gulden", riep tl hield de adem oit voorgekomen! jende al het geld :en had. Tot zes- an. Meer had hij i het volhouden? ZATERDAF 28 JUNI 1952 DARIJS, het modecentrum bij uitstek. blijft naarstig zoeken naar nieuw tjes op kiedinggebied. De dames ge nieten daarbij natuurlijk de meeste be langstelling. Toch worden de heren ook niet helemaal vergeten; zelfs staat er koos hij, om een voorbeeld te noemen, felle mousseline voor een japon met wijde rok, welke ontspringt aan een verhoogde taillelijn. Doch niet alleen dit materiaal wordt gebruikt door de Fransen. Ook het fla nel, dat jarenlang tot de winkeldoch ters (zijnde moeilijk verkoopbaar) be hoorde, treedt weer op de voorgrond. Speciaal de kleur grijs wordt gebruikt voor eenvoudige japonnen met een aansluitend bovenstuk en wijde rok; eveneens voor de meer gecompliceerde modellen met kimonomouw en een ver nuftig schootje, dat een soort waterval effect op de rug vormt. Balenciaga verraste Parijs met een costuumpje van Engels flanel. Over een recht rokje laat hij een jasje dragen, dat op de rug recht neerhangt en aan de voorzijde strak om de figuur sluit, met een sterk geaccentueerde taille, grote, opgezette zakken en een klein, opstaand kraagje. Op het ogenblik is er een flanelsoort in de handel, dat zich uitermate goed leent voor het ge klede model, daar het een satijnachti ge glans heeft. Dat grijs niet alleen in flanel favo riet is, bevestigt bijgaande afbeelding, een ontwerp van Marcel Rochas. Het is een gezellig middagcostuum gewor den, eenvoudig van opzet. Marine blauw met wit is en blijft een prima combinatie. Germaine Lecomte bracht de creatie, welke hier is afgebeeld. Men lette op de grote manchetten van wit piqué en het strikje op de rechter schouder. Een bekoorlijk geheel, waarbij hij de wandel-parapluie in marine-blauw liet uitkomen. Het wit piqué vest tipt even onder het jasje uit en verleent de nodige charme. RITA De bekendste mannequin van Frank rijk, Janine Maynier, bijgenaamd „Pra line", is aan de verwondingen, die zij Maandag bij een auto-ongeval opliep, overleden. Het huis Balmain ontwierp het bovenstaande pittige voorjaars jurkje. Het is voor jongeren be stemd, gemaakt van een rood-wit ruitje en heeft laag aangezette, schuingeknipte mouwtjes. De rok is ruim aan het lijfje gerimpeld en vertoont ingezette vierkanten van een grovere ruitsstof in dezelfde tinten. Manchetjes en boordje zijn van wit piqué. man zich bij de nieuwe mode zal aan passen. Voor de huismoeders in zo verre een meevaller, dat het niet zel den zoekgeraakte boordenknoopje dan van de baan is! Blijven wij, wat de dames betreft, hier met beide benen op de grond, dan kunnen wij meedelen, dat jersey deze zomer opnieuw een bewijs van haar populariteit levert. Vooral ensembles en deux-pièces in dit genre zullen de étalages tooien. Dat is goed bekeken, als men bedenkt, dat jersey zij het natuurlijk in de beste kwaliteiten de ideale dracht is voor ons klimaat. Jacques Griffe daarentegen houdt der meer verwerkt in zijn avondjapon- 't bij wollen mousseline, welke hij on- nen met ietwat romantische inslag. Zo Uw zomergarderobe is grotendeels in orde, nemen we aan, maar daar hangt nog steeds dat éne jurkje, dat u zo graag eens een ander aanzicht wilde geven. U voelt veel voor het heel korte aangeknipte mouwtje dat eigenlijk niet eens de naam mouw verdient), maar hoe prakkizeren we dat aan het gewone armsgat van het bewuste japonnetje? Probeer het eens met het hier afgebeelde schouderstukje, dat bij verschillende jurkjes past en er een moderne vlotte lijn aan geeft. eerst het patroon gepast, zodat u weet hoeveel het scheelt. U kunt het schouderstuk geheel met dezelfde of. met de japonstof voeren, waardoor de kraag en mouwtjes tevens keurig afgewerkt zijn, maar beslist nodig is dit niet. U moogt ook volstaan met een beleg tot. aan da stippellijn tegen de kraag en schuine repen stof tegen de onderkant van de mouwtjes. U rijgt het schouderstuk op de jurk; is het lijfje ruimer, dan rim pelt u de stof gelijkmatig wat in. Zit bij het passen alles naar wens, dan knipt u de schouders van de jurk weg (denk om de extra stof voor de naden!) en stikte het nieuwe schou derstuk op. De van onder uitstekende punten worden in het armsgat ge naaid. Is zowel de japon als het schouder stuk van effen stof, dan is het wel aardig, het laatste te garneren raet knopen, stiksels of borduursel in de kleur van de jurk. Een ceintuur van dezelfde stof completeert het geheel, dat zeker wel in uw smaak zal vallen. 29. O. /y/<5> B.W. os IJET patroon is gteekend voor een bovenwijdte van 96 c.M., maar het is eenvoudig te vergroten of te verklei nen. U trekt dan van halverwege de schouder een verticale lijn naar be neden en knipt daarlangs het patroon door. TJ kunt dan de stukken wat verder uit elkaar leggen voor een kleinere maat. Natuurlijk heeft u

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7