Na Romme ook Schouten bij Drees Militair advies bij actie van Oostduitse Volkspolitie Honderdduizenden zochten verkoeling aan zee en in de bossen De V.V.D. voeli weinig voor een kabinet op oude basis Een mislukte moordaanslag Jarige Prins klom op een olifant Fanny brak een wereldrecord De athletiek-zwem- en waterpolo- teams voor Helsinki Een jongeman drie jaar lang door zijn ouders aan ketting gehouden Water eiste drie slachtoffertjes VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Zullen vakbonden weer hun stempel op regering drukken? Egyptisch premier afgetreden Hoessein Sirry Pasja de nieuwe eerste minister Familievete tussen woonwagenbewoners Een gelukwens van Evita Peron Prof. Ro'in krijgt honorarium geen Weerbericht Dean Acheson in Berlijn en Wenen Geen G.l.'s langs de Oostelijke zone-grens Vrachtauto reed twee bromfietsers aan Koning Talal huiswaarts Fanny Blankers start weer op vier nummers Zomers weer houdt nog enige tijd aan Hittegolf teistert de V.S. en Frankrijk Ook ditmaal ongelukken door T.T.-drukte Brand bracht wapens aan het licht E.P.I.M. zendt opnieuw tankers naar Perzië Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H, M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Maandag. 30 Juni 1952 149e Jaargang No. 152 ALKMJUESCBE COUBANT TARIEVEN: Advertenties Iff ct. per m.m Familieberichte!. 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 niAI)VT de fractieleider van de KVP, prof. C. P. M. Romme Zaterdagochtend een WTcnderhoud had gehad met dr W. Drees heeft de kabinetsformateur Zaterdag avond nog een bespreking gevoerd met de leider van de Tweede Kamerfractie van de Anti-Revolutionnaire Partij, dr J. Schouten. Ook deze bespreking, die ruim een uur duurde, had een algemeen oriënterend karakter. In Utrecht kwam het hoofdbestuur van de WD met de leden van de Eerste Kamer en de Tweede Kamerfractie van de VVD bijeen. Bij de besprekingen kwam als mening naar voren, dat het deelnemen aan de regering in de afgelopen vier jaren weinig vol doening heeft geschonken, omdat te weinig met de inzichten van de VVD rekening I werd gehouden. Voor het opnieuw deelnemen aan een regering op deze basis i werd dan ook weinig gevoeld. Het vormen van een kabinet op een zo breed mogelijke basis leek het hoofdbestuur van de VVD na deze verkiezingen moeilij ker dan ooit, omdat de uitslag van de verkiezingen de tegenstellingen eer ver scherpt dan verzwakt heeft. HET zetelverlies van de K.V.P. en de A.R. en het verlies aan stemmer, van de C.H.U. aan de P. v. d. A. kwam het hoofdbestuur van de VVD niet vreemd voor, omdat de samen werking van de Katholieke Arbeids- beweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond met het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen in de raaa van vakcentralen het verschil tussen socialistische en christelijke politiek blijkbaar voor velen vervaagd heeft. Het zal dan ook bij de loop van du kabinetscrisis de vraag zijn of er een regering kan worden gevormd, die Koning Faroek heeft een verzoek om ontslag van de Egyptische premier Hilaly Pasja, aanvaard en Hoessein Sirry Pasja, die evenals Hilaly niet tot enige partij behoort, verzocht een nieu we regering samen te stellen. Sirry Pasja is hierin gisteren reeds geslaagd. Zoals bekend nam Hilaly Pasja op 1 Maart het bewind over van Aly Maher Pasja, die op zijn beurt de opvolger was van Nahas Pasja, die na de relle tjes op „Zwarte Zaterdag" in Cairo van zijn ambt ontheven werd. Hilaly Pasja ontbond op 23 Maart de Kamer van Afgevaardigden, waarin de Wafd overheerste en kondigde de alge mene verkiezingen aan, die op 18 Mei zouden worden gehouden. Op 4 Juni richtte de Wafelpartij het verzoek tot koning Faroek om het parlement weer bijeen te roepen, omdat de regering er niet in geslaagd was, een algemene verkiezing te doen houden binnen de constitutionele periode van twee maan den na ontbinding van het parlement. niet onder even grote druk van de raad van vakcentralen staat als tot dusverre het geval was, zo meende men. Aan de Kamerfracties, in het bijzonder aan de Tweede Kamerfrac tie van de VVD, werd uit de aard der zaak overgelaten, te beslissen, in hoe verre zij haar steun zal kunnen ver lenen indien deze zou worden ge vraagd met betrekking tot een pro gram en de samenstelling van een ka binet. Op het terrein van de opkoper Ten Kate aan de Parallelweg te Apeldoorn is een mislukte moordaanslag gepleegd. De 24-jarige woonwagenbewoner F. H. uit Deventer, die bezig was een vracht oude metalen te lossen, zag op een ge geven ogenblik zijn neef, de 36-jarige P. H. uit Diepenveen, het terrein opko men. Hij staakte zijn werk, trok een revolver en loste op circa 10 meter af stand een schot op P. H. dat echter miste. Een tweede schot weigerde, waarna F. H. overhaast de vlucht nam. 's Avonds meldde hij zich vrijwillig aan bij de politie te Deventer. Vasf staat dat de aanslag verband houdt met een reeds jaren bestaande familievete, waarbij reeds eerder bedreigingen me» doodslag werden geuit. F. H. is voor lopig in Apeldoorn opgesloten. In de kring van zijn gezin heeft prins Bernhard gisteren zijn 41ste verjaardag gevierd. De prinsessen waren reeds vroeg opgestaan, om haar vader ge- scheuken te overhandigen. Onder de talloze telegrammen en brieven, die de prins uit binnen- en buitenland ont ving, was een schriftelijke gelukwens HILALY PASJA Naar de thans afgetreden Hilaly verklaarde, zouden Wafdistische leiders de Amerikaanse ambassade hebben ge polst inzake een aanbod, om in ruil voor Esvptische deelname aan een Westers defensiecommando voor het Midden-Oosten, het aftreden van de regering-Hilaly te bewerken en deze te vc-rvangen door een Wafdistische rege ring. Deze zou een verzoenender hou ding tegen het Westen aannemen. Een woordvoerder van de Amerikaanse am bassade heeft deze beschuldiging ont kend. De nieuwe eerste minister Hoes sein Sirry Pasja is reeds tweemaal pre mier geweest. Hij is een der voor naamste Egyntische deskundigen op het gebied van bevloeiïng en heeft verder een grote reputatie in bestuurszaken. Perzie heeft er gisteren bij Engeland tegen geprotesteerd, dat de Britse Mid land Bank geweigerd heeft professor Rolin. die de Perzische zaak voor het Internationale Gerechtshof heeft ver dedigd. een_ bedrag van meer dan 2000 Pond Sterling uit te betalen op een door de Nationale Bank van Perzie uit geschreven wissel. De protestnota her innert tevens aan vorige gevallen, waarbii van Britse zijde overmaking van sterling-bedragen aan Perzische studenten in het buitenland werd ge staakt. De nieuwe burgemeester van Rot terdam. mr G. E. van Walsum. heeft in handen van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland mr L. A. Kesper, op de griffie te Den Haag de ved afgelegd. Verwachting tot morgenavond. AANHOUDEND ZOMERWEER Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer met zwakke en mor gen overdag tijdelijk matige wind hoofdzakelijk tussen West en Noord. DINSDAG: zon op 4.24, onder 21.03; maan op 14.22, onder Tijdens de Nederlandse athletiek. kampioenschappen te Rotterdam liep Fanny Blankers-Koen gisteren in de eindstrijd de 100 meter in de tijd van 11,4 seconden, hetgeen een nieuw we reldrecord betekende. Het wereldrecord stond op naam van Fanny Blankers-Koen en Helen Stephen met 11,5 seconden, resp. gemaakt op 13 Juni 1948 te Amsterdam en op 4 Aug. 1936 gedurende de Olympische Spelen te Berlijn. Fanny Blankers-Koen had een lichte wind in de rug maar het verdient geen twijfel of het record zal worden erkend. Op de 200 meter vestigde Fanny met 23,7 sec. een nieuw Nederlands record en bleef hiermede slecht 0.1 sec. boven het wereldrecord van Stella Walasie- wicz (Polen), die in 1935 een tijd had genoteerd van 23,6 sec. Puck Brouwer, die als tweede eindigde, noteerde 23,9 sec. K De finish van de 100 meter voor dames. Links Fanny Blankers Koen, rechts Puck Brouwer. IjEAN ACHESON, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, die Zater dag een bezoek van 21 uur bracht aan Berlijn en gistermiddag voor een eerste bezoek aan Oostenrijk in Wenen arriveerde, heeft in Berlijn verklaard, dat, in dien de Oostduitse Volkspolitie, zonder hulp van buitenlandse mogendheden, zou trachten Berlijn te bezetten of te blokkeren, zijn eerste stap zou zijn zeer zorg vuldig te luisteren naar het advies van militairen. In antwoord op een vraag zei hij, dat zijn verklaring niet betekent, dat er geen onmiddellijke tegenmaatrege len worden beraamd voor het geval van een aanval op Berlijn. ACHESON sprak de berichten van New-Yorkse dagbladen tegen, dat hij Zaterdagavond met generaal Tho mas Handy, de ópperbevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa een onderhoud zou hebben Chauffeur merkte niets Eén dode, één lichtgewonde Op de Rijksweg Utrecht-Arnhem onder Maarn is Zaterdagmiddag een bromfietser door een vrachtauto aan gereden en gedood. Het slachtoffer was in gezelschap van zijn neef die op het moment van de aanrijding ongeveer twintig meter achter nem reed. De vrachtauto reed eerst de neef van achter aan en daarna de voorste bromfietser. Laatste was op slag dood, zijn neef had slechts lichte ver wondingen. Beide bromfietsen werden vernield. De chauffeur verklaarde bij de po litie van de eerste aanrijding niets te hebben gemerkt. Koning Talal van Jordanië is Zater dag met het Italiaanse passagiersschip „Esperia" uit Venetie naar de Libane se haven Beiroet vertrokken, alwaar hem een officiële ontvangst door de Syrische regering wacht. Men ver moedt, dat het nog wel een week za! duren alvorens de Koning in Jordanië zal zijn. van Evita Peron, de Argentijnse presi dentsvrouw. Zaterdag waren vele vrienden van de prins naar Soestdijkgekomen om hem te feliciteren. Bij deze gelegenheid toonde prins Bernhard, behalve een goed ruiter te paard, ook een uitste kende berijder van olifanten te zijn. Het circus Mikkenie had namelijk en kele van deze dikhuiden naar de paleis tuin van Soestdijk gedirigeerd. Het wa ren Se drié oudste prinsessen, die haar vader moesten aanmoedigen en als eer sten een staaltje hogere olifanten-rij kunst te zien gaven. Langs de kolossale poten klommen de prinsessen op de rug van een der grootste olifanten. De prins kon toen moeilijk achterblijven en in rijcostuum gekleed, zetelde hij ook weldra als een kornak van vorste lijke bloede bovenop de Jumbo, die zich onder de ervaren handen van de chef d'equipe van onze Olympische, hippische ploeg, volkomen op zijn ge mak voelde. De 300 verbruikscoöperaties, wel ke bij de coöperatieve vereniging U.A. „Centrale" der Nederlandse Verbruiks coöperaties" zijn aangesloten, hebben in 1951 87 miïlioen gulden omgezet. Door een ledenwinst van 45563 gezin nen zijn thans ruim 340.000 gezinnen in de verbruikscoöperatieve beweging in Nederland georganiseerd. Na ampele besprekingen tussen de besturen van de K.N.A.U. en K.N.Z.B. en enkele vertegenwoordigers van het Nederlands Olympisch Comité is gis teren besloten de volgende athletiek-, zwem -en waterpoloploegcn naar Hel sinki af te vaardigen: J7EN JONGEMAN, die drie jaar lang door zijn ouders in een stal van hun boerderij nabij Bari aan een ketting was vastgehouden, is door gendarmes verlost. De ketting, waaraan h« vast zat, was zo kort, dat hij niet kon opstaan. De jongeman vertelde, dat hij drie jaar geleden gedurende enige maanden in een psychiatrisch instituut was ondergebracht, maar dat zijn ouders hem hadden teruggehaald en vervolgens in de stal hadden geketend. Zijn moeder bracht hem eens per dag eten zonder zich verder om zijn gezondheid te bekommeren. De vermagerde jongeman, die een baard, lange haren en talrijke wonden had en te zwak was om te blijven staan, is met spoed naar het ziekenhuis overgebracht. De moeder van de 25-jarige jongeman is gearresteerd. De politie zoekt naar de vader, die vluchtte, toen de jongen ontdekt werd. HONDERDDUIZENDEN hebben dit weekeinde, gelokt door het mooie weer, hun schreden naar zee, hei of bos gericht, om met volle teugen te genieten van de zon, waarmee we in Nederland zo karig worden bedeeld. Zaterdagavond liepen de grote steden reeds leeg. De hoofdwegen in het centrum van ons land waren als het ware omzoomd van mensen, die uit hun auto's of van hun fietsen waren gestapt, om van de vallende avondkoelte te genieten. De zee trok tien duizenden badgasten, waarvan velen de nacht op het strand doorbrachten. Helaas eiste de zee ook ditmaal weer slachtoffers. Drie verdrinkingsgevallen werden tot nu toe bekend. Alle drie de gevallen betroffen kleine kinderen. Te Zoutelande verdronk Zaterdag een zevenjarig jongetje; gistermiddag kwam een negenjarige knaap uit Rotterdam, bij het zwemmen in het Kralingse strandbad om het leven en bij Terhcydcn, onder Monster, verdronk een vijfjarig jongetje uit Leidschendam. werken gekregen. Aan het strand lagen duizenden van de zon te ge nieten. Bussen en treinen puilden uit van nog stadsbieke mensen, die gis teravond, rood als boeien, weer huis waarts keerden. De Velser pont was weer een vloekenswaardig obstakel voor de honderden auto's, die het Noordzeekanaal wilden oversteken. Gisteravond stond er aan de Westzij de van de pont een file auto's van ki lometers lengte. De trek uit de hoofd- 0c Zondag, hoe zomers en zonnig ook, was niet abnormaal warm. A'leen in het Zuiden van ons lanO steeg het kwik tot boven de 30 gra- lcn. De Noord-Hollandse badplaatsen hebben zelden zoveel gasten te ver- stad naar Zandvoort was enorm. On danks de vele extra treinen, die wa ren ingelast, moesten honderden te leurgesteld worden. Voor plaatskaar- ten stond men uren in de rij. Ver schillende malen waren de plaats- kaarten uitverkocht. Doden in de V.S. £)e warmte, waarvan we volgens de metcorlogen nog wel enige dagen zullen genieten, komt over Zuid-En- geland hierheen. In Zuid-Frankrijk heerst een ware hittegolf, die nu al een week aanhoudt. In Amerika zijn 122 personen om liet leven gekomen tengevolge van de daar heersende hittegolf. In Rohri (West-Pakistan) zijn temperaturen van meer dan 120 graden F. gemeten. Vijftig mensen stierven hier ais gevolg van de hitte. Westberlijnse commandanten protesteren bij Dengin De drie Westberlijnse commandan ten hebben Sergei Dengin, vertegen woordiger in Berlijn der Sowjet-con- trölecommissie, brieven gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de kortelings ingevoerde maatregelen ter beperking van de bewegingsvrijheid der Berlijners. Dames: 100 meter hardlopen; Fanny Blankers-Koen (Sagitta), Puck Brou wer (Celebes) en Nel Büch (Sagitta); 200 meter hardlopen; Fanny Blankers- Koen (Sagitta), Puck Brouwer (Cele bes) en Gré de Jongh (Sagitta); 80 me ter horden: Fanny Blankers-Koen (Sa gitta) en Willy Lust (Zaanland); 4 x 100 meter estafette: Fanny Blankers- Koen (Sagitta), Nel Büch (Sagitta), Gré de Jongh (Sagitta) en Puck Brou wer (Celebes). Reserve Willy Lust (Zaanland). Heren: 100 meter: Th. Saat (Vlug en Lenig); 200 meter: Th. Saat (Vlug en Lenig); 1500 meter: Wim Slijkhuis (Trekvogels) en H. Harting (AAC); 5000 meter: Wim Slijkhuis (Trekvo gels); Marathon: J. van der Zande (Olympia Halsteren); Verspringen: H. Visser (AAC). Als chef d'équipe is aangewezen J. H. Moerman, als coach G. Rinkel, als masseur L. van der Kar. Zwemmen Dames: 4 x 100 meter vrije slag estafette: Irma Heyting-Schumacher (RDZ), Hannie Termeulen (HDZ), Ma rie Louise Linssen-Vaessen (KNZB), Koosje van Voorn (DZN). Reserves: Ria van der Horst (RDZ), Geertje Wie- lema (Robben); 100 meter vrije slag: Irma Heyting-Schumacher (RDZ),Han nie Termeulen (HDZ) en Koosje van Voorn (DZN); 100 meter rugslag: Geer tje Wielema (Robben), Joke de Korte (ODZ), Ria van der Horst (RDZ); 200 meter schoolslag: Lies Bonnier (Aegir), Nel Garritsen (RDZ), Rika Bruins (GZPC); 400 meter vrije slag: Irma Heyting-Schumacher (RDZ), Geertje Wielema (Robben), Hannie Termeulen (HDZ); Schoonspringen: Lenie Lan- ting-Keller (HDZ) en Els van der Horn ('t Y). Heren: 200 meter schoolslag: Buyze (HZPC); 100 meter rugslag: Van dei- Veen (LZO); 100 meter vrije slag: Tjebbes (NPC). Waterpolo Voor de Nederlandse waterpoloploeg zijn de volgende elf spelers aangewe zen :Cor Braasem (Haarlem), Max van Gelder (HZ en PC, Den Haag), Gerrit Bijlsma (Haarlem). Nijs Korevaar (Merwede, Dordrecht), Joop Cabout (GZC, Gouda), Jan de Gans (Neptu- nus, Amersfoort), Jos Sievers (HDZ, Hilversum), Nico Luchs (Robben, Hil versum), Frits Smol (HZ en PC, Den Haag) ,Rudi van Feggelen (Meeuwen, Amsterdam) en Gaston Fienee (Dol fijn, Amsterdam). Frans Kuyper zal de ploeg ais trainer vergezellen. Voorts heeft de Nederlandse Roei- bond officieel bekend gemaakt, dat de ongestuurde vier van Laga (de roei vereniging van de Delftse studenten) aan de Olympische Spelen te Helsinki zal deelnemen. Gegradueerden van een aantal Europese Technische Hogeronderwijs- instellingen o.w. de Technische Ho geschool te Delft kunnen thans hun ingenieursbevoegdheid in Australië of ficieel doen erkennen. gehad over het zenden van troepen ter bescherming van de Westduitse grens met Oost-Duitsland. Acheson had Zondagochtend gedurende twee uur een gesprek met prof. Halstein, de Westduitse staatssecretaris van buitenlandse zaken om de houding der westelijke mogendheden ten op zichte van Duitsland te bespreken. Zaterdagavond had hij Halstein het ontwerp van het antwoord op de jong ste Sovjet-nota overhandigd. Ache son zei dat in de westelijke nota van 13 Mei en die, welke thans in Londen :s opgesteld, de mening van de drie wes telijke mogendheden over vrije ver kiezingen voor geheel Duitsland en de vorm, waarin deze verkiezingen zouden moeten geschieden, is weerge geven. Naar Robert Schuman te Pa rijs heeft medegedeeld, zal deze nota deze week worden verzonden. En re ceptie, ter gelegenheid van het bezoek van de Amerikaanse minister werd ook bezocht door een viertal Russi sche functionarissen, onder wie de po litieke adviseur van generaal Tsjoel- kof, Semeonof. De Russen hadden een kort gesprek met Acheson. Se meonof en Acheson dronken elkaar toe. Jeep greep twee fietsers Zoals bijna ieder jaar heeft ook dit maal de enorme stroom van bezoekers aan de TT-raees in Drenthe tot een verkeersongeluk geleid. Zaterdagoch tend om kwart voor acht werd de on geveer 40-jarige landbouwer H. Mug gen uit Havelte, die in Ruinen naast zijn zoon over de straatweg Meppel Assen fietste, door een met grote snel heid rijdende jeep gegrepen en daarbij zo zwaar gewond, dat hij overleed. Zijn zoon, die aanvankelijk bewusteloos was, bleek later slechts onbetekenende wonden te hebben opgelopen. De jeep, die bestuurd werd door een sloper uit Vaassen, botste na de aanrij ding tegen een boom. Twee der zeven inzittenden werden daarbij gewond en naar het ziekenhuis te Hoogeveen ver voerd. Tussen Lichtmis en Zwolle gebeur de eveneens een ongeval met dodelij ke afloop. Iemand, die de weg tracht te over te steken, werd door een aiito uit de file gegrepen en op slag ge dood. Nabij de Boskampbrug te Haveite reed een motorrijder tegen een boom. Zijn duopassagiere liep daarbij een hersen/chudding op en moest in het Diaconessenhuis te Meppel worden opgenomen. In Agen hebben brandweerlieden gisteren een grote wapenopslagplaats ontdekt toen zij bezig waren met het blussen van een brand in een garage, die door twee plaatselijke communisti sche leiders is gehuurd. Nadat de brand was uitgebroken deden zien ontploffin gen voor. Tien lichte machinegeweren, losse patronen, een hoeveelheid tijd schriften en communistische propagan- davlugsehriften zijn geborgen. Twee mannen, die zeggen, dat de wapens nog uit de verzetstijd dateren, worden ver hoord. De directeur van de Italiaanse maat schappij E.P.I.M., Jean Prager, heeft verklaard, dat zijn maatschappij de verplichtingen betreffende de aankoop van Perzische olie zal blijven nako men, ondanks het incident met de „Ro sé Mary", waarop in de haven van Aden beslag werd gelegd. De E.P.I.M. zal binnenkort nieuwe tankschepen zenden welke door Perzie te leveren ruwe olie aan boord zullen nemen. De olie wordt in dollars betaald. Miss Finland is schoonste ter wereld „Miss Finland", de achttien jarige Armi Kussela, is gisteren te Long Beach tot de „schoonste ter wereld" gekozen. Nummer twee, drie, vie-i en vijf Waren Miss Hawaii, Miss Griekenland, Miss Hongkong en Miss Duitsland. De winnares kreeg behalve deze titel, een filmcontract voor zeven jaar en een auto ter waarde van drie duizend dollar. De num mers, twee en drie en vier kre gen filmcontracten voor een kor tere ■periode aangeboden. De wedijverende schonen versche nen in badpak, in hun nationale klederdracht en in avondkleding voor de „schoonheidsrechter".

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1