Onze stad heeft thans een tijdelijk marinegarnizoen r Deiachemeni Mijnopruimingsdiensi is bij de Omval gelegerd Jeugdige athleten streden in het Alkmaarse Sportpark Leerlingen van mej. A. Veenenbos toonden hun kunnen Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk AGENDA Naar een Benelux-parlement „Het Nederlandse onderwijssysteem is het slechtste van West-Europa" Aanbidding van het „verstand" viert nog hoogtij Noordzeekust wordt nog eens afgevist Het werk van de M.O.D. Samenstelling bodem Ds G. W. Melchers in Bussum overleden Ideaal weer voor goede presiafies SP Modelzweefvliegtuig „vloog" zesiien k m. Conferentie in het Haagse Binnenhof Kwestie reeds enige tijd aan de orde i iicnnfWMQ,ERW,,DEI(DHET WANNEER een detachement matrozen van de Koninklijke Marine stram in de houding door^ de Langestraat marcheert, is dit voor Alkmaar een niet alle daagse gebeurtenis. De stad bezit n.l. sedert enige maanden een tijdelijk marine- garnizoen, dat waarschijnlijk tot begin Augustus zat worden gehandhaafd. De manschappen behoren tot de bemanning van de A 885, zoals het schip in de sterktelijst van de Koninklijke Marine is gecodeerd. De „Castor", aldus de doop naam van het vaartuig, die onder bevel staat van de luitenant ter zee 2e klasse der K.M.A., P. J. M. Dupuis, heeft een equipage van vijftig koppen, en is oor spronkelijk een Belgische spits, een soort Rijnaak met hoge opbouw. LIET schip, dat nabij de losplaats van het kanaal OmvalHuigendijk, ter zijde van de brug in de Nieuwe Scher- merweg ligt gemeerd, trekt niet alleen door de grijze oorlogskleur, doch ook door het op de wal opgeslagen mate riaal de aandacht. Dit bestaat uit een aantal grote auto's, jeeps en een collec tie van de R.A.F. afkomstige rubberbo ten, die door .Janmaat waarschijnlijk in liefelijke herinnering zijn ver noemd naar „Vrouw Heinekens", Sarie, Molly, Nelly, enz. Voorts zijn er talrij ke drogende rubber-costuums. Want de „Castor" vormt een belangrijke een heid van de M.O.D., de mijnenoprui- mingsdienst van de Koninklijke Mari ne. Luitenant ter zee Dupuis bleek gaar ne bereid iets over zijn taak te vertel len. De Duitsers hebben in de oorlogs jaren de Nederlandse territoriale wa teren vrij kwistig van mijnen voor zien, in het bijzonder van anti-invasie- of kustafweermijnen. Deze van beton vervaardigde mijnen hebben een oppervlakte van een vier kante meter en een hoogte van hon derd tachtig centimeter. Zij bevatten tachtig kilo springstof verdeeld over twee kamers. De mijnen werden onder voor de Duitsers moeilijke omstandigheden gelegd, want hun schepen werden bij na steeds door geallieerde vliegtuigen aangevallen, zodat de mijnen meestal zo spoedig mogelijk zonder enige re gelmaat overboord werden gezet. Reeds eerder zijn opruimingsploegen van de Koninklijke Marine langs de gehele Nederlandse kust werkzaam geweest. De mannen van de „Castor", waaronder zich enige- prima duikers bevinden, hebben de opdracht het zee gebied tot op ongeveer 600 meter uit de kust nog eens intensief te contro leren. Daartoe vertrekken 's morgens wanneer de zee niet al te onrustig is, de transportauto's van de „Castor", beladen met de rubberboten, naar een willekeurige kustplaats. Twee boten Worden telkens met een verzwaarde lijn aan elkaar verbonden. Blijft de lijn ergens steken, dan is zulks een bewijs, dat zich daar een obstakel be vindt. Dan komen de duikers kijken. Wat er ter plaatse aan de hand is. De duikers, die twee uur onder water kunnen blijven, nemen in hun pakken samengeperste zuurstof mee, waarvoor een druk van 100 tot 120 atmospheren nodig is. Commandant Dupuis is er trots op, dat één van zijn beste duikers reeds de halve eeuw achter zich heeft en over een grote ervaring beschikt. DEGELMATIG worden ook thans nog incomplete mijnen met een grote hoeveelheid springstof gevonden. Hun vernietiging doet waterzuilen van 25 meter hoogte ontstaan. Aan de ligging van de mijnen kon worden geconsta teerd dat zij zoveel mogelijk met vijf tig meter tussenruimte gelijk bloe men in een park langs drie even wijdig lopende lijnen werden gelegd, wanneer althans de Duitsers niet ge hinderd werden. Behalve dit soort mij nen wordt nu en dan een wrak, een verloren anker of een vissersnet ge vonden. J"\E ZEEBODEM langs de Noordhol- landse kust is van een merkwaar dige samenstelling. Vaak wordt zand, doch ook nog al eens klei aangetroffen. In het zand zijn in de loop der jaren reeds vele mijnen weggezakt, doch op de klei blijven ze liggen, zodat ze on schadelijk moeten worden gemaakt. De boten van de „Castor" worden over een afstand van zes kilometer langs en tot zeshonderd meter uit de kpst ge roeid, waarbij verschillende keren over dezelfde plek wordt gevaren. Is er zes kilometer geveegd dan wordt er op het strand koffie gezet en gegeten. Eén van de matrozen van de „Castor" ziet hierbij kans telkens ruim dertig boterhammen te verorberen. .,De meeuwen hebben van deze kam pioen-eter van de Koninklijke Marine nog weinig plezier gehad", zegt de commandant lachend. Na het eten legt de zoekploeg ter plaatse waar een ob stakel werd gevonden, een boeitje. Vervolgens komt dan de duik- en ten» slotte de springploeg, die de gevonden mijnen vernietigt. De rest van de boot jes gaat normaal met het opsporings werk door. Commandant Dupuis bleek met de gedragingen van de geheimzin nige zeestromingen volledig op de hoogte. Het komt dikwijls voor. dat aan de oppervlakte totaal geen stroom staat, doch dat door de aanwezigheid van banken onder water een sterke onderstroom staat. Ook de zeebodem blijft wispelturig. Het ene jaar springt de vacantieganger ergens aan de kust over een paal, het volgend jaar is de paal zoek of drie meter omhoog ge rezen. Ook de banken verplaatsen zich en vormen daardoor weer andere stro mingen. Luitenant ter zee Dupuis leidt steeds zelf de opruimingswerkzaamhe den. Hü toont zich zeer tevreden, dat er nog nimmer door één zijner mannen ernstig letsel is geleden. Laat de zee het werk niet toe, dan beoefent de bemanning de theorie of onderhoudt de exercities. Dat de man nen van de „Castor", behalve goede duikers, ook goede militairen zijn, kan men zien, als zij met hun smetteloos- witte baretten en stijfgestreken bra niekragen door Alkmaar marcheren. In hen leven de beste tradities voort van de Koninklijke Marine. Vele jaren in Noordholland op de kansel Op 83-jarige leeftijd is Zaterdagmor gen te Bussum overleden ds G. W. Melchers. emeritus-predikant der Ned Herv. Kerk en oud-lid der Tweede Kamer voor de S.D.A.P. Ds Melchers, die voor het eerst in Zuid-Scharwoude werd beroepen, is na zijn politieke loopbaan o.m. predikant geweest in Ursem en Purmerend. Ds Melchers be hoorde tot de eerste predikanten, die lid van de S.D.A.P. werden. Na 1905 werd ds Melchers directeur van een handelsonderneming, die hij tezamen met zijn broer in Alkmaar had opge richt. Een jaar lang, in 1908, was hij lid van de Alkmaarse gemeenteraad In 1934, na nog lange tijd predikant te zijn geweest, ging hij met emeritaat. Het stoffelijk overschot van ds Mel chers zal Dinsdagmorgen om half 12 op Westerveld gecremeerd worden. De Alkmaarse athletiekvereniging A.V.A. organiseerde gisteren onder Ideale weersomstandigheden wedstrij den voor jeugdige athleten. Helaas is het in «de omgeving van Alkmaar zo dat ideale omstandigheden voor het organiseren van athletiekwedstrijden, tevens betekent dat het geschikt weer is voor bezoek aan strand en zwemba den. Het gevolg was dan ook dat de publieke belangstelling uitermate ge ring was. De voornaamste uitslagen luiden: 1500 m jongens A: 1 A. Altink, Lycur- gus, 4.20,5, 2 B. Bosman, Doves, 4.20 6. Vérspringen meisjes A: 1 M. Schenk, Olympia. 5.25 m. 2 E. Geitenbeek, Su- omi, 4.65 m. Hoogspringen meisjes C: 1. T. Straat, Suomi. 1.21 m. 2 Z. de Boer, Olympia, 1,16 m. 100 m. jongens A: 1 A. v. d. Oord, Olympia, 12,2 sec. 2 v. d. Pol, Doves, 12,4 sec. Hoogspringen jongens C: 1 K. Schut, AVA, 1,31 m. 2 P. Glerum, Olympia, 1.16 m. 60 m. Meisjes C: 1. L. Boersma, Olymp. 8,4 sec. 2. R. Spruijt, idem, 8,4 sec. 80 m. meisjes A: N. Geitenbeek, Su omi, 10,5 sec. 2 R. Heddes, MFC, 10,3 sec. 300 m. jongens A: 1 T. van Hees, Do ves, 39,8 sec. Hoogspringen meisjes A: 1 H. Schenk, Olympia, 1.36 m. Speerwerpen jongens A: 1 G. Schmids, Suomi, 46,06 m. Estafette 4 x 100 m. jongens A: 1 Doves, 48,7 sec. 2 Olympia 50,2 sec. Estafette jongens B 4 x 80 m.: 1 Do ves, 39,9 sec. 2 Olympia 40,9 sec. Estafette jongens C: 4 x 60 m.: 1 Olympia 35,1 sec. 2 Doves 36,1 sec. Estafette 4 x 80 m. meisjes A: 1. Olympia, 42,8 sec.; 2 WAC 44,6 sec.; 3 Suomi, 45 sec. Estafette 4 x 80 m. meisjes B: 1. Olympia 45,5 sec. Estafette 4 x 60 m. meisjes C: 1. Olympia, 36.6 sec. Vérspringen meisjes C: 1. J. Wolt- haus, HAV, 4.42 m. 2 J. Boersen, Olym- pit 4.06 m. Discuswerpen jongens A 1 G. Beu- se, Nea Volharding, 31.07 m., 2 H. de Vries DAC, 28,75 m. Hoogspringen jongens A: 1 P. Dey- Zangvoordrachiavond in de Harmonie de sprookje van „De Wolf en de zeven r-Woctfviiac' dialect VOOr- Een zeer groot aantal vrienden en belangstellenden was Zaterdagavond naar de „Dancing" van de Harmonie gekomen om te luisteren naar het zeer gevarieerde en uitgebreide pro gramma, dat mejuffr. Veenenbos voor haar zangleerlingen had samengesteld. Nu hebben we geen bezwaar tegen va riatie, maar het kan ook te populair worden. Daar was men hier een enke le maal dicht aan toe. Niettegenstaan de de vocalisten met animo aan hun opgave hadden gewerkt, vielen er nogal contrasterende prestaties te ho ren. Op een dergelijke avond kan dat ook niet anders. Niet iedereen heeft dezelfde stemkwaliteit of aangeboren muzikaliteit. Hoofdzaak is, dat men zich voor de edele zangkunst als cul tuurverschijnsel interreseert. Iedere prestatie afzonderlijk te bespreken zou ons te uitvoerig doen zijn. Laten we daarom keuze doen uit datgene wat opviel door een levendige en tempe ramentvolle voordracht. Daar waren o.m. een zéér goed ge zongen duet voor sopraan en alt van Purcell, een charmant duet van Mo zart voor sopraan en bas, een met volkomen tekstbegrip vertolkt „Ge heimnis" van Brahms, een Alleluja van Mozart dat sprankelde van musiceer- vreugde en een mooi terzet tot besluit Bijzondere vermelding verdient de operettezang van mevr. de Vries, die bovendien met veel humor bet beken- droeg. Haar succes was groot en ver diend. Dan waren er mevr. Groot. !u- praan en de heer Wolfswinkel tenor, die als we het wel hebben als gast hun medewerking verleenden. Mevr. Groot zong met veel temperament en kele operette-aria's en de tenor Wolfs winkel liet zich l.oren in een duet. De ze tenor die in het bezit is van een pracht stem en gevoelvolle voordracht, zal nog wel meer van zich doen ho ren. Dat is tenminste te hopen. De pianist Jan Couvée had de kla vierbegeleiding op zich genomen. De ze taak vervulde hij weer uitstekend. Na afloop van de avond werden mej Veenenbos uit erkentelijkheid voor haar met zoveel interesse gegeven les sen, bloemen aangeboden. Bij een vol gende gelegenheid zou het wel pret tiger zijn voor de luisteraars een pro gramma te bezitten. De tairijke aan wezigen hebben met de grootste aan lacht iedere vocale prestatie gevolgd ■n namen hier en daar een klein mislukkertje" gaarne op de koop toe. lan succes en waardering is deze voordrachtsoefening niets te kort ge komen. Er heerste de gehele avond een zeer aangename sfeer. Ms. man, HAV, 1,56 m.; 2 N. V. Eek, Ly- curgus 1,51 m. Hoogspringen jongens B: 1 J. Schenk, Olympia, 1.51 m.; 2 K. Bak ker, Olympia 1.46 m. Vérspringen jongens C: 1 W. Bruin, Olympia, 4,61 m. 2. G. Bosman, Doves, 4,31 m. Vérspringen meisjes B: 1 C. Onrust, Lycurgus, 4,71 m. 2. A. Paarlberg, Olympia, 4,57 m. 600 m. jongens B: 1. C. Wijker, Do ves, 1.35,3. 2 J. de Groot, idem, 1.35,6 80 m. jongens B: 1 R. Konijn, Do ves, 9.7; 2 P. Donaberger, Olympia, 10,2 sec. Discuswerpen meisjes A: 1 C. Ton, WAC, 25,7 m.; 2 B. Koesen, Olympia, 22,56 m. Kogelstoten meisjes B: 1 C. Ton, WAC, 8.90 m.; 2. L. Zee, idem, 866 m. Kogelstoten jongens: 1. C. Beuse. Nea Volharding, 10,86 m 2 H. de Vries, WAC, 10,35 m. Kogelstoten meisjes A: 1 C. Kley, AVA, 10,11 m. 2 B. Kossen, Olympia, 9,14 m. Jongens B: 1. A. Nol. AVA, 10,11 m.: 2 J Groot, Doves, 9,61 m. 80 m. meisjes B: 1. G. Onrust Lycur gus, 10,4; 2. A. Paarlberg, Olympia. 10.6 sec.; 3. B. Eriks, idem. Jongens C: 1. W. Bruin, Olympia, 8,2 sec; 2. K.Schut, AVA. 8,3 sec. Vérspringen jongens A: 1. Deyman. HAV, 5.94 m., 2. A. v. d Oord, Olym pia 5,74 m. Hoogspringen meisjes B: 1. G. On rust, Lycurgus, 1,36 m.; 2. M. Bakker, Olympia, 1.26 m. 1500 m. heren C- en D-klasse: 1 P. Rood, HBS Flevo, 4,26,9; 2 A. Spek, Suomi, 4.31,6 sec. Vérspringen jongens B: 1 R. Ko nijn, Doves, 5,47 m.; 2 J. Schenk, Olym pia 5.18 m. 100. Intussen had Jimmy Brown ook niet stil gezeten. Zonder zich een ogen blik rust te gunnen, was hij blijven zoeken naar de plek waar commissaris Kwabberteen en meneer Kleuntjes zich zouden kunnen bevinden, er daar bij wel rekening mee houdend, dat hij van de weduwe Wabbel niet veel goeds te verwachten had. Juist op 't ogenblik, dat Jimmy in de buurt van een groot olievat enig gerucht vernam, zag hij heel in de verte ook een lichtschijnsel... Jimmy begreep dat het ogenblik van handelen nu spoedig gekomen was. Hij bemerkte dat het licht op dezelfde plek bleef waar hij het zag en dat het niet zijn richting uit kwam en daar om besloot hij eerst eens-te kijken wie dat geluid bij het vat veroorzaakte. Hi.i ging op z'n tenen staan, want het was een flink groot vat, en- keek over de randToen vernam hij de stem van commissaris Kwabberteen die op een hoogst verongelijkte toon sprak: .Me neer Brown, nu is het genoeg ge weest. Nu eis ik werkelijk van u, dat u een eind maakt aan deze .verschiik- kelijke toestand. Dat afschuwelijke mens heeft ons met ons hoofd naar be- neden in een vat met olie gesmeten en 't is hier zo glibberig, dat we er niet meer kunnen uit komen. Dit is voor een politie-commissaris een onhoudba re situaasje!" De commissaris had niets te veel gezegd. Jimmy kon z'n ogen niet geloven, toen hij meneer Kwab berteen en meneer Kleuntjes in een vat met slaolie zag zitten. Alleen hun vet te hoofden staken er boven uit! MAANDAG. Harmonie Theater, 8 uur: Er kan nog meer bij (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Een Amerikaan in Parijs (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Circus arena (alle leeftijden)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Legershow in Tokio (alle leeft). Nachtdienst apotheken: Hartong van Ark, Langestraat 1. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Cinema Americain, 2 en 3.30 uur: Braderie matinee. Hoog water te Bergen aan Zee. Maandag Dinsdag Maandag Dinsdag 8.55 9.47 21.20 22.14 9.00 9.52 Te Camperduin. Hoog Laag 21.25 3.00 15.25 22.19 3.52 16.19 Succes Fred, v Wickeren voor De heer Fred van Wickeren uit de Frans Halsstraat heeft met zijn zelf gebouwd modelzweefvliegtuig „Avia" een heel bijzonder succes geboekt. On geveer vier weken geleden nam hij deel aan demonstraties in het Sport park. Toen ook Fred zijn toestel aan de luchtstromingen toevertrouwde, zag hij dit steeds hoger stijgen en door de wind meegevoerd snel uit hM oog verdwijnen. Het bleef enkele weken een raadsel waar zijn zweefvliegtuig wel was te recht gekomen. Dezer dagen kreeg hij bericht van de heer J. Noom uit Mar- ken-Binnen dat zijn toestel daar was terug gevonden. Daaruit kan worden geconcludeerd, dat het kleine zweefvliegtuig van Fred een afstand van niet minder dan zestien km. heeft afgelegd. Dit is wel een heel zeldza me prestatie. De jeugdige bouwei, die lid is van de Alkmaarse Zweefvlieg- club, wist ons te vertellen, dat dit ge durende het twaalfjarig bestaan van de club slecht drie keer is voorgeval len. Een succes dus, dat in alle op zichten vermeldenswaard is. BEVORDERING BIJ BELASTINGEN Tot adjunct-commies titulair van 's Rijks Belastingen in vaste dienst, is benoemd de heer L. Wijker te Alkmaar, die tot dusverre tijdelijk schrijver bij de inspectie Alkmaar was. Zaterdagmorgen begon ln het gebouw der Tweede Kamer de vijfde confe rentie van de BelgischNederlands Luxemburgse Interparlementaire Unie. Vooraf vond aan de overzijde van het Binnenhof de ontvangst van de deel nemers plaats, onder wie wij opmerk ten de Belgische senatoren Heste, Or- ban. Van Remertel, Rolin en Rense, de vice-president van de Kamer der Volks vertegenwoordigers, Joris en de Luxem burgse Kamerleden Fandcl, Biever, Schiltgcs en Wehenkel, alsmede van Nederlandse zijde o.a. de dames Klompé en Wittewaal van Stoetwegen en de heren Serrarcns, Van der Goes van Naters, Van de Kleft, Korthals, Bruins Slot en Groelvink. Het voornaamste agendapunt van deze conferentie be treft de eventuele oprichting van een interparlementair Benelux-lichaam, dat zou worden belast de ontwerpen van overeenkomsten, welke de drie landen aangaan, vóór de ondertekening door de respectievelijke regeringen te onder zoeken en daarover advies uit te bren gen. In zijn verslag over dit vraagstuk stipt de heer Rense allereerst aan, dat de kwestie reeds tijdens de vorige, in 1950 te Brussel gehouden conferentie ter sprake kwam met als resultaat dat de regeringen werd verzocht met de medewerking van de parlementen een Vaste Interparlementaire Raad van Ad. vies op te richten, samen te stellen uit afgevaardigden van de drie parlemen ten. Sindsdien werd de kwestie nog maals uitvoerig besproken door de voorzitter van de Kamer der Volksver tegenwoordiger van Cauwelaert en de voorzitter van de Tweede Kamer, Kortenhorst, die een en ander in Voor lopige conclusies nader uitwerkten. Ter gedeeltelijke verwezenlijking van deze ideeën is in September 1950 be sloten in de overeenkomst inzake de Economische Unie een aantal bepalin gen op te nemen, welke het contact re gelen tussen de in te stellen Kamer commissies voor aangelegenheden, de Economische Unie betreffend. In No vember j.l. heeft het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken een ontwerp-regeling voor een interparle mentaire samenwerking der Benelux- landen opgesteld, welke de instelling beoogt van een Interparlementaire Commissie, bestaande uit 14 Neder landse, 14 Belgische en 5 Luxemburgse leden aan te wijzen door de resp. parle- 1VIEDE omdat de huidige samenleving een gans ander beeld vertoont dan in de jaren omstreeks 1925 en een hemelsbreed verschil laat zien met dat van de dagen rond 1900, moeten wij ons afvragen of het Nederlandse onderwijssysteem nog wel past bij dat wat nodig is om de opgroeiende jeugd in de wereld van mor gen, in de tweede helft van deze twintigste eeuw een goede en gelukkige plaats in die zo gewijzigde samenleving te bezorgen. Mr M. Stibbe uit Haarlem, die dit onderwerp Zaterdagavond inleidde op een door het centrum „Vrij geestesleven" belegde bijeenkomst in het „Wapen van Heemskerk", gaf op die vraag, die inder daad voor de toekomst van land en volk van grote betekenis is, een antwoord, dat een scherpe afkeuring inhield van het huidige onderwijsstelsel in Nederland. Op het ogenblik, zo zeide hij, is dit waarschijnlijk het slechtste van heel West- Europa. Mr Sfibbe sprak voor Cenlrum „Vrij Geestesleven" IAAT systeem n.l. is voor een groot deel, gelijk in de tweede helft van de negentiende eeuw, nog altijd gericht op een intellectuele vorming en dat ter wijl er in de wereld van nu en morgen voor louter intellectueel gevormden weinig of geen plaats meer is. Deze wereld vraagt veel meer naar mensen, die hun handen kunnen gebruiken. Voor een timmerman, voor een machi ne-bankwerker, voor een knaap, die met motoren om kan springen ligt heei de wereld open. Voor een jurist, voor een dominee of voor een jongen, die zelfs met goede cijfers slechts met het einddiploma van een middelbare school in de maatschappij terecht komt, is weinig of geen plaats meer. Een uitzondering wilde spreker ma ken voor de medisce opleiding. De mi nister waarschuwde onlangs jongeren, die voor arts wilden gaan leren, dit na te laten, omdat voor hen in ons land geen plaats meer is. Dat was onjuist. De minister had de jongelui moeten aanmoedigen juist deze studierichting te kiezen. In ons land mag de arbeids markt voor medici vérzadigd zijn. in vele andere landen is volop vraag naar Westerse doktoren. Pakistan, India, l'ran, Afrika en ook Indonesië al deze nieuw gevormde staten zitten er om te springen. Overigens, aldus mr Stibbe, zende men zijn kinderen slechts dan naar het voortgezet onderwijs, als zij uitblinken door een zeer goed verstand en een uit nemend geheugen. In andere gevallen late men het na. Meer dan de helft van degenen, die voortgezet of middelbaar onderwijs gaan volgen, mislukken on derweg en komen niet door het eind examen. De ouders, die hun kind naar een dergelijke school zonden, hebben daardoor de jongen of het meisje reeds op vijftien- of zestienjarige leeftijd een mislukking laten meemaken. Dat is fnuikend. En wat heeft de wereld aan mislukte mensen, aan mislukte jonge ren? Dit biedt een treurig perspectief. Verstard. W7E hebben in Nederland een onder- wijssysteem, dat niet meer is aan gepast aan de voorbereiding voor een leven in de tweede helft van deze eeuw. Het vertoont een groot gebrek aan efficiency en is verstard. Wat hebben we b.v. aan al die zittenblijvers, die bil het voorgezet en middelbaar onder wijs jaarlijks een kwart van de school bevolking uitmaken? Behalve de aan gerichte psychologische schade, kost het de Nederlandse belasting-betaler per jaar 120.000.000 aan practisch on productief geld.... De kinderen komen op school om verder te komen. De een zal dat snel ler kunnen dan de ander, omdat de aan leg verschilt, maar verder moeten ze. Met zitten blijven komen ze geen cm verder. Het onderwijssysteem, dat verouderd is, moet daarom overboord worden ge gooid. Het moet langs andere banen ge leid worden naar het doel, dat wij toch allen, als we ons bewust bezig houden met de toekomst van de Nederlandse jeugd, willen bereiken. Anders. DEEDS in de eerste klas van de lagere school wil men steeds beginnen met het „opvoeden" van het verstand. Daar begint de fout al. Dit kan pas in be paalde mate aan de orde komen in en na de puberteitsjaren. De ontwikkeling van gevoel en wilskracht wordt volko men verwaarloosd en juist hier liggen voor het lager onderwijs juist de groot ste kansen en mogelijkheden. Wat heeft het kind straks aan dat getrainde ver stand. als het niet beschikt over een behoorlijke portie wilskracht, aan ini tiatief, aan gevoel voor aanpassings vermogen. De opvoeding van het ver stand en de glorie van het intellect be horen tot een verdwenen wereld. Bij het jonge kind zijn wils- en ge voelsleven in zeer sterke mate aanwe zig en daarbij dient het onderwijs aan te sluiten. Men moet bij het onderwijs niet uitgaan van een star programma, maar van het kind. De leerkrachten dienen de ontwikkelingsgang van het kinderleven te kunnen overzien. Zij moeten daartoe de wetten van het in nerlijk leven bestuderen en op dat al les hun onderwijs baseren. Uitvoerig ging de heer Stibbe daarna in op de denkbeelden van Rudolf Stei- ner en de wijze, waarop deze, uitgaan de van de hierboven geschetste gedach ten. in de school, in ons land bij de z.p „vrije scholen" wordt toegepast. Daarna gingen enkele der aanwezi gen naar aanleiding van het gesproke ne met de inleider in discussie. menten. Deze Commissie zou tot taak hebben overleg te plegen met het Co mité van Ministers aangaande de hoofdlijnen van het beleid inzake de Economische Unie. Het Comité van Ministers zou bovendien de Commis sie in de gelegenheid moeten stellen een oordeel uit te spreken over alle ontwerpverdragen in het kader der Unie, vóórdat tot sluiting van deze ver dragen wordt overgegaan. Aldus zou de voorgestelde Commissie grotere bevoegdheden verkrijgen dan de nationale parlementen, terwijl te vens een zekere vertraging in de inter nationale besluitvorming zou kunnen voortvloeien uit een dergelijk verplicht advies-vragen. Ook andere bezwaren kunnen stellig nog worden opgeworpen, maar, besluit de heer Rense zijn ver slag, alles wel beschouwd beantwoordt het Nederlandse voorstel van 1951 beter dan de bepalingen van 1950 aan het verlangen van onze verschillende par lementen. Moge spoedig een procedure in het leven worden geroepen, die „het mogelijk zal maken de onmisbare mede delingen van de uitvoerende macht aan de wetgevende macht te doen, betref fende de overeenkomsten, die de ver scheiden rechten van de leden der nationale gemeenschappen kunnen be- invloeden". VAN de vijftien sprekers, die hierna het woord voerden over het rapport van de heer Ronse, bleek het merendeel het eens te zijn met de wenselijkheid van de oprichting van een interparle mentaire consultatieve raad. De meeste sprekers voegden hieraan toe, dat deze raad reeds thans moet worden opge richt en niet nadat de economiseheunie tot stand is gekomen. Het Belgische Kamerlid Fayat was van mening, dat veertien, door België en Nederland te benoemen leden "an de raad, te wei nig was. Hij vond een verdubbeling van dit aantal noodzakelijk. De Belgische senator Rolin zei, dat getracht moest worden iets beters te verwezenlijken dan het Nederlandse ontwerp voorstelt. De heer Ronse, tot slot tóeer het woord nemend, zeide, dat getracht moet worden de onderscheidene rege ringen aan te zetten het beoogde or gaan tot stand te brengen. Daartoe zouden moties in de Kamer kunnen worden voorgesteld. Een redactiecom missie zal zich bezig houden met het opstellen van een desbetreffende resolutie. WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg tn 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocalne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart veel ellende. (Advertentie, Ing. Med.) Verfraaiing station De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Alkmaar heeft aan de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen een adres gericht, waarin wordt ver zocht het stationsgebouw te laten op knappen. Nu het Stationsplein geheel is vernieuwd, word het hoog tijd dat het daar staande gebouw van de Spoorwegen, dat architectonisch toch al weinig aantrekkelijks bezit; door wat frissere tinten een wat prettiger aanzien krijgt. Burgerlijke stand Geboren: Catharina, d.v. H. Hemels en A. Hofman; Cornelis T. J. z v. J. Witte en J. C. Wester; Karei P., z.v. P. ter Burg en I. den Hartigh; Rudi,.z.v. F. de Boer en J. G. de Munk; Cathari na, M„ d.v. C. Ruiter en A. Hollenberg; Carella M. B„ d.v. J. W. de Vries en A. C. C. Vennik; Paulus C. W., z.v. G. M. Breed en J. T. Admiraal. Gehuwd: Antonius J. van Deelen en Klaasje Burgering; «Jan Dijkstra en Annie J. Holman; Dirk Kaai en Simon- nette A. Winder. Overleden: Dieuwertje Boeijer 66 j.; geh. m. D. van Gulik; Christiaan C. Wiese ,50 j„ geh. m. A. Sloot. STAGNATIE BIJ DE SPOORWEGEN Tengevolge van enkele strubbelingen met een treinstel in een remise van de Spoorwegen te Amsterdam, vertrok een trein voor de richting Alkmaar van het Centraal Station een half uur later. Dit veroorzaakte uiteraard op het baanvak naar Alkmaar hedenmorgen enig opont houd, waardoor ook enkele andere trei nen te laat in Alkmaar arriveerden. Later in de morgen was de achterstand ingehaald en de treinenloop weer nor maal. Aanvang seizoenopruinting Naar de Kamer van Koophandel en •abrieken voor Hollands Noorderkwar tier ons mededeelt, zal de komende halfjaarlijkse opruiming in dit district mogen beginnen op Zaterdag 12 JpH

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2