Goed concert door gemengd koor Crescendo in Oudkarspel ment? NIEUWS UIT BERGEN NEGEN EVA'S IN HET CENTRUM Kunst en kunstnijverheid in het K.C B. -zaaltje Voortreffelijk gehalte Veel belangstelling voor Berger kermis verwacht .25 jaar geleden De brandweer in actie Het hooi, koud gewonnen, vraagt van de boeren de grootste aandacht Spit vooral niet te laat Egmond aan Zee Oudorp Kolping Boys voor jubi- ieumkruis uitgeschakeld Orgelspel door Cor Kee HEILOO Stompetoren Groot-Schermer Bejaarden bezochten 't Gooi Broek op Langedij'k Broeker brandweer trok naar Blaricum Noord-Scharwoude Zuid-Scharwoude Langendijk Koedijk Auto over de kop geslagen Hensbroek Zeer geslaagd schoolreisje MARKTBERICHTEN nhof MAANDAG 30 JUNI 1953 (Van een onzer redacteuren). Negen Eva's bevinden zich de ko mende weken in Bergen in het cen trum. Ze hebben er zichzelf in ge plaatst en met reden. Want ze hebben ontdekt, dat het volgen van eigen aanleg en roeping belangrijker kan zijn dan „Mooi Zijn en Pap Koken om Annie M. G. Schmidt te citeren. Zij wijden hun leven dus aan de kunst, vrije dan wel toegepaste, zijn er niet alleen gelukkig in, maar leveren ook nog voortreffelijk werk, hetgeen noch bij haar noch bij mannen steeds sa mengaat. Het resultaat van hun _werl. hebben zij uitgestald in het zaaltje van. het KCB. Het is een expositie gewor den, die qua gehalte behoort tot het beste, wat we tot dusverre hebben ge ien. We noemden even de naam van An nie Schmidt. Zij opende namelijk Za terdagmiddag deze tentoonstelling op een wijze die zich eenvoudig met laat navertellen. Het was een melange van esprit en spitse opmerkingen, op een basis van een diepe levenswijsheid sa mengesteld. Het was een genot, haar te horen en een begin, deze ten toonstelling volkomen waardig. Nu dan het werk, dat we hebben ge zien. Het is ten dele vrije kunst, voor een deel kunstnijverheid van een zeer zuiver gehalte, typisch vrouwelijk van opvatting en uitwerking. Om bij de afdeling kunst te begin nen: van mevrouw E. ReitsmaVa- lenqa is er grafiek, die we voor een belangrijk deel al eens eerder hebben besproken, doch die we hier opnieuw met grote bewondering hebben gezien. Er hangen van haar enkele zeer,goe de tekeningen; verder toont ze ex-li- bris en ontwerpen voor postzegels, welke haar bekwaamheid, zowel tech nisch als wat betreft het benutten van de gegeven mogelijkheden, bewijzen. Fraaie etsen zijn er ook van me vrouw Ursula PostmaSinzheimer; ze zijn vaak met een zeer droge humor gedaan en tonen ee'n voorliefde voor een verticale compositij. Miep Dehé knipte van gekleurd pa pier een aantal prenten voor kinde ren, zo geestig en zo volkomen van hun sfeer uit gedacht, dat de peuters er enthousiast van moeten zijn. Trou wens: ook voor ouderen zijn ze een feest om te zien. Goede tekeningen vervaardigde ook mevrouw M. Snap perBloch; er zijn enkele portretten, die' ons een zuivere benadering van de sujetten liiken, en verder enkele klei nere tekeningen en aquarellen van een wat illustratief karakter. De illustra trice van het gezelschap is de overbe kende mevrouw Rie Kooijman. Zij maakt zeer gevoelig, haast zelfs te fijn werk met een zeer zuiver ge voel voor vlakvullingen en zwart-wit- werking, zoals het fiine prentenboekje in silhouetten overduidelijk bewijst. Er is verder een voorontwern voor een zeer geestig fries over De Dorst: ook zijn er enkele mooie stofversieringen.^ Hiermee komen we in zekere zin -bij de kunstnijveren uit, hoewel de wand kleden van Ellen Buys met hun fraaie compositie en kleurwerking eigenlijk volkomen schilderachtig gedacht zijn. Ze maakte verder o.m. een aantal zeer fraaie broches in naaldwerk. Mevrouw A. van der LaanBosch toont zich een zeer veelzijdige figuur met haar fraaie naaldwerk o.m. een zeer ge distingeerd ontbijtlaken met theemuts en servet haar mooie en zeer bruik bare leerwerk in verschillende tech nieken, haar zeer zuiver' gevormde houten kandelaar die als het ware de lengtewerking van de er op geplaat ste kaars nog ondersteunt. Mevrouw M. PotVan Regteren Al- tena ontwierp versieringen voor leren boekbanden van een originele vorm. Marijcke Visser tenslotte doet haar naam als edelsmid eer aan door een vitrine vol van de fraaiste kleinodiën: ringen, halssnoeren, broches, e.d. van een zeer persoonlijke vorm, die met zeer veel begrip voor de eigenschap pen van het materiaal zijn vervaar digd. Men ziet het: de Eva's staan terecht in het centrum. VAN W. Een prachfig schoolreisje De zesde klas der Berger School vereniging Afd. L. O. maakte onder lei ding van de heer en mevrouw Nonne- kens een vierdaags schoolreisje naar en rondom de Jeugdherberg „De Klei ne Haar" te Gorssel (Gld.) Woensdag 25 Juni brachten enige ouders de leer lingen per auto naar Zutphen. Onder weg werd het Muiderslot bezichtigd en te Zutphen de bekende Librye. De Donderdag werd besteed aan een tocht door de IJsel-uiterwaarden tus sen Zutphen en Deventer. Beter dan in klas leerden de leerlingen hier veel over kribben, stroomdraad, zomerkade en bandijk, terwijl ook vele bijzondere planten gevonden werden. Te Deventer werden de „Waag" en de „Muntento- ren" bekeken. .De gehele Vrijdag was gereserveerd voor een bezoek aan de Holterberg. Op de heenweg werd bij een grote boerde rij afgestapt, waar het begrip „Gemengd Bedrijf" voor de kinderen ging leven. Bovendien leerden zij hier toe in kor te tijd grote bessenstruiken leeggeplukt konden worden. Op de Holterberg werd onder leiding van een „Bergbewoner" een rondtocht gemaakt. De Zaterdag was de dag van de te rugtocht. In Terwolde werd een Steen fabriek bezocht en te Vaassen de fo- rellenkwekerij van de Heide Mij.. De Berger kermis, die dit jaar van 5 tot en met 8 Juli wordt gehouden, staat weer voor de deur. Wie het boekje „De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld" door mevr. M. van Reenen-Völter leest, kan zien,- hoe een belangrijk feest de kermis in Bergen vanouds is geweest. In 1924 bij raadsbesluit afgeschaft, werd dit driedaagse festijn voor jong en oud in 1937 weer in ere hersteld. Sinds 1948 wordt de kermis nu telkenjare gedu rende vier dagen in de Stationsstraat en het aansluitende gedeelte van het Van Reenenpark gehouden. Tegen het vieren van de kermis op deze plaats bestond aanvankelijk vrij wat oppositie, maar wij geloven dat de meerderheid van de winkeliers in de Stationsstraat er nu geen nadeel meer in ziet. De kermis, zoals die na de oorlog plaats vindt, trekt telkenjare veel belangstel ling. ook van buitenaf. Dat Bergen ook bij de kermisexploi tanten in trek is, blijkt wel uit het grote aantal inschrijvingen. Zijn het er gewoonlijk al omstreeks tachtig, deze keer hebben zelfs 96 gegadigden inge schreven, waarvan er vijfentwintig een plaats toegewezen kregen. Gezellige dorpskermis Het zal dit jaar een gezellige dorps kermis worden. De vele gasten, die van plan zijn be gin Juli in Bergen te vertoeven om rust te zoeken, behoeven zich door de kermis niet te laten weerhouden. Men zal weinig van versterkers be speuren en ook de minder moderne la waai voortbrengen, de kop van Jut, zal dit jaar ontbreken. Gezellige orgel tjes zullen (op bescheiden wijze, de bo ventoon voeren. Van de attracties, die een plaats toe gewezen kregen, noemen we: Een scoo ter voor electrische autootjes, een heel hoge zweefmolen, één van de mooiste babysporten (kleine draaimolens) van Nederland. Nieuw voor Bergen zijn: een autocaroussel, speciaal voor kinde ren erg aardig, voorts een fotoschiet tent, waar men tevens prijsschieten kanEr komt verder een mooie draaimolen en de bekende nougat- kraam van Stuvê, een luchtschommel, een poffertjes- en wafelkraam, een ge bakkraam, een swingmill en een golf baan. Ook de vliegbomsporten, een bumperspel en plaatwerptent zullen niet ontbreken. De kermis zal geopend zijn op Za terdag, Maandag en Dinsdag van 14.00 uur "tot 24.00 uur en op Zondag van 14.00 tot 16.30 en van 19.30 tot 24.00 uur. In de Alkmaarsche Courant van 29 Juni 192(7 vinden wij de vol gende mededeling. Vele stadgenoten hebben heden morgen vroeg de gedeeltelijke zonsverduistering kunnen waar nemen. Na de vele donkere en re genachtige dagen die achter ons liggen had men weinig hoop van het natuurverschijnsel iets te kun nen zien. De zon was evenwel he denmorgen zoo vriendelijk te schij nen, alleen nu en dan belemmer den lichte wolkt-i- het uitzicht. Voorzien van zwart gemaakt of gekleurd glas kon men de zon langzaam zien verdwijnen achter de maan en haar daarna, nadat te ruim half zeven de verduistering haar grootste afmeting had be reikt en nu nog slechts een klein gedeelte van de zon zichtbaar was, weer zien groeien. Na de vele donkere dagen van den laatsten tijdviel het donker ontstaan door de gedeeltelijke zonsverduis tering niet zeer op. Wij hopen dat de zon, na hedenmorgen haar goeden wil getoond tè hebben, voorloopig op dezen weg zal voortgaan, ofschoon het er thans nog niet lieel veel naar lijkt, dat we eindelijk beter weer zullen krijgen. Zaterdagavond tegen elf uur deed de rode haan weer een aanval op Ber- gen. Het door de familie Maïs bewoonde perceel aan de Oude Bergerweg. hoek Jaap Weyandweg, moest het ditmaal ontgelden. De vliering stond in lichter laaie, toen de brandweer die onmiddel lijk na de alarmering ter plaatse was, arriveerde. In enkele minuten was het vuur gedoofd. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het onlangs aangeschafte en bij deze gelegenheid voor het eerst gebruikte apparaat om stroom te ver wekken, bewees goede diensten: het operatieterrein baadde in een zee van licht. Wat op straat lag Gedui-ende het tijdvak van 22 tot en met 29 Juni werden aan het politie bureau te Bergen de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven: le deren brilétui, rozenkrans in étui, een paar regenpijpen, zilveren speld (Val kenburg), lichtblauwe nylon-hand schoenen, zilverbon van 1, rode auto ped, broche (Innsbruck), emmer met aardappelen, bril met gevlamd donker montuur, yalesleutel, 20 poederdonzen, gouden trouwring (G.H.), wieldop Chevrolet, zwarte metalen brillendoos, broche (geel metaal, vlinder), bl>uw wollen damesvest met witte stippen, paar kinderschoentjes met crêpe zool, maat 4, etui met rozenkrans en vlak- gum. zonnebril (geel montuur, bad handdoek en twee zwembroekjes, zon nebril met licht montuur, sigarenaan steker verchoomd, paardenhoefijzer, hangslot met twee sleutels, portemon- nale 20, blauwe hoofddoek, dames zakdoekje M. W., zonnebril. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: bruine portemonnaie, rode autoped op luchtbanden, blauwe autoped op lucht banden, kinderregenjas (Egyptisch linnen), groen gevlamde dames-vul penhouder A.P., polshorloge doublé Silvana, broche (Zeeuwse knop, groen vulpotlood (Parker), ceintuur van re genjas, bankbiljet 10, Welpenpet J.H., rood plastic ezeltje met witte oren, blauw-witte rammelaar, broche (sala mander), donkelblauw kinderjasje met ritssluiting, fotobox in lederen etui (Verita), wit wollen baby-baret (gu- breid), badhanddoek en zwembroek (donkerblauw), zwengel Caravan-aan hangwagen. br. padvindersriem. grote bruine huishoudportemonnaie 10, bril in lederen etui (donker montuur), grijs gevlamde vulpenhouder (Hoover), zwarte vulpenhouder (Parker), dames tas met belastingkaart en aansteker, zwart-lederen motorhandschoen, bruin- lederen portemonnaie, 10. kinderbril letje (rose montuur), doublé armband, gebreid korenblauw badpak, bruine zakagenda met drie sleutels, gebreid blauw kindervest met gele bloemen, paar roodbruine lage schoenen Inlichtingen te bekomen aan he' groepsbureau der rijkspolitie. Karei de Grotelaan 17, telefoon 2444. elke werkdag tussen 10 en 11 uur v.m. BROEDENDE PAUW IN DE GOOT In de dakgoot aan de voorzijde van hotel „De Hertenkamp" heeft zich se dert enige dagen een pauw uit de her tenkamp op een viertal eieren aan het broeden gezet. We hebben de eerste boeren al weer gezien, die hijgend en blazend uit het door hen gespitte gat in de berg klommen, om enkele ogenblikken frisse lucht te happen. We hebben ook het eerste hooi al weer gezien, dat donkerbruin, bijna zwart gekleurd was. Hooi, dat heel veel van de voedingswaarde heeft verloren. Schade voor de boer en schade voor het land. Hooi van boeren, die geen gevolg hebben gegeven aan de raad, die wij enkele weken geleden gaven in een artikel naar aanleiding van een onderhoud, dat wij met de heer Bergsma hadden en' waarin hij een methode van hooiberging aan de hand deed, die veel narigheid kan voorkomen. Meen niet waarde lezer, dat wij heb ben gemeend, dat de boeren de raad die wij in genoemd artikel gaven, da delijk zouden opvolgen. Daarvoor ken nen wij de mentaliteit van onze boe ren te goed. Ze kijken graag de kat eens uit de boom. Ze gaan op de oude voet door. Ze wagen het er nog maar eens een keer' op. Om uiteindelijk tot de conclusie te komen, dat er weer hevige broei in hun hooi optreedt met alle schadelijke gevolgen daarvan. Wij wijzen er met de grootst mogelij ke nadruk op, dat het gevaar voor broei dit jaar weer zeer groot is. Vooral voor de boerpn die het hooi niet op ruiters hebben gehad. Maar laat de boeren die wel ruiteren, bedenken, dat dit geen volkomen middel is om broei te voor komen. Vooral niet, nu de zon de laat ste weken heel sporadisch is geweest. Het grootste gevaar dreigt echter bij de boeren, die het hooi nog op de oude manier winnen. Zo snel mogelijk aan de rook en zo vlug mogelijk binnen. SCHOOLREISJE De leerlingen van de hoogste klas sen der o.l. school maakten Vrijdag met een viertal autobussen een school reisje. Vroeg in de morgen vertrok ken de kinderen, via Den Haag, waar even gerust werd, naar Rotterdam, waar de Maastunnel werd bezichtigd en een rondvaart door de havens werd gemaakt, waarvan allen ten zeerste genoten. Op de terugweg bezochten de kinderen in Den Haag het panora ma Mesdag en brachten zij een be zoek aan Scheveningen. Vandaar ging het gezelschap naar Velserend, waar allen in de speeltuin en het natuur bad volop genoten. Doodmoe, maar opgetogen, kwamen de kinderen 's avonds om négen uur veilig en wel in het dorp terug. Een uitstekend verlopen en onvergetelij ke dag in het kinderleven behoorde weer tot het verleden. OPENING NIEUWE ZAAK De heer F. Nijman uit Alkmaar, opende Vrijdagmiddag in aanwezig heid van verschillende genodigden een nieuwe zaak in parfumerieën, toiletar tikelen, enz., aan het einde van de Voorstraat, bij het strand. Burgemeester Niele verrichtte' de officiële opening, waarbij hij zijn ver heugenis uitsprak over de steeds ver der voortschrijdende herbouw van de gemeente. Verheugend is het daarbij dat steeds meer mensen fris initiatief tonen en daarmede hun vertrouwen tonen in de steeds voortgaande ont wikkeling van deze badplaats. De zaak van de heer Nijman is mo dern en fleurig ingericht en zal wel licht later nog worden uitgebreid. Koud hooi broeit Het hooi, dat nu binnen is, is koud binnen gekomen. Het heeft te weinig zon gehad, waardoor het niet droog ge noeg is, een betrekkelijk hoog percen tage vocht heeft en snel tot een hevige broei kan overgaan. Het in veel ge vallen doet ook. Waarom zouden we ten aanzien van de boeren, die door de broei van het hooi getroffen worden, wraakzuchtig zijnen denken: Het is jullie eigen schuld. Dan hadden jullie maar een gat en een buis in de berg of de klamp moeten maken. Daarmee wordt het euvel van de hui dige broei niet verholpen. Daarmee voorkomen we niet het verlies aan voe dingswaarde. Maar bovendien, daarmee bezweren we niet het gevaar van in vlammen opgaande boerderijen. We achten nu de tijd gekomen een ernstige waarschuwing te laten horen. Boeren, weest op uw hoede. Wacht niet te lang met spitten. Dat eist uw eigen belang, dat eist ook het algemeen be lang. In deze tijd van woningnood mo gen niet nodeloos woningen verloren gaan. En wij richten ons ook tot de ge meentebesturen. Zorgt er voor, dat het instituut van de hooistekers, waartegen men soms bezwaren hoort opperen, om dat men meent, dat de boeren zelf maar op hun hooi moeten letten, goed func- tionneert. Dat het materiaal prima in orde is. Het hooi is koud. Juist daarom bergt hot grote gevaren in zich, die gij vroeg tijdig moet onderkennen en bestrijden. Zondagavond werd de jubileumkruis- wedstrijd gespeeld tussen Kolping-Boys en Volendam. Het begon met een reeks aanvallen van beide zijden, totdat K.B. de core opende door midvoor Wortel. Na korte tijd maakte linksbinnen Veer man uit een scherpe voorzet van zijn rechtshalf gelijk. Na een half uur spe len bracht Van der Gragt de stand voor K. B. op 21. Enkele minuten vóór de rust schoot de linksback van K. B. de bal in eigen doel 22. Na de rust wist Van der Gragt van de gele genheid gebruik te maken een goed op gezette aanval te benutten 32. Toen enige tijd later de K. B. doel- verdediger wat ver uitliep, omzeilde de midvoor van Volendam de achterhoede en maakte gelijk 33. Na tweemaal verlengen wist Volen dam schotvaardig en tactisch optredend de K.B. verdediging te ontwrichten en de winnende goal te scoren. MOOI SUCCES VOOR „SURSUM CORDA" Op het concours van de R.K. Bond van Zanverenigingen in Noord- en Zuid-Holland, gehouden in de concert zaal van Bellevue te Amsterdam heeft de zangvereniging „Sursum Corda" uit Oudorp evenals verleden jaar een eer ste prijs behaald met 317 punten. Als verplicht nummer werd gezongen „Een Meijenmorgens vroe" van Theo van der Bijl .en als vrij nummer „Als het licht wordt" van Hendrik Andriessen. Het was een driedubbel succes voor de dirigent de heer Cas Himmelreich, die •met zijn dameskoor en gemengd koor uit Schoor! ook een eerste prijs behaal de. Sursum Corda is door dit succes naar de eerste afdeling gepromoveerd. TJAT ER VOOR EEN goed vocaal concert nog steeds belangstelling bestaat, hebben wij Zaterdagavond kunnen ervaren, toen in de stijlvolle Nederlands Hervormde kerk een uitvoering werd jjegeven door het gemengd koor Cres cendo, onder leiding van de heer Jac. Kort. Aan deze avond werkten solisten van naam mede, n.l. het Nederlands Vocaal Kwartet bestaande uit Maartje Klif fen, sopraan, Lenie Henning, alt, Wiebe Drayer, tenor, Peter de Vos, bas en de organist, Cor Kee. Het programma werd door Cor Kee geopend met een Toccota van J. A. Reinken, een Duitse organist uit het midden der zeventiende eeuw. De heer Kee speelde dit nummer zeer goed. Hier na zong het koor met orgelbegeleiding Ave Verum Corpus van Mozart. Dit geschiedde op een wijze, die eerbied afdwong: zuiver en beheerst. Het vol gende nummer, eveneens van Mozart, waren de Vesperae Solemnes de Con- fessore (avondpsalmen van een gelovi ge). De zes delen van dit werk werden in twee groepen gezongen, onderbro ken door een optreden van het kwar tet in vijf liederen van J. P. Swee- linck, A. de Sermieg, A. Jannequin en Orl. di Lasso. Zelden zal men Mozart zo dicht hij het publiek hebben gebracht als ge schiedde in deze zes psalmen: Dixit (ps. 110), Confitebor (ps. 111), Beatus Vil' (ps. 112), Laudate Pueri (ps. 113), Laudate Dominum ps. ps. 117 en Magnificat (Lofzang van Maria). In enkele delen was het mannenkoor in verhouding tot de vrouwenstemmen te zwak; in de eerste drie stukken kwa men van de solisten de alt en de DOOR VRIENDSCHAP STERK. De postduivenvereniging Door Vriend schap Sterk hield Zaterdag een wed vlucht met oude postduiven vanaf Limoges (pl'.m. 800 km). De eerste duif werd geconstateerd door P. Verdonk, terwijl de tweede en vierde duif waren van H. Pel en de derde van de heer Mulder. Zondag werd een wedvlucht met oude duiven gehouden vanaf Pont St. Maxence, een afstand van pl.m. 400 km. De eerste en tweede duif werd geconstateerd door de bper G. Slieker om 11.31.10. De derde en vierde duif waren van de heer H. Pel, nr. 5, 6 en 8 was van de heer Mulder, terwijl nr. zeven van Piet Verdonk was. DE HEER DAVELAAR ERNSTIG ZIEK Naar wij vernemen is de heer Dave- laar, directeur van de zuivelfabriek „Neerlandia" reeds vorige week Woens dag ernstig ziek in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar opgenomen. AVENHORN, 28 Juni 1952. 78.000 kg aardappelen, grove Schot 1212,80, middel 1112,30. drielingen 9.6010,40. kriel 6.70—7.80; Rode Schot, grof 12.30 14.10, middel 14.2016.30, drielingen 56,80; Doré, middel 16,10; 3500 kg bieten I 28,50—36.10, II 23. OBDAM. 28 Juni. 55.000 kg grote aardappelen 10.8011,60. 4500 kg grove 11.30—11.90, 1400 kg drielingen 7.70— 9.10, 150 kg kriel 4.205.00, 1600 kg rode Schotsen 14.4015.00. De bejaarden uit Grootschermer heb ben, begunstigd door prachtig zomer weer, hun jaarlijkse „uitdag" gehad. Met twee autobussen werd 's mor gens om pl.m. 8 uur gestart. De eerste bestemming was Aalsmeer, waar een bezoek werd gebracht aan de bloe menveiling en tevens koffie werd ge dronken. Het volgende punt was het bezichtigen van Tiet Muiderslot, doch daar het lopen van de bus 'af daarheen voor verschillenden te bezwaarlijk was - de autobus kon niet tot dichtbij het Muiderslot rijden - werd doorgere den naar Hilversum. Hier werd het bekende en mooie raadhuis bezichtigd, waarna in een hotel een voortreffelijk diner werd gebruikt. Op de terugweg werd nog een bezoek gebracht aan Volendam waar nogmaals koffie werd gedronken. Om circa 9 uur arriveerde men weer voldaan in Grootschermer, waar men nog een poosje gezellig in café C. van Truijen bijeen bleef. Schoolkinderen op stap naar Amsterdam Vrijdag had het jaarlijks reisje plaats met de leerlingen der o. 1. school. Met een touringcar werd om half acht ge start in de richting Amsterdam. Hier werd een rondvaart gemaakt door de Amsterdamse havens en grachten. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan „Artis", waar zoveel mogelijk werd be keken en tevens een verfrissing werd gebruikt. Het volgende punt betrof de luchthaven Schiphol waar onder ge leide van een gids een rondgang over het gehele vliegveld werd gemaakt. Het dalen en opstijgen van vele vlieg tuigen werd gadegeslagen en ook wer den de luchtoapriolen van straaljagers bewonderd. Heiaas deed zich bij het vertrek van Schiphol een ongelukje voor, doordat een der kinderen met zijn vingers tussen de deur der bus bekneld raakte. Na op Schiphol te zijn verbonden, werd de jongen in het zie kenhuis te Amsterdam verder behan deld. Gelukkig liep dit incidentje goed af, en kon Jaap de reis verder meema ken. Op het programma stond verder een bezoek aan de speeltuin Oud-Valke veen. doch door dit oponthoud moest hiervan worden afgezien en werd een bezoek gebracht aan de speeltuin Vel serend, een ideaal plekje midden lus sen de bossen. Er is hier dan ook nog een paar uur heerlijk geravot en „pootje gebaad". Van hieruit ging het regelrecht huiswaarts waar men om ruim half negen zingend arriveerde, opgewacht door vele ouders. BEVORDERD Aan de lagere landbouwschool te Stompetoren werden uit onze gemeente bevorderd van de 3e naar de 4e klas Gerrit Hartog, Klaas Reitsma en Dirk Kuijn. Van de le naar de 2e klas wer den bevorderd Wim Schermer en Jan Bood. Pechduiveltje speelde de spuiigasien dapig parten De afdeling Broek op Langendijk van de vrijwillige brandweer nam Za terdag deel aan de provinciale brand weerwedstrijden, die te Blaricum wer den gehouden. Het corps kwam uit in de derde klasse, tezamen met nog ze ven. andere brandweercorpsen. Het pechduiveltje speelde de mannen van Kostelijk parten. De koppeling van een slang sprong los, waardoor enkele kostbare ogenblikken verloren gingen. In de tijd van 4 minuten 50 seconden bracht de Broeker brandweer de ver strekte opdracht tot een einde en be landde zodoende op de zevende plaats. GESLAAGD Mej. T. Blom slaagde te Leiden voor het diploma A kleuteronderwijzeres. Driejarig kind aan de dood ontsnapt Het driejarig zoontje van de heer D. Is Zaterdagmiddag aan de dood ont snapt. De jongen was onverwachts de drukke rijweg overgestoken, toen een auto, bestuurd door de heer C. de V. kwam aanrijden. Een passerende dame, mevrouw Van B., had de tegenwoor digheid van geest, de jongen snel weg te trekken. Ze kon echter niet verhin deren, dat het kind een der wielen van de auto over een teentje kreeg. Het ge blesseerde teentje is later door de dok ter gespalkt. De chauffeur van de auto treft geen schuld'. VERKOOP WOONHUIS Naar wij vernemen is het woonhuis van mevr. de Wed. Keesman-Kay, waar voorheen het kantoor van de Boerenleenbank was gevestigd, bij on derhandse verkoop verkocht aan de heer Jac. Smit Jzn. GESLAAGD. Mej. N. Wagenaar slaagde te Alk maar voor het diploma huishoudkun dige. MAN KREEG KIST OP IIET HOOFD Bij het opladen van kisten van een vrachtauto van de fa. Kramer viel één der kisten op het hoofd van de heer L. de G„ met het gevolg, dat deze een flinke hoofdwond en een hersenschud ding opliep. De man werd naar het huis van dokter Manjoero vervperd, waar hem medische hulp werd ver leend. JEUGDCABARET GAF EEN GESLAAGDE UITVOERING Het jeugdcabaret „Altijd Wat" gaf in de zaal van café Ruiter gistermiddag een uitvoering. Hieraan werd mede gewerkt door Jan Jaspers, die met Zwitserse allure jodelde, en het beken de ULO-orkest. Hoewel de zaal slechts matig bezet was, oogstten de jeugdige cabaretiers veel succes. bas iets te weinig naar voren. Verder verdient het Laudate Dominum met solozang van Maartje Kliffen bijzonde re vermelding. Het kwartet maakte van de liederen iets zeer moois: een zeer doorzichtig stemmenweefsel, waarvan veel te ge nieten viel. Cor Kee speelde hierop duite van Cesar Franck voor ons gevoel was de opvatting van de organist hierin iets te simpel. Nadat het solokwartet nog en kele bud-Nederlandse liederen van Jul. Roentgen had gezongen, besloot het koor met Psalm 150 van Franck, met begeleiding van het orgel. Het was een zeer waardig slot, al was het jammer, dat de inzet niet gaaf was. Niettemin kan Crescendo terug zien ■op een zeer geslaagd concert. MOTORCARRIER AANGEREDEN Bakker P. Jonker had Zaterdag geen fortuinlijke dag, daar zijn motorcar rier, die aan de kant van de Dorps straat (Westzijde) geparkeerd stond, door een onbekende vrachtauto werd aangereden. De carrier werd geheel vernield. De chauffeur van de auto reed door, zodat nog niet bekend is, op wie de schade verhaald moet worden. De politie heeft de zaak in onderzoek. HENGELCLUB OPGERICHT Zondag werd tussen de personeels leden van de Eecen's houthandel en de E.Z.O. een viswedstrijd gehouden langs de kaden van de Bleekmeer. Het was prima weer, maar de vis wilde niet bij ten. In totaal werden er niet meer dan 24 stuks gevangen. De uitslag was als volgt: 1 de heer G. Bakker (grootste baars 20 cm); 2 V. Polman 4 st.; 3 Chr, Put 3 st.; 4 C. Blaauw 2 st. Deze wed strijd had echter ook nog een ander resultaat. Na afloop werd namelijk be sloten tot oprichting van een henge laarsvereniging. RECTIFICATIE In ons verslag van de vergadering van de Langedijker Groentencentrale werd vermeld, dat aan C. Kindermans eervol ontslag was verleend als keur meester van de bollenveiling. Uit het zetduivels vertaald luidt de bovenge noemde naam: C. Timmermans. EXAMEN HANDENARBEID. Bij het in Alkmaar gehouden examen voor handenarbeid slaagden o.a. mej. J. Slot te Broek op Langendijk en mej. N. Zeeman te Noordscharwoude. NOORDERMARKTBOND, 30 Juni 1952. 59.000 kg aardappelen; Eerste lingen 10,90—13,20; Rode Eerstelingen 15,20—15,60, grove 11—12,40, Doré 14.31 —14.50, drielingen 8,50—9.40, kleine 5 —6,20; 300 kg zilvernep 40; 90 krop sis "7; 174 slof aardbeien 2,052,36. LANGEDIJKER GROENTEN-CEN TRALE. 30 Juni 1952. 140.000 k' aardappelen; Eerstelingen 912,91' Doré 14,2016.80; Blauwe Eigenhei mers 1415,60, drielingen 7,609.80 kriel 4.506,70; 12.000 kg rode kool 7- 8.70; 500 kg gele kool 13.10; 100 stuk.' bloemkool A 1 10,6015. Hedenorgen is een Volkswagen uit Amsterdam, die van Den Helder in de richting Alkmaar langs het Kanaal reed, in een bocht van de weg in de buurt van Koedijk uit de koers ge raakt. De bestuurder, een arts uit de hoofdstad, kon op zeker moment de wagen niet meer beheersen, waardoor deze uit de bocht vloog en over de kop sloeg. De arts brak een arm en kreeg enkele lichte verwondingen. Hij is op eigen gelegenheid naar Amsterdam te ruggekeerd, om zich daar te laten be handelen. De zwaar-beschadigde wa gen is naar Alkmaar gebracht. Het schoolreisje voor de 4e, 5e, 6e en 7e klasse der o.l. school is, mede dank zij uitnemend weer, heel geslaagd verlopen. Tegen zevenen werd per autobus ge start en trok men via Alkmaar en de aardbeivelden van Beverwijk, met in de verte de Hoogovens, naar Aalsmeer, om onder geleide de bloemenveiling te bezichtigen en er te genieten van de kleur en fleur. Vervolgens bood Schiphol het voor kinderen wel in het bizonder boeiend aspect van het landen en vertrekken der vliegtuigen. Dan naar Amsterdam voor een mooie rondvaart door grach ten en havens, om in Velserend nog naar hartelust te genieten van speel tuin en bad. Het klokje was reeds rond geweest, toen het gezelschap op getogen thuis kwam. Weer een driemansschool? Voor de nieuwe cursus zijn voor de o. 1. school 17 nieuwe leerlingen aan gegeven. Hiermede zal het leerlingen aantal bij het begin der nieuwe cur sus 79 bedragen. Over de eerste drie klassen zijn dan 49 leerlingen verdeeld. In verband hier mede heeft het hoofd der school, de heer Koppenol, zich tot het gemeente bestuur gewend en daarbij gewezen op de mededeling van de Minister, dat men in dit geval Techt heeft op een leerkracht volgens art. 56, 2e lid der L. O.-wet. De heer Koppenol heeft verzocht om in het belang van het onderwijs met de meeste spoed bij de minister toe stemming te vragen om ingaande het nieuwe cursusjaar, d.i. 1 Augustus a.s., een derde leerkracht te mogen aanstel len. SLACHTVEEMARKT VAN ALKMAAR De aanvoer op de veemarkt te Alk maar was hedenmorgen als volgt: 3 paarden 6001100; 120 vette koeien 550 1200; 60 nuchtere kalveren (slacht) 4090; 6 vette schapen 100125; prij zen per stuk; 245 varkens 2,142,24 per kg. GROOTEBROEK, 28 Juni 1952. „De Tuinbouw". 750.000 kg aardappelen; Eersteling, grof 10,70—13, groot 10— 12,10, klein 8,70—11,30, kriel 4.40—7.50; Rode Eersteling, grof 11.80—14.40, groot 14.30—16.10, klein 8.80—9.40, kriel 5.60 —6 30; Doré, grof 10—12.20, groot 13— 17.60, klein 8.90—10,20, kriel 5—5.59; Saskia. grof 10—11, groot 10,50—11,20, klein 8.80; BI. Eigenheimers, groot 15,70 —17,50. klein 5,606.30; Eigenheimers, groot 14.30, klein 8,20. OPPERDOES, 28 Juni. Grote ron de 14.20—17.30. grove ronde 8.70—9.50. drielingen ronde 14.20—15.40, kriel ron de 4.505.50, blanke eigenh. 16.40— 'i 40. blauwe eigenh. 16.20, grote mui- 'en 11.60—12.20. grove 12.30, rode 14.20 -15.30. driel. 8.30. Aanvoer 75.000 kg WOGNUM. 28 Juni. 17.500 kg vroe- re aardapnelen. middel 10 2011.00, grof 10.6011.80, drielingen 5.907.60, kriel 3,503.80, rode Eerste'1"" 11.40—12.70, zou tot taak met het Co- aangaande de jeleid inzake de Comité van de Commis- moeten stellen ken over alle het kader der van deze ver- an. ;elde Commissie verkrijgen dan iten, terwijl te- g in de inter- zou kunnen ilijk verplicht ere bezwaren i opgeworpen, nse zijn ver- beantwoordt van 1951 beter 1950 aan het rschillende par- een procedure roepen, die „het nmisbare mede- ide macht aan doen, betref- die de ver- de leden der kunnen be ers, die hierna er het rapport het merendeel wenselijkheid :en interparle- ad. De meeste toe, dat deze worden opge- conomische unie Het Belgische mening, dat Nederland te raad, te wei- erdubbeling van c. De Belgische getracht moest verwezenlijken itwerp voorstelt. Weer het at getracht eidene rege- beoogde or- gen. Daartoe imer kunnen redactiécom- xouden met het desbetreffende VERWIJDERD MET WONDEROLIE rnringen en ge- ,euw vloeibaar de pijn weg in eksterogen ver- Bevat gezui- pönstillende ■CORN Anti- 1.35 bespaart ïng. Med.) station ohandel en Fa- lan de direc- Spoorwegen wordt ver te laten op- isplein geheel hoog tijd dat iuw van de ctonisch toch bezit; door vat prettiger and H. Hemels J. z.v. J. el P., z.v. P. Rudi, -z.v. nk; Cathari- Hollenberg; le Vries en W„ z.v. G. Deelen en Dijkstra en en Simon- loeijer 66 j.; Christiaan C. Sloot. SPOORWEGEN strubbelingen remise van de vertrok een ïaar van het ur later. Dit het baanvak enig opont- andere trei- arriveerden. achterstand weer nor- opruiming loopbandel en Noorderkwar- komende dit district g 12 Ji»K deze verschiik- afschuwelijke hoofd naar be lie gesmeten en dat we er niet m. Dit is voor een onhoudba- issaris had niets kon z'n ogen meneer Kwab- ntjes in een vat Mleen hun vet- ven uit!

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3