ALKMAAR IS NU BRADERIESTAD GEWORDEN Nachtelijk Alkmaar daverde de hamerslagen van BRADERIE In ALKMAAR Openingsplechtigheid in stralende zon Burgemeester Wytema prees prachtige samenwerking van de middenstand Hulde aan allen de Bloemengeur vulde NACO-garage Sfeer van andere gewesten vult het goede Alkmaar Ook Acheson... Dinsdag 1 Juli 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 153 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN r Dat moét ge gaan zien! In fluitende feesttrein door Braderie-stad Samen sterk Het mooiste EEN SPROOKJE, VRIJ NAVERTELD Wai laiien en wat crêpepapier Jeugd genoot al van het Braderietreint/'e f' 1 w <s»v ïAwssyjftK - TARIEVEN: Advertenties 18 ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187234 ALKMAARSCHE COURANT Jj^LKMAAR mag dan als prettige koopstad wijd en zijd bekend staan, dat het altijd nog beter en voortreffelijker kan toont deze Braderie, dit nooit te voren aan schouwde festijn wel aan. Op on ze foto een leuk hoekje van de Langestraat met diverse stands en op de achtergrond de fraaie Grote Kerk. (Foto's Jaap Schoen) Stralend staat de zomerzon boven Alkmaar, Alkmaar zoals wij het voorheen nog nooit hebben gekend, maar zoals wij het in de toekomst zeker nog willen terugzien. Alkmaar als Braderiestad. Wij hadden ons er veel van voorgesteld, wij wisten dat er achter de schermen vooral de laatste dagen hard is gewerkt, dat er maanden lang talloze besprekingen werden gevoerd, waarvan het mysterieuze en gloednieuwe woord „braderie" het kernpunt vormde, doch dat het zó zou worden zoals wij het hedenmorgen aanschouwden, wij hadden het zeker niet gedacht. Het is daar om alles zeer verheugend. Die grootse en soms weer pittoreske stands, die „bierterrassen", die weelde van kleuren, de bonte mengeling van gezellig langs de reeksen openluchtwinkeltjes kijkende en kopende mensen, het fluitende ieesttreintje, de zo maar ineens er zijnde vrolijke tafereeltjes. Het is anders, het is nieuw en in de vroege uren van deze bijzondere dag konden wij vaststellen, dat het dappere initiatief van onze middenstand reeds thans als een geslaagde greep kan worden gekenmerkt. Alkmaarders Ueel wat Alkmaarders hadden de reeds fel stekende zonnestralen getrotseerd om op de Mient getuige te zijn van de aankomst van de twee treintjes met feestgangers die vertrok ken waren van het „Gulden Vlies". Dat waren in het eerste treintje de le den van de verschillende actiecomité's, de ereburger van Alkmaar, mr. F. Wills uit Bath en de promotor van de Nederlandse Braderie, de heer J. Fe ite, uit Almelo. In het tweede, luid gie rende treintje zaten de burgemeester, Wethouders en gemeenteraadsleden, die speciaal van het stadhuis waren afgehaald. De plechtigheid op de Mient werd geopend door de 75-jarige nestor van de Alkmaarse middenstand, de heer C. W. Key sper, voor wie het vandaag wel een zeer bijzondere gloriedag is. De heer Keysper vertelde „vertrou welijk" dat het Braderiecomité eerst maar weinig vertrouwen had in het slagen van dit winkelfestijn. Toen de Vindelijk is het dan zover. De Alk- maarse binnenstad, op andere Dins dagochtenden rustig als het op een doordeweekse morgen zónder Kaas markt, zónder visboksers, met een en kele voor een hotel geparkeerde uit Parijs „overgewaaide" touringcar en een onverstoorbare op een hoge ladder tegen een gevel geplakte glazenwasser maar kan zijn, heeft in een handvol uren een machtige verandering on dergaan. Een metamorphose, die ons telkens weer het huis uitlokt om te gaan kijken, om te genieten van wat de fantasie van middenstanders, de corschilders, timmerlieden en andere mensen, allen met eenzelfde spontane liefde voor het éne, grote doel, hebben weten te maken. En dat is wonderveel. Met een en kele wandeling langs de stands, de terrasjes, de met druivenranken be groeide prieeltjes, de openluchtbars, de Italiaanse galerijen, de grappige middel eeuwse huisjes met de allerhande voor een aangename streling van de tong bestemde waren, de kostelijke uitstal lingen met het heerlijkste fruit, dat Nederland voortbrengt, is men slechts in staat een nog maar heel oppervlak kige indruk op te doen. Wij werden in het vroege uur van deze dag, toen de grote massa men sen nog niet op de been was, hier en daar nog hard werd gezwoegd om de laatste voorbereidingen te treffen en aan een kousenbar al flink zaken werd gedaan, reeds zó overstelpt met aller lei goede en verrassende indrukken- dat het ons op dit moment nog onmo gelijk is, dat alles naar waarde en be tekenis te verwerken. Maar wij willen reeds nu zeggen, dat het ons goed-Alkmaars hart deugd deed, dat het ons met een zekere trots vervulde, Wij moeten het, en doen dat gaarne, volmondig toegeven dat allen, die medewerkten, die peins den en ploeterden, die aanmoedigden en de pessimistisch gestemden een stimulerend hart onder de riem sta ken, onze hulde verdienen. Alkmaar kan met dit alles voor de dag komen. „Boeren, burgers en bui tenlui en die zullen in groten ge tale komen, neen ze zijn er al! zul len dat volledig met ons eens zijn Dit feest van de Braderie is een prachtig feest, een bont en goed schouwspel, dat de koele nuchtere Noordhollander is dat eigenlijk wel zo met dat koele en nuchtere? tot eer strekt en opheft uit de alledaag se sfeer tot een iets vreugdevols, een gevoel dat wij lang. heel lang, zullen vasthouden. Alkmaar Braderiestad Alkmaar feeststad. Men heeft het gedurfd, men heeft al eens op de door de Spanjolen bedreigde wallen van deze stad alle twijfel aan het andere ver van zich weggeduwd en alleen gedacht aan het te veroveren succes. Dat succes is er vandaag reeds Mev kan reeds tevreden zijn en voor de overige dagen: Nog veel, heel veel ge lukt eerste vergadering van deelnemers was belegd en zich maar honderd deelne mers aanmeldden, zag de toekomst er donker uit. Men had besloten, dat er tenminste honderdvijftig zakenlieden moesten meedoen, omdat het feest an ders niet zou kunnen doorgaan. In stilte hoopte het bestuur dat het wel tot 200 stands zou kunnen komen. Gelukkig, aldus de heer Keysper, zijn onze ver wachtingen verre overtroffen en heb ben niet minder dan 271 zakenlieden vandaag op de eerste Alkmaarse Bra derie een stand, (applaus). Het Braderiebestuur werd enkele maanden geleden nog door andere zor gen gekweld, aldus de heer Keysper. De deelnemers' leken wel wat laks en de organisatoren waren lichtelijk be zorgd wat er van de stands terecht zou komen. Gelukkig hebben ook in dit op zicht de resultaten de verwachtingen verre overtreffen en magworden ge zegd, dat de wijze waarop de stands zijn vervaardigd alle crltiek glansrijk kan doorstaan. De heer Keysper bracht hartelijk dank aan het gemeentebestuur, dat op alle mogelijke manieren medewerking verleende. Ook de politie, de pers, de bloemisten, de organisatoren van de modeshows en niet in het minst de standhouders zelf bracht hij hulde voor hun belangrijk werk. één grote modeshow te laten verzorgen. Spreker zeide te hopen dat ook deze Braderie er toe zou bijdragen Alkmaar tot de koopstad van dit gewest te ma ken en hij wenste de deelnemers toe dat zij in de komende dagen hun on kosten met interest zouden terugverdie nen. Burgemeester H. J. Wytema be schouwde het als een bijzonder voor recht dit winkelfestijn te mogen ope nen. Hij herinnerde er aan hoe in de gemeenteraad was gedebatteerd over de betekenis van het woord Braderie, waarvan men de inhoud echter niet kende. Wat het geworden is, ziet men hier, aldus de burgemeester. De heer Wytema zeide, dat in het ver leden de stoepen werden beschouwd als een onderdeel van de woonhuizen..' De rijweg was voor het verkeer en de stoep was van de eigenaar. Daarop zat hij 's avonds zijn pijpje te roken en op marktdagen was dat de plaats voor zijn broodwinning. Nog langer geleden, in de tijd dat de meeste mensen niet konden lezen, moest de ambachtsman zijn bedrijf op de stoep uitoefenen om op die manier een levende replame voor zijn zaak te zijn en de mensen te laten zien wat zij bij hem konden ko pen. Die tijd, aldus de burgemeester, hebben wij nu weer terug gebracht. Ook nu wordt er weer op de stoepen gewerkt en daar hoeven niet eens pre cariorechten voor te worden betaald. Spreker zeide dat de standwerkers het de komende dagen bijzonder zwaar te verduren zullen hebben. Vooral de tem peratuur is daar debet aan. Hij hoopte echter, dat hun arbeid zich zal weer spiegelen in de financiële resultaten van deze Braderie. LIET gemeentebestuur, aldus de heer 1 Keysper, kan trots zijn op zijn mid denstand. Wij vragen geen financiële steun en geen gemeentelijk garantie fonds (gelach), want wij durven het zelf wel aan. De heer Keysper zeide niet alleen de financiële resultaten van deze Braderie belangrijk te vinden. Ook de eendrachtige samenwerking tussen de Alkmaarse middenstanders is reeds een zeer verheugend resultaat van deze Braderie. De heer Verhoeven heeft het klaargespeeld acht plaatselijke dames confectiebedrijven samen te brengen en hen in broederlijke samenwerking Het mooiste van de Braderie noemde spreker het feit dat de gehele Alkmaar se middenstand zich eendrachtig achten de jeugdige nestor Keysper heeft ge schaard. Hem bracht spreker een bij zonder woord van hulde. Hij was van mening, dat eigenlijk niet moest wor den gesproken over de Alkmaarse Bra derie, maar over „de Braderie van Keys per". De burgemeester zeide te wen sen dat dit winkelfestün 'n volledig suc ces zal worden en dat het Alkmaar in het brandpunt van Hollands Noorder kwartier zou plaatsen. Met deze heil wens verklaarde hij de eerste Alkmaarse Braderie voor geopend. „Vorstelijk" in de beide treintjes ge zeten, inspecteerden genodigden en or ganisatoren vervolgens het uitgebreide feestterrein. Luid gierend baanden de locomotiefjes zich een weg door de reeds zeer drukke straten, toegewuifd en soms zelfs toegezongen door stand houders en feestgangers op straat. On danks de hitte was de stemming over al opperbest en om dit te vieren sloe gen de „Braderisten" spoedig de weg van het Wapen van Heemskerk" in om een (koele) heildronk uit te brengen op dit eerste grote Alkmaarse winkel festijn. PR was eens een klein, dromend stadje, waar nooit iets bijzonders gebeurde. Elke dag was vlak als een spiegel en als er één van de mensen uit dat stadje iets overkwam, gaf het de gehele bevolking een schok. Maar dat kwam gelukkig zelden voor. Jaar in jaar uit sliep het stadje en droomde het wat over zjjn voorbije grootheid. Tot op een nacht.het wonder gebeurde. Van alle kanten kwamen kabouters en elfen uit de bossen, die rond het stadje waren. Ze beklommen de grauwe gevels, trippelden over de daken en zaten op de vensterbanken. En aan alle huizen hechtten ze bloemen en prachtige papieren guirlandes. Maar won derlijker nog was het, wat er in de straten gebeurde. Daar bouwden de kabouters hun eigen stad, een droomstad. Er verrezen prachtige paleizen, komieke huisjes en knusse hutjes 7o zou het sprookje begin- nen, dat het kind in ons „Het stille stadje en de braderie" noemt. Vannacht dwaalden we door Alkmaar en dat was a's een ontdek kingsreis. Ge zult dat niet geloven, nu ge weet, dat ei duizenden over de eerste Alkmaarse braderie zijn ge lopen. Maar wij dachten heus even: het is 'n koste lijke grap. Morgen, als het licht wordt, lossen al die fantastische bouwwerken zich zó in de lucht op. Dat is niet gebeurd. Doch hoé bekoorlijk en verrassend de aanblik van „de stad in een stad" ook is, vannacht was even een sprookje werke lijkheid geworden. In de Langestraat, op de Laat, de Nieuwesloot en in nog meer straten, daverde het van de hamerslagen. Ergens vlam de een schijnwerper op, el ders werd een reusachtige pop op zijn voeten gezet. Overal klommen, zaten, ia- gen en kropen mensen. Ze prikten bloemen in hun wondere, houten en karton nen bouwsels en speelden onbewust het spel van de dwergen. Het was haast niet „mensenwerk". Uet mooist was het sprook- je in de NACO-garage, waar het bloemencorso werd voorbereid. In het diffuse licht van de Natri- umlampen buiten de gara ge en half omhuld door slierten van de ochtendne vel, stond er een grote praalwagen, vol met bloe men. Binnen, in de enorme hal, klonk zachte muziek. Iemand had de radio van een toerwagen ingeschakeld. Er werd juist een van Cho- pins Nocturnes gespeeld, toen wij binnenkwamen om de droom te zien. Het was één grote weelde van bloe men, in de zoetste kleuren. I)e geuren van rozen, an jers en tientallen andere bloemen vulden de ruimte, waarin geen spoor meer was overgebleven van de ben zinedampen dar bussen. Het was één kleur al kleur wat men zag. Ginds stond een reusachtige voetbal in een warmrode kleur, daar werkten een paar mannen naarstig aan de grote witte olifant, die ge zult zien. De vloer van de garage was be dekt met een waar tapijt van mos en afgesneden bloemstengels. Overal ston den enorme manden en bakken met bloemen, bloe men waar men het oog maar wendde. Er werd bijna met gesproken en elk woord dat men zei verdronk in de weelde van groen, rood en wit. De tientallen werkers, de scheppers van Alkmaars bloemensprookje, waren moe, doodmoe. Sommige van hen waren 24 uur ach tereen aan het werk ge weest om van deze eerste braderie iets groots te ma ken. Bloem voor bloem hebben ze de wagens ver sierd in heel het kleuren gamma van de zomerse na tuur. Maar hun ogen straal den toch ais ze even de han den lieten rusten en van een afstand hun werk be keken. ,,'t Is goed zo", knik ten ze dan. En als weer een praalwagen werd weggere den, voegden hun handige vingers nog snel een tuiltje latyrus of een bouquetje anjers tussen de andere bloemen in. Straks riidt dit sprookje de wereld in, waar wij het in klaar daglicht mogen zien. Laten we dan even denken aan die stille wer kers in de nacht, die met liefde en vlijt dit alles heb ben gemaakt. jyjONTMARTRE-Tivoli-Zottegem: het is alsof in Alkmaar een andere we reld is opengegaan. Met de zwoele wind kwam hier de sfeer van het mystieke Oosten, van het gulle Vlaamse land, van het onbezorgde Parijs. In weinige uren werd Alkmaars binnenstad een sprook jeswereld; onwerkelijk, maar wonder mooi en met zeer veel vernuft en fan tasie opgebouwd. ï)e hulpmiddelen die hierbij werden gebruikt, waren in vele gevallen zeer eenvoudig. Met wat bier- tonnetjes, een stapel kistjes, wat latten en crêpepapier werden stands vervaar- ligd, die ieder op zich ware kunststuk jes zijn. De mannen onder wier handen al dit schoons tot stand kwam, zullen bij het lezen van het woord „droomwereld" waarschijnlijk de schouders ophalen, een flinke slok koel bier nemen en de koudwaterkraan van de douche nog eens extra ver open draaien. Geen won der; zij hebben het gisteren wel bij zonder zwaar te verduren gehad. Voor hen was de droomwereld gelijk een nachtmerrie. Zo was er een bouwfirma die 's ochtends om half vijf al met het vervaardigen van de eerste stands be gon. Naarmate de zon steeg, kwamen steeds meer winkeliers vragen of de bouwers een beetje wilden opschieten, omdat ook de uitstalling voor hun zaak zo spoedig mogelijk gereed moest ko men. In de haast tropische hitte werk ten de mannen tot hun overall door weekt was en toen de zon eindelijk plaats moest maken voor de maan, wa ren zij nog niet klaar. Hun droomwe reld lag gisteren in de buurt van Nova Zembla. Niet alleen de timmerlieden hadden het gisteren bijzonder druk, maar ook voor de tuiniers was er letteHijk en figuurlijk heel wat werk aan de winkel. Vaardige handen maakten in korte tijd van menig trottoir een aantrekkelijk gazonnetje met hier en daar wat plan ten. Via een slingerend paadje kunnen de kopers de winkeldeur bereiken, want het is uiteraard riigt de bedoeling van de zakenlieden dat Je Braderiebe zoekers zullen volstaan met het bewon deren van „de natuur" in de Lange straat. De jeugd heeft gisteren al een voorproefje van de pret gehad. In het speciale Braderietreintje, dat tijdens de feestdagen door het centrum van de stad zal rijden, mocht zij een ritje langs de verschillende stands maken. Hoe veel schik de kinderen in dit uitstapje hadden, bleek wel uit het feit, dat de bestuurder de claxon practisch niet be hoefde te gebruiken. Het zwoele, zomerse weer lokte gis teravond honderden kijklustigen naar de binnenstad, waar reeds een bijzon der prettige sfeer heerste. Na vele maanden van voorbereiding is het dan eindelijk zo ver. De stands zijn klaar, de stemming is opperbest en de vreem delingen zuilen niet lang op zich laten wachten. De Braderie is gereed; het feest kan beginnen. Ook op de zetterij van onze krant was vanmorgen alles „Braderie" wat de klok sloeg. Eén der zetters had opdracht het kopje „Acheson op weg naar BRAZiLie" te maken. Het werdAcheson op weg naar de BRADERIE". Het zou niet eens zo gek zijn, von den wij.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1