De strijd om de Berger tram thans in het laatste stadium f EEN ONVERWACHTE Vrijheid op het strand zal niet onnodig beperkt worden Terreinraces in Egmond aan Zee Verhoging van meterhuur, vastrecht en krachtstroomtarieven Donkere wolken boven het G.E.B. DINSDAG 1 JULI 1953 non oan Vtof P TT. M "Wit Pavdon ouon DE gemeenteraad van Bergen tobt in een jaar met meer problemen dan andere en veel grotere gemeenten in jaren te verwerken krijgen. In een korte spanne tüds heeft het gemeentebestuur vérgaande beslissingen moeten nemen in kwesties als die van 't Oude Hof, de Berger Tram en het G.E.B. Twee dezer brandende vraagstukken zijn gisteravond opnieuw ter sprake gekomen. Als één man stelde de gemeenteraad zich achter het memorandum, dat het behoud van een railverbinding Alkmaar—Bergen aan Zee bepleit en dat thans aan diverse autoriteiten en instanties zal worden gezonden. Eenzelfde eenstemmig heid kon niet gevonden worden voor het voorstel tot verhoging van de vast rechttarieven, meterhuur en kraehtstroomtarieven. Zelfs kwam het tot een voor stel om onderhandelingen te openen voor de overdracht van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf aan het P.E.N. De gemeenteraad wilde hiertoe echter op dit moment nog niet besluiten en legde zich met 10 tegen 3 stemmen (de heren Hemelrijk, Ellis en Wittebrood) noodgedwongen cn met bloedend hart bij de tariefsverhoging neer. De strijd om l.et behoud van de Berger tram is in zijn laatste stadium getreden. Nog eenmaal hebben burge meester Huygens en de woordvoerders van de vijf raadsfracties een harte- kreet geslaakt voor de instandhouding van de railverbinding AlkmaarBer gen aan Zee. Zij deden dit in verschil lende toonaarden, doch allen eensge zind in hun liefde voor Bergen, in hun onwrikbare vastbeslotenheid het na tuurschoon van het dorp niet op te offe ren aan het verkeer en in het volle ver trouwen. dat met medewerking van de overheid een bevredigende oplossing gevonden kan worden. De heren Sluis, Broersma, Van Rees Vellinga, Ellis en Hemelrijk vertelden niets nieuws meer. Zij konden dit ook niet. De tram- kwestie is in vele openbare raadsver gaderingen, in geheime zittingen, in bijeenkomsten van het actie-comité, in publicaties en last but not least in het voortreffelijke memorandum, dat wij dezer dagen in grote lijnen publiceer den en dat gisteravond met algemene stemmen werd aangenomen, uitvoerig belicht. Hieraan is niets meer toe te voegen. Het merendeel van de bevol king van ons gewest is er thans van overtuigd, dat de railverbinding Alk maar—Bergen aan Zee, om het met mv Sluis te zeggen, een bovengemeente- liik belang is en dat Bergen, zoals dr Hemelrijk het uitdrukte, niet mag wor den opgeofferd aan het argument van de Ned. Spoorwegen: het lijntje is on rendabel. Het zal niet gemakkelijk zijn om de tram te behouden, aldus ging dr. Hemelrijk verder. De tendenz is aanwezig om dergelijke lijnen op te heffen. Er is een krachtige tegenactie nodig. Bergen mag niet vermoord wor den. Er zijn reeds genoeg mooie dor pen langs de Noordhoilandse kust op deze wijze door het verkeer verknoeid. Burgemeester Huygens ging in de zelfde toon verder toen hij verklaar de, dat dit voor Bergen een kwestie 3s van to be or not to be. Algemeen in het land onderschrijft men de stelling, dat het gemeentebestuur van Bergen eigenlijk geen andere taak heeft dan dit dorp mooi te houden. „Naar de me ning van alle adviseurs pleiten wij voor een redelijke zaak. Daarbij weten vrij, dat wij voor het behoud van een prachtig recreatieoord, ja voor een der schoonste plekjes van Nederland vech ten. Er ziin belangen die nog groter zijn dan één van de bezuinigingen wel ke de N. S. moeten toepassen". Protest van NHADO Over het enthousiasme van de raads leden viel één schaduw. De busonder neming N. H. A. D. O. had een schrij ven gezonden, waarin zij een ernstig protest liet horen tegen het memoran dum. dat zij bijzonder aanvechtbaar achtte. De N. H. A. D. O. wees erop, dat zij 27 jaar lang de busdienst heeft onderhouden, dat zij steeds prettig met het gemeentebestuur heeft samenge werkt, doch dat thans met de belangen van het bedrijf wordt omgesprongen op een wijze, welke in deze tijd niet thuis hoort. In het schrijven werd Voorts het kweken van een anti-bus- Slemming, de zinsnede, dat de Berge- naren met vuur spelen door gebruik te maken vajj. de bus, alsmede de opwek king om met de tram te reizen, ten zeerste gelaakt. Aan waardering voor hetgeen de A. D. O. in deze 27 jaar heeft gedaan ontbrak het bij de raadsleden allerminst. Unaniem drongen de frac ties er bij het college van B. en W. op aan te zoeken naar een oplossing welke zowel voor de N. H. A. D. o". als voor Bergen bevredigend zou ziin. Burgemeester Huygens, die eveneens de uitstekende verstandhouding met de busonderneming releveerde, zegde toe bij de komende besprekingen op de bplangen van de N. H. A. d! O te wijzen. Electricileit. Het besluit van de minister van eco nomische zaken om een verdere sfij- g'ng van het clectriciteitsverbruik te gen te gaan door de tarieven te ver bogen. zal ook een offer vergen *vn de bevolking van Bergen. Het G.E.B. dat ziin streven om electriciteit tegen een billijke prijs te leveren, toch reeds doorkruist ziet door de ergerlijke po litiek van het P.E.N., welke een ge zonde bedrijfsvoering onmogeliik maakt, gaat met ingang van heden onder nieu we lasten gebukt. Het P.E.N. heeft de prijs van de aan dc gemeente te leve ren electrieiteit met 16,2 pet. verhoogd hetreen het G. E. B. op f 31.000 méér zal komen te staan. Het feit, dat de af- schrijvingspolitiek moet worden her zien op basis van de vervangingswaar de voegt daarbij een bedrag van I 13680.terwijl een verhoogde rente ad f 20850.de meerdere kosten on een totaalbedrag van f 65780,— brengt. Indien dit bedrag door verhoogde ta rieven zou moeten worden opgevangen, dan zou men tot prijzen komen, welke B. en \V. niet willen voorstellen, aldus deelde dr Huygens in zijn toelichting op het voorstel tot herziening van de electriciteitstavievcn mede. Letten wij alleen on de hogere inkoonspriis en de renteverhoging voor enkele posten dan komen wij tot een verzwaring van f 41.000.Dit bedra°- kan slechts worden ongevangen, indien het vast rechttarief, de meterhuur en het krachtstroomtarief op het P.E.N.-niveau worden gebracht. B. en IV. stelden dan ook voor het vastreelitlarief van ge middeld f 32 te verbogen, tot f 50. hetgeen f 36.000 zal opbrengen, de me terhuur eveneens gelijk te schakelen met de huur welke het P.E.N. berekent, hetgeen (1e ontvangst van f 1500,zou betekenen en het krachtstroomtarief met 3 cent te verhogen, waardoor f 4500 wordt verkregen. Ondertussen zal de minister gewezen worden op het ongewilde en onge wenste gevolg van zijn maatregel voor de gemeente Bergen. Mocht de minis ter tussenbeide komen, dan kan de verhoging weer ongedaan worden ge maakt. Voorts is de hoop gevestigd op de commissie-Hupkes, die de regering van advies zal dienen over de wense lijkheid van gemeentelijke distributie van electriciteit. Mocht dit advies gun stig zijn, dan mag verwacht worden, dat het P.E.N. lagere tarieven aan het G.E.B. zal moeten berekenen. Dat de gemeenteraad over dit voor stel tot tariefverhoging uitvoerig zou debatteren, viel te verwachten. De heer Ellis (KVP) opertde de rij, rekende zijn collegae voor wat de verhoging in de praktijk zal betekenen en opperde de vastrechttarieven en de meterhuur niet te verhogen, maar de eenheids prijs te belasten. De heer Swaag (WD Middenblok) wees op de onbillijkheid, dat samenwoners de 240 vrijgestelde kwh zullen moeten delen, waarna de heer Brak (P. v. d. A.) op korte ter mijn een beslissing van de minister wenste. De heer Van Rees Vellinga (VVD-Middenblokl vroeg waarom het voorstel zo laat aan de orde is gesteld en of er gegronde redenen ziin, dat het advies van de commissie-Hupkes in gunstige zin zal uitvallen. Dr J. Hemelrijk (P. v. <1. A.) zag- in het besluit van de minister, dat ge nomen is zonder het advies van de commissie-Hupkes af te wachten, dc politiek van de regering duidelijk af getekend. Hij kon niet geloven, dat het G.E.B. er ooit in zal slagen een goedkoper tarief in rekening te brengen dan het P.E.N. Bij een gunstig advies van de commissie-Hupkes zal men hoogstens hetzelfde tariefniveau als dat van het P.E.N. kunnen bereiken. Daarom wilde spr. direct maar de knuppel in het hoenderhok gooien en het voorstel indienen onmiddellijk met het P.E.N. in onderhandeling te tre den over de overneming van het G.E.B. Mr Sluis (Prot. Chr.) was het in principe met de heer Hemelrijk eens. Ook hij was wel van mening, dat het G.E.B. zal moeten worden overgedra gen aan het P.E.N. Nu Bergen even wel met enige andere gemeenten 'n ac tie voert, achtte hij het unfair tot op heffing van het G.E.B. te besluiten. Mr Sluis wilde het advies van de commis sie-Hupkes afwachten en verzocht" B. en W. bij deze commissie op spoed aan te dringen. De heren Broersma (CPN), die zich afvroeg of het P.E.N. niet in strijd handelde met de bepalingen van de Prijsbeheersing, en Maasen (P. v. d. A.) stelden zich op hetzelfde stand punt als de vorige spreker. Burgemeester Huygens was gaarne bereid bij de commissie op spoed aan te dringen en gaf de raad in overwe ging het voorstel van dr Hemelrijk niet aan te nemen, daar hij de heilige overtuiging had, dat wat thans gedaan wordt in het belang is van de bevol king van Bergen. Wat wij nu beleven is een irreële ten hemel schreiende toe stand. Als de overheid redelijk is moeten wij deze strijd winnen. Dat de regering tegen gemeentelijke distribu tie is meende spr. te moeten bestrij den. Integendeel er waait thans een andere wind. De centralisatiewoede neemt af. Ook de burgemeester was ervan overtuigd dat het steeds moeilij ker wordt vol te houden, doch wekte de raad op in deze strijd niet te ver sagen. De heer Van Rees Vellinga (VVD- Middenblok) was het uit zakelijke overwegingen met de heer Hemelrijk eens. Het gaat hier om de financien van de Bergenaren, die f 40.000 extra moeten betalen en waarbij wij het ri sico lopen, dat wij straks moeten zeg gen, dat het voor niets is geweest. Toch wilde spr. de stappen, welke de burgemeester bij de minister en de commissie zal ondernemen nog even afwachten en stelde daarom voor het voorstel-Hemelrijk in de volgende raadsvergadering opnieuw ter tafel te brengen. De (directeur van het G.E.B., de heer Binnenwijzend. die gelegenheid kreeg liet voorstei-Ellis te bespreken, deelde mede, dat een verhoging van de kwh- prijzen sociaal-economisch niet verant woord is. Reeds nu is er een daling in het electriciteitsverbruik in Bergen, welke zich bij verhoging van de een heidsprijzen nog sterker zal voortzet ten. Een dergelijke verhoging zou niet het effect sorteren, dat men er van verwacht. Alvorens men tot stemming overging, verklaarde wethouder Ol denburg (KVP), dat de late indiening van het voorstel te wijten was aan dé tijd welke het P.E.N. nodig oordeelde om met een voorstel te komen, de con ferenties welke nadien gevoerd zijn met de andere gemeenten en het over leg met het P.Ê.N., dat o.m. tot een uitstel van* de verhoging tot 1 Juli heeft geleid. De heer Swaag (VVD- Middenblok) kreeg tenslotte de toe zegging, dat de stroomprijs voor de polders nog eens zal worden bekeken. In stemming'. Het voorstel-Hemelrijk werd daarop met 10 tegen 3 stemmen verworpen (vóór stemden de heren Hemelrijk (P. v. d. A.), Wittebrood (KVP) en EUis (KVP). Het voorstel van B. en W. o'i over te gaan tot verhoging van de 'vast rechttarieven, meterhuur en kracht stroomtarieven werd met 10 tegen 3 stemmen (de heren Hemelrijk, Witte brood en Ellis) aangenomen. Door de uitslag yan deze stemmingen waren de voorstellen van de heren Van F«es Vellinga en Ellis automatisch verwor pen. Nog vijftien agendapunten in Bergen Enthousiasme voor „Dorpshuis" gewenst De agenda voor de gisteravond ge houden vergadering van de gemeente raad van Bergen telde behalve de tramkwestie en de verhoging van de electriciteitstarieven nog 15 punten. De heer Zwakman, die niet ingang van heden zijn bedrijf aan de Vincent van Goghweg zou moeten sluiten, kreeg nog enkele weken uitstel. Een oplos sing is in zicht, zodat B. en W. mach tiging kregen met de sluiting van het bedrijf te wachten tot 1 Augustus. Op een vraag van rar Sluis (Prot. Chr. hoe het staat met de terugbetaling van geblokkeerde gelden van de gemeente werd medegedeeld, dat Bergen f 315.000- te goed had, waarvan f 92.000,is ont vangen. Het restant mag alleen be stemd worden voor bijzondere doelein den. De jaarwedde van de gemeente geneesheer, de arts H. W. J. M Poot, werd verhoogd van f 375 tot f 1000 per jaar. Voor het op 6 Augustus door de V. V. V. te organiseren bloemencorso werd een garantiesom van i' 2500 vast gesteld. Dit bedrag is iets hoger dan vorig jaar, doch tot nu toe heeft men de garantiesom nog nimmer behoeven te betalen. Het voorstel om het Dorps huis aan de gelijknamige stichting te verhuren voor f 250 per jaar .bracht do heer Ellis (KVP) in herinnering, dat indertijd het aanbod van de Noorder- bank om het perceel voor f 1000,per jaar voor de tijd van tien jaar te hu ren was afgewezen. De huur, welke de stichting nu in rekening wordt, ge bracht, achtte de heer Ellis te laag, temeer daar het gemeentebestuur niets met de stichting te maken heeft en zij tot nu toe allen nog maar geld gekost heeft. De heer Brak (P. v. d. A.) was van oordeel, dat het gemeentebestuur wel degelijk tot taak heeft de vereni gingen, die zich op sociaal cn cultu- eel terrein bewegen zo mogelijk te steunen. Door deze huurprijs wordt de stichting in staat gesteld haar werk le doen. Burgemeester Huygens verklaar de, dat B. en W. het „Dorpshuis" een warm hart toedragen, maar dat de be volking het enthousiasme moet op brengen de stichting te laten renderen. Daar het hier een tijdelijke oplossing betreft, wekte dr Huygens de raad op soepelheid te betrachten. De raads leden waren hiertoe .bereid en stemden er zelfs mee in, dat de huur op 1 Oc' tober 1952 ingaat. Aan de heer C. \V. EUis werd een stukje grond aan de Bergerweg, groot 206 m2 tegen een prijs van f 1 per m2 verkocht. Met de stem van de heer Van Rees Vellinga (WD-Middenblok) tegen werd beslo ten tot de aankoop van een strook grond, gelegen op de hoek Oude Ber gerwegBergerweg, groot 206 m2 voor f 1000,De heer Van Rees Vellinga gaf de voorkeur aan de aankoop van grond plus huis voor f 6000,—. Van de heer J. D. P. Rosier werden ten slotte twee stukken grond, aan de Pier Panderweg te Bergen aan Zee tezamen groot 179 m2 voor f 7,per m2 ge kocht. Op een vraag van de heer Van Rees Vellinga werd medegedeeld, dat men druk doende is met de bouw van een nieuwe woning voor de kunstschilder J. van Herwijnen. De heer Maasen (P. v. d. A.) wees op de dringende be hoefte aan meer parkeergelegenheid te Bergen aan Zee. De drukte tijdenshet jongste weekeinde heeft dit nogmaals afdoende bewezen. Voorts zag dit raadslid gaarne de toestand op het strand eens onder de loupe genomen. De heer Van Rees Vellinga liet de waarschuwing horen alleen bij wanor delijkheden in te grijpen, doch overi gens de vrijheid op het strand niet te beoerken. De heer Maasen bleek een soortgelijke mening te zijn toege daan en burgemeester Huygens nam al le angst voor „vrijheidsberoving" weg door te zeggen, dat hij een warme voorstander is van zo groot mogelijke vrijheid. Het gedeelte van het strand, dat thans in exploitatie is, achtte hij te groot Waar mere ook gaat of staat, op de Laat, ergens langs de Nieu we sloot, de Koorstraat, op de Ste nen Brug of in de Langestraat, tel kens is er wat nieuws, iets anders, een leuke ontmoeting. Wat zegt u b.v. van deze grote en deze kleine meneer, die u ergens op een trot toir in de binnenstad vriendelijk en.tot kopen uitnodigend toe lachen? Overigens, ga ze maar eens „in levende lijve" ontmoeten. Zo viert onze stad dan het mooie en attractieve Braderie- feest, waar zelfs op het zuurste gezicht een glimlach verschijnt U „braderiet" toch ook mee? J^JAAIVDAGAVOND en ook in het vroege morgenuur trokken de honderden Barderiestands reeds veel bekijks, al werden de aantrek- kelijkheden van diverse stands nog achter een'groot zeil verborgen gehouden. Deze Alkmaarse jon gen op de voorgrond weet er ken nelijk geen weg mee, maar dat ook hij genietkunt ge aan zijn snuit wel zien! Alle grote craks zullen aan de start verschijnen Zondagmiddag 6 Juli zal in de duin pannen en op de min of meer begaan bare paden in de duinen te Egmond aan Zee het motorgeronk enige uren lang weerklinken. In samenwerking met de motorclub Alkmaar organiseert de V.V.V. te Egmond aan Zee namelijk weer de langzamerhand traditioneel ge worden terreinraces met als inzet het kampioenschap van Noord-Holland. Bovendien tellen deze wedstrijden mee voor het kampioenschap van Ne derland, zodat men verzekerd kan zijn dat alle grote cracks aan de start zullen verschijnen. In de 125 c.c.-klasse staat de bekende Burik op de eerste plaats van het al gemeen klassement voor het kampioen schap van Nederland. Dick Renooy, de snelle Eysinkrijder. staat op dé tweede plaats. Zonder twijfel zal het hier een fel duel worden, waar nog bij komt, dat de twaalf andere deelnemers in deee klasse het zich tot een eer zullen rekenen zo goed mogelijk partij te ge ven en zo mogelijk de favorieten te verslaan. Leider in het algemeen klassement bij de halve liters is Rietman. Hij zal zijn Matcless echter met vaardige hand moeten besturen om de jeugdige ster Cluynk, die dit jaar voor het eerst in de seniorenklasse met zijn Norton op wedstrijden verscheen, op een afstand te houden. Boudoin behoort met zijn derde plaats eveneens nog tot de kans hebbers. Ook hier zal dus in het mulle zand van Egmonds duinen een interes sante strijd te zien zijn. De importeurs van motoren hebben de laatste tijd veel interesse getoond voor deze terreinwedstrijden. Het ge volg is dat zij voor de goede rijders fabrieksmaehines beschikbaar stelden. Het resultaat is dat de wedstrijden aan belangrijkheid hebben gewonnen, waar nog bij komt dat veel minder deelne mers met pech worden uitgeschakeld. Alle factoren voor spannende wedstrij den zijn dus aanwezig en het zou ons niet verwonderen als duizenden motor liefhebbers Zondag 6 Juli om twee uur bij de start aanwezig zullen zijn. Egmondia naar Den Haag Egmondia trok Zondagmorgen om S uur naar Den Haag, om ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der voetbalver. A.V.V. tegen deze club een wedstrijd te spelen. Over Velserend en het Kopje van Bloemendaal ging het binnen door naar Katwijk, waar middenvoor Zwanenburg zijn ouders even moest opzoeken en het onverwachte gezelschap gastvrij onthaald werd. Om 12 uur ving. na felicitatie en bloemenhulde aan de jubilerende ver eniging, de wedstrijd aan. die na buiten gewoon sportieve en vriendschappelijke strijd, door Egmondia op het nippertje met 43 werd gewonnen. Om 2 uur werd afscheid genomen, waarbij A.V.V. de uitnodiging aannam, om begin September een tegenbezoek aan Egmondia te brengen. Na een be zoek aan Scheveningen en het panorama Mesdag, werd in Wassenaar de thee gebruikt en daarna ging het regelrecht naar Amsterdam. Na versterking van de inwendige mens, bioscoopbezoek en verpozing, ar riveerde Egmondia omstreeks 12 uur weer in Egmond, om verheugd de frisse zeelucht weer in te ademen! Het was een beste dag. die de vriend schapsband en de clubliefdc der Eg- mondianen weer versterkt heeft. ERNSTIG ONGELUK Het 5-jarig zoontje van de familie B., I badgast bij de familie H. in de Prins I Hendrikstraat alhier, viel Zondag in oen onbewaakt ogenblik uit een raam van de bovenverdieping. Ernstig ver wond werd het kind in een ziekenhuis te Alkmaar opgenomen. ONGEVAL OP HET STRAND Het 7-jarig zoontje van de familie H. h"d Zondag liet ongeluk, bij het voet- allen op het strand een be«n te bre ken. Hij werd naar een ziekenhuis in Alkmaar vervoerd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5