BRADERIE WORDT EEN SCHITTEREND SUCCES Jan Klaassen was óók van de partij Tienduizend kijkers bij de „luchtsensatie" De kinderen hadden hun „dag" Donderdag 3 Juli .1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN l49e Jaargang No 155 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Deskundig oordeel over het bloemencorso Braderie blijki ook een jeugdparadijs te zijn Wil de moeder van.. IJsco's en pinda's Boeiend spel op het oude plein BRADERIE-DOUCHE Oud en jong in de trein Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen 5 Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m Familieberichte», 20 ct. p.m.m. Vraag »n Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den ƒ1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 ALKMAARSCHE COURANT 110E groot de belangstelling voor de poppenkast gisteren was, blijkt wel overduidelijk uit deze Joto. Het verhaal van Jan Klaas sen, de wonderfee en het tover drankje was dan ook heel aardig zelf zagen er leuk uit. .Ver boven bet gemiddelde" Als er één man in Nederland is die een gefundeerd oordeel kan geven over een bloemencorso, is dat de heer Van der Kolk, ^le voorzitter van het beroem de Aalsmeerse corso. Hem hebben we gevraagd wat hij dacht van de gisteren en eergisteren hier ter stede gehouden optocht. Voor allen die hun krachten hebben ingespannen voor dit corso, zal het verheugend zijn te vernemen dat de heer Van der Kolk buitengewoon tevre den was. Hij noemde dit het beste corso dat buiten de bloemencentra kan wor den gehouden en hij was van mening dat het ver uitsteekt boven wat gemid deld op dit gebied wordt gepresteerd. Bij het toekennen van de prijzen heeft de jury de door Aalsmeer en het Braderiecomité verzorgde wagens niet beoordeeld. Deze reden buiten mededin ging mee. De jury, bestaande uit de Aalsmeerse bloemenkwekers de heren Jongkind, Hazenberg, Van der Kolk, Van der Swaag en Bakken kende de volgende prijzen toe: Jan Klaassen zwaaide wat met zijn kop, zodat de kwast van zijn puntmuts hevig langs zijn grote neus heen en weer bewoog. Toen richtte hij weer het woord tot het talrijke jeugdige publiek daar voor hem op de stenen brug aan het einde van de Langcstraat. Zou ik het doen jongens? Zou het mogen? Zou ik het durven? Zal ik dat vrouwtje maar wakker maken? En steeds klonk het in koor ,,Ja!!P' Maar op het ogenblik, dat Jan dan het vrouwtje wil wekken, bedenkt hij zich en ontdekt, dat hij niet eens weet hoe ze heet. Met behulp van de-kinderen vindt hij haar naam: „Amalia" en als ze dan tenslotte wakker wordt, verandert Amalïa in een wit-gesluierde toverfee, die Jan Klaassen een toverdrankje in handen goochelt, waarmee hij de zieke Koning zal kunnen genezen hoogdraadmensen op het Waagplein niet weg te slaan. Het betekende een nieuwe ontdekking in hun jonge leven. Toen het spul tegen half vijf begon, was de binnenzijde van de wijde kring met publiek als het ware afgezet met een brede zoom gespannen kijkende, elkaar aanstotende en lachende schare kleuters en knapen en als een toer gelukt was, waren het de knapen met hun verwarde haren en de meisjes met hun steeds maar op ontglippen uit zijn de kleurige luchtbalons, die het hardst applaudiseerden. TOEN Jan Klaassen vervolgens, ver heugd over de komst van dat won dere toverdrankje, van dc bodem van de poppenkast naar de handen van de grabbelende jongens en meisjes heer lijke toffee's wist te goochelen, steeg het enthouiasme van al die kinderen ten top. En wij durven gerust beken nen. dat ook wij geboeid naar het Jan Klaassenspel hebben staan kijken en opnieuw moesten vaststellen, dat indien er één spel is, dat zowel jong als oud in deze wereld gelijkelijk weet te amu seren en te trekken, het altijd weer het poppenspel in welke vorm ook blijkt te zijn. De dag van gisteren op de Braderie was in alle opzichten de dag van de jeugd. De vrije Woensdagmiddag was door talrijke moeders aangegerepen om samen met de kinderen stadwaarts te trekken en blij te genieten van al het goede, wat daar in zo ruime mate te vinden en te genieten is. Toen tegen vier uur de poppenkast ..draaide" scheen de wereld daar op de stenen brug als het ware geheel door de jeugd veroverd te zijn. Maar ook elders zorgde zij voor een zeer belangrijke toon in het stuk, dat Bra- deriefeest heet. Vooral de jongens wa ren bij de vreemde stellage van de \1IET alleen, dat al dat geratel van de jeugd het Braderierayon een bijzonder leuk aspect verleende, het bezoek van de kinderen was voor ver schillende deelnemers aan de Braderie zeker ook in zakelijk opzicht welkom. De ijsco's rpet en zonder slag, de fles jes limonade, de zakjes warme pinda's, en de croquetten, die ook door de jeugd werden verorberd, na een min of meer sterke aanval op moeders por- temonnaie, zijn niet te tellen. Dat de beide feesttreintjes, die steeds maar weer fluitend door de stad rijden en 'n wel zeer bijzondere attractie voor de jeugd vormen, mag zo langzamer hand wel als overbekend worden ver ondersteld. Reeds Maandagmiddag im mers, toen het fluitketelexpresje enke» le proefritten maakte, hing de jeugd als bij trossen aan de wagentjes. Zo'n maar langs de straten rennende trein is dan ook wel iets bijzonders. Vooral voor de knapen, die, trachten ergens achteraan hangend gratis een ritje mee te maken. Ook de jeugd zal deze Braderie niet gauw vergeten en dat kan belangrijk zijn voor de toekomst, want ge weet het, wie de jeugd heeft Luxe wagens: 1 Het bruidspaar van de dag (Garage Willem Schmidt)2 Austin for Ever (Garage Jan Moeyes); 3 Simca (Garage Rijke); eervolle ver melding: Garage Rijke met Kaiser Fraizer. Luxe reclamewagens: 1 Theemuts (V. en D.) met lof van de jury; 3 „Ik kom van Krom" (N.V. S. Krom); 3. Wasse rij Vredenburg; eervolle vermelding: garage Klaver met „Renault, de Fran se bloem" en garage Kleen. Kleine reclamewagens: 1 Chemische Wasserij Alcmaria; 2 Henstra met „Rij wielhal in bloementooi"; 3 Het Wapen van Heemskerk. Grote reclamewagens: 1 Lastina (Fa. H. Eckmann)NACO; 3. Milfleur (Alk- maars Confectie Atelier); eervolle ver melding: L.T.B.-zaadhandel en V. B.- brandstoffen. JJE1V damesconfectiezaak in de Langestraatorganiseerde gis termiddag een „een-dame" show, die als variant op de talrijke at tracties, die de deelnemers indivi dueel organiseerden, vooral van de zijde van de dames iatuurlijk, doch ook van dei kant van de jeugd een waarderende en aan dachtige belangstelling trok. Wü menen te moeten zeggen, dat de mensen van de luchtsensatie op het Waagplein gisteren ten opzichte van hetgeen zij op de eerste Braderiedag te zien gaven, op verschillende wijze re vanche hebben genomen. Men deed nu wel als gehele troep zijn best om dat te brengen, waartoe men in staat was, zo dat het programma vollediger en afwis selender werd en in staat 'n zeer groot publiek te trekken en te boeien. Reeds gistermiddag was de belang stel groter dan Dinsdag en werd de par- tere-acrobatiek op de met een groen- laken bedekte tafel een waardig num mer. dat het aanzien zeker ten volle verdiende. De lenigheid van het meisje vooral dwong veler bewondering af. Alice Williams bracht haar hoogdraad- wandeling weer op keurige wijze. Een mensenmenigte, zoals wij die gis teravond om half elf op het oude Waag plein en omgeving bijeen zagen, hebben wij hier voordien nooit aanschouwd. Men stond er letterlijk mannetje aan mannetje en vrouwtje aan vrouwtje. Er kon om zo te zeggen geen hond zelfs meer bij en wij menen met 'n schatting van om en nabij de tienduizend toe schouwers niet zo gek ver van het juiste getal der daar aanwezigen te zijn. Het was enorm. En de troep, die ook nu weer de luchtsensatie bracht, bleek deze grote belangstelling waard te zijn. De stunt met de fiets op die hoge draad was adembenemend en boeide zo zeer, dat die geweldige massa mensen geheel zwijgend en volkomen stilt toekeek, hoe het zou gaan. Het ging goed en het ap plaus was spontaan en hartelijk. Voor deze stunt bracht ook Alice Williams weer op charmante wijze haar toer. Ook gisteren hadden de modeshows in 't Gulden Vlies niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Integendeel, de belangstelling van de dames was ook nu telkens weer zeer groot. Gisteren kwam men op het goede idee de straten, waar de bordpapieren winkelpanden waren verrezen, de stra ten dus die Alkmaar in deze Braderie- dagen een feestelijk omzien geven, met de sproeiwagen schoon te spoelen. Geen enkele standhouder, verkoopster of belangstellende zal daartegen be zwaar hebben gehad. Integendeel, een dergelijke verfrissing was tijdens deze warme dag alleen maar prettig. Een stand met ijzerwaren op de Nieuwe- sloot kreeg echter te veel van het goede. Vlak voor deze stand schoot namelijk de koprpling van een der vulslangen los, met het gevolg dat vele artikelen in deze stand een onver wachte en onwelkome extra schoon maakbeurt kregen. Hedenmorgen werden schooljeugd en ouden van dagen gratis in de gele genheid gesteld om met de feesttrein tjes een rit te maken over het Braderie terrein. Een aardige geste. Het Venetiaans Waterballet op «et Doelenveld werd gisteren dank zij het werk van de Braderie-organisatoren aangevuld met twee andere krachten, waarop men mede door de gewaar deerde hulp van Piet K. „beslag wist te leggen". Het waren Betty Visero, acrobate en John Davis, accordeon virtuoos. Voor het festijn was wëer flink belangstelling. de moeder van Ina zich ten spoedigste op het Braderie kantoor in „Het Wapen van Heemskerk" vervoegen? Ina heeft een rood rokje en een wit blousje aan en is haar ilweder kwijt ge raakt. Wil de moeder van een kleine jongen.Ja, de service van de Braderie zorgt letterlijk voor alles en het centrale om roepsysteem via de machtige „ge luid stralers" maakt dat elke be langrijke mededeling over het gehele Braderieterrein in een oogwenk bekend is. Gisterenavond om half tien werd opnieuw een „verloren" knaapje aan het. kantoor in de Breestruat bezorgd en weer ging een oproep tot de op dat moment onbekende moeder over de duizendkoppige menigte. Men was er al aan ge- trend geraakt. Maar de angstig naar haar kind zoekende moeder moet ,rpj y„pf po,, heel verlicht hart naar die goede en zorgzame Braderiemannen zijn gesneld om daar uit de armen van de heer Guus Verhoeven, (die het kind, dat tranen met tuiten huilde en erg overstuur was, wat liep te sus sen) in ontvangst te nemen. Een situatie, waar meneer Guus een paar dagen terug wel niet van zal hebben gedroomd. En waaruit men weer kan leren dat een Bra derie tot alles, zelfs het onge- droomde kan leiden. 70WEL in het middag- als het avonduur trok de „luchtsen satie" op het daarvoor zo uitste kend geëigende Waagplein heel veel publiekDe jeugdige Alice Williams, gekleed in een leuk hel derwit ensemble, waagt zich weer op de hoge stalen draad en bij haar eerste stappen ziet men op onze foto de spannende aandacht op de gezichten van de kijkers. Zou ze het halen? Men houdt de adem in. Ja, het gaat! Maar eerst als dat ranke figuurtje hoog in de lucht weer op het kraaiennest in het topje van de paal terug is en „vaste grond" onder de voeten heeft, wijkt de spanning. Inder daad, men mag dan nog zo getraind zijn, een waag blijft het.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1