Madurodam, normale stad. gezien van vijfhonderd meter hoogte A Cam. Pom en de blauwe vaas Reizende expositie trekt door het land Felle brand verwoestte deel van R.K. meisjespensionaat te Vught Engeland verlichtde moeilijkheden rond de invoer van fruitpulp LS HET HART SPREEKT... Watermolen in de wordt vei I Huizen, havens, vliegveld, slation op een 25ste van ware grootte De heer Bouma heeft eer van zijn werk Het Radioprogramma Gewestelijk commandant B B. benoemd Heide bij Ermelo door vuur geteisterd Massaal défilé van de luchtmacht op de llsy De Noordoostpolder viert tienjarig bestaan Baggermachine wordt duur in onderhoud Nieuwe Niedorp Hensbroek Gevallen van hooibroei DONDERDAG 3 JULI 1953 (Van onze Haagse redactig) IEDER kwartier is er op de grens van Schcveningeiï en Den Haag een Middel - burgs geluid te boren. Het tot het 25ste deel van de ware sterkte teruggebracht geluid van het zilveren carillon van de beroemde Lange Jan. Twaalf verschil lende wijsjes staan er op dit carillon, cn zij geven een bijzondere bekoring aan dat ganse werk, waarvan dit klokkenspel deel uitmaakt. Aan de miniatuurstad Madurodam. die gister met veel vertoon ontsloten werd door haar burgemeester prinses Beatrix, en die tot begin October voor ieder te bezichtigen zal zijn. In dit Madurodam, ontworpen door de heer S. J. Bouma, directeur ryan het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen, is met de meest geperfectionneerde middelen de echtheid van een middelgrote Ne derlandse stad geïmiteerd op het vijf- en-twintigste deel van de ware grootte. Men maakte een verdeling van weide gronden, bouwland en tuingrond, die precies overeenkomt met de verhou ding hiervan in ons gehele land. Men legde door de stad drie kilometer weg aan en twee kilometer spoorbaan. Elec- trische treinen rijden op deze baan. zo natuurgetrouw als men het zich in mi niatuur maar denken kan. Voor die spoorbaan moesten dan ook 60.000 dwarsliggertjes gemaakt en gecreosoot worden. Elk dwarsliggertje is met vier schroefjes bevestigd. Ergo. de leerling- bankwerkers van de Centrale werk plaats der N.S. Ie Haarlem moesten MADURODAM, de naam is een begrip geworden, sinds mevrouw B. Boon- Van der Starp het idee ervoor lanceer de ten behoeve van de Stichting „Het Nederlandse Studentensanatorium", waarvan zij voorzitster is en waarvoor zij zich zorgen maakt om aan het nodi ge geld te komen voor de vaak werk studenten, die door tuberculose hun stu die dat is dus hun hele levensrich ting in gevaar zagen komen. Het idee van mevrouw Boon is opge vangen door de heer en mevrouw J. M. L. Maduro uit Willemstad op Curagao. Dit echtpaar had een zoon, die student was in Leiden. George heette hij en hij was hun enig kind. Deze zoon heeft zich in de Meidagen van 1940 als reserve luitenant der huzaren moedig gedragen en er het leven afgebracht. Zijn verzet tegen de bezetters bracht hem echter in Dachau en daar stierf hij. De heer en mevrouw Maduro hebben nu het stamkapitaal beschikbaar gesteld voor de bouw van deze miniatuurstad, en maakten daarmee deze stad tot een blij vend monument ter nagedachtenis van hun enige zoon. Dat de Stichting hierna tal van grote bedrijven warm heeft doen lopen voor het plan, heeft er toe geleid, dat de op zet groter kon worden dan men zich misschien in den aanvang wel ge droomd heeft. Engels voorbeeld TN opzet overtreft het in ieder geval het Engelse miniatuurstadje in Bea- consfield, dat in 1920 gecreëerd werd door de accountant mr Callingham, die er zijn liefhebberij voor tuinieren in uitleefde. VRIJDAG 4 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA. 10.00 VPPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 1600 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA, 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram.muziek. (9.85—0.40 Waterstanden.) 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gra- mofoonmuziek. 10.30 Pianorecital". 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gram.muziek. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12 33 Sport en prognose. 12.50 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. muziek. 13.20 Gram.muziek. 13.30 Orgel en accordeon. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram.muziek. (Pl.m. 15.00 Voordracht.) 16.00 Gram.muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Dubbel-kwartet en orgel. 17.20 Mu zikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „Gezag en Vrijheid", causerie. 19.50 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Strijk-ensemble en solisten. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Le ven op aarde", causerie. 21.00 Lichte mu ziek. 21.30 Twintig vragenspel. 21.55 Bui tenlands weekoverzicht. 22.10 Gramofoon- muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. HILVERSUM H, 298 m.! 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Morgen gebed en Liturigsche kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.n.uziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Kamerorkest. 10.20 Symphonette-Orkest en solisten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actu aliteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 „Der Zigeunerbaron*, ope rette (gr.pl.). 15.35 Blaas-ensemble. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.30 Metropole-Orkest en soliste. 17.50 Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Tenniskampioenschappen Wimbledon. 18.25 Zang en piano. 18.40 „De uitkijkpost", causerie. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Militaire causerie. 19 15 Re- gorlngsuitzending: „Verklaring en toelich ting" 19.35 Gram.muziek. 19.52 Actuali teiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Omroeporkest, mannenkoor en so listen. 21.20 „Katholieke mannen in Ma drid bijeen", causerie. 21.35 Amusements muziek. 21.55 Klankbeeld over de Katho lieke Jonge Middenstand. 22.15 Gram. muziek. 22.45 „Het Christelijk Oosten", causerie. 23 00 Nieuws. 23.15—24.00 Gra- mofoonmuziek. Experimenteel Televisie-programma van de Vara. 20.1521.45: 1. Telenews; 2. Weeroverzicht. 3. „Met deze handen", film. 240.t)00 schroefjes door de biéls ja gen, om de baan de vastigheid, te geven, die nodig was om detreinen met een snelheid van 7 kilometer er over heen te kunnen laten lopen. Maar er is meer. Er zijn havenwer ken, er-is een vliegveld met stations gebouwen. dat weergaloos precies op Schiphol lijkt, er is een zandafgraving, een olieboring, ja zelfs de bedrijvigheid Van een flatgebouw-in-aanbouw. En daarnaast is er de oude stad, naar goed Hollandse zede. Een kasteel kostelijke reconstructie van het kasteel dat omstreeks het jaar 1000 op Oost- voorne gestaan heeft ouderwetse ge veltjes, een klooster van de Minnebroe ders ,dat later Bagijnhof werd, en dan ook .nog de Alkmaarse Waag, compleet met ruitertjes. s Er is hier een knap "stuk werk gele verd, dat niet alleen'waard is-trekpleis ter te worden voor binpen- -en buiten landers, maar, wij garanderen het, die trekpleister zal worden ook. Het stu dentensanatorium in Laren zal er de vruchten van plukken. HET DRAMA TE HAARLEM Naar het A.N.P. 'mededeelt 'is in het telexbericht over de moord op de scheepsbouwer Dik'mans te/Haarlem een fout geslopen. In tegenstelling tot dit A.N.P.-bericht, waren de vrouw en de dochter van de vermoorde niet op de hoogte van het misdrijf. Na het omhangen van de ambtsketen overhandigde de loco-burgemeester Ronald Beuge aan Prinses Beatrix de voorzittsrshamer. Voorlichting inzake bouw j^eter twintig. Aan de ene kant be- en huishouding Te Rotterdam zal dezer dagen een truck met oplegger starten voor een tocht door het Zuidoosten van ons land. In opdracht van het Amerikaanse Bu reau voor Wederzijdse Hulp is deze auto vervaardigd met de bedoeling, dat zij zal worden gebruikt voor reizende tentoonstellingen. De Nederlandse Huis- houdraad en het Bouwcentrum zullen er nu samen mee op pad gaan. De tentoonstelling bestaat uit vier en twin tig draaibare panelen van één meter bij Ongeoorloofde plezierritjes Een clubje van acht jongens en twee meisjes in Den Haag heeft in de afge lopen maanden zeker dertig auto's van anderen gebruikt' voor korte of lange plezierritjes. Geen van het tiental kon behoorlijk rijden. Meer dan eens zijn er brokken gemaakt. Verscheidene ma len ook zijn er goederen uit de auto's gestolen. In verband hiermee zijn thans drie jongens van resp. 21, 22 en 17 jaar aangehouden. zij afbeeldingen ten behoeve van de huishoudelijke voorlichting, de an dere kant zal het publiek inlichten over de beste woon-, werk-, ontspan- nings- en transportmogelijkheden. Ver der is er een vergadertent voor twee honderd personen, waarin films zullen worden vertoond. De cabine van de trailer zal als filmcabine voor deze bioscoop dienen. De eerste reis wordt gemaakt door Limburg en Zuid-Oost- Brabant en eindigt in Utrecht. L. Langeveld, oud-kolonel der mariniers Met ingang van 1 Juni j.l. is benoemd tot gewestelijk commandant van de or ganisatie bescherming burgerbevolking in de provincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht, de heer L. Langeveld. Deze zal onder leiding van de commis sarissen der Koningin in deze provin cies mede moeten werken aan de op bouw der bescherming burgerbevol king en na voltooiing hiervan de taak van de colonnes en de hulpverlenings organisaties gewestelijk leiden en coör dineren. De heer Langeveld is officier bij het corps mariniers geweest. In 19341935 was hij als compagniescommandant ver bonden aan het detachement mariniers in het Volkenbondsleger in het Saar- gebied. Tijdens de laatste wereldoorlog was hij commandant van de Nederland se troepen in de Nederlandse Antillen en van de in Amerika gelegerde mari niers. In November 1945 vertrok hij met de eerste door hem opgeleide ma riniersbrigade als stafchef naar Indo nesië. Tot voor kort was hij kolonel der mariniers en chef korpsstaf van het corps mariniers. Jongeman hield verloofde twee maanden verborgen Twee maanden is een negentienja rig Haags meisje zoek geweest. Ten slotte is zij dezer dagen teruggevon den in een tuinhuisje bij Ede, waar zij de gast was van de familie van. haar vriend. De jongeman had haar ge schaakt en naar Ede gebracht. Daar hielden zijn ouders haar samen met hun zoons en hun schoondochter ver borgen. Zelfs nadat allen waren aan gehouden, beweerden zij nog van niets te weten. Pas na lange verhoren heb ben zij een bekentenis afgelegd. Het meisje is door de politie naar haar ouders in de Residentie teruggebracht. Haar vriend en zijn familie zullen ech ter nog wel meer van de zaak horen. Voor de Krijgsraad te velde West is zes maanden gevangenisstraf met ont slag uit de militaire dienst geëist tegen een eerste luitenant, die zich als assis tent-inkoper bij de dienst Materieel Landmacht flinke bedragen in handen had laten stoppen. De Kon. Rotterdamse Lloyd heeft een studiefonds gesticht voor kinderen van personeelsleden. 86. Langzaam wendde Billie zich om om te zien w:e hem verslagen had. Ach ter uit de rijen maakte zich een eerbied waardige figuur met een lange witte baard los. „Zal ik even met U mee gaan?" vroeg Piet Pakkum. „Graag agent" antwoordde Kareltje. „Steunt U de oude man maar een beetje. Ik loop wat moeilijk, weet U." Samen liepen Kareltje en Piet Pakkum tussen de rij en door naar voren. Maar Billie's ogen werden zo groot als theeschoteltjes, toen hij de twee figuren langzaam zag naderen! Nu pas zag hij, wie zijn stille tegenstander achter uit de zaal geweest was. Niemand anders dan Kareltje. Ka reltje Kat, zijn compagnon, die in Bul- dogstad behoorde te zitten, maar hier nu over het middenpad naar voren liep! Want Billie werd helemaal niet om d« tuin geleid door het eerbiedwaardige uiterlijk van de oude heer. Die witte baard kende hij maar al te goed. Had hij hem niet zelf met Kareltje in het uitdragerswinkeltje gekocht? Met een woedend gebrom rees hij uit zijn zetel omhoog. Hier was het laatste woord nog niet gesproken. „Kareltje," riep hij. Maar de oude heer keek op noch om. Langzaam liep hij door, terwijl hij steunde op de arm van Piet Pakkum, Gistermiddag om ongeveer drie uur is brand uitgebroken in het meisjes- pensionnaat „Regina Coeii" aan de Helvoirtseweg te Vught. Het vuur, dat door tot nu toe onbekende oorzaak in de bovenste verdieping ontstond, breid de zich snel uit. De zolderverdieping van het vier verdiepingen tellende ge bouw, waarin de meisjesscholieren en 40 zusters-Augustinessen gehuisvest wa ren, brandde geheel uit. Tomatenexport wordt verminderd De Britse regering heeft enige ver lichting gebracht in de moeilijkheden rond de uitvoer van Nederlandse vruch- tenpulp naar Groot Brittannië, door voorlopig een bedrag van 150.000 Pond Sterling voor de invoer van Nederland se pulp van frambozen en zwarte bes sen, die altijd hun voornaamste markt in Engeland vinden, beschikbaar te stellen. Engeland had namelijk 600.000 Pond Sterling beschikbaar gesteld voor import van Nederlandse pulp. Neder land had inmiddels reeds voor 6Ü0.000 Pond Sterling aan aardbeienpulp gele verd, zodat men met de pulp van fram bozen en zwarte bessen, die altijd hun voornaamste markt in Engeland vinden kwam vast te zitten. Als tegenprestatie heeft de Neder landse tuinbouw nu maatregelen ge- (Advertenh'e, Ing. Med.) nomen, om de binnenlandse afzet van Engelse kastomaten niet te verstoren. De grote aanvoer op het Britse eiland van Nederlandse uit de sorteringen A en C, dreigde de prijs voor de Engelse tomaten onrendabel te maken. Enige dagen geleden werd besloten niet meer dan 40 procent van de dagaanvoer van genoemde tomatensorteringen dat is ongeveer 2500 ton per dag naar En geland uit te voeren. Hierdoor werd op de Engelse markt een aanzienlijke verlichting gebracht, terwijl in Neder land de tomatenprijzen een dalende ten- denz vertoonden. Aan deze tendenz is echter plotseling weer een einde ge komen, door grotere belangstelling van Duitse afnemers voor de Nederlandse tomaten. Naar schatting zal de hoofdaanvoer van Britse stooktomaten over een dag of tien zijn afgelopen. De Nederlandse tuinbouw zal dan de vrijwillige beper king van de tomatenuitvoer kunnen op heffen. waarna de uitvoer naar Enge land zijn vrije loop kan hernemen. De Nederlandse luchtmacht zal ter gelegenheid van de vierde interna tionale luchtvaartshow op Ypenburg een défilé organiseren van meer dan honderd militaire toestellen voor het overgrote deel straaljagers. Dit is het grootste aantal Nederlandse mili taire vliegtuigen, dat ooit tezamen boven ons land heeft gedefileerd. FEUILLETON DOOR RENEESHANN lAd verten tie, ins Meu./ 60) Ofschoon erg boos op haar moeder, wilde ze deze toch niet nodeloos in zak en as laten zitten. Maar haar adres zou ze niet vermel den. En Benny moest haar beloven, dat, als ze erin slaagden, het zijne te vinden, niets van 't geen ze mochten zeggen, hem van zijn huwelijksplan zou afbrengen! Ineens boog ze zich, aandachtig luis terend, voorover. Ja, dat was de lift, die bij de flat stopte. Ze hoorde -een sleutel in het slot steken en sprong overeind. Met Benny's naam op de lippen stoof ze naar de deur.en bleef toen plotseling staan. Benny was niet alleen. Een roodharig meisje, in een nogal opzichtig zwart en wit gestreepte japon,met twee zilvervossen over de arm, vergezelde hem. Dit meisje staar de Joan aan en meteen bestierf haar de glimlach op de lippen. Met een blik op Benny zei ze: „Je hebt me niet verteld, dat je bezoek ver wachtte". „Ik wist niet, dat er bezoek zou ko men". „Maar Benny, ik had toch gezegd, dat ik je zou opzoeken", riep Joan wanho pig uit. De roodharige fronste het voorhoofd. ..Me dunkt, je moest ons maar aan el kander voorstellen". Benny aarzelde even en zei toen: .Joan, dit is juffrouw Karnel; Kathe- rinejuffrouw Melrose". Katherine Karnel lachte, maar haar ogen waren hard als staal, toen ze die van Joan ontmoetten. Daarop wendde ze zich woedend tot Benny: „Als ze je vrouw geweest was, had het me min der kunnen schelen. Eerst dacht ik, dat ze dat was. Hoor eens Benny, je moet wat beter op je tellen passen. Ons sa men hier te laten komen Joan kreeg plotseling het gevoel, dat haar knieën haar zouden begeven. Ze zag, dat een dofrood Benny's wangen kleurde. Ook Katherine Karnel zag het Ze keek Joan eens aan. „Wist u niet, dat hij getrouwd was?" „Neen". Katherine nam haar nu wat nauw keuriger op en haar ogen kregen een vreemd medelijdende uitdrukking. „Hoe oud is u?" vroeg ze op verras send vriendelijke toon. „Achttien", antwoordde Joan bijna fluisterend en zich zelf verwonderd af vragend, waarom ze zo gewillig die in formatie gaf. „Achttien! Natuurlijk, nu zie ik we' dat u niet ouder is. Hoe kon ik in vre desnaam denken, dat een man als Ben ny met een meisje als u zou zijn ge trouwd! Nu, misschien is het maargoed dat ik vanavond met hem ben meege komen. Luister, als u mijn advies vraagt, zou ik u raden, terug te gaan vanwaar u gekomen is". Joan aarzelde, want ze betwijfelde, of ze wel in staat zou zijn de flgt te verlaten. Even, een afschuwelijk ogen blik, had ze gevreesd, dat ze flauw zou vallen. Toen ze naar de voordeur ging. hoprde ze Katherine Karnel nog zeg gen: „Heus, Benny, soms begrijp ikzelf niet, waarom ik bij je blijf." Als een blinde strompelde Joan de trappen af, zonder aan de lift te den ken. Juist toen ze de poort van het flatgebouw uittrad, liep ze tegen iemand aan en voelde ze, dat een hand op haar arm werd gelegd. „Joan!" Wezenloos staarde ze Barbara aan. „Joan, kindlief, wat is er gebeurd?" Joan trok snel haar arm terug. Ze wist niet wat Barbara hier deed, maar ze wilde haar hier niet zien; ze wilde niemand zien. Vooral haar familie wens te ze te ontwijken. De laatste weken hadden ze allemaal kunnen constateren, hoe dwaas ze zich aanstelde wegens Benny. Allen hadden ze natuurlijk ge weten, hoe ze zich vergiste. Haar moe der had het dadelijk bij 't rechte eind gehad en ze hadden nu allemaal gelijk gekregen. Geen van hen had Benny mo gen lijden en daarom had ze hen ge haat, vol wrok, omdat ze hem niet ver welkomden, zoals ze 't Jinks Charring- ton hadden gedaan. Ze begon hard te lopen, ze wilde niet naar huis, ze kon het niet verdragen. Op Piccadilly Circus was haar koffer nog. Als ze nu Barbara maar kwijtraakte, kon ze dat afhalen en ergens onderdak blijven tot ze zich weer wat beter voelde. Ergens, waar niemand haar kende Barbara zette haar evenwel achterna. „Joan. Joan, sta toch stil" Vergeefs. Joan liep nóg harder. Toen struikelde ze in haar wilde vaart en zou gevallen zijn. als Barbara, die vlak achter haar was, haar niet had opge vangen en vastgehouden. „Joan, lieveling, je moet niet van me weglopen." Nu scheen het ijs, dat zich als een koude korst om Joan's hart gevormd had, plotseling gebroken. Als een kind schreide ze aan de schouder van Bar bara. De tranen vloeiden sneller en sneller, ondanks al haar moeite ze te rug te houden. Schreien, zo maar op de openbare weg! Gelukkig was het don ker en kwam er niemand voorbij. Maar toch „Is het uit met Benny?" „O, ja.... jaJoan beefde van het snikken. „Barbara, ik voel me zo ellendig." Barbara's hart ging naar haar uit Vriendelijk zei ze: „Die Jackson deug de niet voor je, Joahlief." „O, dat besef ik nu." Weer deed een snik haar lichaam schokken. „Hjj ls ge trouwd, Barbara." „Dat weet ik." „Wéét je dat?" „Ja, al enige tijd. Een paar maal stond ik op het punt, je dat te vertellen." „Had het maar gedaan!" „Ik hoopte, dat het niet nodig zou zijn. Dat jelui van elkaar af zouden gaan, zonder dat je er achter kwam." Ze liepen nu samen naar de bushalte, maar toen ze daar kwamen, deed Joan een stap terug. „Ik wil niet naar huis. Althans nu nog niet. Kunnen we niet ergens een kop koffie gaan drinken? Ik wil graag even wachten, voor ik moeder en Heather ontmoet." Barbara aarzelde. Joan wist nog niet, dat haar moeder naar Schotland was gegaan en misschien was het beter, niet te spreken over de ziekte van haar vader vóór ze zich wat hersteld had. „Heb je wat te eten gehad?" „Neen, maar dat zou ik nu ook niet kunnen." „Nu, houd mij dan in elk geval gezel schap, Ook ik heb nog niets gehad en heb een honger als een paard. Ik ken in de buurt hier een klein restaurant." Het was er stil. De eigenaar herken de Barbara en begroette baar met een stralende glimlach. „Is het al te laat om Iets te eten te krijgen?" (Wordt vervolgd) Aanvankelijk probeerde men met ei gen blusmiddelen het vuur aan te pak ken, doch toen deze pogingen faalden, werd de Vughtse brandweer gealar meerd. Het brandalarm werd eveneens doorgegeven aan de brandweren van Den Bosch, Tilburg, Oisterwijk en Eind hoven, die in de loop van de middag op de plaats van de brand verschenen. Ongeveer vijfhonderd militairen uit 4 Bossche kazernes werden naar „Regina Coeii" gezonden en dank zij al deze bijstand is men er in geslaagd de ge hele inventaris van het als een fakkel brandende gebouw te redden. Met 22 stralen hebben de verschillende brand weercorpsen het vuur bestreden. Om ongeveer half zeven was men de brand in zoverre meester, dat met de nabluj- sing kon worden begonnen. Persoonlij ke ongevallen hebben zich niet voor gedaan. De meisjes hebben zich kranig geweprd bij het redden van de inboe del. Zij ziin met vervroegde vacantie gegaan. De zusters zullen op huize „Bergen" te Vught worden onderge- biacht. Dank zij een brandmuur is de kapel van het pensionnaaat gespaard gebleven. De schade is vooralsnog niet te schatten. ,(t Heidebrand bij Speuldc. Gistermiddag is een zeer ernstige heidebrand uitgebroken op de Tonnen- berg bij Speulde, onder de gemeente Ermelo. De brandweren van vijf plaat sen in de nabijheid zijn hiervoor uitge rukt. De militairen uit de opleidings die in het gebied van Spoelde oefen kampen op de Veluwe, en de militairen den, zijn naar het terrein van de brand gedirigeerd om te helpen blussen. Een tankwagen van de brandweer uit Elspeet werd bij het kasteel Sta- verden aangereden door een bus met schoolkinderen. De botsing ontstond, omdat aan de brandweer geen voorrang zou zijn verleend. De tankwagen sloeg over de kop, twee brandweerlieden uit Elspeet werden tengevolge daarvar licht gewond. De autpbus reed tegen een boom op, maar voor zover bekend, is niemand der inzittenden gewond. De Noordoostpolder viert op het ogenblik zijn tienjarig bestaan. Het feest is gistermorgen begonnen met de intocht van honderden bezoekers uit het nieuwe land en uit de aangrenzende provincies in de hoofdplaats Emmeloor- oord. Voor de eigenlijke feesten begon nen. is in de Ned. Herv. kerk ter plaatse een herdenkingsdienst gehou den, waarin de geref. predikant ds J. Bos sprak over „Gedenken", de her vormde predikant ds C. Fortuin over „Danken" en de chr. geref. voorganger, de heer G. Visser, over „Vooruitzien". Vervolgens is op een terrein een her denkingsbijeenkomst gehouden, waar aan verscheidene autoriteiten deelna men. De minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer H. H. Wemmers, heeft een herdenkingsrede gehouden. Verkeersweg Kanaal O Geproi aorpskernlf llllllllllBos Gemaal DE D'JK VAN DE N 0 P0L0ER Slppn Sip» Het college van dijkgraaf, heemra- de en hoofdingelanden van de polder Obdam kwam Maandagavond in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester J. de Boer Wz. Medegedeeld werd dat de opzichter, de heer W. Moejes, met betrekking tot de verbetering van de watermolen «cn kostenonderzoek instelt naar het Jouw-systeem voor de wieken. De vij zel ondergaat voorlopig geen wijzi ging. Volgens deskundigen is de kracht van de wieken ten opzichte van de vijzel niet of heel moeilijk te berekenen. Ook een eventuele verka veling van de polder Obdam speelt bij deze molenrestauratie een rol. Voorzitter maakte zich bezorgd over de bemalingswerktuigen van de polder als de olievoorziening weg komt te vallen, zoals b.v. bij oorlog. Na deze besprekingen verkreeg het dagelijks bestuur machtiging om wie ken te laten aanbrengen, die naar be vinden het geschiktst worden geacht. De voormalige Aris-witbrug werd destijds op last van bezettende macht gesloopt. Naar de mening van het polderbestuur viel deze brug daardoor onder oorlogsschade voor publiek rechterlijke lichamen te rangschik ken. Thans blijkt er eindelijk enig uit zicht op scha-tevergoeding te dagen. Er dienen echter nog diverse beschei den en berekeningen aan de betrok ken instanties te worden gezonden. De baggermachine. Met het oog op de noodzakelijkheid om diverse sloten grondig te verbete ren, met betrekking tot een betere watertoevoer en grotere bevaarbaar heid, is enkele jaren geleden door het bestuur een baggermachine aange schaft. Deze machine heeft reeds veel nuttig werk verricht, tot voldoening van bestuur en ingelanden. Evenwel zoals in veel gevallen, komt ook hier het breedst achter, m.a.w. de kosten van onderhoud en gebruik vallen da nig tegen. Tot nu komt men op een berekening van f 7 i f 8 per h.a. Zou op deze wijze worden voortgegaan dan zou lastenverhoging onvermijdelijk blijken te zijn. De hoofdoorzaak van het hoge onkostencijfer is gelegen, zo als uit de besprekingen bleek, in het feit, dat men te hoge eisen aan de in richting heeft gesteld. Zo is de ma chine niet geschikt om zandklei te verwerken. Obdam heeft naar de me ning van de secretaris een lastige bo dem. De vergadering was het met voorzitter eens dat een smallere geul in de sloten gegraven moet worden, dan tot nu is gedaan, en dat vooral niet dieper gebaggerd kan worden. Op de duur denkt men de sloten dan evengoed in de gewenste toestand te kjflgen, terwijl het voordeel boven dien is, dat vlugger kan worden ge werkt., De havenschouw zal in Augustus worden gehouden. De hierbij betrok kenen, zullen tydig aanschrijving ont vangen, om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. De rekening 1951 werd accoord bevonden Begonen met 'n adelig saldo ad f 5.638,36 bedroeg het nadelig saldo per ultimo f5.806,93, zodat in feite over '51 met een nade lig saldo ad f 168,57 is gewerkt. De bemaling vorderde f 1.561,80; gebou- Uitslag kolfwedstrijden In de Kolfbaan van de Prins Maurits werden Kolfwedstrijden gehouden. De uitslag was: le klas (50 slagen): C. Goet, Nieuwe Niedorp 504 punten; P. Kistemaker, Nieuwe Niedorp 501 punten; B. Mole naar, Zuid-Scharwoude 487 punten; C. de Vries Alkmaar (hoogste serie) 112 punten. 2e klas: B. Zilver, Westwoud 463 456 punten; P. Wit, Nieuwe Niedorp 438 punten; P. Kossen St. Maartensbrug punten; C. Zeeman, St. Maartensbrug (hoogste serie) 100 punten. 3e klas: J. Palenstijn, Alkmaar 443 punten; G. Bonnet, Nieuwe Niedorp 433 punten; J. Schenk, Nieuwe Niedorp 412 punten; G. Langedijk, Berkhout (hoog ste serie 98 punten. Er waren vijftig deelnemers. Motorrijder bij botsing met auto gewond Gistermiddag is de heer H. Delver uit Nieuwe Niedorp met zijn motor in botsing gekomen met een bestelwagen van de firma H. uit Wieringerwerf, die op de Zeeweg het erf van de heer Nie- boer kwam afrijden. De motorrijder sloeg tegen de grond. Dokter Tamsma, die spoedig ter plaatse was liet de heer Delver, die aan het hoofd gewond was en een hersenschudding had opgelopen, per ambulance naar zijn woning over brengen. De nieuwe motor van de heer Delver werd geheel vernield. De Rijks politie maakte procesverbaal op. GESLAAGD Op de in Den Haag gehouden exa mens slaagde onze plaatgenoot, de hr. C .van Herwerden en behaalde cjaar- door het diploma botermaker, afge geven door de F.N.Z. Verschillende veehouders hebben thans te kampen met hooibroei en wel In die mate wat, mede met het oog or behoud van een goede kwaliteit var het hooi, tot het z.g. „spitten" word' overgegaan. Het eerst gewonnen hooi heeft ovei het algemeen te weinig zon gehad. Er juist dit hooi is meestal onder in d< berg komen te liggen. Om de overtoil! ge broei een uitweg te laten vindei is het verstandig tijdig een gat in dl hoeveelheid aan te brengen Met dit warme weer inmiddels vooi de mensen, die het werk moeten uit voeren, een zwaar karwei.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2