r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Watermolen in de polder Obdam wordt verbeterd Nieuws uit de Larigedijker Dorpen Diëtisten houden binnenkort een internationaal congres Rijkscrediet aan Bary en Co. N.V. Baggermachine wordt duur in onderhoud Nieuwe Niedorp De Rijp Bergen Eindexamen Middelbare meisjesschool Castricum Beemster Hensbroek Gevallen van hooibroei üitgc jeest Warmenhuizen Plattelandsvrouwen op de film Oudkarspel Heer-Hugowaard Burgerlijke stand Gesprek met meiuttrouw Th. van Schaix De opleiding verschilt van land tot land Secretaris van Hoornse gemeenschap verdronken DONDERDAG 3 JULI 1952 Het college van dijkgraaf, heemra- de en hoofdingelanden van de polder Obdam kwam Maandagavond in open bare vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester J. de Boer Wz. Medegedeeld werd dat de opzichter, de heer W. Moejes, met betrekking tot de verbetering van de watermolen oen kostenonderzoek instelt naar het Fouw-systeem voor de wieken. De vij zel ondergaat voorlopig geen wijzi ging. Volgens deskundigen is de kracht van de wieken ten opzichte van de vijzel niet of heel moeilijk te berekenen. Ook een eventuele verka veling van de polder Obdam speelt bij deze molenrestauratie een rol. Voorzitter maakte zich bezorgd over de bemalingswerktuigen van de polder als de olievoorziening weg komt te vallen, zoals b.v. bij oorlog. Na deze besprekingen verkreeg het dagelijks bestuur machtiging om wie ken te laten aanbrengen, die naar be vinden het geschiktst worden geacht. De voormalige Aris-witbrug werd destjjds op last van bezettende macht gesloopt. Naar de mening van het polderbestuur viel deze brug daardoor onder oorlogsschade voor publiek rechterlijke lichamen te rangschik ken. Thans blijkt er eindelijk enig uit zicht op schadevergoeding te dagen. Er dienen echter nog diverse beschei den en berekeningen aan de betrok ken instanties te worden gezonden. De baggermachine. Met het oog op de noodzakelijkheid om diverse sloten grondig te verbete ren, met betrekking tot een betere watertoevoer en grotere bevaarbaar heid, is enkele jaren geleden door het bestuur een baggermachine aange schaft. Deze machine heeft reeds veel nuttig werk verricht, tot voldoening van bestuur en ingelanden. Evenwel zoals in veel gevallen, komt ook hier het breedst achter, m.a.w. de kosten van onderhoud en gebruik vallen da nig tegen. Tot nu komt men op een berekening van f 7 f 8 per h.a. Zou op deze wijze worden voortgegaan dan zou lastenverhoging onvermijdelijk blijken te zijn. De hoofdoorzaak van het hoge onkostencijfer is gelegen, zo als uit de besprekingen bleek, in het feit, dat men te hoge eisen aan de in richting heeft gesteld. Zo is de ma chine niet geschikt om zandklei te verwerken. Obdam heeft naar de me ning van de secretaris een lastige bo dem. De vergadering was het met voorzitter eens dat een smallere geul in de sloten gegraven moet worden, dan tot nu is gedaan, en dat vooral niet dieper gebaggerd kan worden. Op de duur denkt men de sloten dan evengoed in de gewenste toestand te kyijgen, terwijl het voordeel boven dien is, dat vlugger kan worden ge werkt. - De havenschouw zal in Augustus worden gehouden. De hierbij betrok kenen, zullen tijdig aanschrijving ont vangen, om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. De rekening 1951 werd accoord bevonden Begonen met 'n adelig saldo ad f 5.638,36 bedroeg het nadelig saldo per ultimo f5.806,93, zodat in feite over '51 met een nade lig saldo ad f 168,57 Is gewerkt. De bemaling vorderde f 1.561,80; gebou- Uitslag koffwedstrijden In de Kolfbaan van de Prins Maurits werden Kolfwedstrijden gehouden. De uitslag was: le klas (50 slagen): C. Goet, Nieuwe Niedorp 504 punten; P. Kistemaker, Nieuwe Niedorp 501 punten; B. Mole naar, Zuid-Scharwoude 487 punten; C. de Vries Alkmaar (hoogste serie) 112 punten. 2e klas: B. Zilver, Westwoud 463 456 punten; P. Wit, Nieuwe Niedorp 438 punten; P. Kossen St. Maartensbrug punten; C. Zeeman, St. Maartensbrug (hoogste serie) 100 punten. 3e klas: J. Palenstijn, Alkmaar 443 punten; G. Bonnet, Nieuwe Niedorp 433 punten; J. Schenk, Nieuwe Niedorp 412 punten; G. Langedijk, Berkhout (hoog ste serie 98 punten. Er waren vijftig deelnemers. Motorrijder bij botsing met auto gewond Gistermiddag is de heer H. Delver uit Nieuwe Niedorp met zijn motor in botsing gekomen met een bestelwagen van de firma H. uit Wieringerwerf die op de Zeeweg het erf van de heer Nie- boer kwam afrijden. De motorrijder sloeg tegen de grond. Dokter Tamsma, die spoedig ter plaatse was liet de heer Delver, die aan het hoofd gewond was en een hersenschudding had opgelopen, per ambulance naar zijn woning over brengen. De nieuwe motor van de heer Delver werd geheel vernield. De Rijks politie maakte procesverbaal op. GESLAAGD Op de in Den Haag gehouden exa mens slaagde onze plaatgenoot, de hr. C .van Herwerden en behaalde daar door het diploma botermaker, afge geven door de F.N.Z. wen en werken etc. f 15.885,46; voor rente en aflossingen was nodig f 5.891,70. De motor van het machinegemaal bleek evenals de baggermachine in onderhoud stclk tegen te vallen. De schoorsteenpijp van het machinege maal is verkocht geweest voor f 75.-, doch toen koper werd gevraagd voor uit te willen voldoen, is de koop niet doorgegaan. Voorlopig lijken er wei nig gegadigden voor dit geval te be staan. geen Wedvlucht' Deze vlucht gaf Zondag eens verliezen. De uitslag is als volgt: 1. P. Riters, 2. P. Riters, 3. Jb. Riters, 4. P. *Ritèrs, 5. J. Sassen, 6. G. Klink hamer, 7. J. Sassen, 8 G. Klinkhamer, 9. 5. Haas, 10. A. Dootjes, 11. J. Migt, 12. J. Spithen, 13. A. Dootjes, 14. J. Migt, 15. J. Schipper. Overduif A. Dootjes. De eerste 2 duiven zaten ruim 20 min. los. Ook op Zaterdag was een wedstrijd georganiseerd, n.l. de wedvlucht Limoges. Hieraan werd maar door enkele leden deelgenomen, daar de afstand voor ce duiven van vele van onze leden te ver was. De uitslag hiervan was: 1. G. Klink hamer, 2. J. Sassen, 3. J. Sassen, 4. J. Sassen, 5. J. Schipper. Overduif J. Schip per. Voor het eindexamen aan de Middel bare Meisjesschool te Bergen slaagden: Greetje Cloeck, Evelyn Eckmann, Ma rianne Eckmann, Leni Koorn, Ankie Koning, Lien Leestemaker, Freddy Rentenaar, Greetje Schuurman en Lies- je v .d. Wolf, allen te Alkmaar; Hilda Essers en Janke Nijdam te Bergen; Loeke Verheul te Bergen aan Zee; Ena Molvig en Mia Wols te Castricum; Car- la van Kuyk en Ada v. d. Stadt te Heiloo; Greet Hartgrink te Egmond a. Zee; Francine Peppelenbosch te Heer- Hugowaard; Marlèn Breebaart te Hoog woud; Rosean Kruisman te Schoorl; Greet Oosterveld te Koog aan de Zaan; Rie Stelling te Wormerveer; Ina Huss- lage en Ella Husslage te Zaandam; Lida Bruin te Zaandam. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria Anna, dochter van M. Lakeman en J. Smit. GEHUWD: Jacobus de Wit, oud 23 jaar en Elisabeth Theresia de Lange, oud 24 jaar. TONEELVERENIGING „ST. PANCRATIUS" ZAG BEROEPSTONEEL Deze week brachten dé leden van de R.K. Toneelvereniging „St. Pancratius" een bezoek aan de hoofdstad om aldaar een uitvoering bij te wonen van be roepstoneel. HOOGOVENTAMBOURS BEZOCHTEN ONS DORP Gisteravond maakte het tambourkorps van de Hoogovenharmonie een rondtocht door onze gemeente. Tijdens de gehele tocht, die ongeveer een uur duurde, had den de tambours veel bekijks. VITESSE ATHLETIEK NAAR WORMER Zondag gaat de afdeling Athletiek van Vitesse met een tiental leden naar de sportdag in Wormer. De Vitesse-leden zullen uitkomen in de 100, 400, 800 en 1500 m. hardlopen, de 4 x 100 estafette, kogelstoten, hoog- en vèrspringen. BURGERLIJKE STAND over de week van 2328 Juni 1952 GEBOREN: Catharina Margaretha Maria, dochter van Adrianus Stoop en Cornelia Catharina Kos. GEHUWD: Frederik Wiedijk en Annie Borgen; Petrus C. Zuurbier en Maria Weel; Adam W. Watertor en Antje Hink. OVERLEDEN: Geertje Berkhouwer, 81 jaar, zonder beroep, weduwe van Pieter de Geus; Evertje Lubbersen, 70 jaar, zonder beroep, gehuwd met Klaas Drost. NIEUWE VOORZITTER VAN WONINGBOUWVERENIGING In de plaats van de heer K. Timmer man, die bedankt heeft als voorzitter van de woningbouwvereniging Lange dijk, werd de heer Jac. Weel gekozen. NIEUWE VOORZITTER GEESTMERAMBACHT Na een bestuursvergadering van de vissersvereniging Geestmerambacht, is de voorzitterskwestie opgelost, die ont staan was door het opnieuw kiezen van de heer W. Kliffen. Gekozen werd de heer Jac. Sieuwertsen uit Warmenhui- SCHOOLREISJE Voor de vier laagste klassen van de o.l. school is het schoolreisje vastge- teld op Zaterdag 12 Juli. De trip naar Schoorl, Bergen en Egmond. De twee hoogste klassen gaan enkele dagen kamperen op Terschelling, onder lei ding van het onderwijzend personeel. Verschillende veehouders hebben thans te kampen met hooibroei en wel in die mate wat, mede met het oog op behoud van een goede kwaliteit van net hooi, tot het z.g. „spitten" wordt overgegaan. Het eerst gewonnen hooi heeft over het algemeen te weinig zon gehad. En juist dit hooi is meestal onder in de berg komen te liggen. Om de overtolli ge broei een uitweg te laten vinden is het verstandig tijdig een gat in de hoeveelheid aan te brengen. Met dit warme weer inmiddels voor de mensen, die het werk moeten uit voeren, een zwaar karwei. Militaire eretekenen uitgereikt Burgemeester P. van de Ven heeft aan A. de Vries, Nieuwland 27 en J. Meijer, Markenbinnen 19 het ere-teken voor Orde en Vrede met het daarbij behorende certificaat uitgereikt we gens het vervullen van hun militaire dienst in Indonesië. Was de drank in de man? De Alkmaarder Johannes S. moest tijdens de zitting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar uitleggen waarom hij op de Provincialeweg tussen Uit geest en Limmen met zijn auto over de kop was geslagen. De officier van Justitie was van mening dat de „oor zaak drank" was, hetgeen door ver dachte ernstig werd betwist. Weliswaar gaf S .volmondig toe dat hij een aan tal borrels had gedronken, maar hij zeide dat die niet de aanleiding waren geweest van de wonderlijke duikeling welke hij met zijn wagen had gemaakt. Wat dan wel de oorzaak was geweest, kon verdachte niet zeggen. Het was hem volmaakt onbegrijpelijk. Op een recht stuk weg was het ongeval gebeurd zonder dat 'n aanrijding van welke aard ook had plaats gevonden. Eén der ge tuigen verklaarde, dat de wagen welke door S. werd bestuurd niet vast op de weg lag. Deze getuige was dealer van het auotmerk waarmede het ongeval gebeurde. De officier eiste een boete van f 200.— subs. 40 dagen en intrek king van het rijbewijs voor de duur van drie maanden. Over veertien dagen volgt de uitspraak. MACHINES VAN STEENDRUKKERIJ BRACHTEN ƒ8000 OP De gistermiddag in ,.De Oooievaar" gehouden openbare verkoping wegens faillisement van de machines van de Steendrukkerij Zijlstra CV, ten over staan van notaris De Lange uit Alk maar, trok veel belangstelling. Het goeddeels verouderde machinepark bracht ruim ƒ8000,— op, w.o. een snij machine ƒ385, KLEUTERS HADDEN PRETTIGE DAG De leerlingen der Neutrale Kleuter school hebben gistermiddag hun school feestje gehad. Met twee autobussen werd gereden naar Bergen, waar in Duinvermaak de speeltuin is bezocht. Om half zeven des avonds arriveerden de jeugdige feestgangers, met pittige marsmuziek voorop, weer in het dorp. WARMENHUIZEN, 3 Juli. 17000 kg aardappelen. Schotse Muizen 11.70 12.80. grove 9.9010.90, drielingen 10 1120, kriel 5—5.70, 80 stuks bloemkool 9.20. Het mooie weer maakte het moge lijk, dat de maandelijkse bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen deze keer onder de lommerrijke bomen in de tuin van café Slikker kon worden ge houden. Bovendien kon daardoor de vergadering op de gevoelige plaat wor den vastgelegd. Bjj een kopje thee werden verschil lende huishoudelijke zaken besproken, terwijl film- en geluidsopname-appara ten hun werk deden. Er werden ver slagen uitgebracht van de kadercursus in Alkmaar en een duinwandeling met excursie te Bergen. De presidente, me vrouw HemanTer Burg dankte de dames NieuwlandSwan en Heman Moerbeek voor het borduren van het vingerdoekje, dat aan H. M. de Ko ningin werd aangeboden. Mej. Mijlhoff zal in September weer een cursus in het maken van lampekappen verzor gen, terwijl op 25 Juli a.s. mej. Tini Mink een boekbespreking houdt. 's Avonds verzamelden de dames zich weer in het dorp om mee te doen aan de grote optocht, welke ook ver filmd werd. Daarbij werd ook het Bondslied gezongen. BANNE OUDKARSPEL HANDHAAFT POLDERLASTEN Gistermiddag vergaderde het bestuur van de Banne Oudkarspel met enige Hoofdingelanden in het lokaal van dé heer S. Klaver. Voorzitter L. Kalver- dijk deed hier enkele mededelingen, omtrent de gehouden schouw. Een voorstel tot goedkeuring van de 5 pet. loonsverhoging voor de ambtenaren, werd aangenomen. De rekening 1951 sloot met een batig saldo van f 927,71. De begroting 1952 werd vastgesteld op een bedrag van f 17.696,78 met een ver moedelijk batig saldo van f 984,17. Ten slotte werd besloten; dat de polder- lasten zullen worden gehandhaafd op f 15 per hectare. NOORDERMARKTBOND, 3 Juli. 81.000 kg aardappelen. Eerstelingen 10.3013.10, rode Eerstelingen 1212.70, grove 9.90—11.30, Doré 16.10. blauwe Eigenheimers 13.3014.40, drielingen 9.20—10.70, kleine 6.60. 700 kg bieten 2125, 700 kg zilvernen 4445, 15 kg slabonen 75. 96 slof aardbeien 1.74—2. LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE. 3 Juli. 90.000 kg aardappe len. Eerstelingen 10.5012.90, rode Schotten 1340, Doré 14.6017.20, blauwe Eigenheimers 13.9015.10, grove 10.60 11.40. drielingen 10.1011.60, kleine 5 7.90. 20.000 kg rode kool 710—11.30, 50.000 kg gele kool 6.7010.50, 850 kg tomaten: A 75. B 74, C 73. 250 stuks bloemkool AI 14.60. Geboren: Henricus P. z.v. C. J. J. Kager en M. G. Zuurbier. Wilhelmina C., .dv W. P. Groot en P. Stet. Adrianus J. J„ zv N. Schagen en C. M. M. Hof land. Adrianus C., zv A. C. Sijs en G. Bakker. Margaretha A. M„ dv A. J. Strooper en J. Weel. Theodorus J., zv J. Th. Overgoor en J. Provoost. Adria- na J. H., dv J. J. Komen en M. C. Stam. Marca M„ d.v. A. S. Weel en A. M. Smit. Petrus J„ zv P. de Moei en M. E. Vlaar. Hermanus, zv H. Hemke en M. Kos, Johannes W. W., zv W. Th. Oudhuis en A. M. de Boer. Theodorus C., zv N. A. van Kleef en A. A. Komen. Agatha M., dv J. Hijlkema en M. P. Postma. Gery, dv C. Beets en G. van Olst. Godebertha C. M„ dv N. Schou ten en C. M. Brink. Franciscus H. M., zv J. A. Schilder en M. C. C. Groot. Geertje, dv D. Kossen en T. Wijdenes. Franciscus W. A., zv S. J. Onneweer en W. Schilder. Johannes A„ zv N. Zuurbier en H. Loos. Martinus T., zv W. Brouwer de Koning en G. M. Boet. Willemijntje G„ dv W. Brouwer de Koning en G. M. Boet. Ondertrouwd: J. Overtoom, te Alk maar en M. Leegwater. N. G. Poel, te Beemster en M. B. Kuilboer. J. van Diepen, te Ursem en Th. C. Dudink. S. Pronk en M. Berkhout. J. Schuit, te Langedijk en M. Langendijk. S. C. Met- tes, te Obdam en H. Bes. Getrouwd: J. de Boer en C. C. Zuur bier. J. Beers en G. Oudeman. P. Borst en J. Westmeijer. N. G. Poel en M. B Kuilboer. J. van Diepen en Th. C. Du dink. S. Pronk en M. Berkhout. J. Schuit en J. Langedijk. Overleden: Johannes Pole, 65 jaar, gehuwd met Antje Brakenhoff. Guur- tje Schilder, 87 jaar, weduwe van Jan Tames. Jan Gootjes, 72 jaar, gehuwd met Weintje Slot. Ingekomen en vertrokken personen Ingekomen: M. Vlaar, van Groesbeek naar Middenweg 36. J. F. Prikkel, van Hillegom naar Hasselaarsweg 9. E- Bekker, van Langedijk naar Midden weg 320. G. C. Korver, van Bovenkar- spel naar Middenweg 580. W. J. Stoop, van St. Maarten naar Groenedijk 4. R. T. Dekker, van Harenkarspel naar Westdijk. M. Wijnker, van Groesbeek naar Verlaat 12. Vertrokken: Th. Kruijer, van Mid denweg 414 naar Nijmegen. P. J. Komen van Oostdjjk 29 naar Apeldoorn. E. Smit, van Middenweg 600 naar Am sterdam. J. C. Dol, van Middenweg 18 naar Diamond City, Canada. E. C. Th. Baars, van Middenweg 453 naar Ber- kei. C. Tamis, van Middenweg 500 naar Nieuw-Zeeland. G. H. Scholte, van Westerweg 13 naar Amsterdam. J. Blee- ker, van Middenweg 487 naar Nieuw. Zeeland. P. B. Rood, van Middenweg 237 naar Nieuw-Zeeland. P. W. Bak- kum, van Middenweg 452 naar Nieuw- Zeeland. E. M. Veul, van Molenweg 31 naar Bergen. G. Groot, van Middenweg 421 naar Vancouver, Canada. L. Wes ter, van Middenweg 151 naar Austra lië. Th. Vreeker, van Lindenlaan 39 naar Ontario, Canada. A. J. de Boer, van Rustenburgerweg 13 naar Canada. C. Kruijer, van Middenweg 414 naar Velsèn. Cezelschapsrit De Zondag georganiseerde gezel- sehapsrit naar de kersenstreken is een succs geworden. De start vond plaats 's morgens om 6 uur, waarna de moto ren om ongeveer 7 uur 's avonds de Heerhugowaard binnenkwamen. De rit was precies 245 km. Hieruit blijkt een staaltje van organisatie van het be stuur en de sportcommissie van Huy- ghenwaert, die de route op 250 km schatten, en de thuiskomst op 7 uur be paalden. Het rit had een uiterst gezel lig verloop en alle deelnemers waren zeer tevreden. Zondagmiddag wordt een puzzlerit gereden door de Beemster, georgani seerd door de motorclub „Perkam". Aan deze rit mogen, behalve de le den van Perkam, slechts leden van Hu.vghenwaert deelnemen. Deze rit telt niet mede voor het kampioenschap van Heerhugowaard. BESOMMINGEN UMUIDEN De besommingen van Woensdag 1 trawler f 20350; IJM 116 f 10750; 71 f 9900; logger VD 30 f 796: kotters: IJM 210 f 2860. 208 f 2560; HD 87 f 3890; 79 f 3900; WR 67 f 1990; KW 227 f 220; 128 f 420; 35 f 470; SCH 11 f 540. Per 1 kg: heilbot 2.651.95; gr. tong 2.50—2.30; grm. tong 1.351.21; kim. tong 1.40—1.30; kl. tong I 1.50—1.33; kl. tong II 1.00—0.88; tarbot I 1.16—0.80. Per 50 kg: tarbot II 4228; tarbot III 3736; tarbot IV 3520; gr. griet 20; tongschar 4437; gr. schol 4023; grm. schol 4426; kim. schol 4424; kl. I schol 3216; kl. II schol 258; schar 15.508; v. haring 2510; makreel 17 10; gr. schelvis 3021; grm. schelvis 2919; kim. schelvis 2718; kl. schel vis I 2819; kl. schelvis II 188; wij ting 148- gr. gul 2719.50; mid. gul 20—16.50; kl. gul 16.50—8; kl. leng 17; kl. haai 3227; ham 57; kim. hake 41; kl. wolf 3727; poontjes 9—8: pieter man 1513; kl. koolvis zw. 14.5012; kl. koolvis wit 2522.50; kl. rode poon II 12.50—8.50. (Van een bijzondere medewerkster) Diëtisten uit vrijwel alle landen ter wereld zullen in Juli a.s. in een eerste internationaal congres bijeenkomen te Amsterdam. Dit congres, dat georgani seerd is door de Nederlandse Vereni ging van Diëtisten, zal van 7 tot en met 11 Juli gehouden worden in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam onder erevoorzitterschap van prof. dr. B. C. P. Jansen, directeur van het Netherlands Institute of Nutri- cion, terwijl dr. C. den Hartog, direc teur van de „Voorlichtingsdienst van de Voedingsraad", voorzitter is van het uitvoerend comité. Wij spraken na aanleiding van dit congres met mej. Theodora F. S. M. van Schaik, hoofd van de Diëtisten, verbonden aan het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad, en zij vertelde ons, dat het initia tief reeds lang geleden genomen v door een der medewerksters van het bureau, mej. Diane ten Haaf, die tevens de oprichtster was van de Nederlandse Vereniging van Diëtisten, en jarenlang voorzitster van deze vereniging. Mej. Ten Haaf legde in die tijd en ook later vele buitenlandse contacten. De Nederlandse Vereniging van Dië tisten telt op het ogenblik ongeveer 150 leden, die allen hun opleiding genoten in Nederland, een opleiding, welke vrij wel in alle landen verschillend is. Dit op zichzelf zal reeds een belangrijk punt van bespreking vormen op het oengres. Over het algemeen is men van mening, dat deze opleidingen ook „af gestemd" moeten zijn op de behoeften van het eigen land. Tot een eenheid zal men dus moeilijk kunnen komen, om dat het peil in elk land anders is. In Amerika telt de vereniging ongeveer tienduizend leden, voornamelijk acade misch gevormde professoren, doctoren enz .Ook om deze reden zal het voorals nog moeilijk zijn te komen tot een blij vende internationale organisatie. Dit congres is dan ook bedoeld als De afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft de handelsmaatschappij H. Albert de Bary en Co N.V. veroordeeld tot betaling van een bedrag van rond f 21.500.000 aan de VVRA. Naar aanleiding van deze uitspraak deelt de minister van Financiën ad in terim mede, dat uit overweging, dat het overgrote deel van het aandelenkapi taal zich in eigendom van de staat be vindt, aan de voornoemde N.V. van rijkswege een crediet wordt verstrekt van ten hoogste f 21.500.000. Deze credietverstrekking dient ertoe De Bary, indien en voor zover haar liquiditeitspositie zulks zou eisen, in staat te stellen te voldoen aan haar verplichtingen uit hoofde van boven genoemde uitspraak, zonder dat hier door in enigerlei opzicht het gevaar zal ontstaan, dat aan de verplichtingen ten opzichte van andere crediteuren niet zal kunnen worden voldaan. Tijdens vacantie in Frankrijk Ofschoon er aanvankelijk nog enige onzekerheid bestond, betreffende de toe dracht van een ongeval, dat de heer P. Botman in Frankrijk is overkomen, is thans het bericht van het Nederlandse consultaat te Parijs bevestigd. Daaruit is komen vast te staan, dat de heer Botman te Saumur bij het zwemmen in de Loire door verdrinking het leven heeft verloren. Hij bracht tezamen met een vriend uit Groningen zijn vacantie in Frankrijk door en zou binnenkort daarvan in Hoorn terugkeren. Voor de familie Botman is het heen gaan van hun negenentwintig jarige zoon opnieuw een harde slag, aangezien in de oorlog eveneens een zoon werd verloren. Wijlen de heer P. Botman be kleedde niet alleen een vooraanstaan de functie in de N.V. Botman, maar maakte ook deel uit van het dagelijks bestuur van de Hoornse Gemeenschap. Op voortreffelijke wijze heeft hq het secretariaat vervuld, wat allerwege res pect afdwong. De vele diensten, die hij in het belang van de N.V. en de ge- meenschop heeft bewezen, zullen steeds in herinnering blijven. 103, Stap voor stap en telkens dek king zoekend achter een pilaar of een paar kisten of vaten, liep Jimmy door de kelderruimte. Hij spitste zijn orën om elk geluidje te kunnen opvangen.. Plotseling bleef hij als aan de grond ge nageld staan! Hij hoorde heel duidelijk iets. Zacht fluisterende stemmen en schuifelende voetstappen. „Daar komen ze aan", mompelde hij. „Als ik nu maar wist hoeveel het er zijn.." Toen weer klonk plotseling een schelle kreet, er gens vlak in zijn buurt. „Dirruk! Dir- ruk!" schreeuwde iemand. „Kijk uit je doppen. Hij zit hier vlak in de buurt. Als je licht maakt, kan je 'm zo zien staan!" Daar schrok Jimmy toch we! een beetje van. Het was de stem van juffrouw Wabbel. Maar in paniek raak te Jimmy er niet van, D'r op of d'r on der, dacht hij en deed op goed geluk een sprong naar de plaats waar hij meende, dat de verraderlijke vrouw zich bevondEn meteen had hij haar te pakken. Ze probeerde nog een gil te geven, maar dat lukte niet meer. Jim my's grote hand sloot haar mond. Met zijn vrije arm lichtte hij haar van de grond en met de weduwe Wabbel on der zijn arm zette hij 't op een lopen. een internationaal samentreffen, waar bij het uitwisselen van gedachten, er varingen, werkmethoden in verschillen de landen enz. nuttig zal kunnen zijn voor de wetenschappelijke uitoefening van voedings- en diëetleer. Reeds ingeschreven ais deelnemers hebben diëtisten uit Amerika (35); En geland (40), Indonesia (2), Turkije, Griekenland, Israël, China, Zuid-Ame- rika, Nieuw Zeeland, Australië, de Phi- lippijnen, Malaka, Panama en vrijwel alle Europese landen behalve Spanje. Mej. Van Schaik werd enkele maan den na de oprichting van het Voor lichtingsbureau van de' Voedingsraad in 1941, aangesteld als eerste diëtiste. Haar loopbaan was een veelzijdige: na haar eindexamen aan het Meisjeslyceum te Den Haag ging zij scheikunde stude ren, maar na enkele tentamens gedaan te hebben, zwaaide zij over naar de Huishoudschool om er voor lerares te gaan studeren. Ze wilde diëtiste wor den, maar de oorlog stak ook hier een spaak in het wiel en eerst nadien haal de ze haar diploma te Amsterdam. In tussen werkte ze echter al aan de Voe dingsraad en ze bleef er; slechte één maal onderbrak ze haar werkkring om tien maanden te gaan studeren in Ame rika aan Michigan State College. Haar leermeesteres was daar prof. Ohlsqn, presidente van de Amerikaanse Diëtis ten Vereniging, die ook aan het Con gres zal deelnemen en zal spreken over het beroep van diëtiste. Mej. Van Schaik haalde in Amerika haar „Master of Science" degree, en ervoer, dat de opleiding voedingsleer veel overeen komst vertoonde met die in ons land. „Alleen geloof ik, dat wij meer medisch georiënteerd zijn, en dat men in Ame rika verder is op het gebied van de chemie". De taak van mej. Van Schaik die een dochter is van oud-minister Van Schaik op het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, bestaat uit dui zend en een dingen: het organiseren van de werkzaamheden, leiding geven aan de leraressen, het zich bewegen op het terrein van de publiciteit, zoals het schrijven van artikelen, het uitbrengen van films, het geven van recepten, het bezoeken van inrichtingen enaltijd veel lezen om op de hoogte te blijven. „Maar dat heeft met mijn werk voor 't Congres eigenlijk niets te maken", zegt mej. Van Schaik, die zeer bescheiden is en die niets voelt voor op de voorgrond treden. „We werken hier allemaal even hard aan mee", zo zegt zij, „U kunt ge rust zeggen, dat wanneer dit Congres tot een geslaagd internationaal contact zal mogen leiden, dit de verdienste is van al onze medewerksters, die te aRen tijde bereid waren om de vele voorbe reidingen te treffen, die alle congressen nu eenmaal met zich mee brengen, en.... daarom krijgt U van mij alleen ook géén foto voor de krant!" MARKTBERICHTEN HEM, 2 Juni 1952. 65.000 kg aard appelen; gr. Schotse 10.80, middel 9.40 —10.70, kleine 10.20—10.90, kriel 4.30— 4.80; middel Rode 9.30—12.80; Doré 12.8014.20; grove Doré 9.6010.30; bloemkool 8—15; sla 6.80—8.70; peulen 36—63; slabonen 93—1.06; snijbonen 72 86; tuinbonen 2022; rode kool 6.50 9; knolbieten 2022; waspeen 1519; bospeen 912; spitskool 45; aardbei en 66—1.22; rode bessen 2558; perzi ken 417; frambozen 6783; zwarte bessen tot 50. WOGNUM, 2 Juli 1952. 47.500 kg vr. aardappelen, middel 9.5011 40, grof 11.90, drielingen 6.7010.10, kriel 4.50—6.10; Rode Eerstelingen, middel 13.10—13.30, grof 10.60—11.10; Doré 10.50 12.90; BI. Eigenheimers 14.10; bos- knolbiet 17; spinazie 30; knolbieten A 34—46, B 30—35; Modjo 11—24; rode kool 58,20; zilverneb 50; slabonen 93 —103; tuinbonen 2324; peulen 4071; tomaten 4566; waspeen 815; bos peen 915; rabarber 1114; sla 3— 11.20; bloemkool 816; komkommers 2735; perziken 221; sjalotten 513; aardbeien 5486; rode bessen 2863. GROOTEBROEK, 2 Juli 1952. „De Tuinbouw". 585.000 kg aardappelen; Eersteling, grof 10.30—11.80, groot 10 12, klein 10.20—11.40, kriel 4.70—5.40; Rode Eersteling, grof 1011.60, groot 13.30—15.80; klein 6.90—7; grof 9.70— 10.20; groot 14.50—16.10; klein 11—11.30; Saskia, grof 9.9010.90, grortt -0.60—11; Blauwe Eigenheimers, groot 1415.60, klein 6 106.20; Eigenheimers, groot 13.30—13.90; klein 9.70—10.40. AVENHORN, 2 Juli 1952. 107.000 kg aardappelen, Schotse, grove 11.50, middel 10.8011.90. drielingen 9,70— 12,10, kriel 5,50—6,50; Rode Schotse, grof 10—10.30. middel 11.60—14.30: rode drielingen 650660; bieten I 38.50 42.20. BLOKKER, 2 Juli 1952. Vr. aard appelen 3.90—11.10; Rode Schot 12.60; Postelein 1214; uien p. bos 17 ct., knolbieten 1417; groene kool 67; rode kool 6.70-8: tuinbonen 18-21: peu len 5888; tomaten 4678; bospeen 11 13; rabarber 716; sla 8.2013.20; bloemkool 819; perziken 920; fram bozen 5890; Frankenthaler 230; Pro- lefic 4863; kruisbessen 4.9065; zwar te bessen 60.5062.; ZWAAG, 2 Juli 1952. Vr. Aardap pelen 4.30—12.30; sjalotten 16—22; spi nazie 1219; postelein 813; bieten 10 36; rode kool 4.106.70; slabonen 80 I.14; snijbonen 33—1.13; tuinbonen 21— 24; doperwten 43—46: peulen 10—75; tomaten 1680; bospeen 824; rabar ber 1726; andijvie 5—9; sla 28.70; bloemkool 821; komkommers 613; perziken 1—23; aardbeien 45—1.27; frambozen 56—1.12; pruimen, 90—113 per kg, 48 per stuk; witte bessen 20; Prolefic 2572; kruisbessen 3658; groene kruisbes 25; zwarte bessen 60.50—63; kersen 64—68; Jonathan 1.01 —1.08. LANGEDIJKER GROENTEN-CEN TRALE. 110.000 kg aardappelen. Eerstelingen 11.20—12.90, rode Schotten 15.20, Doré 1617.50, blauwe Eigenhei mers 15.20—15.90, Saskia 12.30, grove II.30, drielingen 10.50—11.60, kleine 5.40—7.80, 17000 rode kool 7.30—8.50, 12000 witte kool 15.10—18, 1500 gele kool 1314.50, 1300 st. bloemkool Al 9.90—10.70. OPPERDOES, 2 Juli 1952. 60.000 kg aardappelen; grote Ronde 13,30—16, grove 7,50—8,30, kleine 12.60—13.40, kriel 4; grote Muis 10,20—11.40, drie lingen 9.30—10, rode Muis 12.60; Blan ke Eigenheimers 14.20—16.40.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3