Kapitein J. W. Ruymgaart nam afscheid A' Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Winkelier werd een prima standwerker fcEN INIERESSANT BEDRIJF TE NOORDSCHARWOUDE üEAfr Ifc 1 Een voortreffelijk ambtenaar met een warm kloppend hart Mulo-examens te Alkmaar „Geen holle phrases EEN „BABY" VAN 108 POND Vreemdelingen op de Kaasmarkt ACtNÜA Doperwten worden ingeblikt Zuid-Scharwoude Belgische auto botste tegen militaire wagen Oudkarspel In het Geestmerambacht bloeien de bramen Vruchten gaan rechtstreeks naar conserventabriek Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Voor de te Alkmaar gehouden Mulo examens zijn de volgende candidaten geslaagd: J. Schotsman Enkhuizen, R. Zoodsma Wieringermeer, F. de Zwart Wieringer- meer, J. Zwart Purmerend, J, F. Baa- ren Heiloo, H. J. Haasbroek Alkmaar, G. D. Hofman Heiloo, allen Aanvul- lingsdipl.; N. J. v. d. Geest Texel (B); M. Mantje Texel (B); P. Slot Texel (B); H. Ziim Den Burg (A); C. Winkel Schagen (B); J, M. Tabbernal Heiloo BIR. Kossen Castrieum (B): E. Kamp Schagen A)C. J. Oepkes Nieuwe Nie- dorp (B): J, P. de Vos Schagen (B); M. van Reijendam Den Burg (A); A. Bakker Den Burg (B>: <A. J. Bloem Den Iioorn iTexel) (A): C. E. A. S. Quanjer Den Helder (A); M. C. J. Duursma Hoorn (A); S. T. Meurs Berkhout <A); A. Brouwer Julianadorp (A)pC. V. d. Houten Den Helder (A); T. Baas Den Helder (A); J. V. Groen Julianauorp (A); M. Bakker Purmer (A); G. C. Becker Alkmaar (A); P. den Hartigh Heerhugowaard (A); C. Koedijk Broek op Langendijk (Al; J. G. Speksnijder Alkmaar B F. Torenbeek Alkmaar (B); N. P. Visser Koedijk IA); B. van Wilgen Oterlcek IA): G. Dros Ooster end (A); J E. Zwaan De Koog (A); A. J. Binsbergen Dennen (Texel) (A); A. M. Evsten Medemblik (B); A. J, Klijn Medemblik (B>; J. de Koekoek Oostwoud (B); J. P. H, Post Medemblik (B); D. Dobber Heerhugowaard (B); P, Jongens Hoorn (B); G. A. Brouwer Hoorn (A); M. B. Birkenfeld Den Helder (B); P. de Leeuw Den Helder <B>; U. Veen Heiloo (A); U. Dankert Wieringermeer (B); W, J. R. Holl Wie ringermeer (B)W. de Boer Nieuwe Niedorp (B>: J. L. Tiessinga Wieringer meer (A): M. K. Stanel Schellinkhout (A): R. W. Talsma Wognum (B); L. Hoefnagel Haarlem (A). Afgewezen zijn zeven candidaten. Ptijzen op de Alkmaarse kaasmarkt Op de heden gehouden kaasmarkt waren aangevoerd 14 stapels fabrieks- kaas en 9 stapels boerenkaas, tezamen 4300 kg.. De prijzen waren voor fa- briekskaas f 2.01 en voor boerenkaas f 2.06 .De handel was matig. Dinsdag waren er in Bodegraven 160 partijen aangevoerd. Ie soort f 2.20— f 2.26, 2e soort f 2.15—f 2.19. extra soort tot f 2.32. De handel was flauw. In Woerden waren er Woensdag 215 partiien. Ie soort f 2.22—f 2.26, 2e soort f 2.14f 2.19, zware tot f 2.32. De han del was kalm. Gister waren er in Gouda 53 motor wagens en 139 paardewagens met kaas aangevoerd. De prijzen waren le kwa liteit f 2.19—f 2.25, 2e kwaliteit f 2.14— f 2.18, extra kwaliteit tot f 2.35. De handel was flauw. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik, zoon van R. Hel derman en A J Josée. Petronella dochter van N. Noom en J. A. van der Tas. Robert J„ zoon van P. A. Gijs- bers en C. B. Meulenaar Gerardus 1_ zoon van L. W. Boeters en A M. Fisscher. Ondertrouwd: William Booten en Ernaha C. F. van der Kloot. Hen drik Habiecht en Cornelia Otter. j anus N. Bruin en Hendrika J. van den Aakster Hendrikus G. Sneeboer en Dieuwertje de Vet. het karenhitis krijgt een HAr.Kr.OK ter gelegenheid van de 100ste ge- 1OT9 *ag,AVan zijn moeder, die van HMz tot 1941 bewoonster was van het Karenhuis der Ver. voor Volkshuisves ting Alkmaar, zal de heer H. Zeeman woensdag om 11 uur v m. een klok aan bieden voor de hal van dit tehuis. Maandagavond van negen tot tien uur zal de Wereldomroep alhier opna men komen maken van het Waagtoren- carillon, zowel voor uitzending in Nederland als door de Amerikaanse de eerste luitenant J. F. Het waren de vrienden die gisteren acte de présence gaven bij de afscheids receptie. Vertegenwoordigers van ge meentebesturen, ambtenaren van Ge westelijke Arbeidsbureaux en Sociale Zaken, vertegenwoordigers van demo- bilisatie-comité's en tal van anderen die op een of andere manier werk zaamheden verrichten, die soms para- lel liepen met het werk van de Sociale Dienst, Allen tekenden kapitein Ruym gaart als een ambtenaar met een warm kloppend hart. Het zou ons te ver voe ren alle sprekers de revue te laten passeren. Wij kunnen echter al die lof zangen samenvatten in een paar zin nen, die werden gesproken door één van de vertegenwoordigers van de de- Het is op recepties te doen gebruikelijk dat alleen maar vriendelijke en Harte lijke «oorden worden gesproken. De alscheidsrecept.e van k^.tera J VV. Ruymgaart, hoofd van het gewestelijk kantoor van de Sociale Dienst van het ministerie van Oorlog maakte daarop geen uitzondering. Dit de talloze speeches dlè gistermiddag ta één van de zalen van het Gewestelijk Arbe.dsbureau wer- ,len afgestoken, viel echter te beluisteren dat het niet alleen fraai klinkende phrases waren. Kapitein Ruymgaart Iaat in Noord-Holland een plaats achter, welke slechts met grote moeite door zijn opvolger, Nauman, zal kunnen worden ingenomen. Bijna vier jaar heeft kapitein Ruym gaart zijn belangrijk werk voor ge demobiliseerde militairen in dit ge west verricht. De sociale dienst houdt zich bezig met de sociale en maat schappelijke moeilijkheden van dienst plichtige militairen, zodra zij s ko- nings wapenrok aantrekken. Belang rijk werk is vooral verricht ten aan zien van de militairen die, na hun dienstplicht in Indonesië te hebben verricht, in Nederland werden gede mobiliseerd. Deze jonge mannen, die door de oorlogsjaren en hun dienst plicht, soms zeer moeilijk in de maat- schappij een hun passende werkkring konden vinden een te kort aan deug delijke scholing was daaraan in de meeste gevallen niet vreemd werden door de Sociale Dienst opgevangen. Zij kwamen in contact met kapitein Ruymgaart, die steeds een open oor voor hun persoonlijke moeilijkheden had en die ieder uur van de dag met zijn staf van personeel klaar stond om „zijn" jongens te kunnen helpen. De vele duizenden die zich in deze vier jaren tot de Sociale Dienst wendden, kon vrijwel allen de helpende hand worden gereikt. Het is begrijpelijk dat dit niet alleen als een verdienste van de scheidende kapitein kan worden aangerekend. Hij had daarbij nodig de onontbeerlijke steun van vele ambte naren en burgers. De persoon van ka pitein Ruymgaart was echter in hoge mat geschikt om zijn medewerkers (in de ruimste zin des woords) te prikke len tot grote activiteit. Hij was de be zielende mens die in heel dit gewest warme vriendschapsbanden heeft ge smeed, waardoor het mogelijk is ge weest zo ontzaggelijk veel voor de gedemobiliseerde militairen te doen. mobilratie-comite s. „Practisch is geen gedemobiliseerde ten onder gegaan. L heeft zorg gedragen voor de sociait rust, de sociale vrede onder de ex militairen en dat is een verdienste die pas door de historie naar waarde zal worden geschat". Met gepaste bescheidenheid wees kapitein Ruymgaart al deze loftuitin gen van de hand. Hij merkte op dat hij zijn taak alleen heeft kunnen verrich ten dank zij de grote medewerking welke hij in dit gewest, waar hij tal van vrienden moet aenterlaten, heeft gekregen. Het afscheid van deze func- tionnaris zal velen hebben geroerd. Dit afscheid werd verzacht door de we tenschap dat kapitein Ruymgaart in gelijke functie te Amsterdam werd benoemd, hetgeen een promotie bete kent, temeer daar hij binnen afzienba re tijd tot de rang van majoor zal wor den bevorderd. On:'» r de vele belangstellenden merkten wij onder meer op de com mandant van de kapitein, majoor A. H. Hagendoorn; overste Stout, garnizoens commandant te Haarlem: de kapiteins J. Vis en J. Dik, vertegenwoordigers van de garnizoenscommandant Alk maar en de waarnemend directeur van het Gewestelijke Arbeidsbureau te Alkmaar, de heer Schroots; Voorts wethouder Coerts, die namens de ge meente een boekwerk overhandigde. "^v „U kunt het als regenjas gebruiken, als capuchon en als kampeertent. U kampeert in de hei en u wilt een ogen blik rusten, maar u wilt niet gaan lig gen waar een hond heeft gelegen. Dan gaat u een stukje verderop, maar na een halve minuut vliegt u overeind om dat u in een mierennest ligt. Had u maar een grondzeil! Welnu u heeft er een, maar u heeft méér dan een grond zeil. U heeft tegelijkertijd een motten- zak voor uw kleren. Geen papieren zak die scheuren kan en ƒ2.60 kost en waar maar één mantel of jas in geborgen kan worden. Neen, een grote waar vijf pakken tegelijk in kunnen en die u met 'n paar wasknijpers kunt dichtmaken Wat is dat voor een wonderapparaat?, zult u vragen. Hier de standwerker hout een klein langwerpig pakje om hoog hier zit dat allemaal in. U gaat een tocht maken en stopt het in uw fietstas. Het eist geen ruimte, het is niet zwaar. U merkt niet dat u het bij u heeft, tot u het nodig heeft. Wat is dat dan toch voor een wonder apparaat? Ik zal 't u laten zien. U trekt aan deze twee rode bandjes en het doosje is open. Kijk eens even naar dat doosje, dat is van plastic met staniol. Weet u wel hoe duur dat is? Dat kost in de winkel méér dan het hele appa raat. Kijk, hier moet u trekken! Het rooie handje er af, één, twee, drie daar komt het apparaat". De standwerker laat een klein licht groen, opgevouwen pakje zien, dat in een ogenblik uitgevouwen wordt en over een jongen wordt geworpen. De bovenkant is doorzichtig. De jongen zit als het ware in een grote zak waar zijn gezicht doorheen komt kijken. „Als je gaat vissen maak je er een paar "aatjes in voor de armen, als je aar.' fietsen draai je dat vouw naat i en, waardoor je geen last van de wind hebt. Wat kost dat wonder-apparaat? Zes gulden, nee geen zes gulden, geen vijf, geen vier, geen drie, geen twee. Het DU de vele vrolijke tafereeltjes die men op het Braderie-ter rein ontmoette, zag men op een gegeven ogenblik in de Lange- straat ook een kinderwagen, die werd voortgeduwd, niet door een trotse moeder, doch door een jonge man. In de wagen vervoerde hij een baby die niet minder dan hon derd en acht pond woog (en dan ook negentien jaar oud was). Het „meiske" voelde zich in de wagen met een speen in haar mond zeer behaaglijk. Dat alles diende ten slotte om aan te tonen hoe sterk en degelijk de kinderwagen van dat merk wel is. kost geen daalder, geen één-veertig, geen dertig, geen twintig, geen tien. één gulden het hele apparaat!" Terwijl de standwerker nog spreekt en in een minimum van tijd het appa raat weer keurig in de vouwen in het doosje steekt, strekken uit de brede kring glimlachende toeschouwers vele handen zich reeds naar het begeerde artikel uit. Verkopen is een kunst, maar e<i win kelier die tegelijkertijd een voortreffe lijk standwerker is, die zijn publiek weet te boeien en te laten lachen is zeker van een dubbele verkoop. Het was de heer Plotske, die tijdens de Braderiedagen zoveel belangstellen den om zijn stand trok en die op zeer suggestieve wijze zijn artikelen aan de man bracht. De kunst van het verkopen heeft vele facetten. Het zó presenteren van zijn artikelen, dat 'n enthousiaste schare toehoorders er begerig de handen naar uitstrekt is zeker één van de moeilijk ste opgaven maar tevens één, die de meeste voldoening en ongetwijfeld ook de beste financiële resultaten geeft. Het aantal vreemdelingen dat heden een bezoek aan de kaasmarkt bracht, was deze keer niet groot. Waarschijn lijk is het zeer wisselvallige weer daar van de oorzaak geweest. Er waren veel schoolkinderen, die op hun jaarlijks uit stapje de kaasmarkt kwamen bekijken en er was tevens belangstelling van een veertigtal assyriologen, die tijdens het hier te lande gehouden congres, naar Alkmaar waren gekomen en op het stadhuis officieel werden ontvangen. De Braderie-treintjes maakten goede za ken en reden volgeladen langs de diver se attracties In het Waaggebouw werd grote belangstelling getoond voor de kantklosters uit Wijdenes. VRIJDAG Rex-Tli<ater, 2.30 en 8 uur Dr 114 jrj Harmonie-Theater, 8 Grün ist die Heide '14 jr.) Victoria- Theater, 8 uur: Tarzan in gevaar (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Kikvorsmannen (14 jr.) Nachtdienst apotheken: Hartong van Arte, Langestraat 1. Café Tom, 7.30 uur: Jaarverg. Assoc Uitvaartverzorging. ZATERDAG Bioscopen als Vrijdag Aanvang 7 en 9.30 uur, Rex-Theater, 2.30 matinee. Hoog water te Bergen aan Zee. Vrijdag 0.54 12.16: Zaterdag 1.19 13.56 Te Camperduin. Hoog laag Vrijdag 0.59 12.21 6.21 18.59 Zaterdag 1.24 14.01 7.24 20.01 Assyriologen zochten het jonger op Een grote groep Assyriologen, ken ners van de Assyrische oudheden en taal, hebben hedenmorgen op de laat ste dag van een congres, dat zij gedu rende een week te Leiden hebben ge houden, tijdens een excursie, welke zij door Noord-Holland maakten, ook een bezoek gebracht aan Alkmaar. Om elf uur werden de Assyriologen-congres- sisten, voornamelijk van Franse land aard, officieel op het stadhuis ontvan gen, waar burgemeester mr dr H. J. Wytema de bezoekers in het Frans toe sprak en o.m. memoreerde, dat Alk maar in 1954 zevenhonderd jaar hoopt te bestaan, wat de Alkmaarders een enorme spanne tijds schijnt te zijn doch welke leeftijd deze oudheidkundi gen, die zich vermeien met wat dui zenden jaren geleden geschiedde, jong als de dag van gisteren moet zijn. Gevonden voorwerpen Gevonden zijn over het tijdvak van 26 Juni tot en met 2 Juli 1952 en te bevragen aan het bureau van politie te Alkmaar', kamer 14, le etage, iedere werkdag van 17 tot 18 uur, uitgezon derd Zaterdags: badmuts, kindrvestje. 4 sleutels, bril in étui, hooivork, ballpoint, pyama (kind), kindermuts, 2 kinderportemon- naies, horloge, thee-lepeltje, zwempak en handdoek, autoband, dop kinderwa gen, 2 regenjassen, strandjurk, kinder tasje, 4 handschoenen, kettinkje, he renhoed, 2 vulpennen, autohand, 2 portemönnaies, 3 sleutelbossen, muts, vulpotlood, mutsje, zadeldek, polshor loge, duimstok, 3 ceintuurs, aantal donsjes, kinderwantje, étui met ont spanner, damesvest, 4 zonnebrillen, kabel, tuigje, 2 petten, fietspomp, map met inh„ portefeuille mt inh., auto- portierkruk, badpak, wol, 2 geldsbedra gen, bril, dop benzinetank, koperen gewichte doosje sigaretten. Winkeldievegge De nylons in één van Alkmaars tex tielzaken zagen er zo verleidelijk uit en de portemonnaie van één van de vertegenwoordigsters van het zwakke geslacht was zo leeg, dat deze dame zich op een min of meer ongebruikelij ke manier in het bezit van een paar nylons wilde stellen. Zij werd bij haar poging tot diefstal op heterdaad be trapt. HOOFDSTADOPERETTE MET „WENN DER WEISSE FLIEDER WIEDER BLÜHT". De Hoofdstad-Operette, in voortzet ting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, brengt op Dinsdag 8 Juli a.s. in ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar nog een enkele voorstelling van de succes operette „Wenn der weisse Flider wie- det bliiht". Het zijn de oude, vertrouwde krach ten die medewerken. GESLAAGD Voor het ingenieursexamen Neder landse landbouw slaagde aan de land bouwhogeschool te Wageningen onze stadgenoot de heer P. E. Rijtema. De heer J. W. M. Wagenaar, alhier, slaagde aan de Gemeente-Universiteit van Amsterdam voor het candidaats- examen rechten. NOORDERMARKTBOND, 4 Juli 97.000 kg. aardappelen Eerstelingen 10.6013.10. Rode Eerstelingen 13 30 13.60, grove 9.70—10.90. Doré 15.20— 16.60. Blauwe Eigenheimers 14,10, drie lingen 10.10.90, kleine 7.407.70, 800 stuks bloemkool Al 17.30, A2 14.60, BI 17, B2 11—12. 50 kg. slabonen 80, 200 kg. zilvernep 46. 87 slof aardbeien 1.92—2.02. (Van onze correspondent) We schreven dezer dagen, dat de in maak van doperwten bij de N.V. Con- servenfabriek Peter Verburg begon nen is. Een kort berichtje, waarbij ver meld werd, dat er een aantal arbei ders werk door gekregen hadden. Het leek ons goed om dit interessante be drijf van nabij eens in ogenschouw te nemen, daar zich de laatste jaren gro te veranderingen hebben voorgedaan. De conservering van doperwten ge schiedt hier op een wijze die zeer mo dern genoemd mag worden. Nog maar een paar jaar geleden werden de peul tjes niet de hand geplukt, wat enorm veel tijd vergde. Een erwtenplukker maakte gewoonlijk een dagproductie van 100 kg per persoon. Tegenwoordig gaat het heel anders, daar de doperw ten gemaaid of los gezocht worden en in vrachtauto's naar de fabriek worden gebracht om te worden gedorst dool' vier grote dorsmachines, een Belgisch fabrikaat met Amerikaanse licentie. Het zijn machines die electrisch wor den aangedreven. Het erwtenstro wordt vernuftig langs een transportband, waaraan grijptanden zijn opgenomen en gedorst, waara de erwtjes hun weg vinden door een zeshoekig rondsel. Na dorsing komen ze terecht op een ver zamelband. Via de jacobsladder,die m het fabricage-proces een grote rol speelt, komen de erwten automatisch door een zeef in de reinigingsmachine, die al het vuil er afhaalt. De schone erwten gaan vervolgens over een ja cobsladder naar de waterpomp, waar het produet in ronddraaiende cylinders Dat de smalle doorbraak aan het zuid einde van Zuidscharwoude bij een druk verkeer tot ongelukken kan leiden, kwam gistermiddag uit toen een Bel gische personenauto, die in de richting Noordscharwoude reed, aldaar in bot sing kwam met een militaire auto, wel ke in colonneverband op weg was naar Alkmaar. Aan de oostzijde stond de vrachtauto van de bierbottelaar B. ge parkeerd, doch de Belg dacht, dat hij er nog wel langs kon glippen. Hij raak te evenwel de militaire auto, waardoor het linkerportier van de personenauto in elkander werd gedrukt. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Openbare verkoping Ten overstaan van notaris P. G. Vis ser werd in café „De Brederode" een openbare verkoping gehouden van di verse percelen bouwland en enige woon huizen, allen te Oudkarspel. De uitslag was, dat de percelen 1 tot en met 6, een woonhuis met schuren en erf aan de Butterlaan, met vijf akkers bouwland, totaal 24 snees, gekocht werden door de gemeente Langendijk voor f 38.174. Een en ander was eigendom van de erven K. Leegwater. Perceel 7, met woon- en winkelhuis, met pakhuis en erf van de familie A. Kroon, werd opgehouden op f 6500. De percelen 8 tot en met 16, ne gen akkers bouwland, totaal 123 snees, van de heer H. Hart Mzn. uit Sint Pan- cras, werd gekocht voor f 7371.50 door D. Wagenaar te Oudkarspel. De perce len 517 tot 18, woonhuis met schuren en erf en een perceel weiland van A. Eecen, werden opgehouden op f 3860. LANGEDIJKER GROENTEN CEN TRALE, 4 Juli. 120.000 kg aardappe len. Eerstelingen 10.60—12.80, Doré 14.4016.40, Blauwe Eigenheimers 13.2015.20, grove 1010.70, drielingen U—12.30, kleine 5—9.50, 14.000 kg rode kool 7.7013, 2000 kg gele kool 5 8.10, 2000 kg witte kool 12.10—15, 1200 kg rabarber 5.908, 800 stuks bloem kool AI 27.20—24.90. De enige fiets met de 5 plussen No. 41 Stevige buisbumper (Advertentie, Ing. Med.) "N 104. Alles ging nu vliegensvlug in zijn werk. Jimmy rende in de richting, waar hij het vat met slaolie had omver ge smeten. Met juffrouw Wabbel onder zijn arm sprong hij over de plas olie heen, wierp een eind verder zijn vracht je op de grond, trok haar rok over haai gezicht, rolde het lege olievat naar haar toe en zette dat met de opening naar beneden over haar heen. Toen snelde hij naar de plek waar de commissaris en meneer Kleuntjes stonden te zakken van de narigheid en fluisterde hen toe, bijna over zijn eigen woorden struike lend van de haast: „Nu goed opletten. Het gaat gebeuren! Nergens van schrik ken en hier blijven. Op mij wachten! Hebben jullie het begrepen!!!" Com missaris Kwabberteen wilde nog iets terug zeggen, maar Jimmy was al weer verdwenen. Hij sloop naar de plek waar de lont lag, de lont, die verbonden zat aan de dynamietp.itronen die de uit gang van het rovershol moesten opbla zen,'t is alleen jammer, dat ik nu een. lucifer moet aansteken", mompelde hij, „want dat zou wel eens een kink in de kabel kunnen brengen Jim my keek om zich heenNog éven wachten", dacht hij. „Dat mens in dat vat moei eerst goed lawaai gaan ma ken. Daar zullen de heren dan wel op af gaan". valt. Een perspomp zuigt de cylinders leeg en daarop is het een langere weg, die de toekomstige ingemaakte erwten maken door een vijftig meter lange eternietleiding, waarna ze uiteindelijk in de fabriek zelf komen. Hierbij zij opgemerkt, dat de eerste bewerking zoals het dorsen enz. buiten geschiedt in een speciaal gebouwde overkapping. In de fabriek worden de doperwten bewerkt door twee wasmachines. Hier is te zien, dat de slechte erwten aan de oppervlakte blijven drijven bn de goe de zinken. Langs een andere jacobs- lader vinden de gave erwten hun weg naar de sorteermachines, nadat ze eerst door een rondsel zijn nagesproeid. We werden getroffen door de zindelij ke bewerking van het product. Als onze huismoeders straks de doperwten opdienen, weten ze dat er alle zorg aan besteed is. Er zijn niet minder dan zeven sorte ringen, die alle machinaal gegroepeerd worden. Na de sortering wordt het kookproces uitgevoerd. Dat geschiedt in slechts vier minuten in de blancheur (kookmachine). Hierop vindt afkoeling plaats, voorts waterafscheiding, vul. ling in de blikken, waarbij de nodige ingrediënten gevoegd worden, zoals zout enz., opdat er aan het geheel iets smakelijks wordt gegeven. Clinchma- chines bevestigen het gemerkte deksel op het blik en via een stalen band wor den de blikken door een voorwarmer getransporteerd, waarna ten slotte de felsmachine het gevulde blik doperw ten dicht maakt. Arbeiders pakken ze met handschoenen aan, daar het een heet karweitje is. In op karretjes ge plaatste manden worden de blikken gesteriliseerd om na afkoeling in het magazijn terecht te komen. Nu kan de verzending plaats vinden, bijna neet van de naald. De blikgroenten worden naar alle landen der wereld geëxpor teerd en het is te hopen, dat dit ook nu weer kan gebeuren, daar bij een vlotte afzet de werkgelegenheid stijgt. Het hoogseizoen van de inmaak van doperwten duurt gewoonlijk vier we ken. Als men weet, dat er in een et maal 60.000 liter blikken kunnen wor den ingemaakt, valt de belangrijkheid van dit interessante bedrijf zeker op. Het is de moeite waard eens een kijk je te nemen onder de deskundige lei ding van de heren Verburg, die gaar ne bereid zijn belangstellenden rond te leiden. Wie een fietstocht maakt langs de provinciale weg en ter hoogte van de proefpolder rijdt, ziet rechts van de weg op ongeveer honderd meter af stand een bosschage, die bij nadere be schouwing een flinke bramentuin blijkt te zijn. Deze wordt geëxploiteerd door de beer IJf uit Koedijk en „draait" al enige jaren. De eerste jaren waren de moeilijk ste. Meer dan eens dacht de heer IJf er over, er maar mee op te houden. Dat is gelukkig niet gebeurd. Allengs deed hij meer ervaring op met deze cultuur en thans is de teelt lonend. De tuin staat thans in volle bloei, hetgeen een prachtig gezicht is. Over een maand ongeveer is de vrucht rijp en kan de pluk beginnen. Dan is er voor scholieren nog wel eens een extra-tje te verdienen. De bramen zijn verleden jaar afgenomen door de N.V. Peter Verburgs Conserventabriek te Noordscharwoude. De bramenteelt in deze streken is te gering van omvang om aanvoer aan de veiling van enige betekenis te doen zijn. De resultaten zijn echter wel zo geweest, dat ze de teler stimuleren tot voortzetting. Mis schien kan de cultuur in deze streken in de toekomst nog worden uitgebreid, vooral wanneer de herverkaveling van het Geestmerambacht eenmaal een feit is. In het gehele land is thans nog pas vijftig hectare met bramen be plant De heer IJf is intussen begonnen met het aanplanten van kruisbessen. Onder invloed van de dalende markt, nemen de aardappelaanvoeren langzaam af. Telers van pootaardappelen slaan hun middelsoort nu op in de kuil of in de schuur, daar men voor pootgoed hogere prijzen verwacht dan de geldende. De grove maten komen alle aan de veiling en worden graag gekocht voor export oveizee (naar de West), waarvoor naar omstandigheden nog vrij redelijke prij zen betaald worden. Dinsdag 1 Juli werd een belangrijk deel van de aan voer tussen 9 en 10 cent afgenomen. Woensdag was de prijs weer belangrijk beter. Voor blanke eerstelingen was de mid- denprijs ongeveer 11-12 cent. Doré en rode eerstelingen waren ca 3-4 cent per kg hoger. Grove voor export 11-11.5 ct. De kleine maat is op het veevoerpeil gedaald, waaruit kan worden vastge steld, dat de binnenlandse markt verza digd is met aardappelen. Rode kool heeft, zoals reeds verwacht werd, enige moeilijkheden gehad met de afzet De exporthandel toonde maar weinig animo en voor binnenland is de aanvoer gauw te groot. Toch kon alles tenslotte nog geplaatst worden, doch de prijs daalde tot 7 ct. De eerste witte kool werd deze week verladen voor export overzee. fa" telers werd hiervoor 18 ct be taald. Er bestaat van verschillende kan ten goede kooplust, niettegenstaande er aan vracht, emballage en commissie ca 60 ct. per kg bovenop komen. Ook werd de eerste gele kool aange voerd, die graag gekocht werden voor 13—16 ct. Ook de export naar Duitsland toonde belangstelling voor gele kool. Door de hitte was de bloemkool goed koop. Voor A 1 werd 10—15 en voor A 2 8f 10 betaald.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5