Het conflict bij de A.V.R.O. „Het Ska planne Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk „Tulpen en Tegels", wetenschap en kunstnijverheid bijeen AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Verband tussen volkomen uiteenlopende zaken Zomertentoonstelling in het Stedelijk Museum PREDIKBEURTEN Alkmaarders ontvingen onderscheidingen Een generaal te midden van zijn officieren Vergadering „Associatie Uitvaartverzorging Er heersi onrust bij het personeel Rede van de heer De Clercq HARMONIE THEATER: Crün ist die Heide REX-THEATER: Dr Holl VICTORIA THEATER Tarzan in gevaar CINEMA AMERICAIN: Kikvorsmannen De journaals Braderie-finale De politieverordening te Alkmaar beveelt: Een reserve Zeer lage tc Nieuwe Nie Kolfuitslagen w geheel ji Overplaatsi ZATERDAG 5 JULI 1953 „Tulpen en tegels" heet de tentoonstelling, die in de komende maanden op een kleine bovenzaal van het Stedelijk Museum alhier te zien zal zijn. Het is een titel, die een verband suggereert dat niet iedereen duidelijk zal zijn. Ogenschijn lijk bestaat deze relatie namelijk in het geheel niet. Bloemen en aardewerk zijn twee volkomen uiteenlopende zaken, waarvan men in dit geval moeilijk kan inzien, wat zij met elkaar van doen hebben. In dit geval is het verband er echter *;n,n,°£ W®1 In letterlijke zin: tulpen en tegels zijn afscheidelijk verbonden, door dat tulpenmotieven zijn gebruikt als versiering. Er is zelfs groei te zien in deze decoratie, zo goed als er op het ogenblik, dank zij uniek wetenschappelijk werk, een welhaast stormachtige ontwikkeling in de tulpen op te merken valt. Er is meer verband. Tulpen zowel als tegels zijn afkomstig uit Perzië en van daar in de tweede helft van deze zestiende eeuw in ons land ingevoerd. De tegels werden aanvankelijk slechts gebruikt in kloosters e.d. maar sierden later ook de wanden der aanzienlijke behuizingen. Het spreekt welhaast vanzelf, dat de tulp als versieringsmotief werd ge bruikt; de weergave was alleen wat vrij. Zolang de tegel bouwelement bleef trok men zich daar niet te veel van aan. Zodra echter het versierende element de overhand kreeg en elke steen dus 'n schilderijtje op zich zelf werd, werd de afbeelding nauwkeuriger. Zo kan men uit de tegels min of meer de wil de tulpenmode uit de zeventiende eeuw Volgen; een groot aantal typen met „ge broken" kleuren verschijnt in de be schilderingen. In de achttiende eeuw liep zowel het aantal soorten tulpen als het aantal typen tegels terug en vormden zich van de laatste enkele standaardmodellen, welker kwalitiet niet al te fraai was. Aldus zeer in het kort de toelichting, die de heer H. B. J. Vlas, conservator van de collectie-Van Tijen, heeft gege ven bij het door hem verzorgde deel der tentoonstelling. De andere helft, die over de tulp als plant handelt, is opge zet en uitgewerkt door de bekende on derzoeker dr. W. E. ds. Mol. Zij bestaat uit afbeeldingen in olieverf en aquarel van de resultaten van zeer vele proe ven, welke dr. De Mol met tulpen heeft genomen ter verkrijging van nieuwe variëteiten. Bestraling van de bollen van bepaal de soorten parkiettulpen,, levert b.v. grotere exemplaren dan wel bontbladi- ge planten op; in andere gevallen wordt de kleur lichter of donkerder, of er treden nieuwe kleuren op. Belangwekkende resultaten Er zijn in dit opzicht zeer belangwek kende resultaten verkregen. Zo b.v. uit de parkiet Red Champion de grote vorm Centraal San Martin, met een kleine 1 b 3i 2 P 1 Vi V, R V ni A m K K v< nc N( va ti! Ai ve va Pi Pi na A' an na St! va Mi M' Sc ZONDAG 6 JULI. ALKMAAR, Groto Kerk, 10.30 uur prof. Banning, 5 uur ds. Den Oudsten, 7 uur Jeugddienst door ds. v. d. Berg van IJmuiden. Kapelkerk, 10 uur dr. Tuinstra van Zwolle. Luth. kerk (Oudegracht), 10.15 uur prof. dr. Jansma Uit Leiden. Doopsgez. gem., 10.15 uur ds. v. d. Sluis. Geref. kerk, 10 uur ds. Vellenga, 5 uur ds. Von Meyenfeldt. Geref. kerk (art. 31 K. O.), in Waakt en Bidt, 10 en 5.30 uur ds. v. d. Lingen. Baptisten gem. (in N. Doelen), 10 uur ds. Van Wier, 3 uur Doopdiènst in Overdekte Zweminrichting, 4.30 uur Avondmaal. Oud-kath. kerk, Emmastraat, 7 uur Vesper. Ned. Chr. Gem.schapsb., in W. en B. hedenavond, 8.30 uur Open luchtsamenkomst op de Stenenbrug. Zon dag 3.30 uur Openluchtsamenkomst in de Kout. Donderdag, 8 uur Evangelisatie samenkomst in W. en B. Leger des Heils, Limmerhoek 22 (William Booth), 10 uur Heiligingsdienst, 7 uur Openlucht- prediking, 8 uur Openb. samenkomst, Dinsdag, 8 uur Jeugdmuziekkorps uit Zaandam. Donderdag Soldatensamen- komst. Ned. Leger des Heils, Slik- steeg 4, 10 uur Heiligingsdienst, 8 uur, Vaarwelssamenkomst, Woensülag, 8 uur Opening nieuwe zaal, Breedstraat 11, o. 1. v. Com. Favre. Gereformeerde gemeente (De Doelen, Bovenzaal), 6 uur, dienst. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur ds. Klein Wassink. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bekius. Rehoboth, 10 uur ds. Den Oudsten van Alkmaar. (jgpref. kerk, 10 en 4.30 uur, ds. Scholten. BROEK OP LANGENDIJK, herv. gem., 10 uur ds. Langman en 7 uur ds. Peters. Geref. kerk, 10 en 7 uur ds. Donner. Geref. kerk (Art. 31), 10 uur, lees- dienst, 3 uur ds. v. d. Lingen. Chr. geref. kerk, 9.30 uur leesdUnst, 7 uur ds. Floor. Doopsgez. gem., geen dienst. DIRKSHORN, herv kerk, 7 uur ds. Wil- tink. Geref. kerk, 9.30 en 7 uur ds. Valkhof. DRIEHUIZEN, 10 uur de heer Albertz. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, 9 uur ds. Slomp, 10.30 uur ds. Von Meyenfeldt, 5 uur ds. Vellenga. Oud-kath. kerk, 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BINNEN, 10 uur ds. Plug. EGMOND AAN DEN HOEF, 7.30 uur Jeugddienst. GROOT-SCHERMER, geen dienst. HEILOO, herv. gem., 10 uur ds. Bloem- hoff. Evangelisatie Kerklaan, 10 uur os. Pot van Haarlem. 7 uur ds. Van Gel der van Haarlem. Geref. kerk (in evang.-gebouw aan de Kerklaan), 8.30 uur ds. Von Meyenfeldt, 3.30 uur ds. Slomp van Hoorn. HEER-HUGOWAARD, herv. gem., 10 uur ds. Wiltink. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur ds. Vegter van Noord-Scharwoude. KOEDIJK, 2 uur, ds. Bekius. LIMMEN, 10 uur, ds. Kaptein. NOORD-SCHARWOUDE, herv. gem., 9.30 uur ds. Pliester. Geref. kerk, 10 uur leesdienst, 7 uur ds. Vellenga, van Alk maar. OTERLEEK, 10 uur, ds. Keja. SCHERMERHORN, Herv. kerk, 10 uur os. Van Dijk. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur ds. Hartkamp uit Den Helder. S1NT-PANCRAS, Geref. kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop. STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 uur, de heer Van Ginkel van Haarlem. URSEM, 7.30 uur da v. Vliet. WARMENHUIZEN, geen dienst. WEST-GRAFTDIJK. 7.30 uur, ds. Keja ZUID-SCHARWOUDE, 10.30 uur ds Pliester, groen vlek aan de punt van de bloem bladeren. Ook bestraling met atoomenergie neu tronen is geprobeerd, eveneens met suc ces. We zien er een voorbeeld van in de prachtige Darwintulp Irene Joliot- Curie. Ook zijn er proeven genomen met vroeger bloeiende tulpen. Geven de olieverfschilderingen uitsluitend af beeldingen van door de experimenten verkregen nieuw bloemtypen - vaak met het oorspronkelijke type erbij - de aquarellen geven een indruk van de proeven zelf en van allerlei afwijkingen die daar bij aan het licht kwamen. Som mige typen - zoals de franjetulpen - zijn trouwens spontaan ontstaan, zodat het niet steeds nodig is, experimenten toe te passen voor het verkrijgen van nieuwe tulpen. In het laboratorium gaat zoiets trouwens sneller en veel- vuldiger. Verder leveren kruisingsproe- ven nog steeds opmerkelijke resultaten op. zoals platen bewijzen. Dit gedeelte van de expositie geeft een klein beeld van vijf en veertig ja ren wetenschappelijk werk, waarvan precies dertig jarén proeven met röntgenbestraling. De verbindende schakel tussen beide delen is een groepje foto's van bloem motieven op porcelein - waarbii ook al weer tulpen voorkomen - welk porce lein in de tweede helft van de acht tiende eeuw door een voorvader van dr. De Mol, ds. Joh. de Mol, in diens fabriek te Oud-Loosdrecht is vervaar digd. Burgemeester mr. dr. H. J. Wyfema heeft gistermiddag op het stadhuis wederom aan drie en vijftig stadgenoten het ereteken voor Orde en Vrede uitge reikt en bovendien aan de heer H. M. C. Schilder het Oorlogsherinnerings- kruis. Het Ereteken ontvingen: J. J. v. d. Aakster, H. Adams, A. Bakkum, D. Blom, J. J. A. Brandsma, J. G. v. d. Broek, A. H. van Dooren, A. J. Dutmer, G. J. van Dijk, L. van Dijk, J. Ens, C. J. Erkamp, G. M. Erkamp, P. Groen, J. J. T. Haker, H. den Hartigh, A. Hazevoet, C. L. Himmelreich, J. M. B. Kolkman, H. Koot, B. J. R. Kouwen. A. W. Kramer, W. Kuiper, R. Lemstra, F. P. Luik, D. Meulenbelt, B. A. Mizee, B. A. M. Ris, H. Rol, A. J. Rondeel, L. J. van Roon, A. G. Schaaps, C. Schoen, C. M. Schouten, N. Schouten, P. Slagter, T. Sneek, H. B. Sterk, J. Strij der, A. Tijm, J. P. Verbeek, P. M. Ver hagen, W. Verschoor, J. J. Visser, A. H. de Vries, W. de Vries, H. Westrik, J. T. Winder, J. Witsen, I. Wortel, H. A. M .van Zon, J. A. L. Himmelreich en W. J. Zwart. NED. HERV. GEMEENTE. Wij wijzen op verzoek onze lezers nog op de dienst, welke morgen, in de Grote Kerk zal worden gehouden. De aanvangstijd is gesteld op half elf. Voorganger zal zijn prof. dr W. Ban ning. ZATERDAG Rex-Theater, 7 en 9.30 uur: Dr. Holl (14 jr.) Harmonie-Theater, 7 en 9.30 uur: Grün ist die Heide (14 jr.) Vic toria-Theater 7 en 9.30 uur: Tarzan in gevaar (14 jr.) Cinema Americain, 7 en 9.30 uur Kikvorsmannen (14 jr.) Wapen van Heemskerk, 7 uur: Brade rie-finale. Gulden Vlies, 8 uur: Feest avond P. v. d. A. Nachtdienst apotheker: Wanna, Ritse voort 5. BERGEN, Muziektuin Eeuwigelaan, 8 uur: Concert O.K.K. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. EGMOND AAN ZEE, 2 uur: grote mo torterrein-wedstrijden. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 8 uur: Rex-Theater 2.30 matinee. Hoog water te Bergen aan Zee. Zaterdag Zondag Maandag Zaterdag Zondag Maandag 1.19 13.56 2.16 14.52 3.10 15.43 Te Camperduin. Hoog laag 1.24 14.01 7.24 20.01 2.21 14.57 8.21 20.57 3.15 15.48 9.15 21.48 Als een generaal te midden van zijn officieren zat de voorzitter van het Braderiecomité, de heer C. W. Keys- per, gistermiddag in het Wapen van Heemskeifc voor de microfoon om woorden van dank te spreken aan al len die meehielpen de eerste Alkmaar- se Braderie tot een succes te maken. Vermoeid door het zeer veel omvat tende werk dat hem maanden lang vrij wel iedere mogelijkheid tot rust ont nam, zat hij aan het hoofd van de ta fel tussen zijn vleugeladjudanten, de heren A. A. J. Verhoeven en J. H. Nij- huis en de verschillende commissievoor zitters. Hij was vermoeid, maar vrolijk en levenskrachtig als immer. Toen een van de commissievoorzitters hem vroeg naar de mogelijkheden voor een volgende Braderie, keek hij beden kelijk, maar zei geen „nee". Alleen degene die een kijkje achter de Braderieschermen heeft kunnen ne men, zal begrijpen dat de voorzitter en zijn naaste medewerkers nu nog liever niet spreken over een volgend winkelfeest. Bijna een half jaar lang is dit kleine selecte groepje voor de Alkmaarse winkelstand in touw ge weest. Er werden in die tijd tientallen vergaderingen belegd, er gingen ze venduizend brieven de deur uit en er werd overlegd met tal van autoritei ten. Zij deden dit belangloos en moes ten er zelfs nog geld bijleggen, omdat zij maanden lang hun eigen zaken moesten verwaarlozen. Ook de Bra derieverkoop als zodanig bracht hun weinig of geen profijt. Zij brachten de Alkmaarse winkeliers, vogels van di verse pluimage, bijeen en gaven hun een saamhorigheidsgevoel als nooit te voren. Zij stelden alles in het werk om de omzetten tijdens het driedaag se winkelfeest zo hoog mogelijk t' doen stijgen en zelf hadden zij vaak geen tijd om thuis te gaan eten. Een volgende Braderie? Tja, zei de heer Keysper peinzend, waarschijnlijk wel, maar daar praten we nu nog niet over. Dat zijn zorgen voor later. En toen schakelde hij de microfoon in om voor de laatste maal zijn stem over het Braderieterrein te laten klinken en te danken voor de medewerking die de organisatoren in de afgelopen da gen bij hun arbeid werd verleend. OUDE MAN INEENGEAKT" Gistermiddag is op de Geesterweg een tachtigjarige man plotseling ineen gezakt en naar het Centraal ziekenhuis vervoerd. 105. Wat Jimmy gehoopt had, ge beurde. Juffrouw Wabbel was spoedig genoeg tot haar positieven gekomen. Ze had haar rok van haar hoofd ge wurmd en was toen tot de conclusie gekomen, dat ze gevangen zat. In een leeg olievat. Dat had ze gauw genoeg in de gaten. Toen begon ze te gillen „Dirrük, hier heen. Hij heeft me in een vat öpgesloten. Hellup, hellup!" Het klonk tamelijk gesmoord en het was de vraag of Dolle Dirk en zijn bende leden er een woord van konden ver staan. Maar dat er lawaai werd ge maakt, dat hoorden zij heel duidelijk. Zij renden er met z'n vieren op af. Maar zo gemakkelijk ging dat niet, want loop maar eens hard over een vloer die zo vet als spek is. Eerst sloeg Dolle Dirk met een bonk tegen de grond en de anderen volgden. Ze zwom men als kikkers in de olie. Aan de af grijselijke taal, die ze daarbij uitsloe gen, kon Jimmy, die scherp stond toe te luisteren opmaken, dat zijn opzet ge slaagd was. Er kwam een tevreden trek op zijn gezicht. „Zo gaat-ie goed", mom pelde hij. Toen greep hij resoluut het lucifersdoosje uit zijn zak en stak vast beraden met één vlammetjetwee lonten aan. Twéé, want Jimmy had van de andere dynamietpatronen, die hij nog in z'n zak had een goed gebruik gemaakt. Die had hij neergelegd op de plek waar de ingang was van de voor- raadkelder. Als die ontploften zou de halve kelder in elkaar zakken en dan kon daar niemand ontvluchten Tijdens de gisteravond in de boven zaal van café Tom gehouden algemene ledenvergadering van de vereniging k, Associatie Uitvaartverzorging voor Alkmaar en Omstreken" werden de he ren T. Bonsema, L. Fehres en K. A. Klerk als bestuurslid herkozen. Als lid van de commissie van verificatie werd gekozen de heer H. Haytema, wegens periodieke aftreding van de heer H. Pelgrim, die niet terstond herkiesbaar was. De voorzitter, de heer T. Bonsema, wees er in zijn inleiding o.m. op, dat de vereniging, die biina 4500 leden telt, in tegenstelling tot vele andere organisa ties, die zich als zodanig aandienen, doch zuiver particuliere ondernemingen zijn, leden heeft, die invloed op de gang van zaken kunnen uitoefenen. De voorzitter deelde voorts mee, dat er een Nationale Raad voor het begra feniswezen is opgericht, waarbij ook alle plattelandsgemeenten zijn aange sloten. Ten aanzien van het jaarverslag van de penningmeester stelde de heer Haytema met nadruk vast, dat de diensten, die worden uitgevoerd, de toets van alle critiek kunnen door staan en zijn volle tevredenheid heb- Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat in 1951 209 diensten werden uitgevoerd, namelijk voor leden 141 en voor niet-leden 49. In het aantal uitgevoerde diensten bevonden zich 28 crematies. Aan 19 zusterverenigingen werd hulp ver leend. Jongetje gewond bij aanrijding op Kanaalkade Op de Kanaalkade heeft gistermid dag een aanrijding plaats gehad, waar bij buiten de schuld van de auto bestuurder een achtjarig jongetje vrij ernstig werd gewond. Een perso nenauto reed met matige snelheid m de richting van de Friesebrug, toen het jongetje met zijn autoped plotse ling van de Doelenkluft dwars de Ka naalkade overstak. Ondanks krachtig remmen kon de bestuurder een aanrij ding niet meer voorkomen en het kind werd enkele meters weggeslingerd. Met een hoofdwonde, een wond aan het linkerbeen en een gebroken rech terbeen werd het per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis overgebracht. De auto werd vrij enstig beschadigd. (Van onze radio-redacteur) yOALS wij op de voorpagina nog konden melden, heeft het algemeen bestuur u van de A.V.R.O. in zijn vergadering in „Tivoli" te Utrecht, welke gisteravond is gehouden, besloten de heer Vogt met ingang van diezelfde dag op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen. Men zal zich afvragen waarom dit ontslag onmiddellijk is verleend. Het is duideijk, dat het bestuur de handen vrij had willen hebben voor de algemene vergadering, welke vanmiddag in Maastricht wordt gehouden. Het schijnt niettemin wel zeker en wij vernamen zulks gis teravond in radiokringen in Hilversum dat de heer Vogt vanmiddag zijn be leid zal verdedigen en bovendien een uiteenzetting zal geven van de redenen, die tot het conflict hebben geleid, wist reeds lang, dat er een bui op komst was. Weinigen zullen zich hebben ge realiseerd, dat deze bui zulk een om vang zou aannemen en indien wij niet te rechter tijd hadden ingegrepen, een zo groot onheil in de A.V.R.O. als ver eniging zou kunnen hebben stichten". Qnze lezers zullen zich herinneren, dat in de Radiobode van deze week het bestuur een mededeling heeft geplaatst, waarin het ontkent, dat er van onrust in het A.V.R.O.-bedrijf sprake zou zijn. In sterke tegenstelling hiermede staat het telegram, dat gisteravond namens een groot aantal personeelsleden aan het algemeen bestuur is verzonden. In dit telegram namelijk wordt gezegd: „Een groot aantal personeelsleden van de A.V.R.O., die aanleiding hebben represailles te vrezenenz.". Voorts. dat zij „de door de gedelegeerden van het bestuur genomen maatregelen niet noodzakelijk achten en het volste ver trouwen stellen in het beleid van hun directeur Vogt". De Radiobode toch zegt, dat het wordt voorgesteld alsof er grote onrust heerst, niet alleen bij het personeel van de A.V.R.O., maar ook bij de leden, ter wijl hier in werkelijkheid geen sprake van is. Integendeel, door het personeel wordt het toegejuicht, dat de organisatie verbeterd wordt, omdat hierdoor een teamverband zal worden gekweekt, waardoor veel vruchtdragender samen gewerkt kan worden". De vraag is óf het bestuur, óf het oet'soneel gelijk heeft. Nu wil het lot, dat de heer G. de Clercq vanmiddag in Maastricht in zijn openingsrede heeft gesproken over de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Hij merkte op. „dat er orkanen hebben ge woed, gepaard gaande met flink on weer. waavbi.i zelfs blikseminslagen bet achterwege zijn gebleven Ik map -liet verhelen dat wij dit noodweer Waaraan de A V R.O bloot gesteld is hebben zien aankomen. Het bestuur De heer De Clercq somde op, dat er te veel déraillementen plaats vonden, dat teamverband en samenwerking ont braken, dat onderlinge naijver hoogtij vierde, dat het personeel niet meer wist waar het aan toe was. De voorzitter memoreerde het ontslag van de waar nemend administrateur en het verlof van de programma-directeur. „Dit be tekent niet, dat de top van het bedrijf onder de directeur werd afgesneden. Het algemeen bestuur zette de oude programma-leider weer op zijn plaats en benoemde een nieuwe administra teur". De heer De Clercq gaat dan in op de samenstelling van de programma's, waarbij vooral de rubriek gesproken woord van drs. Herman Jonker het moet ontgelden; voorts op de muziek „waarover tallozen en tallozen in den lande geregeld klaagden, n.l. omdat zij werd overgearrangeerd. vaak zodanig, dat men de oorspronkelijke melodie er niet meer uit kon beluisteren. Het be stuur heeft hieraan een eind gemaakt door de vorming van een nieuw orkest De Zaaiers, dat ten doel heeft melodi euze muziek met zang te brengen" Tenslotte sprak de heer De Clereo over verjonging in de programma's. De bestunrsqedeleeeerden hebben besloten alle reeds jaren bestaande progrsflSama onderdelen stop te zetten en tegelijker *iid te zoeken naar nieuwe stunts bi •oorkeur in moderner vorm die <wen 'eer de aardaclit van de luisteraars zul ten trekken. Een enkele aantekening mogen wij onzerzijds maken. Daarbij zij voorop gezet, dat wij volkomen op de hoogte zijn van de werkwijze van de A.V.R.O., omdat wij zelf deel uitmaken van het corps vaste medewerkers. Uit dien hoofde weten wij uiteraard meer dan voor publicatie in een dagblad geschikt is, hoewel het de A.V.R.O. zelf is, die haar vuile was aan de publieke lijn hangt. In de eerste plaats dan is het dus zeer duidelijk waar, dat er onrust in het A.V R.O.-bedrijf leeft. De heer De Clercq spreekt zelfs van orkanen met flink onweer en blikseminslagen. Deze storm is niet geluwd. Integendeel: de gedelegeerden van het bestuur hebben een sfeer van rechteloosheid in het be drijf gebracht, welke niet gunstig is voor een goed verloop van zaken. De vervanger van de heer Den Daas, de heer De Wolf (van Het klokje van zeven uuren dusis een bij zonder ijverig man met grote radio-er- varing. Maar hij mist ten enenmale de allure, die vereist wordt van de leider van een modern radioprogramma. Dat zou niemand hem kwalijk nemen, indien hij maar geen positie ambieerde, die niet voor hem geschikt is. Naijver, intrigues heersen vandaag de dag sterker bij de A.V.R.O. dan wii ooit hebben ervaren. Zij ziin het gevolg van de methode, waarop de vier gede legeerden te werk zijn gegaan. Trou wens: de naijver tussen de heren Vogt en De Clereo is in radiokringen en niet alleen bij de A.V.R O. spreek woordelijk. De opmerkingen over de muziek snij den geen hout Een goed programma houdt wel rekening met de smaak van de luisteraar, maar laat deze smaak geen koning kraaien De klok van het A.V.R O.-programma is teruggezet me' het optreden van het orkest „De Zaai ers" onder leiding van een verdienste- Hike violist als Jos Kleber. die evenwe' als orkestleider geen enkele ervaring heeft. Zo is er meer. Wij zullen het er bü laten met -het betuigen van onze spijt dat één van onze beste omroepvereni gingen het slaehtof'er d»-o'gt te wnrdpi van controversen, die niet in zaken •naar in nersonnn liggen In no" H«rpr 'iikp verhouding sneuvel-m altijd dr besten. Duitsers hebben niet alleen een liefde voor uniformen met gevaar voor alles wat daaruit voort kan komen zij kunnen ook sentimenteel zijn Men constateert dat als zij hun Weihnachts- liederen zingen en men ziet het ook als zij eens een film samenstellen waar van men de romantiek als room van de melk kan afscheppen. Dan zijn het in de regel films, waarin het sentiment een grote rol speelt, en waarin gezongen, gemusiceerd en ge danst wordt tot men met een mooi stuk natuur als achtergrond een film heeft gekregen, die alle dromerige na turen tevreden zal stellen. Zo'n film is Grün ist die Heide, een rolprent waarvan de geschiedenis zich afspeelt in een' groot bos en heideveld, als het ware een natuurreservaat waarin herten en allerlei bosdieren onder de hoede van Herrn Förster een veilige woonplaats vinden. Een respectabel dorpsbewoner, neef van een kasteeleigenaar, die het stro pen niet laten kan, omdat hij in het bos niet mag jagen, een lieftallige dochter, die het hart van de jonge houtvester verovert en hem er toe brengt haar vader niet te arresteren, een paar vro lijke zwervers, die in een keet in het bos wonen, een toevallig passerend cir cus dat een aardig programma biedt een „Weinfest" met zang en dans van Tirolertypen, dat alles tezamen vormt een film, waarnaar men met genoegen kan kijken en die een zoete smaak zou hebben als men ze ook zou kunnen proeven. Willy Fritsch, Sonja Ziemann, Maria Holst en vele anderen hebben hieraan hun krachten gegeven. In het Rex Theater speelt deze week een Duits filmproduct, „Dr. Holl", het verhaal van een ver pleegster, die haar liefde voor haar dokter-verloofde opoffert voor de ge nezing van een patiënte. Het is een boeiende en ontroerende geschiedenis welke hier wordt verteld en de Duit sers hebben er ongetwijfeld een speelfilm vol felle emoties en diepe zielsberoeringen van gemaakt. Enige tijd geleden is „Dr. Holl" als hoorspel in ons land met veel succes door een van de omroepverenigingen voor de microfoon gebracht en ook de film zal thans beslist vele bezoekers trek ken. Eén bezwaar van de rolprent schijnt ons, dat zij niet eenvoudig genoeg van opzet is en ietwat over verzadigd van Duitse zoetigheid en sentimentaliteit. Heidemarie Hathey- er speelt een sterke rol als de ver pleegster, die haar liefde opoffert om een stervend meisje in haar laatste uren een illusie van geluk te geven, Mara Schell een tedere rol als het frêle jonge meisje, dat zich door de opvlammende liefde voor de dokter, die haar pijnen verzacht, weer aan het leven vastklampt. Dieter Borsche is een sympathieke, gedistingeerde jonge dokter vol gewetensvraagstuk ken en de reeds oudere Carl Wery een ontroerend liefhebbende vader. Inderdaad in de nieuwe Tarzan- film die in het Victoria-Theater als hoofdnummer op het programma prijkt komt de bekende held van het oerwoud (thans gespeeld door Lex Barker) in gevaar. Zijn grote vijand is de ontsnapte gevangene Radyek, die een grote voorraad machinegewe ren wil verkopen aan Bulam, het opperhoofd van een oorlogszuchtige stam. Met zijn helper Trask vormt deze Radyek een zeer gevaarlijk duo, dat voor geen moorden terugdeinst. Maar Tarzan, Jane en Chita zijn op hun post en al komen zij door hun vijanden in tal van hachelijke situ aties. Tarzan toont zich steeds weer opgewassen tegen vele moeilijkheden. Trask en tenslotte Radyek krijgen na vele echte oerv.»iud-avonturen hun verdiende loon. Lex Barker is een sympathieke figuur, die tegen de moeilijkheden van een Tarzanrol uit -tekend is opgewassen. Virginia Hus ton is een zeer aantrekkelijke Jane on de nieuwe Chita trekt ook nu door leuk spel de aandacht. Me' --narming is het oerwoud-verhaal ge volgd. Het hoofdnummer wordt ingeleifl door twee zeer aantrekkelijke en uit "ehreide journaals met tal van actu e(e onnamen. Verder een gekleurde toi.-enfiim en een komische tweeacte mot zoor vrolijke situaties Een vlr programma. Er zijn na 1945 in ons land vele films verschenen die betrekking hadden op de verrichtingen van een bepaald le geronderdeel in oorlogstijd. In tal van rolprenten werd speciaal de lucht macht in het midden geplaatst en ook de infanterie had niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Met de „kikvorsmannen" was dat anders ge steld; over hun werk werd maar wei nig bekend. Ten behoeve van de ma rine ruimden zij obstakels op, die on der het wateroppervlak waren verbor gen, zij maakten kustlijnen vrij voor de ivasievloot, ze lieten duikbootbases in de lucht vliegen, enz. Dat de camera hun verrichtingen in beeld bracht, kwam maar zelden voor. In dit opzicht is het goed dat de film, die deze week in het Cinema wordt vertoond, geheel gewijd is aan het dappere werk van deze kikvorsmannen. Toch hebben wij een ernstig bezwaar tegen deze film en dat is het gebrek aan verbeelding, waarmede ze is ver vaardigd. Het is altijd goed als een filmverhaal steunt op authentieke ge gevens, doch soms kan het wenselijk zijn dat er met enige fantasie een boeiend geheel van wordt gemaakt. En dit misten wij in „De kikvorsmannen". Overigens behoeft men niet bevreesd te zijn dat deze film geen spannende momenten heeft. Vooraf worden onder meer twee tekenfilmpjes vertoond. De journaals brengen een beeld van een gasturbine-auto die 246 km per uur kan rijden. Men ziet hoe in Californië in vijf en een half uur een kerk ge bouwd wordt, tenniswedstrijden in Wimbledon en paardenraces op Long- champs. De Tour de France, die 4800 km. lang is, kan men van dag tot dag volgen. Bij het binnenlands nieuws ziet men Prins Bernhard op de film- en foto tentoonstelling, waar ook getoond wordt, welke plaats de fotografie in de medische wetenschap inneemt en de komst van het Engelse slagschip de Vanguard in Rotterdam. Verder Ba_l- kandansen in het openluchttheater in Bloemendaal en de installatie van prinses Beatrix tot burgemeester van Madurodam, waar men gelden bijeen brengt voor een studenten-sanatorium. Niet voor iedereen is de Braderie een gezellige onderbreking geweest van de dagelijkse beslommeringen. De Alkmaarse middenstanders bijvoor beeld hebben dagen van hoogspanning achter de rug. Het is daarom, dat de directie van het Wapen van Heems kerk heeft gemeend, nu de bordpapie ren winkelstraten weer tot het verle den behoren, een bonte avond te moe ten organiseren, speciaal met het doel ook de medewerkers aan de Braderie een ontspanningsavond te kunnen bie den. Onder de titel „Braderie-Finale" zal hedenavond een reprise worden gegeven van het programma dat deze week in het Wapen van Heemskerk draaide. O.a. wordt medewerking ver leend door het dans- en showorkest familie Kok en het radio-cowboy-trio de Chico's. Deze avond is dus niet ge organiseerd door het Braderiebestuur, maar door het Wapen van Heemskerk. DIPLOMA KANTOORDRUKKER. Bij de Stichting Kantoordruk-inrich- tingen te Utrecht slaagde onze plaats genoot de heer P. Meyer van Putten voor het diploma vakbekwaamheid kantoor-drukker. Het ligt in onze bedoel na te gaan, ten einde de te zien. We hebben als Oude Niedorp genomen, druk bezoek mag verheu maar ook uit wijde omgt en Langedijk maken van ïijde verzekerde, soms eci afblijft. Dan moet echter opperden, dat de financiële we zelfs daar ten antwoor moeite kostte om de eind Het bad is nu bijna tv Men is er op een zeer bc begonnen, tot in de crisis stuur de gelegenheid heeft om het bad in te richten die er oorzaak van was deze toch wel zeer kleine bezit kwam van een bad inrichtingen in grote pla ijveren. Een grote aant) wel het strand, waarop zich kostelijk kan verm tal kleedhokjes is uitgel twintig, er zijn twee b: de jeugd, één voor oud: geoefenden zich buiten nen begeven. Een keurige waarbij op het eerste gezn te wensen over blijft. En toch zijn er wensen niet in vervulling kunnen de financiële toestand van niet toelaat. Al maakt dan omgeving er gebruik va" Wa We zouden graag een heid willen hebben op door men zich kan afspoel: dolgraag een glijbaan heb ben gebrek aan een hoge dus onze zegslieden, maa rekening houden met Het onderhoud van een bedragen, waarvan n heeft, voor men er een We zijn trots op de we die thans hebben, denkt u, dat we in de laa hebben moeten besteden zorgen, dat het bad we Hoeveel denkt u dat we hebben moeten betalen? het gekost om het aantal breiden en op betonnen ten? Want raadt u een veel mogelijk beton te Er ging zeker een vijf gulden mee heen en het we nu nog met een schu ongeveer tweeduizend gul: Waar tegenover dan het bad staat, merkten we Inderdaad, was het a daad. En zorgen maken niet direct, omdat we e. zijn, dat in onze onmidd ving niet direct zwembade gericht en het bezoek dus nemen. Maar wat we zoud dernemen, durven we niet Lai Terloops kwamen we te de tarieven en we hebben verbaasd gestaan over de in Oude Niedorp vraagt den, als van mensen die van het bad gebruik wil gulden en vijf en zeven een lidmaatschap geduren jaar is immers wel aan kant. Zou daar een oplos zijn om de financiën te v In de krant van gister gen van kolf wedstrijden helaas is ons gebleken, ten de schuld van de co Nieuwe Niedorp niet waren. Voornamelijk in van de 2e klasse was moesten als volgt zijn Westwoud 463 p., 2 P. Gr woude 461 p., 3 C. Zee tensbrug 456 p. Hoogste te Nieuwe Niedorp 104 Tweede in de le klasse maker en derde P. Mo dupe werden van onjuist tialen. Tweede in de 3e Benit te Nieuwe Niedorp en derde A. (en niet J plaats van G. Langedijk gelezen D. Langereis te We bieden voor deze gaarne onze excuses aan Burgerlijke Het is veiuouen, yenurenüe brand, sterke drank te verschaffen aan personeel der brandweer Geboren: Petrus N., t man en A. M. Dekker G. Jochems en C. M. Ko Ondertrouwd: M. Kort 1 ma. Getrouwd: J. de Geus nit. J. T. Mulder en C Kort en S. Boomsma. J. W. Spek. Ingekomen personen: Winkel. J. Eeken, van Vertrokken personen Vruchte, naar Duitslan: naar Zuid-Afrika. C. 3V land, naar Amsterdam, naar Nieuw-Zeeland. C Laan, naar Indonesië, naar Heerhugowaard. ren, naar Aalten. M. Zodra woningruil tot wordt onze plaatsgenc Balk, gasfitter eerste 1 gemeentelijk gasbedriii standplaats Nieuwe Ni plaatst in gelijke funct In zijn plaats is voor 1 aangewezen de heer H Alkmaar. De dienstgele recte belastingen, de Y Wal, heeft als nieuwe kregen Amstelveen, tei hier zal worden overge heer J. van der Pijl u meer.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2