Sedgman heeft Drobny verslagen Fausto Coppi ontnam waterdrager Carrea de leiderstrui Nederlandse Olympische Ploeg thans volledig samengesteld is Politieke voorkeur of objectiviteit, daar gaat het om! Abe verdrongen door Mommers Brough en Conolly spelen in de finale Hoad en Rosewall verloren Nolien in glansvorm sterker klimmer dan Magni, Geminiani en Bartali Uitstekende dag voor Italiaans squadra Vijftien takken van sport Veertig gewonden bijeen trambotsing te Stockholm ZATERDAG 5 JULI 1953 De wedstrijden te Wimbledon (Van een speciale medewerker) «miBLEDON, 4 Juli. Onder een grauwe hemel, waaruit de windvlagen over het centrecourt wervelden, hebben achttienduizend tennisliefhebbers van middag aanschouwd hoe de Australiër Frank Sedgman zijn tegenstander in de finale van het herenenkelspel, de Egyptenaar Drobny, zo niet deklasseerde, dan toch op duidelijke wijze deed sneuvelen. Drobny mocht de eerste set winnen met 6i, de volgende drie waren voor de 24-jarige lange, blonde jongeman, die terecht als de volmaaksle tennisspeler ter wereld wordt beschreven. De cijfers van deze sets laten geen twijfel aan de meerderheid bestaan: fi2, 63, 62. En deze overwinning is geen moment in gevaar geweest. moet worden gespeeld: zonder blijk te geven van enige reactieDit was tennis! Tn de eerste set paste Sedgman de tactiek toe van korte slagenwisseling van de baseline af. om dan met een diepe bal in de hoeken en uiteraard op Drobny's backhand de droge, snij dende volleye voor te bereiden. Tot 4-4 wonnen beide spelers hun service-ga- mes. Daarna brak Dobny in de negende fame op 30—30 met een cross-back and door Sedgman's service en het eerste punt in de volgende game gaf tiem reeds de set, toen Sedgman met een zwakke lob een niet te missen kans gaf. Van dat moment af wijzigde de Au straliër zijn tactiek. Geen spel uit het achterveld meer, maar druk. hoogspan ning, oplopen op iedere bal, waarbij Sedgman herhaaldelijk van de moeilijk ste aller slagen: de halfvolley-in-de- loop gebruik maakte om snel de net- positie te verwerven. Hieraan waren ri sico's verbonden, niet zozeer wat anti cipatie betrof als wel omdat de wind af en toe sterk vat had op de bal. Het gevolg hiervan was onzuiverheden, wel ke normaal niet waren voorgekomen. Niettemin kreeg Sedgman overwicht over zijn tegenstander. Opvallend bo vendien was zijn enorme loopsnelheid, die niet alleen te verklaren was uit het leeftijdsverschil: Sedgman 24 jaar, Drobny 31 jaar! Het werd 3—0 in de tweede set, steeds met volleyes op de gamepoints, daarna 31, 41, 42, 5 —2 en 62. In de derde set sloeg Sedg man bij een 32 stand zijn eerste dou ble fault: het werd 3—3, waarna de Au straliër Drobny geen game meer af stond f6—3). En steeds sterker ging Sedgman spe len, enorme volleyes op de backhand van zijn tegenstander, de service naar rechts steeds door het midden. naar links op de zijlijn, om de lefthander Drobny geen kans op een forehand-re turn te geven. De Egyptenaar zakte in; het was of een moedeloosheid hem aan greep onder zulk een tennisgeweld en zulk een zekerheid van aanval. Tot 40 liep de score op in een oogwenk, en het publiek, gewend aan de felste strijd, moedigde Drobny openlijk aan. Misschien inspireerde hem dit tot nieu we energie, maar na 41 speelde Sedg man zulk een fantastische game met een ongelofelijke stopvolleye op een geweldige scherpe drive van Drobny, dat de 5—1 stand verdiend en begrijpe lijk was. Drobny probeerde het nog eenmaal met sterk forcerend spel met oplopen, om Sedgman met eigen wa pens te bestrijden. Hij maakte de game, hoewel wij de indruk kregen, dat Sedg man zich niet volledig gaf. Hij had dan ook zijn eigen service in het vooruit zicht. Deze laatste game had het volgende verloop: 150 15—15 fcrossdrive Drob ny), 3015 (ace), 3030 fSedgman mist volleye), 30—40 fgeweldig passeerschot van Drobny), 4040 (een onzichtbaar harde volleye van Sedgman van schou derhoogte af), voordeel Sedgman (vol leye) en dit matchpunt nam de Austra liër opnieuw door na ziin harde eerste service de return van Drobny bij het net in de andere hoek weg te sabelen. Zo heeft ongetwijfeld de sterkste spe ler Wimbledon gewonnen. Wij zouden niet graag de vraag willen beantwoor den of deze finale nu helemaal bevre digend is geweest. Het is tragisch, dat Drobny twee jaar achtereen zo dicht bij het kampioenschap is geweest en dat hij tweemaal faalde. Het lijkt men selijkerwijze uilgesloten, dat Drobny Wimbledon nog eens een keer wint. Hij was een perfect verliezer, trou wens de gehele partij was een voor beeld van de wijze, waarop tennis Op court No. 1 werd tegelijkertijd de eerste halve finale damesenkelspel gespeeld tussen Louise Brough en Pat Todd. Brough schijnt, we schreven het al eerder, iets van haar oude zeker heid te hebben teruggewonnen. Todd kon niet diezelfde wil om te winnen opbrengen als in haar partij tegen Do- ris Hart. Brough won met 63, 3—6 en 6—1. De andere halve finale ging tussen Shirley Fry en Maureen Conolly, even als ,bij de Amerikaanse kampioenschap pen. De kleine Mo heeft gespeeld voor wat ze waard was na een ietwat on zeker begin. Daarna raakte vooral hoar backhand fabuleus ingeschoten en Shir ley had tegen dit machtsvertoon geen afweer. Maureen kwam in de finale met 6—4, 6—3. Daarin zal ze tegen Louise Brough moeten spelen. In het hercndubbelspel hebben de jonge Australiërs Hoad en Rosewall het moeten afleggen tegen Seixas en Stur- gess. maar niet dan na een ontzaglijk opwindend en zwaar gevecht. Getuige de cijfers: 64, 86, 68 en 75. McGregor en Sedgman bonden Dvob- ny en Patty aan hun zegekar met 63. 6—4. 7—9 en 6—4. Seixas is dus de enige Amerikaan, die dit jaar in een herennummer finalist is. Sedgman speelde zich ook in de mi xed in de finale. Met Doris Hart ver sloeg hij Pat Todd en zijn landgenoot Candy (62, 65). De dames-enkelspel finalisten Brough en Conolly komen als partners in dc dubbelfinale. Zij versloegen vandaag Thelma Long en Pat Todd met 57. 6—1, 6—4. Joan Patridge en Jean Rinkel waren een ronde achter. In de kwartfinale wonnen zij van Miss Fletcher en Jean Walker, 7—5, 4—6, 6—3. FRANK SEDGMAN kampioen heren enkel. l\E TIENDE ETAPPE van de Tour de France kunnen wij het beste in twee delen splitsen. Het eerste gedeelte van 250 km tot aan de voet van de achttien honderd meter hoge Alpe d' Huez met zijn zigzag bochten en verschrikkelijke steile rechte stukken die meer dan eens stijgingspercentages van elf procent bedroegen, en de beklimming van deze Col van de eerste categorie, een klim die niet minder dan zestien kilometer lang was. De eerste 250 km beschouwden de renners als een aanloop voor de Alpe d' Huez, als een soort overdreven lange warming-up. Tot aan de voet van de berg gebeurde er niets bijzonders. Nauwe lijks echter was de stijging begonnen of Fausto Coppi trok alle registers van zijn rennerscapaciteiten open om met groot machtsvertoon als eerste boven aan dc top te arriveren, met twee minuten voorsprong op de felle Breton Jean Robic, die hem nog het dichtst kon benaderen. De voorsprong van de Italiaanse wieier- koning was zo groot dat hij tevens beslag legde op de gele leiderstrui. Het wil ons voorkomen dat de trui thans terecht is gekomen bij een renner die vast be sloten is deze trofee, die iedere dag een rente van duizend gulden opbrengt, niet meer af te slaan. Waarschijnlijk hebben die andere gelstrui-dragers dat verlangen ook gekend, maar Coppi is tot nog toe de enige die daarvoor ook de capaciteiten heeft. VOOR het Italiaanse squadra is het een succesvolle etappe geworden. Een etappe-zege voor Coppi, een grote voorsprong in het landen klassement en o de drie eerste plaatsen van het alge meen klassement de namen van drie It. lianen, n.l. Coppi, Carrea en Magni. HE krachtsexplosie van Fausto Coppi heeft ons echter niet zo zeer kunnen imponeren dat wij de knappe prestatie van onze landgenoot Nolten zijn ver geten. Nolten, de zelfde die' gisteren voor een derde plaats zorg droeg, werd in de laatste etappe voor de rustdag achtste. Hij heeft het bestaan om zich te handhaven onder de meest befaamde klimmers. Een Magni. Close, Ruiz, Bartali en zelfs een Geminiani hebben hun meerdere in de tengere Nederlan der moeten erkennen. Het was juist in deze tiende etappe dat de klimmers onder de caravaniers de kans kregen hun capaciteiten uit te buiten. De finish lag immers boven op de levens- hoge Alpe d'Huze, zodat de klimmers van het tweede plan hun achterstand niet goed konden maken door een roe keloze afdaling. Wagtmans kwam met zeven minuten achterstand op Coppi als twaalfde door de finish; Dekkers, Voorting, Roks en Van Est kregen zo om nabij de tien minuten achterstand, maar kwamen met hun 28e, 29e, 38e en 40e plaats toch lang niet slecht uit de bus. Faanhof werd 63e met meer dan een kwartier achterstand. De sterke „Tarzan" van Breenen had het gisteren wel bijzonder moeilijk en kwam als tachtigste met een achter stand van ruim twintig minuten bin nen. Het klassement van de 10e etappe, Lausanne-Alpe d'Huez, (266 km) luidt: 1. Coppi (It.) 8.50.0 (met bonificatie) 2. Robic (Fr.é 8.53.0 (met bonificatie) 3. Ockers (B.) 8.55.02; 4. Gelabert. (Sp.) z.t.; 5. Dotto (Fr.) 8.55.07; 6. Carrea (It.) 8.55.09; 7. Molineris (ZOFr.) 8.55.41; 8. Nol ten (Ned.) 8.55.42; 9. Magni (It.) 8.55.53; 10. Close (B.) 8.55.55; 11. Ruiz (Sp.) 8.55.57; 12. Bartali (It.) 8.57. 01; 13. Geminiani (Fr.) 8.57.38; 14. Wei- lenmann (Zw.) 8.57.49; 15. De Hertog (B.) 8.57.52; 20. Wagtmans (Ned.i 8.58.44; 21. Lauredi (Fr.) 8.58.44; 28 Dekkers (Ned.) 9.00.45; 29. Voor ting (Ned.) 9.00.52 38. Roks (Ned.l 9.02.24; 40. Van Estt (Ned.) 9.02.26; 63. Faanhof (Ned.) 9.08.45; 80. Van Breenen (Ned.) 9.12.2-5. Algemeen klassement: 1. Coppi (It.) 62.52.15; 2. Carrea (It.) 62.52.20; 3. Magni (It.) 62 54.05; 4. Lau redi (Fr.) 62.57.16; 5. Close (B.) 62.59.21- 6. Ockers (B.) 63.05.50; 7. Bartali (It.) 63.06.12; 8. De Hertog (B.) 63.08.27; 9 Ruiz (Sp.) 63.08.40; 10. Robic (Fr.) 63 10.32; 11. Geihiniani (Fr.) 63.11.27: 12. Molineris (ZOFr.) 63.11.54; 13. Weilen- mann (Zw.) 63.13.14: 14. Dotto (Fr.) 63.13.14; 15. Gelabert (Sp.) 63.16.50; 16. V-a-n Est (Ned.) 63.17.55; 17. Voor ting (Ned.) 63.19.42; 23. Roks (Ned.) 63.31.34; 27. Wagtmans (Ned.) 63.37. 27- 40. Nolten (Ned.) 63.49.12; 53. Dekkers (Ned.) 64.02.38; 55. Van Breenen (Ned. 64.03.41; 78. Faan hof (Ned.) 64.40.08 Ploegenklassement: 1. Italië 188.21.55; 2. Frankrijk 188.28. 16- 3. België 188.37.51; 4. Nederland 189.23.22; 5. Soanje 189.34.17; 6. ZO- Frankrijk 139.i5.37; 7. Zwitserland 190.i 03.14- 8. Luxemburg 190.31.18; 9. WZW- Fran'krijk 190.32.08; 10 NOC-Frankrijk 190.42.4i- 11. Parijs 190.47.19; 12. N.-Afri- ka 191.11.03. De reactie op ons hoofdartikel J"\E fractievoorzitter en enige leden van de P.v.d.A. te H. zonden ons een ingezonden stuk naar aanleiding van ons hoofdartikel, dat wij publiceerden aan de vooravond van de verkiezingen. Wij laten het stuk hieronder onverkort volgen: „In een aantal artikelen heeft uw krant volkomen terecht gewezen op de waarde van ons democratisch systeem en de verantwoordelijkheid van iedere Nederlander t.o.v. deze democratie. Had daarnaast deze krant, die zich graag neutraal-vooruitstrevend noemt, zich op een redelijk objectief stand punt geplaatst en zich beperkt tot een korte samenvatting van de program ma's der verschillende politieke par tijen, dan zou ze daarmee de democratie een dienst hebben bewezen. Wanneer echter zij redactioneel een standpunt gaat innemen waaruit de ge dachte kan worden gewekt, dat grote en kostbare advertenties een zekere in vloed uitoefenen op de gezindheid van die redactie, of de gedachte dat deze redactie een groot deel van haar lezers voor dwaze, en onmondige lieden houdt of, en laten we het laatste veronderstel len, deze redactie zelf niet goed weet waar het nu in feite wel en waar het niet om gaat. bestaat de kans op een min of meer felle kritiek. Nu is een redactioneel artikel tot op zekere hoogte vakwerk, d.w.z. men be weert iets, maar houdt de bewering voldoende vaag en neemt vervolgens enige zinnen later een voorzichtige draai, waardoor in geval van tegen spraak ten alle tijden een nooduitgang ter beschikking blijft, waardoor deze redactie zich met de noohzakelijke ele gance op soepele wijze aan het strijd rumoer kan ontrekken. Indien we nu de redactie voorstellen deze nooddeur dicht te houden, zouden we twee punten uit het artikel van Dinsdag 24 Juni 1952 even critisch wil len bekijken. Nederlands elftal Voor (ie wedstrijd tegen Rapid, Dins dagavond 8 Juli in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, is het Nederlands Olympisch elftal als volgt samenge steld: Kraak (Stormvogels); Odenthal (Haarlem) en Alberts (Vitesse); Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH), aanvoerder; v. d. Kuil (VSV), Bennaars (Dosko), Van Melis (Eindhoven), Mommers (Willem II) en. Clavan (ADO). Reserves: Landman (Sparta), De jong (ADO), Van Scliijndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en v. d. Tuijn (Her mes DVS). De ploeg van Rapid speelt in de vol gende opstelling: Zeman; Merkel en Happel; Kaffka, Hanappi en Müller Riegler, Gernhardl, Dienst, Probst en Golobic. Scheidsrechter is de heer K. L. v. d. Meer. De wedstrijd begint om 7.15. Het peloton zwoegt een herg op. Honderdvierentwintig sportbeoefenaars gaan het rood-wit-blauw verdedigen F\E PLOEG, welke de Nederlandse driekleur over enkele weken tijdens (1e Olympische Spelen te Helsinki zal vertegenwoordigen, is compleet. Niet min der dan 124 sportbeoefenaars gaan daar in Finland, het land met zijn meren en zijn sauna's, hun krachten meten met de sportambassadeurs van alle landen die ook maar enigszins kans zagen een representatieve ploeg samen te stellen. Het aantal Nederlanders is, gezien de pessimistische financiële berichten, vrij groot. Aanvankelijk had men het niet voor mogelijk gehouden dat 28 dames en 96 heren de lange reis naar en het dure verblijf in Finland zouden mogen mee maken. Dat dit wel mogelijk is geworden is te danken aan de steun welke het N'.O.C. de laatste weken van een aantal nationale sportbonden, particuliere niAvt- sehappijen en instellingen mocht ontvangen. HeytingSchuhmacher, Hannie Ter meuien eii Koosje van Voorn. 4 X 100 meter vrije slag estafette: Irma HeytingSchuhmacher, Hannie Ter meulen, Wies LinssenVaessen en Koosje van Voorn; reserves: Ria van der Horst en Geertje Wielema. 100 meter rugslag: Geertje Wielema, Joke de Korte en Ria van der Horst. 200 meter schoolslag: Lies Bonnier, Nel Garritsen en Rika Bruins. 400 meter vrije slag; Irma f'k yting—Schuhma cher, Geertje Wielema en Hannie Ter- meulen. Schoonspringen: Lenie Lan- tingKeiler en Elsje van den Horn. Heren: 100 meter vrije slag: Joris Tjebbes. 100 meter rugslag: Jitse van der Veen. 200 meter schoolslag: Daan Buyze. Boksen Vlieggewicht: Hein van der Zee. Lichtweltergewicht: Piet van Klave ren. Weltergewicht: Moos Linne- man. Middengewicht: Leen Jansen. Halfzwaargewicht: ,A- Pastor. Gewichtheffen Middengewicht: Jan Smeekens. Zwaargewicht: Bram Charité. Roeien Twee zonder stuurman: Triton (B. Binnendijk, Boeg; Ch. Kunze, slag); coach: dr J. N. Hingst. Vier met stuurman: Nereus (J. W. Pennink, boeg; J. L. Beye, A. C, Fontani, J. W Heyenbrock, slag en J. H. Caro, stuur man); coach: dr D. Willebrand. Vier zonder stuurman: Laga (C. M. K. van Vught, boeg; J. op den Velde, R. A. Se- sink Clee en F. de Voogt, slag): coach: J. Gaspers. Skif: R. H. van Mesdag; coach: J. W. van der Ende. Kano Dames; KI. 500 meter: mevr. A.' G. van den AnkerDoedens. Heren: KL 1000 meter: Wim van der Kroft. KI. 10.000 meter: J. Bobel- dijk. K2. 1000 meter: C. Koch en J. Klingers. K2. 10.000 meter: C. Kocli en J. Klingers. \7AN verschillende takken van sport zijn de laatste tijd de ploegen in ons blad gepubliceerd. Hier en daar zijn echter enkele wijzigingen gekomen en daar sommige teams pas gisteren be kend werden gemaakt, lijkt het ons wenselijk de voltallige ploeg te publi ceren. De 124 actieve sportbeoefenaars wor den uiteraard door een aantal officials begeleid. In de eerste plaats is daar de heer P. W. Scharroo, die het NOC in het IOC zal vertegenwoordigen. Het bestuur van het NOC, rar J. Linthorst Roman (voorzitter); dr J. N. van den Houten (seeretaris-penningmc vster) ir Ad Paulen en H. J. Slingenberg zul len de reis tevens meemaken. Chef de mission is K. J. J. Lotsy en deze zal in zijn taak worden bijgestaan door drs. W. van Zljll. directeur van het NOC. Dr C. D. Verrijp zal als medicus de Nederlandse athleten onder zijn hoede nemen. Bovendien zullen de teams die een bepaalde tak van sport representeren hun eigen verzorgers en masseurs meenemen. De ploegen zien er als volgt uit: Athletiek Dames: 100 meter: Fanny Blanket's Koen, Puck Brouwer en Nel Bflch. 200 meter: Fanny BlankersKoen, Puck Brouwer en Gré de Jongh. 80 meter horden: Fanny BlankersKoen en Willy Lust. 4 X 100 meter esta fette: Fanny BlankersKoen, Nel Buch, Gré de Jongh en Puck- Brouwer; reserve: Willy Lust. Verspringen: Willy Lust. Heren: 100 meter: Th. Saat. 200 meier: Th. Saat. 1500 meter: Wim Slijkhuis en Hans Harting. 5000 me ter: Wim Slijkhuis. Marathon: J. van der Zande. Verspringen: H. Visser. .Zwemmen Dames: 100 meter vrije slag: Irma Zeilen Finn-jol: J. H. H. J. de Jong. Star-jacht: A. L. J. Maas en mr E. Slutterheim met „BEM 2". Draken- klasse: W. P. van Duyl, A. E. Dudok van Heel Jr. en M. Dudok van Heel met „Thalatta 1". 5'/» meter klasse: W. de Vries Lentsch Jr., Ph. H. Keeg- stra, P. J. van der Giessen met „De Ruyter 1". Reserve: F. H. Schweers. Algemene reserves: S. de Wit en Jac. Fi Stap. Gymnastiek Lenie Gerrietsen, Toetie Selbach, Annie Ros, Jopie CoxLandru, Dini Krulvan der Nolle van Gogh, Tootje Selbach, Nannie Simon, Co Kampen Tonneman. Reserves: Truusje Dam en Truida HeilBonnet. Pianiste: Dies Jansen. Paardensport Chef d'equipe: Prins Bernliard; technisch leider: G. P. de Kruyff. Samengestelde wedstrijd: W. G. Hen- drickx met „Patrick"; E. van Loon met „Ampere" en M. van Loon met „Nerantsoula". Reservepaard: „Vero- nique". Kleiduivenschieten G. E. M. Jurgens. Wielrennen Sprint: Jan Hijzelendoorn; reserve: Jan Plantaz. Tijdrit: Jan Hijzelen doorn; reserve: Arend van 't Hof. Ploegachtervolging: Jan Plantaz, Adrl Voorting, Arend van 't Hof, Daan de Groot; reserves: Jan Hijzelendoorn en Giel Maenen. Wegwedstrijd': Jan Plantaz, Adri Voorting, Arend van 't Hof, Giel Maenen; reserve: Daan de Groot. Waterpolo Max van Gelder, Cor Braasem, Nijs Korevaar, Gerrit Bijlsma, Joop Ca- bout, Rudi van Feggelen, Frits Smol, Gaston Fienee, Jos Sievers, Nico Luchs en Jan de Gans. Hockey Joop Mulder, Harry Derckx, Han Drijver, Jules Ancion, Dick Loggere, Eddie Tiel, Wim van Heel, Dré Boer stra, Roepie Kruize, Dick Esser, Leo Wery, Jan Arsma, Jan van der Valk, Jan Teekenbroek, Henk Bouwman. Voetbal Piet Kraak, Wim Landman, J cques Alberts, Joop Odenthal, Aad de Jong, Rinus Terlouw, Wim Hendriks, Bram Wiertz, Louk Biesbrouck, Jan van Schijndel, Mocky Clavan, Rinus Ben naars, Noud van Melis, Jan van Roes- sel, Jo Mommers, Piet van der Kuil en Cock van der Tuyn. Reserves in Ne derland: Frans Louer, Cor van der Gijp en Anion van der Hurk. Ten eerste, dat een „zee" van sociale zekerheden de werklust doodt. Ten tweede, ..dat de P.v.d.A. zo sterk de vrijheid wil binden, dat er nauwe lijks ruimte is om adem te halen". Het eerste punt laat zich gedeeltelijk beoordelen voor de na-oorlogse jaren. Deze jaren zijn voor ons land geken merkt door hoge arbeidsproductiviteit, uitermate kleine sociale onrust en een constant terugdringen der C.P.N., een resultaat, dat voor een belangrijk deel te danken is aan de genomen sociale maatregelen. Voor deze tijd is alleen de opmerking te maken, dat de „sociale maatregelen" zeker geen zee vormen. Wij zouden dan ook de verantwoorde lijke redacteur willen adviseren een paar maanden te gaan leven van de overbruggingssteun of van de uitkering Noodwet-Drees, om persoonlijk te on derzoeken hoe groot bet „remmend" effect is op de arbeidslust. Misschien heeft de krant echter toch gelijk. Mis schien. dat de mens, die van af'de wieg tot aan het graf verzekerd is, minder arbeidslust heeft. Misschien Is zo'n toe stand over honderd jaar bereikbaar. Duidelijk is echter, dat het daarover bij deze verkiezing niet ging. Het tweede punt is iets beter hanteer baar. Ieder normaal denkend mens kan n.l. weten, dat het perse niet gaat om vrij heid of dirigisme (geleide economie, productie enz.) Het gaat om de vraag: dirigisme door particuliere concerns met privébelangen zonder verantwoor delijkheid tegenover het volk of dirigis me door de overheid zonder directe privébelangen en met verantwoordelijk heid tegenover het volk. De beroemde economische vrijheid is overal ter wereld, vooral voor de mid denstander, geluidloos gecremeerd, a! komt die „overleden vrijheid" nog hier en daar wel eens spoken. De economi sche vrijheid bestaat slechts en dan nog gedeeltelijk voor een aantal wereld concerns: Philips, Imperial Chemical Industries, Unilever, Anaconda Coppei enz. Maar inderdaad de P.v.d.A. verkeerl in een merkwaardige positie. Hier had n.l. een doorbraak plaats (bij deze ver kiezingen duidelijk gedemonstreerd t.o.v. ons Katholiek volksdeel). Maar ook een doorbraak die het staatssocia lisme en het oude materialistisch Marx isme afwijst (zie de reeële agrarische politiek van Minister Mansholt). De P.v.d.A .streeft naar een harmonische ontwikkeling van onze samenleving, ondanks de vaak bewuste misleidende voorstellingen van onze tegenstanden en zij schuwt de middelmatigheid, ook van redacties die schrijven zonder ken nis van zaken en blijkbaar niet kun nen onderscheiden waar het bij deze verkiezingen wel en waar het niet om ging". Naschrift van de redactie: Het is niet onze gewoonte de dingen, die wij willen zeggen van een sluier te voorzien. Indien wij een partij of een groep in de aandacht van onze lezers hadden willen aanbevelen, dan zouden wij zulks openlijk en onomwonden heb ben gedaan. Wat wij van degelijke, poli- tiek-geschoolde en helder-denkende mannen ais de inzenders van boven- afgedrukt stuk niet begrijpen, is, dat zij niet weten (of voor dit geval niet wil len weten), dat er gelukkig in Neder land geen enkel verband meer mogelijk is tussen de advertentie- en redactietekst van een dagblad. Van enige wederzijd se invloed is bij ons geen sprake. Trou wens, de manier, waarop wij de poli tieke situatie in ons land vóór en na de verkiezingen hebben geschetst en haar nog dagelijks schetsen getuigt van een zoeken naar objectiviteit, dat de voornaamste taak van een hoofd redacteur is. Hij doet dit zonder aanzien des persoons of der partij, zonder het tot gelding brengen van eigen voor keur, na jarenlange en diepgaande stu die van de politieke omstandigheden in Nederland en daarbuiten. Het is onhoffelijk bij de schrijver van hoofdartikelen enige andere instelling te vermoeden. Wij zouden ons wel wachten bijv. van de P.v.d.A. te veron derstellen, dat zij zich door andere be langen dan door haar inzichten om trent de toekomst van land en volk zou laten leiden bij het bepalen van de weg, welke zij wil gaan. Wij nemen bij voor baat bij alle partijen de goede trouw aan, met uitzondering van de C.P.N. Het is evenwel zeer bepaald een gevaar, waaraan ieder lid van een partij of zelfs van een vereniging' onderhevig is, dat hij de critische instelling tegenover zijn groep verliest. Wij mogen er dankbaar voor zijn, dat in Nederland gelegenheid bestaat critiek uit te oefenen, waar deze moet worden geplaatst. Zoals de P.v.d.A. niet alleen het recht, maar zelfs de plicht heeft haar inzich ten duidelijk kenbaar te maken, zo zijn het recht en plicht van een dagblad de zaken nuchter tegenover elkaar te stellen. En wat betreft die middelmatigheid slechts dit: wij zouden ons wel wach ten zonder voorbehoud te verklaren, dat de schrijvers van het ingezonden stuk slecht hebben gelezen. Dat deed overigens „Het Vrije Volk" van 1 Juli wel, toen het in een artikeltje ons be tichtte van een politieke „reuzenzwaai" en om dit te bewijzen een tweetal cita ten uit onze stukken afdrukte, daarbij vergetend, dat aan deze artikelen een serie uiteenzettingen was voorafgegaan, die wij op 11, 14, 17, 18, 24, 26 en 27 Juni plaatsten. Alsof men een boek van 100 pagina's kan beoordelen, indien men er één gelezen heeft! Een gesprek tussen mensen, die intel ligent genoeg zijn om in politicis te denken, kan alleen zin hebben, indien deze discussie plaats heeft op een niveau dat vrij is van insinuatie en bewering. Het typische geval doet zich overi gens voor, dat wij op de door de P.v.dA.. gewraakte stukken van poli- tiek-wéér-andersdenkenden reacties ont vingen, die ons beschuldigden van de- mocratisch-socialistische voorkeur. Waarmee wij maar willen zeggen, dat „hineininterpretieren" een uitzonderlijk gevaarlijke bezigheid is! Veertig mensen zijn gewond van wie sommige zeer ernstig, toen Vrijdag morgen twee trams met arbeiders in de straten van Stockholm op elkaar reden. Meer dan twintig personen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De beide trams zijn vol komen vernield. De bestuurder Van een der trams verloor beide benen, de andere een voet.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9