Anna Pauker afgezet als minister van buitenlandse zaken Willem Vogt scheidde van AVRO Zware schade in tuindorp P.v.d.A.-fractie vergaderde ruim vier uur Verdere uiischakeling wordi verwacht Warmte— ook in Tour de France Kethel bij Schiedam Samenwerking van Westeuropese zeehavens niet uitgesloten Mossadeq biedt het ontslag van zijn kabinet aan Ontslagkwestie mocht niet aan de orde komen op de algemene vergadering Maandag 7 Juli 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No- 158 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN NAAR ZUIVERING in ROEMENIE? Economische moeilijk heden en arbeidsonrust Vrouw door trein in Zaandam gedood Barkley stelt zich candidaat Voor presidentschap VS Twee mannen bij werk aan sluis verdronken Rukwind schoof dak van blokwoningen af Treinverkeer gestoord door blikseminslag United States" wint de blauwe wimpel Binnenkort overleg tussen directies Zwaardere eisen voor de emigratie naar Canada Ons vee thans vrijwel Mond- en klauwzeervrij Opheffing exportverbod kan Mr. Stikker opnieuw aan Buitenlandse Zaken? Premier opnieuw tot formateur benoemd De heer G. de Clercq: Heengaan wordt betreurd Een dode en gewonde bij motorbotsing Directie: J. bijlsma eD C. KRAK. Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCM COURANT TARIEVEN: Advertenties If ct. per m.m Familieberichte» 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd„ ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 NAAR Zaterdag officieel is bekend gemaakt, is l Anna Pauker, minister van buitenlandse "zaken van Roemenie, van deze post ontheven. Zij zal worden opgevolgd door Simion Bughici, gewezen ambassadeur van Roemenie te Moskou. Weliswaar blijft zij vice-president van de Roemeense ministerraad, maar ln Boekarest wordt aangenomen, dat zij geleidelijk zal worden ontheven van alle functies, welke zij thans nog bekleedt. Zij is kortelings gecritiseerd wegens linkse en rechtse afwijkingen van de partijlijn, en uit het politieke bureau der partij verbannen. Een dag te voren was de uitstoting van Vasila Luca uit dit comité gemeld, een figuur, met wie zij in nauw contact stond. Berichten uit Boekarest brengen de maatregelen tegen Anna Pauker in verband met moeilijkheden ten aanzien van de industriële en de agrarische productie van het land. Onder de ar beiders heerst grote onrust. Zij^klagen over de schaarste van verbruiks- goederen, de te lage lonen, de slechte voorzie ningen op het ge bied van gezond heid en veilig heid, huisvesting en ontspanning. Ook onder de ar beiders van de olievelden bij Ploesti schijnt het te spannen. Te Wenen neemt men aan, dat het Hedenmorgen vroeg: Hedenmorgen is de vijf en vijftig jarige mej. J. W. uit Castricum tussen de stations Koog-Bloemwijk en Zaan dam onder de in de richting Zaandam rijdende trein geraakt en om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde met de trein die om 7.05 uur uit Koog-Bloemwijk was vertrokken. Mej. W. viel uit de rijdende trein en werd over een af stand van zeventig meter meegesleurd. De conducteur die het ongeluk zag ge beuren. trok aan de noodrem, doch hulp bleek niet meer te kunnen baten. Het treinverkeer in beide richtingen had enige tijd vertraging. Vice-president Alban Barkley heeft, op verzoek van vrienden, besloten zijn in Mei j.l. aangekondigde passieve hou ding te laten varen. Hij zal actief gaan ijveren voor benoeming tot candidaat van de democratische partij. De 74-jarige vicepresident is een zeer populaire politieke figuur in de Ver enigde Staten. Voor het verwerven van het democratische candidaatschap acht men echter zijn gevorderde leeftijd een bezwaar. Barkley zal de democratische conventie, die op 21 Juli in Chicago zal beginnen, bijwonen. Kind spelenderwijs ie wafer geraakt en omgekomen Twee mannen, die bij de sluis in het Julianakanaal bij Maastricht, bezig waren met werkzaamheden aan de sluis deur zijn jammerlijk verdronken, toen een grote watergolf over de sluisdeu ren sloeg. Zoals wel meer schijnt te gebeuren, wanneer schepen de sluis- kolk verlaten, was het water opge stuwd en over de deuren geslagen. De stortvloed kwam vermoedelijk te recht naast het bootje, waarin de man nen beide personeelsleden van Rijks waterstaat op dat ogenblik stonden. Het bootje moet gekanteld zijn. De 2 slachtoffers konden niet zwemmen. Hoe wel ze binnen tien minuten boven wa ter waren gehaald, gelukte het niet de levensgeesten weer op te wekken. Een van de slachtoffers was vader van zeven kinderen. In de Muidertrekvaart zag een ar beider, die in de buurt van de vaart aan het werk was, iets in het water drijven, dat hij aanvankelijk voor een ANNA PAUKER ten val gebracht ontslag van Anna Pauker een verscher ping van de Kominformlijn betekent. Thans speelt nl. Gheorghiu Dej, secre- I taris-generaal der communistische par-1 j tij, een leidende rol. Hij geldt als een volgeling van Stalin en vertegenwoor diger van het Kominform-elcment. Hi' is op 2 Juni voorzitter van de raad van ministers geworden en heeft zich door het ontslag van Luca, minister van financiën, en Techari Georgescu, minis- ter van binnenlandse zaken, van twee rivalen ontdaan. Hij heeft voorts alle sociaal-democraten uit de bestuursor ganen van de arbeiderspartij verwij derd, elke schijn van een heterogene samenstelling dezer organisatie wegge-j nomen en haar tot een zuiver Komin- formorgaan gemaakt. Anna Pauker heeft haar opleiding !r> Moskou gehad. Zij aanvaardde haar functie in 1947. doch heette reeds in - 1949 in ongenade te zijn gevallen. Haar positie in Roemenie bleef ech ter onbetwist. Kort geleden werd zij van diverse „fouten" -beschuldigd. Ge durende een dag of tien hoorde men vervolgens niets van haar. daarna be gonnen de beschuldigingen opnieuw. Toen werd reeds geschreven, dat zij haar zaak in het Kremlin had verlo ren en dat haar zuivering en veroor deling te wachten waren. De val van Anna Pauker heeft geleid tot de terugroeping van de Russische ambassadeur in Boekarest, Kawtaradze. een vriend van de ontslagen minister. Lawrentjew. Russisch ambassadeur in Praag, zal hem opvolgen. Bogomolov, onderminister van buitenlandse zaken te Moskou, zal ambassadeur te Praag worden. Nog een reddingboot van de vermiste Catalina gevonden Een Fins schip heeft in de Oostzee een derde reddingboot gevonden, beho rende bij de Zweedse Catalina, welke enkele weken geleden door de Russen is neergeschoten. De boot is aan de com missie overgedragen, welke deze zaak onderzoekt. Nog steeds blijft de son onbarm hartig op de tour-karavaan bran den. Gisteren bestormde een aantal renners een limonade-verkoper, die in een minimum van tijd was uit verkocht. Na broeihitte volgde onweer Het broeiend-hete zomerweer van gisteren heeft laat in de avond geleid tot een zwaar onweer, dat op sommige plaatsen nog al wat schade heeft aan gericht. Het zwaarst heeft 't tuindorp Kethel bij Schiedam geleden. Daar heeft zich een drama van enige maan den geleden herhaald: van een blok woningen is het dak door een rukwind Uursnelheid gemiddeld 59km. Het nieuwe Amerikaanse passagiers schip „United States" heeft de „blau we wimpel" gewonnen. Het schip leg de de afstand van Ambrose Light (bij New York) naar Bischops Rock bij de Scilly eilanden af in drie dagen, tien uur en 40 minuten met een gemiddel de snelheid van 35.59 knopen (59 km. per uur). (Deze cijfers zijn nog niet officieel) Het oude record werd in 1938 geves tigd door de „Queen Mary". Dit schip legde de afstand van 2938 miji af in drie dagen, 20 uur en 42 minuten. BRAND IN MACHINEKAMER VAN AMERIKAANS SCHIP Zaterdagavond seinde het Ameri- pop hield. Tot zijn ontsteltenis bleek kaanse schip „General Maurice Rose", het echter het lijkje te zijn van het - - - twee en een halfjarige zoontje van de familie Mayer uit Naarden. Klaarblij kelijk is het kind spelenderwijs te wa ter geraakt. De ouders hadden de klei ne nog niet gemist. dat er brand was ontstaan in een der machinekamers. Korte tijd later kon echter worden gemeld, dat de brand bedwongen was en dat het schip dus niet-zoals aanvankelijk bedoeld was koers zou zetten naar Rotterdam. De havendirecteuren en de directeu ren der zeehavenbedrqven van Ant werpen, Gent, Rotterdam en Amster dam, alsmede vertegenwoordigers van de Duitse havensteden, zullen op 8 Augustus in Hamburg deelnemen aan een conferentie over de samenwerking Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: NOG WARM Veranderlijke bewolking met kans op enkele regen- of onweersbuien. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. Aanhoudend warm. DINSDAG: Zon op 4.30, onder 20.59 Maan op 22.01 onder 5.11 van de havens in Noordwest-Europa. De Centrale bond van Duitse Zeeha- venbedrijven heeft het initiatief tot deze conferentie genomen. De agenda beperkt zich bewust zo werd ver klaard tot een „realistisch gesprek op het eigenlijke havenvlak" Er is echter gedacht aan een concre te organisatorische werkkring, voorlo pig in de vorm van een Unie der Noord continentale Havenenbedrijven. Op de komende conferentie zal men nog af zien van debatten over ten dele nog omstreden verkeersvraagstukken, als spoorwegtarieven en Rijnvrachten. Men wil eindelijk een begin maken met gemeenschappelijke gesprekken van vertegenwoordigers der concure- rende havens, en aantekenen, dat de havens van West-Duitsland geen dis. criminatie toepassen. Een eventuele overeenstemming zou met het oog op de integratiegedachte van de OEES en het verlangen naar een Westeuropees gezagsorgaan op verkeersgebied, een grote stap vooruit zijn. weggeschoven en in de achtertuinen te recht gekomen. Er is een licht gewon de. De schade door regen en wir.il is aanzienlijk. Enige maanden geleden zijn de da ken van z.g. Airey-woningen in dit tuindorp van de huizen gewaaid. De kappen, die daarna nog op hun plaats zaten zijn gecontroleerd. Bij een blok „Welschen"-woningen heeft men geen controle ingesteld, omdat men daar de bevestiging stevig genoeg achtte. Dit is te optimistisch gebleken, 's Avonds laat moet een aannemer nog bij het licht van enige schijnwerpers van de brandweer dekzeilen op de huizen spannen. Tal van bewoners prefereer den echter een veiliger heenkomen, brachten hun kinderen in Schiedam onderdak en gingen zelf bij de buren logeren. In Den Haag had de brandweer bet druk met het nagaan van allerlei mel dingen van blikseminslag. Gelukkig is nergens brand geconstateerd. Bij de Zijdeweg sloeg de bliksem in de bo venleiding van de Wassenaarse tram. Verder heeft de bliksem zich ontla den in de bovenleiding van de electri- sche trein bij Warmond en in die tus sen Wolvega en Steenwijk. In beide gevallen kreeg het treinverkeer onge veer een uur vertraging. In Valkenburg maakte het onweer een operavertoning na het tweede be drijf onmogelijk. Nederland zal landarbeiders kunnen sturen Canada il de bepalingen verscher pen die zijn gericht tegen de toelating van ongeschoolde arbeidskrachten uit Europa als gevolg van eisen van de Ca nadese vakbeweging. Walter Harris, de Canadese minister van Immigratie, heeft in het Lagerhuis gewijzigde voor- waarder voor immigratie ingediend, die de toevloed van Italiaanse arbeids krachten geheel stuiten en land voor land bepalen wat voor immigranten zullen worden toegelaten. De nieuwe bepalingen laten de poorten van Ca nada wijd open voor personen uit het Gemenebest, de V.S. en Frankrijk. Ne derland zal landarbeiders kunnen stu ren, een beperkt aantal handwerkslie den en arbeidskrachten die zijn uitge kozen krachtens overeenkomst met de Nederlandse regering, alsmede naaste verwanten van personen die rich in Canada bevinden en personen van ver dienste. Dank zij nieuw vaccin binnenkort atkomen De Nederlandse veeartsenij kundige dienst heeft bekend gemaakt, dat het mond- en klauwzeer in ons land als vrijwel bedwongen ban worden be schouwd. Nog in Maart van dit jaar werden wekelijks gemiddeld driedui zend nieuwe besmette bedrijven ge signaleerd. De afgelopen weken wer den niet meer dan enkele nieuwe ge vallen vastgesteld, waarbij sterfte van het aangetaste vee vrijwel niet voor kwam. Dank zij de ontdekking van het j'uis- te vaccin tegen een nieuwe variëteit van het mond- en klauwzeervirus, is de immuniteit van onze veestapel de laatste tijd krachtig toegenomen. Ten einde het Nederlandse vee volkomen mond- en klauwzeervrij te maken en te houden zal in eventuele nieuwe ge vallen tot afslachting kunnen worden overgegaan. Als de thans bestaande, gunstige toestand zich handhaaft kan opheffing van het destijds ingestelde exportverbod van rund- en ander vee binnen afzienbare tijd tegemoet wor den gezien. Rondom de kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) Er is weinig feitelijk nieuws van het formatiefront. Zaterdagmiddag hebben dc beide kamerfracties van de Partij van de Arbeid gedurende ruim vier uren beraadslaagd, in aanwezigheid van minister Mansholt, doch in afwezigheid van dr Drees, die eveneens lid van de Tweede Kamerfractie is. De formateur achtte het, zo werd ons te verstaan gegeven, onjuist en onzuiver deze vergadering bij te wonen. Tijdens een kleine huldigingsbijeenkomst in de ochtend gehouden, ter gelegenheid van de verjaardag van dr Drees, gaf deze aan de aanwezige journalisten te verstaan, bereid te zijn indien H. M. de Koningin hem dit mocht vragen opnieuw als minister-president op te treden. Tegen elf uur kwam de heer Tilanus, tegelijk met zijn gelukwensen, dr Drees een schriftelijk antwoord naar aanleiding van de besprekingen in de C.H.-Twcede Kamerfractie aanbieden. Verlangen naar grootst mogelijke samenwerking Hoewel men in politieke kringen nog immer zeer zwijgzaam is, ook al om de aan de gang zijnde besprekingen niet te vertroebelen en te bemoeilijken, kunnen wij ter informatie thans het volgende mededelen. Algemeen heerste Zaterdagmiddag de indruk, dat de wil bestaat om tot de grootst mogelijke sa menwerking te komen met het oog op de ernstige situatie in binnen- en bui- Zaterdag heeft de Perzische premier, dr. Mossadeq het ontslag van zijn ka binet bij de Sjah ingediend. In een ra dioboodschap zeide de premier: „Ik ben niet vermoeid of zwak. Indien het par lement dit wenst, zal ik een nieuwe re gering vormen, zoals ik voorheen ge daan heb en tegen imperialisme blijven strijden". Nadat Mossadeq's ontslag door de Ljah was aanvaard, heeft het parle ment met 52 van de zestig stemmen, de ex-premier als formateur aangewezen In de olieindustrie te Abadan en Ker- mansjah werd een algemene staking uitgeroepen om Mossadeq te onder steunen. Ook in betogingen voor het parlementsgebouw eiste het volk de be noeming van Mossadeq tot premier. Het pas gekozen parlement zal onmid- delijk met zijn werkzaamheden begin nen. Engeland heeft iedere Perzische aan spraak op de onder Britse bescherming staande Bahrein-eilanden verworpen, evenals reeds in Mei j.l. was geschied. CR waren Zaterdag vele leden en afgevaardigden van gewestelijke besturen in de Grote Sociëteit te Maastricht bijeengekomen ter bijwoning van de algemene vergadering van de AVRO. Uiteraard bestond er na het gerucht makende ontslag van de heer Willem Vogt als directeur van het omroepbedrijf voor deze bijeenkomst meer dan gewone belangstelling. Wie echter zou hebben verwacht, dat er zich sensationele dingen zouden voordoen, is bedrogen uit gekomen. Er is slechts even een moment van spanning geweest, toen bij het punt „Verslag van de directeur van het omroepbedrijf" de heer Vogt het woord vroeg voor een nadere toelichting, doch dit hem werd geweigerd. Hij vroeg toen het woord als oud-directeur, waarop de voorzitter, de even te voren met vrijwel algemene stemmen herkozen heer G. de Clercq, te verstaan gaf, dat de ontslag kwestie, als zijnde niet aan de orde, niet in het geding mocht komen. De heer Vogt wenste zich alle rechten voor te behouden aangaande de vraag, of de algemene vergadering het ontslag mocht bekrachtigen. De voorzitter zei daarop, dat de heer Vogt zelf onmiddellijk ingaand ontslag had gevraagd en dat hem dit was verleend. De heer Vogt heeft zich daarop bij de beslissing neergelegd. werk heeft gedaan zodat hij als de grondlegger van de AVRO mag wor den beschouwd. Spr. herinnerde aan de uitstekende samenwerking met de heer Vogt en aan de eensgezinde strijd van het bestuur voor het herstel van een goede naam van de directeur. Hij sprak in dit verband namens allen woorden van dank en waardering. De heer Vogt heeft in een kort af scheidswoord verklaard, dat hij geens zins de bedoeling heeft gehad, om op de algemene vergadering bittere woor den te spreken of iets te doen of te zeg- Na een korte pauze heeft de voor zitter nog medegedeeld, dat de heer Vogt ervan afzag, om voor deze verga dering over zakeiiike aangelegenheden het woord te voeren. Hij voegde hier aan toe, dat dit ontslag voor de heer Vogt geen enkele denigratie inhield allen betreuren ziin heengaan, omdat hij gedurende vele jaren belangrijk gen dat de AVRO zou kunnen scha,- den. De directeur van een omroepbe drijf is echter een man met trots en veel gevoel van eigenwaarde. Deze za ken zijn in het geding gebracht in zijn verhouding tot het bestuur en liggen ten grondslag aan zijn conclusie, dat het bestuur hem de leiding niet ver der toevertrouwde. Na te hebben gewezen .op de resul taten van zijn werk zei spr. dat de voorzitter hem bij tijden het bloed on der de nagels vandaan had gehaald. U hebt mij, aldus de heer Vogt, niet steeds op de goede wijze behandeld. Het is geen verwijt, doch een ver klaring voor het feit, dat wij elkaar op de duur minder zijn gaan verstaan. De heer Vogt besloot zijn toespraak met de beste wensen voor de AVRO en nam daarna met een handdruk af scheid van de leden van het dageliiks bestuur en het algemeen bestuur, als mede van de gedelegeerden, waarna hij de vergadering verliet. Protestcomité gevormd. Er heeft zich dezer dagen een pro testcomité van A. V. R. O.-leden ge vormd naar aanleiding van de gebeur tenissen, welke zich de laatste tijd in deze omroepvereniging afspelen en welke thans hebben geleid tot het heengaan van de directeur, de heer W. Vogt. Secretaris van dit protestco mité van de AVRO-leden is de heer G. C. Lanclé te Laren (N.-H.). tenland. Hetgeen uiteraard niet bete kent, dat deze samenwerking op dit ogenblik al verwezenlijkt zou zijn. Er zijn nog tal van ernstige problemen, welke om een oplossing vragen. Onder andere behoort daartoe de toekomstige status van Nieuw-Guinea, het Ambon- nezenvraagstuk en de kwestie van het afromen van de te verwachten huur verhoging. Op deze en op verschillen de andere punten zullen, zo kan wor den aangenomen, tijdens de Maandag morgen te houden Ronde-Tafelconfe rentie door de fractievoorzitters tal van amendementen op het ook reeds tijdens de bijeenkomst van Donderdag gewijzigde basisprogram van de forma teur worden voorgesteld. Het is dan ook in hoge mate waarschijnlijk, zo geen der bij deze besprekingen en be trokken direct een „onaannemelijk" Iaat horen, dat spoedig de fracties op nieuw bijeenkomen ter bespreking van deze amendenmenten. Uit deze gang van zaken zal men kunnen afleiden, dat dr. Drees er naar streeft in een vol ledig overleg met de fracties op welker steun hij hoont, te komen tot de vast stelling van de hoofdpunten en de grote lijnen van het toekomstige be leid. Geliik wij reeds eerder schreven: veel zal in dit geval afhangen van de uitwerking. Zoveel zelfs, dat er bij de fracties wel eens het verlangen zou kunnen leven naar concrete lijnen in het program. Met deze vaagheid van het programma neemt uiteraard de be tekenis van de als minsters aan te zoeken personen, toe. Dit is echter op dit ogenblik nog niet aan de orde. Wel vernemen wil van verschillende kanten, dat de formateur het op prijs zou stellen indien minister Stikker aan Buitenlandse Zaken zou knnnen wor den gehandhaafd Zo laatstgenoemde bereid mocht blijken, zijn portefeuille te blijven helleren, dan zal een derge lijk aanblijven zonder overleg met de narlementarre leiding van de WD worden bewerkstelligd aangezien rechtstreek» overleg tussen de Tweede Kamerfractie dezer partij en de forma- tur welhaast uitgesloten is te achten. De formateur had gisteravond reeds schriftelijk antwoord van CHU, AR en KVP en verwachtte vanmorgen voor het begin der besprekingen nog dat van de P. v. d. A. Op de weg Amsterdam-Utrecht, tus sen Duivendrecht en Abcoude, is Zater dagmiddag een motorrijder in botsing gekomen met een tegenligger, eveneens een motorrijder. Eerstgenoemde, een Amsterdammer, werd van zijn voertuig geslingerd en vervolgens door een pas serende militaire vrachtauto overreden. De man is kort daarna in een Amster dams ziekenhuis overleden. Zijn duo passagier werd ernstig gewond. De Oostduitse politie heeft een grote zending aardappelen, welke voor West-Berlijn bestemd was, aan de zo- negrens teruggezonden, omdat er onder de aardappelen colore dokevers voor kwamen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1