Acht uren overleg tussen dr. Drees en de fractievoorzitters Nog meer licht over affaire-Menten Republikeinse conventie te Chicago begonnen VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Nieuw program hedenmiddag gereed De werkloosheid in Juni gedaald Gaat Prins Bernhard naar Bogota? Woensdag begint Bondsdag-debat over Europese verdragen Commissie uit Tweede Kamer acht opzet tot beroving niet bewezen Indeling van de eerste klassers Dinsdag 8 Juli 1952 149e Jaargang No. 159 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN RONDOM DE KABINETSFORMATIE Twaalfde etappe was voor Nolten Mej. Tendeloo wenst een als minister vrouw Voorpostengevechten in een sfeer van bitterheid en wantrouwen De Kamercommissie acht onderzoek verre van bevredigend Organisatie liet veel te wensen over De moord Ie Haarlem Drie verdachten in vrijheid gesteld In Artis-Microwereldhet onzichtbare zichtbaar Wesiduiise ballonnen voor Oost-Berlijn Gasontwikkeling in wasserij bracht 21 vrouwen in ziekenhuis Personeel bij strijken onwel geworden Weerbericht Een nog onbevestigd Zuidamerikaans bericht Eenheid van Duitsland zal in feite de inzet vormen Russen „besprekingsrijp" na ratificatie? Onderzoek (behoudens fouten) zeer goed Directie: j bijlSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; h. m. koemans Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCD COURANT TARIEVEN: Advertenties 18 ct. per m.m Familieberichte®, 20 ct. p.m.m. Vraag «n Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den JU-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Tour de France 1952 Vorig jaar, in de Tour de France 1951 verwierf Wim van Est de sterke renner uit St. Willebrord, de gele trui door een magistrale zege. Ongeveer twaalf maanden later zou die zelfde twaalfde etappe weer vreugde in het Nederlandse kamp brengen. Weliswaar geen gele trui maar in ieder geval toch een etappe overwinning voor de „nieuwbakken" professional Jan Nol len. Over deze etappe-zege vertelt on ze speciale verslaggever elders in dit blad meer. Wij willen hierbij slechts de hoop uit spreken dat na dit fraaie succes de Tour voor onze landgenoten niet het hoogtepunt heeft bereikt. In 1951 immers maakte Wim van Est, na zijn verrassende prestatie een lelrjke val in de dertiende etappe, waardoor het moreel van de Nederlandse ploeg dermate was geschokt dat Kees Pelle- naars en zijn jongens er meteen de brut aangaven. (Zit vervolg pag. 3) 'S GRAVENHAGE, 8 Juli. Het is thans zover, dat de kabinetsformateur he denochtend zijn gewijzigd programa gaat opstellen, naar aanleiding van de op merkingen welke tijdens de besprekingen met de fractievoorzitters zijn gemaakt. Dr. Drees hoopt dit program, dat tevens de concrete resultaten van het overleg zal bevatten, hedenmiddag op schrift te stellen, waarna het onmiddellijk aan de fractievoorzitters kan worden toegezonden. Aangezien de fractievoorzitters de formateur hebben toegezegd, uiterlijk Donderdagmorgen schriftelijk antwoord te kunnen geven, mag worden verwacht dat de respectieve fracties morgen in de loop van de dag opnieuw zullen vergaderen. Er is geen gemeenschappelijke samenkomst meer afgesproken, maar de mogelijkheid bestaat uiteraard, dat een of meer fractievoorzitters alsnog samen met Dr. Drees willen overleggen; al dan niet op grond van de door de fracties te' maken opmerkingen. Ziehier het resultaat van het overleg, dat dr Drees gisterochtend en gister^ avond gedurende vier tot acht uren pleegde met mr Donker, prof. Romme, dr Schouten en de heer Tilanus. Ge durende de middaguren werd het over leg onderbroken teneinde de minister president in de gelegenheid te stellen de vergadering van de ministerraad, welke als altijd op Maandag werd ge houden, bij te wonen. Uit het boven staande mag men o.i. concluderen, dat om het voorzichtig uit te drukken positieve resultaten thans verre van onmogelijk zijn. Om de candidaiuur voor hei presidentschap der VS r\E strijd om de candidatuur voor het presidentschap is thans op de republi- v kcinsc conventie in Chicago in alle hevigheid begonnen. Weliswaar zijn op het ogenblik nog slechts voorpostengevechten gaande, maar deze worden even verbitterd gevoerd als naar verwachting de beslissende slag. Een van de twist punten, waarover thans gestreden wordt, is de vraag, af de „betwiste" gedele geerden zullen mogen meestemmen over de bezetting van de zetels der conventie. De aanhangers van Eisenhower hebben een voorstel ingediend, deze vraag ont kennend te beantwoorden. Wordt dit aangenomen, dan verliest Taft ten minste vijftig van zijn stemmen. Hij heeft er echter al 510 en er zijn hem nog 27 toege zegd. Naar wij nog nader vernemen is aan het, bij verschillende fracties bestaan de bezwaar, dat het basisprogram zo vaag en algemeen was, in zoverre te gemoet gekomen, dat verschillende punten in onderling overleg nog meer zijn uitgewerkt, zonder overigens in details af te dalen. Zoals vanzelf spreekt stonden de door velen van beslissende betekenis geachte besprekingen van dr Drees met de vier fractievoorzitters, Maandag de gehele dag in het middel punt der belangstelling. Vol spanning werd in de parlemen taire kringen op 't resultaat van deze gewacht. Vooruitlopen op dit resultaat wenste echter niemand. Voor het overige vroeg nog het schrijven de aandacht, dat het Tweede Kamerlid, mej. mr Corrie Tendeloo (P. v. d. A.) heeft gericht aan de kabi netsformateur. In dit schrijven dringt zij erop aan, dat de regering in een eventueel op te stellen regeringspro gram of een eventueel af te leggen regeringsverklaring duidelijk zal doen uitkomen, dat zij het reeds geruime tijd geleden door de toenmalige minister Wijers bij de Tweede Kamer ingedien de wetsontwerp tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de vrouw, zal handhaven. Tevens wordt in het schrijven ver zocht bij het vormen van een kabinet de benoeming van althans één vrouw als minister of als staatssecretaris in ernstige overweging te willen nemen Wat dit laatste punt betreft gaf men' r politieke kringen, de Nederlandse vrouw vooralsnog zeer weinig kans. Ook verschillende organisaties, zoals de beweging der Europese federalis ten, en de stichting „Door dé Eeuwen Trouw" richtten zich tot de kabinets formateur met het doel haar speciale verlangens en gezichtspunten te be pleiten. Ike v/int de eersie slag MEN WEET, waarom het in deze kwestie gaat. Eisenhowers aanhang heeft de beschuldiging uitgesproken, dat het in een aantal staten bij de aan wijzing van de gedelegeerden naar de conventie niet eerlijk zou zijn toege- gan. Een commissie, waarin Taft de meerderheid heeft, moet nu een uit spraak in al deze gevallen doen. Eisenhowers aanhang heeft nu voor gesteld, de gedelegeerden waarover nog een uitspraak moet vallen, niet te laten meestemmen. De conventie heeft gepoogd een oplossing voor deze kwes tie te vinden, maar men kon niet tot een compromis komen. Nadat een vooraanstaand Luthers predikant gistermorgen een kort wij dingswoord had gesproken, zouden de algemene debatten beginnen. Voordat het zover kwam, ontstond er eerst nog een twist over de microfoons. De aan hangers van Eisenhower wisten, dat deze ononderbroken met de luidspre kers verbonden zouden blijven, opdat iedere afgevaardigde het woord zou kunnen nemen. De voorzitter, Gabriel- son, meende echter, dat de microfoons uitgeschakeld dienden te blijven tot dat de voorzitter een afgevaardigde het woord verleende. Er ontstond een groot tumult. Velen drongen zich naar voren en verschenen tussen de afge vaardigden op het spreekgestoelte. Ten slotte werd de rust hersteld en begon het debat over het voorstel- Eisenhower. (Zie vervolg pag. 3) De 35-jarige H. G., gewoond heb bende te Breda, is in het Hollands Diep bij Willemsdorp verdronken. De affaire-Schallenberq nE vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer heeft na bestudering van het dossier- Schallenberg, dat haar in Januari door de Minister van Justitie werd over handigd, een rapport opgesteld, waarin o.m. het oordeel wordt uitgesproken dat het onderzoek naar de dood van de heer Schallenberg geleden heeft on der een gebrek aan coördinatie, waar door ook het dossier een verwarde in druk maakt. De commissie acht het betreurens waardig, dat eerst op 25 April 1951, dus ruim anderhalf jaar na het overlijden van de heer Schallenberg, tot vordering van een gerechtelijk vooronderzoek is overgegaan. Niettemin is de commissie van oordeel, dat het nutteloos is, nu in middels bijna drie jaren sedert het overlijden zijn verstreken, het onder zoek te heropenen, vooral nu er geen concrete aanwijzingen in de een of andere richting zijn verkregen. Het spreekt echter vanzelf, aldus het rap port, dat de politie haar aandacht op deze zaak gevestigd zal moeten houden. De commissie kan niet nalaten, er bij deze gelegenheid de aandacht op te vestigen, dat de organisatie van het op sporingsonderzoek in zaken van grote omvang en ingewikkeldheid te wensen overlaat. De samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie is in dergelijke za ken niet altijd voldoende. De commis sie is van oordeel, dat de procureurs generaal ieder zouden dienen te be schikken over ten minste één opspo ringsambtenaar in de rang van commis saris van politie en van de met diel rang overeenkomende ontwikkeling, op leiding en ervaring. Zulk een ambte naar zou in moeilijke zaken èn tegen over de verdachten èn tegenover de getuigen èn tegenover andere politie ambtenaren een overwicht bezitten, dat de rijksrechercheurs, op wie men thans een beroep moet doen, dikwijls missen. Van een zekere animositeit tussen ge meente- en rijkpolitie zal geen sprake meer mogen zijn. Gistermorgen werd de bijna 16- jarige mejuffrouw J. M. K. uit Voor burg op de Binckhorstlaan te Den Haag aangereden door een motor met zijspan. Mej. K. is ter plaatse overleden. Het aantal bij de Arbeidsbureaux ge registreerde mannelijke werklozen daalde in de maand Juni van 113.684 tot 106.569, t.w. 74.426 geheel werklozen (vorige maand 80.939), 31.183 DTJW- arbeiders (31.765) en 960 geheel werk loze wachtgelders (980). De daling der werkloosheid was voornamelijk het gevolg van de verbe terende situatie in de bouwnijverheid en de bedrijfstakken welke met het bouwbedrijf verband houden, en van het voor enkele andere bedrijfstakken gunstige seizoen. De werkloosheid daalde onder de bouwvakarbeiders van 20.626 tot 17.221, de metaalarbeiders van 10.222 tot 9516, de textielarbeiders van 2785 tot 2525, het transportpersoneel van 7497 tot 6952 en de losse arbeiders van 19.576 tot 19032. Onder de veenarbeiders steeg de werkloosheid van 1082 tot 1176 en on der de landarbeiders, voornamelijk ten gevolge van het droge voorjaarsweer en de daardoor vroegtijdig beëindigde verzorging der gewassen, van 13.828 tot 14.512. De provincie Noord-Holland telt mo menteel 18219 werklozen tegen vorige maand 19365 en eind Juni 1951 10538. Op iedere duizend mannelijke beroeps beoefenaren zijn in onze provincie thans 32 werklozen. De zes personen, die ervan verdacht worden betrokken te zijn bij de moord op de Haarlemse scheepsbouwer J. Dokmans, wiens stoffelijk overschot de vorige week uit het Spaarne werd op gehaald, zijn thans voorgeleid aan de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank. Na hun verhoor zijn drie van hen vrijgelaten, n.l. de twee doch ters van het slachtoffer en de 18-jarige J. B., die de dader van de moord heeft geholpen het ontzielde lichaam van de scheepsbouwer in het Spaarne te doen verdwijnen. De dader, de 24-jarige H. S., blijft in voorarrest. Ook de zoon en de echtgenote van de vermoorde, be vinden zich nog in verzekerde bewa ring. Donderdag zal naar men verwacht in „Artis" een nieuwe wereld opengaan; de wereld van het kleine, dfte wordt ondergebracht in een oude zebrastal. In een schemerige ruimte wordt op twaalf ronde schermen datgene ge projecteerd, wat een natuuronderzoe ker waarneemt bij een blik in het mi croscoop. „Artis-Microwereld" brengt hiermee iets, dat in geen enkele die rentuin ter wereld vertoond wordt. Voor de projectie worden gewone mi croscopen gebruikt. Aan het micros coopglaasje hangt een druppeltje vloeistof, waarin zich die hele wonder wereld bevindt, welke met het blote oog niet kan worden waargenomen. Via een spiegeltje onder een hoek van 45 graden wordt het 150 maal vergrote beeld op het ronde scherm geprojec teerd. In het televisieprogramma van de NCRV zal Dinsdagavond a.s. een reportage van Artis' microwereld wor den uitgezonden. Zondag zijn in West-Berlijn 600 ballonnen opgelaten, bestemd voor Oost- Berlijn en Oost-Duitsland. De naar het Westen gevluchte inspecteur van de Oostduitse volkspolitie, Rudolf Dulling, beschuldigt hierin Moskou van broedermoord, daar Moskou de volkspolitie opdracht heeft gegeven op iedere Duitser te schieten, die Amerikaanse wapens draagt. vrouwen naar het ziekenhuis St. Anto- niushove te Voorburg moesten worden overgebracht. Naar wij van de directie van de was inrichting vernemen is bij het bewer ken van overalls van een grote indus trie, gedurende het strijken van deze - stukken een gas ontsnapt. Een aantal urijfsongeval voorgedaan, tengevolge vrouwen en meisjes van het personeel Gistermorgen heeft zich in de N.V. ^itserse wasinrichting en ververy te Rgswijk aan de Geestbragkade een be- waarvan een en twintig meisjes en Verwachting tot Woensdagavond: MINOSVARM Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien, voornamelijk in de avond en nacht. Zwakke tot matige ver anderlijke 'ind. Minder warm. WOENSDAG: Zon op 4 31. ondei 20.58 Maan op 2? 22 onder 6 47 is onwel geworden. Op advies van de bedrijfsarts zijn de desbetreffende vrouwen naar Antonius- hove vervoerd. Zestien van de een en twintig vrouwen hebben nog gisteren du ziekenhuis verlaten. De toestand van de overige vijf is eveneens gunstig. De politie en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in naar de mogelijkheid vai de aanwezigheid van schadelijke bestanddelen in de overalls bij de aan- biedine aan de wasserij. De GGD in Voorburg hoeft zijn hulp nog aangeboden, zo vernamen wij van een andere zijde, doch men heeft hier van geen gebruik gemaakt. HE Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger te Bogota heeft medegedeeld, dat Prins Bernhard een uitnodiging van de Columbiaanse regering, om een bezoek aan het land te brengen, heeft aanvaard. Hij zou dit doen na de opening van de tentoonstelling van Nederlandse producten in Mexico. Het bezoek zou mogelijk tussen acht en twaalf November worden gebracht. Het A.N.P. kon Maandagavond geen officiële bevestiging van bovenstaand bericht verkrijgen. Het mag echter niet uitgesloten worden geacht, dat de Prins na zijn verblijf in Mexico een of meer Zuidamerikaanse staten zal bezoeken. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zal een bezoek aan Bogota op het program staan. Geladen atmosfeer in Wesiduiis parlemeni IJOEWEL de politieke atmosfeer rond het witte Parlementsgebouw aan de Rijn te Bonn tot het uiterste geladen is, betreedt de 76-jarige Bondskanselier, Ade nauer, Woensdag en Donderdag vol vertrouwen de ring waarin de parlemen taire strijd om de ratificatie van de Europese verdragen zal worden uitgevoch ten. Ofschoon Adenauer zelfs zijn eigen coalitie niet geheel heeft kunnen win nen voor een uiterst snelle ratificatie, hoopt hij toch, dat een kleine meerderheid van het parlement de plannen tot militaire inschakeling van de Bondsrepubliek bij de Westerse verdediging zal goedkeuren. Adenauer weet echter, dat het toch in het gunstigste geval herfst zal worden eer de Duitsers definitief banden met het Westen zullen hebben aanvaard. Dat de debatten fel en langdurig zullen zijn is te verwachten. Het belangrijkste criterium voor de verdragen is namelijk: in hoeverre deze dienstbaar zuilen kunnen worden gemaakt aan de Duitse hereni ging. De herhaalde verkiezingswinsten van de socialisten hebben getoond, dat ook in het volk op dit punt grote aarzeling aanwezig is. eindelijke doel van de thans gevoerde politiek is. Adenauer is van mening, dat slechts de kracht van een verenigd Europa de Russen ertoe zal kunnen brengen, achttien millioen Oostduitsers uit hun greep los te laten. Een terug keer van West-Duitsland op de thans ingeslagen weg der militaire aanslui ting is onmogelijk, zo verklaart Ade nauer. Een accoord met de Sowjet- Unie is slechts dan aanvaardbaar, als Rusland het herenigde Duitsland vrij zou laten zich bij het Westen aan te sluiten. Neutraliteit zou Duitsland in een gevaarlijk isolement voeren, zodat ook deze wens van de Russen niet kan worden ingewilligd. Te hoge prijs. Adenauers tegenstanders en met hen vele twijfelaars uit zijn eigen rijen menen, dat Duitsland en zijn partners, bereid moeten zijn de Russen een prijs te betalen voor hun aftocht uit Oost- Duitsland. Deze zou moeten bestaan in het uitsluiten van Duitsland uit de plannen voor Europese eenmaking, althans uit de militaire plannen daar toe. Adenauer stelt hier tegenover, dat Duitsers op het stuk van de Duitse eenheid alleen maar eisen hebben te stellen, op grond van het natuurlijke recht van een volk op zijn eenheid. (Zie vervolg pag 3). Woensdag als Adenauers wetsvoor stellen in eerste lezing komen, zal de Bondskanselier een poging doen om de laatste weerstanden in de regeringsfrac ties nog te overwinnen. Zijn rede, waarin hij de verdragen verdedigt zal drie uur duren en hij verwacht, dat zijn toespraak historische betekenis zal krijgen. Men kan aannemen, dat Ade nauer de drie uren voornamelijk zal besteden om het volk, dat de debatten in de Bondsdag via de radio kan vol gen, ervan te overtuigen, dat de her winning van Oost-Duitsland het uit- MADAT kortelings reeds minister Mulderije en staatssecretaris Kranenburg in een nota aan de Eerste Kamer uitgebreide inlichtingen hadden verstrekt over de zaak Menten, heeft thans ook de vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer haar licht over deze affaire laten schijnen. Zij heeft alle dossiers, welke op deze en de daarmee samenhangende kwesties betrekking hadden, bestudeerd »n haar bevindingen samengevat in een aantal conclusies. Deze dekken in belangrijke mate de mededelingen van de beide be windslieden. De voornaamste conclusie is wei, dat uit niets is komen vast te staan, dat er bij wie ook een vooropgezette bedoeling heeft bestaan om Menten te beroven. W/EL meent de commissie, dat er bij het onderzoek naar deze affaire 'n aantal fouten is gemaakt. Zo was het onjuist, dat een ambtenaar bij de gemeentepolitie te Bloemendaal is be last met het onderzoek naar de beweer de diefstallen, die als gewezen arres tatie-officier bij de B.S. mede ver antwoordelijk zou kunnen worden ge acht voor onregelmatigheden, welke zich zouden hebben voorgedaa.i. Men had zelfs de schijn moeten vermijden. Onjuist was het ook. dat enkele poli tiemannen, die met het onderzoek in de diefstalzaak waren belast, ook verhoren hebben afgenomen in het politieke proces-Menten. Afgezien van dit alles heeft de Bloemendaalse politie het on derzoek naar de diefstallen over het geheel genomen behoorlijk verricht. Alleen heeft men te laat een recher- chelijst van de beweerdelijk vermiste goederen doen uitgaan. De commissie acht het verder een onbewezen beschuldiging, dat de le den van de Bloemendaalse politie me de schuldig zouden zijn aan de dief stallen van vier schilderijen. De gang van zaken bij ie medeneming van deze doeken is ,'chter onjuist geweest. Er is echter geen kwestie van elkaar dekken of van „deze zaak in de doof pot" stoppen. Door niets is evenwel be wezen, dat de goederen, die ais gesto len worden opgegeven, op het moment van Mentens arrestatie daar ook in derdaad zijn geweest. De bewaking van het huis van Menten heeft te wensen overgelaten. Daardoor zijn er kleinig heden gestolen, echter van zo onder geschikte betekenis, dat vervolging geen zin zou hebben. Het onderzoek van de Haarlemse rechter-commissaris is voortreffelijk en zeer volledig geweest. De commis sie spreekt hierover haar grote waar dering uit en heeft er geen enkele se rieuze aanmerking op. De commissie betreurt het verder, dat er eerst op 30 Augustus 1950 een gerechtelijk vooi- onderzoek is gelast in de diefstalzaak. Dit had veel eerder moeten gebeuren, vooral toen bleek dat het onderzoek van de rijksrecherche niets opleverde. Een vruchtdragend onderzoek is thans vrijwel onmogelijk geworden. Echter is niet te zeggen, of een vroeger onder zoek door de rechter-commisaris wel tot een beter resultaat zou hebben ge leid. De kans daarop is ongetwijfeld niet groot. De commissie ontkent tenslotte, dat er een muur zou bestaan die niet te doorbreken is en waardoor elk onder zoek tot mislukking is gedoemd. Nadat overleg is gepleegd tussen de speciale bondscommüsie en de vereni ging van eerste klassers is de compe titie-indeling voor het seizoen 1952/1953 door het bestuur van de KNVB als volgt vastgesteld: Afdeling A: VSV, Ajax, RCH, EDO, Wageningen, Enschedese Boys, DOS, Frisia, Volewijkers, NEC, Zwolse Boys, GVAV, Sneek en Heracles. In totaal zes clubs uit het Westen, vijf uit het Oosten en drie uit het Noorden. Afdeling B: Stormvogels, Haarlem, DWS, Leeuwarden, AGOW, Vitesse, Heerenveen, Be Quick, Het Gooi, En schede, Elinkwijk, Blauw Wit, Go Ahead, Achilles. Uit het Westen zes clubs, uit het Oosten vier clubs en uit het Noorden vier clubs. Afdeling C: Willem II, Sparta, BW, VVV. MVV, Emma, SW, Juliana, HBS, Sittardia, Brabantia, Longa, Theole en Excelsior. Uit het Oosten één club, uit het Westen vijf clubs, uit Zuid I en Zuid II tezamen acht clubs. Afdeling D: Hermes DVS, Eindhoven, PSV, Feijenoord, Limburgia, Bleijer- heide, Xerxes, Noad, NAC, ADO, Mau- rits, RBC, DHC en TEC. Uit het Oos ten én club, uit het Westen vijf clubs en uit Zuid T en Zuid II tezamen acht clubs. Uit het Nomden zijn zeven clubs ver tegenwoordigd, uit het Zuiden tezamen zestien clubs, uit het Oosten elf clubs en uit het Westen twee en twintig clubs.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1