1/ Nogmaals de vliegende schotels Cam. Pom en de blauwe vaas Als het hart spreekt m Australische geen inte Kanaal van naar Gezichtsbedrog of wapen van een tweelingplaneet? United States ingehaald in Southampton Russen bezorgden de VS huisvestingszorgen PURMERENDER MARKT Ontsnappingspogingen op het eiland Koje TAPIJTENSMOKKELAAR VEROORDEELD Proces tegen vijf monniken in Joegoslavië DE „ASPHERON" NAAR ODESSA VERTROKKEN Frankrijk contra de V.S. voor Internationaal Gerechtshof De Brifse spoorwegarbeiders achter Bevan Sproeten? SPRUTOL Landbouwveiligheidsbesluit Scheepvaartberichten Een Groninger kustvaarder in Denemarken gestrand Het Radioprogramma KERKELIJK NIEUWS Opium-smokkel ontdekt Glinsterende la> Tussen Bordeau) Marseille WOENSDAG 9 JULI 1952 B Jai da nl< «ei dii „ri lijl ve in: wi da kc ie *ii di oc la w «t ZC H ft] J st (Van onze correspondent te New York) DAT)IO- en televisie-komieken hebben de volste gelegenheid gehad de mens heid de draak met zichzelf te doen steken over de wonderbaarlijke „vliegende •chotels", die nog telkens in tal van delen van de wereld maar in het bijzon der in de Verenigde Staten worden waargenomen. Zij hebben de „experts" en de „geleerden" terecht bespot. Want geen hunner is er alsnog in geslaagd het mysterie van de vliegende schotel te doorgronden. De deskundigen zijn er nog al ontmoedigd door. Want in dit bijzondere geval kunnen zij zich niet eens verbergen achter de blinde muur van „wij weten wel wat het is, maar wij spre ken er niet over: het is iets van nationaal belang en dus top secret". Geen won der, dat tal van overheidslichamen zich het liefst van de affaire der vliegende «chotels willen afmaken met de opmerking, dat al deze waarnemingen van de geheimzinnige schijven onzin zijn. Amerikaanse luchtmacht heropende het onderzoek [VE Amerikaanse luchtmacht stelt zich op een ander standpunt. Hoge offi cieren van het Vliegtechnisch Inlich- tingencommando hebben thans officieel erkend, dat er van de talloze waarne mingen van mysterieuze 'hemelver schijnselen ongeveer 800 zijn, die vol ledig betrouwbaar zijn. „Eerlijk ge zegd," aldus een zegsman van dit be langrijk commando, „wij kennen de fei ten niet. Wij weten niet wat deze vlie gende schotels of zij schijf- of si- gaarvormig zijn precies betekenen. Het is onze taak om daar achter te komen en het uit te vinden." Elke maand komen er bij dit com mando gemiddeld tien bruikbare nieu we waarnemings-rapporten binnen. Te veel om de zaak naast zich neer te leggen. De theorieën, die tot dusver omtrent de vliegende schotels zijn ont wikkeld, kan men als volgt samenvat ten: 1. Vliegende schotels zouden een vorm van luchtspiegeling kunnen zijn, een vorm van optisch bedrog van eenzelfde orde als een fata morgana. Lichtre- flexen zouden er de oorzaak van kun nen zijn, of mogelijk electrische ontla dingen in de hogere lagen der atmo sfeer. Zij zouden evenzeer het gevolg kunnen zijn van een verplaatsing van de positie der aarde in het heelal. Even min is uitgesloten, dat de vliegende schotels een optische illusie zijn, ver oorzaakt door bepaalde chemische re acties plaatsvindend in de hogere luchtlagen als gevolg van atomisch on derzoek. Belangrijke aanwijzing I7R bestaat een frappante aanwijzing in deze richting. Het Vliegtechnisch Inlichtingencommando heeft alle waar nemingsrapporten gesorteerd op be trouwbaarheid van de waarnemers en op de mogelijke uitleg, die aan de waarneming zou kunnen worden ge geven. Daarbij is gebleken, dat ruim zestig waarnemingen, die door de be trouwbaarste en technisch meest erva ren personen zijn gedaan en waarbij het grootst mogelijke detail van het geen er gezien werd kon worden vast gelegd, de autoriteiten van het com mando voor de grootste moeilijkheden hebben geplaatst. Men beschikt hier over de meest volledige gegevens, die elkaar bijna volkomen dekken maar men kan ten aanzien van deze waar nemingen slechts weinig conclusies trekken. Er is echter één conclusie, die on weersproken is: Deze ruim 60 waarnemingen geschie den stuk voor stuk in de nabijheid van eentra waar experimenten met atoom energie plaats vinden. De conclusuie neigt naar twee kan ten: Ofwel de „vliegende schotels" zijn een optische illusie, ofwel een chemi sche reactie op een bepaalde menging van elementen in de atmosfeer doch wellicht ook zijn de vliegende schotels een element van spionnage, dat zich juist hierop concentreert. 2. In dat laatste geval zijn de vlie gende schotels een product van men senhand. Waaraan men onmiddellijk en met respect toevoegt, dat in dat geval de uitvinder een machtige voorsprong heeft op de Amerikaanse technici. 3. Een derde mogelijkheid, die naar stig onderzocht wordt, is dat de vlie gende schotels van een andere planeet afkomstig zijn mogelijk van een „tweeling-aarde" of van Mars. Uitgebreide studie WAT de techniek, of de oorzaak van de mysterieuze schotels moge zijn, de eerste taak is, om het voorwerp te „determineren". Het luchtmachtcom mando heeft thans de fondsen tot zijn beschikking om met dergelijke studies een begin te maken. Een groot aantal speciale camera's zijn thans geconstru eerd, waarin een bijzonder gevoelige film wordt gebruikt Op deze film zal de lichtstraling van de vliegende scho tels worden vastgelegd. Naar gelang van de chemische reactie op deze film zullen de technici kunnen nagaan van wat voor aard deze lichtstraling is en mogelijk ook: waardoor deze lichtstra ling is veroorzaakt. Radar, Sonar en theodolieten zulten eveneens gebruikt worden bij de po gingen om na te gaan waarvandaan de vliegende schotels precies komen en waaruit zij bestaan. Zodra dit werk enigszins gevorderd is, zal men althans over de wetenschap pelijke feiten beschikken op basis waarvan verdere speculatie omtrent de aard van deze vreemde lichamen mo gelijk wordt. Jan Publiek in de V. S. is doorgaans zo geduldig niet. In elke huiskamer en iedere familiekring, waar Science Fric tion gelezen wordt, huldigt men uiter aard een eigen theorie. Voor de bekende Amerikaanse teke naar Oskar Lebeck is de aanhoudende discussie over dit onderwerp aanlei ding geweest om een pakkende nieuwe ..comic strip" te lanceren, waarin hij in de bekende Cartoon-vorm de mo gelijkheden van het bestaan van een tweeling-aarde, louter bewoond door een agressief Amazonenras, heeft ont wikkeld. Deze dames reizen per vlie gende schotel en bereiden zich voor om het gemengde gezelschap op de oude planeet aarde uit te roeien. Wij hebben het Vliegtechnisch Inlich tingencommando gevraagd, hoe weten schappelijk Lebeck's voorstelling wel is. De zegsman trok zich bijna de haren uit het hoofd. „Hebben wij het niet druk genoeg," riep hij uit, „om ons ook nog met Amazonen-rassen op de Twee- lingaarde te bemoeien?" A^erilca's^^ groofste passagiersschip, Geen fcoQS op2e# verondersfeld Het was gistermorgen bijna cveral op te merken dat de warmte geen voor delige invloed op de handel had. De handel in vette koeien was al heel stug. Er werden lagere prijzen geboden, maar toen later bleek dat de vraag toch wel iets het aanbod overtrof, zette de handel goed door en werden de prijzen van de vorige week bereikt. Op de gelde markt was het heel kalm, maar op de verse markt kon men goed bemerken dat de hooibouw nu alloopt, daar er heel wat meer belangstelling was. De verkoop was echter nog maar matig. De vraag naar nuchtere kalveren voor de slacht was goed, maar toch waren de prijzen niet best. Voor de fok was de vraag in de vroege ochtenduren minder. Wat later op de dag leefde de handel iets op, maar sloot weer stroef. De verkoop van vette kalveren was stroef. Het aanbod van vette varkens was weer zeer gering, hetgeen de han del ten goede kwam, daar ook de be hoefte niet groot is. De hoogste note ring werd door enkele gemaakt, de meeste varkens gingen van f 2.10 tot t 2.20 van de hand. De vette zeugen hielden zo ongeveer op f 2.10 stand. Op de biggenmarkt was het zeker de warm te, welke een stugge markt veroorzaak te, waardoor ook de prijzen lager wer den, Voor de fokzeugen bleek belang stelling te zijn. Ook de wolveemarkt had een slechte dag: een gering aanbod, weinig vraag en een stugge handel. Het zelfde beeld bood de bokken- en geiten markt. De paardenmarkt was zeer stil, evenals de pluimvee. Hier was het aan bod klein en de handel kalm. PURMEREND. 8 Juli 1952: Aangevoerd 431 runderen, waaronder 140 vette koei en van f 2.20—f 2 90 per kg., stug, af loop iets beter; 85 melk- en kalfkoeien van 645 tot 1050 p. stuk, stil; 192 Gelde koeien van 650—825, matig; 40 vette kal veren van 150—310, stug; 479 nuchtere kalveren v. d. slacht van 40.90, goed; Nuchtere kalveren v. d. fokkers var 60—110. kalm; 14 stieren van 645—1850. stug; 201 vette schapen van 90—130, stug; 336 Lammeren van 5880, stug; 30 Bokken en geiten van 1060, stug; 97 vette varkens van 2.102.27 p. kg., kalm; Schrammen van 5092, stug; 617 Biggen van 48/54-56/80, stug; 21 Fok zeugen van 350480, matig: 40 Paar den van 675—1075, stil; Totaal 2293 die ren 2000 Oude kippen en hanen, rode en witte van 1.90—2.10 p. kg.; 150 Oude kippen en hanen, blauwe van 2.10—2.25 per kg.: 2400 Jonge hanen, rode en wit te van 2.10—2.30 per kg.; 200 Jonge ha nen. blauwe van 2.702 80 per kg.; 250 Eenden van 1.1.50 p. stuk: 300 Ko nijnen vanl.- -8 50 per stuk. 3000 Kip peneieren van 15—15.50 p. 100 stuks. 800 Eendeneieren 10.- per 100 stuks. de T,United States", die de blauwe wim pel op de „Queen Mary" heeft ver overd, is Dinsdagavond onder geloei van sirenes de haven van Southampton binnengevaren. Het schip werd door ongeveer 20.000 mensen op enthousias te wijze begroet. Een armade van klei ne schepen en sleepboten ging de „United States" tegemoet en vliegtui gen doken ter begroeting. De kade was met vlaggen versierd en er werden vuurpijlen afgeschoten en serpentines naar het schip geworpen. Een woordvoerder van de „United States" verklaarde, dat een poging zou worden gedaan het record op de Oost west route,, dat in 1937 door het Fran se schip „Normandie" is gevestigd, te breken. De „Normandie" deed drie da gen, 22 uur en zeven minuten over de afstand, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 31.20 knopen. De „United States" vertrekt Donderdag naar New York. Opnieuw heeft een aantal gevangen nen op het eiland Koje in de afgelopen week gepoogd te ontsnappen. Twee Noordkoreaanse krijgsgevangenen wer den doodgeschoten, toen zij probeerden, onder een prikkeldraadversperring door te kruipen en geen gehoor gaven aan het bevel om terug te keren. Ten minste vier en twintig man zijn ont snapt. van wie achttien weer werden gepakt. De Antwerpse groothandelaar Henri de Smet is door de rechtbank te Ant werpen veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf wegens het smokkelen op grote schaal van tapijten naar Ne derland. De gesmokkelde tapijten wer den deels verkocht in een winkel die De S. te Breda had, anderdeels aan de man gebracht door handlangers die van deur tot detfr trokken. De S. was reeds door de rechtbank te Breda veroordeeld tot 16 maanden en een boete van f 50.000, nadat hij in April 1950 in Nederland was gearres teerd. In December 1950 bevestigde het Hof te Den Bosch dit vonnis. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben gisteren verklaard, dat zij „geen bepaald boosaardig motief" aanwezig achten voor de Sowjet-weigering om de verpachting van het gebouw der Amerikaanse ambassade te Moskou te verlengen. De V.S. zouden geen offi ciële verklaring afleggen, voordat be kend werd welk nieuw gebouw zou worden aangeboden. De ambtenaren zeiden, dat de Sow- jet-Unie het gebouw inderdaad nodig kan hebben, maar zij waren van me ning, dat de maatregel ten dele bedoeld is om de Amerikaanse diplomaten dwars te zitten. In Mostar (Joego-Slavie) is een pro ces begonnen tegen vijf kloosterbroe ders, een functionaris van de rechtbank en twee andere personen „wegens het vervalsen van vrijlatingsorders voor wegens oorlogsmisdaden veroordeelde personen, onder wie vijf kloosterbroe ders". De vijf beschuldigde geestelijken zouden de functionaris omgekocht heb ben met gelden uit de kerkcollecte. PLANNEN VOOR EEN JAPANS KORPS MARINIERS Naar in Tokio is bekend gemaakt, zal Japan wellicht spoedig over een korps mariniers beschikken. Kogoro Yama- zaki, hoofd van afdeling patrouille vaartuigen van de maritieme veilig heidscommissie heeft verklaard, dat on middellijk 6000 man voor het korps ge- recruteerd zullen worden. 360 jonge officieren waren reeds opgeleid op de Amerikaanse vlootbasis te Jokosoeka. De „Aspheron", het voor de Sowjet- unie in Denemarken gebouwde tank schip, is gistermiddag uit Kopenhagen vertrokken met bestemming Odessa. Zoals gemeld, hadden de Verenigde Staten tegen aflevering van het schip geprotesteerd, omdat levering van strategisch belangrijke goederen naar landen achter het „ijzeren gordijn" in strijd is met de Amerikaanse politiek. De Deense regering had echter uitge maakt, dat het tankschip afgeleverd diende te worden, omdat het volgens een reeds in 1948 gesloten overeen komst wordt geleverd. Op vijftien Juli zal het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag de eer ste zitting houden ter behandeling van de kwestie tussen de Verenigde Sta ten en Frankrijk over de rechten van de Amerikaanse onderdanen in Ma rokko. De V.S. hebben namelijk ge protesteerd tegen een in 1948 door Frankrijk in Marokko afgekondigde importbeperking en zich daarbij be roepen op een zeer oud verdrag, waarbij Amerika werd toegestaan, vrij en ongehinderd handel te drijven met Marokko. Frankrijk heeft de zaak bij het Internationaal Gerechtshof aan hangig gemaakt. De Britse vakbond van spoorweg arbeiders, welke 400.000 leden telt, heeft zich in een resolutie uitgespro ken voor vermindering van de uitga ven voor de herbewapening. Deze is vol gens de resolutie de oorzaak van de hogere kosten voor levensonderhoud. De linkse Labourleider Aneurin Be- van heeft thans de steun van ten min ste 1.600.000 vakbondsleden, in zijn strijd voor vermindering van de uit gaven voor de herbewapening. DUITSE STAALPRODUCTIE STIJGT De Duitse productie van staal stijgt nog steeds. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden zal Duitsland dit jaar 15 millioen ton staal vervaardigen; dit getal beliep verleden jaar 13,5 mil lioen ton. Voor 1953 wordt gerekend op 16.5 millioen ton. waarmee de geschat te Duitse behoefte '.rijwel bevredigd zal zijn. Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk (Advertentie. Ing. Med.» Men schrijft ons van de zijde van de landbouwvoorlichtingsdienst: In verband met het reeds lang in werking getreden Landbouwveiligheids besluit volgt hier een kort berichtje aan belanghebbenden. Na het beveiligen van de dorsmachi nes, stropersen, combines etc. zal nu door de Arbeidsinspectie ook meer aandacht worden besteed aan de aftak- as. Alle aftakassen zullen deze zomer beschermd moeten zijn, wil men aan de eisen van de Arbeidsinspectie vol doen. Ten behoeve van hen, die hierover graag nadere inlichtingen willen ont vangen, delen wij mede, dat de In specteur van dit district van de Ar beidsinspectie Donderdag 10 Juli a.s. op de markt te Schagen zitting zal hou den in café De Beurs (Boontjes). On ze assistent voor mechanisatie zal hier bij aanwezig zijn. Een ieder, die over het Veiligheidsbesluit en over de wij ze waarop een aftakas of ander onder deel van een machine kan worden be schermd iets wil weten, kan bij deze personen de nodige inlichtingen beko men. 91. Intussen had Kareltje van de ge legenheid gebruik gemaakt om van het podium af te springen en de zaal in te rennen. Het oude beverige heertje, dat daarstraks nog op de arm van Piet Pak- kum gesteund had, was plotseling weer jong geworden. Het publiek, dat er niets van begreep, had met open mond toegekeken en niemand dacht er aan om het verschrikte oude heertje met zijn vaas tegen te houden. Maar Billie v/as niet van plan om zijn compagnon te laten ontsnappen. Zonder de flauw gevallen mevrouw Babbelgraag ook maar één blik waardig te keuren sprong hij het oude heertje achterna. „Hier jij", riep hij. Mam- Kareltje rende voor zijn leven. Tot n ongeluk ech ter kreeg Billie zijn lange baard te pak ken en gaf er een forse ruk aan. En tot grote verbazing en ontzetting van het stomgeslagen publiek rukte hij het ar me oude heertje zijn baard af! Maar Pim, Pam en Pom, die evenals de an deren toeschouwers met open mond hadden toegekeken, herkenden eens klaps het oude mannetje zonder zijn baard! „Dat is Kareltje," riep Pim. Houdt de dief, houdt de dief!' riepen Pom en Pam en probeerden zich uit de rijen los te maken. (Advertentie. Ing Med.) Akkrumdijk, 7-7 van A'dam naar Oost- Af rika. Amsteldijk, New YorkR'dam. 7-7 te Antwerpen Ariadne, 6-7 van Gi braltar naar Antwerpen Amstelpark, 9-7 van Baltimore te Antwerpen ver wacht Amstelkerk, A'damW.-Afrika, 7-7 te Freetown Amstelvaart, 9-7 van Threerivers te A'dam verwacht Breda, A'dam—Valparaiso, 7-7 van Curasao naar Cristobal Blitar, JapanR'dm, 7-7 van Hongkong naar Manilla Bloemfontein, pass. 8-7 Vlissingen van Antwerpen naar A'dam Ceram, CalcuttaR'dam, 7-7 van R'dam te Bremen Congostroom, A'damW.-Afrika, 8-7 van Takoradi naar Cape Coast Caltex Nederland, Sidon— R'dam, pass. 7-7 Gibraltar Caltex The Hague, 7-7 van Sidon te R'dam Cal tex Utrecht, SidonR'dam, pass. 7-7 Kaap Silleiro Clavella, 7-7 van R'dam naar Kopenhagen Edam, 8-7 van New York te R'dam Groote Beer, New York R'dam, 7-7 200 mijl west-zuidwest van Kaap Clear Heemskerk, R'dam—Syd ney, 8-7 te Marseille Johan van Ol- denbarnevelt, Sydney—A'dam, 7-7 570 mijl zuidoost van Ceylon naar Aden fttersum. Nordenham—St. Laurens, pass. 7-7 Kaap Ray naar Montreal. Kerto- sono, 7-7 van R'dam naar Tandjong Priok Loosdrecht, CalcuttaR'dam, 7-7 te Bombay Manoeran, A'damMakassar, 8-7 te Djibouti Noordam, New York— R'dam, 7-7 510 mijl oost van Kaap Race Oranje, A'dam—Indonesië, pass. 7-7 Malta naar Port Said Poelau Laut, Java—A'dam, pass. 7-7 Kaap St Vincent naar Le Havre Rotti, 7-7 van Makassar te A'dam Salland, Buenos Aires—A' dam, 8-7 te St Vincent Slamat, Indo nesiëNew York, 7-7 van Djibouti naar Marseille Soestdijk, JavaNew York, 7-7 van Halifax naar Boston Tibia, HamburgCuragao, 7-7 van Kiel Veen- dam, R'damNew York, 7-7 dwars Kaap Sable Waterman, New York—R'dam, 7-7 200 mijl zuidoost van Sable Eil. Weltevreden, San FranciscoCalcutta, 8-7 van Cebu te Miri Westland, A'dam —Buenos Aires, pass. 7-7 Finisterre Willem Ruys, Tandjong PriokR'dam, 7-7 530 mijl west ten zuiden van Minikoy naar Suez Zeeland (KRL), New York —Java, 8-7 te Surabaja Zuiderkruis, R'damHalifax, 7-7 560 mijl oost-noord oost van Kaap Race. De tweehonderd ton metende Gro ninger kustvaarder „Oldambt" is gis termorgen vroeg gestrand bij de ingang van de Limfjord, het water dat Noord- Jutland dorsnijdt. Het schip was met 166 ton cokes op weg van Emoen naar de aan de Limfjord gelegen plaats Krik. FEUILLETON Y\ V Vs; 65) „Hoe voelde je je toen wel, Janet?" „Ik wenste, dat ik maar dood was," antwoordde Janet eenvoudig. „Ja. 't is een ellendig gevoel, niet waar?" „U bedoelt toch niet, dat meneer Jackson óók getrouwd was, juffrouw?" „Jawel, Janet. En dan was er nóg een ander, maar vertel het niet aan Susan of wie dan ook. En ik had liever niet. dat moeder het zou horen." „O, juffrouw!" riep Janet uit. Waar na ze er vol afschuw op liet volgen: „Op mijn woord, juffrouw, mannen zijn schavuiten!" Joan ging naar de badkamer en be dacht. dat lit commentaar wel een tikje te „algemeen" was. Niet alle mannen waren schavuiten, zoals Benny en Her- bert. Daar had je b.v. Jinks ze vroeg zich en passant af. waarom Heather zo gesteld was geweest op Barbara's goed keuring. Ja, nu herinnerde zij, Joan, zich, dat hij Barbara wel eens eigenaar dig had aangekeken. En deze had ook soms wat vreemd gedaan. Intussen, wat ging het haar, Joan, eigenlijk aan? De hoofdzaak was, dat Heather gelukkig werd. Laat in de middag kwam er een tele gram uit Amerika, terwijl Jinks op de thee was en Barbara en Joan over een bioscoopje dachten. „Dit is juist geko men." zei -Janet, die Barbara de enve loppe ter band stelde. Barbara wist niet, of ze bevoegd was, er DOOR RENEESHANN van de inhoud kennis te nemen, maar Joan hakte de knoop door, pakte haar het telegram uit de hand en voegde, onder de uitroep: „telegrammen moet je altijd openen!" de daad bij 't woord. De overigen zagen eerst verbazing, dan blijdschap op haar gezicht. Toen uitte ze een vreugdekreet. „Waarom juich je zo?" vroeg Heather. „Luister!" riep Joan met van blijd schap schitterende ogen. „Natuurlijk is het voor moeder: „Zullen Joan graag zo gauw mogelijk hier ontvangen en zo lang als ze wil laten blijven. Hank en ik zien komst verlangend tegemoet. Mildred." „Hank? Mildred? Wie zijn dat?" vroeg Jinks. „Tante Mildred en oom Hank. Lieve help, ik had er geen idee van, dat moe der me naar Amerika wilde sturen!" Joan was zo opgewonden, dat ze nau welijks kon spreken. Barbara, die haar nauwlettend gadesloeg, was blij, dat het kind zo op slag veranderd scheen. Minder dan een etmaal ge leden leek haar hart nog gebroken en nu maakte ze al plannen voor alle heerlijkheden, die ze ongetwijfeld zou beleven! „Ik geloof, dat ze een schitterend huis hebben. Oom Hank is schatrijk. Ze wonen in Washington, Jinks, maar gaan 's winters altijd naar Florida". „Hoe lang zou je er wel blijven?" vroeg Heather. „Nu, ik denk een hele tijd". Plotse ling betrok haar gezicht. „Ja, maar dat weet ik niet zeker, want jelui huwe lijk dan?" „O", zei Jinks, „dat duurt nog wel even. Heather en ik willen wachten tot ze helemaal beter is". „Och", meende Barbara, „dat zal wel niet zo lang meer duren. Dr. Ris- ling is erg tevreden met de resultaten van de nieuwe behandeling". „Ik voor mij", sprak Heather, vlug Jinks de hand reikend, „zou niet wil len beweren, dat het dr. Risling's werk is!" „Weet je wat?" hernam Joan. „Als jelui plotseling besluiten te trouwen, kan ik nog altijd de Atlantische Oceaan komen overvliegen". „Dat zou ik wel eens willen zien", grinnikte Jinks. „O, ik zou het fijn vinden!" Joan sprong op van geestdrift. „Kom, Bar bara, zullen we nu naar de bioscoop gaan?" Barbara vond het een goed idee. „Ik zal mijn mantel aantrekken", zei ze: „Als moeder soms opbelt, Heather, zeg haar dan alsjeblieft, dat ik hoop, goed gehandeld te hebben met hei telegram te openen. Zul je haar ook het grote nieuws mededelen?" „Dat weet ik nog niet. Eigenlijk zou ik het liever vertellen als ze weer hier is. Door de telefoon klinkt het zo koud en dof. Ik zal maar eens zien. wat ze zegt. Wanneer vader en zij gauw terugkomen, wacht ik maar". „Als ze je stem hoort, zal ze ook aan de telefoon we! begrijpen, dat er iets is gebeurd", zei Joan glimlachend „Er zit een klank in, die ik bepaald ziekelijk vind!" Heather wierp met een kussen naar zuslief, die het handig ontweek. Toen Joan even latei gearmd met Barbara op straat liep, gaf ze nog eens uiting aan haar vreugde. „Maar", vroeg ze nadenkend, „je houdt me toch niet voor harteloos, omdat ik zo gauw veranderd ben?" „Weineen", antwoordde Barbara. „Er blijkt uit, dat je jong en voor in drukken vatbaar bent". „Nü, ais je het zó opvat". Bij terugkeer uit de bioscoop hoor den ze, dat mevrouw Melrose weer had opgebeld. De kolonel voelde zich beter en de specialist had een veel minder ongunstig rapport over hem uitgebracht dan eerst was vermoed. Met rust en goede verzorging zou hij snel weer de oude zijn. „Ze komen alle drie morgen thuis", zei Heather. „Alle drie~' vroeg Joan verbaasd. „Ja, het schijnt dat Bryan daar linea recta naar toe is gegaan. Waarschijnlijk is hij met de vroegtrein vanmorgen vertrokken". „Nu, nu", riep Joan uit. „Dat is heel wat voor zijn doen. Bryan schijnt zijn leven te beteren". „Was dat nodig?" vroeg Jinks be langstellend. „Och, moeder en vader schenen te vinden van wèl Misschien moeder niet zozeer, want hij had bij haar al tijd een wit voetje. Pappie dacht er anders over, omdat Bryan nooit lust in werken toonde". „Nu lijkt hij ook in dat opzicht ver anderd". merkte Heather op. „Dat baantje in Zuid-Afrika kon hem an ders wel eens tegenvallen". „Zeg dat wel Vreemd, dat hij Ineens zo ver van huis gaat". „Hij ls sinds kort erg veranderd", vond Heather. „Ve horer de laatste tijd ook niet meer over zijn vele vriendin netjes". „Misschien heeft hij er geen meer" (Wordt vervolgd) DONDERDAG 10 Juli I9S2. HILVERSUM I, 402 m. 7.— AVRO. 7.30 VPRO. 8.-24.— AVRO. AVRO: 7.Nieuws. 7.15 Gramofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.Morgenwijding. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, ik west wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.— Opening der Nationale Oranjeviering 1« Breda. 12.Orgel en accordeon. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmu ziek. 13— Nieuws. 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek. 13.30 Lichte mu ziek. 14— „De jonge jaren van Thom Brown", hoorspel. 15— Voor de zieken. 16— Dameskoor en solisten. 16.35 Or kestconcert. 17— Voor de jeugd. 17.30 Militair vraaggesprek. 17.40 Gramofoon muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Mevr. A. van BeestCocural: „De verenigingen van huisvrouwen in Indonesia". 18.— Nieuws. 18.15 De Ronde van Frankrijk. 18.20 Lichte muziek. 18.55 Surinaams» volksmuziek. 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Lichte muziek. 19.45 Gra mofoonmuziek. 20— Nieuws. 20.05 Radio- Philharmoniscb orkest en soliste. 21.10 „Alles draalt om Eva", hoorspel. 22.25 Dansmuziek. 23— Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.30—24— Gramofoon muziek. HILVERSUM tl, 298 m. 7— KRO. 10— NCRV. 11— KRO. 14—24— NCRV. KRO: 7.Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische' Kalender. 8— Nieuws en weerberichten. 8.15 Gra mofoonmuziek. 9— Voor de huisvrouw. 9.40 Gramofoonmuziek. NCRV: 10— Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11— Voor de zieken. 11.45 Gramo foonmuziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12— Angelus. 12.03 Lunchcon cert. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- - mededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13— Neuws en Katholiek nieuws. 13.20 Me- tropole-orkest en solist. NCRV: 14— Promenade Orkest en solist. 14.43 Voor de vrouw. 15.15 „De Wolfsbruid", hoor spel. 16— Bijbellezing. 16.30 Strijkkwar tet. 17— Voor de jeugd 17.30 Pianoduo. 17.50 Gramofoonmuziek. 18— Nieuw*. 18.15 Mannenkoor. 18.40 „Op de Stel ling" 18.50 Gtamofoonmuziek 19.05 „Le vensvragen van alerlel aard en een pas- toraal antwoord" 19.20 Bariton en orgel. 19.40 Radtokrant. 20— Nieuws en weerberichten. 20.10 Amusementsmuziek. (In de pauze: Om 20.30: Reportage.) 21.10 Gramofoonmuziek. (In de pauze: Om 21.30 ,,'t Wespennest".) 21.55 Buitenland» overzicht. 22.15 Twee piano's. 22.45 Avondoverdenking 23— Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24— Radio Phll- harmonisch Orkest. Ned. Herv. kerk. Benoemd tot voorganger te Aalten: (Nederlandse Protestantenbond en Vereniging voor Vrijzinnig Hervorm den): C. A. NijenhuisOckhuysen té Haarlo. Gereformeerde kerken. Tweetal te Rotterdam-Charlois: M. Boukema te Rotterdam-Zuid en J. Kre- mer te Utrecht. Christelijke Gereformeerde kerken. Beroepen te Doesburg en te Rozen burg: M. Vlietstra, candidaat te Hooge- veen. Gereformeerde gemeenten. Beroepen te Waarde: W. Hage, can didaat te 's-Gravenhage. Examens. Aan de theologische hogeschool der gereformeerde kerken onderhoudende artikel 31 K. O. te Kampen zijn ge slaagd voor het prop. examen de heren J. D. Janse te Breda, J. Douma te Stadskanaal, J. S tra tint, te 's-Gravenha ge, D. Noort te Rijnsburg, T. Boersma te Enschede en K. M. van den Berg te Kampen. De Rotterdamse politie heeft aan boord van een tankschip, dat in dok ligt, in de voorpiek, bij de Chinezên- verblijven, in een opslagplaats voor scheepsbenodigdheden 10 kg ruwe opium gevonden, ter waarde van f 8000 a f 9000. Naar de eigenaars, ver moedelijk Chinezen, wordt een onder zoek ingesteld. GEB Regering trekt (Van 1 TXE ROEP VAN HET GO' eeuw geleden in feite geldzoekers uit alle delen d en in hun sporen volgden c met de fascinerende naam, gelaten. Enorme uraniumhi b(j Rum Jungle, ten Zuiden in Zuid-Australië. Ertslage dollars zal kunnen verdiene De Amerikaanse atoom in Tennessee, Kentucky er rolina kunnen net zoveel 1 bruiken als de nieuw 'Australische ertslagen ku ren. En toch hebben de: geen „uranium rush" v zoals de kreet „goud" da geleden wel deed. Nog s meeste particuliere goud- metalengravers zullen een knijpen, wanneer zij in schachten uraniumhouder vinden en zich blijven to het delven van de moment cratieve mineralen wolfra: per of goud. Bij Darwin ziet men de f wagonladingen uranium er nium bevattende ertsen carnoniet en autuniet zij groen glinsterend, terwijl euxenie.t dof bruin of zwarl niemand windt zich erg o\ kostbare wagonladingen o] In de eerste plaats kan tuurlijk nergens zijn biert met een zakje uranium, zoa kan met een zakje stofgc klompje goud, dat hier ee: heet. Doch de reden waarom tin-, wolfram- en kopergr: hoofd omdraaien, wanneet nium-ertsen zien, is dat zi min als de Drentse boer, 1 zijn akker vond, veel wijze: den. £)E uraniumproductie is door de federale regerin poliseerd. Geen enkele 1 graver kan en mag uraniui ven, verkopen of verwerken enige voordeel dat hij uit van uranium-ertsen heeft, c is, welke hem wellicht van zijde wordt verstrekt. Een dergelijke premie m; kelijk zjjn voor iemand die n doch een graver met een w de goud-, wolfram- of loopt liever niet het risico, c een betrekkelijk kleine pretr dienen zijn gehele winstgev aan de overheid kwijtraakt. Voor de particuliere gra' doende het uranium niet erf kelijk. Goudgraver J. M. hét uranium bij Hum Juni heeft tot toe 1000 pond of 8500 gulden van de overhei gen. Wellicht ontvangt hij 2.000 of 17.000 gulden voor ton uranium-oxyde welke ui hem gevonden mijn wordt j doch maximaal kan hij slee! pond of ongeveer 200.000 gi zijn vondst ontvangen. Zijn huurlieden weten mei ven van wolfram een 40.0< per jaar te maken, zodat zij ver over mogelijke urani EEN REL Als een werkelijk revolutionr zienbaar project moet de Oceaan en de Middellandse 2 parlement nog gedurende de houden. Niet alleen omdat hi 500 milliard francs gemoeid z directe verandering, die het ook een derde gedeelte van keling zal brengen. Dit verkil thans bij het parlement ingedi genootschap overal ontmoet: 91 bedrijfsradende provincii inenten wensen aan de voor LIET project zelf is niet ni scheepvaartweg dwars doe rijk, beginnend bij de mondin Gironde, door de dalen van de en de Aude tot aan de Mid Zee, zou de schepen de omwe Iberische schiereiland en door van Gibraltar besparen. De zei daardoor 900 zeemijlen korter De oude projecten leden echte onmogelijkheid, de 187 met drempel van Nauroze te ove Sinds ongeveer twintig jaar b ook dit probleem opgelost en van de jongste ervaringen ko oorspronkelijk als noodzake schouwde 72 sluizen tot 8 ve worden. Een paur cijfers gever pip van de omvang van het kanaal zou 492 kilometer lang aan de wateroppervlakte 13 P.T??® en 14 meter diep zijn, ee rijdtg scheepsverkeer in beide gen bij een maximumsnelheid knopen toelaten. De passa zouden, naar men nu reeds C—n!ien zeegen, de helft van pet'Suez-kanaal bedragen en gelijk zijn aan die van het ïw2 e„acht sluizen zouden T»^,,^-aux' s d'Agenais, Sain Brugieres, Montauban, Alzon ■d i en Y.entenac bevinden. Belangrijke tijdsbesparingen £epvaart 'n het vooruit: ''„I Ty-'.ee en een half tot dr zouden bijvoorbeeld op de t naar Marseille bespa; SS* «8 Tart van de tot m dlgje '«d °P het traject Sc ton—Port Said; maar niet sle< ook geld zou bespaard won vooral van belang zou zijn oliètransporten uit het Mid

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6