De achtergrond der Amerikaanse verkiezingsstrijd De Nederlandse Opera en route Moeilijkheden vrijwel overwonnen Nieuwe aanklacht van Fonteyn President heelt grote bevoegdheden Partijen verschillen betrekkelijk weinig Ze komen! riep de Koningin Hef „ding" bleef een mysierie Postcongres te Brussel vandaag gesloten Oude zaak nog steeds niet ten einde Madurodam trekt veel belangstelling Drie doden bi] explosies op coaster Provoca ernsi Protest van bo Uitbreiding van en klauwzeer in F Einde „staal'-stal de V.S. in zi Rijnaak me IJselr ZATERDAG 12 JULI 1952 VIET lang geleden'veroorloofde een gids in een bus, die buitenlanders door ons land voerde, zich het niet originele grapje, dat de witte koeien gewone melk en de bruine chocolademelk leveren. Waarop twee Amerikaanse heren, die aan het verhaal geloof schonken, informeerden waar zij meer over dit interessante Verschijnsel konden horen. Zjjn wü zoveel beter? Is niet onze onkunde over het Amerikaanse continent even beschamend? Hebben wij niet eigenlijk alleen slechts een heel vage en scheve idee over de V.S., een soort door de bioscoop gevoede voorstelling van New York als symbool voor het hele gigantische land, met een paar Chicagogangsters en cowboys op de koop toe? grotere betekenis hebben dan in alle andere republieken ter wereld. Wat zich thans, dank zij de televisie, voor de ogen van letterlijk de hele Amerikaanse natie te Chicago heeft af gespeeld, was de candidaatstel- 1 i n g voor de presidentsverkiezing. Men hoede zich dus voor de vaak voorko mende misvatting, dat met de benoe ming van Eisenhower reeds iets defini tiefs is gebeurd (het zelfde geldt na tuurlijk voor de democratische partij conventie over twee weken). De verhoudingen WfAT nu de concrete partijverhoudin gen betreft: er is eenvoudig geen parallel met de politieke situatie elders te trekken, ook met Groot Brittannië niet, waar immers ook in de praktijk nog slechts twee grote partijen over zijn. De twee Amerikaanse politieke partijen, de republikeinse en de demo cratische, met „rechts en links" gelijk te stellen, is volkomen onmogelijk. Neem bijvoorbeeld de democratische partij, die sinds 1932 onafgebroken aan het roer is. Tot haar behoren veel link se, liberale, vooruitstrevende elementen of hoe men het wil noemen, en vooral de grote massa van de industriële ar beiders. Maar ook beheerst zij volko men het politieke leven in de Zuide lijke staten en wel zo uitsluitend, dat in al deze staten van Amerika vrijwel alleen de democratische partij bestaat; dat is een historische traditie, geba seerd o.m. op de burgeroorlog in de zestiger jaren van de vorige eeuw. En deze Zuidelijke democraten zijn door gaans extreem conservatief, „rechtser" dan zeer vele republikeinen uit het Noorden. Het gevolg is telkens op nieuw, dat bijvoorbeeld een uit de democratische partij voortkomende pre sident zich geplaatst ziet tegenover een parlementair blok, samengesteld uit republikeinen en Zuidelijke democra ten van zijn eigen partij, die hem het leven zuur maken. In de buitenlandse politiek zijn deze Zuidelijke democraten handelbaarder QP dit gebrek aan kennis wordt op het ogenblik weer een duidelijk licht geworpen ter gelegenheid van de naderende Amerikaanse verkiezingen. Het is daarom misschien nuttig hier in zeer geconcentreerde en eenvoudige vorm een reeks feiten te noemen, die de merkwaardige Amerikaanse rege ringsvorm, het wezen der politieke par tijen en het resultaat, dat de verkiezin gen voor ons en voor heel Europa kun nen hebben, belichten. De Verenigde Staten bestaan uit 48 staten, elk met een eigen bestuur, ge vormd door een gouverneur en twee kamers: binnen afzienbare tijd zullen er overigens nog minstens twee Alaska en Hawaï bij- komen. De zelfstandigheid van deze staten is zeer groot en wordt met felle hardnekkig heid verdedigd: de strijd tussen het rijksbestuur te Washington, dat steeds meer macht zoekt te verkrijgen, en de staten is één van de constante ver schijnselen in de binnenlandse politiek. Elke staat, groot of klein, stuurt twee senatoren in de Senaat, de Eerste Ka mer dus. De bijna vijftien millioen in woners van de staat New York hebben er dus niet meer te vertellen dan de 160.000 in de dun bevolkte staat Neva da. Men begrijpt, dat het meer conser vatieve karakter van de Senaat op deze bepaling berust. Het Huis van Afgevaardigden, de Tweede Kamer, komt door directe al gemene verkiezingen tot stand en wel volgens het districtenstelsel. De verkiezingen r,E president wordt om de vier jaren door het volk gekozen (het ouder wetse, gecompliceerde stelsel van „kiesmannen", dat nog tussen de kie zers en de definitieve presidentsverkie zing staat, kan hier worden verwaar loosd, aangezien deze kiesmannen on veranderlijk aan de opdracht van hun kiezers gebonden zijn en dus slechts een formele functie vervullen). De enorme bevoegdheden van de Ameri kaanse president vormen het grote verschil met de democratische rege ringsstelsels elders in de wereld. De "president heeft zeer veel meer de vrije hand in de actieve leiding van de binnenlandse en buitenlandse politiek. Aan de andere kant treedt zijn kabinet van ministers veel minder naar voren dan bij de Europese syste men. Het heeft geen rechtstreeks con tact met de kamers (waar de ministers vaak slechts als getuigen en deskundi gen door commissies worden gehoord), doch is afhankeliik van de president, die daarmee tegelijk de functie van minister-president vervult. Een bijzon dere, zeer belangrijke rol speelt ver der het Opperste Gerechtshof, aan welks besluiten en beslissingen in de strijdvragen de president en het par lement zich moeten houden. Hieruit moge volgen, dat de presi dentsverkiezingen in Amerika een veel Postkoets bracht brieven uit teestend Breda Een enthousiaste Koningin heeft gis termiddag in Soestdijk de postkoets ontvangendie uit de 700-jarige Oranjestad Breda was vertrokken met een lading post, bestemd voor leden van het koninklijk gezin als een groet uit de stad, die vijftig dagen lang „Oranjestad" zal zijn. „Ze komen", riep de Koningin, toen Zij de klanken van de posthoorn op ving, waarmede de postiljon zijn komst aankondigde en ze rende letterlijk naar het bordes van het pa'eis. Precies om vier uur rolde de post koets, getrokken door een vierspan appelschimmels, de paleistuin binnen met Jan van Wulpen op de bok als koetsier en Gerrit de Weert als palfre nier. Voor het bordes werd halt ge houden. Het drietal passagiers, de jeugdige Paultje van Woensel en Hetty Sliepen, begeleid door mej. Stans Prinsen, dochter van de onlangs over leden burgemeester van Breda, C. Prinsen, steeg uit en bracht de Ko ningin een bouquet paarse orchideeën en een ruiker anjers in de kleuren van de stad Breda: rood en wit. De eerste als hulde voor de Koningin van de Beneluxpartners, de andere als een groet van de zeven eeuwen oude Oranjestad. Beide bloemstukken wa ren de jeugdige postrijders Donderdag overhandigd door minister SL. Mans- holt tijdens de opening van het zeven de eeuwfeest van de stad Breda. Koetsier en palfrenier hielpen daar na bij het uitladen van vijf zakken post alsmede een grote doos met een oranje lint, waarin eveneens brieven zaten geborgen van tienduizenden uit de jarige Oranjestad, bestemd voor de leden van het koninklijk gezin. „Ko men jullie maar boven", sprak de Koningin gastvrij tot de beide kinderen en de begeleidster. Met de prinsesjes Irene, Margriet en Ma rijke voorop trok men het paleis binnen. Voor de postiljon en zijn helper togs «oor een hartversterking gezorgd Door een normalisatie van de papierformaten vai. de „Witte"kamer- stukken. de handelingen .en bijlagen en in de toekomst wellicht van het Staats blad en het Tractatenblad. kan door het Biik een iaarlijksp bpsnaring van f 120 non verkregen worden, zo deelt <je Stoomdrukkerij mede. Verder zal de uitgave der handelingen in delen gesplitst worden. dan de in de republikeinse partij zo invloedrijke reactionnaire vleugel on der de leiding van Taft. Bij Taft zitten de „isolationisten", die de hulp aan Europa, op materieel en militair gebied zo veel mogelijk willen besnoeien. En de strijd te Chicago ging juist om deze vragen van buitenlands politiek beleid. Eisenhower vertegenwoordigt de voor uitstrevende leden van de republikein se partij, die in hun internationale denkbeelden weinig of niets van het beleid van Truman verschillen. Met andere woorden: dwars door de repu blikeinse partij gaat een splitsing en slechts ten aanzien van het binnen landse beleid zou men bü de Republi keinen van een meer rechtse koers kunnen spreken. Beslissende factoren J)EZE van Europa uit moeilijk te be- grijpen verhoudingen kan men nog het best verduidelijken door de Ame rikaanse partijen als twee politieke „business"-groepen te beschouwen, die elkaar bij elke verkiezing de macht betwisten, terwijl beide in hun gele deren aanhangers van elke schakering, van rechts tot links hebben. De eraan ten grondslag liggende gedachte is dan dat na een zekere tijd van heerschappij de andere groep weer eens aan de macht moet komen. Inderdaad wordt aan beide zijden vaak misbruik met deze macht bedreven: het woord „poli tieke machine" is immers typisch Amerikaans. Tot de verkiezingen In November kan nog veel gebeuren. Niet slechts de per soonlijke factor van de populariteit van de candidaten zal een grote rol spelen, maar ook het vaak verwaar loosde feit, dat traditie, gewoonte en sociale structuur van de bevolking in beginsel een democratische meerder heid van de kiezers inhouden. Eisen hower zelf schat deze meerderheid op vier millioen. De republikeinen begin nen dus met de handicap deze milli- oenen te moeten overtuigen en de luien en onzekeren er is geen stemplicht voor zich aan de stembus te roepen. Tenslotte een woord over de gevol gen voor Europa. Wij schrijven deze beschouwingen nog voordat de con crete beslissing Taft of Eisenhower is gevallen. Al het gezegde staat immers los daarvan. Wint Eisenhower én in Chicago én later door de stem van het volk, dan nog moet men voor al te groot optimisme voor Europa waar schuwen. Want het zal dan meer dan eens gebeuren, dat de aanhangers van Taft, die machtig blijven, ook indien zij verslagen worden, de generaal tot han delingen dwingen, die onverkwikkelijke gevolgen voor de Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa zouden kun nen hebben. Dr. K. LANDSBERG. Republikeinen en Democraten in VS Een „ding", dat drie weken geleden aanleiding werd tot wat functionaris sen van de Verenigde Naties in Jeru zalem een „delicate en ernstige crisis" voor de gemengde icapenstilstands- commissie van de V.N. in Israel noem den, heeft nog steeds het mysterie van zijn wezen niet prijsgegeven. Het „ding" in kwestie is een grijs metalen vat van tweehonderd liter, dat op 4 Juni voor nadere inspectie door een officier van de V.N. uit een Joods con- «ooi werd weggehaald. Het convooi zou volgens gewoonte de Arabische linies passeren naar de gedemilitariseerde zone op de berg Scopus, waar een Joods ziekenhuis en een Joodse universiteit zijn gelegen. Generaal Riley, de stafchef van de commissie, heeft het vat thans aan de Joden teruggeven na het te hebben ge ïnspecteerd. Volgens een woordvoer der van het Arabische legioen te Am man zou men bij de inspectie vergeefs gepoogd hebben een metalen roede door het spongat in het inwendige van het vat te steken, ofschoon dit volgens de Joodse opgave olie bevatte. Er scheen zich een vast voorwerp in het vat te bevinden. Het dertiende congres van de Wereld postunie, dat sedert 1 Mei in het Eg- montpaleis te Brussel heeft vergaderd, is gisteren geëindigd met de onderte kening van 21 overeenkomsten door de 222 afgevaardigden van 94 landen. Het congres heeft besloten in 1957 opnieuw bijeen te komen, en wel Ottawa. Van avond zullen de congressisten aanzitten aan een banket met leden van de Bel gische regering en de voorzitters van de Kamer en de Senaat. (Advertentie, Xng. Med.) De aanwijzing van de republikeinse candidaat voor de presidentsverkiezin gen in de Verenigde Staten zal dit jaar van groot belang zijn voor de verdere bestaansmogelijkheden van de republikeinse partij. Algemeen wordt verwacht, dat, indien de republikeinen dit jaar er niet in zullen slagen hun candidaat tot president gekozen te krijgen, dit in het vervolg ook niet meer het geval zal zijn. Sedert 1932 werden de republikeinen door de -democraten overtroffen, te beginnen bij de 16-jarige ambtsperiode van Franklin D. Roosevelt, die werd opgevolgd door Truman. In de periode vóór 1932 is het in de ambtsperiode van president Wilson voorgekomen, dat de democraten in de meerderheid waren. Deze democratische meerderheid ontstond in 1912 toen ten gevolge van een scheuring in de republikeinse partij als unicum in de Amerikaanse geschiedenis een 3-tal partijen naar het presidentschap reflecteerden. De republikeinse candidaat Taft Sr. was de vader van de huidige republikeinse candidaat. (Van een onzer redacteuren) IIET is nog niet zo lang geleden dat de Nederlandse Opera geen genadw kon vin den in de ogen van het publiek, dat houdt van muziekdramatische kunst; en bovendien geen goed kon doen bü diegenen, die uit hoofde van hun vak aange wezen zijn de artistieke prestaties van het gezelschap aan critische normen te toetsen. Wij hebben zowel over het eerste punt als over het tweede verbaasd gestaan. Wü hebben namelijk nimmer begrepen dat muziekkenners en critici sche nen te vergeten, dat een instelling als de Nederlandse Opera niet in een paar jaar tijd vaste voet gekregen heeft in het culturele leven van ons land, zomin zulks in andere landen het geval is geweest. Sterker dan orkesten en ook daar is deze opgang waarneembaar, zij het in mindere mate moet éen operagezel schap in het muziekleven van een land zün plaats veroveren; het moet groeien in het denken van de muziekliefhebber; het moet en dat is eigenlük veel be- langrpker op de duur zijn voorposten gaan vinden in de conservatoria, waar de muziekdramatische klassen zich instellen op het werk, dat in eigen land op dit gebied wordt gedaan. Dat is naar onze mening geen kwestie van enkele jaren, zelfs niet van een decennium. Opera is een traditie, die gedragen wordt door generaties. Strijd om de gunst van het publiek W7IJ hebben ons nimmer kunnen ont- trekken aan de indruk, dat men in Nederland een geforceerde poging heeft gedaan de muziekdramatische kunst, gebracht door krachten van eigen bo dem, ingang te doen vinden. Daarin ligt, dunkt ons, de oorzaak van de crisis, die de Nederlandse Opera een jaar geleden heeft doorgemaakt. Er zijn gouden bergen beloofd en de cri- tiek is in het algemeen niet verstandig genoeg geweest zich te matigen in haar verwachtingen. Men wilde van een muzikale baby een reus van wereld formaat. Op de persconferentie van gistermiddag werd de opmerking gemaakt, dat Nederland toch ook or kesten van wereldnaam heeft. Zijn deze orkesten dan in tien jaar tot zulk een klasse gekomen? Wij weten wel beter. De vraag mag zelfs worden gesteld of ons land wel in staat is -een kost baar instituut als de Nederlandse Opera te onderhouden. Het debiet is te klein. Bij gebrek aan goede toneel ruimte kan de provincie niet in vol- Tegen procureur-generaal De 52-jarige ex-sergeant-konstabel van de Itoninklüke Marine A. H. F. Fonteün uit Amsterdam, die in laatste instantie in een door de Hoge Raad te ruggewezen zaak wegens smaadschrift door het Haagse gerechtshof veroor deeld is tot twee maanden voorwaarde lijk en een geldboete van f 100, heeft een aanklacht ingediend wegens beledi ging tegen de ter zitting van 9 Mei j.l. als procureur-generaal bü dit gerechts hof optredende mr J. Zaayer, in ver band met een uitlating van deze pro cureur in zijn requisitoir. Bovendien heeft de heer Fonteijn thans bij de Amsterdamse politie nog een aanklacht ingediend tegen de twee De miniatuurstad Madurodam te 's-Gravenhage mag zich verheugen in een grote publieke belangstelling. In tien dagen tijds ontving zij 25.000 be zoekers. Er komen veel schoolkinderen uit het gehele land om onder leiding van hun onderwijzers het nuttige met het aangename te combineren. Ook des avonds, als de 40.000 miniatuurlampen in het stadje branden, is er een druk verkeer van reuzen-wandelaars in de straten. IN DE IJSEL VERDRONKEN. Tijdens werkzaamheden aan boord van een zandzuiger, liggende in de Gelderse IJsel nabij Dieren, is de 20- jarige F. Beumer uit Rheden te water geraakt en verdronken. en twee Helderse artsen artsen uit Den Helder die in zijn zaak als getuigen zijn gehoord. Hij beschul digt hen er van onder ede een verkla ring in strijd met de waarheid te heb ben afgelegd. Naar men zich zal herinneren had de heer Fonteijn enkele jaren geleden in een vlugschrift deze beide artsen er van beschuldigd dat zij hem in 1935 op zettelijk en tegen beter weten in voor de dienst bij de marine hadden afge keurd wegens bronchiale asthma, of schoon hij geen lichamelijke afwijkin gen vertoonde. Als gevolg van deze brochure werd tegen hem zelf een ver volging wegens smaadschrift ingesteld, waarvoor hij ten slotte is veroordeeld. Gistermiddag hebben zich op de Ne derlandse kustvaarder „Myfem", die met een lading kolen van Cadiz op weg was naar Rouaan, twee ontploffingen voorgedaan, die aan drie opvarenden het leven hebben gekost. De slachtof fers, twee leden van de bemanning en het vierjarige dochtertje van de kapi tein van het schip, namen een zonne bad op het dek. Tengevolge van de ontploffingen die zich voordeden in de luiken, werden zij overboord ge slingerd. Hun lichamen zijn nog niet gevonden. De „Myfem" heeft de reis voortgezet. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Port Jerome bü de monding van de Seine. doende mate „muziekdramatisch geëx ploiteerd" worden. Het gevolg is, dat er ruim uit de overheidskas wordt ge geten en dat bestuur en directie van de Opera niettemin genoodzaakt zijn artistieke verlangens op zij te schui ven, omdat zij zakelijk niet verant woord zijn. Bovendien kleeft aan iedere subsidie de financiële controle van een rekenkundig apparaat, dat uiteraard met cultureel peil geen reke ning kan houden. Wij geloven, dat hier de kern ligt van de moeilijkheden, waarmee de Nederlandse Opera heeft te worstelen. De toestand zou pas dan ideaal zijn, indien de Opera zichzelve kon bedruipen en niet op twee manie ren geld inde van het volk, namelijk door overheidssteun (en de overheid komt aan haar geld uit particuliere bronnen via de belastingen) en uit de entreegelden. Deze gang van zaken wreekt zich op het gehele culturele ge bied. De gezelschappen worden ge steund uit rijks- en gemeente-bijdra gen; Riik en gemeenten putten uit onze privé-portefeuille, die daardoor zo leeg wordt, dat het publiek voor eigen uitgaven nauwelijks de nodige bedragen overhoudt. Het deed ons goed uit de mond van de heer Van der Vies, directeur van de Nederlandse Ooera, te horen, dat de grootste moeilijkheden thans zijn over wonnen. Prof. Dr. Reeser, waarnemend voorzitter van het bestuur, bevestigde zulks, maar wij achten nietemin de situatie ongezond. Men kan niet steeds van twee wallen blijven eten en hoe vrij zou een instituut van de klasse als onze Opera zich gevoelen, .indien het zozeer in de publieke gunst zou staan, dat het nimmer de hand bii de overheid zou behoeven op te houden Artistiek zou dit een grote overwin ning betekenen. Het spreekt overigens vanzelf, dat de huidige situatie dit niet gedoogt. Er is intern een sanering toegepast, die vruchten zal afwerpen. De crisis is voorbij en zoals de heer Van der Vies het uitdrukte „wij zijn thans en route". En route mede door de steun van steden als Utrecht, Rotter dam en Den Haag, in welke laatste plaats zelfs een comité is opgericht, dat tot doel heeft de operavoorstel lingen „te verkopen". Het komende IAAT ons de kop niet in het zand steken, vrienden, we hebben alle maal wel eens boze dingen gezegd over de Amerikaanse en Canadese troepen, die destijds in West-Europa waren. Maar al deze kwade dingen willen we met één slag vergeten, want ziet wat er in de Oostenrijkse stad Salzburg te gebeuren staat! Daar hebben de Ame rikaanse bezettingstroepen als nette jongens duizend dollar bijeengebracht om een nieuw carillon te kopen voor de Lutherse kerk, waar zij 's Zondags de dienst plegen bij te wonen. Het is niet gemakkelijk om u, lieve lezer- schaar, (knipperdeknip) een indruk te geven van de moeizaamheid der Pan- moendjonse onderhandelingen. Die Rus sische beder (dat is nieuwe spelling, je hebt toch ook: we'er-weder?) gedraagt zich uitermate ongelikt. Dat zeggen de Verbonden onderhandelaars, die zelf het verband tussen de besprekingen niet meer kunnen zien. Luistert, vrien den: de UNO-mensen hebben thans on geveer achthonderd Koreaanse uren vergaderd. Op hun vele tochten door Niemandr'and, op weg naar de tent waarin de beraadslagingen plaats vin den, legden ze tot nu toe een afstand van 80.000 kilometer af. Dit wil zeggen. KoJit B&iieJk minui dat ze tweemaal rond de aardbol zijn gekuierd. Gelukkig heeft Theodoor dit alles niet zélf uitgerekend. Dat doen namelijk de Amerikanen. Die zijn ge woonweg gek op gemiddelden. Elk blad in de Ver. Staten dat zich een pietseltje respecteert geeft dagelijks een stelletje gemiddelden. Hier zijn er een paar: In •N CAP1TOLE OVERWINNING! de radio-hoorspelen (in de trant van Paul Vlaanderen) vallen gemiddeld vier en zestig doden per week. De nationale vereniging van overhemd en pyamafabrikanten in Amerika is tot de ontdekking gekomen, dat de Ameri kaan gemiddeld per hoofd en per jaar een halve pyama koopt. Het is niet be kend met welk onderdeel de winkelier blijft zitten. Maar Theodoor gelooft dat het wel door de warmte zal komen. De gevangenen in de Amerikaanse staatspensions lezen gemiddeld elk ze ventig boeken per jaar. Dat kan van de vrije burger niet worden gezegd. De leden van de Amerikaanse Senaat zitten goed in de kleren. Volgens de jongste gegevens bezit een senator ge middeld acht en een half costuum. De afgevaardigden naar het Lagerhuis hebben gemiddeld slechts zeven en een half costuum. D In Southampton liep de chaufftur van een bestelauto een bon op, omdat hji te hard gereden had De man kwam er genadiger af dan de wet eigenlijk bedoelt. Maar hii voerde tot zijn verdediging aan, dat hij zo hard had gereden om te voorkomen, dat de stank van de lading rotte eieren, die hij achterin had liggen, in de cabine zou doordringen. seizoen zal in Den Haag gestart worden op de dag van de opening der Staten- Generaal met een uitvoering van Fidelio onder Josef Krips. De kern van het werk blijft in Amsterdam liggen, waar het publiek een sterke voorkeur voor opera heeft getoond, getuige de enorme successen van de Italianen. Deze zaken zullen in de kring van de Nederlandse Opera moeten worden bestudeerd. De overheidswind is thans gunstig voor alles, wat onder het mis handelde woord „cultuur" wordt begre pen. Het publiek komt niet naar da schouwburg, om een gezelschap te steunen, maar omdat er iets goeds te genieten valt. Het is zelfs mogelijk, dat er een tijd komt, dat instellingen als de Nederlandse Opera e.a. uitslui tend op het publiek moeten leunen omdatdie milde Overheid een voudig geen geld meer heeft. Wellicht komen die dagen zelfs eerder dan wü denken, hoewel wij het niet hongn. Het is de taak van bestuur en directie met deze mogeliikheid ernstig reke ning te houden. Alleen dan is ons land een Nederlandse Opera waard. HET REPERTOIRE. In het komende seizoen zullen de voorstellingen van de Nederlandsche Opera worden geleid door de volgende dirigenten: Charles Bruck, Mario Cordone, Karl Elmendorff, Eduard Flipse, Josef Krips, Cor Olthuis, André Rieu en Erich Walter. Voor dit seizoen zijn enige belangrijke specimina gepro jecteerd van het Oostenrijkse, Italiaan se, Duitse en Franse repertoire. Onder leiding van Josef Krips zal Fidelio opnieuw worden uitgebracht, nu met het eigen orkest. De „première van deze reprise" kan men midden Sentember tegemoet zien. Eveneens onder leiding van Josef Krips zal midden October de première worden gegeven van Mozarts Figaro. De Milanese dirigent Mario Cordone, die in het seizoen 1951'52 tal van voorstellingen van de Nederlandse Opera heeft gedirigeerd, zal thans een première uitbrengen. Van het Italiaanse repertoire kan men begin December onder ziin leiding Aida verwachten. Karl Elmendorff uit Wiesbaden, die Lohengrin heeft geleid, zal nu de mu zikale leiding hebben van Der Freischütz waarvan de première in Februari geprojecteerd is. In April zal onder leiding van Charles Bruck de eerste voorstelling worden gegeven van Debussy's Pelleas et Melisande. In het eerste deel van het seizoen zal voorts Der Fliegende Hollander opnieuw worden opgenomen, nu onder leiding van Eduard Flipse en met begeleiding door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Verdere plannen, o.a. nog met be trekking. tot een ander» opera ond-r leiding van Josef Krips en wat Is voorstellingen in het Hollend Festival aangaat, ziin in voorbereiding. Bü de reprises kan men opnieuw voorstellingen verwachten van Don Giovanni, onder leiding van Josef Krips, en voorts van andere werken van het best"«de repertoire der Ne- deniandsche Ooera. De leiding van het. ballet zal worden ongedragen aan Francoise Adret. met wie de Nederlandsche Oppra reeds in het nu aflopende en in een vorige sei zoen relaties onderhield. Baüetmeester is thans Poland Casenave uit Parijs. Het tableau de la troune hliift ook nu in grote trekken geiöjr. Zoals ech ter b°kend is. zullen Gerard Groot en •Tos BnreksPn bet ensemble van de Nederlandsche Onera verlaten. Beiden hebben contracten in Duitsland afge sloten. W«t ensemble wordt PU uitge breid met Paolo Gorin. die tot nu toé een losse verbintenis met. de Neder landsche Onera had Voorts zal Scinio Colombo go-Mime tiid deel van het ge zelschap uitmaken Met enige ander# zangers wordt thans nog onderhandeld. Culturele overeenkomst ltalie« Nederland ceratiticeerd De Italiaanse Kamer van Afgevaar digden heeft Vriidag de met Nederland gesloten overeenkomst die voorziet in culturele uitwisseling tussen heidelan den, geratificeerd. Directie: J. BIJLSMA ep G KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 554] ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 f\E Chinese premier, Tsjou protesteert tegen Amerika «yoerd in Manclsjoerije en 5n veertig gewond. Tsjou E lükheid voor de gevolgen j,et Verre Oosten en een b moeten aanvaarden. Radio-1 rikaanse straaljagers Vrqdag rjjse zijde van de rivier Jal° Tegen bestrijdingsma mond- en klauwz Tijdens een te I-inschoten spoedvergadering is door vertegenwoordigers van lan< nisaties uit de Stichting voo bouw ernstige afkeuring u: over de door de regering digde maatregel het door klauwzeer aangetaste vee maken. De vergadering spr verontwaardiging over uit, renorganisaties over deze niet tevoren zijn geraadplc staan ingelicht. Men voelt plaatst voor een voldongen fe stige twijfel werd getrokk maatregel de bestrijding da- zal bespoedigen. Besloten v i Stichting van de Arbeid ee richten, waarin zal worden gen op intrekkipg van deze maatregel. Volgens een ambtenaar vai se ministerie van landbouw 1. mond- en klauwzeerepidemu I rijk zich snel uit en is er tekort aan entstof. Naar B verklaarde, zijn ongeveer E zend boerderijen in 86 van gHL tementen aangetast. Alleen periode van 1530 Juni zijn gevallen geconstateerd op dusver niet-aangetaste boerc Frankrijk is de huidige pn entstof slechts toereikend v handeling van vijf millioen per jaar. Kort geleden zijr entstof uit Duitsland ingev i verwacht binnenkort vijfdi S uit Denemarken. Naar de ze f ter verklaarde, is dit slecht gedeelte van hetgeen Fra I willen invoeren. Berichten uit Washingtoi X ringsfunctionarissen accooi j gaan met een verhoging ve - prijzen met ongeveer vij ton, hebben te Pittsburgh, 1 van de staalindustrie, de hot nemen, dat een regeling dagen oude staking in zicht S mers achten het waarschijn nieuwe ontwikkeling het onderhandelingen tussen en werkgevers zal versnelle Naar te Washington vei regering met een verho staalprijzen accoord gegaan industrie in staat te stellen verhogen, overeenkomstig de vakhond. HEEFT GEORGESCU ZE GEPLEEGD In Wenen aangekomen vluchtelingen hebben ver f Georgescu, de vroegere I minister van Binnenlandse de gevangenis zelfmoord pleegd. Volgens hen heeft se politieke politie talrijk verricht. Bemanning va personen in ve Zondagmiddag om ongev is op het IJselmeer, onge km van Lemmer, een gr geladen met circa 800 t( zonken. Aan boord bevoi personen, die allen in veili; bracht. Twee sleepboten hebben nog getracht het si Weerbencl Verwachting tot morg ENKELE BUIE: Vrij veel bewolking m buien. Vannacht in he land tijdelijk zwakke v rigens matige tot vrij wind tussen Zuid vest i west Koud. DINSDAG: Zon op 4 20.53. Maan op 23.51, oi j3"

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 12