„IKE" candidaat voor presidentschap Anti-revblutionnairen merendeels bereid tot medewerking Tafi na sensationele stemming geslagen Taft: „Ik sfa U Ernstig spoorwegongeluk in Oost-Duitsland? Verenigde noord-hollandse dagbladen f EISENHOWER, Zo spoedig mogelijk behandeling van Grondswetsherziening McCloy protesteerde bij Tsjoeikof tegen de ontvoering van dr Linse Russisch generaal en 160 soldalen zouden zijn omgekomen Drees gaat door mei een kabinet van vier partijen Londen-Brussel in 18 minuten 149e Jaargang No. 163 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Enthousiaste tonelen in Chicago Spanning steeg ten top in 1940 nog onbekend Flessenmelk één cent goedkoper Behalve in Medemblik, Enkhuizen en Wervershoof Prins Talal in ons land Dinsdag a.s. de eersie openbare vergadering Het inwonertal van ons land Verwarde Rus zegde direct onderzoek toe Ameland krijgt vliegveld Over anderhalf jaar voor gebruik gereed Trein stortte in een meer Vlaanderen herdacht gisteren de Guidensporenslag Frans ridderleger ging ten onder ROND DE KABINETSFORMATIE Nieuw Guinea is het geschilpunt Per „Vickers" straaljager Teruggave omzetbelasting ook voor laatkomers De 19e Juli, laaisie dag voor inlevering der formulieren West-Duitsland biedt asyl aan vluchtelingen Weerbericht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. m. koemans Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en abonnementen: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Zaterdag 12 Juli 1952 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties lf ct. per m.m Familieberichten 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., ƒ6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 TIJDENS de nationale conventie van de Republikeinse partij te Chicago is 1 T>wiglit Eisenhower thans officieel gekozen als candidaat van deze partij voor het presidentschap van de Ver. Staten, waarvoor de verkiezingen zullen plaatsvinden in November. Eisenhower behaalde bij de eerste stemming 845 stemmen. Zijn grote rivaal senator Taft verenigde tenslotte 280 stemmen op zich. \Varren kreeg 77 stemmen. MacArthur vier stemmen. Eisenhower's adviseurs heb ben senator Richard Nixon uit Californië gekozen tot candidaat voor het vi«e- presidentscbap. HE spanning was gisteravond in de zaal, waar de Conventie bijeen was ten top gestegen. Geen wonder, want zelden waren de stemmingen in een Conventievergadering ter voorbereiding van de verkiezingen van een president der Ver. Staten zo spectaculair als dit maal. Bij de eerste stemming werden de voorzitters der delegatie om beurten opgeroepen om voor de microfoon het f EN ER A AL Eisenhower, die tot can- didaat der Republikeinse pai voor de Amerikaanse presidentsverkie zingen is gekozen, was twaalf jaar ge leden kolonel en bij het grote publiek nagenoeg onbekend. Toen hij van de militaire academie te Westpoint af kwam, zei hij aan zijn vrienden, dat hij niet verwachtte ooit een hoger rang dan die van kolonel te verkrijgen. Deze vitiating is kenmerkend voor zijn be scheidenheid, die hem in de wereld zo populair gemaakt heeft. In Juni 1942 benoemde generaal Marshall, toenmaals chef van de staf, Eisenhower tot bevelhebber der Ame- rikanse strijdkrachten in Europa. In de daarop volgende maanden voerde Eisenhower het bevel over alle gealli eerde strijdkrachten bij de invasie in Noord-Afrika. Ten slotte had hij tot aan het einde de leiding over de invasie in West-Europa. In November 1945 werd Eisenltotoer stafchef van het leger en in December 1950 opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. Op 31 Mei 1952 droeg hij zijn functie aan generaal Ridgway over en begaf zich naar de V.S. om deel te nemen aan de verkiezingsactie. Eisenhower heeft 51 decoraties en 27 onderscheidingen. Eisenhower heeft eens van zichzelf gezegd, dat hij harts tochtelijk gelooft in „het Amerikaanse beginsel", te weten: „gelijke kansen, hetgeen iets anders is dan gelijke ver deling van goederen, particulier initia tief, te onderscheiden van gemeen schappelijke opzei van socialistische aard, en Amerikaans leiderschap voor een verwarde, verbijsterde, door de oorlog geschokte wereld". Met ingang van 13 Juli worden de thans geldende maximum-Consumen tenprijzen voor flessenmelk en melk producten met één cent per liter ver laagd, aldus deelt men van de ziide van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Deze prijsverlaging is mogelijk doordat de verwerkingskosten lager zijn gebleken dan die waarop de bestaande maxi mumprijs wordt gebaseerd. In de gemeenten Enkhuizen, Medem blik en Wervershoof (uitgezonderd de buurtschap Zwaagdijk), wordt deze prijsverlaging te niet gedaan door een prijsverhoging van één cent per liter voor alle consumptiemelk en melkpro ducten, zowel losse als in flessen, waar voor maximumprijzen geden. De prijs verhoging in deze drie gemeenten is noodzakelijk door de kosten van aan voer van melk van elders. Neef en schoonvader van koning Ibn Saoed Prins Talal is gisteren in ons land aangekomen. Met hem arriveerden zijn twee zoons, de 19-jarige prins Talal en de 12-jarige prins Mutheb. Hij was niet een familielid van de koning van Jor danië, doch de naam van deze 48-jarige prins is Mohammed Talal ben al Rash- eed van Saudi-Arabië. Prins Talal be vindt zich sinds twee maanden in Europa om herstel te zoeken voor een ziekte. Zijn familierelatie met de ko ning van Saudi-Arabië, thans 75 jaar oud, is noga] gecompliceerd, omdat hii zowel diens schoonvader als diens neef is. Zijn 30-jarige dochter is koningin van zijn land. De prins en zijn zoons zullen tot Zondag in ons land blijven en daarna terugkeren naar Parijs. aantal afgevaardigden van hun staat en de verdeling van hun stemmen over de diverse candidaten bekend te maken. Toen tenslotte de enige afge vaardigde van de Maagdeneilanden (Virgin Islands) zijn stem had uitge bracht, bleek Eisenhower 595 stemmen te hebben verworven (hetgeen negen stemmen te weinig was om gekozen te zijn) en Taft 500 stemmen. Voorzitter Martin hamerde enige malen te vergeefs om stilte om dit mede te delen. Op de perstribune ra telden de telexmachines en de morse toestellen reeds het nieuws de wereld in, dat een herstemming noodzakelijk was. Plotseling stond de voorzitter van de delegatie uit Minnesota op en vroeg het woord. Hij beriep .zich op een arti kel van het reglement van orde, vol gens hetwelk elke delegatie haar stem mag wijzigen, zolang de telling niet officieel gesloten is. Hij deelde mede, dat, zijn gehele delegatie van negen tien man haar s temmen van Stassen op Eisenhower oyerhevelde. Vier stemmen \JADAT Elsenhower was geko zen, begaf hij zich naar het hotel van senator Taft, waar bei de Republikeinen elkaar met een brede glimlach de hand schud den. Wat ze tegen elkaar zeiden ging aanvankelijk in het lawaai verloren. Taft vroeg om stilte en zei: „Ik wil generaal Eisenhower met zijn verkiezing geluk wensen en verzeker hem, dat ik al het mogelijke voor hem zal doen bij zijn actie voor de komende ver kiezingen cn wanneer hij tot pre sident wordt gekozen". Eisenhower zei, dat hij naar Tafts hotel was gekomen „om een vriendschappelijk bezoek te bren gen aan een zeer groot Ameri kaan". Toen de generaal op wiens weg het woord „nederlaag" niet schijnt te kunnen voorkomen, het hotel verliet, volgden hem 'n jui chende menigte van minstens twintigduizend mensen in de om ringende straten. Nieuwe Tweede Kamer wil snel handelen Het seniorenconvent van de Tweede Kamer heeft gistermorgen de mogelijk heden besproken van de wijze en het tempo van behandeling der wetsont werpen tot herziening van de Grond wet in tweede lezing. Zodra de centrale afdeling van de nieuwgekozen Kamer bijeenkomt, hetgeen volgende week Donderdag te gebeuren staat, zal men een besluit kunnen nemen omtrent het tijdstip van het afdelingsonderzoek. Men was algemeen van oordeel, dat de behandeling zo spoedig mogelijk moet plaatsvinden. Dinsdag a.s. zal de eerste openbare vergadering van de Tweede Kamer worden gehouden. Aan de orde zal zijn de benoeming der commissie voor het Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 Juni j.l. 10.369.814, zo blijkt uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy, heeft persoon l(jk bij het hoofd van de Sowjetrussi sche controlecommissie, generaal Tsjoe ikof, geprotesteerd tegen de ontvoering van de jurist Walter Linse, een als anti-communistisch bekend staand per soon in West-Berlijn. Volgens een Amerikaanse woord voerder toonde generaal Tsjoeikof zich verward door het verschijnen der Ame rikaanse delegatie. McCloy protesteerde mondeling. Generaal Tsjoeikof ant woordde, dat hij enkele dagen niet in Berlijn was geweest en onkundig van het gebeurde was. Hij zegde een on middellijk onderzoek toe. Volgens Amerikaanse zegslieden zei- de generaal Tsjoeikof niet van oordeel te zijn, dat Sowjet-personen bij de ont voering betrokken waren. Dr Linse werd Dinsdag door drie mannen ontvoerd uit de Amerikaanse sector van Berlijn. De mannen hadden hem bewusteloos geslagen en voerden hem In een wachtende taxi mee naar de Sowjet-zone Er werden schoten or 1e achtervolgers gelost Bij de zone- grens werd een boom neergelaten, die de achtervolgers tegenhield. onderzoek van de geloofsbrieven van de leden Het ligt in de bedoeling om de tijdelijke Kamervoorzitter te schor sen, teneinde de commissie gelegenheid tot het onderzoeken der geloofsbrieven te geven. Indien de commissie tijdig met het onderzoek gereed komt, zal na de heropening van de vergadering, de toelating en beëdiging van de leden plaatsvinden. Tenslotte zal de nominatie voor het voorzitterschap worden opge maakt. van Texas volgden nog, waardoor Ei senhower 618 stemmen kreeg ofwel 14 meer dan nodig was voor de benoeming. Daarna volgden nog een aantal andere staten dit voorbeeld. Het eindcijfer, dat uit deze wijzigingen resulteerde, gaven wij reeds in de aanhef. Nadat de voorzitter de officiële eind cijfers had bekend gemaakt, stelde se nator Bricker uit Ohio, de staat van Taft, op diens verzoek voor, de benoe ming van Eishower met algemene stemmen te doen geschieden. Het voor stel werd door de vijftienduizend aan wezigen met wild enthousiasme ont vangen. In een luidruchtige, uitgelaten stemming werd de verklaring dat de benoeming met algemene stemmen was geschied, aangenomen. De afgevaardig den liepen daarna met de nieuwe can didaat in optocht de zaal rond. Thans is besloten op Ameland een vliegveld aan te leggen. Het zal bij Bal- lum komen en zeventig hectare groot zijn. Binnenkort zal met de werkzaam heden begonnen worden. De gronden die eigendom zijn van de gemeente, zul len moeten worden geëgaliseerd en ge draineerd. Daarna zal er gras moeten worden ingezaaid. Voorlopig zal het vliégveld, als het gereed is, voor lichte vliegtuigen dienst kunnen doen. Verwacht wordt dat het vliegveld Ameland over circa anderhalf jaar in gebruik zal kunnen worden genomen. Het plan bestaat om ten behoeve van zwaardere vliegtuigen een betonnen start- en landingsbaan aan te leggen. Het vliegveld Ameland zal voorzien in de behoefte aan de verbinding met de „vaste wal" wanneer het vervoer te water stagneert. In het verleden heb ben de luchtstrijdkrachten herhaalde lijk uitkomst gebracht o.a. door het vervoer van zieken van Ameland naar Leeuwarden. De plaatsvervangende Nederland se Hoge Commissaris in Indonesië, mr C W. A. Schurmann, vertrekt Maan dag per vliegtuig naar Nederland. Omringd door zijn aanhangers staat Eisenhower juichend in na het bekend worden van zijn verkiezing. zijn wagen Volgens te Berlijn aangekomen oog getuigen zijn een hoge Sowjetrussische generaal en ruim 160 Sowjetrussische soldaten om het leven gekomen hij een spoorwegongeluk by Bottschow, (en Oosten van Frankfort a.d. Oder 'ge- MET grote luister heeft Vlaanderen de Gul densporenslag herdacht, de slag op het Groeninge- veld bij Kortrijk, waar, op 11 Juli 1302, dus zes- hondervijftig jaar gele den, de Vlaamse am bachtslieden een Frans ridderleger vernietigend versloegen. In Antwerpen begon de dag gisteren met con certen op de pleinen van de stad. In de St. Rom- boutskerk te Mechelen werd een plechtige mis van Requiem opgedra gen. Brugge begon de dag met een concert op de beroemde beiaard. Overal in het Vlaamse land werden herdenkings bijeenkomsten belegd. Het centrum der feesten was uiteraard Kortrijk. Daar werd 's middags een historische optocht gehouden, die evenals een openluchtspel dat al een week lang, avond aan avond is opgevoerd, een uitbeelding gaf van de gebeurtenissen tijdens de slag. De optocht werd gadegeslagen door prins Albert, die zijn broer, koning Boudewijn ver tegenwoordigde, door kardinaal Fan Roey, leden van de regering en vele duizenden toeschou wers. Onder de kransen, die bij het Groeningemonu- ment werden gelegd, was er ook een van het Alge meen Nederlands Ver bond. Men wilde daar mede tot uiting brengen, dat de overwinning in de Guldensporenslag van buitengewone betekenis was, niet alleen voor Vlaanderen, maar voor de Nederlanden als ge heel. De Gazet van Antwer pen schreef, dat de over winning bij Kortrijk de Vlaamse vrijheids- en on- afhankelijkheidswil be vestigde. De Nieuwe Gids zegt, dat in 1302 voor het eerst en wellicht voor goed, met de wapens be slecht werd, dat Vlaan deren zijn eigen weg zou gaan en geen Frans ge west zou worden. En de Franstalige „Nation Bei ge" schreef, dat aandacht moet worden geschonken aan het sociale als aan het nationale karakter van de slag. Het moderne Belgie heeft zeker reden om die strijd te herden ken. Rt' Anti-Rcvolutionnaire Tweede Kamer-fractie is in meerderheid van oordeel, dat op grondslag van het ontwerp regeringsprogramma medewerking kan worden verleend aan de formatie van een Kabinet. Aldus luidt het beloofde de finitieve antwoord, dat Dr. Schouten Vrydagmiddag rond kwart voor vijf per soonlijk aan de Kabinetsformateur overhandigde. als niets, of een uiterst weinig concrete formulering geeft. In dat geval zouden wij ons kunnen voorstellen, dat een ge deelte van de leden der A.R.-Tweede Kamerfractie zich op het standpunt zou stellen, dat op dit ogenblik en in de huidige politieke situatie nadere con cretisering niet mogelijk en niet beslist noodzakelijk is, terwijl een ander ge deelte van de leden dezer fractie reeds thans het overigens door alle A.R. Ka merleden onderschreven standpunt van onvoorwaardelijke handhaving der Ne derlandse souvereiniteit over Nieuw- Guinea in het ontwerp-program opge nomen zou willen zien. Uit bovenstaan de mededeling zou men dan in deze ge- dachtengang kunnen afleiden, dat het eerstgenoemde standpunt dat van de meerderheid der fractie is. maar dat deze meerderheid de andere fractieleden niet heeft kunnen overtuigen. TEVOREN had de A.R. Tweede Ka merfractie zich in aanwezigheid van prof. Anema en mr Rip gedurende twee uur nader beraden over de Donderdag middag aan dr Schouten gegeven op heldering met betrekking tot één punt van het ontwerp-program. Uiteraard worden in parlementaire kringen vele veronderstellingen ge opperd over de inhoud van dit éne be twiste punt. Van alle gissingen komt ons momenteel diegene het waarschijn lijkst voor, die Nieuw-Guinea als hét geschilpunt aanduidt. Het zou inzake Nieuw-Guinea wel eens zo kunnen zijn, dat het ontwerp-program óf zo goed WAT van deze veronderstellingen ook juist moge zijn, en dit zal binnen kort wel nader blijken, vast staat thans wel, dat met uilzondering van dit éne punt de gehele A.R. Tweede Ka merfractie bereid is op grondslag van het ontwerp-program verder mee te werken. De Kabinetsformateur zal zich dan ook gedurende het weekeinde nader be raden over de zetelverdeling en de keuze van de als ministers aan te zoe ken personen. Een en ander op basis van een vier-partijen-kabinet. Uiteraard komt daarbij allereerst aan de orde, de definitieve vaststelling van de getals verhoudingen tussen de verschillende partijen, welke, om een voorbeeld te noemen, zou kunnen luiden: vijf porte feuilles voor leden van de P.v.d.A.. een zelfde aantal voor leden van de K.V.P., twee voor leden van de A.R., één voor een C.H.-lid, benevens een vakminister. Het is in dit verband stellig niet uit gesloten, dat dr. Drees zich nog nader met een of meer fractievoorzitters zal willen verstaan. Voor zover thans bekend, zal de Ka binetsformateur zich eerst na Zondag tot de verschillende voor een porte feuille aan te zoeken personen wenden, zodat de komende dagen van het for matie-front geen verder nieuws is fe verwachten. legen, aan gene zijde van de Oder- Neisseiyn. De trein met verlofgangers van Frankfort naar Brest-Litowsk zou ont spoord, naar beneden gestort en in een meer gevallen zijn. De Sowjetrussische machinist, de controlerende chef en alle Poolse spoorwegarbeiders tussen Rep pen en Botschow zouden gearresteerd zijn, verdacht van sabotage. Een Britse Vickers supermarine „Swiff'-straaljager is Donderdag in 18 minuten 3.3 seconden van het vlieg veld „London Airport" naar het vlieg veld Meisbroek bij Brussel gevlogen, zo meldt „The Times". De „Swift" zal Zondag worden voorgevlogen op het vliegfeest van de landen van de Noord- Atlantische verdragsorganisaties te Brussel. Het toestel bereikte op het traject Londen-Melsbroek een gemid delde snelheid van 1065 km per uur. Het is gebleken, dat vele onderne mers, die in de termen vallen voor een gedeeltelijke teruggaaf van omzetbe lasting over de op 1 Juli j.l. bij hen aanwezige voorraden goederen, niet tijdig voor 10 Juli 1952 een desbetref fend aangifte-formulier bij de inspec teur der invoerrechten en accijnzen hebben ingeleverd. De minister van fi nanciën ad interim heeft daarom aan leiding gevonden toe te staan, dat ook nog de na 9 Juli 1952 bij de inspecteurs ingeleverde aangifteformulieren voor vaststelling van een verrekeningsbedrag in aanmerking komen, mits die formu lieren vóór 20 Juli 1952 bij de inspec teurs der Invoerrechten en Accijnzen zijn binnengekomen. Op na 19 Juli 1952 ingekomen formulieren zal geen terug gaaf meer worden verleend. De Westduitse regering heeft Vrij dag asyl gegarandeerd aan buiten landse politieke vluchtelingen. Er zijn 200.000 politieke vluchtelingen in W. Duitsland, van wie de helft in het aan Tsjecho-Slowakije grenzende Beieren, dat vele Sudeten-Duitsers en Sileziers herbergt. Het besluit voorziet tevens in de herverdeling der vluchtelingen over de staten. Verwachting tot Zondagavond: KOEL WEER. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, morgen later op de dag tijdelijk wellicht krachtige wind tussen West en Zuid-West. Koel weer. ZONDAG: Zon op 4.35, onder 20.55. Maan op 23.17, onder 12.40.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1