De krant moet het stopsein heffen Sabu (zonder olifant) op kaasmarkt Stad en Omgeving r Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk Zilveren jubileum St. Elisabeth ziekenhuis AGENDA Koning Cambrinus te midden van zijn onderdanen De reizen op 15 en 21 Juli volgeboekt 'ragen voor een moderne radio-installatie Bijdi MAANDAG OPRUIMINGS MAANDAG van 9-6 uur @IOPiND Weer grote drukte bij de halfjaarlijkse opruiming Ondanks de Braderie De politieverordening fe Alkmaar beveelt: STAVENUITER RITSEVOORT 21 ALKMAAR Geen glas bleef leeg EMIGRANTEN! Weest er tijdig bij! Benoeming van leerkrachten bij lager- en middelbaar onderwijs ELEPHANT BOY WERD CIRCUSARTIST H1 m ■M if SHI J f 1 ZATERDAG 13 JULI 1953 Men verzoekt ons van de zijde van het uitvoerend comité opname van het volgende: Zoals wij reeds berichtten, vieren de Iterw. Zusters Augustinessen, die 55 Jaar geleden met de ziekenverpleging in Alkmaar begonnen, Donderdag 17 dezer het vijf en twintigjarig bestaan van het Sint Elisabethziekenhuis aan de van Everdingenstraat. Het program ma vóór deze dag is thans vastge steld. Des morgens wordt er voor de inwonenden en een beperkt aantal ge nodigden in de kapel van het zieken huis een Plechtige Hoogmis opgedra gen door de H. E. Deken J. Th. Jacobs. Na de Hoogmis vindt de ontvangst plaats van de leden van het Erecomi- té, waarvan verwacht worden de Staatssecretaris van Volksgezondheid, Dr. P. Muntendam, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, Dr. J. E. Baron De Vos van Steenwijk, de Abt van de Regale Abdij van Egmond, Dom. Paulus Andriessen O.S.B. en burgemeester Mr. H. J. Wy- tema. Om 2 uur wordt in de grote refter een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop de geneesheer-directeur, dok ter G. J. Sluymer, de herdenkingsrede :jal uitspreken en de voorzitter van het Uitvoerend Comité, Mr. A. J. M. Leesberg, het huldeblijk van de oud patiënten van het ziekenhuis aan het bestuur zal aanbieden. Nadat de genodigden voor deze her denkingsbijeenkomst de gelegenheid zal zijn geboden het bestuur van de St. Hippolytus-Stichting te complimen teren, zal er een open receptie worden gehouden voor alle andere belangstel lenden. Deze receptie in het ziekenhuis begint om half 5 en duurt tot half zes. Het Uitvoerend Comité stelt zich voor het bestuur ter gelegenheid van dit jubileum een bedrag aan te bieden, dat kan dienen als basis voor een fonds ter bestrijding van de kosten, -verbonden aan de aanleg van een mo derne radio-installatie ten gerieve van de patiënten, die in het St. Elisabeth ziekenhuis worden verpleegd. Reeds mocht het tal van gif ten ontvangen. Het richtte zich daar toe tot de oud-patiënten der laatste drie jaren, hetgeen nog slechts een ge- llllliilllllllllllllllllllllllllltlllllllllllitlllllllllllllllllllllH zijn onze Magazijnen te ALKMAAR en HOORN de gehele dag ALKMAAR HOORN (Advertentie, lng, Med.) Alle opinie-onderzoek ten spijt blijkt het nog steeds zeer moeilijk en dikwijls zelfs onmogelijk een peil te trekken op van het publiek te verwachten reacties, op z(jn koopkracht, kooplust e.d. Dit werd ook vanmorgen weer duidelijk bij het begin van de halfjaarlijkse op ruiming. De algemene verwachting was wel, dat er een terugslag te bespeuren zou zijn tengevolge van de Braderie, welke wij eerst acht dagen achter de rug hebben. Niets bleek hedenmorgen echter minder waar. De belangstelling was bijzonder groot en zodra de win keldeuren zich om negen uur openden, stroomden duizenden kopers de zaken binnen, naar de afdelingen, waar zij iets van hun gading hoopten te vinden. Ook nu weer stonden op enkele plaat sen reeds om half twee 's nachts een zame figuren op hun grote kans te wachten. Zoals meestal gaat ook thans de meeste belangstelling uit naar de textiel, terwijl later ook andere koop jes aan bod komen. Binnen het kader van de textiel schijnt ditmaal meer be langstelling te bestaan voor stoffen etc. dan voor confectie. ring percentage is van de 100.000 pa tiënten, die in dit jubilerende zieken huis over deze 25 jaar verpleegd wer den. Vanzelfsprekend zijn ook bijdra gen voor bedoeld flonds van andere oud-patiënten en belangstellenden wei- komt; men kan desgeweest zijn bijdra ge voor deze jubileum-gave storten op Credietbank N. V. te Alkmaar, onder vermelding „Jubileumgave St. Elisa bethziekenhuis Alkmaar'*. Opbrengst- inzameling De brand te Huiswaard die op 13 Mei o.m. de heer Jb. Moeijes uit Alk maar financieel zoveel schade heeft toegebracht, dat de man volledig van alles werd beroofd, is voor de Alk- maarse Slagersvereniging aa'nleiding geweest voor deze getroffene een inza meling te houden. Op het slachthuisbedrijf, onder de slagers en bij hen die daarmede nauw verwant zijn, is deze inzameling ge houden, met het resultaat, dat de direc teur van het Gemeentelijk Slachthuis aan Moeijes een bedrag van f 525.45 heeft kunnen overhandigen. Aart het verzoek van Moeijes om alle schenkers te bedanken, voldoet de directeur gaarne en voegt er zijnerzijds aan toe zijn erkentelijkheid ten op zichte van hen die bereid waren deze actie te ondersteunen en tot een goed einde te brengen. ZATERDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 u.: Hyena's van het Rotsgebergte (14 jaar): Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Wabash- Avenue (18 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Hoogverraad (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Malle molen (14 jaar). Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: Hyena's van het Rotsgebergte (14 j.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wabash-Avenue (18 j.); Harmonie Theater, 8 uur: Hoogverraad (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Mallemolen (14 jaar). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag Zondag Maandag Zaterdag Zondag Maandag 7.15 19.44 8.04 20.34 9.00 21.28 Te Camperduin. Hoog laag 7.20 19.49 1.20 13.49 8.09 20.39 2.09 14.39 9.05 21.33 3.05 15.33 ADVERTENTIE In onze seizoenopruiming brengen wij enige mooie Blank eiken, Gothische en eiken gebeitste huiskamers, tegen zeer gereduceerde prijzen. Tevens enkele losse meubelen, zoals Dressoirs, clubjes, leeslampen e.d. Ziet de etalage en profiteert van deze bijzondere aanbieding!!! (Advertentie, lng. Med.) „Majesteit, het is een grote eer en waar genoegen u hier te midden van uw hieronderdanen te zien. Sta ons toe u de koeten te vussen, nee, de voeten te kussen, drink met ons op het eeu wig genot van het bier en Iaat ons vanavond niet versukkelen." Met deze woorden werd Z.M. Koning Cambrinus, dei koning van het bier, gisteravond welkom geheten in zijn tijdelijke re sidentie, café Royal. Op een podium, omringd door pal men, was een troon voor de ibiervorst opgericht, van waar hij goed kon zien of geen enkel glas leeg stond. De ko ning was in het begin wat schuchter, doch toen hem telkens grote pullen bier werden toegeschoven (welke hij noodgedwongen in de kortst mogelijke tijd moest ledigen) werd hij spraak zaam en onderhield hij zich menig maal op ongedwongen wijze met zijn onderdanen. Dat hij later op de avond verdacht vaak naar zijn privé-vertrek moest retireren en daarbij geen bege leiding wenste, mocht geen verwonde ring wekken. Het was een genoeglijk feest, dat door vele bierliefhehbers werd bijgewoond en meegevierd. Deze avond werd door Royal georga niseerd in het kader van de bierwed strijd welke door de brouwerijen is uitgeschreven. Gedurende de drie zo mermaanden stellen de brouwerijen namelijk geregeld aantrekkelijke prij zen beschikbaar voor die café's, waar het gebruik van bier op de aardigste wijze wordt gepropageerd. Tot nu toe hebben twee Alkmaarse zaken aan deze landelijke wedstrijd deelgenomen: café Royai aan het Scharloo en café Tom aan het Waagplein. Tom vestigde de aandacht op zich door tijdens de verkiezingen met eien eigen verkie zingswagen langs de stembureaux te rijden. „Kiest Tom voor hier. No. 1 van lijst 17" was zijn slagzin. Sinds die tijd tapt Tom geen bier meer, maar „glaasjes 17". ADVERTENTIE 111. Toen commissaris Kwabber- teen het rovershol was binnengedron gen, voelde hij zich toch niet helemaal op z'n gemak. Alles zag er zo sinister uit. Het gebouw had verschrikkelijk geladen van de -ondergrondse ont ploffingen. De muren vertoonden die pe scheuren, de plafonds hingen half naar beneden, deuren zaten scheef in hun sponningen. De commissaris keek een beetje schichtig om zich heen. „Ik hoop nu maar, dat alle bendeleden beneden in de kelder zitten opgesloten en dat er niet een hier is achter ge bleven", bromde hij, terwijl hij voor zichtig een scheef hangende deur open duwde en scherp luisterde, want. hij meende toch iets te horen.Lang zaam voelde de commissaris zijn bloed in de aderen stollen.Hij hoorde stemmen, hij hoorde mensen druk met elkaar praten. Commissaris Kwabber- teen had moeite een kreet te onder drukken. Hij draaide zich snel om en ging er vandoor. Hij rende het huis uit en half over zijn eigen voeten struikelend, draafde hij het rotspad af. Halverwege gekomen schreeuwde hij naar beneden: „Héé, meneer Brown, kom 'r is gauw. Er zit nog een hel® troep boeven in het gebouw. Ik heb uw hulp nodig bij hun arrestatie!" Jimmy hoorde de commissaris wel schreeuwen, maar deed net alsof z'n neus bloedde. Rustig bleef hij op z'n grassprietje zuigen. „Hier heb ik op gewacht'V bromde hij. HE verwachting dat onze krantenreizen zich binnen betrekkelijk korte tijd in een' grote mate van populariteit zouden verheugen, is bewaarheid,. Al naar mate de vacantietüd nadert, beweegt de belangstelling zich in stUgende lijn en thans reeds moeten wü de voor vele lezers teleurstellende mededeling doen, dat zowél de dagtrip op 15'Juli a.s. naar Apeldoorn en de Hoge Veluwe als de vierdaagse RÜn- en Eifelreis op 21 Juli zijn volgeboekt. De animo hiervoor was zo groot, dat wü zelfs tot onze spijt een aantal mensen hebben moeten afwüzen, legenheid hebt om kennis te maken met het mysterie van de Enterprise. En om deze korte opsomming te besluiten: op 4 Augustus stellen wij de gelegen- Voor AUSTRALIË, CANADA en NW. ZEELAND levert JARINO - RODEN de beste woningen. Huisvesting kan worden verstrekt. Modelwoning v. CANADA, Palt- zerweg 195, den Dolder, v. AUS- TRALIE/NW. ZEELAND bij fabriek LEEK (Gron.) te bezich tigen. Alle inl. JARINO - RODEN (Dr.) i-Aüveiieiuib, mg. Meü., In dit verband mogen wij er nog eens op wijzen wat er voor de komende weken op het programma staat en wel in de eerste plaats wat de meerdaag se reizen betreft. Op 28 Juli starten wij voor vier dagen naar België en Luxemburg en voor deze attractieve tocht, die U heen over Brussel en te rug over Valkenburg voert, is er nog een beperkt aantal plaatsen vrij. Voor een reissom van f 72.50, hotelverzor ging inbegrepen, biedt de krant U 4 onvergetelijke dagen. Voorts kunt U op 4 Augustus voor drie dagen mee naar Valkenburg en de Ardennen en op 11 Augustus volgt er een herhaling van onze vierdaagse tocht naar de Rijn en de Eifel, waarvoor het tarief óp 70 gulden is gesteld. Bij al deze reizen kunt u verzekerd zijn van een deskun dige leiding die er voor zorgt dat de mooiste en meest interessante objecten in de route Wordt opgenomen. Dit is overigens ook het geval met de dagtochten. die wij organiseren. Op 28 Juli gaat de reis naar Nijmegen en Berg en Dal, een bijzonder mooie natuurtocht die o.m. voert door het voormalige Duitse eorrectiegebied. Bij de reissom van 13 gulden is een rit met de bergspoor en kopje koffie en een diner inbegre pen, terwijl U in Berg en Dal nog ge heid open voor een dagtri'p naar Rhe- nen en Arnhem, waar een boottocht op de Rijn aan is verbonden en natuurlijk het kopje koffie en dingr. 'De "reissom voor deze trip bedraagt 12 gulden. Loopt u eens even °P het burëau van de krant aan. Men zal u hier gaarne noteren of met inlichtingen Van dienst zijn. Er zijn nu reeds lezers die een tocht meemaakten en die voor de twee de of zelfs voor de derde Keer hebben geboekt. Dit moge als bewijs gelden, dat de krantenreizen gezellige reizen zijn en dat de verzorging niets te wen sen overlaat. (Adv. Ing. Med.) B, en W. van Alkmaar hebben de raadsleden een groot aantal voordrach ten voor onderwüsbenoemingen doen Het is verboden al of niet getemde Suilde dieren zonder vergunning van B. en W. door de gemeente te leiden, ACHTTIEN JAAR geleden ont- - moette de Engelse filmprodu cer en regisseur, Sir Alexander Korda, om zijn grote verdien sten voor de Britse filmindustrie in de adelstand verheven in het toenmalige Brits-Indië een 9-jarig jongetje met een helgekleurde tulband, een olijke snuit, een rij hagelwitte tanden en donkerbrui ne ogen, een knaapje, dat met oli fanten omsprong, zoals Sir Alexan ders zoentje thuis met jonge kat ten. Dit ventje, dat naar de wel luidende naam „Sabu" luisterde, was precies het type, dat de film- vorst voor zijn nieuwste product nodig had. Sabu verwisselde de olifantenstal, welke zijn vader voor de Maharadja van Haidera- bad beheerd% voor een roemrijke filmcarrière. Zijn eerste rolprent „Elephant Boy" werd een kas stuk en maakte hem met één slag beroemd. Ovef de gehele ivereld verdrong het publiek zich voor de kassa's van de bioscopen om het kleine ventje te zien, dat zich een groot meester toonde over de reu zen van het oerwoud. Er is sindsdien veel veranderd. Sabu, de „elephant boy" werd een jonge „elephant man", maakte nog een dozijn films, huwde in 1948, werd de gelukkige vader van een zoon, de eigenaar van een fraaie villa in Hollywood, drie auto's en een stevige bankreke ning. Hij had alle reden om tevreden te zijn, maar het trekken zit hem in het bloed. Hij keerde de film- en televisiestudio's een wijle de rug toe en werdcircusartist. De eerste stappen op deze weg lagen in Londen en vervolgens verbond hij zich aan het Nederlandse cir cus Frans Mikkenie, dat Sabu Maandag, Dinsdag en Woensdag aan het Alkmaarse publiek zal presenteren. De Kaasmarkt, de magneet, die reeds honderddui zenden trok, liet ook de elephant boy niet onberoerd. En zo kon men gisteren de thans 27-jarige Sabu, gekleed in een grijs costuum en met een verblindend witte tulband op het hoofd in gezelschap van mevrouw Mikkenie, over de Kaas markt zien wandelen. „Ik houd van reizen en wil nu gebruik maken van de gelegen heid om Holland te zien. De Hol landse kaas is in Amerika bekend en ik had reeds vóór mijn vertrek uit de States over de Alkmaarse kaasmarkt gehoord". En dan vuurt de jonge acteur een serie vragen af over de gang van zaken op de kaasmarkt. Natuurlijk krijgt hij een kaasje aangeboden, natuurlijk schieten tientallen toeristen toe om hem op een foto te vereeuwigen en de Alkmaarse jeugd laat deze unieke kans niet voorbijgaan om zich in het bezit te stellen van een zeldzame handtekening. Als Sabu zich door Houttil en Langestraat wringt en met een respect afdwin gend geduld wij zouden bijna zeggen een Oosterse gelatenheid aan alle verzoeken om hanteke- ningen en poseren voldoet, wüst hy onze bedenkingen tegen dit offer aan de populariteit af met de op merking: „het hoort er bij". Onder het genot van een kopje koffie in de Irenebar van het Victory-Hotel vertelt Sabu ons waarom hij tijdelijk het beroep van circusartist heeft gekozen. „Als filmacteur mis je het contact met het publiek. Je maakt een film en deze wordt over de gehele wereld gedistribueerd. Je merkt er echter weinig van en komt nooit in per soon tegenover het publiek te staan. Om dit persoonlijk contact te beleven, besloot ik enige maan den in een circus op te treden. Ik probeerde het in Harringay in Londen, waar ik in zes weken voor 700.000 toeschouwers optrad. Toen kwam mijn contract met Mikkenie. Ik hoop met Kerstmis weer thuis „in the valley" te zijn en volgend jaar ga ik naar Lon den om onder Sir Alexander Kor da een nieuwe film te maken". Het gesprek komt op de oorlog, die ook verandering bracht in het leven van de elephant boy. Wij vernemen, dat Sabu geen Indiër meer is, maar Amerikaans staats burger en dat hij in wereldoorlog II in militaire dienst werd geroe pen. Als sergeant („de rang was mij hoog genoeg") diende hij in de United States Air Force in de Pa cific. „Sabu werd voor zijn vluch ten elf maal gedecoreerd en is een van de meest onderscheiden film sterren in Hollywood", aldus vult mevr. Mikkenie haar jeugdige metgezel aan. „Ik ben vóór de oorlog twee da gen in Nederland geweest, maar dit was te kort om Nederland goed te leren kennen. Ik hoop het thans te doen. Ock mijn vrouw komt spoedig over en dan zullen wij samen weer naar Alkmaar ko men. Your cheese-market is very interesting". Wij hopen van harte, dat Sabu zijn plan zal uitvoeren en dat hij dan in staat is wat rustiger Alk maar „te doen". Deze kalme jon geman, die de roem de baas bleef zoals hij zijn wil oplegt aan zijn olifanten, die zich er niet voor ge neert, dat hy nqg altijd gek is op ijs, die nog enthousiasme toont, als hij in een der etalages aan de Lan gestraat een serie foto's van zich zelf ontdekt, die nog met geest- di-ift over zijn beroep kan spre ken en die met gevoel voor hu mor ontdekte, dat bij zijn terug keer op het Waagplein een meisje zijn blauwgrijze Cadillac als lig stoel voor een zonnebad had uit verkoren, is van harte welkom in onze stad. Good luck Elephant Boy! BrellilÉÉli» f- 4- ik. i; Twee Alkmaarse meisjes, die Donderdagnacht niet hebben gedroomd, dat Zij Vrijdag op de Kaasmarkt met Sabu gefotografeerd zouden worden. V.l.n.r. de 7-jarige Hanneke HalfSabu en de 12-jarige Nanky Hilckmann. toekomen. Over deze voorstellen zal worden beslist in de raadsvergadering welke wordt gehouden op 18 Juli. De voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres aan de Jan Ligthart- school is als volgt: 1. mej. I. Praeto- rius te Heiloo; 2. mej. A. J. C. Schou ten te Zonnemaire (Zld.); 3. mej. E. C. H. Losekot te Moordrecht. Voor de benoeming van een onder wijzer aan de Vondelschool luidt de voordracht: 1. J. C. Hoogland, tijdelijk onderwijzer aan de Vondelschool, wo nende te Oudesluis; 2. W. J. van Rutten te Alkmaar; 3. C. Grinwis, tijdelijk on derwijzer te Rotterdam, wonende te Maassluis. Voor onderwijzer aan de Jan Ligt- hartschool: 1. C. Grinwis, wonende te Maassluis; 2. J. C. Hoogiand, tijdelijk onderwijzer aan de Vondelschool te Alkmaar, wonende te Oudesluis; 3. W. J. van Rutten te Alkmaar. Voor onderwijzer aan de Nicolaas Beetsschool: 1. W. J. van Rutten, Alk maar; 2. C. Grinwis, Maassluis; 3. J. C. Hoogland, Alkmaar. De aanbeveling voor een leraar in de Wiskunde aan het Murmellius Gym nasium luidt: 1. de heer dr E. B. Plooy, leraar aan het Goese Lyceum te Goes; 2 de heer P. J. Visser, leraar aan het Westfriese Lyceum te Hoorn. Het College van Curatoren stelt voor te benoemen tot tijdelijk leraar in de wiskunde de heer G. van der Voet, leraar aan de Handelsschool te Alk maar en het Gymnasium te Velsen. Ter vqorziening in de vacature van leraar in Engels aan de Handelsavond school wordt de volgende voordracht gedaan: 1. F. van 't Sant, leraar aan het R.K. Lyceum, alhier; 2. mej. J. H. A, Wortelboer, lerares R.K. Lyceum, al hier; 3. J. J. Pennock, onderwijzer R.K. Jongensschool te Noord-Seharwoude. Voorgesteld wordt in de vacature leraar Engels aan de openbare ULO- school te benoemen de heer Van den Heuvel, onderwijzer aan de Vondel school alier. Door de minister zijn twee extraheer- krachten toegestaan ten behoeve van de Kohnstammschool (VGLO) alhier. Deze school zal dan acht leerkrachten tellen. Twee onderwijzers, werkzaam bij het openbaar gewoon lager onder wijs alhier, hebben overplaatsing naar de Kohnstammschool gevraagd, te we ten de heren C. Pool (Jan Ligthart- sehool) en W. van der Gaag (Nicolaas Beetsschool). Voorgesteld wordt deze overplaatsingen te bekrachtigen. In verband met de op 1 Augustus 1952 nieuw te openen openbare school voor gewoon lager onderwijs, welke te zijner tijd zal worden gesticht op een terrein nabij de Willem de Zwijgerlaan, zullen de parallelklassen, thans verbon den aan de Vondelschool en Rochdale- school, worden opgeheven. Het gevolg hiervan is, dat aan de Rochdalesehool 'n leerkracht overcompleet wordt. Deza leerkracht kan worden geplaatst aan de genoemde nieuwe school. B en W. stellen voor de heer A. Bou- ma, onderwijzer aan de Rochdalesehool, als zodanig over te plaatsen. Ten slotte wordt voorgesteld te voldoen aan het verzoek van mej, N. van Heerden, on derwijzers aan de Rochdalesehool, om eveneens te worden overgeplaatst naar de nieuwe school aan de Willem de Zwijgerlaan.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2