Kleine zondaars voor de kadi pressante :Jerie VEEMARKT IAANDAG ~E NIEUWS ree prinsesjes -Frankrijk VERVOLG STADSNIEUWS Woorden en daden die te laat betreurd worden Afsluiting Notweg moet gehandhaafd blijven Schoolgeldheffing Voor bereidend Mid. Techn. onderwijs. Dierenbescherming .25 /aar geleden Garantie geldleningen Bouwkas Fietser reed tegen staaldraad Franse turnsters hartelijk verwelkomd Castricum in Begroeting in „Johanneshof Bergen Gevonden voorwerpen HEILOO Oudorp Schoorl Op de bres voor de O L School te Groet Stompetoren Hooibroei DINSDAG 15 JULI 1952 vijfde prijs de heer ïoraalstraat 9 (f 2.50). Nog drie prijzen Spruyt werden drie baar gesteld, welke ïder de bezoekers die de heer Van Wijn- ste aanwezen. De lo- rkele onpartijdige be- romelkbus werden nonen aan van de Eerste Kanaalstraat de heer A. Fischer, lkmaar (f 15) en Si- vpoortslaan 166, Alk- ?ns noteerden marktprijs aanbod koeien be szijde voldoende be- Jezicn de prijzen, in die op andere mark- o'doende lager waren, stug. Een klein kwan- n kwam op f 2.90 k de nuchtere kalveren weken stabiel. Het ordt vlug verhandeld, kalveren een notering tot f 3.10 per kg, af- beend en de winkel ier kg, afgeslacht, ie varkensmarkt ging laar de vleesvarkens, volg gehad, dat deze te marktprijs konden nstelling tot de zware de notering even te- lichts varkens waren notering daarvan bleef gd. Over 't geheel is varkens kalm verlo- zijn verkocht. erse voor verkeer sn en Egmond Maandag 14 Juli is Alkmaar, bestemd Egmond, de verbeterde Kruseman van Elten- van Scorelkade gaan richt de Toeristenbond oute voert het verkeer een, waarbij de spoor de Bergerweg wordt deze overweg een groot gesloten is omdat op rangerende treinen maken, is de thans te waarin slechts de ireden spoorlijn Alk- er wordt gekruist verbetering, leeft door het plaatsen euwe wegwijzers, een irden en het wijzigen intal wegwijzers om we rcute aangegeven. l-arieven Centraal henhuis inisteriële beschikking aande tarieven van het nhuis met ten hoogste ileegdag worden ver- lensatie voor de hogere in werking getreden werkloosheidsverzeke- de premie ongevallen- iging van de waarde- enten. B. en W. stellen, egenten, voor tot deze ngang van 1 Juli 1952 ng regenten Ziekenhuis het Centraal Zieken- volgende aanbevelingen zonden: are van wijlen de heer de heer G. H. Hoytink, mr. J. N. Alblas te van wijlen de heer e heer A. J. Jacobse, M. F. Spruijt alhier. rlijke stand Adrianus S., z. van L. D. Abbo. Nicolaas, z. en G. Albeda. Cor- ioeger en H. E. Steur. van A. Pieterse en C. A. T., d. van C. J. M. Boekei. ide geslaagd Hoytink alhier pro- cum lande tot doctor uurkunde aan de Vrije Amsterdam op het onanee and NV I rgies of pi-electronic MAKEN TERREIN. in aan de Westerweg begraafplaats en de Ro- het gemeentelijk tehuis verrijzen, alsmede een Het bouwrijp maken rordt op f 402.500 ge- crediet van f 288 000 B. en IV. nog een'aan vragen van f 114.500. corrigeerd) en prinses Marijke naar Frankrijk ver- enige weken vacan- bij haar vroegere ernante, mademoiselle Zuid-Frankrijk woont, abinetsformatie voor het -"-and haar beslag heeft voorgenomen reis van naar Orange door- zullen de beide prln- 'lonn van het bezoek ariis bij haar moeder de hoede van de Nederland terugkeren. De zitting van de poiitierechtcr rnr K W. J- C. Van de Wall Bake stond gistermiddag in het teken, maarse zaken betreft, van m>sha"™s'nn gen. Nog altijd zijn er dwaze na die denken hun meningsverschillen kunnen oplossen met venijnige woo - den en harde klappen. Het emge resui - taat is in de meeste gevatten een p ces-verbaal waardoor de jiartïjen verder van elkaar worden .verwuderd, wat meestal -veer de basis is voor tweede rechtszaak. Zo is dat in ieder geval gegaan in het Groot Nieuwland. Over en weer hebben Cornelis de G. en zijn overbuur vrouw enkele maanden geleden vrien delijkheden uitgewisseld waarvoor zij inmiddels tot geldboeten zijn veroor deeld De rust is daardoor echter met teruggekeerd. Op een kwaad moment had Cornells onlangs geschreeuwd Dat is die viezerik van de overkant, die stinkerd." Daar waren drie getuigen geweest die deze woorden hadden ge hoord. Cornelis beweerde echter dat hij zulke woorden niet in de mond had I genomen en dat die getuigen maar- doodgewoon in het openbaar stonden te i liegen. Om zijn bewering te staven, I had hij enkele getuigen a décharge l meegenomen. Getrouw verklaarden zij die woorden niet te hebben gehoord, J hetgeen aan die andere verklaringen I weinig of niets afdeed omdat twee ge tuigen de beledigingen niet hadden i kunnen horen doordat zij binnen hadden gezeten. De officier meende dat het ten laste gelegde was bewezen en eiste een geldboete van f 30.subsidiair 15 dagen, een eis waarmede de politie rechter zich volkomen kon verenigen. „Rot wijf" Ook Afra K. was aan het beledigen geslagen. Op de 24e Maart zag zij haar buurvrouw met een rechercheur staan praten. Nu dacht Afra dat buurvrouw wat stond te roddelen, waarop zij naar buiten stapte en de woorden „rot wijf" uit haar mond liet vallen. De politierechter wilde daar het zijne van hebben en vroeg naar de aanleiding van die beledigingen. „Och, edelachtbare, iedereen noemt haar zo." vertelde Afra. De politierech ter keek nogal ongelovig en merkte op dat het hem onwaarschijnlijk voorkwam dat buurvrouw in de wandeling met mevrouw „Rotwijf" werd aangespro ken. Intussen stond de belediging vast en werd verdachte tot een boete van f 10.— subs. 6 dagen veroordeeld. Drie krammen Met wasgoed, zes kadetjes en een ons kaas in haar handen was Neeltje P., Al berta G. te Egm-.id aan Zee tegen ge komen. Deze vrouwen hebben iets tegen elkaar en daar Alberta de bezem in haar tunden hield was Neeltje beslist in het nadeel. Al berta greep deze gelegenheid aan om het hoofd van Neeltje met de bezem stok te gaan bewerken, met het gevolg dat drie krammen de schade na deze afstraffing moesten herstellen Voor een goed begrip van zaken dient te worden opgemerkt, dat de krammen niet voor de bezemstok maar voor het hoofd van Neeltje bestemd waren. „Heeft u niets gedaan?" vroeg de po litierechter aan Neeltje. „Edelachtbare. ik kon toch niets „zeggen" want ik had mijn handen vol," vertelde getuige in volmaakte onschuld. Op het ogenblik scijnen deze dames weer in beste harmonie te leven, zodat de politierechter meende dat een boete van f 10.voldoende was. Bovendien zal verdachte de schade moeten be talen welke Neeltje heeft moeten ma ken om de bloedvlekken uit haar jas te laten halen. Echtelijke twist Hoewel het natuurijk geen pas geeft dat buurvrouwen ekaar in de haren viiegen of de waarheid in minder ge kuiste woorden vertellen, konden wij bij de behandeling van bovenstaande zaken toch niet onder de indruk van iets belangrijks komen. Het zijn veelal misdrijven die men met een glimlach uit de doeken hoort doen. Anders was het met de zaak tegen Hendrikus R. Het scheen aanvankelijk helemaal niet ,1 zo erg te zijn. Hendrikus kwam met j een lach op zijn jeugdig gelaat binnen stappen en achter hem verschenen een aantal gemoedelijke dames die de in- J druk vestigden dat zij naar een naai- kransje gingen. Een bruinogige met ge zellige piekharen sloot de rij en wan delde rustig naar de getuigenbank ter wijl zij hevige pogingeii in het werk stelde de diepte van haar neus te pei'en. Hoewel de officier van Justitie ook deze verdachte „slechts" mishandeling ten laste had gelegd en de drie getui- I gen a charge en de vijf getuigen a dé- I charge de hoop wettigden dat het weer zo'n gezellig knokpartijtje was geweest, K was de zaak ditmaal ernstiger dan nor- maal. Koel, wisselend weer houdiaan Na het zomerstormpje van Zondag j.l, met hier aan de kust windsnelheden van ruim tachtig kilometer per uur, heeft het weer geen verdere verslechte ring ondergaan. Tussen het uit gestrekte lage-drukgebied boven Scandinavië en een hoge-druk- gebied boven de Oceaan, blijven flinke hoeveelheden koele oceaanlucht over de Britse eilan den en de Noordzee aanstromen. Nu de koude luchtlaag tot een hoogte van ongeveer 3000 meter reikt, is de kans op regenbuien groter geworden. Tussen IJsland en Groenland komt een nieuwe storing tot ontwikkeling, die zich later naar de Noordzee zal be wegen. Hierdoor zal het huidige koele en wisselende weer aan houden. 1 egen het midden van de week kan laatstgenoemde storing weer regen en toenemen de wind veroorzaken, zodat de vooruitzichten voor deze week niet zomers zijn. De vele vacan- tiegangers op de eilanden en in de badplaatsen zullen hun ge duld dus nog even op de proet moeten stellen, daar voorlopig geen warm zomerweer te ver wachten is. Verdacte R. had ongenoegen gehad met zijn vrouw. Het echtpaar woonde in bij de schoonmoeder van R. De ver standhouding bleek niet ideaal te zijn, want enkele weken voordat verdachte vader zou worden, wilde hij met zijn vrouw bij zijn eigen moeder intrekken. Zijn vrouw voelde daar niets voor. Een en ander had tot gevolg, dat de echte lieden hun hoofd in de wind gooiden en troost bij hun resp, moeders gingen zoeken. Om zijn vrouw te dwingen hem te volgen, was R. op een goede dag met een handwagen naar het huis van zijn schoonmoeder gegaan, met de be doeling zijn eigendommen over te brengen. Daartoe rekende hij ook de baby-uitzet. Het laat zich begrijpen dat een en ander tot gevolg had. dat er lelijke dingen werden gezegd. Volgens twee getuigen was het daarbij niet ge bleven. De vrouw van verdachte ver klaarde, dat zij binnenshuis stompen en slagen had moeten incasseren en dat zij in de deuropening staande door haar man tegen de buik was geschopt. Bij deze verklaring nam verdachte een zeer vreemde houding aan. Hij bleef maar lachen en dat irriteerde de politie rechter dermate, dat hij de jongeman in gezelschap van een parketwachter de zaai uitstuurde en de zitting gedeel telijk zonder zijn aanwezigheid voort zette. „Als het waar is dat u uw vrouw tegen de buik heeft geschopt terwijl zij ieder ogenblik een baby kon verwach ten, is dat de ergste misdaad die ik ken." zei de politierechter. „Knap gezegd," meende verdachte, „maar ik heb het niet gedaan." Hij be greep daarbij echter niet dat wat meer ernst wel op zijn plaats was geweest. Nadat een buurvrouw had verklaard dat zij ook had gezien dat verdachte zijn vrouw had geschopt, mocht R. weer binnen komen, daar hij het recht had vragen te stellen aan de getuigen a dé charge. Twee van die getuigen hadden gezien dat hij niet had geschopt. Dat was meer dan een subtiel verschil, het geen R. aanvankelijk ontging. Eerst toen de politierechter vertelde dat hij wel duizend getuigen zou kunnen op roepen die dat schoppen niet hadden gezien, begreep verdachte dat alleen de verklaringen van de drie vrouwen die hadden gezien dat verdachte niet had geschopt, voor hem van belang konden zijn. Na de verhoren meende mr Van de Wall Bake dat de zaak niet zo eenvou dig was als men aanvankelijk had ge dacht, zodat hij besloot de stukken weer in handen van de rechter-commisaris te stellen, waarna de zaak door de Meer voudige Kamer kan worden behandeld. Bewoners van de Nieuwpoortslaan hadden .bezwaren tegen de afsluiting van de Notweg tussen deze laan en de Sportlaan. Het Sportpark heeft last van de rij wielen welke tijdens wedstrijden op het park en tijdens tennistournooien in de omgeving der loketten tegen de schuttingen en beplantingen worden geplaatst in plaats van in de rijwielstal ling. Deze rijwielen komen veelal via de Notweg op de Sportlaan. Afgezien van de dar* door toege brachte beschadiging is dé aanwezig heid dezer rijwielen niet bevorderlijk voor het veilig verkeer in de Sport laan. Het komt ook menigmaal voor, dat men via de Notweg clandestien op het Sportpark tracht te komen. Daarom wordt deze weg tijdens be langrijke wedstrijden gesloten en op andere dagen alleen opengesteld voor de bezoekers van het zomerbad. B. en W. menen, dat het bezwaar dat kinderen die^het zomerbad of het Sportpark willen .bezoeken, nu langs het zeer gevaarlijke punt bij de Vier- staten moeten, geen steek houdt. Tij dens de opening van het Zomerbad zal de Notweg voor hen slechts enkele uren gesloten zijn. De kinderen kun nen in die tyd ook langs de Prins Bernhardlaan en de Sportlaan veilig het Zomerbad bereiken. In het café van de heer L. Duin- meijer zullen voornamelijk bezoekers uit de richting Heiloo komen, die ook voor en na de wedstrijden via de Nieuwpoortslaan dit café kunnen he reiken. De heer J. Houténbos onder vindt door de afsluiting van de Not weg enig ongerief in zijn fruithandel, maar het algemeen belang moet voor het particuliere gaan. Het is boyen dien de vraag of na 1 October des Zondaas nog wel winkels geopend mo gen zijn. B. en W. stellen dus voor afwijzend op de bezwaarschriften te beschikken Woningdistributie Naar blijkt uit gegevens, welke B. en W. aan de raad hebben verstrekt, heeft het Bureau Huisvesting m het eerste halfjaar Van 1952 in totaal 810 maal bemiddeld bij de verdeling van woonruimte. Van deze 810 woonver gunningen werden er 40 verleend aan echtparen (inwonend), 366 aan enke lingen, 280 aan zelfstandige S%zinnen, 9 aan alleenwonenden met zelfstandi ge huishouding en 5 voor van twee of meer personen. In öd ge vallen werd toestemming verleend toe locale woningruil en in 45 gevallen tot interlocale woningruil. Er werd vier maal tot vordering van een gehele woning overgegaan. Tien personen trachtten inwoning of andere medewerking te ontwijken met een be: ftp on de gezondneid van een der echtelieden. VERZOEKEN OM SUBSIDIE B. en AV. van Oterleek hebben een verzoek tot de Alkmaarse raad ge richt om voor leerlingen, afkomstig uit Alkmaar, die in 1951 de Lagere Landbouwschool te Oterleek bezocn ten, een bijdrage te verlenen in de kosten van het nadelig exploitatiete kort. B. en AV. van Alkmaar stellen voor dit verzoek af te wijzen. Ook wordt voorgesteld afwijzend te beschikken op een subsidieverzoek ten behoeve van het studiecentrum voor het AVestfries dialect. Voorts zijn verzoeken om subsidie ingekomen van „Schola Publica" en van de ..Volksuniversiteit Alkmaar en Omstrefien". Voorgesteld wordt deze aanvragen te behandelen bij de ge meentebegroting voor het jaar 1953. De Gem. Avondschool voor lager nij verheidsonderwijs en de daaraan ver bonden typografencursus zijn aan de Ver. „De Ambachtsschool voor Alk maar en omstreken" overgedragen. In verband daarmede moet wijziging worden gebracht in de schoolgeldhef fingen der betreffende verordening, welke heffing moet vervallen. Er zijn meer wijzigingen noodzake lijk zodat B. en W. een geheel nieuwe verordening willen vaststellen. Tot dusver konden aan de leerlingen der school voor voorbereidend middel baar technisch onderwijs de benodig de boeken en leermiddelen van ge meentewege in bepaalde gevallen in bruikleen worden gegeven. Nu dat in de schoolgeldyerordening is opgenomen moet een wijziging van het in bruikleen verstrekken aan de goedkeuring van de Kroon worden cAi- derworpen. De regeling kan worden opgenomen in de verordening vor de school voor voorbereidend middelbaar technisch onderwijs. B. en AV. willen verder de wijze waarop de invordering der schoolgel den plaats vindt vervangen door een ander stelsel. Zij geven de voorkeur aan invorde ring van het schoolgeld vóórdat de leerlingen worden ingeschreven. Zij die het bedrag van f 30 bezwaar lijk ineens kunften betalen, kunnen betalen in termijnen. Desnoods is kwijtschelding mogelijk. Ook kan men de reeds eerder toegepaste vrijstelling van schoolgeld voor de gem. avond school voor lager nijverheidsonderwijs en de daaraan verbonden typografen cursus sanctionneren (voor hen die bij hun patroon worden opgeleid). Met de ze zienswijze van de minister gaan B. en AV. accoord. Holl. Rading per auto naar Alkmaar gekomen om nasporing te doen naar haar hondje dat bij een tocht in Alk maar per ongeluk is achtergebleven. De kentekenen zijn: zwart, krul staart, enkele witte haren, grijze snuit en '.vat op de neus. AVie kan over dit verloren bordje iets meede len? Ter beschikking zijn een mooie zwarte poes 1 jaar oud (zindelijk) en een flinke gekruiste bouvier-herder pl.m. 3V:, jaar oud. Beide dieren zijn gezond. Men wende zich tot inspecteur C V er wc r, kraanstraat 1 te Alkmaar. Eerste, concours van „De Luchtbode" De kortgeleden opgerichte postdui venvereniging van Alkmaarse Zater dagvliegers, „De Luchtbode" heeft Za terdag haar eerste concours gehouden. De jonge duiven werden in Tilburg ge lost. De uitslag van de vlucht was: Vin- ke 1, 6; Van Nieuwenhuizen 2, 4, 8; Koger 3. 7: Tijdeman 5, 9; Barhorst 10. 11 en Admiraal 12. Door een ledenvergadering is het be stuur als volgt samengesteld: G. Tijde man (voorzitter)", J. H. vari Niéuwen huizen (secretaris) en H. Barhprst (penningmeester). Overeenkomsten met woningbouwverenigingen B. en AV. stellen voor met de in de gemeente gevestigde woningbouwver enigingen, die de wens daartoe te kennen geven, een overeenkomst aan te gaan tot het door deze verenigin gen beleggen bij de gemeente van de middelen der reserves bedoeld in art. 24 van het woningbesluit. AANSCHAFFING SCHOOLMEUBELEN KOHNSTAMMSCHOOL. Het aantal leerlingen dat met ingang van het komende schooljaar de Kohn- stammschool zal bezoeken bedraagt reeds meer dan 250. Daarom is het no dig over te gaan tot de aanschaffing van meubilair terwijl ook enige tafels nodig zijn. De kosten bedragen f 4700. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. In de Alkmaarsche Courant van 13 Juli 1927 vinden wij melding gemaakt van het op 69-jarige leef tijd overlijden van mr. A. P. H. de Lange, die van 25 Februari 1897 af notaris te Alkmaar geweest is als opvolger van zijn vader de heer H. J. de Lange. In dat courantennummer wordt de overledene herdacht als oud-schrij ver van hoofdartikelen voor de Alkmaarsche Courant, als secreta ris van het natuur- en letterkun dig genootschap Physica, als be kwaam kunstcriticus en amateur schilder, als dichter en voorzitter van de Openbare Leeszaal. Met hem, zo besluit het over zicht, is een zeer populair man heengegaan, die als hoofd van het bekende kassierskantoor De Lange in De Moraaz in een breeden kring bekend was, een advocaat- en notaris van grote ervaring, een man, die zich niet begroef in droge ambtsstukken, maar die blijde scheppingsdrang van een schilder en een dichter kende, die geeste lijk jong bleef omdat al het nieu we en opkomende zijn volle be langstelling had. Alkmaar is toegetreden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten te Assen en aan de bouwkas zijn twee percelen bouwterrein verkocht aan weerszijden van de Talmastraat voor de bouw van 24 woningen. De N. V. verzoekt thans garanties te verlenen voor rente en aflossing voor de door haar aan 14 bouwspaarders voor elk waarvan één der bedoelde wo ningen bestemd is te verstrekken geldleningen. De overige 10 gegadigden voor de groep van 24 woningen betalen de bouwsom uit eigen middelen. B. en W. stellen voor daartoe te besluiten. Alkmaarse Schaakclub VVV In de wedstrijden voor de Alkmaarse kampioenschappen werden gisteren op de clubavond van V. V. AL de volgen de resultaten behaald: Hoofdklasse: D. Appel Jr.E. G. Kayser afgebroken. A. Beemsterboer—- C. AVoutersen 01. In deze partij maakte de witspeler een fatale vergis sing bij de tiidcontröle waardoor hij de partij door tijdsoverschrijding verloor. Eerste klasse: J. Maats—F. v. d. Vliet l—o, A. v. d. Tak—G. v. Brenk Tweede klasse: J. de WolfF. Schulz 10. Door deze overwinning is J. de Wolf kampioen geworden van de tweede klasse. De wedstrijden om de Zilveren Dame en de Zilveren Toren komen nu aan de beurt. Wedvlucht van „De Postduif" De Postduivenvereniging „De Post duif" hield Zondag een wedvlucht met 3'onge duiven van Den Bosch, los 9 uur, aankomst eerste 10 uur 25 min. 45 sec. De uitslag hiervan was als volgt: 1, 2, 12 J. W. de Moei; 3, 11, 16 H. J. Struys; 4, 10 W. Ket; 5, 6 G. de Raadt; 7, 9 C. Rabeling; 8, 13 J. Bleeker; 14 P. Leegwater; 15. A. Geerlings. Van de wedvlucht Corbeil, oude dui ven, afstand 475 km, gelost om 6 uur, was de tijd van aankomst van de eerste duif 11 uur 12 min. De uitslag hiervan luidde: 1, 8 H. de Jager; 2, 6 C. Rabeling; 3, 9 A. Geer lings; 4. 7 H. J. Stuys; 5. C. Mouwen. Mooie prestatie De heer P. Kempen uit Hoorn is door het ministerie van Marine in samen werking met het departement van On derwijs met ingang van 1 September benoemd tot dansleraar aan het Ko ninklijk Instituut der Marine te Den Helder. Deze promotie zal de heer Kempen echter niet beletten zijn cur sussen te Hoorn, Alkmaar en Schagen en andere plaatsen te handhaven. Diaconiezaaltje Ned. Herv. kerk gerestaureerd Vrouwenclub bracht benodigde gelden bijeen OUDKARSPEL Het diaconiezaaltje naast de Ned. Herv. Kerk, dat ook wel gebruikt wordt voor vergaderingen e.d. van de plaatselijke verenigingen, is on der leiding van architect S. Vis-en dank zij de medewerking van de vrouwen club en enkele andere verenigingen, grondig opgeknapt. De oude kasten zijn verdwenen, zodat men aan ruimte ge wonnen heeft. De wanden en de zolde ring zijn met platen board betimmerd. Door de lichte tint van een en ander, heeft het lokaaltje een fris aanzien ge kregen. Ook is de verlichting gemoder niseerd. In het midden van het zaaltje is een nis gekomen, die een ronde ach terwand heeft. De verhoogde vloer doet thans dienst als podium voor sprekers. Als lessenaar zal de prachtige zwaar koperen voorlezerslessenaar uit de kerk worden gebruikt. In de winter zal het loaaltje uitstekend dienst kunnen doen als kapel voor de kerkdiensten. De Ned. Herv. vrouwenclub verdient een com pliment voor de moeite die zij zich gaf, om de benodigde gelden bijeen te bren gen. Gasverbruik particulieren toegenomen LANGEDIJK Het gasverbruik door particulieren in Langedijk en St. Pan- cras beweegt zich in stijgende lijn in vergelijking met het vorige jaar, aldus een optimistische mededeling in de Maandagmiddag gehouden vergadering van de commissie van beheer van het Langedijker gasdistributiebedrijf. In de eerste vier maanden van dit jaar werd er 422099 m3 gas afgeleverd. De rekening 1951 gaf een nadelig saldo aan van f 37.678.68, inbegrepen f 14325 retributie, die aan de gemeenten Lan gedijk en St. Pancras moet worden be taald. Het eigenlijke verlies bedroeg daardoor niet meer dan f 23.353.68. ZUIDSCHARWOUDE De heer B. uit Nieuwe Niedorp was zo onfortuin lijk tegen een staaldraad op te rijden van een schuit aan de schipper V. uit Zoeterwoude, die aan de los- en laad plaats aan de Langebalk bezig was met het afleveren van aardappelmoes voor veevoeder. De staaldraad was circa anderhalve meter boven het rijwielpad gespannen. De heer B. reed er met zijn hals tegen aan en kwam te vallen. Met een hersenschudding moest hij naar zijn woning vervoerd worden, na dat dr Wilmink geneeskundige hulp had verleend. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Minimumprijzen poot- aardappelen LANGEDIJK Aan de veilingen, aan gesloten bij de provinciale veilingbond Noord-Holland, is meegedeeld dat de minimumprijzen voor de verschillende klassen van Eerstelingcn-pootaardappe- len als volgt zullen gelden: maat 35. 45, 50 mm klasse A f 17.50, klasse AB f 16.—, B f 14.50 en C f 12.50. Maat 28 tot 35 mm klasse A f 21.AB f 20. B f 18.50 en C f 16.50 De pootaardappe- len kunnen- zowel op naam van de teler als en bloc worden verkocht. In een afzonderlijke circulaire zijn nog de koop- en leveringsvoorwaarden bekend gemaakt. TOT HOOFD VAN ULO SCHOOL BENOEMD NOORDSCHARWOUDE De heer J. Zwagerman, voorheen onderwijzer aan de ULO-school te Noordseharwoude thans in Gieten, is benoemd tot hoofd van de openbare ULO-school te Tholen in Zeeland. GESLAAGD VOOR ONDERWIJZERS EXAMEN NOORDSCHARWOUDE De heer A. Rus slaagde voor het te Amsterdam gehouden staatsexamen voor onderwii- zer. Gisteravond arriveerden vijf-en- twintig Franse turnsters bij „Johan neshof aan de Zeeweg, waar zij door een haag van jeugdige Vitesse-leden binnen gingen. Voor deze officiële ontvangst waren ondermeer aanwezig de raadsleden mevrouw VerhoefDefourny en N. Stiemer, namens de Verenigingsraad Dr. H. Wiéringa en echtgenote, de heer H. Markx, namens de V.V.V. de heren H. Broksma en D. Keetbaas, alsmede Dr. de Jongh en voorts het bestuur van de gymnastiekvereniging „Vitesse", die op verzoek van de K.N G.V. als gastvrouwe optreedt. Daarom was het dan ook de heer P. Bouwen, die de Franse meisjes met de geleidsters als eerste toesprak. Hij wees daarbij op de grote betekenis van de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de volkeren en hij ver heugde zich er over dat ook Vitesse daaraan mag meewerken. De heer D. Keetbaas van de V.V.V. sprak ook een woord van welkom en wenste hen enige zonnige dagen in de omgeving van Castricum. Namens de pleegouders werden zij verwel komd door de heer Bevort. De leider van het Franse gezelschap, de heer R. Frain. sprak hierna in geestig Frans zijn dank uit voor de buiten gewoon hartelijke ontvangst en had woorden van bewondering voor het feit, dat velen in Castricum zich zo makkelijk in de Franse taal uitten, waardoor zij zich reeds dadelijk thuis voelden. Hij memoreerde het feit. dat op deze dag de Nationale Franse feest- Gedurende het tijdvak van 7 tot en met 13 Juli werden aan het Politie bureau te Bergen de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven dameshandschoen (wit), bolero, rijwiel- handpompje, bal, schildpad, poesje, bro che, twee kippen, kinderschoentjes met sokjes, twee strandschepjes, schaar in étui, herenhoed, zakmes, Lissleutel, por tefeuille met inhoud, etui met sleutels, étui, herenhoed, zakmes, Lipssleutel, por- en armband. De lijst van verloren voorwerpen over bovengenoemd tijdvak vermeldt: gou den broche, halsband, één paar nylons, ring met autosleutels, alpinomuts, br. le deren portemonnaie met inhoud, zwem broekje, dubbele rijwieltas, zonnebril, autoped met luchtbanden, één paar kin derschoentjes, jongens slipover, jongens jasje, gouden armbandhorloge, huls van uitlaatpijp (bromfiets), damespolshorloge, KLM-tas, zilveren rozenkrans, gebreid jongensjasje, wollen hoofddoek, .kinder zomerhoedje, zonnebril (gr. montuur), zwarte bouvier, grijze kat, br. herenpor temonnaie, Engelse collie, boodschappen- net, gele enveloppe met inhoud, zonne bril (br. montuur), bril (stalen montuur), dameshoed en ring met drie sleutels. Inlichtingen te bekomen aan het Groepsbureau der Rijkspolitie, Karei de Grotelaaii 17, tela.'.oou 2444, elke werk dag tussen 10 en 11 uur v.m. Burgerlijke stand Geboren: Roelf. z. van K. L. de Ronde en G. Postema. Petronella E. M., d. van P. van Hooff en C. Bijwaard. Antonius H., z. van L. M. Dongelmans en J. H. Hofmeijer. Johanna M., d. van J. P. L. Woldendorp en M. M. Bak ker. Cornelis A., z. van M. J. Hooge- boom en C. Mors. Getrouwd Mathijs M. Kroone en Agatha C. Bruins (Schagen). Dionijs Eurger en Johanna F. Prins (Wagenin- gen). Willem A. P. F. L. Last en Eli sabeth M. van Straaten (Hoorn). Overleden: Gerrit J. Schutte, 47 jaar. Maria W. Troost, 74 jaar. Postduivenvereniging Door Vriendschap Sterk. De postduivenvereniging Door Vriend schap Sterk hield gisteren een wed vlucht voor oude duiven vanaf Cor beil, een afstand van pl.m. 470 km. De duiven bereikten een snelheid van pl.m. 90 km per uur. De eerste duif was van de heer Piet Verdonk, - die hiermede tevens het kampioenschap oude duiven behaalde. De tweede duif was van de heer G. Slieker, (3e kam pioen oude duiven)en de 3e duif was van de heer H. Pel, die 2e kampioen oude duiven werd. De 4e en 5e duif waren resp. van de heren Slieker en Verdonk. Tevens werd de eerste jonge duiven- wedvlucht gehouden vanaf 's-Hertogen- bosch. De uitslag was: 1 H. Bakker. 2 H. Bakker, 3 G. Slieker, 4 D. de Nijs, 5 D. de Nijs, 6 G. Slieker, 7 G. Slie ker, 8 H. Pel, 9 D. de Nijs. 10 P. Ver donk, 11 H. Pel, 12 Van der Veen, 13 Massee, 14 A. Zwart, 15 G. Slieker, 16 D. de Nijs, 17 Van der Veen, 18 H. Pel, 19 P. Verdonk, 20 P. Verdonk, 21 H. Pel, 22 D. de Niis, 23 G. Slieker, 24 P. Verdonk. 25 P. Verdonk, 26 Van de Veen, 27 H. Pel, P. Verdonk. De prijzen bestonden uit cakes, koek, sigaren, bonbons en sigaretten. Ook deze jonge duivenvlucht verliep door de sterke wind in een snel tempo. De duiven waren gelost om 9 uur 's mor gens. De le duif werd reeds om 10 uur 25 min. 8 sec. geconstateerd. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer J. Beste- vaar, heeft in de afdeling Werktuig bouwkunde van de M.T.S. in Haarlem, het einddiploma verworven. Aan het psychologisch paedagogisch instituut der R. K. leergangen te Til burg, is geslaagd onze plaatsgenoot, de heer J. Winnips. dag, de bestorming van de Bastille, werd gevierd en ook. over de Tour de France moest hij even met zijn Hollandse vrienden van gedachten wisselen. Met een „Vive La France", gevolgd door een „hiep hiep hoera" van Franse kant, besloot de heer Frain zijn toespraak. Hedenavond zullen de Franse gas ten in het Vitesse sportpark demon streren. Burgemeester Thomassen overzag de verkiezingen Het verkiezingssucces van de Partij van de Arbeid zowel in den lande ais hier ter plaatse, vormde gisteravo *t voor de afdeling dier partij aanleiding tot het houden van een feestelijke bij eenkomst in Hotel „De Rustende Ja ger". In deze bijeenkomst is de heerW. Thomassen, burgemeester van Zaan dam, als spreker opgetreden. Hij nam allereerst de verschillende typische verschijnselen en veranderingen die de jongste verkiezing had opgeleverd, on der de loupe en legde daarbij de in druk op de politieke verschuivingen. De heer Thomassen bestreed de betite ling „Drees-verkiezing", doch stelde de verschillende andere factoren welke tot het succes van de P. v. d. A. had den geleid, in het licht. Een en ander neemt niet weg, dat dr. Drees een fi guur wordt, "Tn wie geheel ons volk vertrouwen heeft. Voortgaande besprak hij de kabinetsformatie en alhoewel ook spreker zich moest bepalen tot gissingen en veronderstellingen, gaf hij de aanwezigen een duidelijke en zake lijke kijk op hetgeen aan de vorming van een nieuw kabinet zoal vastzit. Het verdere gedeelte van de_ avond werd verzorgd door het politieke ie- ken-cabaret „De Valreep" uit Amster dam, dat met zijn optreden een groot en welverdiend succes verwierf. Na het zingen van een strijdlied, heeft de af delingsvoorzitter, de heer G. Meijer, de geslaagde en goed bezochte avond besloten. MARKTBERICHT Notering van de gisteren door „Ons Be lang" gehouden veiling: sla 2—5: capu- cijners 25—47; doppers 28—48; bliserwten 3037; waspeen 8; bosuien 714; bos- kroten 2ll-9; andijvie 523; soepgroen ten 3; peterselie 35 ct. per bakje; aard appelen 8,40—11,60 en drielingen 8.80— 9,30; tuinbonen 620; dubbele bonen 57 —61; stamsntjbonen 48—51; peulen 15; raspers 38; komkommers 11; rode bieten 4—7; aardbeien 1,30—3,70; rode bessen 1,10—1,70. EXAMENTIJD. Aan de Huishoud- en Industrieschool te Alkmaar slaagden voor het diploma hulp in de huishouding: Alice Felle- boer, Jenny Pelleboer en Madelin Schouten. GESLAAGD Voor het diploma Bouwkunde aan do MTS te Haarlem slaagde de heer N. Buis Pzn. alhier. Groetdat vóór 1314 een drieklas- sige openbare school had, zag in dat jaar door de opening van een bijz. R.K. school, het leerlingental dalen beneden het wettelijk voorgeschreven aantal, dat recht gaf op drie leer krachten. Jarenlang bleef het een z.g. „tweemansschool"t tot enkele jaren geleden de toeloop van leerlingen het benoemen van een derde leerkracht weer mogelijk maakte. De laatste tijd echter hing de achteruitgang van het leerlingental weer als het zwaard van Damocles boven deze onderwijsinrich ting. Maandagavond kwamen de oudercommissies van de beide open bare scholen in de gemeente en enige belangstellende ouders bijeen om on der voorzitterschap van burgemeester Mr. C. A. J. Jochems te zoeken naar redding. Groet had elf leerlingen no dig om het vereiste aantal voor een derde leerkracht te bereiken, terwijl Schoorl er wel enige kon missen. Na overleg kwam men, nadat de inspec teur van het lager onderwijs, de heer Vernooy, warm had gepleit voor be houd van de leerkrachten, overeen, pogingen te doen om enkele ouders te Schoorl te bewegen hun kinderen naar Groet te zenden. Zes ouders van leerplichtige kinde ren toonden zich dadelijk bereid om op die manier het openbaar onderwijs te steunen. Verwacht wordt, dat spoedig meer dere zullen volgen. Op de boerderij van de heer P. War- tenhorst, Korte Molenweg, iwas'> het hooi reeds 5 weken binnen en in dub bele vierkanten opgetast. Men nam reeds lange tijd een verdachte reuk waar, welke aan hooibroei deed denken maar zelfs na vijf en twintig keer pei len kon geen broei ontdekt worden. Toen de branderige reuk bleef aanhou den heeft men gis'er opnieuw een on derzoek ingesteld met het gevolg, dat men midden in de twee vierkanten een piek van 1 m2 ontdekte, welke op het punt was te gaan brgndep. Dank zij het directe optreden van de Oterleker brandweer heeft men de hooiberg kunnen behouden. Burgemeesters herbenoemd Bij Kon. Besluit zijn de volgende burgemeesters uit ons gewest dezer dagen herbenoemd: H. Nolet vanWar- menhuizen en Harenkarspel; B. J. F. Sutman Meijer van Heerhugowaard; S. B. F. Kooiman van Hensbroek; D. Breebaart van Hoogwoud; H. Schel haas van Langedijk; J. Wiering van Zwaag; J. H. Avis van Midwoud; J. de Boer van Obdam; H. J. M. Keijzer van Opmeer en Spanbroek; H. M. Honijk van Venhuizen; G. G. Loggers van Wieringermeer: A. H. v. Gelderen van Zaandijk D. Breebaart van Zijpe. HAARLEM MOET DRIE TON BIJPASSEN Het ten laste van de gemeente Haar lem komende tekort van het St. Elisa beths of Grote Gasthuis te Haarlem be draagt over 1951 ongeveer f 315.000,

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3