De heer F. J. Ie Blansch voorzitter van de Kamer van Koophandel frambozen r tl1/ 0, brandewijn Fa Tli, Kraakman&Zn Het Sint Elisabeth-ziekenhuis viert zilveren jubileum zijn „Rochdale" hield haar jaarvergadering AGENDA Reddingbrigade wil de patrouilles uitrusten met walkie talkies Spoorwegongeluk bij Amersfoort Mossadeq treedt af Brazilië nu tegen Luxemburg Ook in ons district dienen „defensie"- orders te worden geplaatst DE gistermiddag: ten raadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft tot haar nieuwe voorzitter gekozen in de vacature-Arntz, de heer F. J. Ie Blansch, die de laatste maanden de func tie, waarnam. De heer Arntz werd herdacht als een krachtige persoonlijkheid, die zyn functie heeft waargenomen op een wijze zoals slechts weinigen hem zouden kunnen nadoen. De nieuwe voorzitter achtte het wenselijk dat de indus triëlen in het district der Kamer zich zouden verenigen om te pogen orders te krijgen tot werken ten behoeve van de defensie, zoals die ook in andere distric ten zijn geplaatst. Aan het gemeentebestuur is geadviseerd tot handhaving van de kermis, zo mogelijk vervroegd tot het volle vacantieseizoen. De heer Arntz werd herdacht Brandweeroefening te Heer-Hugowaard prijs per liter f 5.70 Platte Stenenburg 114 Bromfietser in botsing met personenauto Alkmaarse kazen voor „Zonnegloren" Bakkers geven geen crediet meer Waardering voor werk van brigade Honderdduizend patiënten vonden hier liefderijke verpleging Ruim halve eeuw R. K. verpleging in Alkmaar Verbouwing van de Ambachtsschool LAATSTE NIEUWS De vergadering werd door de waar nemende voorzitter, de heer J. F. Ie Blansch, geopend met een welkom, speciaal tot de heer F. H. Ringers, die na 'n langdurige ernstige ongesteldheid voor het eerst weer ter vergadering was. Verder sprak hij enige hartelijke woorden ter nagedachtenis van de heer S. W. Arntz, de in April overleden voorzitter. Hij herinnerde daarbij er aan dat de heer Arntz in 1922 zijn in trede deed in de Kamer en in Jan. 1932 benoemd werd tot voorzitter, welke functie hij bleef vervullen tot zijn over lijden. Spr. constateerde, dat de heer Arntz zijn functie heeft waargenomen op een wijze, die slechts weinigen hem zullen kunnen nadoen. Zijn werkelijk heidszin1 maakte hem tot de krachtige persoonlijkheid die hij was. Hij wist de zaken van bijzaken teontdoen, waar door zijn besluiten gemakkelijker wa ren. Voorts herinnerde de heer Le Blansch aan het overlijden van de heer Gijze laar, die voorheen adiunct-secretaris was van de Kamer te Hoorn en van daar naar Alkmaar kwam, waar hij de Kamer diende tot zijn pensiormering in 1951. Spr. noemde hem een man met hoge plichtbetrachting. Een hartelijk woord van gelukwens richte spr. aan het adres van de heer Nobel (tot zijn spijt verhinderd aan wezig te zijn! met diens 75e verjaardag op 20 Mei j.l. Spr. hoopte dat de heer N., die deel uitmaakt van de Kamer sinds 1922, nog vele jaren lid zal mo gen zijn, opdat zij nog lang zal mogen profiteren van diens waardevolle ad viezen. De heer ir Kranen werd door spr. gefeliciteerd met zijn benoeming tot adj,directeur van een fabriek te Uit geest en hij sprak de hoop uit dat het hem zal mogen gelukken haar tot hoge vlucht te brengen. De heer J. de Lange, voor het eerst aanwezig als vertegenwoordiger van de K.A.B. als opvolger van de heer Van Jaarsveld, werd door spr. welkom gehe ten, hopende dat de heer De L. een goed lid der Kamer zal mogen zijp, evenals diens voorganger was. Dat de heer Valkering bereid was geweest ziting te nemen in het dage lijks bestuur der Kamer, stemde de voorzitter tot vreugde en hij hoopte dat zij van diens inzichten profijt zal trekken. De heer Le Blansch voorzitter ftP voorstel van mr. Eecen werd de heer Le Blansch bij acclamatie tot voorzitter benoemd. Deze liet zich die keuze welgevallen, maar meende er toch op te mogen wijzen, dat hij door een drukke werkkring niet zoveel tijd voor de Kamer zal kunnen vrijmaken als wijlen de heer Arntz dit kon. Spr. zag de taak van de Kamer - en zeer zeker die van de voorzitter - als een dienende, die slechts door het brengen van een offer tot werkelijheid kan worden gebracht. Ondanks de verwach ting dat er moeilijke jaren zullen ko men, geloofde snr. toch dat de Kamer nuttig werk zal" kunnen doen. „Indien wij denken aan het oude en toch steeds Weer nieuwe „Hebt elkander lief zal ons werk daarmede in overeenstemming Woensdagavond 23 Juli zullen vijf- tien brandweercorpsen uit de kring Alkmaar een grote brandweeroefening houden te Heerhugowaard, welke onder supervisie zal staan van de heer A. J. van Wilgenburg, kringcommandant van de Bescherming Burgerbevolking. Er zal geoefend worden in z.g. aan- jaagverband, d.w.z. dat vanaf een te bepalen punt het water door de motor- spuiten, zal worden aangejaagd en er op een ver afgelegen punt zal worden gespoten. De bedoeling is om nabij de oude halte bij de melkfabriek „Excel sior" te starten. Vandaar worden dan de slangen uitgelegd en zal geprobeerd Worden de school aan de Van Veen weg nat te spuiten. Of men er inderdaad in zal slagen over deze grote afstand wa ter aan te voeren, is echter nog een vraag. Tevens zal geoefend worden in het colonnerijden. Aquarel voor koningin De 78-jarige heer P. Hartog, Nieuw- poortslaan 109, die bij de ouden van dagen behoorde, die op het Sport park het bezoek pan H.M. Koningin Juliana en Prins Bernhard bijwoon den. heeft uit waardering een schil derstukje naar het Paleis Soestdijk ge stuurd. Het is een aquarel van de Kennemerpoort, die vroeger in Alk maar stond en waarvoor een oude plaats als model dienst deed. De heer Hartog is vijftig jaar schilder geweest en nu hij renteniert, besteedt hij de hem ruimschoots toegemeten vrije tijd aan zijn hobby: schilderen. Dezer dagen ontving hij van de particuliere secretaresse van Hare Majesteitme- vrouiv N. SmittAvis namens de Koningin een bedankbrief, waarin de welgemeende dank werd uitgespro ken voor het alleraardigste schilder stukje. Koningin Juliana, zo staat er in de brief, vond het voor iemand van zo'n hoge leeftijd een hele prestatie om nog iets dergelijks te vervaardigen Zij had de vriendelijke attentie op hoge prijs gesteld. zijn. Als wij zó het werk van onze voorganger voortzetten, zullen wij ze ker goed werk doen." De voorzitter wees op de grote or ders, welke door de regering ten dien ste van de defensie bij verschillende grote industrieën zijn geplaatst, maar zei hij, daarbij is er geen enkele in ons district geplaatst. Dat komt misschien doordat wij hier geen grote bedrijven hebben, maar we moeten bedenken, dat vele kleintjes één grote kunnen maken. Wij hebben hier bouw,bedrij ven, confectiefabrieken, scheepswerven en vele andere zaken, die, als zij samen verbonden zijn, zeer zeker in staat zou den zijn tot het aannemen van grote orders. Spr. verzocht de Kamer om hieraan aandacht te willen schenken en zo mogelijk dienovereenkomstig te han delen. Adres aan minister MAAR aanleiding van een verzoek van de in Centraal Overleg samen werkende wegverkeers- en vervoers organisaties om na te gaan of het geen aanbeveling verdient dat de Karmer enige actie voert ter verlaging van de veergelden over het IJ te Amsterdam, werd aangenomen een voorstel van het bestuur der Kamer om een zelfstandig adres te zenden aan de gemeenteraad van Amsterdam, waarin op principiële Waarom grote pont voor Velsen nog niet komt In de vergadering van de Kamer van Koophandel te Alkmaar is gisteren door de secretaris mede gedeeld, dat minister Wemmers hem had verteld, dat de extra grote pont, welke bestemd was voor de oeververbinding van het Noordzeekanaal te Velsennog niet uit Duitsland is gearriveerd als gevolg van een verbod tot afleve ring door de bezettende autoritei ten in dat deel van West-Duits- land, waar de pont zich thans bevindt. gronden wordt aangedrongen op alge hele afschaffing van de veergelden. Besloten werd tot mede-ondertekenen van een adres der Kamer te Gouda aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin er op wordt aangedrongen om te geraken tot een wettelijke regeling van het ruimen van sneeuw en de be strijding van gladheid van de wegen. Vastgesteld werd een arbitrage-regie ment voor de Kamer, zoals dit is op gemaakt aan de hand van een concept, geredigeerd door een commissie uit de vereniging van Kamers van Koophan del en Fabrieken in Nederland. Goedgekeurd werd o.m. een door het bestuur aan het gemeentebestuur van Alkmaar gericht schrijven, waarin op een door B. en W. gevraagd advies over de vraag welke belangen de midden stand heeft bij de kermis, wordt geant- DEENSE VEROORZAAKTE ONGELUK. Een Dpense dame, die gistermiddag op de Geesterweg met haar auto wilde wegrijden lette daarbij niet voldoende op het naderende verkeer, wat tot ge volg had, dat een motorrijder, tegen de auto botste en aan zijn voet werd ge wond. Nieuwe oogst (Verdronkenoord) - Tel 2604 (Advertentie, Ing. Med.) Bouwnijverheid in Alkmaar bevredigend Onder voorzitterschap van de heer C. Couwenhoven hield de woningbouw vereniging „Roehdale" gisteravond haar jaarvergadering in café „Tom". De voorzitter deelde mede, dat van het gemeentebestuur bericht was ont vangen, dat de warmwaterinstaliaties, die in de 75 in aanbouw zijnde wonin gen aan de Marnixstraat zullen worden aangebracht, door de vereniging zelf dienen te worden gefinancierd, waartoe dan ook werd besloten. De bouw van «leze woningen vordert in zulk een snel tempo, dat reeds in de tweede helft van de komende maand de ééngezinswoningen gereed zullen komen. De voorzitter zette uiteen, dat de situatie bij het bouwen van nieuwe wo ningen momenteel moeilijker is gewor den. Werd aanvankelijk bepaald, dat het bouwvolume voor de jaren 1951 tot en met 1953 ineens kon worden ver bruikt, thans moet daarvan weer een derde onverbruikt blijven. Dit zou be tekenen, dat de 33 geprojecteerde wo ningen aan de Brederodestraat nu niet kunnen worden gesticht, doch spr. heeft desondanks hoop, dat de bouw alsnog zal kunnen doorgaan. De woningen aan de Bergerweg ach ter de nieuwe Handelsschool komen er dit jaar echter bij gebrek aan bouw volume zeker niet, terwijl de bouw van een complex aan de Vondelstraat zeker één a twee jaar zal moeten worden uit gesteld. Van de 75 thans in aanbouw zijnde percelen ziin er 50 bestemd voor perso neel van de N.V. Machinefabriek „Alk maar". terwijl het Rijk op tien proeent van het aantal aanspraak maakt. Des ondanks beeft de vereniging gemeend deze bouw te moeten ondernemen. De bouwnijverheid in deze gemeente kan zeker niet ongunstig worden ge noemd. want behalve de genoemde 75 percelen, heeft de woningbouwvereni ging „Goed Wonen" er 74 in aanbouw, Gistermiddag omstreeks vier uur reed de heer A. uit Bergen, als bestuurder van een personenauto over de brug aan de Huigendijk in de richting Heerhugo waard. Op de kruising over de brug kwam uit de richting Gterleek de heer B. uit Alkmaar per bromfiets. Ofschoon de bromfietser de auto op de grote ver keersweg voorrrang had moeten verle nen, reed hij plotseling de weg op. De bestuurder van de personenauto kon dan ook een aanrijding niet verhinde ren. De heer B. werd tegen het wegdek geslingerd en later naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Hij bleek o.m. een hersenschudding te heb ben opgelopen en naar wij vernamen, was zijn toestand hedenmorgen nog le vensgevaarlijk. De bromfiets werd zwaar beschadigd. Ook de auto liep schade op. OOK DIT JAAR WEER EEN KAASSTAD-TOURNOOI. De voetbalvereniging „Alkmaarse Boys" zal ook dit jaar weer het „Kaas- stad-tournooi organiseren en wel op de Zondagen 24 en 31 Augustus. Hiervoor hebben ingeschreven de nieuwe tweedeklasser Rapiditas uit Weesp, de vroegere tweedeklasser „Hil versum", de Alkmaarse Boys en de tweede kiasser HRC uit Den Helder. De Roodjakken, die momenteel hou der zijn van de zilveren kaasberrie, zullen dit fraaie kunstvoorwerp moe ten verdedigen. worden er 84 voor gerepatrieerden be stemde woningen aan de P. C. Hooft- straat gebouwd, terwijl de Noord- Nederlandse Bouwkas 24 percelen aan de Talmastraat in aanbouw heeft. Door particulieren worden verder nieuwe woningen gebouwd in het Wes telijk deel der gemeente aan de Friese- weg en aan de Anna van Burenstraat. Desondanks blijft er woningnood in de gemeente. In de toekomst zullen ook de krotwoningen dienen te worden opgeruimd. „Roehdale" zal diligent blijven De samenwerking met het Bureau Huisvesting was goed. Conflicten kon den door overleg worden voorkomen. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden onver anderd vastgesteld, evenals het verslag van de controlecommissie. De periodiek aftredende bestuursleden de heren A. F. Zeegers, secretaris; M. Coerts, penningmeester en A. Fischer, commissaris, zagen hun mandaat her nieuwd. DONDERDAG Cinema Amcricain, 8 uur: Die Fleder- maus; Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wabash-Avenue (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: De zevende sluier (14 jaar)Victoria Theater, 8 uur: Malle molen (14 jaar). Terrein v.v. „Alkmaar", Westerweg. 6.30 uur: Bedrijfssportavond (volleybal, handbal, voetbal). Nachtdienst apotheken: Wanna, Mient C 13. VRIJDAG Victoria Theater: Een avond in de opera (14 jaar); Harmonie Theater: Jeugd in de branding (alle leeftijden); Rex Theater: Waar is mijn kind (14 jaar); Cinema Americain; Paradijsvogel (14 jaar). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 0.21 12.10 Vrijdag 0.52 13.32 Te Camperduin. Hoog laag Donderdag 0.26 12.15 6.15 18 26 Vrijdag 0.57 13.37 6.57 19.37 Gister was op het jubileum van „Zon negloren", waar vele geschenken in geld en natura werden aangeboden, ook een deputatie uit Alkmaar van 45 personen onder leiding van ds Den Oudsten. Be halve een aanzienlijk bedrag aan geld, werd ook een tachtigtal kazen aan geboden, die door twee „echte" kaas dragers, de heren J. Bruijn en G. v. d. Kuyt, onder leiding van de „vader" op het podium werden gebracht. De kaasdragers werden toegejuicht door de ongeveer 2000 personen die daar tegen woordig waren. Het originele geschenk was zeer welkom. Met ingang van Maandag wensen de bakkers een einde te maken aan het thans veelal gevolgde systeem, dat bekend staat onder de populaire naam „poffen". Voor nadere mededelingen verwijzen wij naar de advertentie van de Federatie van Bakkerspatroons Alkmaar en Omstreken, elders in dit nummer. Motor reed tegen auto en wieirijdster Gistermorgen gebeurde op de krui sing van Nicolaas Beetskade en Ber gerweg een ongeluk, dat bijzonder goed is afgelopen. Een automobilist, die komende van de Nicolaas Beetska de een wieirijdster voorrang had ver leend en vervolgens de Bergerweg overstak, bemerkte te laat, dat er nog een motorrijder met vrij grote snelheid naderde. Een botsing was onvermijde lijk. De linker voetsteun van de motor raakte de bumper van de auto, waar door de motorrijder uit zijn koers werd geslingerd en het rijwielpad op- reeds, waar hij de juist gepasseerde wieirijdster raakte. Rijwiel en motor voertuig werden beschadigd en al leen de motorrijder liep een verwon ding op aan zijn linkervoet. ELI PRINS NAAR AMERIKA. Onder auspiciën van de Ned. Studen- tenbond arriveerde enige dagen gele den hier te lande het m.s. „Grote Beer',' met aan boord 800 studenten van Amerikaanse Universiteiten. Zij zullen enige tijd in Nederland verblijven ter bestudering van land en volk. Tijdens de overtocht heeft onze oud stadgenoot, de heer Eli Prins, thans wonende te Bath, voor hen een aantal lezingen gehouden. Het aldus ontstane contact heeft er toe geleid, dat de heer Prins thans is uitgenodigd in een aantal universi teitssteden in de Verenigde Staten een reeks van lezingen te komen hou den. Koeriersysteem vraagt te veel kostbare minuten Van half Mei tot half September is de Alkmaarse Reddingbrigadc iedere Zondag op het strand te Bergen aan Zee om een oogje in het zeil te houden op roekeloze zwemmers en soms ook om de een of andere waaghals van de verdrinkingsdood te redden. Dit laatste komt gelukkig niet al te vaak voor, wat voornamelijk te danken is aan de man met de toeter, die vanaf zijn uitkijk, toren geregeld de kust in de gaten houdt en niet aarzelt met een hoornsignaal de te ver afgedreven zwemmer naar de kust te roepen. Dit gaat helaas niet altija even gewillig. Een eigenwijs mannetje noopt de brigade af en toe zee te kiezen om hem van zijn dwalingen te genezen. De redders plegen de man dan beleefd te verzoeken zijn koers te wijzigen en weer op de kust aan te houden en daaraan wordt dan wel voldaan, al gebeurt het soms aarzelend. Er wordt door de vrijwilligers iedere Zondag in het seizoen wacht gelopen. I Alleen op verzoek, dat een enkele maal door onderwijzers wordt gedaan, pa-S trouilleert de brigade ook gedurende U weekdagen, wanneer er bijvoorbeeld' een groot aantal schoolkinderen op het1 strand is te verwachten. Een ergerlijk geval staat in de anna len van de ARB geregistreerd van een knaap, die in nood verkeerde, door de brigade werd gered en op het strand aangekomen zei: „Ik had zelf best al leen terug kunnen zwemmen." Het scheelde niet veel of het publiek, dat de redding gadesloeg, had de man met dezelfde vaart weer de zee ingestuurd. Deze gevallen behoren tot de zeld zaamheden en de waardering voor het werk .van de brigade gaat ver uit boven de uitzondering, die wij hier toch meen den te moeten memoreren. De dank baarheid van de strandbezoekers blijkt tweemaal per jaar als de ARB een col lecte houdt en er vrijwel door iedereen wat wordt bijgedragen. Een van de wensen, die de ARB thans koestert is de aanschaffing van een drie tal walkie talkies, waarmee zij, de strandpatrouilles wil uitrusten. Dé pa trouilles worden thans gelopen door twee man, van wie een naar de hoofd post terugholt als er iemand in nood wordt geconstateerd en de ander direct naar het slachtoffer zwemt. Het is be grijpelijk, dat met deze gang van zaken veel tijd verloren gaat, voordat de bri gade met de lijn zich in zee kan storten. In de loop der jaren heeft de brigade langzamerhand haar materiaal kunnen uitbreiden, langzamerhand, schrijven wij, omdat deze vrijwillige organisatie zichzelf moet bedruipen, wat doorgaans neerkomt op een tot de bodem leegge- schraapte kas. Een andere taak, waar mee de leden zich 's Zondags bezighou den is de behandeling van de zwemmers tegen kwallenbeten. Ammoniak schijnt daarvoor een uitstekend middel te zijn en het gebeurt wel eens, dat bij een grote kwallen-invasie de klanten voor het huisje van de ARB geduldig in de rij staan te wachten. Dialoog Circus Mikkenie hield gisteren matinee en dat was voor vele honderden vaders en moeders aanleiding met hun spruiten naar het Canadaplein te stappen. Het ene kind. mocht naar het circus als beloning voor een goed rap port en voor het andere was het als troost voor een slecht rapport. In ieder geval waren het honder den, vele honderden kinderen, die met hun lawaai en gevraag de ouderen tot wanhoop brach ten. Zo vingen wij de volgende dialoog op: „Vader, waarom gaat die oli- lant op zijn achterpoten staan?" „Omdat de oppasser dat wil." „Maar waarom wil die oppas ser dan dat die olifant op zijn achterpoten staat?" „Om jou een plezier te doen." „Vader, waarom wil die oppasser mij een plezier doen?" „Omdat je er voor betaald hebt". „En je zei, dat je een vrijkaart had." Als je nu je mond niet houdt, zwiep ik je de tent uit." IJET is vandaag vijf en twintig jaar geleden, dat het Sint Elisabeth-ziekenhuis, het machtige gebouwencomplex aan de Van Everdingenstraat, werd inge zegend. De opening van de enorme gebouwen was een manifestatie van de vlucht, die het R.K. verplegingswerk, dat toen reeds dertig jaar lang door de congregatie van de zusters Augustinessen uit Delft, te Alkmaar werd beoefend, had genomen. Tot de 17e Juli 1927 hadden deze zusters in het veel kleinere St. Eiisabethsgesticht in de Emmastraat reeds talrijke patiënten verpleegd, doch al spoedig bleek dit gebouw te klein te zijn. Er werden plannen op tafel gelegd, die voor die tijd ongehoord gedurfd schenen. Men wilde het oude gesticht ver vangen door een modern ziekenhuis, met een capaciteit van honderden bedden. In 1924 werd met de bouw begonnen en in drie jaren tijds verrees er in het Zuidelijk gedeelte van Alkmaar een machtig gebouw, dat zijn twee enorme vleugels als behoedend naar onze stad uitstrekte. Het ziekenhuis was geheel gebouwd op de toekomst en beloofde toen reeds zelfs in de behoefte van jaren te kunnen voorzien. MEN is in deze verwachting niet te- leurgesteld. Honderdduizend patiën ten zijn in de afgelopen vijf en twintig jaar in het Elisabethziekenhuis ver pleegd. Het totaal der verpleegdagen bedroeg twee en een half millioen Niet alleen uit Alkmaar, maar ook uit de plaatsen in de onr geving kwamen de patiënten en naarmate de jaren ver streken won het R. Kath. ziekenhuis aan betekenis voor ons gehele gewest De outillage werd steeds verbeterd en reeds spoedig na de plechtige opening besloot men tot enkele uitbreidingen. Er kwamen paviljoens voor zenuwpa tiënten en besmettelijke ziekten. Met zijn vierhonderd bedden behoort het Elisabeth-ziekenhuis tot de grootste in Noord-Holland. Heel duidelijk spreken hier de cij fers als we vermelden, dat het aanta1 patiënten steeg, terwijl het aantal ver pleegdagen daalde. Hieruit volgt im mers, dat de vaste staf van artsen en het verplegend personeel van dit zie kenhuis niet alleen voor hun taak be rekend waren, doch dat ook door al- Verlei gunstige factoren de verpleging steeds effectiever werd. Het aantal verpleegdagen per jaar bedraagt nu circa 125.000, terwijl er bijvoorbeeld in 1951 zesduizend patiënten wer den verpleegd. In 1941 bedroeg het aantal patiënten nog 3563, met 77.953 verpleegdagen. Baby heeft het goed IN gestadig tempo bleef men voortgaan met de aanpassing van de outillage aan de eisen des tijds. Het vorig jaar werd aan elke afdeling een aparte kamer voor onderzoek verbonden. Het tijdrovende en dikwijls nadelige trans port van patiënten naar andere afde lingen werd daardoor overbodig ge maakt. De kraamafdeling onderging eveneens een belangrijke wijziging. De babykamer kreeg glazen wanden voor de babies, die eventueel moeten wor den afgezonderd. Er kwam een electri- sche „kruikenmoeder", nieuwe cou veuses werden aangeschaft en last but not least kwamen er kleedtafels, waar van het blad verwarmd is. Zijne majes teit Zuigeling wordt in het St Elisa beth-ziekenhuis wel met de nodige honneurs ontvangen! De operatiekamer is een voorbeeld voor tal van andere ziekenhuizen. Er is een operatietafel van Zweeds fabri kaat. Eén handbeweging is voldoende om deze tafel in elke gewenste stand te brengen. Het nieuwste narcose-appa- raat, een electrisch snij-apparaat en een geluidloze zuig-installatie staan de chi rurgen ten dienste. Aan het ziekenhuis is een pahtoloog-anatoom verhonden. Binnen vijf minuten identificeert deze expert een weefsel-afwijking. Bij vele operaties is zijn aanwezigheid van vi taal belang gebleken. Zo zijn er tientallen dingen te noe men, die maken dat het Sint Elisabeth- ziekenhuis tot de beste in Noord-Hol land mag worden gerekend. Men streeft er naar voor elk specialisme een aparte afdeling te hebben. De tegenwoordige directeur van het ziekenhuis, dokter G. J. Sluijmer, gesteund door allen, die vast aan het ziekenhuis zijn verbonden, is er geheel de man naar om de inrich ting gelijke tred te laten houden met de eisen die de moderne medische we tenschap stelt. De jubileumviering. QOK economisch gezien is het bezit van dit r.k. ziekenhuis voor Alk maar van veel betekenis. Door de basis waarop het r.k. charitatieve werk rust, konden de tarieven aanzienlijk lager worden gesteld dan bijvoorbeeld die van semi-overheids- en officiële zieken huizen. De tientallen religieuzen ont vangen een vergoeding, die belangrijk lager is dan de salarissen van andere verpleegkrachten. Het zilveren jubileum van het zie kenhuis wordt vandaag op grootse wijze gevierd. Vanmorgen werd in de kapel een plechtige Hoogmis opgedragen. Vanmiddag, in een feestelijke bijeen komst, passeerde de geschiedenis van het ziekenhuis weer de revue. Talrijke instellingen en personen verbonden aan hun gelukwensen een passend ge schenk. In ons nummer van morgen komen wij op de herdenkingsplechtig- •heid terug. Door de architect Ir. C. Keesman al hier is gistermiddag in de Ambachtsschool aanbesteed de verbouwing van de Am bachtsschool, spuitinrichting en de be staande kelder voor rekening van het bestuur van de „Ver. Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" Door elf inschrijvers werd als volgt In geschreven: Fa. Tromp en Peperkamp te Alkmaar f 311.098,Jac. Tromp te Alk maar f 312.758,Fa. IJ. Kops en Zn, te Heiloo f 316.650,J. M. Tromp te Beverwijk f 317.550,—; Fa. C. de Geus Zn. te Broek op Langendijk f 320.850,—; A. Breed te Heiloo f 321.604,—; D. Ent te De Rijp f 334.392,Jan Bakker te Zaandam f 356.950,Th. Pasma te Am sterdam f 359.650,A. A. Antonissen te Amsterdam f 361.862,Th. P. Vertel- man te Wervershoof f 362.450, Kapsalon Bosch verhuisde naar de Mient Mevrouw G. W. Bosch, die deze week haar nieuwe kapsalon aan de Mient heeft geopend, laat haar inrich ting weer op volle toeren draaien. Zestien jaar lang is de kapsalon in het perceel Langestraat 41 gevestigd geweest, maar daar werd het tenslotte zo klein voor de zich steeds uitbrei dende cliëntele, dat naar een andere, gerieflijker ruimte moest worden uit gezien. Deze is gevonden aan de Mient, waar na veel breken, slopen en bouwen een modern ingerichte kapsa lon is gekomen, die voorzien is van tal van verbeterde apparaten. Voor de ope ning bestond grote belangstelling. GESLAAGD. Voor het gisteren te Amsterdam ge- houden examen voor de akte Engels L. O. slaagde onze stadgenoot de heer W. Poeze. (Ongecorrigeerd) Zeven gewonden, van wie drie ernstig Nabij Amersfoort is vanmorgen een spoorwegongeluk gebeurd, waarbij ze ven reizigers werden gewond. Het be trof de trein, die om 8.55 van Amers foort naar Amsterdam was vertrokken. Vermoedelijk was er iets niet in orde met de koppeling van het laatste rij tuig. De wagenvoerder schijnt dit be merkt te hebben en bracht de trein snel tot stilstand. Door de schok liep een goederenwagon uit de rails en zijn de daarachter volgende wagens in el kaar geschoven. Onder de reizigers in deze rijtuigen ontstond een paniek. Velen, waaronder ook personen, die verwondingen had den opgelopen, verlieten de trein en riepen angstig om hulp. Zeven passa giers bleken gewond te zijn, waarvan drie zo ernstig, dat zij in een zieken huis te Amersfoort zijn opgenomen. Enkele anderen hadden een shock. De materiële schade is meegevallen. De bovenleiding bleef geheel intact. Het treinverkeer op dit traject is ge stremd. Dr Mohammed Mossadeq, die op 11 Juli opdracht kreeg tot bet vormen var een nieuwe Perzische regering, is heden afgetreden, aldus heeft minister Hoesain Ala de voorzitter van de kamer medegedeeld. Mossadeq heeft zijn ont slag bij de Sjah ingediend. Er werd geen reden opgegeven. Mossadeq heeft op vijf Juli zijn ont slag als premier ingediend na de alge mene verkiezingen. Hij had Woensdag een onderhoud met de Sjah over zijn verzoek om buitengewone bevoegdhe den voor de komende zes maanden. Deze bevoegdheden waren volgens Mossadeq nodig om de economische en financiële toestand van het land te ver beteren. Onder leiding van Arthur Drewry heeft heden de loting voor de achtste finales van het Olympisch voetbaltour- nooi plaats gevonden. De loting werd verricht door Erica von Frenckell. de dochter van de president van het Fins organisatiecomité. De uitslag van de loting was als volgt: Luxemburg—Brazilië, Polen— Denemarken. Joegoslavië—Rusland, Turkije—Nederlandse Antillen, Oosten rijkFinland. NoorwegenZweden, Duitsland-Egypte en Hongarije Italië.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2