r Openbare lagere school maakte 6-daagse reis naar Friesland Nieuws uit de Langedijker Dorpen „Noordermarktbond'' vergaderde in Noordscharwoude Ohtani 11 jaar en Sugiyama12 jaar Jimmy Brown en de bende van Dolle Dirk NIEUWS UIT BERGEN Uitwisseling bleek zeer instructief Ook de lagere klassen genoten volop HEILOO Koe uit weide gehaald en geslacht BESOMMINGEN IJMÜIDEN Nieuws uit Castricum Bergens Harmonie con certeerde in Tuin- en Oostdorp Egmond aan Zee Winkeliers zetten hun beste beentje voor Fellestrijdomkampioens- titels van tennisclub Oudorp Gevaarlijke hooibroei VAN JAPAN NAAR HELSINKI waren in Amsterdam Uitgeest Raadsbesluit ins. visrecht nog niet goedgekeurd DONDERDAG 17 JULI 1053 Oudercommissie en leefk^cht™ de openbare lagere ®choo'kdu0n0r Se^li- voldoening terugzien op de Aoolreizen verse klassen ondernomen schoolreize De beide laagse kjasse" rël"gol"D eJ. Bakkum en Egmond, waarvolop ge^ noten werd van dum en s hoogtepunt van deze nas optreden van de voorzitter van oe Oudercommissie ^heoocheitPoereia' een de kinderen met zijnibui». b alleraangenaamst uurtje wist te bezor g°De derde klasse maakte een ééndaags Jsie naar Amsterdam met als voor- J naa Artis. Met een rond vaart door de grachten werd de prach tige dag besloten. rink de vierde klas trok naar de i.nnOMad maar deze maakte er een driedaagse trip van. Er werd n.l. uitge- wisseld met een vijfde klas van een openbare school in Amsterdam-West. Het Rijksmuseum en de Nieuwe Kerk werden bezocht en verder werden toch ten gemaakt naar Volendam en Mar ken en naar Schiphol. Ook hier ston den een bezoek aan Artis met het Aquarium en een rondvaart door de havens op het programma. De kinderen waren opgetogen over de gastvrije ont vangst. die hun ten deel was gevallen en raakten niet uitgepraat over alles wat ze gezien en geleerd hadden. Naar Friesland De 5e en 6e klassen ten slotte gingen om de climax voort te zetten zes dagen naar Friesland. Zij wisselden uit met twee zesde klassen van openbare scholen in Leeuwarden. Deze reizen zijn instructief van grote betekenis ge weest: De Wieringermeer en de Af sluitdijk met de stroomsluizen en het monument, de Friese boerderij, waar de kinderen door de boer werden rondge leid, die hun leerde welke gewassen er op zijn land werden geteeld, het oude kerkje met de Romaanse bouwstijl te Kimswerd, de Oldehove in Leeuwar den, de historische bezienswaardighe den in deze stad, het Fries museum, het grote Frico-zuifelbedrijf. het Na tuurhistorisch museum, de Kanselarij, de Grote Kerk, de Leeuwarder Cou rant, de boottocht over de Friese meren, het vliegveld, de boortoren te Zweins, het Planetarium te Franeker en het museum aldaar, de havenwerken en de Stenen Man te Harlingen. Met dit alles is zo ongeveer het voornaamste aangestipt. Uit deze opsomming blijkt wel dat op zo'n reis buitengewoon veel te leren valt. Wie denkt, dat dit alles een droog en saai geheel voor de kinderen is ge weest, weet niet hoe een klas, die op de goede wijze is voorbereid, met grote interesse reageert, zo zelfs dat het de directie van musea of bedrijven opviel. Dat er bovendien nog behoorlijk pret is gemaakt en dat de sportontmoetingen met de Leeuwarder vrienden voor beide partijen hoogtepunten van eens gezinde vrolijkheid waren, kan men licht begrijpen. De Bergense kinderen vergastten hun Friese pleegouders daarbij nog op een aantal volksdansen, o.a. de bekende Friese Skotse Trije. Een aardige bijzonderheid is nog, dat al het beleefde door de leerlingen ge zamenlijk in een verslag is verwerkt, dat door middel van het Band-a-appa- raat is vermenigvuldigd, zodat niet al leen ieder kind, maar ook de velen, die aan het welslagen van deze reis heb ben meegewerkt een exemplaar ervan ontvangen. Alle reizen werden door goed en meestal zelfs uitstekend weer begun stigd, de stemming was steeds opper best en de eindindruk van allen is onvergetelijk In Heiloo zijn enkele misdadige indi viduen in de nacht van Maandag op Dinsdag zeer brutaal opgetreden. Uit het land van de heer Mooi bij de Zee weg gelegen, hebben zij een koe uit de weide gehaald en dit dier in een bosje terzijde van de zeeweg geslacht. Slechts de ingewanden werden als be wijs van het misdrijf ter plaatse ach tergelaten. Diploma-uitreiking aan de Landbouwhuishoudschool Voor het getuigschrift hulp in de huishouding slaagden: B. E. Blauw te O.bdam, C. J. Bullooper te Langedijk, G. L. van der Deure te Opmeer, I. A. Glas te Langedijk, A. Kleimeer te Langedijk, D. Kok te Langedijk, B. T. Koorn te Abbekerk, F. Kooyman te Barsingerhorn, A. Kuyper te Schoorl, C. Mol te Assendelft, D. Muis te Alk maar, I. Rademaker te Petten, T. Smit te Schermerhorn, J. Wonder te Oterleek Voor het getuigschrift Primaire Op leiding slaagden: C. Blokker te .Heer- hugowaard, W. Blom te Langedijk, J. Gootjes te Langedijk, M. Gutter te Heerhugowaard, W. Hemke te Lange dijk, J. Kommer te Langedijk, A. de Vries te Heerhugowaard, R. T. Wage naar te Lange'dijk. G. C. Akkerman te Schoorl, J. van Eeten te Nieuwe Niedorn, G. Jonger- ling te Warmenhuizen, D. J. Muis te Alkmaar, N. M. Oortwijn te Uitgeest, H. A. Rentenaar te Nieuwe Niedorp, H A. Rutgers te Hoogwoud, E. D. de Vries te Bergen, K. J. de Waal te Koe dijk. Besommingen van VI. 88 Abraham 24 200- IJm 69 Schoorl 18.200; IJm 68 Zeelanden 15.300: loggers HD 79 9050, HD 87 KW 84 3550; KW 19 f 2320; kotters RO 2 2090; IJM 226 150; IJm 227 180; IJm 213 200; IJm 249 230; Sch. 62 310. Prijzen p kg heilb. 2.05-3.05; gr. tong 2.60-2.10 grm. tong 1.68-1.52; kim tong 1.90-1.64; kl. tong I 1,92—1.69, II 1,42—1,12; tarbot I 1.921.50. Prijzen per 50 kg: tar bot II 63, III 68, IV 63—43; tongschar 50; schartong 36; gr. schol 50; grm. schol 59; kim. schol 48, kl. schol I 27, II 32—8; schar 22—14; bot 16—11; v. haring 1511; makreel 15.9011; gr. schelvis 4840; grm. schelvis 4538; kim. schelvis 47—40; kl. schelvis I 46 —39. II 47—12; wijting 28—12; gr. gul 52—38; midd. gul 40—34; kl. gul 27-26; kl. haai 36—30; ham 67; kl. koolvis _zw 24; kl. rode poon II 15,50. Prijzen per 125 kg; gr. kabeljauw 260144; gr. koolvis zw. 5243; gr. leng 6253. De totale aanvoer bedroeg 5210 kisten. De reeks concerten, vocale zowel als instrumentale, die dit seizoen in Tuin en Oostdorp op het pleintje aan de Kogendijk zullen worden gegeven, werd geopend door Bergen's Harmo nie o.l.v. dirigent D. Visser. Er was veel belangstelling voor dit eerste con cert. Het pleintje, rustig en beschut ge legen tussen de huizen, leent zich uit stekend voor zo'n uitvoering in de openlucht, maar de acoustiek laat nogal wat te wensen over, wat het musiceren niet gemakkelijker maakt. Het werd een avond van geconcentreerd spel en aandachtig luisteren. Bergen's Harmo nie opende met een mars om te ver volgen met „Preciosa", een ouverture van Weber, „Violetta" van F. Andrieu en „L'age d'or" van Boger. Na een korte pauze volgden nog „Fructidor" van Andrieu, het aardige nummer van Adam, getiteld „La poupée de Nürn- berg" en de zesdelige „suite Ballet Marion" van Vlessing. Het concert werd besloten met een mars van H. Starke „With Sword and Lance". Na elk nummer kreeg het corps een har telijk applaus. Toen keerde de rust weder op h/t pleintje, waar de volgende week Ber gen's Mannenkoor,» de Accordeonver. en het Gemengd koor zich zullen laten horen. GESLAAGD EN BENOEMD Geslaagd is voor de vervolgcursus aan het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, mevr. s. Binkhorst—Valkholf, Mensendiecklerares, alhier. Tevens werd zij per 1 Juli benoemd tot hoofd der Mensendieckafdeling van de Neurologische Kliniek van het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. ALLES VOOR DE KLEUTERSCHOOL Ten bate van de kleuterschool zullen De Flierefluiters deze week een uitvoering geven. De volgende week zullen ook de. badgasten voor hetzelfde doel een uit voering geven, met medewerking c.a. van Annie de Moor. Inmiddels heeft het Mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting bouwvolume voor de nieuwe school beschikbaar gesteld, zodat binnen kort de aanbesteding zal kunnen plaats hebben. EGMONDIA-BADGASTEN Op het Egmondse Sportpark speelt Eg- mondia Zaterdag om 7 uur de jaarlijkse bekerwedstrijd tegen de badgasten. In dit laatste elftal zullen verschillende promi nente spelers van bekende Amsterdamse clubs uitkomen, zodat een spannende wed strijd verwacht kan worden. VUURWERK De VVV zal dit seizoen badgasten, in woners en omwonenden drie maal een vuurwerk aanbieden. Het tweede vuur werk zal worden gegeven op a.s. Zater dag 19 Juli, des avonds omstreeks hall tien, op het strand, voor de vuurtoren. De voetbalvereniging Egmondia is over gegaan tot aanstelling van een bonds- trainer. Als zodanig heeft het bestuur aangenomen de heer J. C. Kinnegin uit Oostzaan, die deze functie heeft aan vaard. De campagne van de plaatselijke win keliers „Zömeractie 1952" is op veelbe lovende wijze gestart. Voor iedere gul den welke bij onze middenstanders wordt besteed, wordt dt koper gratis een lot verstrekt. Iedere Vrijdag, vier weken lang, zal de trekking plaats heb ben, waarbij voor de winnaars zeer mooie prijzen zijn uitgeloofd. Een zeer aardige gedachte van de middenstanders is het geweest, omver- schillende plaatselijke verenigingen in deze zömeractie te betrekken. Zodoen de was het mogelijk de campagne luis ter bij te zetten door tweemaal per week een concert, demonstratie of mars te houden. Als onderdeel daarvan had Dinsdagavond reeds de zo goed geslaag de gymnastiek-demonstratie in het sportpark van „Vitesse" plaats. Vrijdag zal het fanfarecorps „St Aloysius" een mars door het dorp maken, voorafgaan de aan de eerste trekking van de ver loting bij hotel Ammeraal. De bridgeclub „Bricas" heeft aan het programma als extra attractie nog een openbare bridge-drive toegezegd, welke op Woensdag 6 Augustus zal plaatsheb ben in hotel „De Rustende Jager"! Hier aan zullen groepsprijzen zijn verbon den, zomede voor het beste koppel een extra prijs, beschikbaar gesteld door de V.V.V. Franse turnsters gisteren vertrokken Nadat gisteren de Franse turnsters nog een bezoek hadden gebracht aan Gouda en Rotterdam, in welke laatste stad nog met succes aan gymnastiek- U'edstrijden werd deelgenomen, zijn ze 's avonds even over zessen per trein weer naar hun vaderland vertrokken. Uiterst voldaan over de in ons land doorgebrachte vacantie, raakten ze er niet over uitgepraat. Naast onze eigen gemeente met haar duin en de zee, za gen ze ook de polders, Volendam en steden als Haarlem, Den Haag, Gouda en Rotterdam. Tijdens het afscheid, waarbij vele Vitesse-leden aanwezig waren, bedankte de leider, de heer Frain, nogmaals het Vitesse-bestuur, de leden en de pleeg ouders voor de onvergetelijke dagen, die zij hier doorbrachten. KATH. VROUWENBEWEGING NAAR ARNHEM EN DEN HAAG Op de voorjaarsbijeenkomst van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging alhier werd besloten dit jaar voor de uitgaans dag twee programma's op te stellen, waaruit de leden dan een keuze moch ten maken. Dinsdag is gebleken dat deze opzet volkomen is geslaagd. De leden die de voorkeur gaven aan natuurschoon, brachten Dinsdag een be zoek aan de Hoge Veluwe. Er werd een bezoek gebracht aan het St. Hubertus- slot en het Kohier-museum. De andere groep wilde eens iets meer zien van Den Haag en zij bezichtigden het Vredesnaleis en andere bezienswaar digheden. Er werd tevens nog een be zoek aan Delft gebracht. MOOIE OPDRACHT VOOR BOUWFIRMA. De bouw van een verdieping met vier leslokalen op de Ds. Creutzsberg- school te IJmuiden is opgedragen aan de Aannemersfirma Gebr. Tromp, al hier, die bü de aanbesteding met f 69.980 laagste inschrijfster was. MARKTBERICHT Notering van de gisteren door „Ons Be lang" gehouden veiling: sla 3Vs8>/i; doppers 3148: capucijners 2751; blis- erwten 3244: boskroten 561lti bosuien z13'/s; bospeen 1516; soepgroenten 3— VI,- peterselie 3; dubbele bonen 4347: uinbonen 18.34: aardappelen 10,10- 0,60; drielingen 10.60; kroten 6V211: ir.dijvie 812; stamsnijbonen 36; sjalot ren 10; komkommers 18; aardbeien 1,30 —3,70, doosjes van 39—52, Tijdens de laatste weken is er op de tennisbanen van „Duinenbosch" fel ge streden om de kampioenstitels van de tennisclub „Bakkum". De negentig par tijen werden in een vlot tempo afgewerkt en de finales werden dezer dagen ge speeld. Bij het dames enkelspel won mej. E. Heemeyer, dank zij het betere positie kie zen en het behoorlijke netwerk, met 64, 64 van mej. Lankamp, die in de tweede set nog wel een voorsprong van 40 had. De heer J. Martens behaalde de kam pioenstitel bij het heren enkelspel, zon der dat ëën van de deelnemers het ham- bijzonder lastig maakte. Zijn tegenspeler was de heer D. C. Molenkamp, die de heer Nijhof, kampioen 1951, had weten uit te schakelen. De uitslag luidde: 6—1, 6—2, 6—3. Bij het dames dubbelspel ging het in de finale tussen de dames Th. Martens/E. Heemeyer en de dames N. NijhofKat/ M. G. H. MartensKromie. Eerstgenoemde jeugdige speelsters wonnen met 64, 61.- Bij het heren dubbelspel moest de ouderdom het eveneens met groot ver schil tegen de jeugd afleggen. De vaart, die de heren H. Fey en D. Cohen aan de bal wisten te geven, was de heren H. Heemeyer en J. Immink wat te mach tig en met de cijfers 61, 61 moesten zij zich gewonnen geven. Ook bij het gemengd dubbelspel sleepte de heer D. Cohen, thans met- mej. A. Steil- berg als partner een eerste prijs in de wacht. Dit paar wist de laatste aantrek kelijke en spannende wedstrijd met de cijfers 6—4, 7—5 te winnen van het echt paar Nijhof. EXAMENTIJD Madelein Schouten heeft aan de Huis* houd- en Industrieschool te Alkmaar het getuigschrift in de huishouding behaald. VERVOLG STADSNIEUWS Circus Mikkenie vertrokken Nauwelijks hadden gistcja; ijd de slot-fanfares in het circus Mikkenie ge klonken of met de afbraak werd be gonnen. Fauteuils en banken waren in een ogenblik verdwenen en het circus werd met behulp van talrijke krachten uit elkaar genomen en opgeborgen in de daarvoor bestemde wagens. Vanmorgen was er niets meer van te ontdekken en morgenavond kan men er zich in Den Helder van overtuigen dat het een uitstekend programma biedt. De middagvoorstelling was goed be zocht, bij de avondvoorstelling was de tent niet geheel uitverkocht. Succes voor stadgenote Onze stadgenote mej. Tiny van Heug- ten is met meerderen Vrijdag en Za terdag opgetredenin de Stadsschouw burg te Utrecht waar een bijeenkomst werd gehouden welke ontwikkeling en ontspanning van jeugdigen beoogde. Het was een cabaret- en variété avond voor amateurs waarvoor zich 65 candidaten hadden opgegeven waarvan na selectie 19 werden uitgekozen. Mej. Van Heugten werd door het publiek voor haar solodans een .slangendans", die zij ook op de 8 Oc tober-avonden uitvoerde de eerste prijs van f 50 toegekend. Aan de vleugel begeleidde Tonnv Willemsen tezamen met het Utrechts Stadsschouwburgorkest. VOETBALWEDSTRIJD TEGEN DE HAARLEMSE BRANDWEER. Het voetbalelftal van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer speelt heden avond om 7 uur op het terrein aan het Zeglis een wedstrijd tegen de Haar lemse Vrijwillige Brandweer. De Alk- maarders verschijnen in de volgende opstelling: Van Leyen: Bockweg, Duin- meyer, De Wit, De Grand, De Graaf, Noom, Plomp, Scharlewi, Koelman en Haasbroek. ZILVEREN JUBILEUM BIJ VROOM DREESMANN. Vrijdag zal de heer A. Genefaas, chef van de meubel-afd. hij Vroom Dreesmann alhier zijn zilveren jubi ieum vieren. Het zal deze sympathieke figuur, die in geheel Alkmaar bekend heid geniet, op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. TAMME KRAAI VERLIET ZIJN BAAS. Bij de heer R. Smids, K. van Veerstraat 52 is een tamme kraai neer gestreken, die zijn nieuwe tehuis als permanente vliegbasis schijnt te be schouwen. Het dier draagt een ring gemerkt J. B. Wie is de eigenaar? GESLAAGD VOOR CANDIDA ATSEX AMEN. De heren P. J. A. Vlas en B. D Wielinga alhier slaagden aan de Tech bische Hogeschool te Delft voor het candidaatsexamen voor civiel-ingenieur OOGST VAN CANADAPLEIN. Onder de banken van het circus zijn verschillende voorwerpen gevonden die bij het politiebureau kunnen wor den afgehaaid„JJje.ronder zijn hoeden, sigarettenkokers, capuchons e.d. Het hooi van de heer B. aan de Hui- gendijk, dat reeds enige tijd in de schuur was geborgen, bleek zodanig te broeien, dat maatregelen genomen moesten worden. Aangezien een tem peratuur van 105 graden Celcius ge meten werd en het brandgevaar zeer groot was, werd de hulp van de brand weer ingeroepen. In tegenwoordigheid van de brandweer is daarna het hooi verwijderd. Oo de veertiende Juli, Frankrijks Nationale feestdag, overhandigde President Auriol aan Maarschalk Juin de maarschalkstaf als glorieus symbool van zijn nieuwe waardigheid. Als gevolg van de drukke werkzaam- den. Het risico van doordraaien is bij heden in de tuinbouw kwam het be stuur van de veilingvereniging „Noor dermarktbond" gisteren in een avond vergadering hijeen, hoofdzakelijk ter bespreking van het punt: aanvoer en Veiling van de herfst-wittekool. De voorzitter gaf als gewoonlijk een over zicht van de toestand aan de veiling, waar de lioofdaanvoer uit aardappelen bestond. Spreker releveerde, dat het een stille tijd was, waarin de laatste dagen niet meer dan zeven of acht wa gons aardappelen werden verkocht. Verscheidene tuinders houden hun aardappelen voor pootaardappelen. In het prijsverloop is een daling ingetre den, waardoor er van een laag niveau kan worden gesproken. Een gelukkig verschijnsel was volgens spreker, dat in de aardappelen geen ziekte voorkwam, ook niet in die aardappelen, die in quarantaine waren opgeslagen. De omzet over de maand juni beeft f 82.643.— bedragen. Naar aanleiding van de koop- en leveringsvoorwaarden van pootaardappelen zei de voorzitter, dat bij doorsortering de koopprijs met dertig cent per honderd kg verhoogd was. De garantieprijzen zijn vrijwel ge lijk gebleven. De totaal aan oppervlak te aangevraagde hoeveelheid pootaard appelen voor keuring bedraagt in Ne derland 27.906 ha tegen 27.054 in 1951. De voorzitter deelde vöorts mede, dat de minimumprijs van consumptie-aard appelen in Noord-Holland deze week op f 8.— per honderd kg gehandhaafd bleef. De Noordhollandse veilingen wil len proberen deze minimumprijs ook volgende week te laten gel- rjE firma Morinaga, een grote chocolade- en suikerwerkfabr, met veel eigen winkels in Japan, organiseert elk jaar ter gelegenheid van Moe derdag een grote teken en opstelwedstrijd. Dit jaar was de hoofdprijs een reis naar de Olym pische Spelen. De deel neming is opengesteld voor kinderen tot 12 jaar. Het aantal deelne mers aan de wedstrijd bedroeg 100.000. Dinsdagmiddag 4 uur, arriveerden op Schiphol op doorreis met hel K.L.M.-toestel uit Tokio de jongeheer Ohtani, 11 jaar, en het meisje Sugi- yama, 12 jaar en 3 maan den, de gelukkige win naars van deze fantasti sche prijs, onder bege leiding van een onder wijzer, de heer Nishida. OOLAK SCHWARZ essencefabrieken te Zaandam, hebben als le veranciers van de fa. Mo rinaga het verzoek ge kregen om de organisatie van de reis, en speciaal het Europese gedeelte daarvan, op zich te ne men. Dit is in samenwer king met het Reisbureau Wagons-Lits/Cook ge beurd. ^Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllill"^ jj Jeugdige ver- g t§ slaggevers naar J Olympische 1 Spelen 1 ^IBIIIIIIIillllllllllllllllillllilllllllllL^ Hoewel deze wedstrijd met ae daaraan verbon den prijzen op zichzelf reeds een belangrijk feit is, wordt het cultureel aspect van dit evenement nog verhoogd door het feit, dat de Asahi Press, een groot dagbladconcern in Japan, zich voor het evenement heeft ge ïnteresseerd en de beide kinderen voor de duur van de reis heeft aange steld als verslaggevers voor de „kinderhoekjes". De jonge reporters zullen hun ervaringen op schrift stellen, welk verslag dan in de Japanse pers door de jonge lezers daarvan kan worden gevolgd. Zij zullen tot de sluitingsda tum, 4 Augustus, in Hel sinki blijven en weer over Amsterdam terug reizen. MOG een ander meldens- waardig feit is, dat hoewel dus de leeftijds grens 12 jaar is, toch de prijs is toegekend aan Miss Sugiyama, hoewel deze 3 maanden ouder is. Haar prestaties Waren van zo bijzondere aard. dat men de meerdere kosten hieraan verbon den, daar zij op een uol- wassenen-ticket moet rei zen, op de koop toenam. De prijswinnaars waren gisteravond tot ongeveer 8 uur de gasten van Po lak Schwarz in Am sterdam, alvorens zij me,. de moonliner van 0.30 uur doorvlogen naar Fin land. 115. Het was een stevige deur die Jimmy moest rammeien, maar na er driemaal zijn machtige schouders tegen aan gedrukt te hebben, begaf het ding zich toch. Er weerklonk een hard gekraak, de planken weken terug en het volgende ogenblik kon Jimmy het vertrek binnen stappen. „Daar ben ik." zei hij vrolijk, „mag ik de heren geluk wensen met hun bevrij- iing?" „En mag ik u", zei Tinus Teut lie van het vijftal het best bespraakt was, hartelijk dank zeggen voor het openduwen van deze deur. Wij zijn u bijzonder erkentelijk, want we had den zo langzamerhand de moed al op gegeven". Alle vijf gaven zij Jimmy de hand, maar deze wimpelde deze overmaat aan dankbaarheid af. ,,'t Heeft niets te betekenen, heren," zei hij. „Ik heb alleen maar gedaan wat commis saris Kwabberteen mij heeft opgedra gen. Hij is de man geweest, die deze hele bevrijding heeft op touw gezet en die de bende van Dolle Dirk heefl ontmaskerd". De agenten Wim Wiebel en Barend Bonnemans keken Jimmj met grote ogen aan. „Is dit allemaat het werk geweest van Kareltje Kwab berteen?" vroeg Wim Wiebel op een hoogst ongelovige toon. „Hoor 's me neer, u kan ons véél op de mouw spel den, maar dat niet. Mens, 't is de grootste labberdoes van heel Muider monde en die zal de bende van Dolb Dirk ontmaskerd hebben, la-me-nie lache!" „Ja, laat ons niet lachen", zi Barend Bonnemans. „Wat u daar ver telt bestaat eenvoudig niet. Weet wel, dat hij en hij alleen de schril van alles is? Dat wij hier half vc honaerd zijn, hebben we aan hem i. wijten." de minimumprijs van f 8.geheel voor de veiling zelf. De beteelde oppervlakte van diverse te velde staande productei bedroeg bij de Noordermarktbond; vroe ge aardappelen 624 ha; late aardappelen 277 ha; vroege witte kool 22 ha; herfst witte kool 53 ha, succes witte kool 59 Deense witte kool 372; groene kool 47; vroege gele kool 5; winter gele kool 102; vroege rode kool 8; winter rode kool 342; rabarber 2; aardbeien 1; bloemkool 6; peen 70; kroten 5; uien 67; slabonen 77; andijvie 35; tuinbonen 2. Aan D. Zijp te Noordscharwoude werd opdracht gegeven voor het schilderer van de pakhuizen en veilingbrug voor f 575.—. Witte kool-regelin? Hierna kwam een veel omstredex punt aan de orde, namelijk een regelinf voor de aanvoer en het veilen van herfst witte kool. De voorzitter leidde de besprekingen in en zei, dat de zuur- koolfabrikanten een verzoek aan de mi nister hadden gericht om teeltrccht voor witte kool, in verband met de stichting van een coöperatieve zuurkoolfabriek in Noordscharwoude. Deze aangelegenheid is in handen ge steld van het bedrijfschap. Hierop heeft een vergadering plaats gehad van de witte kool-veilingen tezamen met dei provinciale commissie. Men heeft zich op het standpunt gesteld, dat wanneex de coöperatie en de handel onder de zelfde omstandigheden kopen, volgens de bestaande veilingsvorschriften en contant, er aan de fabrikanten- geen teeltvergunning zal worden verstrekt, Als de veilingvoorschriften werden toe gepast, wilde de minister ingrijpen. En kele bestuursleden merkten op, dat df N.V. Peter Verburg te Noordscharwou de al jaren teeltrecht heeft en ook niet met haar witte kool aan de veiling kwam. Zij drongen er op aan, dat dit in de toekomst wel zou gebeuren. De verga dering was het hiermee volkomen eens en men besloot hier de aandacht nog eens op te vestigen. Het bestuur stelde zich op het standpunt, dat alle witte kool moest worden geveild. Naar aanleiding van de vele geruchten en publicaties ten opzichte van de uit gifte van bewijzen om te vissen in het Uitgester Meer kan worden medegedeeld dat men nog steeds in afwachting is van de goedkeuring van het desbetreffende raadsbesluit door Ged. Staten van Noord- Holland. Mocht deze toestemming afkomen, dan zal ten spoedigste met de uitgifte dezer bewijzen een aanvang worden gemaakt. Hoe en waar deze te verkrijgzn zullen zijn, is nog niet bekend. Zoals men weet zullen eerst de Uitgeester leden van de Algemene Nederlandse Hengelaarsbond hiervoor in aanmerking komen en ver volgens de leden, die buiten deze ge- meente wonen. In totaal zullen vijfhon- derd worden uitgegeven. De prijs van zulk i een kaart is vastgesteld op één gulden. Hiernevens moet dan nog de bijdrage wor den, betaald van 50 cent aan het Ministe rie van Landbouw, Voedselvoorziening en Visserij en natuurlijk de contributie van de Algemene Hengelaarsbond. MARKTBERICHTEN ALKMAAR, 16 Juli. Aardappelen fi ll en drielingen 5,50—9,50; slabonen 39— 48; snijbonen (stam) 30—76; doppers 24— 52; komkommers 8—19; tomaten: A 36— 51 en Bonken 22—35; tuinbonen 16—31- bloemkool: X 32—61 en II 10—28; rode kool 57,50; rode bessen 2871; zwarte bessen 60—66; spinazie 17—42; sla 2— 15,50; postelein 5—8; andijvie 5—13; ra barber 9,50—18; bieten 5-9; bospeen 8 —23; waspeen 8—22; bosuien 5—12,50; soepgroenten 2—5,50; peterselie 2—5. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 17 Juli. 90.000 kg aardappelen: Eer stelingen 9.50—10.70, Eigenheimers 10.20 —11,40, blauwe Eigenheimers 11—12 20 Doré, 10,70—12,80. Saskla 9,60, grove 8— 8,50 en drielingen 7,90—8,40; 15.000 kg rode kool: A 6,20—8.30 en B 4,50—5 30- 7500 kg groene kool: A8,40—8,90 en B 7,10—8,60; 7500 kg witte kool: A5—6,70; 500 kg tomaten; A 42, B 41 en C 38- 600 kg bieten A 9,10—12,10; 2000 stuks bloemkool; I A 55,10—64,10 en II A 22 50 —36.80. NOORDERMARKTBOND, 17 Juli. *S aardappelen, eerstelingen 9.40 —10.60; rode eerstelingen 11.7012.20; "ore 12.40; eigenheimers 12.30—13.40; 'lautve eigenheimers 9.40—10.10; grove aardappelen 8—10.90; drielingen 6.70— '■30; kriel 4.40; 1300 kg zilvernep 24 J„zll„v-erdrielinSen 13; 1700 kg bieten A 60—8 10; 2600 kg rode kool 5.10; 2500 g witte kool 6.50; 250 stuks bloemkool 2 25—28; 200 kg slabonen 35—38. WARMENHUIZEN, 17 Juli. 31.000 tg aardappelen: Schotse muizen 10,50— '1.20, grove 8.40—8.70. drielingen 9,70— 10,50, Eigenheimers 12—12,50, drielingen 6,30 en Doré 11,80; 400 kg bieten A 9.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3