Prachtig hockey in de Vélodrome Jan Nolten kwam enkele seconden tekort voor tweede etappezege OLYMPISCHE 85 XVe OLYMPISCHE SPELEN 1952 88.< 68.- India en Gr. Brittannië reeds in Het Bondselftal tegen de demi-finale 148C 678 'DELING ;oopjes! 38 Alleen Coppi in grote vorm kon Nederlander voorhij snellen t)2&p Uw smaalt Een verbluffend snelle stickvoering &er een Finse ploeg De Olympische Spelen in de aether Jan Blankers moest zich legitimeren voor zijn vrouw De pers laat Fanny niet met rust 198 68 ES' na - O.-Duitsland voorlopig lid van Hockeyfederatie Het basketballtournooi 20 Parijs komt nu in zicht VRIJDAG 18 JULI 1952 'STIG I 'RNIA'S, derwerk, ln ■ood. 28-30 498 VS, e rubberzooi, 'OP 31 32-35 >8 nen met 448 (Van een speciale verslaggever) TIFI civki 17 ITU I Er komt reeds schot in het hockeytournooi. In de nrachtize Velodrome té Helsinki heeft India onder zeer lastige omstandigheden ?én fraaie 4-0 oerwinning geboekt op Oostenrijk, in een wedstrijd welke voor- trèffe^?Hc door onze landgenoot Kwist en de Pool Zelynsky werd geleid. De ont- SSeta* tuï£nGroot Brittannië en Belgie is de fraaiste geworden, welke tot dusver"in het hockeytournooi werd gespeeld. De Britten behaalden een benauw de maar zonder twijfel verdiende 1—0 overwinning. Na deze wedstrijden is de situatie als volgt* Nederland speelt vandaag tegen Duitsland, dat Polen heeft uitgeschakeld en Pakistan komt in het veld tegen Frankrijk. De winnaars van deze wedstrijden ontmoeten eikaar Zondag in de halve eindstrijd. India en Groot-Brittannie hebben de halve finales reeds bereikt. doel. Wat de Belgische aanval betreft bleef het bij enkele uitvallen. Na ongeveer een kwartier in de-twee de helft kwam het lang verwachte doel punt. Een goed opgezette aanval over de rechtervleugel sneed door de Bel gische verdediging en nog voor Jean Ênderle zich had kunnen herstellen sloeg linksbinnen Nugent de bal ineens langs de machteloze Van Leer. Even later dachten wij de Britten opnieuw te zien scoren toen Van Leer bij een doelworsteling op de bal was gaan zit ten en de Nederlandse arbiter Isselman die het er overigens niet zo goed af bracht, niet veel anders kon doen dan het toewijzen van een strafbully. Eagan werd naar voren geroepen om het vonnis te voltrekken, maar hij dacht het te gemakkelijk te kunnen doen en de bal ging naast. Een Belgi sche offensief in de laatste minuut bracht geen wijziging in de stand. TJOEWEL de regen die door sterke H windstoten' in het wielerstadion werd geslagen eerlijk over beide ploe gen werd verdeeld, hadden de spelers van India toch de meeste last van het herfstachtige weer dat een verblijf op en om het veld niet bepaald tot een genogm'i maakte. In eigen land spelen de Indiërs steeds op harde droge vel- I den en de Oostenrijkers hauden het dan f ook voornamelijk hieraan te danken dat zij de stand een half uur lang blank konden houden. CERST in de 32e minuut kon India met een scherp genomen strafcorner de leiding nemen. De Indiërs waren echter onder het genot van een kop thee tot de overtuiging gekomen dat die 10 voorsprong weieens te kort zou kunnen fijn om tot de halve finale door te dringen. In de tweede helft gingen zij de zaken anders aanpakken en reeds binnen de vijf minuten scoorde Gentke, weer uit een strafcorner, het tweede doelpunt. Hiermede was de felle te genstand van Oostenrijk gebroken. Met gecamoufleerde tikjes en prachtige, ra zend snelle stickvoering slingerden spe- gi!iiTOimiiiii'iiiiiTmfiiitiii!i'iiti:jiiiiiiiiii!niiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiii)ii[iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Hockeymatch wordt j na rust uitgezonden Hedenmiddag te 5.25 uur |j zat Dick van Rijn via Hit- m tiersum II (29S m.) een radio-reportage geven van. t§ de tweede helft van de be- g langrijke hock eywedstrijd (B NederlandDuitsland. S 4 78 u voor 1 in alle u voor racties, g pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll rIers als Kunwar, Singh, Dosanjh en Udhan Singh zich langs de Oostenrijk se verdedigers. In plaats van alles op f de aanval te zetten, trok aanvoeder Schala zijn mannen terug in de cirkel. Hij ontnam zijn elftal hiermede de kans op doelpunten. Het enige resultaat was dat India, dat nu klassen beter speelde, niet verder kwam dan nog twee doel- punten. Britten contra Belgen T)E Brillen kwamen tegen België met de zelfde opstelling in het veld waarmee zij enkele maanden geleden een ruime overwinning behaalden op het Nederlandse elftal. Gr. Brittanië was sterker dan de oude bep^efde Belgische ploeg, maar heeft zich toch tot het uiterste moeten geven om de stugge tegenstander te verslaan. De goed combinerende Britse voor hoede nam dadelijk het initiatief met snel en hard, maar fair spel, waarbij vooral de linkervleugel een grote r»l speelde. De hechte Belgische defensie moest alle zeilen bijzetten om te voor komen, dat Groot Brittannië al in de eerste minuten de leiding nam. Voort durend waren Norris en Nugent voor het doel van Van Leer te vinden. De Belgische goalie was echter in goede vorm en met kunst- en vliegwerk en veelal met het geluk aan zijn zijde trapte en ranselde hij alles uit zjjn Hef Egyptische voefbalteam komf naar Amsferdam HELSINKI, 17' Juli. Op 10 Augus tus worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam de revanches gehouden van de Olympische Spelen. Een num mer van het programma is in beginsel reeds vastgelegd. Het betreft de voet balwedstrijd, waarbij het Nederlands elftal zal uitkomen tegen de Egytische Olympische ploeg. HELSINKI, 18 Juli. Hedenavond om 7 uur wordt te Kurhula, een stadje, 150 km van de Finse hoofdstad verwij derd, een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Nederlandse bondsploeg en een Fins elftal, dat wordt samengesteld uit spelers, die niet voor de Olympi sche ploeg van dit land zijn gekozen. Het bondsteam is als volgt samen gesteld: Landman (Sparta); De Jong (ADO en Odenthal (Haarlem); Van Schijndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en Biesbrouek (RCH); Van der Tuyri (Hermes DVS), Van der Gijp (Emma), Van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dosko) en Clavan (ADO). Morgenmiddag te 13.22 uur zal de president van Finland, Paasikivi, de XVe Olympische Spelen te Helsinki officieel openen. Om 12 uur wordt de president in het stadion verwacht, waarna het défilé der landen zal be ginnen. Nadat president Paasikivi de Spelen geopend heeft, zal het Olym pisch vuur worden ontstoken, spreekt aartsbisschop Ilmari Salomies een ge bed uit en zullen alle deelnemers de Olympische eed afleggen. De AVRO, VARA, KRO en Wereld omroep zullen in eendrachtige samen werking deze openingsplechtigheid ge heel uitzenden. De reportage, welke via Hilversum II (298) meter zal wor den uitgezonden, vangt te 11.55 aan. 's Avonds om 22.15 u.ur valt op de zelfde golflengte wederom een repor tage van de Olympische Spelen te be- luistfen. Het programma van de Spelen voor morgen vermeldt naast de Openings ceremonie een voetbalwedstrijd, welke te 19 uur in het Olympisch Stadion te Helsinki tussen Finland en Oostenrijk zal worden gespeeld. (Speciale berichtgeving) 'an Blankers, echtgenoot en coach van Fanny BlankersKoen was in zijn functie van sportjournalist Woensdag avond te Turku geweest en reed in de nacht per auto terug naar Helsinki. Daar hij zijn vrouw, die inmiddels uit Nederland was gearriveerd, wilde ont moeten, begaf hij zich de volgende mor gen naar het Meisjestehuis. De regie in dit huis is echter zeer streng. Geen man kan verder komen dan de hal, waar onmddellijk gevraagd wordt naar de reden van het bezoek. Dit geschiedde ook met Jan Blankers van wie men een bewijs eiste, dat hij inderdaad de echt genoot van Fanny is. En dus haalde hij zijn Olympische identiteitskaart als journalist te voorschijn, met portret en stempel versierd, waarna de Finse leidster haar toestemming gaf voor een ontmoeting tussen man en vrouw. MaarFanny kreeg een boodschap op haar kamer, op de sfehtste verdieping gelegen en moest naar de hal komen om haar man te begroeten. Beiden vonden het een grappig voor val, dat veel hilariteit veroorzaakte. INAT Fanny in de Finse hoofdstad in het middelpunt der belangstelling staat bleek vandaag duidelijk toen „the golden mam" van de Londense Spelen op het trainingsveld vlak tegenover de ingang van het Olympische dorp Ka- pyta verscheen. Een grote groep pers fotografen en journalisten omringde de viervoudige Olympische kampioene van 1948 om haar in allerlei standen op de gevoelige plaat vast te leggen en haar 'te interviewen. Steeds opnieuw moest zij in de startblokken plaats ne men, starten en een sprintje maken. Dit was ook wel te voorzien en te begrij pen, maar toch hopen alle Nederlanders in Helsinki, dat men haar de rest van de week met rust zal laten, opdat zij verder ongestoord kan trainen. Wim Slijkhuis was eveneens op het trainingsveld aanwezig, doch klaagde helaas weer over de achillespees van zijn linkervoet. Hij durfde nog niet door te lopen en maakte de training op deze eerste dag, maar niet al te lang. PANNEN, 'teit> 148° 3 voor I inhoud, .50 voor 'ol voor 68c 'HALEN, tractie, <398 r slechts e# figuren voor THEE- I voor 118.- beslag, 088 slechts Het ideaal dat aan de Olympische Spelen ten grondslag ligt is het bevorderen ran de vriendschap tussen de volkeren Hier ziet u de Amerikaanse pols stokhoogspringer Ben Richards tussen mevr. Zatopek, speerwerpster (linksj en Zatopek, de befaamde lange afstandloper (rechts). r slechts 473 .90 voor 278 I QNDER voorzitterschap van jhr. L. J. Quarles van Ufford is de Federation Internationale de Hockey sur gazon in het tweejaarlijks congres te Helsinki hijeen gekomen. West-Duitsland, Saar land, Zweden, Iran, Zuïd-Afrika, Hong kong en Nigeria, sedert 1951 voorlopig H werden definitief tot de federatie toegelaten. Met negen stemmen voor, acht tegen en twee blanco werd Oost- Dutsland als voorlopig lid aangenomen. Ten aanzien van Kenya zal later een be slissing worden genomen zodra zeker heid bestaat omtrent de status van het land. Afghanistan werd wegens contri butieschuld als lid geroyeerd, zodat het aantal aangesloten landen 36 blijft be dragen. Bij de bestuursverkiezing werd de vice-president Denis Stocks (G.B.) op gevolgd door zijn landgenoot Saville. De Fransman Marcel Furgeot werd als vice-persident herkozen. Als bestuurs leden werden herkozen mr. W. C. Hooft Graafland (Ned.), dr. A. C. Chatterji (India), K. H. Ingledew (G.B.), dr. W. Klpe (Oostenrijk), J. M. Sains de Los Terreros (Spanje) en Sir Basir Ali Shaik (Pakistan). Tot nieuw bestuurslid werd benoemd prof. Luigi Rio (Italië). De Pool Wojtysiak haalde het vereiste aantal stemmen niet. De Coupe Paul Leautey, een onder scheiding, welke elk jaar door het FIH- bestuur wordt toegewezen aan het land, dat zich in die periode het rqeest ver dienstelijk heeft gemaakt voor de ver breiding van het hockeyspel, kwam voor 1952 in handen van Finland. HELSINKI, 17 Juli. In de voor ronde van het basketballtournooi won Italië met 5339 van Roemenie. Bij de rust leidde Roemenie nog met 26 19. Met twee nederlagen zijn de Roe menen voor het tornooi uitgescha keld. Bulgarije daarentegen plaatste zich door een 6256 overwinning op Cuba in het eindtornooi. Ook in deze wedstrijd leidde de verliezende partij bij de rust, t.w. met 30—29. De Philip- pijnen bereikten eveneens de volgende ronde. Hongarije werd met 48—35 verslagen (ruststand 26—19). Ten slotte versloeg Canada Egypte met 61—57 (rust 38—31), ARDATH TOBACCO CO. LTD. 'The Virginia Specialists since 1890 INTRODUCEERT NU OOK IN NEDERLAND HAAR TOPPRESTATIE TEGEN DE POPULAIRE PRIJS VAN C. per TABAK: »?op grad» Virginia leaf" door eigen experts op de tabaks velden geselecteerd. VERPAKKING» Schuifdoosjes var» voornaam cachet. Sigaretten xgn. "twin foil packed", dus bescherming tweede 10 sigaretten terwijl U van de eerste 10 geniet. FABRICAGE» In de Ardath model- fabriek onder voort durende controlevan Ardath's eigen fa- briekslaboratorium, Overtuig Uzelf van de unieke eigenschappen van deze super Vlrglnla-slgareL 9 (Advertentie, Ing. Med.y ÜET heeft niet zo mogen zijn. Bijna behaalde Jan Nolten, het raspaardje van de witte brigade van Kees Bellenaars, zijn tweede etappe-overwinning en dat nog wel in de zware bergetappe van Limoges naar Clermont Ferrand, het terrein waarop men van Geminiani een krachttoer had verwacht. Met in het vooruitzicht een zoete overwinnaarskus van één of andere Franse schone stormde de slanke jongeman uit Eindhoven op de finish af. Onbereikbaar voor gerenommeerde klim mers als Gelabert, Robic, Ockers, Geminiani, Bartali, Dotto, Ruiz en Carrea. Slechts één man was in staat de enorme sprong van Nolten te volgen. Wie kon het anders zijn dan Fausto Coppi zelf, de koning van de Tour de France 1952? Maar zelfs Coppi moest ai zijn registers van zijn klimmerscapaciteiten open trekken. Dat was nauwelijks voldoende om de new-comer uit dat vlakke land aan de Noordzee te kloppen. Het was voor Nolten geen schande om door deze Italiaan te worden geklopt. Coppi, die met zoveel machtsvertoon al die andere Tour-groten van de wielen reed, is in deze Ronde van Frankrijk nu eenmaal oppermachtig. Dat Fausto zich echter volkomen heeft moeten geven om in het Massif Central van onze landgenoot te winnen geeft vreugdevolle verwachtingen voor de toekomst. Na de inspannende rit van Limoges naar ClermontFerrand, waariri Nolten als tweede vóór Bartali, Geminiani en Robic over de eind streep ging, neemt hij een koele dronk. QNZE landgenoot Ka- rel van der Meer zal de belangrijke wedstrijd HongarijeItalië, voor de achtste finale van het eerste nacht ln het Meis jestehuis. Zij waren in enige kamers aan de voorkant van het gebouw ondergebracht. Een rub- Olympisch voetbaltor-, bermatras, rook naar nooi, die op Maandag 21 tonnen, waarmede de Juli in Helsinki wordt ge speeld, leiden. Ook kroonprins Olaf van Noorwegen en zijn twee dochters, de prin sessen Ragnhild en Astrid zijn in Helsinki aangeko men ter bijwoning van de Spelen. De Nederlandse turn sters hebben er voor ge zorgd onmiddellijk na aankomst goede maatjes te worden met de com mandante van het Meis jestehuis. De verzorgster van het Nederlandse team, mej. Goed, bood mej. Vikkila een bos rose babyroosjes aan, die deze attentie zeer op prijs stelde. Ook de kokkin, mej. Sonck werd met een bloemenhulde verblijd. Mevrouw Dowly van Eendenburg, echtgenote van de Nederlandse Olymp. attaché, maakte zich als tolk verdienste lijk, wat vooral de kokkin apprecieerde. De meisjes van de Nederlandse athletiek- ploeg hebben minder goe de ervaringen van haar straat in orde wordt ge maakt en het gepiep en geknars van de tram wa ren oorzaak, dat zij geen oog dicht konden doen. Halverwege de nacht pak ten z(j dan ook dekens en matras en namen haar in trek in de nog lege ka- Alle Chinezen zijn welkom mors aan de achterzijde. De chef d'équipe, de hr. J. M. Moerman, heeft er gistermorgen voor ge zorgd, dat de meisjes thans laatstgenoemde ka mers definitef kunnen bewonen. Aan het défilé der landen, dat morgen in het raam van de openings plechtigheid plaats vindt, zullen 70 Nederlanders deelnemen. Zo zullen meemarcheren de volle dige Nederlandse voet balploeg, de damesgym nasten. enkele dames en herenathlcten en een paar zeilers, roeiers en hockey spelers. In verband met wedstrijden op Zondag zullen enkele athleten niet aan het défilé deel nemen. Met 33 tegen 20 stemmen heeft het I.O.C. besloten Chinese deelne mers tot de Olympische Spelen toe te laten, hetzij vertegenwoordigers van de Chinese volksrepu bliek, hetzij van nationa listisch China. Uit protest tegen dit besluit zullen geen nationalistische Chi nezen deelnemen. De be> slissing van het I.O.C. is gebaseerd op het stand punt, dat de Spelen moe ten open staan voor de jeugd van de gehele we reld. De Nederlandse ge zant in Finland, de heer A. J. Th. v. d. Vlugt heeft gisteravond de ver tegenwoordigers van de Nederlandse pers te zij nen huize ontvangen. Hij deelde mede, dat de ra ming van het aantal te verwachten buitenlandse bezoekers is terugge bracht van 60.000 tot 35.000. Interessant was het verder te horen, dat een Haagse firma het glaswerk heeft geleverd voor het Palace Hotel en dat het beddengoed in de Olympische dorpen voor een groot deel afkomstig is uit Twente. Als wij ons allen blind gingen staren Op de prachtige prestatie van Nolten in deze 21e etappe, zouden wij de an dere Nederlanders te kort doen. Wagt- mans zorgde immers voor een negende plaats, voor Ockers, Magni, Ruiz, Van Ende en Close. Onze landgenoten Dek kers ,Van Est, Roks, Voorting, Faan- hof en Van Breenen kwamen ook dit maal allen weer op tijd door de finish en klasseerden zich resp. op de 36e, 45e, 47e, 52e, 65e en 66e plaats. Zo op het oog geen opvallende prestatie, maar als men weet welk een marteling een bergetappe voor de niet-klimmers is, zal men ook voor dit zestal diep de hoed afnemen. Vroeg uit de veren De Place de la Republique was gis termorgen reeds vroeg in rep en roer. Om half zeven verschenen de eerste renners om hun mondvoorraad in ont vangst te nemen, want om half acht zou het startsein worden gegeven. Sinds de start te Brest waren de gelederen sterk gedund. Van de 124 eerzuchtigen heeft Jacques Goddet nog 78 kostgangers overgehouden. De animo was niet bijs ter groot. De bergen lokten blijkbaar niet en bovendien hielden de renners er rekening mee, dat vandaag een zwa re tijdrit op het programma staat. Na tachtig kilometer werd een achterstand op het tijdschema genoteerd van niet minder dan anderhalf uur. Eerst bij de beklimming van de Col de Diana wer den de heren actief. Onder druk van Geminani, Robic,Gelabert en Bartali viel het peloton in grote brokken uit een, maar 55 km. voor Clermont Fer rand, bij de bevoorradingspost van Chambon du Lac werden de renners opnieuw gegroepeerd. Zonder hun pro viand in ontvangst te nemen maakten daar Geminiani, die dolgraag als eerste in zijn woonplaats wilde arriveren. Bauvin en Marinelli van de verwar ring .gebruik om te vluchten. Bartali en Nolten zetten de achtervolging in en spoedig konden zij bij dit drietal aan haken. Achttien km voor de finish la gen de .vijf koplopers twee minuten voor op de Belgen Neyt en De Hartog. terwijl het grote peloton kort na de Belgen doorkwam. Coppi en Robic leiöden nu de jacht en een paar kilo meter verder werden Close en De Her tog ingelopen. De voorsprong van de koplopers verminderde ook geleide lijk. Twee kilometer verder begon de beklimming van de „Baraque". Drie km. van de top, toen de helling moei lijker .en zwaarder begon te worden, werden Bauvin en Marinelli gelost, terwijl Coppi en Robic vervaarlijk kwamen opzetten. Stanneke Ockers was door de drager van de gele trui gelost en worstelde 150 meter achter deze, met achter zich zijn landgenoot Close, die, volkomen uitgeput, wanho pig zijn zesde plaats in het algemeen klassement verdedigde, hoewel hij reeds 2 min. 30 sec. achterstand had. De Hertog, die goed geklommen had, kreeg in de laatste kilometers een lek ke band en viel terug. Op de top van de Baraque ontplooide Coppi al zijn krachten en spurtte langs al zijn tegen standers, ook langs onze landgenoot N o 11 e n, die hier bijna zijn tweede etappezege had behaald. De uitslag van de 21e etappe luidt: 1 Coppi (It.) 9.39.21 (bonificatie inbe grepen), 2 Nolten (Ned.) 9.40.16 (boni ficatie inbegrepen), 3 Bartali (It.) 9.41.22, 4 Geminiani (Fr.) 9.41.37, 5 Car rea (It.) 9.41.42, 6 Robic (Fr.) 9.42.04. 7 Gelabert (Sp.) 9.42.30, 8 De Gribaldy (NOC Fr.) 9.43.16, 9 Wagtmans (Ned.) 9.43.23, 10 Ockers (B.) 9.43.24, II Magni (It.) 9.43.58, 12 Weilenmann (Zwits.) 9.44.07, 13 Ruiz (Sp.) 9.44.15, 14 Van Ende (B.) 9.44.27, 15 Neyt (B.) -9.45.13. 16 Close (B.) 9.45.17, 17 Vitetta (ZO Fr.) 9.45.37, 18 Zelasco (N. Afr.) 9.45.43, 19 Deledda (NOC Fr.) 9.46.06, 20 Rol land (Fr.) 9.46.24, 36 Dekkers 9.52.10. 45 Van Est 9.53.17, 47 Roks 9.54.10, 52 Voorting 9.54.24, 65 Faanhof 10.00.17, 66 Van Breenen 10.01.41. Algemeen klassement 1 Coppi (It.) 138.43.31, 2 Ockers (B.) 139.20.15, 3 Robic (Fr.) 139.22.01, 4 Bar tali (It.) 139.23.31, 5 Ruiz (Sp.) 139.24.24. 6 Close (B.) 139.27.32, 7 Magni (It.) 139.30.55, 8 Dotto (Fr.) 139.34.21, 9 Car rea (It.) 139.40.45, 10 Gelabert (Sp.) 139.44.31, 11 Geminiani (Fr.) 139.50.14, 12 De Hertog (B.) 139.52.06, 13 Weilen mann (Zw.) 139.54.11, 14 Van Ende (B.) 140.04.18, 15 Nolten (Ned) 140.15.03, 16 Van Est (Ned) 140.41.04, 21 Voorting (Ned.) 140.53.49, 24 Wagtmans (Ned.) 140.54.23, 51 Roks (Ned.) 142.09.47, 60 Dekker,s (Ned.) 142.26.38, 70 Van Bree nen (Ned.) 143.00.42, 76 Faanhof (Ned.) 144.07.53. Plocgenklassement 1 Italië 416.45.36, 2 Frankrijk 417.05.54; 3 Belgie 417.34.24, 4 Spanje 419.22.34, 5 Nederland 419.30.51, 6 ZO Frankrijk 420.57.21, 7 NOC Frankrijk 421.16.35. 8 WNW Frankrijk 422.25.49, 9 Parijs 422.55.31, 10 Zwitserland 423.27.12, 11 Noord Afrika 424.02.05. Eindklassement grote bergprijs: 1 Coppi (It.) 92 p., 2 Gelabert (Sp.) 69, 3 Robic (Fr.) 60, 4 Ockers (B.) 53, 5 Geminiani (Fr.) 51, 6 Bartali (It.) 42, 7 Dotto (Fr.) 35, 8 Ruiz (Sp.) 28, 9 Carrea (It.) 23, 10 Nolten (Ned.) 22, 17/18 Bertaina (ZO Fr.) en Wagtmans .(Ned.) elk 5 punten. (Advertentie, ing. Meü.J

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5