NEDERLANDS KANSEN IN HELSINKI NIET GROO' lagni iets in laatst Zelfs van Fanny en Geertje mag men niet het schier onmogelijke verlangen concurrentie is zwaarder dan ooit De De zwemcracks weten waar zij aan toe zïjr. Dit weekeinde in Helsinki in rim van Esi vei wielen maar w< POLOZEVENTAL TEGEN RUSLAN r Laten wij onze verwachtingen niet ie hoogspannen Steeds meer animo voor de Spelen Adriani Engels:» ft Spanjaarden liepen weerl iets uit Tour ploeg start 22 Juli in Olympisch Stadion ZATERDAG 19 JULI 1953 JjE Olympische Spelen In het oude Griekenland, enige duizenden jaren geleden, waren in de eerste plaats opgezet als athletiekwedstrijden, waaraan pas in later jaren ook andere sporten werden toegevoegd. Bjj de moderne Olympische Spelen, waarvan wijlen baron de Coubertin aan het einde der vorige eeuw de schepper was, vormde van het begin af eveneens de athletiek het hoofddeel van het zich geleidelijk steeds maar uitbreidende programma. Dat is heden ten dage nog steeds het geval, ook in landen, waarvoor de athletiek in gewone gevallen veel en veel minder te beduiden heeft dan populaire moderne sporten als voetbal en wielrennen. Vandaar dat de eerste acht dagen van het Olympische standaard programma, dat zestien dagen omvat, gewijd is aan de athletiek, die in Finland heus geen kunstmatige aanmoediging nodig heeft, omdat voor de Finnen athletiek de zomersport bij uitnemendheid is, zoals schaatsen en skiën er het winter- programma vullen. Voor het Finse publiek is het athletiekdeel verreweg het belangrijkste van het hele Olympische programma. sen, de damesestafette en het water- poloteam drie bronzen medailles won, al is het uitgesloten, dat we de vier Olympische kampioenstitels van Ber lijn uit 1936 evenaren. Geertje nummer een QNZE beste kanshebster is Geertje Wielema, die op de rugslag enige seconden sneller behoort te zijn dan het Hongaarse meisje Ternes niet tegenstaande de handicap dat de jon ge Hilversumse pas in het begin van deze maand haar training kon her vatten na enige tijd ziek geweest te zijn. Joke de Korte en Ria van der Horst zijn op ditzelfde nummer niet 7EVENTTG landen met zesduizend deelnemers zullen aan de Olympi sche Spelen van Helsinki (19 Juli 3 Augustus) deelnemen, meer dan er ooit tevoren waren. Berlijn (1936) met 49 landen en vierduizend deelnemers, Londen met 59 landen en zesduizend deelnemers, zijn verre overtroffen door Helsinki, waar zeventien verschillende takken van sport verwerkt zullen wor den. Alleen Amerika, Frankrijk en Fin land zelf nemen aan al deze zeventien sporten deel, doch geen enkele sport telt meer landen dan de athletiek, waarin de representanten van 61 ver schillende naties elkaar op de sintel- baan van Helsinki's stadion (60.000 plaatsen, evenveel als in Amsterdam en Rotterdam) zullen bekampen. Nederland komt daarbij uit met een kleine doch zeer sterke ploeg: Vijf dames en vijf heren. Aan het hoofd van onze ploeg staan nog steeds Fanny Blankers-Koen (vier voudig Olympisch kampioene in Lon den) en Wim Slijkhuis (in Londen derde prijswinnaar zowel op de 1500 als op de 5000 meter) met achter hen de sprintster Puck Brouwer, de horden loopster Willy Lust, de verspringer Vis ser en de dames-estafette als mogelijke finalisten. Fanny onze troef QNZE hoogste troef is ook nu weer de fenomenale Fanny Blankers-Koen, die zestien jaar geleden in Berlijn reeds de zesde plaats bij het hoog springen bezette en met onze estafette ploeg vijfde werd. Met haar wereld- prestaties tijdens de Nederlandse kam pioenschappen op 29 Juni j.l. (de 100 meter in de recordtijd van 11,4 sec., de 200 meter in 23,7 sec., slechts 0,1 sec. boven het wereldrecord en de 80 meter horden in de wereldrecordtijd van 11 seconden) bewees ze sinds Londen niets van haar capaciteiten te hebben ver loren. Ze bevindt zich echter in heel andere positie: iedereen verwacht van haar, dat ze als eerste door de finish zal gaan, zodat een tweede plaats in haar geval geen succes doch een nederlaag beduid. Zelf is ze ietwat pessimistisch van nature, ze overschat haar eigen kunnen nooit, integendeel zelfs. Dat ze haar succes van Londen zou evenaren is zelfs theoretisch al uitgesloten, omdat onze dames-estafetteploeg kansloos is. maar één gouden medaille op de horden ligt zeker binnen haar be reik, terwijl ze op 100 of 200 meter tot de drie besten kan behoren. Maar men stelle zijn verwachtingen niet overdre ven hoog, ten slotte is ze geen machine! Slijkhuis geblesseerd LIEEL anders staan de kansen voor n Slijkhuis, die bedreigd wordt door twee geblesseerde achillespezen en door een in verhouding veel sterkere tegen stand dan Fanny Blankers-Koen in de damesnummers ondervindt. We kun nen zelfs zeggen, dat de 1500 meter het sterkst bezette athletieknummer van het hele Olympische programma is met de Duitsers Lueg en Dohrow, de Brit ten Bannister en Nankeville, de Tsjech Jungwirth, de Franse Algerijn El Ma- brou en verder enige voortreffelijke Russen, Hongaren en Zweden. En dat tegen een Slijkhuis, die niet voor 100 pCt. fit is. Onze enige hoop is. dat de Nederlan der zal lopen voor wat hij waard is en dat is buitengewoon veel, want hij is veel beter dan hij zelf weet, zodat hij plots met een wereldprestatie kan ver rassen. In Londen had hij ook verder kunnen komen dan twee derde plaat sen! De 5000 meter met o.a. Reiff is kwalitatief wat minder bezet dan de later te lopen 1500 meter: Slijkhuis staat voor beide nummers ingeschreven, maar doordat de series van de 1500 meter slechts een uur na de finale 5000 m»ter gehouden worden, is het on zeker of hij op beide nummers zal uit komen. Puck Brouwer. Willy Lust,Vis ser en de dames-estafetteploeg kunnen elk een finale bereiken, onze vijf overige athleten niet. B 1 Onze ploeg zal 55 b haar best doen en 1 dat is voldoende ^iiiiniiiiiiiiiiininiiiiiininniiiiinnnnniiiïïiiinniTnniiiiniiiMiiinninnniiiiiiiiiiiiiiiiï^ kansloos voor de derde plaats. Voor de 100 meter vrije slag, het hoofdnummer bij de dames, zijn de Olympische kampioene 1948 Greta An dersen uit Denemarken en de Euro pese kampioene 1950 Irma Heyting Schumacher uit Nederland even sterk te achten met ook hier Judith Ternes als iets mindere concurrente. Op de 400 meter zullen onze landgenoten het moeten afleggen tegen de Deense concurrentie en op de schoolslag, ons voormalige succesnummer, evenzeer tegen de Hongaarse concurrentie plus Nancy Lyons, de sterke Australische, die in Londen Nel van Vliet tot de laatste meters bedreigde. De damesestafette over 4 x 100 meter geeft Hongarije als favoriet met Nederlands legioen telt 800 man QFSCHOON Helsinki ver (en duur!) is, zullen onze Olym pinnen" er toch nog worden aan gemoedigd door 800 Nederlandse supporters, waarmee ons land in grootte van het buitenlandse supportersligioen de achtste plaats met Italië (eveneens 800 man) deelt achter de 8000 Zwe den, 6000 Amerikanen, 4000 De nen, 3000 Fransen, 2500 Britten, 2500 Duitsers en 1500 Noren. Nederlandse supporters zijn al tijd reislustig geweest; men denke slechts aan het „legioen" van het Nederlands voetbalelftal! Nederland en Amerika als gegadig den voor de beide andere medailles. Onze schoonspringsters en zwemmers zijn kansloos, onze waterpoloploeg vormt een mysterie. Twee jaar ge leden toch stond Nederland's water- polozevental aan de top van de wereld boven Italië (Olympisch kam pioen 1948), Hongarije (idem 1936) en Joego Slavie, maar sindsdien is, mede door te groot zelfvertrouwen, de top vorm verdwenen en men kan slechts hopen, dat de bekwame ploegleider Frans Kuyper door zijn strenge trai ning het grotendeels ongewijzigd ge bleven zevental weer heeft weten op te schroeven tot de hoogte, waarop het bij de Europese kampioenschap pen stond. ,Met een totaal van twee eerste, twee tweede en twee derde prijzen zou de Nederlandse zwem- wereld meer dan tevreden mogen zijn, wij voor ons rekenen op wat minder. Voor roeien met Nederlanders in vier nummers rekenen we op een goed figuur, niet op Olympische titels. Evenzo voor de kanosport met enige hoop voor de Haarlemse mevrouw v. d. Anker-Doedens, die momenteel sneller is dan toen ze in 1948 de zilveren me daille won. Ook een goed figuur zon der kans op prijzen voor onze ruiter- équipe met drie deelnemers, aan de samengestelde wedstrijd. Onze ruiters zijn te zeer gehandicapt tegenover lan den als bijvoorbeeld Mexico, waar de regering kapitalen uitgeeft om de ruiters aan de beste paarden te helpen. De Nederlandse ruiters moeten daar maar zelf voor zorgen. CE gaat een goede turnstersploeg naar Helsinki, waar onze kansen beter zouden zijn als de oefenstof meer in overeenstemming met onze gewoonten was, maar helaas het bui tenland prefereert evenwichtsbomen boven werktuigen, die men niet in de vrouwelijke dat betreuren, overeenstemming met aard vindt. Men kan doch het feit is er nu eenmaal. De eerste Nederlandse deelnemers, die Helsinki bereikten, waren de zei lers, van wie we iets kunnen ver wachten, speciaal van Koos de Jong, Onze hockey-kansen VOOR ons hockevelftal geldt eigen lijk hetzelfde als we over de water poloploeg schreven: in 1948 derde op het Londens tournooi, sinds dien om- hooggegroeid tot de sterkte ploeg van Europa (ook boven het Britse hockey), maar in 1952 niet meer in topvorm. Vijf boksers gaan naar Helsinki, waarbij Moos Linneman, die reeds in Londen uitkwam. Dat Olympische bokstournooi van Londen werd een fiasco, niet alleen voor de snel uitge schakelde Nederlanders, maar ook en vooral door de krankzinnigste uitsla gen, die daar door scheidsrechters en juryleden gegeven werden. Men had daar net zo goed om de titels kunnen lotenEenmaal slechts werd een Nederlands bokser Olympisch kam pioen: dat was in 1928 Beb van Kla veren, wiens halfbroer thans onze kleuren te Helsinki zal verdedigen. Olympische roem zit er voor ons niet in, evenmin als bij de twee „sterke mannen", die door de Neder landse Kracht Sport Bond worden af gevaardigd met als beste de gewichts- heffer Charité, die een kansje maakt zijn prestatie van Londen (derde prijs in het zwaargewicht) te evenaren, maar tegen een fenomeen als de Ame rikaanse Davis toch niet opgewas sen is. Wielrennen ten slotte als laatste der voor Nedarlend belangrijke %ikken van sport, waarvan we de athletiek in een vorig artikel behandeld heb ben, redelijke kansen in de wegwed strijd (Plantaz, Voorting, van 't Hof en Maenen) en in de ploegachtervol ging (dezelfden met de Groot in plaats van Maenen). Daar zit wel een Olympische medaille in! Hetzelfde kunnen we niet zeggen van Hij zelen- doorn als sprinter en tijdrijder. M. I. ADRIANI ENGELS is gelukkig, dat men in Helsinki is teruggekeerd naar de traditio- HET is nele programma-indeling: athletiek in de eerste week, zwemmen in de twee de. In 1048 te Londen was men daar van afgeweken met het resultaat dat na de drukbezette eerste Olympische week met athletiek en zwemmen bet- de, een soort anticlimax te consta teren viel. In het zwemtournoot (25 Juli 2 Augustus) kan Nederland met zijn tien zwemsters, twee schoonspring- sters. drie zwemmers en elf water- prto-velers (reserves inbegrepen) het minstens even ver brengen als de aanmerkelijk grotere zwemploeg, die in Londen door Nel van Vliet een gouden medaille en door Wies Vaes. Een aardige snapshot van Olympische sprinters tijdens de gecombineerde training, v.l.n.r.: Marjorie Jackson (Australië) en de Italiaanse sprinters Wolfango Montanari; Carlo Vittori; Enzo Lombardo en Georgia Sobrero. Faus X Het beste bew(js dat Coppi zich in Massif Central volkomen heeft moetei te kloppen is gisteren geleverd tijdens Band van 63 k.m. van Clermond Ferrai ^Bciallst op dit onderdeel heeft zich i genoegen. Op één seconde na had hij c genoot Magni die met miniem versehi op zijn naam bracht. De Vlaming zat Italiaanse tijdrjjders, want niet alleen i plaats van het dagklassement, de derd door renners uit de ploeg van Binda Carrea en Corrieri die het genoegen sn hun meesters Coppi en Bartali. Vlak Ockers eindigde Wim van Sst, de sterke De Duitse dames-estafetteploeg, die in Kiel de 4 x 100 meter liep in een tijd van 46.8 seconde, zal voor onze dames-estafetteploeg een geduchte tegen standster worden. Van links naar rechts: mej. Ulzheimer, mej. Knob, mej. Klein, mej. Peterson, mej. Sander en de trainster mej. Kraass. FlNA besluit tot een pool-systeem (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 18 Juli 1952 Het Neder landse waterpolozevental heeft voor de eerste wedstrijd tegen de Russische waterpoloploeg geloot. Ten aanzien van het polo-tournooi heeft de FINA een schema opgesteld, dat nog de goedkeu ring behoeft van het IOC, doch aan welke goedkeuring men niet twijfelt. Het systeem is als volgt: De 21 deel nemende landen worden ondergebracht in twee groepen. De eerste groep, groep A, bestaande uit de „geplaatste" landen, bestaat uit 11 teams, de tweede groep, groep B, uit 10. In de eerste ronde, welke Vrijdag 25 Juli 's morgens om 9 uur begint, spelen tien geplaatste landen tegen tien zeventallen uit groep B. Eén land van groep A loot voor deze ronde vrij. In de tweede ronde spelen de tien verliezers tegen elkaar, waarbij vijf landen opnieuw zullen worden geplaatst naar aanleiding van het in de eerste ronde vertoonde spel. Met de elf landen uit de eerste ronde vormen de vijf winnaars van de tweede ronde een aantal van zestien zeventit len, die, weer bij loting, zullen wordi verdeelt in vier groepen van vier. Dei. groepen spelen elk in een halve eomi petitie waarna de twee landen, die elke groep bovenaan eindigen tot t» groepen van vier worden samenge, voegd. De twee winnaars van de: halve finale groepen komen tegs elkaar uit in de eindstrijd nummers twee spelen een wedsir: om de derde plaats. Bepaald is, dat landen slechts éénmaal tegen elkai zullen uitkomen, zodat de reeds speelde wedstrijden in de ranglijstei van de afzonderlijke groepen zullei worden verwerkt. De loting voor de eerste ronde hat het volgende resultaat (de A-landei zijn het eerst genoemd): Wedstrijd HongarijeMexico, 2 EgyptePorto gal, 3. DuitslandRoemenie, 4. Belgii Zuid-Afrika, 5. ZuidslavieAustralit, 6 ItaliëIndia, 7 SpanjeBrazilië, I Groot BrittannieOostenrijk, 9. Zwel denVer. Staten, J0, Nederland-, Rusland. Argentinië lootte vrij. HELSINKI, 18 Juli. De Nederlandse deelneemsters (ers) aan de zwemwed strijden weten thans waar zij in eerste instantie aan toe zijn. In de Handels hogeschool te Helsinki werd de loting verricht, welke voor onze landgenoten het volgende resultaat had: 100 m vrije slag heren. Achtste serie: Baan 1 Edassi (Sowjet- Rusland), 2. Olson (Noorwegen), 3. Marks (Ceylon), 4. Tjebbes (Neder land), 5. Juono Core (Italië), 6. Goto (Japan), 7. Ford (Zuid-Afrika). Er zijn op dit nummer drie series van 8 zwemmers en zes series van 7. De 24 snelsten gaan over naar de halve finales, waaruit de acht snelsten in dè finale komen. 400 m vrije slag heren. Vijfde serie: Baan 1 Csordas (Hon garije), 2. Olsen (Zweden), 3. Bonacich (Arg.), 4. Cook (Bermuda), 5. Konno (Ver. Staten), 6. Tjehbes (Ned.), 7. Paatsaio (Finland). De 59 deelnemers zijn verdeeld over drie series van 8 en vier van 7. De 24 snelsten gaan over naar de halve fina les bestaande uit drie series. De finale bestaat uit acht zwemmers. 100 meter vrije slag dames. Eerste serie: 1. Sadako Yamashita (Japan), 2. M. Eager (Hongkong), 3. Mette Ove Petersen (Denemarken), 4. E. Rechlin (Duitsland), 5. Ilona Novak (Hongarije), 6. Ginette Jany (Frank rijk), 7. Irma HeytingSchuhmacher (Nederland), 8. K. L. Nardi (Italië). {-JET programma van de Olympische Spelen voor Zondag en Maandag ver meldt de volgende evene menten: ZONDAG Athletiek: 100 m. (series en kwart-fi nales). Op dit nummer start de Nederlander Theo Saat. 800 m (series). 10.000 m. (finale). 400 m. Horden (series en kwart-finales). Hoogspringen (kwalificatie en finale). Discuswerpen - Dames Gymnastiek Team-wedstrijd. Verplichte oefeningen Worstelen Vrije stijl. Roeien: Series: Voor Nederland roeien: Twee zonder stuur man: Triton: Vier met stuurman: Nereus; Vier zonder stuurman: Laga; Skiff: Rob van Mesdag. Zeilen: Finn-jolen en andere klas sen. Voor Nederland zeilen: Finn-jol: Koos de Jong: Radioreportages Zondag en Maan- dag zijn via Hilver sum I (402 m.) de volgende radio-repor tages over de Olym pische Spelen te be luisteren: Zondag: n.m. 66.25 uur: Re portages van 800 m., 10.000 m„ roei- en zeilwedstrijden: n.m. 99.15 uur: Be schouwing over hoc- key-demi-finale en interview met Fanny Blankers-Koen Maandag n.m. 66.30 uur: De- mi-finales 100 m. he ren, series 100 m. da mes, demi-finales 800 m., finale 100 m. he ren, alsmede roéi- en zeilwedstrijden, n.m. 10.1510.30 uur: Hockey-verliezersron- de, voetbalwedstrijd en een interview met Wim Slijkhuis. Star-jacht; Bob Maas en mr E. Sutterheim; Draken- klasse: W. P. v. Duyl, A. E. Dudok van Heel Jr en M. Dudok van Heel; 5% m.- klasse: W. de Vries Lentsch Jr., P. H. Keegstra en P. J. v, d. Giessen. Hockey: Demi-finales: Nederland-Pakistan Gr. Brittannië-India Voetbal: Luxemburg-Brazilië Joegoslavië-Rusland Duitsland-Egypte MAANDAG Athletiek: 100 m. (demi-finales -en finale). 800 m. (demi-finales). 50 km. snelwandelen. 400 m. Horden (demi-fina les en finale). Kogelstoten (kwalificatie en finale). Polsstokhoogspringen (kwalificatie). Verspringen (kwalificatie en finale). Voor Nederland springt Henk Visser. 100 m. Dames (series en kwart-finales). Voor Neder land starten Fanny Blan kers-Koen, Puck Brouwer en Nel Btich. Worstelen: Vrije stijl. Schermen: Floret - teamwedstrijd Gymnastiek: Team-wedstrijd - Vrije oefeningen. Roeien: Kwart-finales. Moderne vjjfkamp: Ruiterwedstrjjd. Zeilen: Finn-joleln en andere klas sen. Voetbal Turkije-Ned. Antillen Polen-Denemarken. Noorwegen-Zweden. Hongarije-Italië. Deze wedstrijd wordt geleid door de Nederlandse scheidsrech- K. v. d. Meer. Het lot besliste over de eerste series Tweede serie: 1. W. Schaeferkord (Duitsland), 2. Gretha Andersen (Dene marken), 3. J. Th. Roberts (V.S.), 4. R. Galligaris (Italië), 5. Hannie Termeu- len (Ned.), 6. D. R. Nazir (India), 7. Marianne Lundauist (Zweden). Derde serie: 1. J. Strong (Canada), 2. K. Szoke (Hongarije), 3. J. Botham (G.B.), 4. Goetz Steinvorth (Vene zuela), 5. Koosje van Voorn (Ned.), 6. F. Sakaguchi (Japan), 7. Josette Arena—Delmas (Frankrijk) De 43 deelneemsters zijn verdeeld ln één serie van 8 en vijf van 7. De zestien snelsten klasseren zich voor de halve finales. 400 meter vrije slag dames. Eerste serie: Baan 1. A. Saha (India), 2. H. Peeters (België), 3. Annemarie Schultz (Arg.), 4. Mette Ove Petersen Denemarken), 5. Geertje Wielema (Ned.), 6. G. Wood (G.B.), 7. Mc Namel (Canada). Derde serie. Baan 1. E. Rechlin kong), 3. G. Priestley (Canada); 4. V. (Duitsland), 2. M. C. Eager (Hong- Gyenge (Hongarije), 5. C. Green (V.S.), 6. Collette Thomas (Frankrijk), 7, Hannie Termeulen (Ned.) Vierde serie. Baan 1. S. Yamashita (Japan), 2. Ginette Jany (Frankrijk)3. Ingegard Fredin (Zweden), 4. Irma HeytingSchuhmacher (Ned.), 5. Daphne Wilkinson (G.B.), 6. Joan Har rison (Z.-Afrika), 7. E. T. Kawamoto (V.S.) Totaal 36 deelneemsters, onderver deeld in een serie van 8 en 4 van 7. De 16 snelsten komen in de halve finales. 100 meter rugslag dames. Eerste serie. Baan 1: J. Stewart (N. Zeeland), 2. Judith Ternes (Hongarije), 3. D„ R. Nazir (India), 4. A. A. Haara- nen (Finland), 5. Gerda Olsen (Dene marken), 6. Geertje Wielema (Ned.), 7. M. McDowall (G.B.), 8. B. L. Stark (V.S.) Tweede serie. Baan 1: Groba Oliveira (Brazilië), 2. Mona Freeman (V.S.), 3. I. Milnikkiel (Polen), 4. Gertrud Herr- bruck (Duitsland), 5. Ilona Novak (Hongarije), 6. Ria van der Horst (Ned.), 7. L. Fischer (Canada), 8. Doris Gon- tersweiler (Zwitserland). Derde serie. Baan 1; Goetz Steinvorth (Venezuela), 2. C. O'Connor (V.S.), 3. M. HurVdfi (Hongarije), 4. Joan Har rison (Z.Afrika), 5. P. Musgrove (G.B.), 6. E. Herbers (Duitsland), 7. Margareta Westesson Zweden), 8. Joke de Korte (Nederland). De 24 deelneemsters starten in 3 series van 8. 16 meisjes gaan over naar de halve finales. 200 meter schoolslag dames. Eerste serie. Baan 1: Ursula Happe (Duitsland), 2. G. Peters (V.S.), 3. Eva Novak (Hongarije), 4. Rika Bruins Ned.), 5. V. Kostina (Rusland), 6. J. Albert (Oostenrijk), 7. M. Knabenhans (Zwitserland) Tweede serie. Baan 1: J. Cornell (V.S.), 2. Lies Bonnier (Ned.), 3. V. G. Harris (G.B.), 4. R. Zenziveeva (Rus land), 5. I. Kwok (Hongkong), 6. B. Lyons (Australië), 7. A. Mroz (Polen). Vijfde serie. Baan 1: Liselotte Kobi (Zwitserland), 2. M. Gavrish (Rusland), 3. U. Eklund (Zweden). 4. M. Aoki (Ja. pan), 5. D. Schorn (V.S.), 6. Nel Garrit sen (Nederland), 7 Jitte Hansen (Dene, marken). De 34 deelneemsters zijn verdeeld l« 4 series van 7 en één van 6. De zestien snelsten klasseren zich voor de halve finales. 4 x 100 meter vrije slag dames Eerste serie: 1. Japan, 2. Groot Brit. tannië, 3. Duitsland, 4. Denemarken, 5,| Hongarije, 6. Italië. Tweede serie: 1. Nederland, 2. Fin. land, 3. Zweden, 4. Canada, 5. Frank rijk, 6. België, 7. Ver. Staten. Totaal 13 landen, waarvan de 8 snel sten rechtstreeks in de finale komen. 200 meter schoolslag herenj Zesde serie. Baan 1: 1. Klein (Duits land), 2. Linhart (V.S.), 3. Hallonda«| (Egypte), 4. Borisenko (Rusland), 5. Kahkonen (l't ïland)6. Daan Buyz«' (Ned.), 7. Betancourt (Cuba), 8. Bar beiro (Portugal). De 45 deelnemers zijn verdeeld in| drie series van 8 en drie series van zwemmers. De 24 snelsten gaan over! naar de halve finales. 100 meter rugslag heren Vierde serie. Baan 1: Meiring (Z- a Afrika), 2. Jitse van der Veen (Ned.), 3. Elsaid (Egypte), 4. Pavan (Rusland*, 11 5. Oyakawa (VS.), 6. Barma (India), 7.Ij] Borani (Italië). Totaal 42 deelnemers verdeeld in 8 series 7. De 24 snelsten gjfen over naar de halve finales. 'Cf Schoonsprlngen. Bij het schoonspringen dames werd de volgorde geloot voor de groep geli miteerde sprongen. Elsje van der Horn kreeg nummer 3, terwijl Lenie Lan- tingKeller het rangnummer 11 trok, K De andere zeven Nederlanders heb ben geen opvallende prestaties kunnen leveren. Gerrit Voorting was nog de snelste met meer dan vijf minuten ach terstand op Magni. Wagtmans en Nol-1 ten hadden eveneens de 21e etappe nog in de benen. Zij konden het niet ver der brengen dan een 53e en een 66e plaats. Daar tussenin staat Dekkers die 63e werd. Faanhof en Van Breenen ♦inden wij terug in de staartgroep met hun 72e en 75e plaats en Roks fungeer de zelfs als rode lantaarndrager. De Spanjaarden deden het iets beter met het gevolg dat zij in het ploegenklasse- ment weer iets op onze landgenoten Uitliepen en thans een voorsprong heb ben van bijna elf minuten. Het zal de Nederlanders moeilijk vallen deze ach terstand in de laatste etappe te niet te Hoen. Ockers had pech Eigenlijk had Stan Ockers deze etap- Be moeten winnen. De Belg had slechts «wen seconden meer nodig dan Magni, jtiaar als hij niet de pech had gehad in «en verse grintlaag te slippen en daar door op 't publiek in reed, zou hij zon der twijfel een etappezege op zijn aam hebben gebracht. Overigens kan itanneke tevreden zijn. Zijn concur rent voor de tweede plaats, Jean Ro- fcic, ls in het algemeen klassement af- (ezakt naar de vijfde plaats en heeft „hans zeven minuten achterstand. Het ls niet waarschijnlijk dat Ockers zijn Rweede plaats nog zal moeten prijsge ven, daar ook de nummers drie en vier, Ruiz en Bartali, meer dan zes minuten achterstand hebben. f Parasieten in Kapyla (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 18 Juli. - Op ontstel lende wijze is duidelijk gewor den, dat velen nauwelijks besef fen wat van deelnemers en sup porters bij de Olympische Spelen wordt verwacht en dat het woord van De Coubertin aan deze lieden volkomen is voorbij gegaan. In het Olympisch dorp Kapyla namelijk worden dage lijks in een grote tent de maal tijden aan enkele duizenden deel nemers geserveerd. De Finnen vonden het niet noodzakelijk bij het serveren van deze maaltijden controle uit te oefenen. Prompt heeft een aantal parasieten, sup porters en halve officials daar van gebruik gemaakt om gratis te dineren en te lunchen. Helaas hebben wij moeten constateren, dat ook Nederlanders misbruik hebben gemaakt van het goed vertrouwen, dat de Finnen in de buitenlande gasten hebben ge steld. Een dag voor de open'"" van de Spelen heeft commandant Niinikosky moeten besluiten voortaan de maaltijden op bon nen te verstrekken. '.Aanvankelijk lag het in de bedoeling om de Nederlandse Tour de France ploeg 31 Juli tijdens de laatste wed strijden welke in 't kader van de Neder landse kampioenschappen nog gereden moeten worden, te huldigen. De directie van het Olympisch sta dion heeft echter 22 Juli een baan- wedstrijd ingelast waaraan Van Est, Nolten, Dekkers, Wagtmans, Faaphof, Voorting, Roks en Van Breenen zuller. deelnemen. Men heeft gemeend op de ze avond de ploeg officieel te moeten huldigen. Het hoofdnummer van hei procramma zal bestaan uit een wed strijd achter kleine motoren, te verrij den in drie manches. Bovengenoemde fenners zijn allen voor deze wedstrijd gecontracteerd. Diverse wedstrijder goor amateurs zullen het programm; ompleteren. Het aantal gouden medail Ver. Sfafen KMSI EF3' 03E3SK Arqpnhnie i AusfraliP Belgie u J Canada Duifsland E nqpland VM Finland m F ranknjk Griekenland Honqanjp Ifahp Jamaica Japan Nederland Nieuw-Zeel Noorwpqpn Oosrpnrijk Polen Tsi -Slowakije Zuid-Afrika HH9 II Zweden KI 1896 1900 190* 11908 F eaafóaj OlympischpV 0e cijfers in hef zwarfei nWBH winnaars winnaars aan inde al-hleh

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 10