Oost-Duitsland meer en meer in greep der Sowjets Italiaanse immigranten willen in brand steken kamp Plan voor vordering deel staalindustrie in V.S. r De zelfstandige boer en onder nemer verdwijnt Overleg over de zetelverdeling duurt nog voort Een Rubens en een Rafael ontvreemd Politieke Europese gemeenschap Premier Sultaneh hoopt oliegeschil op te lossen Duitse touringcar verongelukt Als goede mensen Verontwaardigd schrijver schoot hem onbekend meisje neer Zaterdag 19 Juli 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 169 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Adenauer beloofde West-Berlijn steun Tweeduizend mannen ten einde raad Donnelly nieuwe H.C. in West-Duitsland Vorming Oostduits leger gaat gestaag voort Poging om de mensen tot elkaar te brengen Weerbericht Zes en tachtig soldaten in Columbia gedood Gebaseerd op noodwet voor oorlogstijd Mossadeqs mannen protesteren bij de Sjah Wraak op instituut, dat zijn boek afwees Na 24 Juli weer tomaten naar Engeland Memorie van antwoord op verslag commissie Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. m. kokmans Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCHE COUBA TARIEVEN: Advertenties lï ct. per m.m. Familieberichte! 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, els woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen ƒ0.49 Tjdens zijn bezoek aan Berlijn kondigde dr. Adenauer, voor vier duizend genodigden in een grote hal van een machinejabriek, het hulpprogramma af van West-Duitsland aan West-Berlijn. NAVIER MAANDEN IN AUSTRALIË NOG GEEN WERK Ruim tweehonderd gewapende mi litairen en vijf pantserwagens pa trouilleren in de buurt van het kamp Victoria (Australië), omdat tweedui zend Italiaanse immigranten hebben gedreigd hun kamp in brand te ste ken en op te rukken naar de nabijge legen steden Albury en Wodonga, in dien er niet onmiddellijk werk voor hen gevonden wordt. De immigranten hebben een gehei me vergadering belegd. Een delegatie heeft gisteren een onderhoud gehad met de Australische minister van Im migratie, Holt, en de eis gesteld, dat de immigranten onmiddellijk werk krijgen of naar Italië teruggezonden worden. Verder heeft de delegatie me degedeeld, dat de immigranten ten einde raad zijn en dat zij niet kan in staan voor mogelijke gevolgen hiervan. De minister zeide, dat de toestand hem ernstig genoeg leek om regelingen te treffen voor een onderhoud met pre mier Menzies te Canberra tegen de volgende week, indien intussen geen Van Weenen naar Berlijn President Truman heeft Walter J. Donnelly de Amerikaanse Hoge Com missaris in Oostenrijk, aangewezen als opvolger van John Mccloy, de scheiden de Hoge Commissaris in Duitsland. Hij zal zijn functie op 1 Augustus aanvaarden. Lewellyn E Thompson, is aangewezen als opvolger van Donnelly. Hij zal Hoge commissaris en Ameri kaans ambassadeur in Oostenrijk zijn. Thompson was de laatste twee jaar in Rome gestationneerd. Op een persconferentie in Wenen heeft Donnelly Vrijdag verklaard te ho- I pen, dat het de Oostenrijkers zou spij- ten, dat hij gaat vertrekken. „Ik heb zo het gevoel dat mijn a.s. vertrek de Russen ten zeerste verheugt", aldus Donnelly. Zijn grootste teleurstelling noemde hij het mislukken van de pogingen om te komen tot een staatsverdrag, dat een einde aan de bezetting zou maken en r: Oostenrijk zijn souvereiniteit zou her- geven. „Er zullen in Moskou stappen worden ondernomen, totdat de Russen antwoorden of zij wel of niet bereid ziin een verdrag te tekenen en Oosten rijk te verlaten", aldus verklaarde hij in antwoord op vragen, of verdere ge allieerde stappen in Moskou zullen i worden ondernomen om te komen tot heropening van onderhandelingen over een Oostenrijks verdrag. werk voor de immigranten gevonden zou zijn. Volgens de Italiaanse delega tie zijn de immigranten reeds vier maanden zonder werk en zonder mid delen. Bovendien moeten zij in Italië achtergebleven leden van hun gezin nen onderhouden. TOESTAND EVA PERON SLECHTER Het tweede communique over de gezondheidstoestand van Eva Peron, dat gister binnen een tijdspanne van vijf uur is uitgegeven, zegt, dat haar toe stand des middags „merkbaar verer gerd" is. (Van een correspondent te Bonn). De maatregelen tot hermetische afsluiting van de zonegrens, dwars door Duits land, worden voortgezet. Van vele punten aan de grens zijn in de laatste dagen berichten gekomen, volgens welke de Oostduitsers onder toezicht van de Volks- politi-3 bezig zijn prikkeldraadversperringen aan te brengen. Zoals wij voor enkele dagen aan de grens bij Lübeck konden constateren, wordt het werk ver richt door mannen, vrouwen en kinderen, die door de Volkspolitie worden ver plicht schop of houweel ter hand te nemen. In Westduitsland begint men zich met steeds grotere bezorgdheid af te vragen of deze grensmaatregelen inderdaad moeten worden gezien als een begin van een volledige interregering van de Sowjetzone in het Oostelijke blok. Deze vrees wordt versterkt door aankon digingen en maatregelen van de Oostduitse regering, die alle wijzen op een versnelde Sovjetisering van het Oostelijke deel van Duitsland. f\E jongste partijbesluiten van de So- cialistische Eenheidspartij hebben, zo wordt uit de Sowjet-zone bericht, achttien millioen Oost-Duitsers voor de angstige vraag gesteld, welke uitwer kingen de verscherpte koers zal heb ben. De „Duitse Democratische Repu bliek" is nu in vijftien districten ver deeld, die in hoofdzaak om industriële zwaartepunten van de zone zijn gele gen. Zo heeft men bij Fürstenberg aan de Oder het belangrijkste staaldistrict gevestigd. Hier heeft men nieuwe staalfabrieken gebouwd, waar Russi sche ertsen met Poolse kolen worden gesmolten. De nieuwe stad, die hier ver rezen is, is door het rode bewind be stemd als model voor de socialistische toekomststad. Onder de 25.000 mensen, die er tot nu toe wonen, zijn geen zelfstandige ondernemers. Artsen, kleermakers, schoenmakers en bloe menverkopers zijn. allen in staatsdienst. De verzorging der stad geschiedt ge heel en al door de staatswinkels en coöperaties. In Je oudere industriegebie den der zone hebben de particuliere bedrijven zich bij de kleine onderne mingen nog enigszins kunnen handha ven, doch men verwacht thans een nieuwe stelselmatige aanval der staats-, ondernemingen op deze resten van dn vroegere ondernemingsvormen. Een grote campagne is voorts begon nen om de socialisering op het platte land in te voeren. Uit vrijwel alle de len van de zone zijn in de laatste da gen berichten gekomen over het in stellen van agrarische collectieve on dernemingen. Daaruit leidt men hier af, dat een grootscheepse aanval op de zelfstandige boeren gaande is. Tegen de kerken VAN veel betekenis wordt het geacht, dat de communistische leider der SED, Ulbricht, nu ook rechtstreekse aanvallen op de kerken heeft gericht. De kerken zouden volgens hem verbin dingen onderhouden met „imperialis tische agenten". Als zodanig werden door hem kanselier Adenauer en zijn minister Kaiser genoemd. Ulbrichte waarschuwingen zijn nu ook door maatregelen gevolgd. De regering der Sowjetzone heeft namelijk de 5.000 Oostduitse afgevaardigden naar het Luthers wereldcongres in Hannover de reis onmogelijk gemaakt. De officiële grond voor deze onverwachte maatre gelen is, dat kanselier Adenauer het congres zou toespreken, waardoor dit in de ogen der Oostduitse regering een politiek karakter zou Krijgen. Adenauers spreekbeurt voor het congres is inmid dels afgezegd. In Berlijn wordt ge vreesd, dat ook de 20.000 Oostduitse protestanten, die zich hebben aange meld voor de kerkendag in Stuttgart niet zullen kunnen komen. Voorts vindt de voorbereiding van de vorming van een Oostduits leger ge stadig voortgang. Hoewel de Oostduit se regering nog steeds niet de dienst plicht heeft afgekondigd, zijn beamb ten alom in de zone begonnen aan het opstellen van de recruteringslijsten. Aangenomen wordt, dat de Volkspo litie reeds thans een kader van 58.000 man als kern van het „nationaal leger" zou kunnen leveren. In Westduitse kringen worden al de ze aanduidingen voor een zeer ver scherpte koers in de Sowjetzone met de grootste zorg waargenomen. Velen spreken de vrees uit, dat de Sowjet- unie haar Interesse voor eenhereni ging van Duitsland zo deze ooit be staan mocht hebben blijkbaar heeft verloren. WALTER ULBRICHT .Oostduitse „Lenin" grijpt zijn kans Opnieuw reqeringsploeg van vijHien man? Feitelijk nieuws is er van de kabi netsformatie niet te melden. Gister morgen is de heer Schouten weer eni ge tijd bij dr Drees geweest. Bij mon de van de formateur ontvingen wij de mededeling, dat op het ogenblik de discussie loopt over de verdeling der Verwachting geldig tot Zondag avond: VERSPREIDE OPKLARINGEN Over het algemeen eel bewolking maar ook verspreide opklaringen. Geen regen van beteKenis. Matige en in het Noorden var. het land tijdelijk krachtige Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere tem peraturen dan vandaag. Zondag: zon op 4.44, onder 20.48; maan op 2.36, onder 20.25. Maandag: zon op 4.45. onder 20.46; maan op 3.44. onder 20.51. Uit kasteel bij Versailles Dpeken van hoge waarde Inbrekers hebben in de kapel van het kasteel van de hertog van Luyne te Dampierre, bij Versailles ingebroken en een schilderij van Rubens, voorstellend het Kindeke Jezus, gestolen. De waarde van het schilderij wordt geraamd op ongeveer een half millioen gulden. Bo- ve' dien werd een schilderij van Raphael ontvreemd. De doeken waren niet ver zekerd. De Amerikaanse federale maritie me commissie zal de kosten van het bouwen van schepen op Nederlandse werven komen bestuderen. portefeuilles, niet over een kwestie aangaande personen. Er bestaan wensen van verschillende aard met betrekking tot de bezetting der departementen. Thans wordt ge poogd, deze wensen met elkander in overeenstemming te brengen. Dit eist zeide de formateur vanzelfspre kend beraad, terwijl de fractievoorzit ters behoefte gevoelen aan overleg hetzij met hun fracties of met enkele personen. Op het ogenblik zijn depar tementen bezet door bepaalde politie ke richtingen. Er komt thans een poli tieke richting bij en nu rijst de vraag in hoever anderen daarvoor uit de weg moeten of willen gaan. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid van we der een aantal van 15 ministers. Wij vernemen nog, dat de A.R.-Tweede Kamerfractie vandaag bijeenkomt. Bandieten zeilen val uit In Columbia zijn in het Oostelijk steppengebied bij de rivier de Meta 86 militairen door bandieten, die onder leiding staan van Quadalupe Salcedo, in een hinderlaag gelokt en gedood, heeft de Columbiaanse minister van Oorlog, Bernal, gisteren meegedeeld. „Hieruit blijkt, dat hernieuwde, krach tige pogingen van het leger nodig zijn om deze kern van een opstandige be weging uit te roeien", aldus de mi nister. Op het Witte Huis te Washington zou men thans de mogelijkheid bestu deren van het opnieuw, althans voor een deel, vorderen van de Amerikaan se staalindustrie. Daarbij zou dan een beroep worden gedaan op de wetge ving betreffende bijzondere maatrege len in oorlogstijd. Naar vernomen wordt zou het be sluit tot het vorderen van de staalfa brieken Donderdagmiddag genomen zijn tijdens een bespreking, waaraan o.a. werd deelgenomen door John Steelman als directeur van het Bureau voor Economische mobilisatie en John Small, voorzitter van de munitiecom missie. Reuter meldt nog, dat uit hoge re geringskringen vernomen werd, dat aan deskundigen van het ministerie Frans plan voor een Op a.s. conferentie in Parijs In een communiqué van de Franse ministerraad wordt gezegd, dat, indien inmiddels een Nederlandse regering ge vormd zal zijn, Frankrijk op de a.s. ver gadering der zes ministers van Buiten landse Zaken van de landen van het plan-Schuman, plannen zal indienen voor een politieke Europese gemeen schap. Deze plannen zouden door de Assemblee van de Raad van Europa uit gewerkt moeten worden. De ministers zullen Woensdag en Donderdag in Parijs vergaderen. SCHACHT WIJST UITNODIGING PERZIE EN EGYPTE AF Hjalmar Schacht, eertijds Hitiers fi- nanciel adviseur, heeft Vrijdag ver klaard, uitnodigingen van de Perzi sche en Egyptische regering om als adviseur op te treden van de hand ge wezen te hebben. TERWIJL in de straten van Teheran rio» h.pft Hf» nipiiwc nremier Van tanks en pantserwagens patrouilleer 1 den. heeft de nieuwe premier van Iran, Aehmed Ghavam sultanen gis teren een verklaring afgelegd van de politiek, die zijns inziens de door hem te vormen nieuwe regering dient te volgen. De oplossing van het oliegesc noemde hij het voornaamste punt van zijn programma. „Ik zal deze kwestie oplossen of ontslag nemen. Indien ik er niet in slaag het probleem op te s- sen, zal ook ik in vergetelheid geraken" sprak de bejaarde premier. dat hij het inkomen van een Tanks in Teherans straten JYE oplossing zal ongetwijfeld, aldus Ghavam Sultaneh, moeilijk zijn doch het is niet onmogelijk. Ongeluk kigerwijze zijn onze pogingen, om on ze rechten van de vroegere Anglo-Ira- nian te verkrijgen, door enkele fouten uitgelopen op vijandschap tussen Per- zië en Engeland. Tenslotte zei de pre ieder in zijn land zal verhogen. Men gelooft, dat de Sjah Sultaneh het recht heeft verleend opnieuw ie titel „Djahab Asjraf" (zijne Hoogheid1 te voeren. Deze titel had de Sjah hen twee jaar geleden als blijk van zijn mis noegen, ontnomen. Indertijd werd Sul taneh in een communiqué van het hol „corrupt en een misdadiger" genoemd. Dertig aanhangers van Mossadeq heb ben besloten een delegatie naar de Sjah te zenden om hun standpunt, dat de aanwijzing van Sultaneh door de Ka mer onwettig is, omdat slechts veertig leden voor hem stemden, uiteen te zet ten. Deze aanhangers waren niet bij de stemming aanwezig en zij menen, dat de premier moet worden aangewezen met goedkeuring van drievierde van 't aantal in Teheran aanwezigen parle mentsleden. De Wereldbank is bereid de bespre kingen met Engeland en Perzië ter op lossing van het oliegeschil te herval ten, indien beide landen daarom ver zoeken, aldus hebben functionarissen van de wereldbank te Washington ver klaard. van Justitie opdracht is gegeven de weg voor te bereiden voor de vorde ring van een deel van de industrie op grond van de Selective Service Act. Deze wet geeft de president de be voegdheid dat deel van de industrie te vorderen, dat een rechtstreeks contract heeft met de rijksinkoopbureaux en in gebreke te produceren. Vijf doden, vele gewonden Bij Klagenfurt in Oostenrijk is gis teren een autobus van een Berlijns reisbureau van een drie meter hoge berm gereden en omgeslagen. Drie der inzittenden werden op slag gedood. Een en twintig ernstig gewonden zijn naar ziekenhuizen overgebracht, waar later twee van hen overleden. Zestien gewonden waren gisterenavond nog niet bij kennis gekomen. VRIJLATING VAN STILL GELAST De Franse justitie heeft de vrij lating gelast van André Still, hoofd redacteur van het communistische blad ,,L' Humanite". ]V[ET een ceremonieel, dat past bij be- langrijke gebeurtenissen, worden vandaag de vijftiende Olympische Spe len in Helsinki geopend. Een Neder lands keurcorps van vrouwelijke en mannelijke sportbeoefenaars is daar aanwezig. Degenen onder hen, die voor het .eerst zulk een plechtigheid bele ven, zullen zich wonderlijk te moede voelen in het eerste zichtbare resultaat van de organisatie van een modern sportfestijn. Wij schrijven met opzet „modern", want na de Spelen in Amsterdam in 1928, die het zij zonder enige zelf verheffing vastgesteld dicht ston den bij de opvattingen van Baron de Coubertin, zijn zij vooral in Berlijn- 1936 verworden tot een demonstratie van macht door het organiserende land. Men voelde, dat dat zo niet mocht doorgaan. Londen 1948 was reeds een duidelijke stap in de goede richting; Helsinki 1952 behoort een nieuwe schre de te worden. Want het gaat er weliswaar bij alle sportgebeurtenissen in feite om in eer lijke strijd te geraken tot een betere verstandhouding tussen de deelnemers en (boven hen uit) tussen de volkeren, rie Olympische Spelen willen dit doel in de hoogst mogelijke mate dienen. Wij weten niet of de organisa toren zich van deze taak bewust zijn. De Spelen heten geslaagd, indien de tijdschema's klopten en de prestaties van bijzondere aard waren. Eigenlijk zouden éénmaal in de vier jaar andere maatstaven moeten worden aangelegd dan die van chronometer en duimstok; maatstaven dus van geestelijke houding en algemeen gedrag. Dat kan in onze tijd helaas niet meer. Het is klaarblijkelijk zelfs niet mogelijk de deelnemers uit Oost-Euro pa met de anderen over een kam te scheren. Het feit, dat de Russen een skiff aan de Amerikanen hebben afge staan, is „nieuws" en wij vergapen ons eraan, omdatdeze normale uiting van sportieve ridderlijkheid niet in ons denken over internationale verhoudin gen past. En wij hebben zelfs ergens de kwalijke opmerking gelezen, dat de Russische deelnemers kennelijk „op dracht" hebben zich fatsoenlijk te ge dragen Deze en dergelijke notities schaden de Olympische gedachte. Men mag haar een illusie noemen, een ideaal en het doel een luchtkasteel, laat ons eens twee weken lang illusionisten, idealis ten en architecten van droombeelden zijn. Het is voor ons een bijzonder dier bare idee, dat het spelelement in ons leven veel sterker is dan. wij ons ge meenlijk realiseren. Men zie eens om zich heen naar de grimmige verbeten heid, de ontoegankelijkheid, de geslo- tendheid, waarmee wij ons door het „aardse tranendal" spoeden. Strijd en. spel staan veel dichter bij elkaar, dan wij willen weten. Wij hangen van con ventie aan elkaar, doen iedere dag dui zend dingen, „omdat het zo hoort". De ramp is, dat wij ons niet inspannen om het spel, om de strijd dus, maar om de knikkers. Wij hebben een hartgrondige afkeer van chauvinisme, van kreten als „ver dedigen van de eer van het land" of van kleinere, onbelangrijker ge meenschappen van „Nederlandse driekleur hooghouden", omdat wij, ten einde dit te bereiken het spel der men selijke waardigheid verliezen op de tribune temidden van andere loeiende stieren. Er zijn in Finland geen volkeren en geen rassen. Er zijn mensen, jonge vrouwen en mannen, in een actief stre ven naar schoonheid. Deze schoonheid mag niet liggen in de prestatie alleen, maar moet behoren bij de geestelijke uitrusting van de deelnemers. Moge het zo zijn, dat deze idealen niet weggalmen met de laatste woor den van de Olympische eed door de luidsprekers. Opdat zij daar en wij hier als goede mensen deelnemen. Vreemd gebeuren in New York Bayard Peakes, een 29-jarige ex-stu dent van de Columbia-Universiteit te New-York, die Maandag een hem ver der onbekende achttienjarige boek houdster van het Amerikaans natuur kundig genootschap doodschoot, ter wijl zij op haar bureau een brief van haar verloofde, marinier in Korea, zat te lezen, heeft bekend dat hij de moord bedreven heeft. Hij deed dit uit mis noegen over het feit, dat het genoot schap geen interesse had betoond voor zijn manuscript over „Electronische geneeskunde om het leven te verlen gen of hoe men eeuwig kan blijven leven". Het Engelse minsterie van Handel heeft bekendgemaakt, dat de invoer van tomaten 24 Juli hervat zal wor den en dat tussen 24 en 31 Juli in to taal 1.500 ton tomaten zullen mogen worden ingevoerd. Het quotum voor Augustus is vastgesteld op 2.300 ton. Herziening van deze laatste hoeveel eid is echter mogelijk, hetgeen afban- elijk is van het beschikbare binnen- mdse aanbod. Zoals bekend mogen er lussen 10 en 23 Juli geen tomaten in Engeland worden ingevoerd wegens het overvloedige binnenlandse aanbod. Toen Peakes na zijn daad het ge bouw verliet, riep hij tegen een voor bijganger: Haal de politie maar, ik heb juist een vrouw doodgeschoten. Hij werd later te Boston gearresteerd. Pea kes bood geen tegenstand. „Ik wilde iemand doden, die bij het genootschap behoorde omdat zij niet eens naar mijn boek hebben willen kijken", aldus zei de hij, „en ik zou er nog meer doodge schoten hebben als ik de kans had ge had." Wijziqinq Noodwet Drees In de zojuist verschenen memorie van antwoord op het verslag van de vaste commissie v.oor de sociale verze kering uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot nadere wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening be treurt de regering, het ernstig, dat nog geen definitieve wettelijke ouder domsvoorziening tot stand gebracht kon worden. De regering deelt voorts mee, dat het aantal ouden van dagen, 'lat door de voorgestelde uitbreiding mder de werking van de wet wordt gebracht, in totaal ongeveer twaalfdui zend per jaar zal bedragen. Thans is in ruim 324.000 gevallen een uitkering toegekend, dus een jaar na de eventuele inwerkingtreding van het wetsontwerp zal dit aantal ruim 336.000 bedragen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1