Gemeenteraad toonde zich ontstemd de houding van het P.E.N. over Onze lezers trekken over de grenzen 0M0: het beste en het zuinigste wasmiddel ter wereld. De Alkmaarse jeugd raakt haar historische speelplaats kwijt verschil bouvs De verhoging van de eleciriciieitstarieven Middenstanders krijgen 12% procent reductie op kosten van vastrecht Moti e aan G.S. Onderwijsbenoemingen Englebert - die is goed Ondanks veie bezwaren besloot gemeenteraad de Krocht te verhuren Het leger van enthousiaste kranten reizigersgroeit Nieuwe mogelijkheden Deel voor jeugd zouH kunnen uitgebreid Grote belangstel! Beperkende bepali voor Notweg blij Buitenlandse erete De politieverord te Alkmaar bev ZATERDAG 19 JULI 1952 ^ELE UREN waren er voor nodig: voordat de raad zich gisteren door het debat over de verhoging: van de electriciteitstarieven had heengeworsteld. Het was zoals het raadslid Torenvlied zei: in eerste instantie hoog van de toren blazen, in tweede termen hier en daar al enkele gebogen hoofden en tot besluit een vrijwel algemeen aanvaarden van de verhoging. Over de houding van het PEN ten opzichte van de gemeente Alkmaar toonde de raad zich zeer ontstemd en daarvan werd in een motie aan Gedeputeerde Staten dan ook kennis gegeven. De door vrijwel alle sprekers bepleite vrijstelling van verhoging voor de mid denstand, waaraan B. en W. zich aanvankelijk geheel wilden onttrekken had tenslotte toch dit resultaat, dat een voorstel werd toegezegd de kosten van het vastrecht van deze categorie stroomverbruikers met 1VA% te verminderen. De discussie wierp tevens de vraag op of het voor de gemeente nog wel van be lang is een eigen electriciteitsdistributiebedrüf te handhaven. Wethouder Lees berg meende van wel en hij trachtte dit met vergelijkende cijfers aan te tonen. Tegen de gastarieven koesterde de raad geen overwegende bezwaren, maar de vaststelling van een gezinstarief, waarover de stemmen staakten, ontaardde in een steekspel tussen P.v.d.A. en K.V.P., waarbij de ene fractie de andere ge brek aan samenwerking verweet. LIET voorstel tot verhoging van de 1 electriciteitstarieven werd het eerst in bespreking gebracht en de heer Knuistingh Neven opende de discussie met de opmerking, dat de nieuwe ta rieven voor een gemiddeld arbeiders gezin een extra uitgave betekenen van 50 cent per week. Spreker had zich verbaasd over de bepaling, dat de grootverbruikers van deze verhoging zouden worden vrijgesteld. De industrie kan deze last beter dragen dan het ge zin en mag bovendien deze verhoging doorberekenen in haar prijzen. De in de bijlage aangevoerde argumenten noem de spr. weinig steekhoudend. De heer Holsmuller (VVD) kon zich voorstel len, dat B. en W. de door de gemeente te betalen tariefsverhoging willen doorberekenen aan de verbruikers maar hü vond dat men er in de eerste plaats naar moet streven de winsten aan het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te ont nemen. Over de hoegrootheid van de verhoging toonde de heer Holsmuller zich ontstemd omdat deze voor de ge meentelijke electriciteitsbedrijven, die de stroom van het PEN betrekken aan merkelijk hoger ligt dan voor de eigen afnemers van het provinciale bedrijf. Voor Alkmaar komt deze verhoging neer op 23 procent. Voor de afne mers van het PEN op slechts 14%. Uit een krantenverslag had spr. vernomen, flat in de verhoogde tarieven al bij voorbaat door het PEN rekening is ge houden met een eventuele overname van de gemeentelijke distributiebedrij ven. Dat zou dus betekenen, dat het be drag, waarop de gemeenten bij overna me aanspraak zouden kunnen maken reeds gedeeltelijk door haar aan het PEN is betaald. Voorts informeerde spreker naar de gang van zaken bij de vrijgestelde 264 kwh in geval van in woning. Het effect van deze maatregel zou verloren gaan als deze hoeveelheid voor de twee gezinnen zou gelden. Tot slot betreurde spreker het dat er voor de middenstanders geen speciale tarie ven waren ingevoerd, zoals bij de be groting was toegezegd. De heer Siets- ma (PvdA) betwijfelde of de door het PEN ingevoerde verhoging inderdaad noodzakelijk was. Aan de andere kant vroeg hij of in de nu aan de gemeente naren opgelegde hogere tarieven ook weer een winstmarge is berekend voor het gemeentelijke electriciteitsbedrijf. Spreker verzocht de raad afwijzend te beschikken op het door de heer Knuis tingh Neven gesteunde verzoek van de aquariumvereniging Rode Rio om vrij stelling van verhoging voor de leden tot 30 extra kwh per maand. Dit in ver band met de verwarming van de aqua ria. Z.i. was het juister, dat de vereni ging in plaats daarvan een subsidie aan de gemeente verzocht. De verhoging van de tarieven werd door de heer Venne- ker (KVP) genoemd het terugzetten van de klok. Terwijl alom het gebruik van electrische apparaten toeneemt wil men in Nederland het stroomverbruik drastisch gaan beperken door de tarie ven steeds meer op te voeren. Spreker noemde de maatregelen van de provin cie zeer eigenmachtig en hij vroeg zich ernstig af of de gemeente Alkmaar nog wel behoefte had aan een eigen distri butiebedrijf. Hij vond het onbillijk de hogere kosten uitsluitend te verhalen op de gezinnen en de middenstanders. De heer Hoytink (AR), die even min bewondering koesterde voor de houding van het PEN, herinnerde er De Alkmaarse gemeenteraad be noemde gisteren tot vaste leraren aan het Murmellius Gymnasium, de heer W. J. H. F. Kegel en dr. E. B. Plooy (wiskunde) en tot tijdelijke le raren de heer P. A. Minderhoud (aardrijkskunde), mej. A. M. Nieu- wenhuijsen (Frans), de heer G. van der Voet (wiskunde) en mevr. G. M. Vis-Britzel aardrijkskunde). Aan de Handelsschool werden voor tijdelijk benoemd mej. A. E. van Heusden (Spaans), de heer J. A. A. M. van den Broek (Duits), de heer van Bijlevelt (Engels), de heer P. J Smit (Staatsinrichting), de heer J. Hoogteijling (Nederlands). Voor vast werden benoemd mr. Dr. A. H. Stikker (staathuishoudkunde en recht) en de heer H. W. Fris (steno grafie en schrijven). Tot tijdelijk leraar aan de Handels avondschool: de heer M. van der Ploeg (handelswetenschappen), de heer J. A. A. M. van den Broek (Duits) en de heer F. van 't Sant (Engels). Aan de nieuwe school voor gewoon lager onderwijs, die binnenkort aan de Willem de Zwijgerlaan zal worden gebouwd, werden benoemd de heer A. Bouma, mej. N. van Heerden, mej. E. J. Verzandvoort. Aan de ULO-school werd benoemd de heer H. van den Heuvel, aan de Nicolaas Beetsschool de heer M. Beeker en de heer W. J. Rutten, aan de Vondelschool de heer J. C. Hoogland, aan de Jan Ligthart- school de heren C. Grinwis, N. R. Weide en J. Praetorius, aan de Roch- daleschool mej. E. C. H. Losekoot en aan de Kohnstammschool (VGLO) de heren C. Pool en W. van der Gaag. Regenten C.Z. Tot regenten van het Centraal Zie kenhuis werden benoemd de heren G H. Hoijtink en A. H. J. Jacobse, bei den uit Alkmaar. aan, dat hij bij de begroting 1950 reeds had gepleit voor een Technische com missie, die de materie van het GEB grondig diende te bestuderen. De door B. en W. in het vooruitzicht gestelde afschrijving naar de vervangingswaar de van de activa van het bedrijf zal een nieuwe verhoging van de tarieven impliceren en spr. had het daarom be ter gevonden de behandeling uit te stel len tot deze aangelegenheid in bespre king werd gebracht. Hij schaarde zich achter de suggestie van de heer Siets- ma om prae-advies te vragen over de positie van de middenstand t.a.v. het electriciteitsverbruik. Ook de heer De Zeeuw (KVP) toonde zich een warm voorstander van een billijke verdeling van de verhoging tussen grootindustrie en middenstand. De heer Eriks (PvdA) zou gaarne een nadere explicatie heb ben over de situatie tussen gemeente en PEN en bijvoorbeeld willen weten hoeveel het GEB waard zal zijn bij een eventuele overdracht. Een goed rap port zou veel licht in de duisternis kun nen brengen. De heer Torenvlied (CPN) was bevreesd, dat het niet bij deze ene verhoging zou blijven. Evenals de voorgaande sprekers betreurde hij de middenstanders, die opnieuw de dupe worden De f 150-000 welke door de burgerij moeten worden opgebracht zullen immers niet bij de neringdoen den kunnen worden besteed! En het is juist de middenstand geweest, die Alk maar in betekenis heeft doen toenemen. Niet het grootbedrijf, dat overigens nog steeds zeer bevredigende resultaten boekt, hetgeen van de middenstanders niet gezegd kan worden. Voor honder den werklozen, bij wie de dubbeltjes en kwartjes extra zwaar wegen, bete kent de verhoging een ernstige belas ting. Landelijke zaak IN zijn antwoord wees wethouder Lees berg op het belang van een zelfstan dig distributiebedrijf, waaraan een ge meenteraad zijn volledige steun dient te geven. Daarom betreurde spreker het defaitisme dat hij had menen waar te nemen. De verhoging van de electrici teitstarieven is geen gemeentelijke of provinciale maar e enlandelijke aange legenheid. Wij kunnen dit voorstel niet verschuiven naar een volgende verga dering, aldus spr., want iedere periode (2 maanden) van uitstel na 1 Juli be tekent een verliespost voor de gemeente van f 23.000. In vergelijking met andere artikelen is de procentuele verhoging van de gas- en electriciteitstarieven belachelijk laag gebleven, zo betoogde de wethouder, die nadrukkelijk voorrekende, dat het electriciteitsverbruik vergeleken bij vroeger verdubbeld is en dat de con sumptie de productie niet overschrijdt. Naar aanleiding van de opmerking van de heer Holsmuller, dat in de tarieven een reservering wordt toegepast voor eventuele overname door het PEN van de gemeentelijke distributiebedrijven verklaarde de heer Leesberg, dat hij hierop het antwoord moest schuldig blijven. Wel zeide hij, dat d-e inkoop prijzen van het Provinciaal bedrijf de duurste zijn van alle andere centrales in Nederland en hij vertelde, dat het zijn vaste voornemen is te strijden voor een verlaging van het zogenaamde ta rief-Van Swaay met de daarbij beho rende conjunctuurclausule. Met klem verzekerde spr. dat het PEN wel winst maakt, grote winst zelfs en dat daarom een batig saldo van het GEB Alkmaar van f 46.000 t.o.v. een omzet van anderhalf millioen gulden ze ker niet onbillijk mag worden genoemd. Het is bovendien niet zo, dat de mid denstand deze gehele verhoging moet dragen. Het GEB telt 9000 parti culiere aansluitingen en 1000 a 1200 aangesloten winkels, waarvan een aan tal grote onder het tarief grootverbruik licht valt, zodat deze groep geen ver hoogd tarief krijgt. Een steekproef heeft uitgewezen, dat 40% van de arbeiden de bevolking onder het vrijgestelde aantal van 264 kwh blijft. Ernstige ge volgen heeft het voorstel voor de mees ten dus niet. Wel zou dat het geval zijn bij de grootverbruikers voor wie de stroompost een zeer belangrijke uitga ve is, die bij de prijscalculatie van het product een niet te verwaarlozen rol speelt. Voor de aantrekking van nieu we industrieën is het nodig deze cate gorie vrij te stellen. De vraag wat er gedaan wordt t.a.v. de vrijgestelde marge bij inwoning be antwoordde spr. met de opmerking, dat de 264 kwh voor beide gezinnen geldt. Hij voerde aan, dat er ook slechts één vastrechltarief wordt berekend. Een oplossing zou het plaatsen van twee me ters zijn, maar daaraan kan helaas niet worden voldaan. In antwoord op een desbetreffende vraag van de heer Van der Borden zei wethouder Leesberg dat de transformatoren voor de om zetting van het voltage naar 220 V. zijn gekocht met een sterk vertraagde le veringstermijn. Motie IN tweede instantie diende de heer Holsmuller een motie in, waarin de raad bij Ged. Staten zijn ontstemming uitsprak over het feit, dat ondanks de sterk veranderde verhouding tussen de stijging van de kolenprijs en die van de andere bedrijfsuitgaven sinds de totstandkoming van het tarief-Van Swaay aan do gemeente Alkmaar de volle zwaarte van dit tarief wordt op gelegd; dat de zes gemeenten in Noord- Holland, die de strijd om het behoud van haar distributiebedrijf voeren, een verschil van behandeling ondervinden, waardoor de ene gemeente voordeliger uitkomt dan de andere en dat de pro vincie haar eigen verbruikers vrijstelt van verhoging tot 300 kwh en aan Alk maar slechts een vrijstelling tot 264 kwh wordt toegestaan. De heer Sietsma verklaarde zich te gen de motie. Hij voerde hiervoor ver schillende redenen aan. O.a. merkte hij op, dat Alkmaar bij het provinciaal be stuur veel goodwill had verloren door destijds pertinent te weigeren meer te betalen op het lcolencontract toen de prijs van steenkool plotseling zeer in grijpend steeg. De heer Hoytink deed nogmaals het verzoek de middenstand vrij te stellen. Als er slechts 1000 1200 aansluitingen zijn op de ruim 11000 dan behoeft dit toch geen onoverkomelijk bezwaar te zijn, meende hij. Is de industrie wer kelijk van importantie voor het schep pen van arbeidsgelegenheid, zo vroeg de heer De Zeeuw. Het zijn wel grote gebouwen maar slechts weinig arbei ders, die hierin werk vinden. Na een uitvoerig betoog kwam de heer De Zeeuw met een motie, waarin B. en W werd verzocht zo spoedig mogelijk te komen met voorstellen tot verlaging van het te verhogen tarief voor de ne ringdoenden. De heer Torenvlied con cludeerde, dat de motie aan Gedepu teerde Staten weinig effect zal sorte ren omdat zij eigenlijk aan de regering dient te zijn gericht, wier politiek deze verhoging o.a. tot resultaat heeft. Met uitzondering van de CPN zijn alle an dere fracties verantwoordelijk voor de ze regeringspolitiek, aldus spreker. Hij rectificeerde tot slot de opmerking, dat de verhoging voor een gemiddeld ar beidersgezin op twee kwartjes per week neerkomt. Bij zijn berekening had hij de gastarieven abusievelijk meegeteld. Reductie voor middenstand Nadat B. en W. zich een ogenblik in comité hadden teruggetrokken deed wethouder Leesberg de toezegging te komen met het voorstel de kosten van het vastrecht voor de middenstanders, waaronder ook kantoren worden ge rekend. met 1216% te verlagen. De motie-Holsmuller werd met 18 stemmen voor en 4 tegen aangenomen (tegen stemden de heren Eriks, Toren vlied, Sietsma en De Jong). Met het oog op de toezegging van wethouder Leesberg verklaarde de heer De Zeeuw zich bereid zijn motie in te trekken. De vaststelling van de ver hoging geschiedde met alleen de stem men van de CPN-fractie tegen. Beslo ten werd het verzoek van de aquarium vereniging Rode Rio af te wijzen. Duurder gas LIET voorstel tot herziening van de gastarieven ontving een gunstig ont haal, maar de heer Hoytink achtte zich toch geroepen even de vinger te leg gen op de clausule, dat aan verbruikers met een gezinsinkomen van minder dan f 2000.per jaar terugbetaald zal wor den hetgeen door hen méér wordt be taald dan 20 cent per m3 afgenomen gas. Zij, die het minste gas verbruiken profiteren het meest, aldus spreker, die uitrekende, dat verbruikers in deze ca tegorie van 1 m3 gas per maand, wat met vastrecht neerkomt op 0.76 per m3 van de f 9.12 per jaar niet minder m3, van de f 9.12 per jaar niet minder verzocht hieraan aandacht te besteden. De heer Holsmuller wilde de direc teur van de lichtbedrijven dank bren gen voor het uitvoerige rapport, dat hij over deze materie heeft opgesteld, wel ke lof wethouder Leesberg doorgaf aan de hoofdboekhouder van de dienst, de heer B. Lindenboom, die deze regeling geheel heeft uitgewerkt. Het voorstel van B. en W. werd met de stemmen van de CPN-fractie tegen aangenomen. Een ander punt ter behandeling, dat rechtstreeks met de voorgaande voor stellen verband hield was de reductie voor grote gezinnen: 5 pet. voor 'n gezin (Advertentie, Ing. Med.j Ingekomen stukken Verzoeken om gemeentesubsu waren in gekomen van de Openbat I Leeszaal én Boekerij, van de Ned. y'| tot rheumatiekbestrijding en vati Ver. Proefschooltuin West-Frieslajil te Hoorn. Besloten werd die verzou. 1 ken te behandelen bij de gemeeritek groting voor 1953. Een verzoek va«| het bestuur der Vereniging Hekel straat, om de heer Jansen niet toe tj| staan een spandoek bij het Huis tn>J de kogel in het Fnidsen aan te bres, gen werd in handen gesteld van 5 en W. ter afdoening. Een verzoek om het verdrinking] gevaar voor kinderen aan de Hoorns», vaart te beperken werd om advies ij handen gesteld van B. en W. met 46 kinderen, 10% voor 78 en 15% voor een gezin met meer dan 8 kinderen, voorzover hun gas- en elec triciteitsverbruik blijft beneden resp. 1000 m3 en 350 kwh per jaar. Geen samenwerking CLECHTS een minderheid van het col lege van B. en W. toonde zich voor stander van deze reddetie. De heer Venneker (KVP) toonde zich hierover teleurgesteld omdat, naar hij zei, hier uit weer blijkt, dat de PvdA zich niet houdt aan het program van samenwer king met de KVP. Ook bij 't voorstel tot de bouw van een R. Katholieke ambachtsschool was dit reeds het geval, hoewel toen mis schien een wat overdreven angst voor nadeel van een bestaande onderwijsin stelling om de hoek kwam kijken. Laat men zich toch niet langs vele kronkel wegen aan zijn verplichting onttrekken, aldus de heer Venneker. Hij herinner de voorts aan de begrotingsbehandeling in 1951, toen de PvdA het gezinstarief om zeep bracht. De heer Sietsma (PvdA) herhaalde de door zijn fractie geponeerde stelling, dat het gezinstarief thans niet urgent is, aangezien voor grotere verbruikers het traptarief reeds een voordeel bete kent. Toen in het program van samen werking werd gesproken over gezinsta rieven had de PvdA ook de kleine ge zinnen bedoeld en niet alleen de grote. De heer Hoytink toonde zich bereid het minderheidsvoorstel te steunen mits de bepaling wordt opgenomen, dat de reductie alleen van toepassing zal zijn voor gezinnen met kinderen, die geen eigen inkomen hebben. De heer Coerts zei nadrukkelijk, dat gebrek aan medewerking niet mocht worden ver weten aan de PvdA. De KVP heeft in dertijd geweigerd mee te gaan met het voorstel van de PvdA om niet alleen de grote, maar ook de kleine gezinnen in dit tarief te betrekken. Eerst wan neer dit het geval is zal de PvdA zich achter de gezinstarieven scharen. Wethouder Leesberg vond het lo gisch, dat de gezinstarieven betrekking hebben op de grote gezinnen en hij hield een warm pleidooi voor de in voering van de reductieverlening. Spre kende namens de meerderheid van B. en W. releveerde de burgemeester, dat de nieuwe gastarieven reeds aan de grote gezinnen tegemoetkomen. Door verschillende leden werd over dit punt in tweede termijn nog het woord ge voerd. Van de PvdA-fractie was alleen de heer Kirpensteyn voorstander van het minderheidsvoorstel, dat door het staken van de stemmen (11 tegen 11) ".opnieuw ter beslising op een volgende vergadering zal dienen te worden voor gelegd. Verkoop bouwterrein De R.K. woningbouwvereniging „Goed Wonen" had verzocht van de gemeente een perceel bouwterrein te mogen ko pen. Het ging hier om 35 vierkante me ter grond, gelegen aan de Catsstraat, waarvoor de prijs f 700 zou moeten be dragen. De heer Venniker (KVP) was van mening dat de prijs van f 20 per vier kante meter te hoog was. De burge meester antwoordde hierop, dat de ge meente niets aan deze transactie zou verdienen. Slechts de kostende prijs wordt in rekening gebracht. Het voor- ADVERTENTIE Geen enkele korrel gaai verloren rvE ALKMAARSE JEUGD is haar historische speelplaats voor een belangriji gedeelte kwijt, nu de gemeenteraad met 12 stemmen voor en 9 tegen het b sluit heeft genomen de Krocht aan het Rijk te verhuren voor de sportbeoefenii: van de gedetineerden uit de strafgevangenis. Tegen het desbetreffende voorstt; van B. en W. werd van verschillende zijden bezwaar gemaakt. Zo merkte O heer Eriks (PvdA) op, dat de Krocht moreel aan de Alkmaarse jeugd behoor; en dat het paedagogisch onjuist zou zijn door het plaatsen van een hek, dat het gevangenisgedeelte van de rest moet afscheiden, een soort kijkspel voor dt jeugd te scheppen. Voorts betwijfelde spreker of het met het oog op de ge. projecteerde villawijk aanbeveling zou verdienen het gevangenisterrein aldaar uit te breiden. (OMO-Nieuwsdienst ALKMAAR, 19 Juli De knup pel, die OMO nog maar enkele maan den geleden in het washok slingerde, heeft hard en needogenloos toegesla gen. Sneller dan menigeen verwachtte, koos de Nederlandse huisvrouw dit nieuwe wonderproduct tot haar favo riet. Zij deed dat natuurlijk in de eer ste plaats vanwege de zeldzaam mooie resultaten. De praktijk echter heeft overtuigend bewezen, dat nog een twee de en zeker niet minder belangrijke factor tot dit overrompelend succes heeft bijgedragen. Tienduizenden huisvrouwen toch heb ben met vreugde geconstateerd, dat OMO inderdaad alle was- en reinigings middelen vervangt. Weg dus met de vele pakken, pakjes, flessen en dozen in keukenkast of onder het aanrecht. OMO kan alles en doet alles alleen. Het is duidelijk, dat dit twee uiterst belangrijke voordelen geeft: het is ge makkelijk het is vooral ook zuinig! Op de dag van vandaag zou een huis vrouw geen goede huisvrouw zijn als zij zeer speciaal met laatstgenoemd voordeel niet terdege rekening zou hou den. Zoals iedere cent van het wekelijkse huishoudbudget meehelpt do noodzake lijke uitgaven te dekken, zo doet ook elkeOMO-korrel haar volledige plicht. Hard water speelt geen rol meer, niets gaat dus verloren. Daarom is OMO het beste, maar ook het zuinigste wasmid del ter wereld. 0.25 stel werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bouwrijp maken Om het terrein aan de Westerweg tussen de Algemene Begraafplaats en de Rozenstraat, waar te zijner tijd het gemeentelijk tehuis voor bejaarden en enkele huizen zullen verrijzen bouwrijp te kunnen maken, werd de raad gevraagd een aanvullend crediet van f 114.500 beschikbaar te stellen, waardoor de totale som voor het bouw rijp maken op f 402.500 zou komen. De heer Van der Borden (CHUi zei- de ernstige bezwaren te jhebben tegen aeze hoge kosten voor het ophogen van 't terrein en hij waarschuwde het college er voor dat hij in het vervolg tegen zal stemmen. De burgemeester antwoordde, dat het waarschijnlijk mogelijk zal zijn op deze terreinen te gaan bouwen zonder verhoging van de grond. Hij was van mening dat het niet verantwoord zou zijn te gaan bouwen op polderpeiL Het is van belang de grondlasten laag te houden, doch men mag hierbij niet kort zichtig te werk gaan. Spreker zegde de heer Van der Borden echter toe te zul len trachten de kosten zo laag mogelijk te houden. Bij de vaststelling van de wijzigin gen in het ambtenarenreglement kwam het amendement-Berkhouwer over de ontruiming van een dienstwoning door een ambtenaar tegen wie een echtschei- dingsvonnis in kracht van gewijsde is gegaan voor de tweede maal in stem ming. Het werd met 13 tegen en 9 stem men voor verworpen. Tegen stemden de heren Van den Berg, Eriks, Venne ker, De Zeeuw, Woldendorp, Van Slin gerland, Bakker, Coerts, Leesberg, De Boer, Hoytink, Couwenhoven en De Jong. Bij de door de CPN-fractie gevraag de stemming over art. 97 het zgn. amb tenarenverbod, werd tegengestemd door de heren Knuisting Nevei (CPN), To renvlied (CPN) en Holsmuller (VVD). De CPN-fractie wenste voorts geacht te zijn te hebben gestemd tegen de vaststelling van het ambtenaren reglement in zijn geheel. Aan de aanschaffing van schoolban ken en schoolboeken resp. voor St. Aloysiusschool en de St. Josephschool verleende de raad zijn medewerking, evenals aan het stichten van een Christelijke School voor VGLO. Een crediet van 4700 werd ver leend voor de aanschaffing van school- meubelen voor de Kohnstammschool. Besloten werd tot verkoop van ver schillende percelen grond. Tegen de schoolgeldregeling voor het lager on derwijs en het voorbereidend mid delbaar technisch onderwijs, het aan gaan van een geldlening van 2.000.000 en enkele begrotingswijzigingen ble ken geen bezwaren te bestaan. De CPN-fractie stemde tegen de verhaging van de tarieven van het Centraal Ziekenhuis met 20 cent per dag ter compensatie van de verhoog de kosten voortvloeiende uit de wacht geld- en werkloosheidsverzekering. Het voorstel tot het doen geven van onderwijs in huishoudelijke vakken aan de meisjes en van onderwijs in handvaardigheid aan de jongens van de openbare ULO-school werd met algemene stemmen goedgekeurd. Door het vergevorderde uur werd de interpellatie-Van der Borden over de gemeentegrenzen opnieuw uitge steld tot de volgende vergadering, die naar alle waarschijnlijkheid op 4 Sep tember zal worden gehouden. MET een zeker vertrouwen zijn wij de organisatie van onze krantenreizen begonnen en in dit vertrouwen zijn wij niet beschaamd. De belangstelling uit de kringen van onze lezers groeit, zowel voor de eendaagse als de meer daagse tochten, zienderogen, zodat wij reeds velen moesten teleurstellen, omdat bepaalde reizen waren volgeboekt. Zo is dit o.m. het geval met de vierdaagse trip naar de Rijn en de Eifel op 21 Juli a.s., met de vierdaagse naar België en Luxemburg op 28 Juli en met de driedaagse Ardennenreis op 4 Augustus. De aanmeldingen blijven echter binnenstromen en wij stellen onze abonné's niet gaarne teleur. doen. Over deze tocht was nog nie mand teleurgesteld. Welnu, de grote toeloop heeft ons er toe gebracht, deze tocht te splitsen en één wagen te laten vertrekken op 28 Juli en één op de vol gende dag. Met andere woorden: U komt nog weer aan bod. Voor een reis- som van f 72.50 bieden wij U vier on vergetelijke dagen, waar ongetwijfeld enthousiast over zult zijn. Voorts vindt op 11 Augustus een her haling plaats van de tocht naar de Eifel en de Rijn. We behoeven hier slechts de namen Königswinter, Dra- chenfels en Lorelei te noemen om hij velen oude herinneringen op te wek- Het is om deze reden, dat nog enige nieuwe mogelijkheden worden open gesteld. De reis naar België en Luxem burg op 28 Juli a.s. heeft een derge lijke aantrekkingskracht, dat deze om het maar eens populair te zeggen overloopt. Te verwonderen valt dit niet, als men weet, wat op deze tour aan afwisseling wordt geboden. De lichtstad Brussel, de schone Maasval lei, de Ardennen, het romantische Lu xemburg, de watervallen van Coo, Val kenburg. Om maar een losse greep te ken, die het verlangen opwekken om de kennismaking te hernieuwen. Voor wie de Eifel en het Zevengebergte nog niet zagen, biedt deze reis hiertoe een welkome gelegenheid. De reissom is hier op zeventig gulden bepaald en evenals bij alle krantenreizen is de verzorging zo goed als men die maar wensen kan. Tegen deze en de door de herenl Woldendorp (KVP), TorenvliedB (CPN) en mevrouw Holzmüller (VVD)! naar voren gebrachte critiek ant woordde burgemeester Wytema, dat men niet alleen tegenover de Alk. maarse jeugd, maar ook tegenover dj gedetineerde jongeren, die nog geem beroepsmisdadigers zijn, sociale ver plichtingen heeft. In het kader van] de vernieuwing van het gevangenis.! wezen is het noodzakelijk, dat de in) „Schutterswei" opgesloten jeugd zichl aan sport en spel kan wijden. Tegen het plaatsen van een muur op de Krocht is bezwaar gemaakt, wel zalf er een afscheiding moeten komen, diefl door een hek zal worden gevormd. Een al te star negatief standpunt Ij door de raad zou aan deze belangen ernstige afbreuk kunnen doen. Voorts merkte de burgemeester op, dat het psychologisch niet juist zou zijn de gedetineerden in colonne onder be-1 waking naar een verder gelegen ter rein te brengen, afgezien van de vraag of er een dergelijk terrein te vinden is. Mevrouw Holzmüller meende van wel. Zij noemde het nieuwe veld naast het Zomerbad een geschikt ter rein voor dit doel. Bovendien ligt bet in de onmiddellijke nabijheid van ie gevangenis. De heer De Zeeuw (KVPI voerde nog aan, dat het terrei» het Sportpark geheel van de open bare weg is afgesloten, zodat men van toeschouwers geen last heeft. Wethouder Bakker (PvdA) merkte j op, dat er voor de Alkmaarse jeugd nog een vrij behoorlijke speelruimte overblijft en dat dit veld nog kan f worden uitgebreid door de strook" van i bosschages naar de Israelietische be graafplaats te versmallen. Het Sport park is voor de gevangenisdirectie onaanvaardbaar, omdat een afge rasterd terrein wordt verlangd. Burgemeester Wytema, die toegaf, j dat de plaats van de gevangenis, ge zien de uitbreiding, die de stad intus sen heeft ondergaan, minder geschikt is, wilde nog_ een vergelijking trekken met Scheveningen, waar in de on middellijke nabijheid van de Bijzon- dere Strafgevangenis een riante villa wijk is verrezen. Spr. wees nogmaals op de plicht er aan mee te werken, dat de ontspoorde jeugd weer wordt opgevoed tot bruikbare mensen voor de maatschappij. Nadat nog was medegedeeld, dat de verhuur zal zijn voor een termijn van j tien jaar, werd het voorstel in stem ming gebracht en met 12 stemmen voor en 9 tegen aangenomen. Tegen stemden de heren Torenvlied, Knuis tingh Neven, Eriks, Couwenhoven, Van den Berg, De Zeeuw, Woldendorp, De Boer en Van der Borden. Een dagje uit- Voor wie er een dagje op uit willen staan er voor de komende paar weken drie reizen op het program, namelijk op 28 Juli naar Nijmegen en Berg en Dal (met koffie, rit bergspoor en diner) f 13; op 30 Juli naar Apeldoorn en de Hoge Veluwe (met koffie, entree Na tuurreservaat en Jachthuis Sint Huber- tus plus diner) f 12 en op 4 Augustus naar Rhenen en Arnhem (met koffie, boottocht en diner) f 13. Voor al deze tochten vragen wij slechts één ding: dat U zich tijdig aan meldt aan het bureau van dit blad, voor zo ver het buitenlandse^reizen betreft onder overlegging van pas of bewijs van Nederlanderschap. U kunt dan bij voorbaat van een prettige en interes sante vacantietocht verzekerd zijn. PLAATSING van deze stukken bete- kent niet, dat de redactie met de in houd instemt. Zij acht kennisneming ervan wel van algemeen belang. Waarom geen naambordje? Mijnheer de Redacteur. Als bewoner van het Emmakwartier wordt mij herhaaldelijk door mensen uit omliggende gemeenten naar de Emma- straat en de daar wonende artsen ge vraagd. Dat is geen wonder omdat deze straat uit drie gedeelten bestaat en het niet ieder duidelijk is hoe deze aan elkaar sluiten. Hier komen dagelijks tientallen leden van het ziekenfonds uit onze om geving, wat begrijpelijk is omdat hier drie zenuwartsen, een oogarts, een hart specialist, een keel-, oor- en neusarts, een kinderarts, twee tandartsen, en drie huis artsen wonen. Bovendien is er een apo theek, het bureau van wit-gele kruis en het gebouw van het Alkmaarse Zieken fonds. Vrijwel elke dag ziet men hier zoekend rondkijkende mensen van buiten en het eigenaardige is, dat alle zijstraten van de Kennemerstraatweg een naambordje heb ben behalve juist deze, zodat het zoeken nog extra moeilijk wordt gemaakt. Zou het niet goed zijn ook deze straat tenminste een naambordje te geven? Met dank voor de opname, EEN BEWONER VAN HET EMMAKWARTIER. FIETSER REED HEGEN GEOPEND PORTIER. Gistermorgen omstreeks half vier wilde de bestuarder van een in de Spoorstraat staande bestelauto zijn wa gen achteruit ïjden. Hij opende zijn linkerportier en raakte hiermee een juist passerende wielrijder. Deze kwam te vallen en moest per auto van de G.G.D. naar het Centraal Ziekenhuis worden overgebracht, waar bleek dat hij een hersenschudding had opgelopen. Dat het elftal van de ambtena «tprker was dan de ploeg well de Bouwvakarbeiders S'staraw Randers-terrein werd eigenlijk niet zo verschrikkeli. langrjjk. Evenmin behoeven m stil te staan bij het feit <J»1 naren niettemin de i den hun technisch overwicht 1 punten uit te drukken en dat slotte maar een benau" winning behaalden. Veel hela was, dat een groot aantal oei lenden naar deze jaarlijkse ont was komen kijken en dat die ■naren en bouwvakarbeiders i hoorlijk bedrag hü elkaar heb trapt voor de Alkmaarse l.ghall gezegd waren de amt sterker! maar als de scheid in de laatste minuut niet volkoi nodig voor buitenspel had geflo He wedstrijd onbeslist zijn geei Nadat de bouwvakarbeiders ding hadden genomen doordai doelman Kramer verraste, scoo denhuizen even later in eig Voorstel werd mei ri meerderheid aangen0 Geruime tijd heeft de geme van Alkmaar gisteren gede over de noodzaak van het van de Notweg, de verbinc tussen de Sportlaan en de poortslaan. Zoals bekend, had lege gevraagd toe te staan dat weg tijdens belangrijke wedsti het Sportpark zou worden a: en op andere dagen alleen zc den opengesteld voor bezoek het Zomerbad. De rij van sprekers werd door de heer Torenvlied die de argumentering van B. ei surd noemde. Dat er door h( loos neerzetten van rijwielen zou worden toegebracht aan c tingen, vond hii wat erg ver De heer Torenvlied waarscm voor, dat de gemeente de ver ding zal dragen, als in de toek kind, dat zou worden gedwo; drukke punt .bij de Vierstater seren in plaats van de stille te mogen gebruiken, slachtol het verkeer zou worden. De heer H ol s m u 11 e r zeide te voelen voor de bezw de Nieuwpoortslaanbewoners middenstanders tegen deze t Bii deze mening sloten zich V an den Be r g (KVP) en (P. v. d. A.) aan. De heer Sietsma (P. wees er on dat de Notweg n nig zal worden versperd en wel een goede kant aan dez regel. Wethouder Bakker (P. betoogde dat door het afsluite Notweg tijdens grote drukte, tere verkeersveiligheid zal Dan immers is er in de No druk verkeer waarop geen wordt gehouden, terwijl het v de Vierstaten op uitstekende de politie wordt geregeld. De heer Holsmuller stelde voor een verbodsbepal: het meevoeren van rijwielen Notweg af te kondigen. De burgemeester bad zwaar tegen, omdat de Notv openbare weg is. Hij noemde de goede gang van zaken v; dat de Notweg tijdens de gro wordt gesloten en dat bij op dagen alleen mag worden door bezoekers van het Zome Toen het voorstel van B. stemming werd gebracht, wer vijftien tegen zeven stemme: nomen. Vóór stemden mevr. IerTeengs (VVD) en de 1 Jong, Eriks, Bakker. Coerts. S Couwenhoven en Kirpensteij d. A.). Hoytink (AR) en mr. Venneker, De Zeeuw, Woldei Slingerland en Vleugel (KVP BROMFIETSER OVER De 51-jarige heer C. B. uit die Woensdagmiddag met zi flets op de Huigendijk ploi weg overstak en vervolgens kwam met een personenauto avond in het Centraal Ziek< zijn verwondingen overleden Bij Koninklijk Besluit is t leend tot het aannemen va: landse onderscheidingsteke Jhr. mr. F. H. van Kinschi meester van Leiden, (of Kroonorde van Belgie) en a; A. J. J. van der Drift te Alk der in de Orde van de H. de Grote van de Heilige Stc Het is verboden op of openbare weg iemand m .veren, pluimen of dergeli werpen aan te rak

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2