r Jimmy Brown ende bendevan Dolle Dirk aakt haar ts kwijt VERVOLG STADSNIEUWS Ambtenaren versloegen met klein verschil bouwvakarbeiders (3-2) De heer A. Blom Hz. overleden AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Geslaagd experiment voor ver duurzamen van bloemkool gemeenteraad n r jeugd zou uitgebreid jih.tke.ti Groie belangstelling Beperkende bepalingen voor Notweg blijven BROMFIETSER OVERLEDEN Buitenlandse eretekenen Harmonie Theater VICTORIA THEATER: Een avond in de opera HARMONIE THEATER: Jeugd in de branding CINEMA AMERICAIN: Paradijsvogel REX THEATER: De Bron De Journaals Bedrijfssport Tuinders ontevreden over minimum en vergoedingsprijs voor witte kool Aardappelteelt beslaat bijna 905 hectare Vereniging van Sport- hengelaars „St. Pancras. Tuinders in Groningen zijn enthousiast Koedijk Schooljeugd ging er een dag op uit' Weekoverzicht van de Langedijker veilingen Hensbroek LAATSTE NIEUWS Bejaarde wielrijder onder Dieseltrein nen stukken om gemeentesubsidj. rnen van de Openb™« tcerij, van de Ned v„ «striding en van a 1 'Ituin West-PrieslaM I aten werd die verZoi S len bij de gemeentel)»" V 953. Een verzoek val' 3 Ier Vereniging Hekel teer Jansen niet toe tè oek bij het Huis Fnidsen aan te bren anden gesteld Van fi ening. om het verdrinking 1 leren aan de Hoorns»' ;en werd om advies in 'I van B. en W. II =z^ i'; ts voor een belangrijk oor en 9 tegen het be. 'oor de sportbeoefening desbetreffende voorstel emaakt. Zo merkte de kmaarse jeugd behoort i van een hek, dat het soort kijkspel voor de iet het oog op de ge. evangenisterrein aldaar de door de heren I (KVP), Torenvlied H uw Holzmüller (VVD) brachte critiek ant- ïeester Wytema, dat tegenover de Alk- aar ook tegenover da geren, die nog geen irs zijn, sociale ver- j t. In het kader van i van het gevangenis- l i lodzakelijk, dat de in I >pgesloten jeugd zich el kan wijden. Tegen a een muur op de aar gemaakt, wel zal ïg moeten komen, die worden gevormd, r negatief standpunt iu aan deze belangen kunnen doen. Voorts ïmcester op, dat het et juist zou zijn de colonne onder be- verder gelegen ter- afgezien van de i dergelijk terrein te müller meende van het nieuwe veld bad een geschikt ter- al. Bovendien ligt het jke nabijheid van de eer De Zeeuw (KVP) dat bet terrei*. tyij eheel van de open- gesloten, zodat men geen last heeft, kker (PvdA) merkte de Alkmaarse jeugd hoorlijke speelruimte dit veld nog kan d door de strook* van de Israelietische be- ■rsmallen. Het Sport- e gevangenisdirectie omdat een afge- oi-dt verlangd. Wytema, die toegaf, n de gevangenis, ge- ïg. die de stad intus- aan, minder geschikt vergelijking trekken n, waar in de on- Jeid van de Bijzon- mis een riante villa- Spr. wees nogmaals an mee te werken, e jeugd weer wordt rikbare mensen voor medegedeeld, dat de voor een termijn van iet voorstel in stem- i met 12 stemmen aangenomen. Tegen n Torenvlied, Knuis- riks, Couwenhovert, Zeeuw, Woldendorp, der Borden. deze stukken bete redactie met de in- i acht kennisneming 'gemeen belang. in naambordje? :teur. n het Emmakwartier elijk door mensen uit 'ten naar de Emma- wonende artsen ge- n wonder omdat deze bestaat en het is hoe deze aan elkaar n dagelijks tientallen uit onze om- is omdat hier ten oogarts, een hart- oor- en neusarts, een en drie huis- is er een apo- van wit-gele kruis en et Alkmaarse Zieken- ziet men hier zoekend n van buiten en het alle zijstraten van de een naambordje heb- eze, zodat het zoeken wordt gemaakt. zijn ook deze straat ibordje te geven? opname, BEWONER VAN HET EGEN GEOPEND half vier van een in de bestelauto zijn wa rn. Hij opende zijn aakte hiermee een Deze kwam per auto van de Ziekenhuis waar bleek dat ding had opgelopen. Dat het elftal van de ambtenaren iets sterker was dan de ploeg welke door de Bouwvakarbeiders gisteravond het Kanders-terrein werd opgestuurd, was eigenlijk niet zo verschrikkelijk be langrijk. Evenmin behoeven wij lang stil te staan bij het feit dat die ambte naren niettemin de grootste moeite had den hun technisch overwicht m ^doel punten uit te drukken en dat zij ten slotte maar een benauwde 3 2 over winning behaalden. Aeel belangrijker was, dat een groot aantal belangstel lenden naar deze jaarlijkse ontmoeting was komen kijken en dat die ambte naren en bouwvakarbeiders een be hoorlijk bedrag bij elkaar hebben ge trapt voor de Alkmaarse lighallen. Zoals gezegd waren de ambtenaren iets sterker, maar als de scheidsrechter in de laatste minuut niet volkomen on nodig voor buitenspel had gefloten, zou de wedstrijd onbeslist zijn geëindigd. Nadat de bouwvakarbeiders de lei ding hadden genomen doordat Knip doelman Kramer verraste, scoorde Ba- denhuizen even later in eigen doel Voorstel werd met ruime meerderheid aangenomen Geruime tijd heeft de gemeenteraad van Alkmaar gisteren gedebatteerd over de noodzaak van het afsluitej van de Notweg, de verbindingsweg tussen de Sportlaan en de Nieuw- poortslaan. Zoals bekend, had het col lege gevraagd toe te staan dat de Not-* weg tijdens belangrijke wedstrijd,£ji op liet Sportpark zou worden afgesloten en op andere dagen alleen zou wor den opengesteld voor bezoekers van het Zomerbad. De rij van sprekers werd geopend door de heer Torenvlied (CPN) die de argumentering van B. en W. ab- surd noemde. Dat er door het achte loos neerzetten van rijwielen schade zou worden toegebracht aan de schut tingen, vond hij wat erg ver gezocht. De heer Torenvlied waarschuwde er voor, dat de gemeente de verantwoor ding zal dragen, als in de toekomst een kind, dat zou worden gedwongen het drukke punt .bij de Vierstaten te pas seren in plaats van de stille Notweg, te mogen gebruiken, slachtoffer van het verkeer zou worden. De heer Holsmuller (VVD) zeide te voelen voor de bezwaren van de Nieuwpoortslaanbewoners en de middenstanders tegen deze afsluiting. Bij deze mening sloten zich de heren Van den Berg (KVP) en Wiese (P. v. d. A.) aan. De heer Si ets ma (P. v. d. A.) wees er op dat de Notweg maar wei nig zal worden versperd en hij zag wel een goede kant aan deze maat regel. Antwoord. Wethouder B a kk e r (P. v. d. A.) betoogde dat door het afsluiten van de Notweg tijdens grote drukte, een gro tere verkeersveiligheid zal ■ontstaan. Dan immers is er in de Notweg een druk verkeer waarop geen toezicht wordt gehouden, terwijl het verkeer bij de Vierstaten op uitstekende wijze door de politie wordt geregeld. De heer Holsmuller (VVD) stelde voor een verbodsbepaling voor het meevoeren van rijwielen over de Notweg af te kondigen. De burgemeester had hier be zwaar tegen, omdat de Notweg ge^n openbare weg is. Hij noemde het voor de goede gang van zaken van belang dat de Notweg tijdens de grote drukte wordt gesloten en dat hij op de andere dagen alleen mag worden gebruikt door bezoekers van het Zomerbad. Toen het voorstel van B. en W. in stemming werd gebracht, werd het met vijftien tegen zeven stemmen aange nomen. Vóór stemden mevr. Holsmul lerTeengs (VVD) en de heren De Jong, Eriks, Bakker, Coerts, Sietsma en Couwenhoven en Kirpensteijn (P. v. d. A.), Hovtink (AR) en mr. Leesberg, Venneker, De Zeeuw, Woldendorp, Van Slingerland en Vleugel (KVP). De 51-jarige heer C. B. uit Alkmaar, die Woensdagmiddag met zijn brom fiets op de Huigcndijk plotseling de weg overstak en vervolgens in botsing kwam met een personenauto, is gister avond in het Centraal Ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Bij Koninklijk Besluit is verlof ver leend tot het aannemen van buiten landse onderscheidingstekenen aan Jhr. mr. F. H. van Kinschot, burge meester van Leiden, (officier der Kroonorde van Belgie) en aan de heer A. J. j. van der Drift te Alkmaar (rid der in de Orde van de H. Gregorius de Grote van de Heilige Stoel). De politieverordening te Alkmaar beveelt: Het is verboden op oaan de openbare weg iemand met pauw veren, pluimen of dergelijke voor werpen aan te raken. (11). Hierdoor aangemoedigd wisten de ambtenaren nog vóór rust door Haanraads de leiding te nemen. Na de hervatting bracht Zeegers de stand op 22 en keerde de spanning volop terug. Een kwartier voor tijd was een vol treffer van De Buyzer voldoende om de ambtenaren de overwinning te bezor gen (32). Een vooraanstaande figuur in paardensportkringen Gisteravond is in zijn geliefd Bever wijk, na een langdurig ziekbed, overle den de heer A. Blom Hzn., die door zijn arbeid in de wereld van de paar densport een landelijke bekendheid genoot. De heer Blom was voorzitter van de Beverwijkse Harddraverijver. „Prins Bernhard", voorzitter van de Paarden sportvereniging „Vooruit" te Alkmaar, en verrichtte belangrijk bestuurswerk in het Verbond van langebaandrave- rijen en rennen, in de Eond van Kor- tebaandraverijen en Belangen in Ne derland, in het dagelijks bestuur van het Drafwezen en trad voor vele dra verijverenigingen als adviseur op. Ook op het terrein van de V.V.V. heeft de heer Blom als voorzitter van de V.V.V. Midden Kennemerland grote verdien sten. Zijn verscheiden zal in brede kring worden betreurd. ZATERDAG Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Een avond in de opera (14 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur; Jeugd in de branding (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: De bron (14 jaar); Cine ma Americain, 7 en 9.30 uur: Paradijs vogel (14 jaar). Nachtdienst apotheken: De Bever, Emmastraat 36. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Harmonie Theater, 2 uur: Assepoester (alle leeftijden). Nachtdienst apotheken: De Bever, Emmastraat 36. MAANDAG Victoria Theater: 8 uur: Een avond in de opera (14 jaar): Harmonie Theater: Jeugd in de branding (alle leeftijden); Rex Theater: 2.30 en 8 uur: Waar is mijn kind (14 jaar); Cinema Americain: 8 uur: Paradijsvogel (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Af scheidsavond militairen B.K.L. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 1.55 14.27 Zondag 2.45 15.13 Maandag 3.27 15.56 Te Camperduin. Hoog laag Zaterdag 2.00 14.32 8.00 20.32 Zondag 2.50 15.18 8.50 21.18 Maandag 3.32 16.01 9.32 22.01 Om aan de geweldige aanvraag te kun nen voldoen a.s. Donderdag 24 Juli '52, nogmaals DE ZEVENDE SLUIER. Op de dag kaartverkoop van 11 tot 1 uur. 14 jaar. (Advertentie, ing. Med.) „The Filmakers" presenteren deze rolprent, waarin het probleem wordt aangesneden van de moderne Ameri kaanse jeugd, die teveel Vrijheid en te weinig liefde van de ouders ondervindt, als een serieuze poging om in navol ging van b.v. enkele Italiaanse en Fran se filmmaatschappijen, een prqduct van opvoedkundige strekking te maken. Men lanceert deze film met de slagzin: „Ik wil plezier hebben en niemand /al mij tegenhouden", welke slogan, uitge sproken door een meisje in avondtoilet, niet bepaald paedagogische waarden in een film doet veronderstellen. Dit is echter Amerikaans, evenals de film zelf, die in zijn geheel onaanvaardbaar is. Een knap HBS-meisje, Jill Bradley, wordt vooral door haar moeder ver waarloosd en gaat ten slotte de grote vrijheid die haar is toegestaan gebrui ken voor nogal naieve avontuurtjes met schoolvrienden. Als naderhand baar medescholieren het meisje (Joan Evans) links laten liggen, omdat men haar als een slet beschouwt, poogt ze zelfmoord te plegen. Ze blijft echter behouden en herkrijgt de liefde van haar wat zwak ke vader en in 't eind ook van haar moeder. De climax is, dat Jill Bradley weer door haar schoolvriendinnen en -vrienden wordt geaccepteerd. Het ge geven laat vele mogelijkheden, doch de uitwerking ervan is wonderlijk. Zo poogt de vader (Melvyn Douglas), het meisjes van haar zwaarmoedigheid te genezen, na haar mislukte zelfmoord, door met haar in een dancing een eer ste prijs in het beoefenen van boogie- woogie te behalen. Het is alles zeer ge- zoch en on-echt. Niettemin is dit product onderhou dend en men kan het als een normale Hollywood-film voor lief nemen, doch opvoedkundige waarde bezit „Jeugd in de branding" zeer zeker niet, doordat het verhaal ons niet in het minst aan spreekt. Naast een mooi natuurfilm over Alaska draaien er een tekenfilm en een goed muziekfilmpje. De gekleurde Zuidzee-film, die deze titel draagt, geeft een interessant en boeiend verhaal van het eiland van Tenga. Tenga is een halfbloed-Poline- siër, die met zijn vriend André aan boord van -een schoener terugkeert naar zijn geboorte-eiland. De z.g. beschaafde wereld heeft hem teleurgesteld. André maakt kennis met Tenga's vader, het opperhoofd en ook met diens zeer aan trekkelijke dochter Kalua. Hij moet aan verschillende gewoonten van het eiland wennen. Maar bovendien komt hij door zijn groeiende sympathie voor Kalua en door de talrijke eigenaardige gebrui ken en gewoonten van het eiland en de bevolking in meerdere penibele om standigheden. Als het ten slotte toch tot een huwelijk tussen André en Kalua komt, begint de vulkaan van het eiland te werken. Een geweldige uitbarsting brengt een grote paniek en de tovenaar van het volk weet de bewoners te over tuigen dat de wraak der goden alleen bezworen kan worden door een offer: in dit geval de dochter van het opper hoofd: Kalua. Vergeefs tracht Andre tussenbeide te komen. Na het Gffer komt de vulkaan tot bedaren en Andre keert naar zijn lege huis terug. Kort daarop zeilt hij weg van het paradijs eiland, maar Kalua zal hij nimmer ver geten. Deze film vol afwisseling geeft voort durend mooie opnamen, terwijl het spel van Debra Paget als Kalua. Louis Jor dan als André en Jeff Chandler als Tenga bij voortduring boeit. Het uitgebreide hoofdnummer wordt ingeleid door een tweetal actuele jour naals en een tekenfilm, waardoor een attractief geheel wordt verkregen. Op de laatste dag van de gisteren be gonnen filmweek wordt in de C.A. een enkele voorstelling gegeven van de op merkelijke Franse film „Les Enfants du Paradis", de film van Jean Louis Bar- rault. In het Rex-theater wordt de indruk wekkende film De Bron vertoond, waarover wij gisteren reeds een be spreking gaven. Wie mocht verwachten deze week in het Victoria Theater een mooie opera film te zien, komt bedrogen uit. Welis waar speelt het verhaal grotendeels tijdens de uitvoering van een opera, doch daar zitten op de eerste rij de drie Marx Brothers, die in weinige ogen blikken van de opera een dolle klucht maken. Hoe zij dit doen is niet na te vertellen, daar de film van ware kolder aan elkaar hangt. De Marx Brothers verstaan de kunst een bijzonder soort humor te brengen, waar men om moet lachen of men wil of niet. Ook in deze film zijn er tal van originele vondsten. Vooraf gaat onder meer een humoris tisch filmnje. dat een beeld geeft van de moeilijkheden waarmede een film regisseur heeft te kampen. De voorprogramma's, die deze tveek in de bioscopen gaan, staan voor wat het buitenlandse nieuws betreft, in het teken van de Tour de France. Men ziet de geweldenaar Coppi, onze verrassen de Nolten en vele anderen in actie. Voorts zijn er de verkiezing van Eisen hower tot candidaat en de NAVO- vliegfeesten te Brussel. Het Nederland se nieuws bevat o.m. een reportage van het ontschepen van Amerikaans oor logstuig voor ons land, het Schutters feest te Heerlen, een duivenwedvlueht, Fanny BlankersKoen in prachtige sprints en de viering van het 700-jarig bestaan van Breda. Damclub WDO Op de clubavond van WDO werden gisteravond de wedstrijden in de Onder linge Zomercompetitie voortgezet. Het aantal gespeelde partijen was niet zo groot, maar er werd met animo om de punten gestreden. In de Eerste Afdeling verloor C. Dam mer (met wit) van A. Burgert, terwijl de partij tussen H. J. Toepoel en M. J. Langras Jr. remise werd. In deze afdeling heeft thans M. J. Langras Jr. de leiding. In de Tweede Afdeling won C. Fok van J. Homme en behaalde J. Schipper een overwinning op Jb. Strijbis. J. Schip per heeft in deze afdeling ongeslagen de leiding. ALKMAAR, 18 Juli 1952. (Alkm. Ex portveiling). Aardappelen 812, drie lingen 6.5010.50; Slabonen 4353; Snijbonen (stam) 3681; Doppers 26— 52; Komkommers 817; Tomaten: A 35 —57, Bonken 2638; Tuinbonen 1730; 4000 stuks Bloemkool I 1415, II 15 36; Rode kool 510; Rode bessen 30 59; Zwarte bessen 6072; Spinazie 39 44; Sla 4.506.50; Postelein 511; An dijvie 512; Rabarber 7.5020.50; Bie ten 511; Bospeen 822; Waspeen 8— 20; Uien 2026; Soepgroenten 2.50 7.50; Peterselie 2.508. De uitslagen van de wedstrijden, welke deze week in het kader van de bedrijfscompetitie werden gespeeld, zijn als volgt: VOETBAL Afdeling A: HulskampboysSOVO 04, Ringers 1Blackboys 20, Che- vroletboysPovay 1 13, BBC iRei niging 30, Lichtbedrijven't Hooge Huys 50. Afdeling B: NotenkrakersMelkboe ren 21, Slage sRhodesia 11, Stoei 1Centra 24. Afdeling C: LastinaboysStoel 2 4_0. Pavoy 2—BBC 2 0—1. Ie Bekerronde: Telefonia—Nagengast 10, KofaboysBBC 1 02. Afdeling A: SOVA 6 Lichtbedrijven 6 BBC 1 6 Povay 1 6 Ringers 1 8 Blackboys 6 Postiljon 6 Chevroletboys 7 Reiniging 8 't Hooge Huys 5 Hulskampboys 8 Afdeling B: Stoel 1 8 Centra 6 NOC 5 VlVO-boys 6 APSV 2 6 Krom 6 Slagers 8 Telefonia 5 Melkboeren 7 Rhodesia 7 Notenkrakers 6 Afdeling C: Alkm. Courant 7 Lastinaboys 7 POA 5 Nagengast 6 Perzifo 5 Kofaboys 6 Ringers 2 6 BBC 2 7 Povoy 2 8 Stoel 2 7 HuysLastinag4rls 74, Telefonia Krom 33, HulskampgirlsNOC 05. Afdeling B: MilfleurPCB 41, Zwa luwenCentra 15, JAKIVA 10. 5 1 0 18— 4 11 4 1 1 18— 6 9 4 1 1 10— 4 9 3 3 0 14— 7 9 4 1 3 12— 7 9 3 1 2 8— 6 7 2 2 2 8— 7 6 3 0 4 7—10 6 2 0 6 6—21 4 0 1 4 1—11 1 0 1 7 3—22 1 5 1 2 16—14 11 5 0 1 21— 8 10 2 3 0 11— 7 8 3 1 2 14—12 7 2 2 2 9— 7 6 2 2 2 13—13 6 2 2 4 8—16 6 2 1 2 11— 7 5 1 2 4 5—15 4 0 3 4 9—15 3 1 2 3 7—10 2 4 3 0 13— 3 11 4 2 1 21— 6 10 3 2 0 13— 3 8 3 1 2 14— 5 7 3 0 2 12— 9 6 2 2 2 15—15 6 1 3 2 6—11 5 2 1 4 10—18 5 1 2 5 7—16 4 1 0 6 6—31 2 HANDBAL RHV 42 't Hooge NOC 9 7 1 1 46—26 15 HVB 7 4 2 1 41—33 10 't Hooge Huys 9 4 2 3 43—36 10 Telefonia 8 3 2 3 25—25 8 Krom 9 3 2 4 32—43 8 RHV 5 2 1 2 15—12 5 Hulskampgirls 9 2 1 6 12—27 5 Lastinagirls 8 1 1 6 19—31 3 Afdeling B: Centra 9 8 0 1 46—13 16 Milfleur 8 6 1 1 33—14 13 De Wild 7 4 '2 1 35—21 10 Zwaluwen 7 3 2 2 18—21 8 PCB 8 2 0 6 21—28 4 JAK 9 1 1 7 7—37 3 IVA 8 1 0 7 14—25 2 LANGEDIJK In tuinderskringen is men slecht te spreken over de vastgestelde minimum- en vergoe dingsprijs van de vroege witte kool, te meer daar de minimumprijs van de rode kool met f 1.is verhoog >1 op grond van de geringere uitpiant, ter wijl de heffing maar f 0.50 per 100 kg bedraagt. Immers, zo wordt be toogd, ook het areaal der vroege witte kooi is ingekrompen, maar deson danks wordt de minimumprijs op f3 gehandhaafd, met een vergoed:/igs- prijs van f 1.50 en een heffing van f Ö.75. Bij doordraaien blijft er voor de tuinders dus slechts f 0.75 over, nog te verminderen met het veilings percentage en eventueel vracht! Van hoe grote betekenis de teelt van aardappelen in het Langedijker tuinbouwgebied is, blijkt wel uit de gehopder. oppervlakte inventarisatie door de Noordermarktbond. Van de ongeveer 2140 h.a., die de bij de Bond aangesloten tuinders bebouwen wa ren voor dit seizoen 905 h.a. met aard appelen beplant. Wordt Langedijk weieens bestempeld met de naam „koolland", dan vergeet men dat de inventarisatie uitwijst, dat -nog niet de helft der oppervlakte n.l. 1012 h.a. van de 2140 h.a. voor koolteelt is ge bruikt. Ook bij de andere, in het Geestmerambacht bestaande veilingen, merkt men ongeveer dezelfdeverhou dingen op. OPENSTELLING APOTHEKEN Te beginnen hedenavond 18 uur zal buiten de gewone openstellingsuren v-or spodgevallen geopend zijn de apo theek De Bever, Emmastraat 36. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 20 Juli zullen beschikbaar zijn de huisartsen dokter A. L. Grans- bergen, Geesterweg 16 (tel. 2294) en dr. J. Degenaar, Emmastraat 95 (tel. 2310). ST. PANCRAS. Dezer dagen trok een groot aantal leden van de Hengel sportvereniging „Sint Pancras" er op uit om de meeste baars te verschalken. Er werd prettig en enthousiast gevist in de Kleimeer. Groot was de vangst en daardoor moeilijk het verdelen der prijzen. Na meten en nog eens meten kreeg de heer N. Schoonhoven de eerste prijs en kon een keurige hengel in ontvangst nemen en daarboven een tweede hengel voor de grootste baars. De 2e prijs was voor de heer S. Volkers, de 3e voor de heer F. G. A. Proot, de 4e voor de heer D. Bobeldijk, de 5e de heer N. Koelman. Zaterdagmiddag wordt er een witvis- wedstrijd voor schoolkinderen uit St. Pancras en Alkmaar gehouden. TWEE GEZINNEN IN PASTORIE ZUIDSCHARWOUDE De Ned Herv. pastorie alhier zal in het ver volg twee huisgezinnen herbergen. Het ene gedeelte is reeds betrokken door een tuinder, het andere wordt in gereedheid gebracht voor de be noemde Wika, de heer Tromp. GESLAAGD. ZUID-SCHARWOUDE. Mej. M. C. T. Kraakman Cd. slaagde te Arnhem voor het diploma costumière van de Ned. school voor coupeurs en coupeu ses. In het koelhuis van de Groninger veilingvereniging „De Eendracht" heeft men geëxperimenteerd met 'het ver duurzamen van bloemkool. Enkele kwekers uit Hoogezand n.l. zagen enige weken terug de prijs van bloemkool zo dalen, dat, wanneer ze geveild werd, de prijs niet meer lonend zou zijn. Zestien cent brachten de bloemkolen enkele weken geleden per stuk op. Zij besloten te trachten deze groenten enige tijd in een koelcel van de veilingvereniging „de Eendracht" te Groningen op te slaan onder een tem peratuur van een halve graad boven nul. Ruim 2500 kolen bleven hier op geslagen en het bleek, dat na een maand de kwaliteit onverminderd was gebleven. Nu de aanvoer van bloemkool schaars is, werden de kolen weer aan de markt gebracht. De opbrengst bedroeg thans 38 cent per stuk. Van de zijde van koel huisexperts deelt men ons mede, dat men zeer enthousiast is over de be reikte resultaten. Men verwacht, dat ook in de toekomst geen bloemkolen meer zullen worden doorgedraaid. Het is gebleken, dat dit de beste tempera tuur voor het verduurzamen van bloemkool is geweest. Evenwel kan deze methode niet worden toegepast op bladgroenten, zoals sla en andijvie. Twee grote touringcars vol Koedijker schoolkinderen zijn Donderdag naar de bloemenveiling in Aalsmeer gereden, naar Schiphol en de sluizen te IJmuf- den om tenslotte voor de speeltuin te Egmond te stoppen, waar de jeugd zich naar hartelust wist te vermaken. Dit vormde een waardig slot van dit zo goed geslaagde schoolreisje. OUDJES GAAN OP REIS. Honderd ouden van dagen zien reeds reikhalzend uit naar de eerste week van Augustus als zij hun jaarlijkse reisje zullen mogen maken. Wat voor hen een jaarlijkse vreugde is betekent voor het organiserend co mité een periodiek terugkerende zorg. Zonder geld is zo'n reis nu eenmaal niet te maken en daarom zal dezer da gen der traditie getrouw een beroep op de burgerzin worden gedaan. 117 117. Jimmy stapte stevig door en na een wandeling van ruim drie uur bereikte hij Muidermonde, waar hij regelrecht naar de sluiswachterswo ning liep. Deze zag er in de- tijd, dat Jimmy het huis had verlaten, wel een beetje anders uit. Het leek wel een fort. De agent Pap had overal zakken zand laten aanbrengen en de vensters waren gebarricadeerd door zware ijze ren luiken. Daarachter had hij zich in de nachtelijke uren met een kloppend hart verschanst. Jimmy stapte zonder te aarzelen de woning binnen. Hij liep regelrecht naar het slaapvertrek, ïvierp zijn kleren ure, scnoot zijn hansop aan en dook met één sprong onder de dekens. Hij had slechts één verlangen, slapen, heerlijk lang sla penDe agent Pap had Jimmy niet binnen zien komen. Hij had in de sluiskolk op z'n gemak zitten vissen maar toen hij na verloop van tijd even naar binnen ging om een slokje koffie te drinken en uit de slaapkamer een ontzettend gesnurk tot hem door drong, wist hij niet goed wat hij doen moest, 't Kon ten slotte altijd een rover zijn, die het huis was binnen gedrongen.... Hij stak voorzichtig zijn schrander hoofd om de hoek var de deur en keek wie dóar zo ver schrikkelijk lag te ronken. Nu, vee tijd om te zien wie het was, had hl' niet nodig. „Da's meneer Brown' bromde de agent Pap oneelucht en hij schudde Jimmy vrolijk aan diens schouder. De Afd. Voorlichting van het Mi nisterie van Landbouw, V. en V., be rekende de verkavelingsrente op f 18 per h a. Aangezien men voornemens is het Geestmerambacht te verkave len, wekte een dergelijk bedrag blij moedige verwachtingen op. Intussen is komen vast te staan, dat de ver kavelingsrente voor de verkavelde landerijen in het Waarland f 87.50 per h.a. bleek te zijn, terwijl het ons bekend is, dat de eigenaars van de verkavelde landerijn in de Valkoger- polder ongeveer hetzelfde bedrag of een daarmee overeenkomend bedrag ineens hebben te betalen. BROEK OP LANGENDIJK De san- voeren van vroege aardappelen waren wat kleiner dan de vorige week. Op de beide veilingen samen werden ca. 120 ton per dag aangeboden. Het aan bod van Blauwe Eigenheimers is ech ter nog van weinig betekenis. De prij zen van de eerstelingen brokkelden wat verder af. Voor middelsoort betaal de men 1011 cent en voor de grote maat ruim 8 cent. De grote maat van het soort Saskia is vrijwel niet te ver kopen en wordt ingekuild voor reke ning van het fonds. Doré's en Blauwe Eigenheimers noteerden 1113 cent. De verladingen van blanke soorten voor export overzee hebben goede voortgang. In de opslagaardappelen aaa de Langedijk wordt geen aardappel ziekte gevonden. De aanvoer van Rode Kool liep terug, waardoor de gehele aanvoer geplaatst kon worden. De Duitse regering heeft, gelijk bekend, de gehele invoer van kool verboden. Engeland kocht heel wat rode kool, terwijl ook in het bin nenland een vrij goede vraag bestond. Bovendien werden nog enkele partijtjes naar Frankrijk verladen. Voor de A- sortering, tot 2 kg, werd 59 cent be taald. Gele kool werd geheel voor bin nenlandse rekening afgenomen, tegen niet verder dalende prijzen. Betaald werd 68 cent. Voor witte kool, die nog steeds op monster werd aangeboden, bestond een sterk wisselende vraag voor export overzee. Betaald werd van 69 cent. De bloemkoolaanvoer liep sterk terug. De prijzen gingen daarbij scherp omhoog. Donderdag 17 Juli werd voor bloemkool A 1 tot 64 cent per stuk be taald. Tomatenprijzen blijven langzaam da len. Gezien de sluiting van Engeland valt het prijspeil over het algemeen niet tegen. Voor goede tomaten werd rond de 30 cent per kg betaald. De aanvoer van bieten nam iets toe. Voor A-bieten betaalde men 1013 cent en B-bieten waren niet te ver kopen. Uienteelt belangrijk verminderd LANGEDIJK. Volgens gegevens van de Nederlandse Uienfederatie is de teelt van uien de laatste twee jaar belangrijk verminderd. Werden er in 1950 nog totaal 7187 H.A. uien in ons land geteeld, in 1951 liep dit terug tot 5914 H.A. en in 1952 tot 5815 H.A. Dit jaar is de teelt volgens een voorlopige opgave 4862 H.A. zaaiuien, 710 H.A. poot- en plantuien en 243 H.A. zilveruien. Voor Noord-Holland luidden de cijfers in 1952 596 H.A. zaaiuien tegen 818 H.A. in 1950 en 662 H.A. in 1951. Dr. DOKTERSDIENST. Manjoero, tel. K 2267—364. RECTIFICATIE In ons verslag van de vergadering van de Noordermarktbond te Noord- Scharwoude is een storende fout ge slopen. Vermeld wordt, dat de minis ter wil ingrijpen, indien de veiling voorschriften worden toegepast. Dit moet zijn: Indien de veilingvoorschrif ten niét worden toegepast. Arbeiders bij het hooispitten aan de dood ontsnapt Tijdens het hooispitten in de berf van de heer W. Zwagerman te Hens broek, bemerkte Donderdagavond t( ongeveer half elf, een der arbeider: gelukkig dat de stuit hooi, die zoal: dat heet „omgezet" was, plotseling ii beweging kwam. Z'n mede-arbeider: wist hij nog juist op tijd te waarschu wen. Deze hadden de berg nog nau welijks verlaten, toen het hooi al naat beneden stortte. Indien de arbeiders onder het hoo' bedolven waren geraakt, zouden z< ongetwijfeld door de zwaveldampen, hitte en druk gestikt ziin. Geen won- wonder dat allen door dit voorval he vig waren geschrokken. Het verdient zeker aanbeveling oir in soortgelijke gevallen het hooi naast 't gestoken gat te stutten. (Ongecorrigeerd) Slachtoffer onbewaakte overweg te Breezand Vanmorgen om ongeveer half tien is ■op de gevaarlijke onbewaakte overweg aan de burgemeester Lovinckstraat te Breezand, een bejaarde wielrijder onder de Dieseltrein geraakt, die om 9.17 uit Den Helder naar Alkmaar was vertrok ken. Het slachtoffer, de heer Derksen, is in zorgwekkende toestand naar het St. Lidwinaziekenhuis te Den Helder overgebracht. Hij is gepensionneerd schipper van de Koninklijke Marine en woonachtig in Den Helder. De over weg, waar het ongeluk gebeurde, werd juist voorzien van een zgn. flikker licht-installatie.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3