Eeuwfeest van de Rijkstelegraaf 91* mat Ook in Italië heerst de fiscus Hef compromis AMSTERDAMS PODIUM Drie sinaasappelkratien en de eeuwigheid R! CHTEN P Altijd een zorgenkind geweestmaar met zijn tijd meegegaan De ontwikkeling van het telegraafnet v^eheimzinniq de ^-je denken 00k Draadloze telegrafie Telefoon concurrent en hulpmiddel Verzamelaar r~ Uuilhe.^oe.k aan de. ThCn&enyïaM Belastingopgaven in boekvorm Klimaatverandering in het Noordpoolgebied A: ïis naar an Keu- et verz. Rudes- gse reis uitsland 0 p.p. eis naar entrée's il en de p.p. ;e 10-da f 160.— ITSER- -25 jr.) ral- en excur- s plaat- 5.—. an met talrijke tel. 4009 (39. iaar, z. k. m. of VRIEND. :r no. A 212 blad. >OP: verkerende compleet slot en zo inden 65.— gr jongens een dames- a een grote 1 15.—. liaan 16, uur. revraagd te ENSION i HUIS. Sept. a.s. opgaaf van A 215 bureau standigheden -auto. ir no. A 216 blad. OTEN 1 U door w adver- plaatsen >lad !ENTR., 19 Juli. n: Eerstelingen -11.20, Eigenhei- 8.10—9.40; 25000 I—13.80, B 4.40— A 6.80—10.90, B te kool 6.30; 700 B 42—44. C 36; 2000 st. Bloem- AII 22.80—29.90. OND, 19 Juli. Eerstelingen 9.40 '0, Doré 11.20, i, blauwe Eigen- )ve aardappelen 105.90. kleine 8—40; 1800 kg rdrielingen 13— 4.10—6; 1300 kg tuks bloemkool: J. 10—19.90. Juli '52. 35400 Schotse muizen '.8011.40. grove 9.10, drielingen II12.30; grove tjes 9.30, grove kg Bieten 5.90. D v. Zwanenbrttg ambtenaar bij leider. DIE ZATERDA Op 1 December 1852 opende de Rijkstelegraaf haar eerste lijn tussen Amster dam Den Haag Rotterdam Dordrecht en Breda met verbinding naar Brussel. Dit honderdjarig bestaan van de Rijkstelegraaf wordt te 's-Gravenhage herdacht met een imposante tentoonstelling, waar de oudste Morse-toestellen naast de modernste teleprinters in volle werking te zien zijn. Het eeuwfeest van de Rijkstelegraaf is niet het eeuwfeest van de telegrafie in ons land. Het parti culier initiatief had zich al eerder van deze nieuwe vinding meester gemaakt. In 1845 nam de Hollandse IJzeren Spoorweg Mij. de wijzertelegraaf voor haar dienst in gebruik tussen Amsterdam en Haarlem. In 1847 werd deze telegraaflijn «doorgetrokken naar Rotterdam en daarna opengesteld voor het publiek. In ver volge hierop opende de Nederlandse Telegraaf Maatschappij in 1851 een ljjn voor openhaar verkeer tussen Amsterdam en de zeehaven Den Helder, waarbij voor het eerst in Nederland Morse-toestellen werden gebruikt. r* I iderhoud en 'het leggen van zeekabels 3 aan het eerste kuststation „Scheve- H^OOIT heeft de telegraaf zo tot de ringen" dat in 1904 in gebruik ge- J verbeelding van iedereen gesproken als andere vindingen, die het tempo van de tijd enorm versnelden. Dit laat zich ook wel begrijpen, omdat het geen ap paraat was, dat in handen gesteld werd van het grote publiek. Men kon zijn telegram opgeven, maar daarmee was de publieke activiteit dan ook afgelopen. De P.T.T.-ambtenaar zorgde voor de verzending ervan. Nog zou dit feit al leen de populariteit van deze vinding op de lange duur misschien niet in de weg gestaan hebben. Maar op 15 Fe- ■Wbruari 1881 werd hier te lande ook de telefoon in gebruik genomen en deze verkeersmogelijkheid nam een enorme vlucht. Merkwaardig genoeg geschiedde die ingebruikneming van de telefoon ten behoeve van het telegraafverkeer. De kleinere postkantoren of hulppostkan toren waren namelijk niet telegrafisch i verbonden met de grotere centra. De telefoon opende voor de plattelanders nu ook de mogelijkheid telegrammen te gaan verzenden. Het Texelse De Cocksdorp was het eerste dorp van ons land, waar 15 Februari 1881 een tele- foonkantoor voor de telegraafdienst werd ingericht. Tot op de huidige dag Jthebben de telefoonverbindingen haar felangrijke rol in het telegraafverkeer ehandhaafd. Vooruitgang ^■NTUSSEN heeft t i ontwikkeling van het telegraafverkeer niet stilgestaan. De Morse-tekens worden al lang niet meer gebruikt. Tegenwoordig wordt 't normale letterbeeld overgeseind. Het .bedrijfsleven bedient zich in steeds grotere mate van de zogenaamde tele printers, die de P.T.T. in huur beschik baar stelt, en die een rechtstreekse ge schreven verbinding geven met abon nees in binnen- en buitenland. Ook de wereldpers bedient zich er- van. De telex, die in ons redactiekan- toor dag en nacht doorratelt en ons da- j, gelijks een stroom van nieuws doet toe vloeien, zou in de Hedendaagse wereld iCTniet meer gemist kunnen worden. 1 Maar er is meer in het debet te schrij- jjVen van de honderdjarige Rijkstele- graaf. En dan denken we aan het feit, dat reeds in 1853 een rechtstreekse ka- Belverbinding tussen Nederland en JEngeland tot stand kwam, dat in ons eigen land in 1860 de eerste zeekabel gelegd werd in de Zuiderzee tussen Stavoren en Enkhuizen, in 1948 een 1 speciaal kabelschip een coaster in gebruik genomen werd bij P.T.T., dat m internationaal verband voor het on- TAE theoretische grondslag voor het overbrengen van electri- sche trillingen door de vrije ruimte, waarvan de Rijkstele graaf in 1904 met z'n kuststation Scheveningen gebruik ging ma ken, werd in 1865 door Maxwell gelegd. Herz stelde in 1885 expe rimenteel de juistheid van deze theorie vast. Marconi slaagde er in in 1895 in de verschillende ontdekkingen op het gebied van deze trillingen toe te passen in het eerste bruikbare toestel voor het overbrengen van berichten. steld werd, en waarbij een dankbaar gebruik gemaakt werd van de jonge wetenschap der radiotechniek. „Sche veningen" werd de schakel tussen het telegraafnet op het vasteland en de ra diostations op de schepen. Nederland vooraan IIET pleit weer voor ons land, dat Scheveningen-radio zich sindsdien (sedert 1926 te IJmuiden) heeft ontwik keld tot het tweede kuststation ter wereld. Nummer één op de ranglijst is het Engelse Portshead. Ook Kootwijk, de radiozender voor rechtstreekse verbinding met Indonesië mag in dit verband genoemd worden. In 1923 werd dit zendstation opgericht om onze onafhankelijkheid te verzeke ren van buitenlandse zeekabels in het telegraafverkeer. Alzo een ongetwijfeld luisterrijke his torie van de eerste T. uit P.T.T. Een historie, die stellig waard is herdacht te worden, al is de Rijkstelegraaf deze honderd jaar dan altijd een kind geble ven, dat nooit zichzelf kon onderhou den. Zo gezegd een zorgenkind dus- Maar dat alleen omdat de techniek geen stilstand kende en de ouders (het Nederlandse volk) het kind steeds naar de laatste mode kleedden. telefoon is een ernstige con current geworden van de tele graaf, heeft de betekenis van de telegraaf ongetwijfeld sterk ge reduceerd. Slechts waar dit ad ministratief of zakelijk gewenst is, wordt nog gebruik gemaakt van de telegraaf. Alleen de abonnee-telegrafie met hulp van de teletype en teleprinter neemt hand over hand toe. Per jaar mei ongeveer 60 Men noemde ons deze apparaten „het middel van de toekomst". Terwijl de ver- keerscijfers van de normale open bare telegraafdienst achteruit lopen. OP HET MATJE DE magere jongen, die zijn i hoofd tussen de schouders had gestoken als een slaperige eend, maakte op mij althans nu niet bepaald de indruk gerekend te moeten worden tot de klasse der super-denkers. Ik zou er bepaald van hebben opgekeken als hij bijvoorbeeld Klaas Einstein zou heb ben geheten, maar die schok bleef ons bespaard, want hij werd afgeroepen als Teunis Waterneef, van beroep ma gazijnbediende en ter wereld gekomen omstreeks de kuikentjestijd van het jaar 1931. Het was een vreemde jongen. Hij droeg een wazig-blauw truitje met een opstaand boordje en een rits van achteren. Dat was nogal uitzonderlijk. Maar zijn manier van doen was toch nog vreemder dan zijn uniform: hij staarde onophoudelijk naar de veters zijner schoenen en keek slechts dan, als de rechter extra-luid tot hem sprak, een ogenblik verbluft naar het groene laken. Direct daarna daalde het gezicht weer met een ruk omlaag en iedere keer als het zakte gaf de jon gen een vreemd hikje, als verslikte hij zich in een dwarse pruimepit. Deze jongen had gestolen en hij had de administratie van een magazijn vervalst op originele wijze. Hij had geen verkeerde cijfers van inkomen de en uitgaande goederen neerge schreven, hij had alleen maar ver keerd afgetrokken en opgeteld. Het eindresultaat was zo, dat er in de pa pieren geen tekorten ontstonden, maar het gat in de voorraad was niet meer met drie cijfers te omvamen Ik heb het ruwweg geschat op 'n vijftien honderd gulden, zei een me neer met een gouden bril en toen ver telde de rechter even, wat hij dacht van de controle in het bedrijf. Want de jongen had zijn goocheltrucs be oefend gedurende een tijdperk van bijna twee jaren en als hij niet zo oprecht bekend had, zou de gemoede lijke meerderheid onzer burgerij hem gewoon voor een slecht rekenhoofd hebben versleten. Wat hebt u met het geld gedaan, dat de goederen opbrachten?, wilde de rechter weten. t'oor postzegels, meneer, zei de jongen zachtjes. Had u zoveel te corresponderen? vroeg de rechter met verbaasd opge trokken wenkbrauwen Maar de jon gen verhief zijn hoofd met een schril hikje en fluisterde: Voor me album. Er was aan deze verzamelzot nogal heel wat gepsychologiseerd, want <fe rechter had vele folio-vellen in een rose omslag en de advocaat, die bij zonder verstandige dingen zei over het handwerk der opvoeding, verwees naar dat rapport met een galm van ontzag. En omdat het boekdeel nogal on duidelijk was in de groepering der neurosen werd de zaak verschoven naar een latere datum. Men zal nog wat verder speuren in het hoofd van Teunis Waterneef. Met 'fine ik, eerlijk gezegd, een onbestemd soort mede lijden heb. En wie dat slap vindt, omdat hij zelf zo stevig in zijn fatsoenlijk ge poetste schoenen staat, hij zie maar toe, dat geen van zijn kinderen valle! KAREL (Advertentie. Ing. Med.) Tn het algemeen worden maar weinig problemen waarlijk opgelost door het treffen van een compromis. Behalve dan wellicht de dagelijkse problemen van de handel, waarin het compromis het elkaar halverwege tegemoet komen nu eenmaal zulk een usance werd, dat het tot de regels, van het spel is gaan behoren. Zodra het echter gaat om beginselen, om levenswaarden, om culturele, psy chologische en religieuze dingen, kan er van het compromis gezegd worden dat het meer kwaad doet dan goed. Het kweekt halfheid, lafheid en een tevre denheid. die in diepste wezen een ge makkelijke berusting is, waaraan iedere heldhaftigheid, iedere levensstijl vol komen vreemd is. Het compromis is meestal een fraaier woord voor capitu latie, een andere benaming voor slap heid. Dit is zo in de gewone dingen des dagelijksen levens, maar hoeveel te sterker accent krijgt deze stelling, zo zij geplaatst wordt in de sfeer van het persoonlijke, geestelijke leven van de mens. „Een dubbelhartig man is onge stadig in al zijn wegen", hij is „als de golven der zee". Toegeven aan invallen, schipperen naar links en plooien naar rechts heeft nog nooit iemand tot een beter mens gemaakt. Het leidt in het einde tot verwording, mislukking en zedelijke ondergang. Paulus, die behalve een zeer held haftig Christen óók een man was, wijs boven velen, heeft het vraagstuk scherp gesteld toen hij in zijn twee de brief aan de gemeente van Corinthe vroeg; „Welke gemeenschap bestaat er tussen gerechtigheid en ongerech tigheid?" Daar ligt de kern. Want de meeste compromissen worden gesloten op de grenzen, die gerechtigheid van ongerechtigheid scheiden. Hoeveel ma len worden die grenzen niet verdoe zeld, verwijd of tijdelijk opgeheven zo zulks in het belang is van de compro mis makende mens? Hoevelen, die zich omgeven met een aureool van christe lijke rechtvaardigheid, stappen niet over de grenzen van het oirbare heen als ze er, zoals dat verkeerd genoemd wordt, „beter van kunnen worden"? Hoe vaak maakt het geld, dat stom is, ook voor hun geweten niet recht wat krom is? Beginselen (indien zij althans niet alleen maar kortzichtige vooroordelen zijn) hebben ons leven te richten. Be ginselen, die wij zelf naar tijd en ge legenheid inkorten, veranderen of op non-actief stellen zijn geen beginselen, zij zijn maskers tot verberging van huichelarij. Daarom is het compromis, dat de mens sluit tussen zijn beginselen en zijn zucht naar gewin of bevrediging, een der slechtste dingen die men noe men kan. Hij bedriegt er niet alleen zijn omgeving maar ook zichzelf mee. En geen bedrog is verachtelijker dan bewust zelfbedrog. Gerechtigheid en ongerechtigheid kunnen nooit door een compromis ver zoend worden, hoe schoon de woord keus ook is, die men er voor heeft, hoe beschaafd en christelijk ook de schijn moge wezen, die men er aan geeft. Zij staan tegenover elkaar als licht en duis ternis. De Bijbel noemt hen, die waarlijk Christenen zijn, „kinderen des lichts" en „eikebomen der gerechtigheid". Wie zich een ,kind des lichts" noemt en zich ophoudt met duistere practijken, wie de naam draagt van „eikeboon der gerechtigheid" maar zich buigt tot het onrecht, is niets dan een huichelaar, die, om met Vondel te spreken, God voert in de mond maar de valsheid in 't gemoed. Christen-zijn betekent een besliste keuze te hebben gedaan en nóg dage lijks te doen tussen recht en onrecht, tussen goed en kwaad, tussen licht cn duisternis. Ieder compromis daartussen is onbestaanbaar. \L lang geleden had men mij gezegd, dat hij zich in benarde omstandigheden bevond cn dat ik me, in verband met een oude verplichting, wel eens met hem mocht bemoeien. Zoals dat altijd gaat, duurde het lang eer ik daar toe kwam. Wij willen wel graag goede, sympathieke, menslievende daden plegen, maar alleen dan, als het ons uitkomt. En vooral niet te vaak. Hoogstens één, twee maal per jaar. Het was de dag, en ik begaf mij naar het buis aan de Prinsengracht, niet ver van de boorden van de Amstel. Toen ik er voor stond, was ik niet ontevreden over mezelf. Ik ging een medemens helpen. En aangezien het noch Kerstmis, noch Oudejaar, noch Sinterklaas was, wist ik dat de voorgenomen daad van een bijzondere, zeer speciale allure was. IK zocht zijn naam tussen de vijftien, zestien andere namen aan de die aan de gevel van die huurkazerne vermeld wer den. Ik belde, werd opengedaan en be gon de tocht langs de vier trappen. Op ieder portaal was het donker en op elk rook het anders: op het ene naar zuur kool, op het andere naar lysol, en op weer een ander naar menselijke excre menten. De trappen waren uitgesleten enieder portaal deed me, met z'n ge sloten, verveloze deuren, denken aan het portaal, waarop Raskolnikof in „Schuld en Boete" zijn moord op de oude vrouw beraamt, j Onder het dak trof ik hem in zijn kamer. Er waren vier wanden,, waar aan wat tekeningen hingen: oud, gekreu keld en verscheurd. Ik kende ze: hij nam ze altijd .weer mee, als hij van kamer veranderde, hetgeen met uiter lijk driemaandelijkse regelmaat ge schiedde. Aan de ene wand hing een wasbakje: u kent ze wel, die dingen die men een halve eeuw geleden aan wan den hing: zwart imitatie-marmer, met een kinderlijk klein kraantje erboven, hetwelk slechts tot het allermagerste straaltje water pleegt te komen. Er is alleen water in zulke sanitaire appara ten, als niet een van de benedenburen de kraan nodig heeft. Er stond een 2-pits petroleumtoestel. Een jute zakje, half gevuld met aard appelen, lag in een der hoeken: wat groenten in een andere. Op het tafeltje met de idioot-hoge poten lagen wat boeken en kranten. En naast die tafel stonden vier sinaasappelkratten, klein model. En dat was alles. Op een klein stenen bakje na, dat onder het sanitair geplaatst was, en welks functie me aan vankelijk niet geopenbaard werd. Hij ontving me redelijk gastvrij, doch een spoor van opvallende blijdschap zocht ik tevergeefs. Dat stak me en ik dacht: dat verandert nog wel als hij het doel mijner missie gaat vermoeden. Ik wilde hem een sigaret geven, maar hij zei, dat hij liever shag rookte dan de rotzooi, die ze tegenwoordig in pakjes stoppen. We zwegen daarna en om toch iets te zeggen informeerde ik naar de betekenis van dat bakje onder het wasgeval. Op dat ogenblik viel de eerste glimp vriendelijkheid over z'n ongeschoren gezicht; dat is de katten bak zei hij. Ik heb een kat. Waar is hij dan? vroeg ik, maar hij legde z'n vinger op z'n mond en fluisterde: schreeuw niet zo, ik mag geen beesten hebben volgens het huur contract. Ik heb hem frauduleus. Over dag leeft hij in de goot, hiernaast, en 's nachts laat ik 'm in. Dan zet ik z'n bak in de wasbak, zie je. O, we kunnen het samen best vinden, zo. Maar als ze het te weten komen, trappen ze me d'r vandaag nog uit Is dit een dure kamer? Ja, veertig gulden vijf en zeventig in de maand. En ik moet uitkijken, want ze willen me wel kwijt. Ze kun- (Van een correspon dent te Rome). UEEL ROME GNUIFT er nog over dat geen enke le van de belastingexperts in de Italiaanse Kamer de volgende tekst uit een nieuw ontwerp van de regering kon ontcijferen: „Voor de tussen de genoemde cijfers gelegen bedragen moet de belasting worden berekend op grond van de volgende formule: M Y 0.0005 X2 plus 0,0486 X plus 10,28". Zover komt het, als St Burcaueratius aan wiskunde gaat doen! De eigenaar van een sala mi-fabriek in Mantua, Dan te Villani, vulde op zijn be lastingverklaring een inko men van 6,79 millioen lire (ongeveer 400.000 gulden) in. Toen een journalist van de „Gazetta di Mantova" dit hoorde, schreef hij een vlammend artikel en ver klaarde daarin, dat deze opgave absoluut niet over eenkwam met het werkelij ke inkomen van Villani. De fabrikant bood de journalist aan een jaar lang zijn fa briek te leiden, om zich zelf van de juistheid van zijn belastingverklaring te over tuigen. De journalist nam het aanbod aan; hij is stel lig dol op salami. „De fiscus brengt het aan het licht", zou men met het oog op de laatste belasting aanslagen der Italiaanse filmsterren kunnen zeggen: Amadeo Nazari wordt aan geslagen voor een jaarlijks inkomen van tien millioen lire (ongeveer 600.000 gul den), Aldo Fabrizi voor 7,9 millioen, de filmkomiek Vit- toria de Sicca voor 4,6 mil- loen en Silvana Pampanini voor 3 millioen. Anna Mag- nani en Roberto Rosselini, de bekendste personen uit de Italiaanse filmwereld, lieten de berekening van hun inkomen maar aan de inspecteur over, omdat ze er blijkbaar zelf geen gat meer in zagen. "POT de belangrijkste Ita liaanse belastingbetalers behoort ook de president van de Italiaanse voetbal club „Lazzio", Signore Ze- nobi, die een jaarlijks inko men van circa 8 millioen lire geniet. Over het inko men van de voetbalsterren zelf wordt angstvallig ge zwegen; men wil zeker geen afbreuk doen aan hun po pulariteit! Het Italiaanse ministerie van financiën is serieus van plan de belastingopgaven ieder jaar in boekvorm on der het -ubliek te versprei den, opdat een ieder inzicht kan krijgen in de belasting- moraal van zijn medemens. Te oordelen naar de alge mene belangstelling voor zulke onthullingen zal vol gens de mening van deskun digen dit „Ware verhaal" van de fiscus beslist een bestseller worden. LjOEWEL door het zware noodweer in Zuid-Italië de dorpen Ulassi en Osini op Sardinië tengevolge van geweldige overstromingen een paar dagen geheel van de buitenwereld afgesneden waren, is het een dappere man toch gelukt om zich door de woedende wateren een weg te banen naar deze dorpen. Daar aangekomen ging hij van huis tot huis., om de achterstallige belas tingen te innen! De moedi ge man was namelijk nie mand anders dan de deur waarder. Bijna hadden de bewoners van Ulassi en Osi ni hem in het water ge gooid; slechts met moeite kon de dappere nog aan de verontwaardigde volksme nigte ontkomen en opnieuw door modder en gevaarlijk overstroomde velden wa dend zich op het droge red den, waar hij getrouwelijk op het belastingkantoor ver slag kwam uitbrengen. Een Italiaanse krant heeft nu voorgesteld voor deze be lastingambtenaar, die met ware doodsverachting zijn plicht vervulde, een stand beeld op te richten. De Italiaanse minister van financiën heeft zich in Ita lië zeer verdienstelijk ge maakt door een nieuw be lastingsysteem te ontwer pen en in te voeren. Even als alle andere ministerssa larissen is ook het salaris van de minister van finan ciën belastingvrij. Over al le andere inkomsten, ook van hoge staatsambtenaren, moet echter wel belasting betaald worden. Signore Va- noni's inkomen uit andere bron bedraagt, volgens of ficiële mededeling, drie mil lioen lire. Critische stemmen beweren, dat deze opgave veel te laag is; en tenslotte zeggen ze, moet toch in ieder gevat de minister van financiën zelf „syst'eem" in zijn eigen belastingepgave brengen en het publiek een waardig voorbeeld geven om na te streven nen het niet uitstaan, dat ik me met niemand bemoei, begrijp je? "Waar staan je andere spullen? vroeg ik belangstellend. Hij keek me cynisch aan en zei: Er is niets anders dan dit. De rest is ge bleven op verhuizingen. Een mens kan tenslotte niet alles meeslepen in z'n leven. Hoe minder je hebt, des te be ter Je hebt zeker geen grote verhuis wagen nodig? vroeg ik sarcastisch. Nee, zei hij goedmoedig, dat valt wel mee. Kan ik trouwens ook niet betalen. Ik bel de „Tempo" op en die staat een uur later altijd met de bak fiets voor de deur. Voor drie gulden brengt hij het zaakje over, naar elk huis in Amsterdam; hoogte der verdie ping geeft niet, maar omdat ik altijd op de hoogste zit, komt er meestal nog een pakje sigaretten, voor de man die het doet, bij. Zijn die paar sinaasappelkistjes, dat oliestel en die kattebak je enige aardse bezit? Ja, en het is me eigenlijk nog te veel. Man, je leeft zo kort en je zit er later maar mee. Kijk, dat. is een der straffen, die ze de mensheid hebben op gelegd: z'n bezit. Je gaat er aan hechten en je kunt er niet meer van los komen. Je kunt je niet voorstellen, hoe vrij ik me voel. Werkelijk, het is de ideale toestand. Je moet er eens over naden ken. Ik geloof niet, dat je erg geluk kig bent met die hele bende, die je om je heen verzameld hebt. 't Lijkt me nogal een straf. Ik vroeg hem mee te gaan eten, er gens in de stad, maar hij schudde z'n hoofd. Ik moet nog wat lezen en ik laat Gerrit (hetgeen die kat bleek te zijn) niet alleen. Hij heeft ook z'n rechten, als hij de hele dag in die goot gezeten heeft. Hij stond op en ik kreeg het gevoel, dat hij vond, dat we het hier maar bij moesten laten. In een laatste stuiptrekking van edel moedigheid prevelde ik iets in de trant van: als je me soms nog eens nodig hebt, wees dan niet zo stom.. Maar hij wuifde alle hoop op zoiets weg en zei alleen: Ik heb niemand nodig, maak je geen'zorgen. Maar als je mij nodig hebt, weet je de weg. En denk er eens aan, wat ik je zei over al die rommel, die je meesleept. Als ik je bekijk, heb je nog een jaar of twin tig, misschien dertig, te leven. Je kunt geen splinter van die ballast meenemen. Hoe minder hoe beter. En je verhuist goedkoop. Drie pop, met „Tempo", no teer het adres even. Goedkoper kom je hier nergens klaar. Salut! Toen ik de Prinsengracht afwandelde, voelde ik me als een geslagen hond. Op de een of andere manier was hij de rijkaard en ik de gesjochtene. Hij was vrij man en ik de slaaf. Hij had alleen zorg voor drie sinaasappelkistjes en een kat en ik dacht aan de verze keringsmannen, die me zwaar op het lijf zitten in verband met te lage assuran ties. Ik had hem hulp, steun en bijstand willen verlenen, maar hij had ze m ij verleend. En de ongelukkige, die ik had verwacht te vinden, was een redelijk gelukkig mens, tevreden met die man sarde op de vierde étage, zijn kat en z'n eenzaamheid. Ik stond stil voor een winkel in meu bilaire goederen. Er troonde een modern tweepersoonsbed, ge kent ze vrienden, zo'n slagveld van weelde. Ernaast stond een spiegelkast, zoals men ze in de films van Doris Day ziet. De rest was nave nant. Ik droomde al jaren van zo'n combinatie, doch de prijs maakte de droom onbereikbaar. Ook deze: f 975.50. Ik aanschouwde het slagveld en ineens wist ik, dat het ijzeren ledikantje van mijn vriend (zó gehaald van het Wa- terloopiein) kostbaarder was. En be gerenswaardiger. En onschuldiger! Om dat we niets ervan kunnen meenemen, straks. Straks, als ook de bakfiet van „Tempo" zelfs niet meer nodig is, om die drie katten, het oliestel en dat ledi kant te transporteren. Straksover twintig, dertig jaren. Ais alle slagvelden en Waterlooplein-ledikanten in waarde precies aan elkaar gelijk zijn Toen liep ik door. Opnieuw een illu sie armer. De zoveelste. ANTHONY VAN KAMPEN ^CHT Amerikaanse geleerden hebben de top van de Takoe-gletscher, ten Noorden van Juneau, de hoofdstad van Alaska, bereikt. Zij zullen gedurende twee maanden een studie maken van het klimaat en hopen hier in staat te zijn tendenzen van het weer in de ge hele wereld te voorspellen. Het Amerikaans aardrijkskundig ge nootschap, dat di) mededeelt, verklaart, dat zich thans in het Noordpoolgebied een klaarblijkelijke verandering van klimaat voordoet. „Er zijn vele aan- wiizigingen, dat het klimaat in het Noordpoolgebied met het jaar warmer wordt", aldus de mededeling. De geleerden hadden twee maanden nodig om de top van de gletscher te bereiken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5