Neem vooral een gekleed jurkje mee Onze kleuters aan het strand week-end jymnastiek Zendt een glimlach langs de lijn Een eerbiedig posiscripium fyicfi getderi Hallo, U spreekt met Onderjurken voor kleine malen Koele kleding voorde warme dagen ZATERDAG 19 JULI 1983 gelukje hadden". „Oei lig", juichte Pom. „Krijs igen kamer?" „Niet zo Moeder lachend, „\v9 s nog niet, ik weet trou- waar het is". „Stelt U iets van voor", riep Pim kan het tenminste ook n. Natuurlijk ontvangt luizend brieven. En wia lukkige zijn? Trouwens, et wel een oud krot". Pam laten zich door ie wijs brengen. „Hoera, groter huis", riepen zé dansend en springend brief op de bus. 8.18 Gram.muziek. 9.00 Jocht". 9.15 Gram.muziek rstanden.) 10.00 „Voor da erie. 10.05 Morgenwijding, kleuters. 10.40 Gram.- oor de zieken. 11.40 So. 12.00 Promenade-Orkest. Tuinbouwmededelingen. platteland. 12.38 Gram'. Nieuws. 13.1.5 Voor da 3.20 Orgelspel. (13.30— telling.) 14.00 Voor de mermuziek. 14.55 Gram.- Gevarieerd programma. Orkest, koor en solisten. Jeugd. 17.30 Roemeense ilitair commentaar. 18.00 en. 18.30 Nieuws. 18.40 19.45 Regeringsuitzending: „Wat leert ons het Zegveld?". 20.00 Nieuws, l. 20.15 Gevarieerd pro- e harp van ebbenhout", Lichte muziek. 21,45 ram.muziek. 22.15 Olym- '".30 Pianorecital. 23.00 cialistisch nieuws in Es- 4 00 Gramofoonmuziek. n, 298 m.: 7.00—24.00 ieuws. 7.15 Ochtendgym- "am.muziek. 7.45 Een ag. 8.00 Nieuws en weer- ewijde muziek. 8.45 Gra- 00 Voor de zieken. 9.30 uw* 9.35 Gram.wmadéfc. •30 Morgendienst. 11.00 0 Lichte muziek. 12.10 Voor boer en tuin en Tuinbouwmededelin- oncert. 12.59 Klokgelui. Mandolinemuziek. 14.00 Voor de jeugd. 14.45 Voor de vrouw, lar. 15.30 Gram.muziek. 16.30 Gram.muziek. uters. 17.15 Pianovoor de jeugd. 17.45 Rege- :of. Dr. M. H. v. d. 1 China". lS.OO.Nieuws. 18.25 „Voor de man- iw en grijs", causerie. 19.15 ,,En meisje, 19.30 Gram.muziek. 20.00 Nieuws en weer- •Vijf minuten". 20.15 Muzikale causerie. z. 21.15 Gram.muziek. ische wereld", cause- piano. 22.20 Gram.- vondoverdenking. 23.00 Gramofoonmuizek. iagavond komt een •pverenigingen met de bus, bestemd :n en voor echte- 65 of 60 jaar met en leed hebben enkele maal ge- eens, dat er ter 70-jarige echtver- gebracht wordt, t toch wel tot de ringen, vinden we echter dat in December jaar zijn 73-jarig vierde (hij 98, zij dingeiichte kringen >t de kans op een vergezeld van de van de bruide- erschat mag wor- derland, het beste aor deze week lui- mand „lepelzucht" dan prettig of voor hem? een drukkerij tetter" kan ont- ■an men dit ook •enbos. Weet U bobbejaan"? letterlijke ver- li ts-jumeaux"? tegen Kerstmis huis haalt, wat mee doen? mattekeesje"? paard aan de landen stroomt leerde de opera immermoor"? eerste vrouw, die de Atlantische torden zie men Dinsdag.) CR is op de tweede van deze maand een Nederlandse vrouw gestorven van zo uitzonderlijke grootheid, beide van talent en persoon, dat het een grof verzuim zou zijn haar in deze kolom niet met enige eerbiedige woorden te herdenken. Misschien hebt u haar overlijdens bericht wel over het hoofd gezien, zo onopvallend was het, en zo kort. Zij verlangde het zo. In alle stilte wenste zii begraven te worden, en eerst na die begrafenis mocht er aan haar heengaan ruchtbaarheid worden gegeven. Het is een koninklijk karakter, dat zich zo zwiigend weet terug te trekken van het laatste podium en de zwarte gordijnen achter zich laat dichtschuiven in vol strekte stilte. E»n dergelijke adel van geest wordt zeldzaam in onze tijd, waarin ook op het terrein der cultuur de prullen en beunhazen elkaar onder de voet lopen om toch vooral maar een plaats in de voorste rij te bemachtigen. Deze vrouw had daar teveel talent en persoonlijk heid voor. Zij heeft hard gewerkt; haar openbaar optreden was brillant en van een uiterste artistieke verfijning, het oeuvre dat zij schiep had de bewonde ring der vakgenoten. Maar de laatste jaren trok zij zich meer en meer terug in haar werkka mer, componeerde met alle bezieling en overgave van haar begaafde wezen. Todat zij naar een nog stiller oord, de ziekenkamer, werd verbannen en, vlak voor het ten doop houden van haar laatste liederencyclus op het Hollanü- Festival, nog onverwacht stierf. Henriëtte Bosmans is aan het Neder landse geestesleven ontvallen. Zo n be richt doet ons opschrikken: wat worden wij arm, hoe snel sterft haar generatie, die der vijftigjarigen, af. Het kan ook niet anders: wie fel leeft, is eerder op gebrand. Hoeveel vrouwen zullen met mij. haar levensbericht hebben uitgeknipt om het te bewaren? Misschien, zo troost ik mij, is haar aantal toch wel groter dan het lijkt, want er zijn nog zo heel veel stillen in den lande die weinig opvallen, maar diep leven. Misschien dat zij van Henriëtte Bosmans, al is het ook maar éénmaal, een onvergetelijke herinnering hebben behouden. Misschien dat zij alleen maar haar stem hebben gehoord, nog onlangs voor de microfoon in „Spontane reacties Het was een genoegen op zichzelf naar die stem te luisteren, zoals het een ge beurtenis was. haar op het podium te zien. Want die stem onthulde meer nog dan een optreden, een uitermate boeiend karakter. Hier was een vrouw aan het woord die wist waarover zij sprak (een minder vanzelfsprekend verschijnsel dan u zou denken). Die niet op hoge toon een mening poneerde, maar met al haar gedegen vakkennis en muzikaal aanvoelen tastte, voorzichtig als de des kundige altijd is, langs de steeds kleiner wordende kringen van mogelijkheden naar het eindelijk middelpunt: Dat is het. Die voor een microfoon sprak alsof die stille verklikker daar niet stond; die hardopj peinzend een intelligentie en muzikaliteit verried die voor de hoorder even verbluffend als voor haar natuurlijk was. Dit moest een vrouw zijn wier we zen, wier atmosfeer muziek was; die daaraan al haar krachten, haar talent, haar ganse rijke persoonlijkheid wijd de, zonder enige gedachte aan gemakke lijk uiterlijk succes. 70 was de indruk die deze stem op mij maakte: een bevestiging van die, welke haar optreden, een jaar of wat geleden, bij mij achterliet. Zij speelde toen als soliste met een orkest de Burleske van Richard Strauss. Haar houding alleen al, nog voor zij een toets had aangeslagen, imponeerde door de volstrekte afwezigheid van enig effectbejag. Geen opzichtige avond japon, geen pose, geen maniertjes. Deze mooie krachtige vrouwenfiguur op het podium isoleerde zich in volledige con centratie in de luisterende schelp van de zaal. Hier gold maar één oogmerk: samen met het orkest de Burleske tot klinken brengen, zoals de Burleske klinken moést Haar tegenspeler was de paukenlst, die al dadelijk bij het begin het thema inzette, en herhaalde malen de piano partij solistisch beantwoordde. HET moge nu wel zo zijn, dat wij er in vacantie-stemming zo gemak kelijk en luchtig bij lopen als maar enigszins kan, een feit blijft, dat men in dat opzicht niet te ver kan gaan. Het is tenminste tegen de regels, om tijdens een diner in uw vacantie-hotel in een slack of driekwart pantalon aan te zitten. De etiquette wordt de laatste jaren wat minder streng nage leefd, maar de „echte en normale" vrouw stelt prijs op een goed en wel verzorgd uiterlijk, waarbij de kleding vooral een grote plaats inneemt. Neem dus vooral een gekleed jurkje mee, dat voor verschillende gelegen heden dienen kan. U zult eb geen spijt van hebben. Een schattig idee, naar een model van Dior, kan door u zelf worden uit gevoerd, zoals de mannequin van de eerste afbeelding toont. Plissé ln het lijfje en in de rokgedeelten is iets, waarvan Parijs verrukt is. Een een voudig kraagje blijkt altijd meer ge wenst dan de modellen, welke zo on derhevig aan de mode en niet altijd even charmant zijnWat ook een voorliefde van Dior is zijn de drie kwart mouwen, welke men terug kan slaan tot half lang. Hiervoor zorgt het splitje, dat in de manchetten wordt verborgen. De tweede illustratie is eveneens een creatie van Dior. Hij werd hiertoe jiniiiiiiniiiiKiiaiiiiiPiiMfniiiimimiiiminiiimmmmminiRMnnHM jafio-ti doet iiiii geïnspireerd door Van Gogh's kleu rencombinatie geel-bruin. De blouse van de japon heeft een korte wikkel mouw en een grote kraag, welke ein digt in een diepe v-hals. Door het smalle, nauwaangesloten ceintuurtje wordt de ruimte in de rok nog ster ker geaccentueerd. Van de laatste tijd dateert het be richt uit Parijs, dat de geklede wol len zomermantels aan het uitsterven zijn. Hiervoor in de plaats kwamen de zijden exemplaren zonder mouwen en niet te vergeten de regenmantels in allerlei denkbare kleuren. Grappig is ook de nieuwste vinding van de zgn sweater-japon, waarvan het bovenge deelte biouse-achtig tot over de heup wordt gedragen. Een ceintuur, in de zelfde stof, bedekt gedeeltelijk de plooirok. De halsuitsnijding is spits toelopend. Men ziet overigens wel, dat Dior geen speciale voorkeur heeft voor het type hoed. Zowel de grote als kleinere modellen gebruikt hij om zijn creatie te completeren. De pauken zijn een weinig dankbaar orkest-instrument, oppervlakkig van uit de zaal beoordeeld, en een pauke- nist wordt maar zelden in het applaus betrokken. Maar in de Burleske is hij een belangrijke figuur, en men kon al luisterend dan ook terdege de spanning voelen tussen de pianiste vooraan op het podium en de man daar in de aller achterste rij. De Burleske klonk zo fraai en feilloos dat de zaal na een minieme adempauze aan het slot los barstte in applaus. Maar toen dat prachtig gebaar van de soliste. Het was of zij die klaterende hulde niet eens hoorde, of zij in een lege zaal had gespeeld. Zij stond op van achter haar vleugel, spontaan en leven dig, en wenkte de paukenist naar voren, die zij daarna langdurig de hand schudde. Niet om hem daarmee vrien delijk te laten delen in héér succes. Neen, met het krachtige, dankbare ge baar van de ware artist: Je hebt je een voortreffelijk partner getoond. Henriëtte Bosmans, componiste, pianiste, ensemble-speelster," paeda- goge, jury-lid, ridder in de orde van Oranje-Nassau, is dood. En wij moeten ons maar weer eens schamen als wij bedenken dat zij nimmer in een gala- rjjtuig met vier paarden ervoor door de hoofdstad is gevoerd.' Dat reserveren wij alleen voor vrou wen die op spijkerschoenen over sintel- banen hollen en een zoveelste seconde eerder dan de rest over een witte streep steigeren. SASKIA Hoe vindt u. deze cocktail-blouse? Het is een wikkelmodel met wijd aan geknipte mouwen en omgeslagen manchetten. De brede ceintuur is van hetzelfde materiaal en wordt van voren dichtgeknoopt. TOEN in Noorwegen, tengevolge van de oorlog, de beleefdheid van ver kopers (sters) voor de klanten sterk was afgenomen, organiseerde men enige jaren geleden een actie onder het motto: „Een glimlach over de toonbank maakt het leven lichter". In gewijzigde vorm heb ik de waar heid van deze slagzin op een drukke Maandagmorgen ondervonden. U kent ze zelf wel, zo'n morgen waarop een huisvrouw aan honderd en één dingen tegelijk moet denken, alvorens zij haar taak voor de hele week weer goed op gang heeft gezet. Dit moet er gedaan en dat ook nog. Veel gezeur over dingen die allemaal tegelijk om aandacht vragen. In één woord: je hoofd loopt om en je grijpt bezorgd naar de telefoon die uit komst moet brengen. Als het nummer van de meubelzaak is gedraaid zegt een vrolijke stem door de hoorn: „Goedenmorgen, u spreekt met de firma Jansen, waar kan ik u mee van dienst zijn?" Kijk, dat is een prettige ontvangst, de firma Jansen zet mede haar schouders onder mijn werk. Een correcte af spraak volgt en twee minuten later kan ik de wasserij opbellen om te vragen de was te laten halen. „Met plezier mevrouw, zij wordt van morgen nog gehaald" klinkt het op heldere toon. Twee vrolijke stemmen die met plezier het werk op de Maan dagmorgen beginnen. Het lijkt of het hen een genoegen is mijn zorgen weg te nemen. In ieder geval bereiken zij dat ik schik in het gedoe krijg en vol spanning ben of mijn laatste telefoon gesprek ook zo vlot verloopt. Dat zal echter wel niet zo gemakkelijk gaan, want hoe krijg ik in het grote waren huis, waar ik inlichtingen over keu- kenvoorwerpen moet' hebben, de juiste adviseur te pakken? Zelf er heen gaan zou beter zijn, maar dat kost me min stens een half uur wat ik nu niet mis sen kan. Mijn bezwaren blijken on nodig te zijn geweest. Als de aanslui ting tot stand is gekomen zegt een damesstem: „Hebt U een momentje ge duld dan verbind ik U met de afdeling waar uw artikel thuis hoort". Gelukkig, geen tijdrovende uitleggingen aan iemand die er geen verstand van heeft, geen misverstanden door verkeerd overgebrachte boodschappen. Men geeft de zo gewenste goede vlugge bediening. Dat waren drie telefoongesprekken waarbij drie stemmen een glimlach langs een lijn zenden. Het Is alsof zij, in hun tegenspel met mijn bezorgd ge zicht, drie goals hebben gemaakt. Hoe kan ik een tegenpuntje scoren? Hoe kan ik tot een gelijk spel of mogelijk tot een overwinning komen? Zelfs op deze drukke Maandagmorgen krijg ik lust een glimlach langs de telefoonlijn terug te zenden, maar nogmaals: „Hoe?" Hier in dit huis telefoneren allen zo als het hoort. Wij noemen onze naam bij het eerste contact en laten degene die opbelt niet door een „Hallo" in het onzekere met wie hij te doen heeft. Wij spreken duidelijk en maken de ge sprekken niet te lang. De kinderen ge bruiken de telefoon niet voor beuzel achtige afspraken en als zij soms een oproep aannemen, antwoorden zij be leefd en verzoeken voorkomend een ogenblikje te wachten totdat de ge vraagde persoon is gehaald. Maar dat alles behoort tot normaal telefoneren. Neen, een puntje terugscoren in het vrolijke spel „Het leven lichter te ma ken", dat vraagt wat anders. Wordt U wel eens verkeerd opgebeld? Hinderlijk is dat, hè? En toch was het voor mij die morgen dé kans. Hij, die het deed, was een heer in het telefoonverkeer en zei tenminste, in tegenstelling met vele anderen die in zo'n geval brommen: „O, neemt U mij niet kwalijk" en wilde toen de haak weer neerieggen. Maar ik liet hem zo maar niet gaan en gaf mijn glimlach in de vorm van: „Ik wens U een volgende keer meer succes". Ik ben er zeker van dat hij de volgende keer met meer op lettendheid het nummer draait. Toch vertoonde ik mijn beste spel pas toen een uurtje later de telefoon weer rinkelde. „Dat is van bulten de stad" zei ik tegen mijzelf. Ik weet niet of U het ook hoort, maar er is iets met de inter- locale bel. Zij klinkt anders en wekt mijn nieuwsgierigheid op. Daarom noem ik ook nu vlug mijn naam, maar een onbekende stem vraagt onzeker: „Maar spreek ik dan wel met nummer 1000 en ik bevestig dat het nummer goed is. De verbinding is werkelijk van bui ten. De heer heeft blijkbaar foutief mijn nummer opgekregen en zal nu, door opnieuw opzoeken in een dik (misschien wel verouderd) telefoon boek, een lange weg moeten bewande len alvorens tot een gesprek met de firma X in onze plaats te komen. Misschien begrijpt U het al, maar hier ligt mijn kans voor het grijpen. Ik stormde in één ren naar het doel en maak een goal. Een schitterende goal! In het plaatselijke telefoonboekje heb J^ijk ze eens parmantig stappen in hun nieuwe strandpakjes! Zo'n pofbroekje staat allerliefst en het zit ruim. De dames krijgen coquette ru ches langs het „décolleté" en leuke ingerimpelde zakjes. Voor de mannen vanzelfsprekend geen dergelijke vrolijke opschik, wat niet zeggen wi!, dat ze een grappig borduurmotiefjé op een effen pakje zullen afwijzen. De rimpelzakjes werden volgens het patroontje geknipt en van een zoompje voorzien. Dan rimpelt u ze met lastex of een stukje elastiek tot een breedte van 8 cm in en stikt ze op de voorpandjes. Zij- been- en middennaden sluiten en de randen van het bovenstuk met schuine repen stof afwerken, waartussen u dan tegelijk de ruches (een tot 56 cm. ingerimptl- de of geplooide strook van ca 90 x 21/, cm) meenaait. De rugtaille van de broek en de onderkant van de pijp jes krijgen een schuifzoompje met niet te strak elastiek of u stikt ze enkele ik in een seconde het juiste nummer en mijn tegenspeler is uit de brand. Geloofd zij het vrije beroep van huis vrouw waarin wij niet op een minuutje kijken en waarin wij, zelfs op een Maandagmorgen nog tijd kunnen vin den voor deze kleine hulp. De stand is nu 32. Aan U, waarde lezeres, de eer de ge lijkmaker te scoren. Houdt U als U ver keerd wordt opgebeld aan het Noorse advies: „Een glimlach langs de lijn. kan er te allen tijde zijn". Het komt vooral uw eigen humeur ten goede. PETRA „Ze hadden heel mooie onderjurken, maar na tuurlijk weer niet in mijn maat, en je kunt toch onder een dun zomerjurkje niet zo'n zak met bandjes dragen!" Dit was de verzuchting van een jong tenger vrouwtje, dat een ver geefse tocht naar de modemagazijnen ge maakt had. Tja, zo'n „kindermaatje" mag dan wel eens gemakkelijk zijn, het heeft ook zijn nadelen, vooral op het gebied ,van ondergoed, schoenen en kousen. Gelukkig, dat we wat onderjurken betreft zelf onze fabrikant kunnen zijn. Mooie lingeriezijde en -katoen is er te kust en te keur en hier vindt u een niet te lastig pa troontje met een 'goed bovenwijdte van 84 cm. zittende coupe voor een Voor 88 90 cm neemt u de naden wat breder. De lengte controleert u ook even voor u gaat knippen, niet waar? U stikt in de voorpandjes en de rug- baan de figuurnaadjes, verbindt de twee voorpandjes en de voorbaan met elkaar en sluit dan de zijnaden. Langs de bovenkant kunt u een kantje zet ten of u werkt deze af met een 3 cm brede bies in de vorm geknipt, waarop u naar verkiezing een klein motiefje borduurt. De ca. 35 cm lange schouder banden naait u dan met de uiteinden tussen de dubbele stof. Langs de on derkant maakt u desgewenst een inge rimpelde strook (3 m lang en 3 cm breed) van dezelfde stof of van kant. maar nodig is dit niet. U ziet: heel veel werk is het niet en het loont de moeite dubbel en dwars ELLA BEZEMER MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald en chemisch reinigen (Advertentie, Ing. Med.) malen met lastex door. De 3 cm bre de schouderbanden worden van voren vastgenaaid en over de rug kruisend aan een knoop op het broekje beves tigd. Als materiaal neemt u natuurlijk een goed wasbare en kleurechte stof, zoals bijvoorbeeld katoen. En laat het grut dan maar heerlijk van buiten lucht en zon genieten. Op het moment, dat we dit artikeltje schrijven, is de „eerste" hittegolf al weer achter de rug. U hebt natuurlijk, evenals wij, gepuft van zo'n overdadi ge warmte. Misschien merkte u nu eigenlijk niet voldoende uitgesproken zomerkleding te hebben. Wanneer u zelf een beetje handig in de naaikunst bent, zijn bijgaande modelletjes met niet al te veel moeite en kosten zelf te maken. De eerste plaat toont u een aardig voorbeeld van streepverwerkmg en is een fris blauw-wit gestreept japonne tje voor alledag. Zoals u ziet. zijn de voorpanden van het lijfje schuin ge knipt. Het achterpand heeft een naad in het midden en hetzelfde streepeffect als het voorpand. De wijde vierkante hals met losse pas van deze vlotte zomerblouse welke ook van achteren doorloopt, geeft deze ove rigens zeer eenvoudige blouse een apart cachet. De klepjes van de pas zijn vast gezet met twee gepassepoileerde knoops gaten en knopen, met dezelfde stof overtrokken.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7