ncion wint hockeymatch tegen Duitsland Nederlands elftal niet op dreefl Dames estafetteploeg oefent hard Esser scoort uit een strafbully OLYMPISCHE Bondselftal sloeg een flater REIZEN! Simon de Wii droeg reeds de Nederlandse vlag door hei siadion Nu in demi-finale iegen Pakistan DE elftal Het Nederlands ongewijzigd Op generale repetitie van openingsceremonie De kleiduivenschieter Jurgens valt uit Het basketballtournooi Roeiers ingedeeld Een kennismaking Rivalen trainden sarnen Finse siedenploeg met moeite bedwongen TEENSMA ZATERDAG 19 JULI 1953 (Van een speciale verslaggever) WFÏ SI\KI 18 JULI. Het Nederlandse hockeyelftal, waarin acht spelers «tonden ongesteld. die vier jaar geleden in Londen de bronzen medaille voor de stonden opge wegkaapten, is, dank zij een 1—0 overwinning op Duitsland, wederom doorgedrongen tot de demi-finales van het hockey-tornooi. Driekwart „J? ontmoeting tegen onze oosterburen was het overigens matig spelende Kerterlands elftal vanmiddag in de meerderheid en desondanks is het slechts .„..„ere zege geworden, die in de laatste fase van de strijd zelfs in ern- „Ir is geweest. De Nederlandse kolonie, die zich op de tribunes van de «"indrr.me te Helsinki had genesteld, verwelkomde het eindsignaal met een .At van verlichting en wiste zich het angstzweet van het gelaat. Even tevoren Sn het Duitse slotoffensief met een doelpunt bekroond dreigde te worden, het legioen de wanhoop ten prooi geweest. Tussen een gelijk spel, met alle rjentuele gevolgen voor het moreel van het Oranje-team en de zo vurig ge- ffiTte Nederlandse zege stond evenwel de slanke gestalte van rechtshalf Ancion. nÜ het moment, waarop scheidsrechters en publiek reeds de horloges raad- nleegden, liep Derckx, tijdens een laatste vertwijfelde Duitse aanval, lmksbin- Gruber ondersteboven, hetgeen een strafeorner tot gevolg liad Keihard «loc Gruber de bal hoog in de doelmond, maar Ancion reageerde bliksemsnel en kon nog juist met de hand een goal voorkomen. De strafbully voor Duitsland was een zware, maar volkomen rechtvaardige straf. Tot in de nagels van zijn tenen geconcentreerd, trad de Kampong-man zijn tegenstander tegemoet en met een bewonderenswaardige zelfbeheersing werkte de Utrechter de baluit de cir kel Aan Ancion en aan Esser, die het enige doelpunt uit een strafbully scoorde, heeft Nederland voor een zeer belangrijk deel zijn eerste Olympische zege te danken. UET was geen grootste wedstrijd van n het Nederlands elftal. Vooral in de voorhoede waren enkele zwakke plek ken In de eerste helft heeft de rech tervleugel Van Heel—Boerstra naar zijn vorm lopen zoeken en ook Wery kon op de linkervleugel de juiste maat niet vinden. Flitsende combinaties tus sen Kruize en Esser waren echtei oor zaak. dat de Duitsers steeds op hun qui-vive moesten zijn en de snelle in dividuele acties van deze spelers, die met hun handige schijnbewegingen en snelle wendingen hun tegenstanders meer aan eens een lesje gaven, veroor zaakten menig gevaarlijk moment. Het sterkste deel van de Nederlandse ploeg was de middenlinie. Ancion, Loggere en Tiel steunden de aanvalslmie voor treffelijk. Een nadeel van dit aanval lende spel was dat Tiel en Loggere niet snel genoeg bij een tegenaanval kon den terugkomen. Zij zijn nu_ eenmaal geen sterke sprinters. De beide backs Drijver en Derckcx, voortreffelijk bij gestaan door doelman Muider, waren echter volkomen in staat de Duitse aanvallen het hoofd te bieden, zij het dan ook een enkele maal ten koste van een strafeorner. Aanval iiep stroef SE Duitse defensie werd direct na de beginbuily stevig aan de tand ge voeld. Zij had daarbij het geluk dat de Oranje-aanvallen wat stroef liepen en dat Boerstra en Esser aanvankelijk de juiste maat van hun lange passes naar de vleugels niet konden vinden. De Duitsers stonden in die aanvangsperi- odn te kijken als katten in een vreemd pak!;.lis en slechts ten koste van en kele strafcorners konden zij hun doel ■Khrn, liiouden. Het pleit niet voor de Nederlandse aanvallers, dat geen en kele maal van een strafeorner gebruik kon worden gemaakt om de leiding te hemen. De Duitsers konden steeds op tijd ingrijpen of de kansen werden door de Nederlanders zelf te niet ge daan door verkeerd stoppen of sticks slaan, Het enige doelpunt JJE Nederlanders op en rond het veld Jj hadden zieh reeds verzoend met een duhbelblan e ruststand toen een kleine wijziging in de Nederlandse Toorhoede een aanzienlijk verbete ring bleek te zijn. Be aanvallen wer den steeds gevaarlijker, ook al omdat de Oranjehemden nu met korte, snel le passes hun tegenstanders te lijf gin gen. Bij een overrompelende aanval via de rechtervleugel kreeg Kruize een schitterende kans. Op twee meter voor het doel schoot hïi de lage strak ke voorzet ineens in. Het been van Hans Dolheiser, de Duitse rechtsback, stond echter een doelpunt in de weg. «trafbull*'', besliste de Belgische scheidw,r<jtf»ter. Esser werd uitverko ren om Tm bullyteehniek te demon streren. Twee maal ontdekte d*i scheidsrechter een ongerechtigheid je. maar de derde maal won Esser het duel glansrijk en ongehinderd ver dween de bal tussen de palen van de Duitse doelmond. In de tweede helft moest Nederland iets van zijn overwicht prijsgeven. Duitsland kwam nu meer in de aan val, waaraan vooral de scherp opge stelde vleugelspelers Hugo Dolheiser en Rosenbaum een belangrijk aandeel hadden. Tiel en Ancion gaven hun te genstanders te veel vrijheid en de blonde midvoor Budinger kreeg meer dan eens een goede voorzet op zijn stick. Gelukkig waagde aanvoerder Loggere zieh niet als voor de rust in de aanval, zodat hij steeds tijdig aanwezig was om het gevaar te bezweren. De Duitse achterhoede had inmiddels meer vat gekregen op de korte combinaties van ons binnentrio en slechts spora disch kon de Oranje-aanval tot in de doelcircel doordringen. Duits slotoffensief MET het verstrijken van de tijd wer- den de Duitse aanvallen sterker en vooral fanatieker. Doelman Mulder kreeg nu gelegenheid te tonen dat zijn verkiezing in het Nederlandse elftal geen vergissing was geweest. Intussen bleef de zege ernstig in gevaar. De miadenlinie kon zich practisch niet meer aan haar stuwende taak wijden en tegen tet einde was de spanning tot hei toppunt gestegen. Doodstil werd het in het Stadion toen enkele minu ten voor het einde de botsing plaats vond tussen Derckx en Gruber met het noodlottige gevolg dat de Duitsers eerst een strafeorner en later een strafbully mochten nemen. Dank zij Aiicion kwam het Nederlandse elftal deze^ angstige seconden goed door en het is dan ook voor een groot deel aan de Utrechter te danken, dat onze hockey-vertegenwoordigers Zondag in de halve finale tegen Pakistan mogen uitkomen. ^Pakistan won namelijk, zo als was te verwachten, van Frankrijk. De uitslag 60 geeft echter weinig ruimte voor optimistische verwach tingen voor de Oranjeploeg. Maar het blijft hockey! Mor D'Souza, die voor India op de J 1100 en 200 meter uit zal komen, jliroogt haar landgenoot Nandy [Singh, één der spelers van het In- Eisclie hockeyteam, hoe zij een juist ontvangen formulier moet invullen. Het Nederlands hockey-clftal, dat morgen in de halve eindstrijden tegen Pakistan speelt, is ongewijzigd. De opstelling luidt dus: Mulder, (Am sterdam); Derckx (Venlo) en Drijver (Togo); Ancion (Kampong), Loggeres (Laren) en Tiel (HHYC)Van Heel (HHYC), Boerstra (HHYC), Kruize (HHYC), Esser (Togo) en Wery (HHYC). HELSINKI, 18 Juli. De Nederland se Olympische ploeg: telt, voordat de Spelen nog zyn begonnen, reeds een uitvaller. De heer G. E. M. Jurgens, die zou deelnemen aan het kleiduiven- schieten, heeft zich teruggetrokken, aangezien liij zich niet voldoende in vorm acht. Enige tijd geleden liep hij bij eén ongeval een verwonding aan het been op. HELSINKI, 18 Juli. In het basket- baltornooi won Egypte met 6G-62 van Italië. Egypte heeft zich thans in de volgende ronde geplaatst. Italië is uitgeschakeld. Ook Griekenland moesl het veld ruimen, daar het met 47-44 van Hongarije verloor. Voorts konden de Belgen vertrekken. Onze zuider buren verloren met 71-63 van Cuba. (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 18 Juli, Op de plaats waar Nurmi jaren geleden zijn groot ste prestaties leverde, het oude stadion van Elaintarha, en in het nieuwe Sta dion, waar de jongere Finse athletiek- generatie lauweren zal oogsten, als de verwachtingen van haar volk in ver vulling zullen gaan, is vandaag de ge nerale repetitie gehouden voor de openingsplechtigheid. Alle ploegen waren present, uiter aard in zeer verkleinde vorm, want behalve de chefs de mission liepen slechts enkele personen mee, met uit zondering van China, dat alleen door de drager van het schild met het op schrift „Kiina" was vertegenwoordigd. De opstelling en het défilé geschiedde volgens het Latijnse alfabet, doch in rangorde van de Finse benamingen. Zo liep bijvoorbeeld de Nederlandse delegatie („Hollanti") tussen Guate mala en Hongkong, de Britse („Iso Brittannia") tussen de Saar en Singa pore. Deze repetitie werd met grote ernst en nauwgezetheid uitgevoerd, niet slechts door de deelnemers, maar ook door de Finse soldaten in hun leikleu rige uniformen, die aan weerszijden V. V V'W" V V "','W%1« van de kronkelende weg tussen de bei de stadions met tussenruimten van een meter of vijftien waren opgesteld en door de sterke detachementen politie, die mede voor de afzetting zorgden. Zij stonden stram in de houding en brachten het saluut aan elke passeren de vlag. Terwijl de ploegen door de Marathon- poort het stadion binnenkwamen en zich kolomsgewijs opstelden op het middenveld, precies zoals dat morgen ook zal gebeuren, maar dan op veel grootsere schaal, speelde een militair muziekcorps opwekkende marsen en daar tussendoor oefende een massaal koor zich in het zingen van de prach tige Olympische hymne, gecomponeerd door Jaakko Linjama op woorden van Toivo Lyy. De ceremonie van het vor men door de vlaggedragers van een halve cirkel rond het spreekgestoelte, die plaats zal hebben na het ontsteken van het Olympisch vuur in de stadion toren, werd. tweemaal herhaald voor dat de leider tevreden was over de uit voering. Het nut van deze renetitie is voldoen de gebleken. De deelnemers zijn nu vertrouwd met de gang van zaken en met de sfeer waarin de plechtigheid zich zal afspelen. In de Nederlandse ploeg liep de heer K .J. J. Lotsy, evenals dat morgen het geval zal zijn, achter de vlaggedrager Simon de Wit. HELSINKI, 18 Juli. De loting voor de roeiwedstrijden had voor wat de Nederlandse ploegen betreft het vol gende resultaat: Vier met stuurman: Derde heat: Ne derland, Japan, Tsjechoslowakije, Noor wegen. Twee zonder stuurman: Derde heat: Rusland, Argentinië, De Saar en Ne derland. Skiff: Vierde heat: Uruguay, Frank rijk, Rusland, Nederland. Vier zonder stuurman: Polen, Neder land, Finland, Nieuw Zeeland en Joego slavië. Het ingewikkelde lotingssysteem, dat Voor de roeiwedstrijden werd gevolgd, ras, zoals de president van de F.I.S.A. r 'werkte, bestudeerd en geamendeerd r' or Nederland. Het systeem vond in r vergadering algemene bijval. (Speciale berichtgeving) HELSINKI18 JULI. „Dat is leuk, dat ik nu eindelijk eens weet wie mij mijn wereldrecord heeft afgesnoeptzei Fanny Blan kersKoen toen zij op de trai ningshaan kennis maakte met Yvette Williams, het Nieuwzee- landse meisje dat enkele maan den geleden het record versprin gen van Fanny met vier centime ter verbeterde. Wanneer uw prestaties niet zo goed waren, zou men zich niet zo behoeven in te spannenantwoordde Yvette met een guitige lach in haar zonnig gelaat. Toen Fanny even later wegwandelde om zich bij haar teamgenoten te voegen, verzeker de Yvette de omstanders dat zij al drie jaar op deze gelegenheid,, de kennismaking met Fanny Blan kersKoen, had gewacht. Onze Nederlandse damesploeg voor de 4 x 100 meter estafette tijdens haar laatste, maar intensieve trai ningsronde. V.l.n.r.: Fanny Blan kers Koen, Willy Lust, Nel Buck, Gre de Jong en Puck Brouwer. Fanny. Shirley en Marjorie HELSINKI. 18 JULI. De Neder landse damesathletiekploeg is vandaag maar ergens anders gaan trainen, want het veld tegenover het Olympisch dorp Kapyla was Donderdag toch wel te druk naar haar zin. De dames zijn nu naar de Eliaantarabaan het oude Nur- misstadion, getogen. Eerst waren ook daar persfotografen in de weer om me vrouw BlanlcersKoen te, vereeuwigen en zij kregen daartoe ook de gelegen heid, doch toen werden ze wegge stuurd, hetgeen een Amerikaan een „quite right" ontlokte. De rest van de yniddag konden de meisjes rustig haar gang gaan en vele startjes werden ge maakt en ook horden genomen. Het was aardig voor haar, dat Shirley Strickland en Marjorie Jackson, de Australische athleten, ook daar train den, evenals de Amerikaanse en Rus sische meisjes. De laatsten hielden zich niet afzijdig en twee hordenloopsters trachtten met de Amerikaansen over haar techniek te praten. Handen en voeten kwamen er aan weerszijden aan te pas, doch begrijpen deden ze elkaar niet best Met haar rivale Susan Farmer (Engeland) in het midden poseerden Willy Lust en Fanny Blankers tijdens haar training even voor de fotograaf. (Speciale berichtgeving) KARKOLA, 18 Juli. Het Neder lands Bondselftal heeft in Karkola, 50 km. van het ijzeren gordijn, een 2-1 overwinning behaald op een gecombi neerd team van de stad Kantka, een elftal, dat ongeveer van de kracht van een zwak Fins B-clftai was. De opstelling van de Nederlandse ploeg was als volgt: Landman; Oden- thal en De Jong; Van Schijndel, Hen- HELSINKI, 18 Juli. Van verschillende roeïploegen zijn de boten niet op tijd in de Finse hoofdstad aangekomen, terwijl de Canadese bo ten door storm op zee zeer zwaar werden be schadigd. Alle ploegen helpen evenwel spontaan Spanje leent een vier aan Egypte, Zweden een acht aan Canada, Rusland een twee aan Griekenland en Finland zorgt voor de rest. Bravo! In vol tenue, hemels blauwe jasjes, grijze rok ken, witte blouses en een oranje muts met pompoen op de krullen, sloeg de Nederlandse dames turnploeg in het stadhuis van Helsinki een bijzonder goed figuur tussen de deelneemsters uit Duitsland, de Saar, Zwitserland en Oosten rijk, die allen door Hel sinki's burgemeester ont vangen werden. De bur gemeester had voor deze gelegenheid twee woor den Nederlands geleerd: ..Hartelijk welkom". Teneinde de Neder landse bloemen nog gro tere bekendheid te geven worden in de Olympische dorpen, in bloemenwin kels, stations en restau rants te Helsinki affiches opgehangen van de Keu kenhof 1953. Startsein in de Finse taal Tot voorzitter van één van de vier jury's d'appel voor het wcrstel- tournooi is de heer Jules Perel (Nederland) aange wezen. Het gerucht gaat, dat de startcommando's in de Finse taal zullen worden gegeven, hetgeen schrik heeft teweeg ge bracht, daar de Finse taal wel fraai, maar voor niet- Finncn volkomen onbe grijpelijk is. Speciaal hij de sprintnummers, waar een onderdeel van een seconde te laat reageren van doorslaggevend be lang kan zijn, kan dit een geduchte handic-p bete kenen. Het is te hopen, dat de lucht op Zondag 27 Juli bewolkt zal zijn, daar het Marathon-par- cours niet bepaald scha duwrijk is. Slechts op en kele gedeelten is de 42.195 k m. lange weg be schut. Voorts zullen en kele heuvels de deelne mers voor moeilijkheden plaatsen. Onze landgenoot Janus van der Zande, die het terrein vandaag ver kende, vond het parcours echter uitstekend. Morgen zal hij bij wijze van trai ning 20 k.m. op het tra ject lopen. Morgen wordt de laatste geschenkzending groenten en fruit (dit maal 25,000 k.g.) van de Nederlandse tuinbouw voor de Olympische ath leten verzonden. driks en Biesbrouck; Van der Tuyn, Van der Gijp, Van Melis, Van Roessel en Clavan. Als het Nederlands Bondselftal re presentatief mag worden genoemd voor de kracht van het Nederlandse voetbal, dan hebben de Finnen daar van wel een schamele indruk moeten krijgen. Vooral voor de rust was het aan Nederlandse zijde een armoedig partijtje, waarbij alleen Hendriks zijn normale spel speelde. De vondst van drie midvoors in het binnentrio bleek een volslagen failure en vooral Van Roessel miste elke beweeglijkheid. Het was dan ook geen wonder, dat de snel le Finnen een kwartier na rust, na een pittige aanval over de linkervleugel, de leiding namen. Na de eerste helft was de Nederlandse voorhoede gewijzigd: Van der Tuyn speelde thans linksbin nen en deed het daar veel beter dan op de rechtsbuitenplaats waar nu Van Melis als zeer onvoldoende remplacant stond. Van Roessel stond midvoor, maar miste ook op deze plaats elk spoor van beweeglijkheid. Een kwar tier na het Finse doelpunt wist Van der Tuyn van dichtbij gelijk.te maken en vlak voor het einde maakte hij met een kopbal, na goed aangeven van Cla van, het winnende doelpunt. Het was een Nederlands Bondselftal dat elke bezieling miste, dat speelde zonder enige overtuiging en onze voet- balnaam in Finland geen goed heeft gedaan. Eerste Roemenen vertrokken De eerste deelnemers aan de Olvm- Spelen, Roemeense voetballers, uIm voorronde werden uitgescha keld ,ztjn reeds vóór de openingsplech- m!tehun^'t Helsinki vertrokken. Samen met hun officials, die met de spelers zfin„S0eP van .23 leden vormden zijn zij gisteravond in twee vliegtuigen naar seUUkneVnrtï°kken- °ok de i? -g zou reeds zi'n terug- gekeeid, doch miste het vliegtuig. nz enz. 57.50 Ardennen 75. (iesbaden ƒ80 extrareis gaat m. enz. 130. xemburg 45. ve enz. 7. sch, Utr. 8.50 ;encate te 1 K. 2267—474. ent 1, tel. 3256 Ier, telef. 2590 irman) tf. 284. tel. 98764 der susjaar, LYST(E) is op aanvrage n een prima or DAMES of at. Eerste klas; mnaaf, achter ken, roestvrij n delen ver sa lamp, eerste tingkast, prijs lige uitvoering slotte onze re- riftelijke lang- r genoegen, na Vraagt gratis IT" felefoon 32529 Instellingen. samdaar ndse aan te Ie tussendeur en is met

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 9