Stad en Omgeving r~ JimmyBrownendebendevan Dolle Dirk B.K.L-militairen namen zonder tranen afscheid van Alkmaar OPRUIMING H. H. WILLERS AGENDA UIT DE ALKMAARSE RAAD Aardbeienteelt Wc doch ook i Door de tuinbou> het bezoek aan Blijde feestavond in het Wapen van Heemskerk De Cabolini's oogstten lauweren De taxichauffers en hun ongeschreven erecode De mecanodoos was niet compleet Paard liep met wagen in het water Gemeentepolitie speelt tegen bedrijfselftal Alkmaarse Schaakclub V.V.V. Voor de politierechter Langedijker tuinder blijft op de been De afzet van witte koo Bijzondere midde dit gebied Onderwijs aangepas aan cultures DINSDAG 22 JULI 1952 DARTIR c'est dikwijls mourir un pcu, doch desondanks maakte het blijde rumoer, dat gisteravond de grote zaal van het Wapen van Heemskerk vulde, een verre van sombere impressie. Het was afscheid van Alkmaar geblazen voor de driehonderd recruten, die hier hun B.K.L.-opleiding van vier maanden heb ben volbracht en deze laatste avond in onze goede stad door de Alkmaarse Dienst Welzijnszorg Leger, welke rust in de vertrouwde handen van de sergeant B. van den Bergh, als klap op de opleidingsvuurpijl een gcnoegelijk festijn kregen aan geboden. MIET alle driehonderd dienstplichtige militairen waren deze avond in het Wapen van Heemskerk aanwezig. Ve len hadden rustieker contreien verko zen om een teder en langdurig afscheid van hun inmiddels hier verworven con tacten te nemen. Anderzijds waren talrijke Alkmaarse vrouwelijke en man lijke ingezetenen naar het feestterrein gesneld om mede een laatste groet te brengen aan de vertrekkenden, met wie zij in deze luttele maanden zulke nau we vriendschapsbanden hadden aange knoopt. Het zij echter, aldus de kapi tein H. Fuchter, de commandant van het opleidingsdepót in zijn openings woord, een troost voor de ach terblijvende en in de zaal aanwezige Alkmaarse burgeressen, dat op 29 Juli een gloednieuwe groep recruten in het R.O.G.-gebouw zal trekken. Het cabaretgezelschap „De Cabolini's" dat onder leiding staat van de gister avond niet aanwezige goochelaar Cakie, bracht een keurig verzorgd programma, dat subtiel was ingesteld op het mili taire publiek en dan ook vele lauweren oogstte. Klaas Koomen was weer de vermakelijke kolder-conferencier en imitator en is bezig van zijn steeds uit voeriger wordend optreden als de muzi kale clown mister Koko een uitstekend nummer te maken. Jaap Tol droeg en kele geestige schetsen in de Amster- Het verhaal van de Alkmaarse taxi chauffeur die verleden week in Haar lem een spannend avontuur beleefde, waarbij hem bijna de achttien gulden van zijn passagier waren ontgaan, heeft van de zijde der andere chauffeurs enige reactie gewekt. De avonturen die de taxichauffeurs 's nachts meemaken zijn legio en het aantal „vrachtjes", dat zonder te betalen de benen wil nemen is zo groot, dat zij na het mid dernachtelijk uur onmiddellijk op voor uitbetaling aandringen wanneer zij maar even menen, dat hun klant niet voor de volle honderd procent safe is. Dit is te begrijpen, vooral omdat de chauffeurs persoonlijk voor de strop moeten opdraaien. Zij trienen in het ge beurde een inbreuk op hun collegiali teit te bespeuren. Volgens hen had de chauffeur, die door zijn collega van de voorste wagen, de heer S. C. Visser, ijlings op de hoogte was gebracht van de onbetrouwbaarheid van de late klant zich achter hem moeten scharen en met hem aan de vooruitbetaling moeten vasthouden. De man had dan geen andere weg kunnen kiezen. Dat het geld achteraf toch is betaald was slechts een kwestie van zuiver geluk. In een brief, waarin een van de chauf feurs de houding van zijn collega Vis ser geheel onderschrijft, wordt uitvoe rig ingegaan op de ongeschreven ere code van de chauffeurs op de stand plaats aan het station. Artikel 1 is, dat d voorste wagen rijdt en er moet al heel wat gebeuren als van deze regel wordt afgeweken. Vooral 's nachts moeten de chauffeurs op elkaar kun nen rekenen en er op kunnen vertrou wen, dat hun houding ten opzichte van een minder betrouwbare passagier door de anderen wordt ondersteund. De briefschrijver haalt verder het voor beeld aan van de vele keren, dat de chauffeurs elkaar waarschuwen wan neer zij zien, dat iemand met wie zij minder prettige ervaringen hebben op gedaan in de wagen van een van hun collega's stapt. Door deze samenwer king wordt het risico, dat de chauf feurs, zoals reeds vaak gebleken is lo pen, belangrijk verminderd. Stationsgebouw kreeg ander aanzicht Het stationsgebouw heeft een an der aanzicht gekregen, nu de Neder- langse Spoorwegen er toe zijn over gegaan de uitgebouwde vestibule op het stationsplein geheel af te breken. De bekrompen ruimte in het nu verdwenen gebouwtje werkte stagne rend bij het verwerken van de veie reizigers. Burgerlijke stand Geboren: Wilhelmina A. M d. van N. W. Barhorst en M. J. A. Kroeders. Geertruida M. E., d. van H. J. van Dam on J. de Vries Eduard, z. van J. de Waard en M. A. Schuitmaker. Getrouwd Engel Dekker en Jo hanna C. André. Heqdrik Habiecht en Cornelia Otter. Over 1 e ie n iacobus Wijte, 78 jaar, weduwnaar van J Commandeur SEIZOEN TRICOTAGES, LINGERIE NACHTHEMDEN - PYAMA'S uitsluitend 't betere genre LAKENS, SLOPEN, TAFELGOEDEREN HUISHOUDGOEDEREN sterk verminderde prijzen Verdronkenoord 137 (achter de Vismarkt) (Advertentie, Ing. Med.) damse taal voor en bleek over een zeer goede dictie te beschikken. Riek Dekker zong wat liedjes in mineur en majeur en Brockino, de met zijn zingende zaag reeds furore had gemaakt, had nog meer succes als buikspreker met zijn pop Kareltje, die ontstellend goed in gelicht bleek te zijn over het doen en laten van de aanwezige hoger en lager geplaatste militairen. Jan van Twuyver begeleidde accuraat aan de vleugel en speelde op zijn accordeon met vakman schap een aantal luidkeels meegezongen populaire melodieën. Ook Jan van Vliet, een eigen kracht uit de B.K.L.-troep, klom op de bühne en hanteerde het boezemklavier, waarbij het accent voor al lag op de Koekoekswals. Het ensem ble bracht tevens enige grappige schet sen. Tot besluit werd nog tot pak weg één uur afscheidsgedanst, waarbij de „Rhythm Sheiks" een goed verzorgd en fors nummer dansmuziek weggaven. Het circus Mikkenie, dat in Den Helder druk bezochte voorstellingen heeft gegeven, was op weg naar Bus- sum, toen gistermorgen één der grote wagens, welke de aluminium onder delen vervoeren door het vastlopen van een kogellager op de Kennemer- straatweg, ter hoogte van de muziek- tuin moest stoppen. De averij bleek van een dergelijke omvang, dat niet kon worden doorgereden, zodat er niets anders opzat dan de gehele wa gen aan de kant van de weg te los sen. Als er een deel van de mecano doos ontbreekt kan het bouwwerk niet worden opgetrokken en aangezien op reparatie niet kan gewacht worden, omdat het circus hedenavond in Bus- sum moet spelen, werd het noodzake lijk een ander voor het transport ge schikt Vervoermiddel te zoeken. De heer Koop alhier, die reeds meer malen de heer Mikkenie zijn hulp verleende, is het gelukt op de weg een bruikbaar transportmiddel te vinden in een grete wagen van de heer J. Kalf, eigendom van een Zaans Intern, transportbedrijf. Onder grote belang stelling van de weggebruikers is de la ding van aluminium verbindingsstuk ken daarin overgebracht, waarna naar Bussum kon worden doorgereden. GESLAAGD De héér J. J, Vethaak, is te Amster dam geslaagd voor "het examen Engels L.O. DINSDAG Victoria Theater: 8 uur: Een avond In de opera (14 jaar); Harmonie Theater: 8 uur, Jeugd in branding (18 jaar); Hex Theater 2.30 en 8 uur: De Bron (14 jaar); Cinema Amerlcaln: 8 uur: Paradijsvogel <14 jaar). Esmond aan Zee, 9.30 uur: Vuur werk. WOENSDAG Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Een avond in de opera "(14 jr): Harmonie Theater, 2.30 uur: kindervoorstelling Assepoester 8 uur: Jeugd in de bran ding (18 jr); Hex Theater, 2.30 en 8 uur: De bron (14 jr)Cinema Ameri- cain, 2.30 en 8 uur: Paradijsvogel (14 jaar). Bergen: Verlichtingsavond. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 4.07 16.34 Woensdag 4.44 17.09 TE CAMPERDUIN Hoog laag Dinsdag 4.12—16.39 10.12—23.39 Woensdag 4.49—17.14 10.49—23.14 Ongeluk bij de Veiling Voor de groenlenhandelaar 1. Schut uit Heiloo is het gisteren een slechte dag geworden toen zijn paard, dat voor de volgeladen wagen stond, van een passerende auto schrok en achteruit het water van het Afgesneden kanaalvak bij de groentenveiling inliep. Omstanders schoten haastig toe en sneden het paard van de wagen los, waardoor het dier van de verdrinkings dood werd gered. Achter een roeibootje werd de verschrikte viervoeter door het Kanaalvak en onder de brug bij het Texëlse Hek naar de Singel geleid, waar het dier tegen de Vest kon wor den opgetrokken. De wagen is later door een kraanwagen van de Nassau- garage uit het water gevist. Een groot deel van de lading Was voor de con sumptie verloren gegaan. Het beteken de voor de heer Schut een strop van zeventig gulden. Spaarbankboekjes voor de leerlingen der Ambachts school De directeur van de Ambachts school heeft evenals zijn collega te Hoorn aan de leerlingen der hoog ste klassen, die met het aanbreken van de grote vacantie de school voor goed zullen verlaten, een rijksspaar- bankboekje aangeboden, waarop reeds een eerste inlage was Ingeschreven. Bij de uitreiking der boekjes hield de directeur een toespraak, waarin hij betoogde, dat de jonge vaklieden, die thans aan de maatschappij worden af geleverd, in het vervolg goeddeels op eigen benen dienen te staan en der halve ook zelf verantwoordelijkheid moeten dragen voor heden en toe komst. Spaarzin zal hen daarbij van grote steun en nut zijn. 119. In volle vaart reed de over valwagen naar het roversnest van Dolle Dirk langs de weg, die door de detective Kleuntjes werd aangewezen Deze zat trots op de bok en voelde zich in alle opzichten de hoofdpersoon Na een woeste tocht stopte de wagen voor het half in puin gevallen huis en sprongen de manschappen van de wagen. „Deze kant uit heren!" riep meneer Kleuntjes, die glom van trots. „Hier hebt u het eigenlijke hoofdkan toor van de heren en als u nu langs dit weggetje naar beneden gaat, komt u bij de uitgang van de onderaardse kelders, die door mij zijn opgeblazen, waardoor ik de hele bende heb kun nen oprollen. Vermoedelyk zullen wy daar ook commissaris Ifcwubberteen aantreffen, wie ik verzocht heb een oogje in het zeil te houden!". Com missaris Van Wanten sprong ook van de wagen en met hem voorop daalden de manschappen langs het rotsweg getje naar beneden. Daar aangeko men, troffen zij een tamelijk verstoord kijkende commissaris Kwabbertei;1 aan. „U is laat, heren", zei hij. Ik zit' hier al uren op u te wachten. Eers; sloof ik mij uit met levensgevaar dit! bepde op wachten manier van doen" uommissaris van Wanten maakte zijn excuus. „Wij zy-, zo gauw als we korden gekomen, commissaris", -ei hij. „Maar als ik vragen mag, waar zitten die boeven nu eigenlijk?" Derde bedrijhsporfavond Op de derde en tevens laatste be drijfssportavond, welke Donderdag avond wordt gehouden, zal een elftal, samengesteld uit da bedrijven, in het veld komen tegen het eerste team van de Alkmaarse gemeentepolitie. Voor de bedrijven komen uit: S. Blom (Black Boys); H. Wagenborg (Povay) en D. Franzen (Postiljon); J. Hofstee (Hulskampboys), Th. Schot (BBC) en G. v. d. Brink (Postiljon); G. Morsch (BBC), J. Bierman (Reini ging), S. Boom (Lichtbedrijven), J. Hof (Reiniging) en H. Maasdam (Krom). De opstelling van het politie-elftal is als volgt: C. Noortman; C. Smit en J. Pool; J. Terpstra. W. J. van 't Kaar en M. Weel; H. v. Dijk, H. Feyen, J. Haverlag, W. Muller en P. C. Nederveen. Het bedrijfsvolleybal-team waarin Th, Bonsema (Dedivito), J. Hillenius (SOVA), A. A. Niekus (SOVA), J Strijder (K.v.W.A.), Th. Brouwer (IVA) en W. Hoebe (IVA), speelt op deze avond een wedstrijd tegen het Hoge Huys. Deze ploeg verschijnt in de vol gende opstelling: P. Bruin, A. Bruin, F. Hoekstra, H. v. Gooi, A. Teileman en A. v. Lienen. Tevens staat op het programma een wedstrijd tussen twee dames elftallen die zijn samengesteld uit speelsters, die in de bedrijfscompetitie uitkomen. Vcr- schetdanèn van deze dames spelen te vens in elftallen van het Nederlands handbal ver-bond. OM ZILVEREN DAME en TOREN Gisteravond begon bij VVV de strijd om de Zilveren Dame en de Zilveren Toren in twee afdelingen, waarvoor bij VVV altijd veel belangstelling be staat. In beide groepen zijn 18 deelne mers. De uitslagen in de „Dame"-wedstrijd waren: J. C. de RuiterG. S. Groe- newoud 1/,-%, J. Veis—A. M. Hak- steen 1-0, P. SeewaldP. v d Struys 1-0, P. DeugdA. v. d. Tak 1-0, A VisG. F. van Brenk 0-1, E. G. Kay- serJ. Maats 1-0, W. KwakA. W. Tegel 1-0. In de „Toren-wedstryd" werden de volgende resultaten behaald: H. LansenJ. de Wolf 1-0, L. Nij- manF. v. d Vliet 1-0, P. Groeneberg C. Rus 1-0, J. SchuurmanP. Ge- nee 1-0, Mevr de JongF. Bosch 0-1, J. BastiaanseMej. Bouwman 0-1, J. v. de RosmalenP. Ooyevaar 1-0. In de kampioenswedstrijden is J. Bakker kampioen van de 3e klasse geworden, door (met wit) de overwin ning te behalen op hf Wolters Expositie jaap de Carpentier en beeldhouwer Radecker Zaterdag wordt in de kunstzaal van „De Rustende Jager" te Bergen een expositie geopend van Jaap de Carpen tier (schilderijen en tekeningen) en J. W- Radecker (beeldhouwwerk en te gels). Beiden zijn werkende leden van het KCB. De expositie duurt tot 1 Au gustus en zal worden geopend door D. Teixeira de Mattos. Er zijn nog altijd naïven, die menen, dat het een eer en een genoegen is lid van de Alkmaarse vroedschap te zijn. Een eer misschien wel hoewel de glans er al een beetje afgaat maar een genoegen allerminst. Integendeel, wie ziet hoe de edel- achtbaren van een rustige provincie stad, met een betrekkelijk korte etens- pauze, van 's middags twee tot 's nachts half één vergaderen, kan niet anders dan bewondering hebben voor hun uithoudingsvermogen en hun op timisme. Vooral voor dat optimisme, omdat ze urenlang debatteren en van den beginne af weten, dat er weinig of niets door veranderd zal worden. Men begint hoog van de toren te blazen, heeft de heer Torenvlied te recht gezegd, in tweede instantie buigt men het hoofd en in derde wordt het voorstel van B. en W. vrijwel ongewij zigd aangenomen. Inderdaad, we kennen dat al jaren van de begrotingsbeschouwingen en zoals het in Alkmaar gaat zal het wel overal zijn, vooral als het voorstellen betreft waarbij hogere instanties met een vriendelijke glimlach een knuppel naast de deur zetten. Men mag dan verontwaardigd over aantasting van de autonomie spreken, men mag moties componeren en abcepteren waarover men zich in Den Haag of Haarlem wei nig bezorgd zal maken maar het resultaat van alle debatten is, dat het door B. en W. voorgestelde met vrijwel algemene stemmen wordt aangenomen. Een enkeling wil nog wel eens „ge acht worden te hebben tegengestemd", zoals dat in onze schone moedertaal heet, maar praetisch is dit meestal al leen een demonstratie voor de kiezers, die moeten concluderen, dat hun can- didaat niet van plan is zich, door wie dan ook, als marionet te laten gebrui ken. Zo ging liet ook nu weer bij de voor gestelde verhoging der electriciteitsta- rieven. We worden beperkt in ons verbruik omdat dit sinds 1938 verdubbeld is en de capaciteit der opwekkingsbedrijven daarmee geen gelijke tred heeft ge houden. ..De regering zet de klok te rug" hebben diverse raadsleden gezegd, maar het komt er eigenlijk op neer, dat de reeeringsklok te langzaam ge lopen heeft en bij de tijd ten achter is gebleven. Er moeten eerst voldoende opwek kingsbedrijven zijn en zolang we die niet hebben, moeten industrieën, mid denstanders en particulieren maar op hun stroomverbruik bezuinigen. Men zou een soort distributie kunnen n voeren, maar er is een veel voorde- 'iger middel, namelijk verhoging van Ie stroomprijs. Nederland heeft tachtig jaren voor zijn vrijheid gevochten en Alkmaar en enkele andere gemeenten hebben zich al een vijftien of twintig jaar zo krach tig tegen overname van hun electrici- teitsbedrijf door de provincie verzet, dat zij het nog altijd niet verloren heb ben. Zij strijden voor hun autonomie en de prikkel daarvoor zit vermoedelijk in het winstkoetje, dat het eigen bedrijf nog altijd op stal heeft, vroeger een beest, dat op elke tentoonstelling het predicaat „uitmuntend" zou behalen, thans nog maar een schaduw van het verleden. Zo mager zelfs, dat diverse raadsleden al de vraag stellen of er eigenlijk nog wel reden is om het nog langer de kost te geven en of we maar niet beter door het P.E.N. opgeslokt kunnen worden en dan goedkoper af zijn dan nog langer voor de Alk maarse bedrijfswinst te moeten dok ken. Maar de vrijheid gaat bij velen boven alles en mr. Leesberg, die nu in een landelijk comité zit waar het vraagstuk der zelfdistribuerende gemeenten van alle kanten wordt bekeken, heeft de twijfelaars opnieuw moed ingesproken en hun trachten te overtuigen, dat vol houden en afwachten de beste politiek is. Het kwam er dan op neer. dat wij bij het P.E.N., waarvan wij onze stroom betrekken, onvoordeliger af zijn dan zij, die daarbij direct zijn aangesloten en er bleef de Raad, ondanks urenlange discussies, niets anders over dan zich daarbij neer te leggen. Dank zij onze „vrijheid" kon de Raad nog wat verlichting in de dub bele betekenis van het woord aan de reeds in 1951 in haar verwachtingen te leurgestelde middenstand brengen, maar men durfde het niet aan de groot-in dustrieën in de voorgenomen prijsver hoging te betrekken. De vestiging van industrieën, zo werd door diverse raadsleden betoogd, is voor Alkmaar niet van zo grote bete kenis omdat zi.i met haar machines wei nig arbeidsgelegenheid scheppen en een stad als Alkmaar het veel meer van een bloeiende middenstand moet hebben. Maar alleep al de dreiging dat een te zwaar belaste industrie zich hier niet zal vestigen of als zij er reeds is stroom voor eigen gebruik zal produceren, was voldoende om voor deze categorie niet meer over prijs verhoging te spreken. Wie zijn tanden kan tonen is altijd ongenaakbaar dan wie lijdzaam moet afwachten. Wij geloven, dat industrie ën, die Alkmaar een gunstig gelegen plaats vinden, zich zeker niet door ons stroomtarief van vestiging laten weer houden. i Het bleek uit de raadsdebatten ten slotte wel, dat ieder die stroom heeft, die zo voordelig mogelijk wil verkopen. Men verweet dat aan het P.E.N. welks politiek door het raadslid Siets- ma verdedigd werd maar de ge meente demonstreert dezelfde koop manseigenschappen. Er is zelfs weinig verschil tussen particuliere onderne mingen en gemeenten omdat de laatste op velerlei gebied eigenlijk niet anders dan grootbedrijven zijn geworden. Toen de bittere pil van de stroom- prijsverhoging geslikt was, volgde het Ietwat zure drankje van de gasprijsver- hoging waarvoor de moegedebatteerde raadsleden al heel wat gewilliger de mond open hielden. Als „toetje" volgde daarna een debat tussen een meerderheid en een min derheid in het College, dat uit de bei de „regeringspartijen" is samengesteld. Het was duidelijk evenals in '51 dat de lijm die de P.v.d.A. en de K.V.P. voor deze zittingsperiode aan elkaar gekit houdt, hier en daar los begint te laten. Men was in 1949 tot een weder zijds program gekomen waarbij de P.v.d.A. blijkbaar de meeste concessies gedaan had. Wij hebben met belang stelling afgewacht wat daarvan in de practijk zou terecht komen en zowel bij de urgentieverklaring voor een ka tholieke ambachtsschool als in 1951 bij de gezinstarieven is al gebleken, dat er altijd nog wel mazen in het net zijn waardoor men aan de uitvoering van politiek gevaarlijke beloften kan ont komen. In 1951 heeft de P.v.d.A. hier al betoogd, dat men inderdaad voor gezinstarieven is, maar dan ook voor de kleine gezinnen. Het is duidelijk, dat de K.V.P. bij het compromis de grote gezinnen op het oog had en zo greep men ook nu weer langs elkaar heen en moest de heer Venneker, die destijds als fractievoorzitter van de K.V.P. het net binnenboord gehaald heeft, er zijn politieke bondgenoten aan herinneren, dat een man een man en een woord een woord is. Toen zijn net Vrijdagmiddag weer bo ven water kwam zaten er alle aanwezi ge leden van de K.V.P. in benevens de voorzitters van de eenmansfracties djr A.R. en van de C.H.U. Onderin spartel de nog tot veler verwondering de heer Kirpenstein, die in 1949 als waarnemend leider het veelbesproken program voor zijn fractie geaccepteerd heeft en zich daarom door het vermaan van de heer Venneker wellicht het meest geëmotion- neerd voelde. De burgemeester, die in 1951 bij de kwestie der gezinstarieven een rechtse meerderheid in het college vormde, schaarde zich thans aan de linkerzijde omdat hij met de meeste tegenstem mende raadsleden van mening was. dat de grote gezinnen door hun meerder verbruik al automatisch bevoorrecht werden. Intussen hebben de stemmen gestaakt mej. Kamphuis (K.VP.), de heer Koot (Arb.) en mr Berkhouwer (VVD.) waren afwezig zodat er over deze gezinstarieven in een volgende verga dering opnieuw gestemd zal moeten worden. Er is helaas geen plaats om meerdere voorstellen van de niet minder dan 33 punten tellende agenda te bespreken. Enkele debatten verdienen evenwel nog een korte vermelding. Toen in de vorige vergadering het ambtenarenreglement behandeld werd staakten de stemmen over een amende- ment-Berkhouwer om de bepaling te schrappen, dat een ambts- of dienstwo ning móet worden verlaten indien en zodra een vonnis van echtscheiding of scheiding van tafel en bed tegen de ambtenaar in kracht van gewijsde is ge gaan. Het woordje „moet" is later veran derd in „kan" en het amendement is thans met 13 tegen 9 stemmen verwor pen. Wij begrijpen nog niet goed in hoe verre de huwelijksmoeilijkheden in het leven van een ambtenaar voor de ge meente van zo grote betekenis zijn, dat men hem daarvoor uit zijn huis wil zet ten. Heeft de gemeente in de eerstvol gende jaren direct een andere woning beschikbaar? Mag zij hem de huur op zeggen, mag zijn gescheiden vrouw (eiseresse) wèl blijven wonen' en ont trekt men daardoor eigenlijk de dienst woningen men denke b.v. eens aan die van portiers of congierges welke oij het „bedrijf" gebouwd zijn niet vol komen aan hun bestemming? Het zijn allemaal vragen waarop de practijk wel eens antwoord zal geven. Er is lang en heftig gedebatteerd over de tijdelijke afsluiting van de Notweg. welke gehandhaafd zal blijven Het voornaamste argument tegen de afslui ting tijdens wedstrijden o.o het Sport park was, dat kinderen, die bij het be gin of het einde der motorraces het zo- merbad willen bezoeken, een door het drukke verkeer gevaarlijke omweg moeten maken. Van de zijde van B. en W. werd betoogd, dat hen nog veel gro tere gevaren dreigen als zij de Notweg wèl gebruiken. Welk gevaar het grootst is was niet precies uit te meten, maar 't wil ons voorkomèn, dat men alle moei lijkheden kan voorkomen als men deze kinderen niet naar het bad laat gaan bij het begin en het einde van de races. Zoveel worden er niet gehouden, dat men in het belang van deze kinderen een korte vrijheidsbeperking niet zou kunnen accepteren. De Alkmaarse jeugd zal het grootste deel van de „Krocht" voor sport en spel der gevangenen moeten afstaan, 't Zag ér naar uit, dat de voordracht verwor pen zou worden, maar toen de V.V.D.- leden, die blijkbaar eerst de zijde van de tegenstanders „ozen, bij de stem ming tot veler verrassing vóór het voor stel van B. en W waren, was het lot van de ..Krocht" .net 12 tegen 9 stem men bezegrk,. Wij voelen niet veel voor de argu menten der voorstanders dat men de gevangenen die dagelijks wel naar bedrijven gaan ni. t naar het naast gelegen sportpark zou kunnen brengen, noch voor de opmerking, dat hun ver schijning op het jeugdige gemoed zou kunnen inwerken. Diezelfde jeugd zal straks door het hek naar het spel der gevangenen staan kijken en hen haar meedogenloze critiek niet besparen. Het feit, dat sport en spel voor ge vangenen voor velen van groter bete kenis geacht werden dan voor de Alk maarse jeugd, heeft ten slotte de door slag gegeven. Er blijft voor de „vrijen" nog wel een stukje „Krocht" over, maar het histo rische plein zal door alle veranderingen zijn karakter als het speelveld van Alk- maars jeugd verliezen en er zullen dui zenden ouderen en jongeren in onze gemeente zijn, die dat van harte betreuren Voor de Alkmaarse politierechter nu J N Alblas verscheen Maandagmiddag de Alkmaarder Andries W., die een li dame in Uitgeest met de vuist een slag in het gezicht had gegeven toen hij meende, dat zij zijn vrouw trapte Vol. gens het proces-verbaal was het met dat trappen nog wel wat meegevallen maar de vuistslag was daarom met minder hard. De stomn werd gewaar, deerd op f 15.— of vijf dagen. De eis was twee tientjes. Adrianus O. eveneens uit de Kaas stad was ook driftig geweest. Hij had zich ontladen in een serie minder vlei- ende benamingen aan het adres van een agent, die hem een duw had ge geven Veertig gulden of twintig da. gen, besliste de politierechter conform de eis. Verdachte was door de kanton rechter reeds tot f 20.— veroordeeld wegens het maken van rumoer op de openbare weg. De vroegere NS-man J. T„ die bij het schoonmaken van de Berger tram een damestas inhoudende vier gulden en twee zakdoekjes had gevonden en behouden, omdat zijn gezin in zorge lijke omstandigheden verkarde, werd conform de eis veroordeeld lot f 10.- of vijf dagen. Zowel de officier van iustitie als de politierechter vond, dat T. door ziin ontslag al zwaar genoeg was gestraft. Nic. B. zonder vaste woon- of verblijf plaats staat een week gevangenisstraf te wachten. Hij werd hiertoe gisteren bij verstek veroordeeld wegens ver nieling van een ruit en huisvredebreuk te Bergen. De 19-jarige Theodorus Van B. uit Egmond aan Zee. die door de politic was gesommeerd af te stappen nen mj bij donker zonder licht op zijn race fiets reed had met een P'dsnelle de marrage de plaat gepoetst. De kanton rechter had hem het fietsen in het duister verweten met een boete van f6- maar de politierechter deed een zwaarder beroep op zijn portemonnaie. Het werd conform de eis f 40.- of twin- Tenslotte was er nog de zaak tegen de Bergenaar H. van der E. Hij had ruzie gehad met zijn inwoners en hun erd«e minder parlementaire woorden toegevoegd. Verdachte ontkende ten stelligste, doch de verbalisant had de bekentenis van Van der E. op papier gezet direct na de woordenwisseling. En daaraan had de politierechter vol doende. Het vonnis luidde conform de eis f 10.- of vijf dagen. Honderd gulden boete of twintig da gen is het tarief dat de Alkmaarse politierechter heeft gesteld voor dege nen, die onder de invloed van sterke drank toch op hun fiets kruipen in de veronderstelling, dat het nog wel gaat. Bij B. R. uit De Ri.iP ging het niet. Hij werd Maandagmiddag bij verstek tot de honderd gulden veroordeeld. Geslaagd voor Mulo-examen Bij de in Alkmaar gehouden Mulo examens slaagden de volgende candi- daten: - Uit Alkmaar: Th. de Jong, J. R. Mulder, A. J. de Boer, N. Bornjnezij, W. Vliegenthart, G. Brouwer, H. M. Debets, J. de Ruiter, F. Porck, N. fej. van Driel, W. E de Jager, A. A. de Groot, E. M. J. van der Burg, E. M. Nestra, C. Schenk, I. Reek, C. M. Rempt, N. Pool en A. J. Spierenburg. Uit Egmond aan Zee: P M. Wijker, H. Hartog, P. M. Dekker, J. P. Buis, A Zwart. Uit Bergen: A. J. Waslan- der, H. Winkel, J. G. D. Schots, J. Arkenbout. Voorts: A. Anema, Hei- Heiloo, L. Scheringa, Beemster, P. Limmen, Th. G. van Straten, Castri- cum, H. D. Stolk, Castricum, E. B. Schermerhorn, Z. en N. Schermer), J. F. Bakker, Heiloo, H. P Mooymans, Heiloo, L. Scheringa, B eemster, P. Smink, Ursem, C. Bakker, Beemster, W. Schermer, Beemster, D. Laan, Beemster, G. Schoemaker, Graft, M. J. Bakker, Nw. Niedorp, G. Slot, Br. op Langendyk, N A. van der Molen, Br. op Langendyk, G. A. Seventer, Noord-Scharwoude, E. Kuyt, Zuid- Scharwoude, C. J. Beers, Heerhugo- waard, G. Ploeger, St. Pancras, A. Keesman, Schermerhorn en J. Jonker Schermerhorn. Van de 115 candidaten werden er 54 afgewezen. Opera Italiana in het Gulden Vlies Het programma van de Opera Ita- iiana, die op 25 Juli in 't Gulden Vlies zal optreden, bestaat uit aria's, duet ten en ensembles uit verschillende be roemde werken van het Italiaans opera-repertoire. O.m. worden uitge voerd aria's voor tenor uit La Bohe- me, Tosca, Rigoletto, sopraan-aria's uit de Barbiere van Slviglia, Lucia dt Lammermoor, duetten uit opera's van Donizetti, Bizet (Parelvissers) etc. en het kwartet uit Verdi's Ri goletto. Na niettegenstaande communis tische obstructie negen vertegenwoordi gers voor Italië in de Europese kolen- en staalgemeenschap te hebben be noemd, is de Italiaanse Senaat op zo merreces gegaan. LANGEDIJK. Het vraagstuk, juisl die producten te telen, waarvan mer verzekerd is, dat ze ook worden arge nomen, is voor de Langedijker tuinder! niet eenvoudig. Veel is men daarbtf at hankelijk van het buitenland. Dit za alleen dan aan onze groente- en aard appelveilingen verschijnen, als het edgei land niet voldoende voortbrengt. Tocl heeft dc ervaring de tuinders wel he een en ander geleerd. Het resultaa daarvan is geweest, dat sommige teel ten zün ingekrompen en dat de Over heid daarbij regelend is opgetreden Men denke hierby slechts aan het stel sel der teeltvergunningen. Verkoop via de veiling De regeling voor afname van herf! witte kool voor de Zuurkoolfahricagi maakt ieder jaar een punt van bespre king uit op de vergaderingen van d Langedijker veilingen. Gewoonlijk wa het zo, dat er met de Zuurkoolfabrikar ten een overeenkomst werd gemaak waarbij de kool niet beneden een bt paalde prys werd afgenomen. Deze regeling was over het algemee wel naar de zin van de tuinders, waren er velen, die zich afhankelij voelden van de fabrikanten. De laa sten hadden een vertegenwoordiger o de veilingen die deze kool kocht vot de fabrikanten, georganiseerd in c Bond van Nederlandse Zuurkoolfabr kanten. Deze fabrikanten stelden gez: menlijk de prijs vast van de zuurkoc die het Nederlandse publiek moest b' talen. De prijs van de zuurkool is w eens zo hoog geweest, dat de tuinde tot de conclusie kwamen, dat zij na: verhouding een te lage prijs voor hv product kregen. Het gevolg was, d een groep tuinders de hoofden bij e kaar stak en besloot tot oprichting v: een Coöperatieve Zuurkoolfabriek. De: tuinders waren bovendien van menin dat de fabrikanten een monopoliepo: tie innamen en in vele plaatsen goed als geen zuurkool verkocht wer als gevolg van het alleenrecht der g lioemde fabrikanten. Het Is een hele strijd geworde waarbij de fabrikanten al het mogelij! gedaan hebben om te verhinderen, d aan de Coöp. Zuurkoolfabriek een b drijfsvergunning zou worden uitg reikt. Er volgde zelfs een audiëntie 1 minister Mansholt, die de knoop doe hakte en aan de Coöp.-tuinders een h drijfsvergunning afgaf. Het gevolg is, dat naast de reeds b staande Coöp. Zuurkoolfabriek Avenhorn, die reeds een belangrijke r vervult in de afzet van zuurkool, de herfst in September de niem fabriek in Noordscharwoude haar de ren zal openen. Men is met man macht bezig om op tijd klaar te kome De fabrikanten zien dit alles met ie< ogen aan en hebben op hun béurt g prqbeerd een teeltvergunning te kri gen voor de verbouw van witte kot De minister heeft, In overleg met h Bedrijfschap voor groenten en fruit i de witte kool-veilingen heslist, dat a: de fabrikanten geen tecltrecht wor gegeven, op voorwaarde dat alle te ve werken kool op de veiling wordt ve koeht, dus ook de witte kool van tuinders-coöperatoreir. Zo dit niet gebeurt, dan wil de n nister ingrijpen. Dit punt heeft de uitgemaakt van een bespreking in vergadering van de Noordermarktbo waar de kern van oprichters der Coi Zuurkoolfabriek lid van is. Uit de d cussies vernamen we. dat deze tuindt al eerder besloten hadden al hun kt via de veiling te verkopen, zodat v deze zijde alle medewerking aan ministeriële voorwaarde wordt gegevi We hoorden op deze vergadering t d". ontwikkeling van deze aangelcgt heid nauwkeurig door het departemi van Economische Zaken gevolgd wor Er is een tijd geweest, dat men zi gelegen liet liggen, doch toen men met de tuinbouw in ons land niet nt wijze de tuinbouw in betere banen 1 dat terrein, dat onderwijs daarvoor de eerste tuinbouwschool te Naald andere, o.a. in 1913 een te Hoorn en scholen draagt een middelbaar karal Niet alle tuinbouwscholen zijn dezelfde leest geschoeid: niet ovi worden dezelfde eisen aan de beo: naars van de tuinbouw gesteld. Er scholen met twee-, drie- en vierjai cursussen. Ook is er verschil naar lang van de soort van tuinbouw, w< in een bepaalde streek wordt ui oefend, zodat de stof, welke op school te Hoorn wordt behandeld sommige opzichten zal verschillen die b.v. te Boskoop. Naast de middelbare scholen voor en na lagere tuinbouwscm opgericht, zodat er nu reeds meer twintig van deze instellingen zijn staan onder leiding van een onder zer met acte tuinbouw L.O. Het on wijs is vierjarig en sluit aan bij de gere school. Dergelijke scholen 1 men in de Noordhollandse tuinbo gebieden aan te Broek op Langen: Grootebroek en Obdam. Dan zijn er nog de algemene t bouwc'irsussen aan volwassenen I worden 's avonds gegeven en hel ten doel de kennis betreffende spe: onderwerpen te verdiepen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2