ker Dorpen N.V. v.h.Herms. Coster en Zn. s één dag alles GRATIS WAT'N WEELDE KIPPENiPJJiLUTNSOEP Cocos Chocolade-strooisel Anton Bruin 12 Eeuwen Kenn. Historiën Gré Oud uit Zuidervaart zorgde voor Noordhollandse melkers-zege Aardbeienteelt was geen mislukking, doch ook geen succes Langedijker tuinder blijft op de been De afzet van witte kool De veiling te Noordscharwoude heeft grootste omzet Langedijks torenuurwerk staakt weer De Twuijverweg zal beplant worden Door de tuinbouwscholen vermindert het bezoek aan speciale cursussen Bijzondere middelbare scholen zijn in dit gebied niet te vinden Onderwijs aangepast cultures aan Interprovinciale strijd in Noord-Beemster Poorter's Huishoudcentrale telefL°29oi 590 22'° 197 98 143 79 87 49 87 278 smaakt elk uur van de dag! frlLCKMANN Or. PRINSEN GEERLIGS f 1.30 N.V. vh. HERMS, COSTER EN ZN. Voor al Uw drukwerk -DE BESTE RECLAME! ALKMAARSCHE COURANT DINSDAG 22 JULI 1952 politierechter mr Maandagmiddag ;s W., die een e vuist een slag ageven toen hij juw trapte. Vol. il was het met 'at meegevallen, s daarom niet werd gewaar- f dagen. De eis s uit de Kaas- :weest. Hij had ■ie minder vlei- het adres van i duw had ge- of twintig da- echter conform loor de kanton- veroordeeld rumoer op de J. T., die bij Ie Berger tram le vier gulden 1 gevonden en ;ezin in zorge- ;rk-"rde, werd eeld lot f 10.- e officier van hter vond, dat zwaar genoeg )on- of verblijf- gevangenisstraf liertoe gisteren wegens ver- luisvredebreuk is Van B. uit oor de politie appen toen hij op ziin raee- piilsnelle de ïst. De kanton- 'ietsen in het en boete van hter deed een portemonnaie. f 40.- of twin- de zaak tegen :r E. Hij had 'oners en hun aire woorden ontkende ten lisant had de E. op papier rdenwisseling. ierechter voi- e conform de >f twintig da- 'e Alkmaarse d voor dege- d van sterke kruipen in de nog wel gaat. ;ing het niet. bij verstek ■oordeeld. lo-examen louden Mulo- gende candi- Jong, J. R. 4. Bompiezij, wer, H. M. Porck, N. Sj. r, A. A. de Burg, E. M. teek, C. M. Spierenburg. M. Wijker, J. P. Buis, J. Waslan- Schots, J. inema, Hei- Beemster, P. .ten, Castrt- cum, E. B. Schermer), Mooymans, lemster, p. r, Beemster, D. Laan, Graft, M. G. Slot, Br. der Molen, l. Seventer, •uyt, Zuid- Heerhugo- ancras, A. a J. Jonker werden er LANGEDIJK. Het vraagstuk, juist die producten te telen, waarvan verzekerd is, dat ze ®ok tuinders nomen, is voor de Langedijker t niet eenvoudig. Veel is men daarbij af- hankelijk van het buitenland. Dit zal alleen dan aan onze groente- en aa appelveilingen verschijnen, als het eigen land niet voldoende voortbrengt, Toch heeft de er^ring^de^umders wel,^ daarvan Is geweest, dat s®mmige teel- ISdtKS e"s VgetS Men denke hierbij slechts aan het stel sel der teeltvergunningen. Verkoop via de veiling De regeling voor afname van herfst witte kool voor de Zuurkoolfabricage, maakt ieder jaar een punt van bespre king uit op de vergaderingen van de Langedijker veilingen. Gewoonlijk was het zo, dat er met de Zuurkoolfabrikan- len een overeenkomst werd gemaakt, waarbij de kool niet heneden een be paalde prijs werd afgenomen. Deze regeling was over het algemeen wel naar de zin van de tuinders, al waren er velen, die zich afhankelijk voelden van de fabrikanten. De laat- sten hadden een vertegenwoordiger op de veilingen die deze kool kocht voor de fabrikanten, georganiseerd in de Bond van Nederlandse Zuurkoolfabri kanten. Deze fabrikanten stelden geza menlijk de prijs vast van de zuurkool, die het Nederlandse publiek moest be talen. De prijs van de zuurkool is wel eens zo hoog geweest, dat de tuinders tol de conclusie kwamen, dat zij naar verhouding een te lage prijs voor hun product kregen. Het gevolg was-,, hat een groep tuinders de hoofden bij el kaar stak en besloot tot oprichting van een Coöperatieve Zuurkoolfabriek. Deze tuinders waven bovendien van mening, dat de fabrikanten een monopolieposi tie innamen en in vele plaatsen zo goed als geen zuurkool verkocht werd, als gevolg van bet alleenrecht der ge- jioemde fabrikanten. Het is een hele strijd geworden, waarbij de fabrikanten al het mogelijke gedaan hebben om te verhinderen, dat aan de Coöp. Zuurkoolfabriek een be- drijfsvergunning zou worden uitge reikt. Er volgde zelfs een audiëntie bij minister IHanshoIt, die de knoop door hakte en aan de Coöp.-tuindcrs een be- drijfsvergunning afgaf. Het gevolg is, dat naast de reeds be staande Coöp. Zuurkoolfabriek in' Avenhorn, die reeds een belangrijke rol vervult in de afzet van zuurkool, deze herfst in September de nieuwe fabriek in Noordscharwoude haar deu ren zal openen. Men is met man en macht bezig om op tijd klaar te komen. De fabrikanten zien dit alles met lede ogen aan en hebben op hun béurt ge probeerd een teeltvergunning te krij gen voor de verbouw van witte kool. De minister heeft, in overleg met het Bedrijfschap voor groenten en fruit en de witte kool-veilingen beslist, dat aan de fabrikanten geen teeltrecht wordt gegeven, op voorwaarde dat alle te ver werken kool op de veiling wordt ver kocht, dus ook de witte kool van de tuinders-coöperatoren. Zo dit niet gebeurt, dan wil de mi nister ingrijpen. Dit punt heeft deel uitgemaakt van een bespreking in de Moet de teelt van een of ander pro duct worden ingekrompen, dan ligt het voor de hand, dat er zo goed als altijd een andere cultuur voor in de plaats moet komen, waarbij het een zoeken en tasten wordt. In de laatste jaren hebben er op die wijze reeds verschillende teeltverschuivingen plaats gehad, eerst aarzelend, later wat meer gedecideerd. Deze aarzeling merkt men op bij de teelt van aard beien. Enkele jaren geleden is men daarmee begonnen, schoorvoetend; verleden jaar waren de resultaten zeer bevredigend, maar in het nu afgelopen seizoen bleek," dat het kwantum, dat aan de veiling, hier de Noordermarkt- bond, wordt aangevoerd, te gering was om voldoende handelaars te trekken. Dit wordt betreurd, omdat het een pro duct is, waaraan weinig risico zit. Het kan naast andere producten op kleine schaal worden geteeld. Zo is-het ook met de slabonen gegaan, eerst voetje voor voetje, doch langzamerhand uit gegroeid tot een teelt, waarvan al eens voor ongeveer 1 millioen werd om gezet. Ook kan het product andijvie in de rij der nieuwe prducten worden ge noemd, terwijl de groene kool over het geheel genomen beste resultaten heeft opgeleverd. De Langedijker tuinder, bijgestaan door een ijverige en altijd klaar staande Voorlichtingsdienst, laat zich niet gauw uit het veld slaan en heeft in de loop der jaren, blijk gege ven, in staat te zijn, vele moeilijkhe den te kunnen overwinnen. Vacantieregeling voor bakkers gaaf door LANGEDIJK. In tegenstelling met hetgeen wij eerst berichtten, kunnen wij mededelen, dat de Langedijkerbakkers weer het besluit genomen hebben tot een vacantieregeling. In de periode van 4 tot en met 16 Aug. gaan de bakkers om beurten met vacan- tie. Er wordt dan niet bezorgd, zodat men zelf zijn brood moet halen. Teelt van pootaaidaooelen LANGEDIJK. Vorige week publi ceerden wij een bericht, waarin de hoe veelheid geteelde pootaardappelen van geheel Nederland werd weergegeven. Daar de teelt van pootaardappelen in Noordholland zeer belangrijk is, laten wij hier een specificatie voor deze pro vincie volgen. De oppervlakte van de voor keuring aangegeven pootaardappelen is vrijwel gelijk gebleven. Van de vroege soorten is er rond 4000 h.a. voor keuring aan gegeven, waarvan de soort eerstelin gen met 3432 h.a. het leeuwenaandeel vormt. Daarnaast zijn 113 h.a. rode eerstelingen, 98 h.a. doré en 350 h.a. saskia. In Noordholland zijn dit jaar 6000 h.a. vroege aardappelen uitgezet, waar van dus tweederde voor keuring is op gegeven. Van alle rassen, dus ook de late soorten, heeft onze provincie een op pervlakte van 7000 h.a. voor keuring genoteerd. In geheel Nederland is dit 28000 h.a. Uit de omzetcijfers van de Noord hollandse veilingen over 1951 blijkt te vens de belangrijkheid van het product pootaardappelen. Noordscharwoude spant de kroon met 33 procent, tegen Grootebroek slechts 18 procent; waar 42 procent van de omzet voor consumptieaardappelen weggaat, tegen Noordscharwoude maar 7 procent. Voor Broek op Langendijk zijn deze cijfers resp. 29 procent aan pootaardappelen en 16 procent aan consumptie. In Warmenhuizen en Ob- dam was dit om bij de veilingen van de Vierbond te blijven resp. 18 pro eent en 29 proeent pootaardappelen en 8 en 12 procent consumptieaardappelen. Uit alles blijkt het grote belang van de pootaardappelcultuur, zodat het niet te verwonderen is. dat er grote koel huizen en poterhutten in verscheidene tuinbouwcentra verrezen zijn. Sportdag D.V.V. NOORDSCHARWOUDE. Op het jortveld achter de R.K. kerk heeft de ï.K. gymnastiekvereniging D.V.V. Zondag een sportmiddag gehouden,, welke-zich in een flinke publieke belangstelling mocht verheugen. De leiding was in handen van de heer Jac. Komen. De uitslagen luidden .als volgt' Meisjes, 56 jaar: Ie W. Komen; 2e T. Konijn en 3e B. Kramer; meisjes van 78 jaar: le R. Duijs, 2e T. K Kos en 3e A. Vlug. Tweede afdeling meisjes: le E. Kra mer, 2e A. Jonker en 3e I. Zaan. Verspringen: le W. Grootjes; 3e afde ling meisjes; le R. Pancras, 2e R. Bekker en- 3e J. Komen. 4e afdelng meisjes: le W. Beentjes, 2e T. Schotten, 3e G. Cor- nelissen. 5e afdeling meisjes: le M. Kra mer, 2e R. Tromp en 3e B. Duijves. le afdeling jongens: le K. Kamp, 2e T. Beemsterboer en 3e G. Bruin. Vèrkpringen: le T. Beemsterboer. 2e afdeling jongens: le G. Mettes, 2e A. De Jong en 3e W. Leegwater. Vèrsprin- gen: le H. Komen. 3e afdeling jongens: le J. Koenes, 2e W. Kos en 3e L, Broer seri. Vèrspringen: le J. Koenes. 4e afde ling jongens: le J. Pancras, 2e A. Mo lenaar en 3e W. Konijn. Verspringen: le J. Kramer. VISWEDSTRIJD OUDKARSPEL. De hengelclub der personeelsvereniging van re firma Eecen De Pitvis" hield Zondag een wedstrijd de Kerkm'eer"; Het resultaat was 46 baar- langs de kade van de Kerkmeer. Het re sultaat was 46 baarzen en 21 witvissen. Prijswinnaars warent le prijs Th. Bak ker (grootste baars 21 cm), le prijs A. Keeman (grootste aantal, 7 stuks); 2e prijs C. Schuit (4 stuks); 3e prijs P. Bak ker (4 stuks). De volgende wedstrijd werd op 17 Aug. vastgesteld. GESLAAGD NOORDSCHARWOUDE. Elly Kuyt en Gerda van Seventer, beiden leerlingen van dc u.l.o.-school te Noordscharwoude, slaag den voor het Mulo diploma A. LANGEDIJK. Bij de aanvang van de Maandagavond gehouden raadsver gadering der gemeente Langedijk wa ren de heren Balder en Volkers ver hinderd. Bij de ingekomen stukken werd een kennisgeving voorgelezen van de her benoeming van burgemeester Schel haas. De heer Kalverdijk, die door af wezigheid van de heer Balder het oudste raadslid was, feliciteerde de burgemeester namens de raadsleden. De burgemeester was hiervoor zeer er kentelijk en hij hoopte, dat God hem de kracht zal geven de gemeente nog een aantal jaren te dienen. Met alge mene stemmen werd een voorstel aan genomen om 200 uit te trekken als bijdrage in het fonds voor aanschaf fing van een radioinstallatie voor het Sint Elizabethziekenhuis te Alkmaar in verband met het 25-jarig jubileum. Over het torenuurwerk van de Herv. kerk te Broek op Langendijk zeide de voorzitter, dat dit weer staakte. Er is in de hele omgeving geen goede toren- uurwèrkmaker te vinden. Deze moet uit Duivendrecht komen. Spreker hoopte dat het euvel spoedig zou wor den verholpen. De heer H. G. Lester- huis werd met algemene stemmen be noemd tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. B. en W. hadden een nota overgelegd van de tegenwoor dige schoolgrenzen. De mening van het college was, dat deze onverkort ge handhaafd moesten blijven. De afde ling Langedijk van Volksonderwijs had adhaesie aan deze zienswijze betuigd. vergadering van de Noordermarktbond Aan de Chr. Nationale school te Bro"ek waar de kern van oprichters der_ Coöp. 0p Langendijk werd medewerking toe- Zuurkoolfabriek lid van is. Uit de dis cussies vernamen we. dat deze tuinders al eerder besloten hadden al hun kooi via de veiling te verkopen, zodat van deze zijde alle medewerking aan de ministeriële voorwaarde wordt gegeven. We hoorden op deze vergadering dat de ontwikkeling var. deze aangelegen heid nauwkeurig door het departement van Economische Zaken gevolgd wordt. gezegd voor het aanschaffen van nieu we leermiddelen. Ter financiering van een dentalcar voor de stichting school- tandverzorging kring Bergen werd een lening verstrekt van 6200, koers 100 pet., tegen 3 3/4 procent, af te lossen in twintig jaren. De voorzitter merkte op, dat bij 26 van de 40 aangesloten scholen geen gelegenheid was voor een goede schooltandverzorging. Het voorstel om over te gaan tot aankoop en overname van een gedeelte terrein van de voormalige gasfabriek en het aanleggen van een nieuwe rij- brug over de Voorburggracht, met aansluiting op het Westerpad, waar door de oude gasfabriekbrug zou ko men te vervallen, werd aangehouden, nadat de heer Heeringa hier tegen na mens de Prot. Chr. fractie ernstige be zwaren had geopperd. De voorzitter nam het voorstel ruiterlijk terug en zei t.z.t. met een afgerond voorstel te zui len komen, ook nu er waarschijnlijk een andere bestemming zou kdmen voor de oude fabriek. Spr. zei nog, dat de oude brug af, was, zodat hier in ieder geval in moest worden voorzien. De raad keurde een voorstel goed tot aankoop van onroerend goed van de erven K. Leegwater te Oudkarspel voor de som van 3874. Op verzoek van mevr. BlokHeerschap te Broek op Langendijk en Gebr. Kliffen te Zuidscharwoude om een lient te mogen dempen in Broek op Langendijk werd gunstig beschikt. Aan beiden werd een gedeelte gemeentewater verkocht voor 1. De gemeentebegroting werd ge wijzigd. Als laatste voorstel verenigde de raad zich met de wijziging der ver ordening. houdende een interimrege ling ziektekosten van het gemeente personeel. Bij de rondvraag vestigde de heer Dirkmaat de aandacht op de Twuyverweg, die er z.i. heel mooi bij lag. Daar er veel fietsers gebruik van maken verzocht spreker stappen te doen de Zuid- en Westkant te beplan ten. BROMFIETSER REED TEGEN HEK BROEK OP LANGENDIJK. De heer A. S. van St. Pancras reed in Broek op Langendijk Zaterdagmiddag tegen een hek van de heer Boom, daar het uitzicht was versperd. De heer S., die licht ge wond werd in het galaat, werd na het verlenen van eerste hulp per auto huis' waarts vervoerd. Er is een tijd geweest, dat men zich aan het tuinbouwonderwys maar weinig gelegen het liggen, doch toen men aan het eind van de vorige eeuw, toen het met de tuinbouw in ons land niet naar wens ging, de vraag overwoog, op welke wijze de tuinbouw in betere banen kon worden geleid, meenden deskundigen op dat terrein, dat onderwijs daarvoor een krachtig middel kon zijn. In 1896 kwam de eerste tuinbouwschool te Naaldwijk tot stand, gevolgd door verschillende andere, o.a. in 1913 een te Hoorn en in 1930 te Beverwyk. Het onderwijs aan die scholen draagt een middelbaar karakter. Niet alle tuinbouwscholen zijn op dezelfde leest geschoeid: niet overal worden dezelfde eisen aan de beoefe naars van de tuinbouw gesteld. Er zijn scholen met twee-, drie- en vierjarige cursussen. Ook is er verschil naar ge lang van de soort van tuinbouw, welke in een bepaalde streek wordt uitge oefend, zodat de stof, welke op de school te Hoorn wordt behandeld in sommige opzichten zal verschillen van die b.v. te Boskoop. Naast de middelbare scholen zijn voor en na lagere tuinbouwscholen opgericht, zodat er nu reeds meer dan twintig van deze instellingen zijn Ze staan onder leiding van een onderwij zer met acte tuinbouw L.O. Het onder wijs is vierjarig en sluit aan bij de la gere school. Dergelijke scholen treft men in de Noorrihollandse tuinbouw gebieden aan te Broek op Langendijk. Grootebroek en Obdam. Dan zijn er nog de algemene tuin bouwc'irsussen aan volwassenen Deze worden 's avonds gegeven en hebben ten doel de kennis betreffende speciale onderwerpen te verdiepen. Ten einde de gelegenheid te openen voor een goede vakopleiding, zijn tuinbouwvakscholen opgericht. Ze wor den bezocht door leerlingen, die een algemene tuinbouwcursus en lagere tuinbouwschool en een land- en tuin- bouwwinterschool hebben bezocht. Hier wordt practisch onderwijs gegeven, en daar de gebouwen doorgaans worden gesticht te midden van de gebieden, waar een zekere tak van tuinbouw wordt uitgeoefend, kunnen theorie en practijk hier hand aan* hand gaan Zo bestaat te Breezand een vakschool voor bloembollenteelt, te Bovenkarspel voor groente- en bloembollenteelt en een te Broek op Langendijk voor de daar gel dende cultures. Langedijk en De Streek, de twee tuinbouwgebieden bij uitnemendheid In Noord-Holland, zijn bekend om hun tuinbouwcursussen. Deze cursussen worden gesubsidieerd door het Rijk als er een voorgeschreven minimum aantal deelnemers is. Hier worden ze georga niseerd door tuinbouworganisaties, of schoon ook gemeenten en andere in stellingen zich ermee kunnen belasten. De laatste jaren is de belangstelling voor deze cursussen wei wat verflauwd, zodat enkele organisaties tezamen dan zo'n cursus in het leven roepen. Georganiseerd door de N.V. Lijempf te Leeuwarden en. onder toezicht van het Rijk had, in samenwerking met de zuivelfabrieken te Sloten, Workum, Kuinre, Crema te Haringhuizen en de Prinses te Ursem, een mclkwedstrijd plaats op de boerderij van dc heer P. de Koning in Noord-Beemster. Dit was één van de vóórwedstrijden voor de uiteindelijke strijd, welke straks om het kampioenschap van Nederland zal worden gestreden. F.r werd aan deel genomen door de bf.te melkers en melksters uit Noord-Holland, Fries land, Groningen, Overijsel en de Noord-Oost-poIder. Mej. Gré Oud uit Zuidervaart zorgde hierbij voor een Noordhollandse overwinning. De jury bestond uit de heren ir Ver schoor, Rijkszuivelconsulent te Hoorn, Op de boerderij van de heer Ko ning aan de Middenweg in De Beemster is een melkwedstrijd ge houden tussen de beste melkers en melksters uit Friesland, Gronin gen, Drente, Overijsel, de Noord- ootpolder en Noord-Holland. Eer ste werd mej. Gré Oud uit de Schermer. Tweede werd haar broer, de heer N. Oud. Mej. Oud zal nu uitkomen in de landelijke wedstrijd tegen een candidaat uit het Oosten en een uit het Zuiden van het land. De winnaar mag zich kampioenmelker of -melkster van Nederland noemen. Op de foto zien we Gré Oud druk bezig. Het jurylid, de heer Verschoor, Rijks zuivelconsulent te Hoorn, noteert... S. L. Bakker te Kollum (Fr.) en Th. Schipper te Zandwerven (NH) .als voormelkers. Het organiseren en de leiding van deze wedstrijd beruste bij de heer ir Van Dijk, landbouwkundige aan de „Lijempf". Bij deze wedstrijd waren eveneens aanwezig de directeu ren van bovengenoemde fabrieken. Na het melken wachtte een rijk voorziene en welverzorgde broodmaal tijd bij de fam. De Koning, welke allen zich goed lieten smaken Hierbij wees de heer Van Dijk er op. dat de opzet van deze wedstrijd is, goed te leren mel ken. Vaak wordt hieraan nog te wei nig aandacht besteed. Wil men goede zuivelproducten bereiden, is het juist van groot belang een voortdurends goede zorg aan het melken te besteden. Toen vroeger de melk op de boerderij zelf verwerkt werd, scheen het wel of de zorg aan de melk besteed, groter was dan tegenwoordig. De zindelijk heid wordt soms wel eens teruggedron gen door de gemakkelijke wijze van afzet aan de zuivelfabrieken. Daarom zijn deze meliVemonslraties van goed melken en de behandeling van de koa vóór het melken .van het allergrootste belang. Hierna maakte ir Verschoor de uitslag bekend, waaruit bleek dat mej. Gré Oud eerste was, haar broer, de heer N. Oud, tweede en mej. N. Broer- sma uit Friesland die vorig jaar eersta was, derde. Allen ontvingen een prach tige medaille. Voorts ontvingen alle deelnemers en neemsters een aardige verrassing in de vorm van een kaas schaaf voor de dames en een sigaret» tenstandaard voor de heren. De heer Schipper besprak vervol gens nog enkele fouten, gemaakt tij dens het melken, terwijl de heer Bak ker nogmaals de nadruk legde op wat het goede melken betekent voor een goed product. De heer Jofriet bracht dank aan de „Lijempf" voor het genomen initiatief en hoopte dat er in de toekomst nog eens soortgelijke wedstrijden gehouden zullen worden, hetgeen van groot be lang is voor de zuivel. Namens de deelnemers aan deze wedstrijd sprak de heer D. Zuurbier uit Barsingèrhorn een woord van dank aan de jury, aan de heer De Koning voor het beschikbaar stellen van zijn bedrijf en aan de heer Van Dijk voor de mooie verrassing, welke zij van hem ontvangen mochten. Ten slotte dantke de eigenaar van het bedrijf, de heer De Koning, alle medewerkers voor het mogelijk maken van deze melkdemonstratie. Des morgens hadden alle deelnemers en belangstellenden een bezoek ge bracht aan de kaasmarkt te Alkmaar, waarna gedineerd werd in Hotel de Geus te Rustenburg, om vervolgens een bezoek te brengen aan de zuivel fabriek „De Prinses" te Ursem. Van de iien Onze vorige GRATIS DATUM was DONDERDAG 10 JULI Nogmaals bieden wij U de kans om gratis in het bezit te komen van een prima KEUKENUITKUSTING of levenslang gegarandeerde fraaie SOLA-CASSETTE, SOLA-CASSETTES, 28-delig 44,50, 47,25, 52,80, 54-delig 72.20, 90.60,103.50 KEUKENUITZETTEN, B.K. 85.-, 99.50 WRINGERS met drie jaar garantie 39.50 Speciale aanbieding ENGELS ZEEMLEER. Nu reeds van f 1.50 af. Prima kwaliteit. WASMACHINES MIELE EN HOOVER STOFZUIGERS MIELE EN ANDERE MERKEN. In de periode van 23 Juli t.m. 4 Augustus is dus één dag ALLES GRATIS. Deze datum is in verzegelde enveloppe bij de notaris gedeponeerd De Rijkstuinbouwconsulent, in wiens ambtsgebied de cursus is gevestigd, houdt er toezicht op, terwijl een com. misie van toezicht, gevormd uit perso nen, behorende tot het bedrijfsleven ook nog toezicht uitoefent. Er is een tijd geweest, dat voor deze cursussen, waaraan door een onderwij zer met acte L.O. en daarnaast soms door een tuinbouwvakonderwijzer voor de meer practische vakken, les wordt gegeven, grotere belangstelling van de zijde der tuinbouwers werd aan de dag gelegd. Die mindere belangstelling is te verklaren uit het feit, dat verschil lende tuinders reeds een lagere of mid delbare tuinbouwschool hebben bezocht, zodat voor hen een tuinbouwcursus overbodig is De zonen van tuinders, die voorne mens zijn later een tuinbouwbedrijf te stichten, en voor wie het vanzelfspre kend is, dat zij een of andere tuin bouwschooi zullen bezoeken tot ver kriiging van meer practische en theo. retisdv* ontwikkeling en belangstel ling. zijn voor wat het middelbaar on derwijs betreft, op de Rijkstuinbouw- winter) school te Hoorn aangewezen, die een algemeen karakter draagt. Bii- zondere middelbare tuinbouw (winter)- scholen zijn er in dit gebied niet. Voor het bezoeken van een lagere tuinbouwschool kunnen de toekomsti ge tuinbouwers van Langedijk en om geving alleen gebruik maken van de bijzondere lagere tuinbouwscholen te Broek op Langendijk en te Heerhugo- waard. De laatste is een paar jaar gele den gesticht in 't gebouw van de opge heven openbare lagere school aan de Middelweg in die gemeente, aan het eind van de Hasselaarsweg. Deze toe stand op het gebied van het tuinbouw- onderwiis liikt ons verre van ideaal, gezien het feit, dat een groot aantal ingezetenen van gemeenten in dit tuin- bouwdistrict voorstander is van het openbaar onderwiis. Binnenkort zal nu ook nog een Christelijke tuinbouw- huishoudschool te Broek op Langen, dijk worden geopend. die opruiming bij HILCKMANN Zo véél, zo veel moois en zo goedkoop! Japonnen v.af Mantels v.af Blouses v.af Herenbroekjes Interlock nu Herenhemden Interlock nu Voor kinderen nu slechts Damescamlsoles nu Damesslips hu Voor 87 Damesringsok- jes 1.75 nu Jaeger heren ondergoed, alle maten en model len van 5.95 nu voor 'n UNOX product .Mijn baas is een billijk man" Vriendelijk verzoek: koopt >n de morgenuren Langestr. 22 en overzijde 23, Alkmaar. IETS GEHEEL NIEUWS. Heerlijk voor de boterham, per 250 gram 55 ct. Alleen bij Verdr.oord 143, hoek Huigbrouwerstraat Tel. 4283. Voordam. Tel 3320 I Voordam 11 Alkmaar Tel. 3320 De meeste grote bedrijven hebben hun opkomst te danken aan de juiste wijze waarop zij hun reclame ge voerd hebben. In bijna alle gevallen is dit dagblad-reclame geweest. Schakelt voor Uw bedrijf of artikel deze courant in en U bereikt koop krachtige lezers I

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3