Stad en Omgeving r De mogelijkheden Ambachtsschool ondergaat zeer ingrijpende veranderingen AGENDA Nieuwe telefoonaansluitingen JimmyBrown en de bende van Dolle Dirk In 1734 baadde een Prins van Oranje in de bronnen van Bath Vrijdag komt Pieti Post concerteren zijn er nóg Hoofdingang zal worden verplaatst naar de Krelagestraat Moderne inrichting Verkeersplein bij Truitje komt pas in najaar Een fles spoelde aan bij Camperduin Zilveren Priesterfeest Corrie Bruin (13 jaar) redde drenkelingetje Grote activiteit in scholenbouw VP R O. maakt opnamen van Bethel College Choir Kuuroord en kaasstad onderhouden nauwe vriendschapsbanden Overbevolking in een goudvissenvijver Sprankelend water brengt genezing DONDERDAG 24 JULI 1952 Kort vóór het uitbreken van de eerste wereldoorlog kwam aan de Bergerweg een nieuw schoolgebouw gereed, waar in de laatste veertig jaren vele duizenden jonge mensen tot uitmuntende vaklieden zijn opgeleid, een opleiding, die zoveel mogelijk gelijke tred hield met de ontwikkeling van de techniek. De huidige ambachtsschool kon bijna tweemaal zo lang aan de behoefte voldoen dan haar voorgangster in de Doelenstraat, doch in 1950 werd aan ir C. Keesman, architect alhier, de opdracht verleend plannen te ontwerpen tot uitbreiding en volkomen modernisering van het bestaande gebouw. Na goedkeuring van deze planpen door de overheid, kon de vorige week de aanbesteding plaats vinden, waarbij de Alkmaarse firma Tromp en Peperkamp voor een bedrag van 311.098 de laagste insehrijfster bleek te zjjn voor de grootste verbouwing, die tot dusverre hier ter stede heeft plaatsgevonden, verbouwing niet allereerst wordt uit gevoerd om het uiterlijk aanzicht te verbeteren, doch wel om inwendig rui mere en nieuwe lokaliteiten te doen ontstaan. Zo zal er een nieuwe garageruimte komen van bijna 27 meter lang en 10 meter breed, afgesloten met echte zo genaamde overhead-deuren. Boven de garage komt een moderne cantine, ge heel uitgerust met koffiemachines, ta fels en stoelen, waar de leerlingen op behoorlijke wijze hun brood kunnen eten. Voorts komen er een nieuwe bankwerkerij, smederij en lasserij met lasboxen, een verfspuitinrichting, alles van de nieuwste werktuigen voorzien, r.ieuwe toiletgroepen, rijwielbergplaat sen, machinekamer en regelkamer voor de centrale verwarming, kolenbunker, pompen enz. Even ingrijpend als de wijziging in het uiterlijk aanzicht zijn de technische voorzieningen, die ,bij de verbouwing in beton zullen worden uitgevoerd doch door bemetseling aan het oog zul len worden onttrokken. Ondanks de grote omvang van het gebouw en de nieuw te creëren loka liteiten, heeft ir Keesman met de ruim te moeten woekeren. Wanneer het vol gend jaar de verbouwing gereed is, zal Alkmaar voor een reeks van jaren een moderne inrichting voor vakonderwijs bezitten, die tot zegen zal strekken van hen, die er hun opleiding zullen genie ten. Wanneer men daarbij bedenkt, dat in dit bedrag slechts het timmer- en met selwerk is begrepen en het schilder werk, het aanbrengen van een spiksplin ternieuwe electrische-, alsmede van een centrale verwarmingsinstallatie in de gehele school nog apart zal worden ge gund, dan kan veilig worden aangeno men, dat met de algehele restauratie en uitrusting met nieuwe machines meer dan een half millioen gulden zal zijn gemoeid. De verbouwing, die tien maanden zal duren, bepaalt zich, wat het uiterlijk aanzicht van het gebouw betreft, hoofdzakelijk tot het achtergedeelte, gelegen aan de Krelagestraat. De zich daar bevindende ruimten waarin zich de bankwerkerij, de sme derij alsmede de machinekamer bevin den, voldeden reeds lang niet meer aan de eisen des tijds evenmin als de ber ging van de talloze rijwielen, waarop de leerlingep zich naar school begaven. Ir Keesman besloot hier een geheel nieuwe gevel op te trekken, de be staande houten aanbouw te vervangen en over de gehele lengte van de ach terzijde een nieuwe verdieping aan te brengen. Met het idee om zoveel mo gelijk bij de bestaande bouw aan te passen, werd door de architect radicaal gebroken. Ir. Keesman staat op het standpunt, dat deze school een model school moet worden, waarin vooral de onbeperkte toetreding van het daglicht opwekkend op de leerlingen zal wer ken. Ook de hoofdtoegang tot het gebouw zal van de Bergerweg naar de Kre lagestraat worden verplaatst, zodat de verkeersveiligheid op laatstgenoemde weg zal toenemen. Aan de Krelagestraat zal na de vol tooiing van de verbouwing niets meer aan de huidige situatie herinneren. De bestaande gevel, die hier en daar in springt zal geheel worden rechtgetrok ken, de ontelbare kleine ruitjes wor den door moderne stalen ramen ver vangen, terwijl het metselwerk, dat ge- handhaafd kan blijven, met een nieuw jasie zal worden omkleed. Eenmaal gereed zijnde, zal het ge bouw het aanzicht hebben van een ui- tra-moderne fabriek. Het spreekt van zelf, dat deze ingrijpende en kostbare Gemeentewerken gaat in September de hoek Kennemerstraatweg-Kennemer- singel geducht onder handen nemen. Het plan om nog vóór het zomerseizoen ter plaatse een verkeersplein aan te leg gen, dat de veiligheid van de wegge bruikers in belangrijke mate zou verho gen, kon door andere werkzaamheden niet worden verwezenlijkt en daarom wacht men nu eerst af tot het drukke verkeer op dit punt wat zal zijn ge luwd, In het vacantieseizoen zal dat zeker niet het geval zijn. zodat men voorlopig de maand September heeft genoemd om het werk uit te voeren. Zoals wij reeds eerder hebben bericht komen er pp het kruispunt een drietal verkeersleiders en een verkeerszuil als centraal punt. Ver der zullen zowel voor voetgangers als wielrijders drie oversteekplaatsen wor den gemaakt en wordt de Wilhelmina- laan van de Kennemerstraatweg afge sloten door het trottoir bij „Truitje" door te trekken tot de Harddraverslaan. Het is al weer enkele weken geleden dat de heer H. J. de Graaff uit de Rem- hrandtstraat na een lange trektocht per mobylette door Engeland, Frankrijk cn België terug keerde. Bij het vertrek van de heer De Graaff schreven wij uitvoerig over diens reisplannen en maakten daarbij onder meer melding van zijn voorne men om op 7 Juni van de Engelse kust af drie flessen in het Kanaal te wer pen. Gisteren kreeg de Alkmaarder bericht dat op 16 Juli een van zijn flessen was gevonden. De brief kwam uit.... Camperduin. De heer De Graaff ontving dezer dagen nog een brief: van de pnvé- seeretaris van Winston Churchill. By zyn bezoek aan Londen had de Alk maarder namelijk een boek afgegeven aan Downingstreet 10, welk geschenk door de Engelse ministerpresident in dank werd aanvaard. Vandaag viert kapelaan B. Trooster, pater Dominicaan bij de St. Jozefkerk. Kennemersingel, zijn 25-jarig priester feest. Pater Trooster werd op 21-ja- rige leeftijd geprofest en in 1927 tot Êriester gewijd. Hij studeerde aan het lominicuscollege te Nijmegen en ver der in de kloosters te Zwolle en Huis- sen. Nadat hij in Utrecht en Amster dam als kapelaan had gestaan, kwam pater Trooster in 1943 naar Alkmaar waar hij zich voornamelijk belastte met het jeugdwerk onder jongere vrou welijke parochianen. Ter ere van d't zilveren jubileum zal Zondag in e St. Jozefkerk een plechtige H. IV' - worden opgedragen, 's Middags zal jubilerende priester recipiëren, zrt< de parochianen gelegenheid krijg n hem persoonlijk geluk te wensen. donderdag Victoria Theater, 8 uur: Een avond in de opera (14 jr)Harmonie Theater, 8 uur: De zevende sluier <14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur; De bron (14 jr); Cinema Amerlcain, 8 uur: Les enfants du Paradis. Nachtdienst apotheken: „De Bever", Emmastraat 36. Terrein V.V. Alkmaar, 6.30 uur: Der de Bedrijfssportavond. BERGEN. Openluchttheater, 8 uur: De vrolijke vrouwtjes van Windsor. EGMOND AAN DE HOEF. Slotkapel, 8.15 uur: Bach-concert. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Kerels der vlakten (14 jr); Victoria Theater, 8 uur: Tussen middernacht en dage raad (18 jr)Rex Theater, 2.30 en 8 uur: De bron (geprolongeerd, 14 jr): Harmonie Theater, 8 uur: Vier meisjes van Broadway (alle leeft.) Gulden Vlies, 8 uur: Italiaans Opera concert. Doopsgezinde kerk, 8 uur: Concert Bethel College Choir, Nachtdienst apotheken: „De Bever", Emmastraat 36. hoog water te bergen aan zee Donderdag 5.18 17.41 Vrijdag 5.50 18.12 te camperduin Hoog laag Donderdag 5.23—17.46 11 2323.46 Vrijdag 5.55—18.17 0.17—11.55 (Advertentie, Ing. Med.) ALKMAAR. In de sectorgids zijn de volgende nieuwe telefoonaansluitingen opgeno men: 5966 Alkmaarse Ver. tot Bestrijding der Tuberculose „Zweedse Pavil joens", Kennemerstraatweg 18. 5596 Bellen, A„ Rembrandtstraat 5. 5691 Bleeker, Y., Verhuurkantoor van bruidskleding, Baansingel 46. 567 Bosman, H., Koningsweg 28. 5764 Campen O. E. A. van, Anna van Burenstraat 49 (b.g.g. telefoormr. 2181 of 4972). 5961 Cultuurtechnische Dienst, Doe lenstraat 44. 5865 Glastra's mengvoederbedr., Noor derstraat 2 (b.g.g. telefoonnr. 5253). 5950 Hegta en Co., W. A., Passage kantoor, Ritsevoort 10, 5860 Jungerhans, Dr J. J. enz. Woon huis: Arts, Medische assistent (e), Nieuwlandersingel 45. 5960 Keeman—Kay, Wed. A„ Zeeweg 25, Heiloo, 5955 Kroon J, C„ Prov. Electr. Bedrijf v, Noord-Holl., Lyceumstr. 46 bov. 5969 Kuilboer, P. H., veecastreur en varkenshandelaar Oudorperwég 142, Oudorp. 5717 Ligthart en Janssens, Fa., gros siers, Herenweg 174 Heiloo. 5692 Nieubuurt, J. H„ Chirurg, Cabel- jaustraat 1. Alg. spr.u. Centr. Ziekenhuis Do. 14-15. St. Elisabeth Ziekenhuis Vr. 8.30-9.30. Part. spr.u. Nassaulaan 41, Di. 11.30- 12,30 en volgens afspraak. Fonds spr.u. Nassaulaan 41, Ma. 14-15. 5962 Nieubuurt, J. H„ Chirurg, Cabel- jaustr. 1. Alg. spr.u. Centr. Zie kenhuis Do. 14-15. St. Elisabeth Ziekenhuis Vr. 8.30 9.30. 5968 Politie. Rijkspolitie te water. Groep Alkmaar (woonh,, Wmr. Ie kl. H. M. Haverhoek), Cort. v. d. Lindenkade 3. 5964 Poppenk, C. W„ Chef A.D. van de NACO, Dr Schaepmanstraat 25. 5565 Reudink, G. H., Huiswaard A 3, Koedijk. 5432 „Schuurband", schuurpapier en schuurlinnen, Groenelaan 7, Hei loo. 5561 Smit, P. J., leraar middelb. Han delsschool en middelb. Meisjes school, Nassaulaan 14. 4723 Steenhart, H„ Lyceumstraat 24. 5752 Visser, J, Vertegenwoordiger voor Turkstra's Beschuitfabriek te Leeuwarden, Anna v, Buren straat 45. 5763 Wjeringcn Jr., Nic. van, Hoofd- vert. NV „Rufay", Doelenstr. 34. In BERGEN werden aangesloten:: 2907 Dlesfeldt G., Breelaan 2a. 2874 Faas, C„ Vertegenwoordiger „Ampal" papier, Studler v. Surck- laan 7. 2866 Iloutenbos, Jac., Tegelzetter, St. Antoniusstraat 17. 2904 Onrust, D., Spoorlaan 12. 2923 Pension „De Dorpshoeve", Dorps straat 46. £805 Schilt, R., Pier Panderweg 5, Ber gen aan Zee. 2921 Scholten, Ds. B., Geref. pred., Kerkelaan 13. 2924 Vis, Mr. D„ Wiertdijkje 14. 2843 Vries, T. de, Maatschappelijk Werkster, Breelaan 126 (b.g.g, telefoonnr. 2009). In EGMOND werden aangesloten: 520 Gem. en Gem. Instellingen Eg- mond aan Zee, Dir. Gem. Werken B. Blokker, woonhuis: Trompen bergstraat 10, Egmond aan Zee. 525 Kuin, A„ Drogisterij, optiek, fotografie, Smidstraat 9, Egmond aan Zee. In KOEDIJK werden aangesloten: 279 Rode Kruis Hulppost, Kanaal- weg 45, Bergen. 260 Woude, Jac. v. d.j Ambtenaar PWN, Kanaaldijk, 95, Bergen. In SCHOORL werden aangesloten: 480 Bakker, C., Oorsprongweg 12. 479 Begrafenisver. De Laatste Eer, uitvoerder Sj. Minkema, Voor weg 19. 493 Diderich, P. J. G„ Slotlaan C 226. 460 Noodslachtplaats, beheerder: C, de Waard, Wagenmakersweg 21, Groet. 470 UlsenJager, Mevr, van, Duin weg 12. 489 Waard, P. de, slager, Wagenma kersweg A 157 B, Groet, 487 Witte, J. de, Gemeenteontvanger, Laanweg C 157 b. 478 Zaadnoordijk, L., Slotlaan 14. In de open lucht overnacht Een hengelaar, die gistermorgen om vier uur zijn visplekje aan het Noordhollands Kanaal bij de gasfabriek ging opzoeken, trof daar een man aan die roerloos in het gras lag. Toen er om zeven uur nog geen beweging in de man was gekomen, vertrouwde de hengelaar het niet langer en waarschuwde de politie. Uit het onderzoek bleek, dat men te doen had met een logementklant, die 's nachts liftend van de kermis van Val- kenswaard was gekomen. Daar de loge menten hier ter stede al gesloten waren, had hij zich maar in het gras te ruste gelegd. Mannen lieten haar aheen kind uit water halen De dertienjarige Corrie Bruin, Pol derstraat 22, heeft door haar doortas tend optreden het leven gered van de 8-jarige Ida Hollenberg, Bierkade 19, die ter hoogte van de scheepswerf Ni- colaas Witsen en Vis spelenderwijs in het kanaal viel. Corrie was in de on middellijke nabijheid aan het vissen en schreeuwde luidkeels om hulp toen zij de plons hoorde. Even verderop stonden twee mannen, die op het ge- loep van Corrie echter niet reageer den. Zij liet zich daarop op haar knieën vallen en tastte met haar hand in het water. Vrijwel onmiddellijk voelde zij de kleine drenkelinge en ze slaagde er in het meisje geheel alleen op het droge te trekken, 's Avonds kwam Ida met haar vader naar do Polderstraat en kreeg Corrie een grote bos bloemen, waaraan een kaartje hing met het opschrift „Hartelijk dank voor mijn redding, Ida". Het was wel verdiend. De oude boerderij „Oostwijk." aan het Zeglis, die reeds jaren eigendom der gemeente Alkmaar was, is thans geheel gesloopt. Op het vrijgekomen terrein zal door de firma S. Zeegers uit St. Pancras een openbare lagere school worden gebouwd, waarmede de activiteit in de scholenbouw nog gro ter zal worden. Ook de bouw van de R.K. Mulo-school aan de Ferdinand Bolstraat, die van de Gem. Handels school en de Rij kslandbouw winter- school aan de Bergerweg benevens de grote uitbreiding van de Zusterschool aan de Laat vorderen gestadig. Middenstandsexamens Bij de gisteren voortgezette mid denstandsexamens verwierven het di ploma: J. C. Groothuizen, Alkmaar, S. Gutter, Alkmaar, H. G. Hartog, Eg mond aan Zee, N. J. Henneman, Ber gen, Catharina M. Henstra, Alkmaar, Hendrika Hoek, De Rijp, R. van der Hoff, Graft, J. B. A. ten Hoope, Hei loo, K. Horjus, Alkmaar, Janke E. Huitema, Alkmaar, Ph. J. F. van den Idsert, Alkmaar, S. J. Jonker, Alk maar, N. J. Kaag, Schoorl, N W. Kaan dorp, Akersloot. J. P. Kalksma, Alk maar, J. C. J. Kaptein, Akersloot, Mevr. N. H. KempsSipkens, Eg mond aan Zee, G. C. T. Koch, de Rijp. Anna G. Konijn, Heiloo, M N, J. Koo- men. Alkmaar, C. Koot, Schermerhorn, Maartje Kooy, Heerhugowaard, A. A. Kooyman, Alkmaar, Gaertruida C. Kraakman, Castricum, W. H. A. Kroe- ders, Alkmaar, P. J. Kuilboer, Heer hugowaard, W. Kuin, Castricum, J. R. Langedijk, Alkmaar, S. P. van Lan gen, Heerhugowaard, W Latenstein, Warmenhuizen, P. Leering, Bergen, P. G. Luyt, Schermerhorn. Een groot, rechthoekig Romeins bad De steenblokken rondom het bassin De bodem van het bad is Van de zanguitvoering, die Vrijdag avond door het Amerikaanse Bethel College Choir in de Doopsgezinde kerk aan de Koningsweg wordt gegeven, zul len door de VPRO enige opnamen wor den gemaakt, Zondagmiddag worden deze opnamen uitgezonden in het pro gramma van de VPRO van 5.20 tot 5.30- 121. „Dynamietbommen of niet!" schreeuwde commissaris Van Wanten. „Vooruit kerels, dring de kelders bin den en sleep het geboefte er levend of i dood uit!" Commissaris Kwabberteen werd heel bleek, toen hij dit hoorde -n ook meneer Kleuntjes verschool van kleur. „Dit kan nu wel heel dap per lijken", fluisterde hij commissaris Kwabberteen in het oor', „maar ik noem dit onverantwoordelijk. Die men sen hebben ook vrouwen en kinderen. Ze lopen hun ondergang tegemoet". De manschapen hadden intussen het com mando van commissaris Van Wanten opgevolgd en zij waren stuk voor stuk in de kelderruimte verdwertfen. „Kom heren", zei commissaris Van Wanten tegen de heren Kleuntjes en Kwabber teen, „zullen wij ook eens een kijkje binnen gaan nemen? Wij moeten toch het voorbeeld geven!" Commissaris Kwabberteen en meneer Kleuntjes voelden daar niet meer voor. „Gaat U uw gang maar, meneer Van Wanten", zei roeneer Kleuntjes. „Wij kennen die onderaardse gewelven als onze eigen broekzak en wij blijven liever in de frisse lucht. Bovendien is het goed als enige mensen achterblijven om de boe ven op te vangen als zij mochten door breken. En de kans daarop is werke lijk niet denkbeeldigCommissa ris Van Wanten fronste zijn wenkbrau wen. „Goed", zei hij, „dan ga ik alleen Ik laat mijn mannen niet in de steek". 7n het centrum van het Engelse kuuroord Bath (Somerset) op een plein, dm I niet toevallig Orange Grove is genoemd, staat een klein, houten bordje. Het is omzoomd door tientallen Nederlandse tulpen en als men tè veel oog roo»| de felle bloemenkeuren heeft, dan ziet men het beslist over 't hoofd. Dit zo.»| jammer zijn, in het bijzonder voor de Nederlandse tourist, die dit liejltjijl gelegen stadje met zijn beroemde heetwaterbronnen bezoekt. Want op het I bruin-geverfde bordje kan hij in eigen taal een zinsnede lezen, die dankbar» herinneringen bij hem wakker roept. „Nederland zal herrijzen" heeft feu! vaardige hand op het onopvallende gedenkteken geschilderd. Het bordje i, een geschenk van Alkmaar aan Bath, van een Hollandse kaasstad aan e»,,. Engels kuuroord. oudheid meer en meer ging bestud»! ren, zijn deze baden door vakkundij handen blootgelegd. Thans in de verze? kelijkte twintigste eeuw, vormen ze hei. aantrekkingspunt van duizenden vreeml delingen, die een reis naar Pompei Rome te duur of te ver vinden". Of Bath tijdens het bewind var». Noormannen en Saksen óók als kuur. oord is gebruikt, is niet bekend. Mei)! neemt aan dat deze ruwe, ongeculti. veerde volkeren niet veel aandacht aai de heetwaterbronnen' hebben geschoc.fe ken. Pas na de Middeleeuwen schijnt dtf geneeskrachtige werking van het ws. ter te zijn herontdekt! Koningen en keizers kwamen naar de oude Romein, se nederzetting toe om te kuren en I» latere eeuwen zetten de rijken vaj L het land er hun landhuizen neer. Dij, stad groeide uit tot een mondain»! plaats van kurende freules, baronnen I en kooplieden. Oo het ogenblik is Bath hèt populal-l re kuuroord van Engeland. In heil sprankelende, medicinale water trach.l ten aan rheuma en zenuwstoornissen I lijdende mensen genezing te vinden, maar ook verlamden ~en hartpatiënten zoeken- er hun heil. In het centrum van het stadje staat een groot, modern ingericht badhui» waar honderden mensen tegelijk be. handeld worden. Alle kuren staan on der streng medisch toezicht. De dou che-massage wordt veelvuldig toege-, past en water-, stoom- en modderba-L den ziin bij tientallen in het badhuis! te vinden. Op orgels in Grote Kerk De beide z.g. „kaasconcerten" in d» I Grote Kerk zullen ditmaal worden ge-1 geven door Piet Post, organist van del Grote Kerk te Leeuwarden. Piet Post| is een van de jongere Nederlandse or ganisten en treedt ook op de voor-, grond als dirigent en componist. In het L Friese muziekleven bekleedt hij ernl centrale plaats, o.a. als» dirigent van de! ,,Toonkunst"-koren te Leeuwarden enl Heereriveen, Waarmee hij jaarlijks uit voeringen geeft van Bachs Mattheufi Passion. Voorheen was hij organist vail de Grote Kerk te Breda. Piet Postl maakte composities voor koor en orgell die ook in het buitenland worden, uit-l gevoerd. Op het programma van a.s.l Vrijdag komen o.a. enkele compositie»! voor, die op het bekende oude orgell in het koor van de kerk zullen wor-f den uitgevoerd. De tijden voor deze concerten zijn.l zoals gewoonlijk van 11.15—11.45 uurl en van 12.15 tot 12.45 uur. Een bezoekl aan deze concerten kunnen wij ook f nu weer van harte aanbevelen. Immers, men kan het initiatief voor deze uit- L voeringen in onze stad niet genoeg! waarderen. Laat men dit dan ook doorl het bijwonen er van metterdaad tonen." De goudvissen in de vijver voor Westerlicht zitten zwaar te tobben met een huisvestingsprobleem, dot langzamerhand zulke vormen heeft aangenomen, dat niet alleen hun be wegingsvrijheid, maar zelfs hun leven op het spel staat. Het aantal siervis sen in de vijver is vrij groot, maar nog groter in aantal zijn de Water vlooien. Het moeten er millioenen Zijn, die de oppervlakte van de vijver be dekken en die de hoofdbewoners de zo onmisbare zuurstof ontnemen. De plantsoendienst heeft gisteren een klei ne honderd goudvissen verhuisd naar de vijvers rond de hertenkamp en daarbij minstens eenzelfde aantal le venloos aangetroffen. Nog een paar van die volksverhuizingen en dan zal het grootste leed wel geleden zijn. Geslaagd Voor het Basis-examen van de Neder landse Vereniging van Leraren in de En gelse taal „Britannia" te 's Gravenhage slaagden mej. A. M. Jimmink en de heren J. C. Dubbeldam, P. P. C. Gisolf, P. J. Kaandorp, J. J. Rood en Th. P. van Roode, allen te Alkmaar, alsmede mej. C. Cnos- sen te Bergen (N.H.) en de heer P. Kop- pes te Ursem. In Bath kan men nog meer Neder landse blijken van dankbaarheid vin den. In het gemeentehuis b.v. staat een grote, koperen gong die met een in het Nederlands gegraveerde opdracht aan burgemeester en wethouders is aangeboden. En in de ruime pompka- mer, waar de huurders 's morgens bij eenkomen om een paar glazen warm(l) mineraalwater te drinkpn, kan men een typisch Alkmaars tafereeltje zien hangen, dat een Nederlandse jongen uit 1280 stukjes fineerhout heeft sa mengesteld. Maar de banden, welke Alkmaar cn Bath samenbinden en die nog jaar lijks verstevigd en bekrachtigd wor den, zijn niet de enige Nederlandse elementen, welke men tijdens een wandeling door dit Engelse Spa kan opsporen. In 1734 heeft hier een prins van Oranje zijn gezondheid terugge kregen door dagelijks in het medicinale water te baden. Uit dankbaarheid schonk deze Nederlandse prins de stad een obelisk, die nog heden in het plantsoentje van Orange Greve staat. TWEE MILLIOEN LITER DATH bad) wordt wel eens de best benaamde stad in Engeland genoemd. Haar naam belichaamt in een enkele lettergreep, waardoor ze is ontstaan en waaraan ze haar wel vaart te danken heeft. Want in het heerlijk beschutte dal, waarin het stadje is gelegen, wellen drie warm waterbronnen uit de bodem op, die elke dag meer dan twee millioen liter geneeskrachtig water te voorschijn toveren. De temperatuur van dit groen gele, sprankelende water is om en na bij de 49 graden Celsius en wordt niet beïnvloed door klimatologische facto ren. Reeds sinds jaar en dag heeft men deze naturliike rijkdom der aarde we ten te benutten. In de eerste eeuw van onze jaartelling hebben de Romeinen hier al een ingenieus systeem van ba den gebouwd, waarin landbestuur ders en centurio's genezing kwamen zoeken. Pas in de romantische negen tiende eeuw, toen het mensdom de (13 bij 27 meter) in Bath (Engeland), behoren tot het oorspronkelijke bad. met een loodsoort bedekt. Nachtverblijf moet worden aangegeven De Commissaris van Politie te Alkmaar maakt bekend, dat hem is gebleken, dat door inwoners van deze gemeente aan vreemdelingen nachtverblijf werd ver schaft, zonder dat hij met het verblijf van de vreemdelingen in kennis werd gesteld. In verband hiermede vestigt hij met nadruk de aandacht op artikel 27 van het „Vreemdelingenreglement 1918", waarbij is bepaald, dat een ieder, die aan een vreemdeling, van welke nationaliteit dan ook, nachtverblijf verleent, verplicht is daarvan binnen 24 uur, hetzij monde ling, hetzij schriftelijk, aan Jiet Bureau van Politie kennis te geven. Overtreding van dit voorschrift, op de naleving waarvan zal worden toegezien, wordt gestraft met ten hoogste één maand hechtenis of een max. geldboete van f 500,—. Tippelaars worden met muziek afgehaald Terwijl in Helsinki de grote jacht naar records in volle gang is loopt in de omgeving van Nijmegen een leger van 10.000 wandelaars iedere dag zijn 55 kilometer. Onder hen bevinden zich, zoals bekend, achttien Alkmaarders, le den van de wandelsportverenigingen HVZ, De Jeep en de Kaaskoppen. Nog twee dagen staan hun te wachten, maar Vrijdagavond zal dan toch het pleit zijn beslecht en zullen zij zich opmaken om de terugreis naar Alkmaar te aanvaar den. Zonder records, zonder gouden plakken, maar voldaan over de door hen geleverde prestatie. Om vijf uur Za terdagmiddag zullen de Alkmaarse tip pelaars met de trein arriveren, waar zij met bloemen en muziek worden ver welkomd. Vandaar gaat het met „Ex celsior" voorop naar café Tom. Examen hoofdakte Voor het examen hoofdakte A zijn ge slaagd de heren G. Fr. van Dorp, Alkmaar en H. A. M. Egbers, Egmond aan den Hoef. bekend stadgenote vierde tachtigste verjaardag Mevrouw Otter-Van der Haagen, weduwe van de heer Otter, wiens fa milie hier ter stede sinds mensenheu genis de Amstelbrouwerij vertegen woordigde, herdacht gister haar tach tigste verjaardag. Zij is thans 58 jaar In de bekende fabriek en bottelarij aan de Kooltuin waar geslachten lang be kende Alkmaarders tezamen kwamen. Niet alleen van dê zijde der Amstel brouwerij, maar ook van die van zeer vele stadgenoten werd deze gebeurte nis met bloemen en telegrammen her dacht. opbrengst voetbalwedstrijd bouwvakken—ambtenaren In een op het Randers-terrein vriend schappelijk gespeelde voetbalwedstrijd tussen „de Bouwvakken" en ,.de Amb tenaren", ten bate van de Alkmaarse Vereniging tot bestrijding der tuberculo se (de Lighallen) werd een bedrag van 36.47 .bijeen gebracht. rv£ MUTUAL SECURITY j, D met wederzijdse bys an stelt Ver. Staten en hegen in Wei economische omstandighec»en wereld te ^"^'"/"„eiegenheid te ge groepen van menin g (]at die meni uiteraard met het noe^ hun g landbouw en Een buitenkans jj, zagen en '«^JJoiwconsuIent te Dijkema, Rij 12 Juli wecr terug rika vertrok e Pr üncle Sam verbj, den in h®t.*aEransen en vier Nederla rijkers, drie F De el{ jan(jbouw zij ver schone de Amerika: van'de grond. ainr BOORDEVOL met (verse) ii N arukken heeft ir Dijkema ons ie -u vertellen over hetgeen hij Tin„Hka heeft gezien. Dat is niet we want het elftal heeft naar al waarschijnlijkheid méér gezien v. Amerika dan vele Amerikanen M koffers vol studiemateriaal en tallo vellen met aantekeningen zyn ze teJ"U eekeerd. De vier Nederlanders hebb. nu de taak hun indrukken vast te le een in een uitgebreid rapport. i Daari wachten natuurlijk de "odlf® ,^zin® voor belangstellende Nederlanders. Na de aankomst in Amerika 'S groep eerst een dag of tien m Was hm ton geweest als gast van het Ame. kanase departement van landbouw, d nauw samenwerkt met de MSA. M werd er vertrouwd gemaakt met verhoudingen in de Amerikaanse l-r bouw, terwijl specialisten over a mogelijke onderwerpen inlichting verstrekten. Reeds door deze them leerden de Nederlanders, dat de Air rikanen o.a. worstelen met problem» waaraan men in Neerland al niet ec meer denkt. De periode van het pleg van „roofbouw" op de natuurlij vruchtbaarheid is voorbij en th£ staat men voor een periode, die f bruikt moet worden om de landbc wers vertrouwd te maken met een 1 tensiever gebruik van de bodem. nu begint men zich op iets groter sch: bezig te houden methet gebri van kunstmest, met het gebruik v goedgekeurd zaaizaad. Denkt ech niet, dat de Amerikaanse landbou deskundigen daarvan tot voor kort n nooit hadden gehoord. Ze weten er les van. Het gaat er om de massa v de boeren zover te brengen, dat zij grote schaal kunstmest gaan gebruik, de conservatieve grondgebruikers né de vooruitstrevenden te brengen. Het Is wel niet nodig te zeggen, t deze toestand de Nederlanders I meest heeft gefrappeerd. Voor onze 1 grippen is het ondenkbaar, dat er een zo groot en vooruitstrevend la als Amerika tot voor enkele jaren i zo weinig kunstmest werd gebruikt, die Nederlanders zijn gelijktijdig o onder de indruk gekomen van de n gelijkheden welke er zijn, als men in slaagt door algemeen gebruik v kunstmest en goedgekeurd zaaiza enz. de bedrijfsvoering nog beter a de behoefte aan te passen. Die moj ljjkhedén zijn enorm, onvoorstelbaar Door vijf stat Tr Dijkema is gedurende de drie ma» 1 den In een vijftal staten geweest. 1 langst in North Carolina, waar het tal een cursus van zes weken aan landbouwhogeschool volgde. Profes ren verzorgden hier series voordra ten, terwijl talrijke trips werden maakt door deze staat van de tab De bedrijven zijn hier veelal klein worden merendeels gepacht door neg families. De machine wint maar 1 langzaam terrein; de muilezel speelt een grote rol. Het feit, dat de route van het ge: schap nogal Zuidelijk was, maakt vergelijking met Nederlandse toesi den uiteraard onmogelijk. In Nc Carolina worden naast de tabak mais, katoen, aardnoten en sojabo verbouwd producten, welke we Nederland als gewas niet kennen. Nc Carolina is echter ook de staat, v, men het meeste van de bemesting weet, zodat er in dit opzicht toch veel was te leren. Daarna werd o.a. de staat Illinois zocht. Men verbleef hier in de uni' siteitsstad Urbana, waarvijft duizend studenten alle mogelijke tenschappen studeren. Illinois is in genstelling tot North Carolina vlak D* droom van («d*r« vitrd

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2