Zaanse Willy Lust sprong naar de vijfde plaats FANNY OOK KANSLOOS OP HORDEN F i J f Eerste Nederlandse op het scoringbord Drie meisjes binnen de elf seconden p -muM SSiliIJA.y De enige Braziliaanse gouden medaille „achttien karaats" Young wierp de speer naar goud Zelfs enkele ogenblikken officieus Olympisch recordhoudster IAJLJL WÊÊÊÊÈË mêêmêM Fanny's starten op 200 m. niet zeker Da Silva danste van vreugde Hink-siap-sprong- records scherper gesteld Yvette Williams van Fanny's klasse Gré stond haar bij School- en vlinderslag worden gescheiden Shirley Strickland no. 3 in Londen, no. 1 in Helsinki Willy Lusi overleefde haar serie niet Karakter DONDERDAG 24 JULI 1953 1 Mi JPllIf i 0 r m% 1211 «w.s i JI HELSINKI. 23 Juli. - *arJ?f!?°P u" de halve finale 80 meier horden v°e}™ Fanny Blankers-Koen ach wat dm- zeliz waardoor wel duidelijk ren, dat onze landgenote nog m U«rd^mhewThaar sportloopbaan 8o\n^°rP horden,'"af horde Bier, d© oil me «ri<»ri> hptccpn aanraakte of «meer wierp, nelgeen ditmaal wel is geschied en waardoor tevens haar tweede plaats in de halve eiNdaStrco"SuUmefdr J. N. Hingst is besloten dat Fannv Blankers—Koeni in leder geval de finale 80 meter horden lal lopen in de hoop, dat zu een goede nachtrust heeft. Van het resultaat van de finale van het hordennummer zal afhangen of onze landgenote op de 200 meter hardlopen zal starten. Men vreest dat door haar ziekte zii niet fit genoeg *al zijn om dit zware nummer met suc- ef, tot een goed einde te brengen. FERREIRA DA SILVA fantastisch (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 23 Juli Op 21 Juli '50 legde de Bus Scherbakov te Moskou met een hink, een stap en een sprong een afstand van 15.70 meter af, waar mede h(j een Europees record vestig de. Toen de Kussen besloten naar Helsinki te gaan, wist Scherbakov, dat uit Brazilië een athleet zou ko men, die in 1951 het wereldrecord hink-stap-sprong op 16.01 m. had ge bracht. Deze Braziliaan, A. Ferrelra da Silva schijnt te spotten met re cords. Hij logde vandaag beslag op de titel Olympisch kampioen met 16.22 m.. waarmede èn het Olympisch re cord ran de Japanner Tajima (16.00 (Speciale dienst) HELSINKI, 23 Juli. De Amerikaan Toung maakte vandaag bij het speer- Werpen geschiedenis en niet alleen om dat hij met een worp van 73.78 meter de beste prestatie leverde en een Olym pisch record brak maar omdat hij de eerste Amerikaan in de geschiedenis was, die het nummer Speerwerpen op zijn naam bracht. Sinds 1908 was het steeds een Europeaan geweest. Drie Zweden, vier Finnen en een Duitser hadden tot en met Londen 1948 de eer voor zich op geëist. Young heeft deze keten van Europese successen met een machtige worp doorbroken. Zes athleten priemden de scherpe speer meer dan zeventig meter door het luchtruim. De enige, die het twintig jaar oude Olympische record van Mati Jaervinen, gevestigd op de Olym pische Spelen te Los Angelos, kon ver beteren was de nieuwe Olmpische kam pioen. De Amerikanen hebben meteen maar een einde gemaakt aan de supre- amtie van de Oude Wereld. Ook de tweede plaats was voor een man uit de States, Bill Miller, door de Ame rikanen zelf als de beste speerwerper sinds jaren uitgeroepen, die met zijn 72.46 meter het oude record van Jaer vinen wel zeer dicht benaderde. Eerst op het laagste plateau bij de ceremonie protocolaire nam een Fin plaats. Het was Hytaiaeinen, die met slechts ze ventien centimeter verschil de Rus Zi- bulenko voor het brons uitschakelde. De uitslag luidt: De totaal uitslag is: 1 Young, VS, 73.78 meter (nieuw Olympisch re cord), 2 Miller, VS) 72.46 meter, 3 Hytiaeinen, Finland, 7189 meter, 4 Zibulenko, Rusland, 71,72 meter, 5 Dangubic, Zuidslavië, 70.55 meter, 6 Kuznevcov, Rusland, 70.37 meter. Shirley Strickland komt naar Amsterdam m.) en zijn eigen wereldrecord Sm zeep gingen, Ferrelra da Silva zal de enige Braziliaan zijn, die lu het ath- letiekprogramma een gouden medaille voor zjjn land weet te behalen, doch de kwaliteit van zjjn prestatie is in teder geval achttien karaats, gIJ zijn tweede sprong in de finale bereikte de lange koffiebruine Da Silva 16,12 meter tn bij zijn vijfde sprong keerde hij na 16.22 meter weer „definitief op de aarde" terug. Het was een fantastische prestatie; die door de duizenden toeschouwers met gul applaus wrd gehonoreerd. Nie mand was echter blijder dan d« Bra ziliaan zelf, die van pure vreugde ver scheidene malen in de lucht sprong. Ook Scherbakov, al moest hij zich dan tevreden stellen met het zilver (trouwens de gouden medailles zijn ook maar verguld zilver) kon een te vreden glimlach tonen. Zijn 15.98 me ter bracht hem 28 cm verder dan in 1950 te Moskou en maar liefst 46 cm dan de .bronzen" Devonish uit Vene zuela., De gedetailleerde einduitslag volgt hier: 1 en Olympisch kampioen en wereldrecordhouder: A. Ferreira da Silva (Brazilië) 16.22 meter, 2 Scher bakov, Rusland, 15.98 meter (nieuw Europees record), 3. Devonisli (Vene zuela, 15.22 meter. 4 Ashbaugh, VS, 15.39 meter, 5 Nilssen, Noorwegen, 15.13 meter, 6 Limurov, Japan, 14.99 meter. Estafetteploeg van de V.S. is gewijzigd HELSINKI, 23 JULI. In de sa menstelling van de Amerikaanse esta fetteploeg voor de 4 x 100 meter heren, die favoriet was voor de titel, is een wijziging gekomen. Art Bragg, die wegens een spierblessure in de series van de 100 meter de strijd staakte, zal niet in de estafette aan de start ko men. Waarschijnlijk zal de ploeg nu door de volgende lopers worden ge vormd: Harrison Dillard, Andy Stan- field, Dean Smith en Lindy Remigino. HELSINKI, 23 Juli. D© Zaanstreek kan trots zijn op haar dochter! Willy Lust behoort tot de v«f beste vèrspringsters ter wereld. Zelfs is zij hedenmiddag nog enige minuten officieus Olympisch recordhoudster geweest met een sprong van 5.80 m. Het was maar kort, maar de prestatie was van voldoende importan tie om Willy in het zoeklicht van de internationale sportpers te trekken. Willy Lust heeft zich niet gebogen onder de overweldigende indruk, welke het Olym pisch sportfestival op iedere debutante moet maken. Zij liet zich niet intimide ren door de roem, welke haar sterke tegenstandsters begeleidde. Met een sprong van 5,80 m bewees zij haar wereldklasse en schoof zij haar guitige snuitje tussen de gekrulde hoofden van 's werelds beste vèrspringsters. Willy eindigde ten slotte op de vijfde plaats. Er was geen medaille voor haar, zelfs het brons werd haar ontnomen, maar de 5,81 m in de finale betekent twaalf centimeter meer dan het record van het meisje Gyarmati in 1948 en een aanzienlijke verscher ping van haar persoonlijke record. Daarom. Bravo Willy! LIET vèrsprlngen dames heeft zich niet onderscheiden van de andere takken van athletiek. Ook hier werden ln en kele minuten records gevestigd, gebro- kken, opnieuw gevestigd en wederom gebroken. Ook hier bleek dat de grens van het menselijk kunnen op athletiek- gebied nog niet is bereikt. Hoever deze grens nog verwijderd ligt? Wij zouden het niet durven zeggen. Drie-en-dertig deelneemsters meldden zich in de ochtenduren voor de kwali ficatie op het nummer vèrspringen Drie-en-dertig meisjes, waarvan slechts negen de grens van 5.30 meter niet haalden. Willy Lust behoorde daar na tuurlijk niet bij. Shirley Cawley van Groot Brlttannië was de eerste, die het Olympisch record van de Hongaarse Ol- ga Guarmati (5.69 m) met vier centi meter verbeterde. De op haar volgende athlete Alexandra Chudina (Rusland) verbeterde Cawley's record weer en bracht de stand op 5.77 m. Toen trippelde Wllly Lust naar de start. Met enige driftige passen, welke de sprinster verrieden, snelde Willy naar de balk. Een machtige sprong volgde. Een onderdeel van een seconde zweefde het Zaanse meisje door da HELSINKI, 23 Juli 1952 Toen bekend werd, dat Willy Lust zich voor de finale verspringen had ge plaatst, sloop haar streekgenote Gré de Jongh van de tribune en nam plaats op de bank, waar de springsters zaten. Collegiaal hielp ze Willy Lust na het volbrengen van de sprongen met het aan trekken van het trainingspak, sloeg haar een deken om en zorgde, dat het zand uit Willy's schoenen werd verwijderd. WILLY LUST bravo lucht om 5.80 m verder haar spikes in het zand te priemen. Een nieuw Olym pisch record? De jury dacht er anders over. Volgens de mening van deze he ren had de Nederlandse de afzetbalk met enige millimeters overschreden. De sprong werd ongeldig verklaard, doah deze beslissing had volgens Ir. Faulen, een der officials niet genomen mogen worden, daar Willy correct sprong. Van belang was dit overigens niet, want na Willy sprong het Nieuw- Zeelandse meisje Yvette Williams maai liefst 6.16 m. De nieuwe Olympische kampioene was hiermede geboren. De 5.63 m van Willy Lust's tweede sprong was ruim voldoende om in de finale te mogen uitkomen. Het grota aantal deelneemsters maakte de eind strijd tot een langdurige geschiedenis. Ons Zaanse meisje hield zich evenwel uitstekend. Zij maakte drie sprongen van resp. 5.68 m., 5.65 m en 5.79 m., het geen een persoonlijk record is. Hier door plaatste zij zich onder de zes beste springsters van de wereld en mocht voor het definitieve klassement nog eens drie sprongen maken. De eerste en derde sprong werden afgekeurd, doch met haar tweede sprong verbeter de zij haar persoonlijk record opnieuw en bracht het op 5.81 m. Zij eindigde gelijk met de Russin Tjurkina, doch haar andere sprongen waren beter ge weest en zodoende nam Willy Lust de vijfde plaats op de ranglijst in, een prestatie, welke haar grote voldoening schonk en ons de vreugde, dat er ein delijk eens een Nederlandse naam op het verlichte uitslagenbord verscheen. MERKWAARDIG was het, dat de eer ste twee sprongen van Yvette Wil liams in de finale moesten worden af gekeurd, doch toen had ze haar vorm teruggevonden en sprong 5.90 m., 6.24 m., 6.11 m. en 5.29 m. Met haar vierde sprong verbeterde zij haar Olympisch record van de kwalificatie opnieuw en bleef nog slechts een centimeter bene den het wereldrecord van Fanny Blan kers uit 1943 (6.25 m). een record, dat zij enige maanden geleden op 6.29 m bracht, doch dat nog niet is erkend. De prachtige opsprong en het zich fraai vooruit werpen vormden de bases waarop Yvette haar trotse Olympische kampioenschap bouwde. Het verspringen voor dames had tot resultaat: 1 en Olympisch kam pioene Yvette Williams, Nw. Zeeland, 6.24 (Nw. OI. record), 2 Aleksandra Chudina, Rusland) 6.14 meter, 3 Shir ley Cawley, Gr. Br.) 5.92 meter >4 Irmgard Schmelzer, Dtl„ 5.90 meter, 5 Willy Lust, Ned. 5.81 (nieuw per soonlijk record), 6 Nina Tjurkina, Rusland 5.81 meter. Gelukkig besluit van FIN A (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 23 Juli. Het F.I.N.A.- bestuur heeft eindelijk de koe bij de horens gepakt. Nadat men sinds enige jaren het gevoel heeft gehad dat de butterfly (vlinderslag) toch eigenlijk maar niets te maken heeft met de klassieke schoolslag, is vandaag het besluit genomen dat deze twee zwemslagen voortaan op wedstrijden afzonderlijk zullen worden gezwom men. Het is prettig dat dit besluit is genomen. De snellere vlinderslag was bezig de mooie schoolslag langzamer hand te verdringen. Nu het mogelijk is op wedstrijden heide slagen te zwemmen, is dit gevaar opgeheven. De enige moeilijkheid, waar men thans nog mee zit is de samenstelling van de wereldrecordlij st. Het F.I N-A.-congres kon er, hoewel alle veertig vertegenwoordigers hier over het woord voerden, niet uitko men. Ten einde raad heeft men een commissie benoemd, die dit probleem onder de loupe zal nemen. 10,8 sec. (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 23 Juli. Shirley Strickland, de hordenloopster uit Australië, heeft een uitnodiging aan vaard om 10 Augustus, in het Olym pisch Stadion te Amsterdam, te star ten. Op die dag worden, zoals bekend, revanche wedstrijden van de Spelen gehouden. Men stelt ook nog pogingen in het werk Marjorie Jackson, de Olympische kampioene 100 meter, naar Amsterdam te laten komen. (Van een speciale verslaggever) HELSINKI, 23 Juli 1952 „Das Lied ist aus". Er moet een wonder gebeuren (waarop ik, onverbeterlijk optimist als ik ben, niettegenstaande „karbonkels" toch nog blijf hopen) wil Fanny Blankers-Koen een medaille veroveren. Alge meen was èr opluchting, toen Jan Blankers en chef d'équipe Moerman van morgen konden meedelen, dat dokter Hingst aan Fanny tien spuiten penicilline had toegediend en het mogelijk achtte, dat zij aan de 80 m horden zou deel nemen. Ze heeft dus geluk gehad. Vrouwe Fortuna keerde Fanny haar stra lendste glimlach toe. Het mag toch immers pure veine genoemd worden, dat onze athlete niet in de eerste maar in de tweede halve finale werd ingedeeld. Ware dit anders geweest, had Fanny tegen Shirley Strickland (kersvers wereld recordhoudster met 10.8 sec.), Maria Sander en Jean Desforges moeten uit komen, dan zou zij zeer waarschijnlijk de finale niet hebben bereikt. was om de derde plaats te ontlopen. Wellicht heeft ook het verspringen, waaraan zij de ochtend had besteed, zijn stempel op haar verrichting ge drukt. In de tweede halve finale startte Fanny Blankers-Koen in de vijfde baan. Haar start was perfect, maar de tweede horde stootte zij aan. en tot overmaat van ramp wierp zij de vijfde horde, die zij als eerste bereikte, om. waardoor zij haar balans verloor. Wel herstelde zij zich, maar de Russische Maria Golubichnaja won met gering verschil. Als men ten slotte de resultaten van de series beziet, moet er toch iets mis zijn met de indelingen. Immers, Yvette Monginou (Frankrijk) trof een sterk bezette serie en werd als derde aan komende uitgeschakeld, al was haar tijd van 11.3 sec. sneller dan de zich wel plaatsende Milena Greppi (Italië) met 11,7 sec. Edna Maskell (Zuid- Afrika) met 11,6 sec., Paméla Sea borne (Gr. Br.) met 11,5 sec. en Clau- die Flament (Frankrijk) met 11,5 sec. Trouwens, in de eerste halve finale werden de loopsters Gokiele en Mas kell uitgeschakeld, terwijl zij betere tijden hadden dan de nr. 3 van de andere halve finale. De belangrijkste uitslagen van de O.HIRLEY STRICKLAND is Fanny's nieuwste schrikbeeld. Het Austra lische meisje, dat vier jaar geleden in de schaduw van haar Nederlandse rivale Fanny Blankers en de Britse balletteuze Maureen Gardner schuil ging, is in het volle daglicht getreden Een rukwind dreef haar in de series naar Fanny's wereldrecordtijd van 11 sec. Haar talent en uitstekende vorm brachten haar in de halve-finale naar een fraaie recordverbetering. Met 10.8 sec. bleef zij bazin over de Duitse Maria Sander (10,9 sec.!) en de Engel- Se Jean Desforges (eveneens 10.9 sec.!). Fanny hau met een slag haar Wereld-, Europees- en Olympisch record yer- loren. Zelf won Fanny, die het spijtig had gevonden, dat zij in de halve finale van de 100 m verstek had moe ten laten gaan, haar serie gemakke lijk, maar niet, zoals wij van haar ge wend zijn. Het lopen was wat kramp achtig. In de derde serie startte Willy Lust met als sterkste tegenstandsters de Russische Elena Gokieli en de Britse Paméla Seaborne. Willy eindig de in de voor haar goede tijd van 11,6 sec., hetgeen evenwel niet snel genoeg hedenmiddag gelopen 80 m. horden- series waren: Eerste serie: 1. Strickland (Austr.) 11 sec. (nieuw Olympisch record en wereldrecord van Fanny Blankers Koen geëvenaard); 2. Greppi (Italië) 11.7 s,ec.; 3. Miyashita (Japan) 11.8 sec.; 4. Colyette Elloy (Frankrijk) 11.9 sec.; 5. Askersrud (Noorwegen 12 sec. Tweede serie; 1. Fanny Blanker sK oen 11.2 sec.; 2. Edna Maskell (Zd.-Agr.) 11.6 sec.; 3. Klara Soos (Hongarije) 11.9 sec.; 4. Hilde Antes (Saar) 12 sec.; 5. Nilima Ghose (India) 12.9 sec. Derde serie: 1. Elena Gokieli (Rsl.) 11.5 sec.; 2. Pamela Seaborne (G.B.) 11.5 sec.; 3. Willy Lust 11.6 sec.; 4. Seija T. Pientinen (Finl.) 11.8 sec.; 5. Pui Wah Tang (Singapore) 12.8 sec. Zesde serie: 1. Maria Golubichnaja (Rusland) 11,1 sec.; 2. Wanda Dos Santos (Brazilië) 11.3 sec.; 3. Yvette Monginou (Frankr.) 11.3 sec. De eerste demi-finale eindigde als volgt: 1. Shirley Strickland 10.8 sec. (nieuw wereld- en Olympisch record): 2. Maria Sander (Duitsland) 10.9 sec. nieuw Europees record; 3. Jean Des forges (Gr. Br.) 10.9 sec. eveneens nieuw Eur. record; 4, Elena Gokieli, Rusland), 11.1 sec.; 5. Edna Maskell, Zuid-Afrika, 11.2 sec.; 6. Hilena Grep pi, Italië, 11.4 sec. Tweede halve eindstrijd: 1. Marya Golubichnaja (Rusland) 11.2 sec.; 2. Fanny Blanker sK oen (Ned.) 11.3 sec.; 3. Anneliese Seonbuchner, (Duitsl.) 11.4 sec.; 4. Pamela Seaborne (Gr. Br.) 11.4 sec.; 5. Wanda Dos San tos (Braz.) 11.4 sec.; 6. Claudie Fla ment (Fr.) 11.6 sec. Fanny Blankers tweede in de demi finale 80 m horden. We zien hier een moment uit de wedloop: voorop Maria Golubichnaja, onmiddellijk, gevolgd door Fanny Blankers-Koen. 8® <3 VOOR wie het nog niet weten mocht, willen wij nog eens zeggen, dat er in de sport natuurlijk wel wat méér zit dan alleen een kwestie van een sterk hart, longen als blaasbalgen en spieren als kabeltouwen. Sport heeft óók met psychologie te maken, zelfs met filosofie. Nu is het, zoals onza lezers bemerkt zullen hebben onze ge woonte en onze voorliefde! da laatste zaken veel belangrijker te vin den dan tienden van de seconden. Sportevenementen kunnen tot onpeil bare diepten van verveling worden indien men alleen let op de lichame lijke prestatie. Het is eigenlijk helemaal niet Inte ressant hoe een vrouw of een man ge komen zijn tot de klasse der uitzonder lijkheid. Wanneer wij eens zouden be schrijven hoe Holle-*Bolle-Gijs-erig tal van sportslieden zich in hun dagelijks leven gedragen, dan gaat er door dit materialisme Wel een stuk laurieren aureool van de hoofden dier lieden af. Er zijn uiteraard altijd mensen, die het mooi vinden te vernemen, dat in het Olympisch dorp per dag hele koeien, halve rijstvelden, rennen vol kippen en wat niet al worden verorberd. Wij worden daar gewoon beroerd van. Deze tegenstelling schoot ons te bin nen, toen wij bedachten, dat sommige takken van sport of liever sommige on derdelen der sport, als het ware ge maakt schijnen te zijn voor de sport beoefenaars VAN BEPAALDE LAN DEN. Daar hebben we Turken en Egyptenaren, die ontzaglijk goed wor stelen en gewichtheffen. Amerikanen en Australiërs die buitengewone pres taties leveren op de korte afstand. En gelsen, die voorbestemd schijnen voor de middenafstanden en Europeanen, die typische aanleg voor de lange af standen vertonen. Is het nu zo vreemd hieruit af te leiden, dat deze feiten een gevolg zijn van de karaktereigenschappen van een volk? Om actueel te blijven: de De- richten uit Helsinki zijn enthousiast waar het betreft de beschrijving van de dames-gymnastiek, zoals deze wordt uitgevoerd door vertegenwoordigsters van Rusland en Midden- of Zuid-Eu ropese landen. Naar Nederlandse be grippen doen onze dames het voor treffelijk, maar zij schijnen een klasse minder dan haar rivalen. Wij willen niet onbeleefd zijn, maar iedereen weet, dat de Nederlandse vrouw in het algemeen niet gracieus is. Evenmin als de Engelse en de Deense. Deze zwakke zusteren hebben uitmuntende eigenschappen, maar ele gant zijn ze niet. Daarvoor moeten we meer naar het Zuiden en Zuid-Oosten. Hoe komt het, hebben wij ons afge vraagd, dat bijvoorbeeld de Amerika nen sinds lang de onbetwiste meesters zijn op de korte afstand. Wel, de sprint is een directe actie, vereist geweldige techniek van starten, weinig tactiek en is een oogwenk voorbij. Indien we deze eisen toepassen op het Ame rikaanse karakter, dan ontdekken We boeiende overeenkomsten. Het Ameri kaanse, evenals het Australische volk is jong, vlug, direct in zijn oordeel en heeft de neiging de bedachtzaamheid der Europeanen voorbij te willen snel- nen. Op de technische nummers schit teren Amerikanen en Russen. Volke ren, die in het dagelijks leven aan een enorme progressieve techniek gewend zijn. De midden- en langeafstanders vin den we in Europa. In ons werelddeel leven de mensen van het uithoudings vermogen, van de voorzichtigheid en de tactiek. Indien de Europese volke ren niet tactisch waren geweest in de loop der geschiedenis, dan zou dit we relddeel allang een puinhoop zijn ge weest. Onze lezers moeten niet denken, dat deze opmerkingen worden gemaakt om het belang van de Olympische Spelen te verhogen. Wij hebben van den beginne af aan gezegd, dat de se conden en de meters ons niet zoveel doen. Het is vele malen gewichtiger de vertegenwoordigers der volkeren, in sportieve wedijver verenigd, gade te slaan, opdat wij door hun presta- tes heen zien naar die volkeren zelf en ons ervan beWust worden, waar de aanknopingspunten liggen die wij th de wereld van thans zo broodnodig hebben. DE, Nederlandse vertegenwoordigers hebben het er vandaag niet zo bijs ter goed afgebracht. Wij moeten onze verwachtingen ook niet te hoog span* nen. Fanny Blankers heeft zich in de finale 80 meter horden geplaatst, maar de tijden, door haar tegenstandsters gemaakt, zijn zo fantastisch een nieuw wereldrecord van Shirley Strickland (Australië) dat wij niet eens op een medaille in dit nummer durven rekenen. Wim Slijkhuis heeft nog altijd last van zijn linker-Achillespees. Zijn trai ner, Leo v. d. Kar, heeft een hard hoofd in het optreden van onze mid- denafstandloper. Slijkhuis is een sty list bij uitnemendheid. Is hij ook wer kelijk hard genoeg?

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5