De verbroederingsidee werd in Meilathi werkelijkheid Zweden in halve finale II0fkh]V-(i0K-IK 10:1 Ex-prem aSL'Svsu'S Sfars Onze zeilers in verdrukking gekomen MORGEN IN HELSINKI Andy Stanfield evenaart 200 m. record van Jesse Owens Mooier dan de mooiste zege Gigantisch gevecht der achten Tjukalov glom van trots Dillard van 100 m. naar de horden Maar even snel Moderne vijfkamp Twee Hongaren staan thans aan de kop De Star van Maas verouderd Alleen De Jong nog in de medailles Vertraagde medailles DE RADIOREPORTAGES M Homogene ploeg zonder schutters Pers kende Oostenrijkse voetballers niet iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBiiiiitiiiiifliiiiiiiii ïïlei Mill ENGELS ui UtlAmfii Wit naast zwart Turkse worstelaars niet meer op eenzame hoogte Churchill: W ESSJSSSWSïïï JKÏ STCSÏÏKK* det Weer tankers Abadan? Deens schip Kattegat veri ACHTTIEN DODE VLIEGTUIGBOTS Het verdwenen schip is te Nederlandse coaste Franse kust DONDERDAG 24 JULI 1952 (Speciale berichtgeving) MEILATHI, 23 Juïi Wie het geluk heeft gehad de dag der finales in de Olympische roeiwedstrUden te mogen meemaken, zal de races in zijn herinne ring bewaren als het beste, wat er tot nu toe op dit gebied is vertoond. Natuur lijk, de kenners van de roelsport hebben zich verlustigd in een bijna eindeloos aantal variaties van de bekende rocistjjleii, maar ook de „leken" moeten geïm poneerd z(jn geworden door de schoonheid van het beeld, dat een aanglijdende reeks roeiploegen biedt; door de gecontroleerde kracht van mensen, die in per fecte balans hun gieken door het water doen snijden; door de rhythmiek der slagen en de centimeter-nauwkeurige „uitpik" van de ricmbiaden, de losse reco ver en de inzet en doorhaal, dusdanig vloeiend, dat de boten geen ogenblik hok ken. Het is waar, de weersomstandigheden waren vandaag gunstiger. De hinder lijke zijwind was verdwenen, de baan was dus rustiger, maar met name de ftcht van de Amerikaanse marine, die de gouden medaille won, was werkelijk een superploeg. van de Amerikanen was van dat mo ment af duidelijk. Zij spoten weg, ge volgd door Engeland, Rusland, Duits land en Australië. W/IJ mogen gerust zeggen, dat wij in Nederland wel iets van roeien we ten. De studentenroeiverenigingen zijn het vooral, die ervoor zorgen, dat er leven in deze vrij exclusieve sport blijft. Exclusief niet zozeer, omdat roeien kostbaar is, maar vooral, omdat aan de lichamelijke eisen van race-roeiers de hoogste eisen móeten worden gesteld. Juist gedurende de laatste jaren zijn er in ons land ploegen op het water geko men, die het met groot succes tegen sterke buitenlandse crews konden op nemen. De wedstrijden van Njord's Oude Vier onder aanvoering van een der beste slagen, die in ons land ooit hebben geroeid, Dutry van Haaften; alsmede de races van de Oude Acht van Njord met dezelfde roeier op de slagplaats, zijn voor ons altijd hoogte punten geweest. Het Delftse Laga is na een periode van neergang sterk vooruitgegaan, evenals het Amster damse Nereus. Daarbij bleef Triton uit Utrecht wat achter. Maar vandaag hebben wij op de Olympische roeibaan geleerd, dat aan echte internationale kwaliteit nog heel wat hogere eigen kunnen worden ge steld. Geen wonder, dat Russen en Duitsers de Amerikaanse winnaars de hand kwamen schudden toen de Star Spangled Banner door het militaire muziekcorps was gespeeld. Het kon ons vandaag temidden van zoveel sportief schoons niet eens verbazen, dat' de Joegoslaven tranen in de ogen hadden bij het horen van hun volkslied en dat de fantastische Russische skiffeur, de 22-jarige Jurgu Tjukalov. letterlijk glom van trots. Uit het niets van achter politieke afgeslotenheid is hij in een paar dagen gekomen tot een glorie, die de roeiliefhebbers zal bijblijven. Toen het Russische volkslied voor deze man klonk, stond op de tribune een verslagene op; de Amerikaan Kel ly, die naar Helsinki was gekomen om Olympisch skiff-kampioen te worden. En hij had inderdaad de beste kansen. Hii eerde zijn overwinnaar en hij deed onbewust meer. Hij gaf deze Tjukalov een idee van denken en doen van de vrije mens! Wij zullen ons tot in lengte van dagen herinneren hoe de Engelsen, mannen uit het land van Oxford en Cambridge, uit het land van Henley, het roeiers- Mekka, zich moesten tevreden stellen met vierde plaatsen. Geen medaille voor hen in dit bewonderenswaardige milieu. Sidney Wood, de politieman uit Australië, moet een slag hebben gehad, toen de achter hem aarfvarende Rus hem binnen de 100 meter voorbijstoof met een gemak, dat de grootste klasse verraadde. Een man als Fox werd in deze strijd vierde! De vijf finalisten waren aan de finish-lijn leeg. Totaal leeg. ÏUIAAR die race van de achten is als "L altijd het hoofdnummer gewor- deq. Daar lagen ze: de Amerikaanse Navy-Acht, mannen van tegen de twee meter, de Engelse Leander-acht, die in magnifieke stijl Henley won, Austra liërs, Russen, met de geweldenaar Krjukov op slag en de harde Duitsers. Lezers, die nog nimmer een roeiwed- strijd hebben gezien, dienen zich te realiseren, dat zulk een race van de tribune af moeilijk te volgen is. 2000 Meter is een hele afstand en door een kijker worden de werkelijke onderlinge verschillen tussen de boten sterk ver tekend. 3500 Toeschouwers hielden de adem in, toen de starter de ploegen tot rust maande: Be quiet, please. Ruhig Bitte.. Daar lagen de rivalen, geconcentreerd, gespannen, klaar voor de winst uit de hardt halen na het uitlengen in de start.... De rode vlag ging omhoog, en toen het „Messieurs, êtes vous prêts .Partez! Aan die start was er geen wild ge spat van water, opgeslagen door onzui ver ingezette riembladen. Neen, scherp als een mes sneden de bladen de meters weg. Dat was ongelofelijk. Geen ruk, geen onverwachte beweging, alles een heid en souplesse. De ontzaglijke kracht QP 500 m. leidden Engelsen en Ame rikanen. Leander bleef aanvanke lijk hangen, toen de Navy een korte, pakkende spurt sloeg, maar zij waren tegen deze eenheid niet bestand. Zij moesten loslaten. De Russen probeer den een aanval. Zij kwamen tot op een halve lengte. Zo bleef het de gehele race door Enerverend, fantastisch, pijl snel. Op 1500 meter sloegen de Australiërs een spurtje. Zij passeerden de Duitsers en gleden op de Engelsen af. Russen en Amerikanen begonnen op hetzelfde punt hun eindspurt. Hard tegen hard. Geen centimeter kon een van beide ploegen meer winnen. De Navy brak de spanning aan de finish met een halve lengte voor de Russen. De Cambridge- studenten van Leander hebben toen het uiterste gedaan om een bronzen me daille te redden. Maar de Australiërs schenen vleugels te hebben gekregen. Daartegen legden de Engelsen het af. De gedetailleerde uitslagen van de finales waren: Double scull: 1. en Olympisch kamploei Argentinië 7 min. 32.2 sec; 2. Rus land 7 min. 38.3 sec; 3. Uruguay min. 43.7 sec.; 4. Frankrijk 7 min 46.8 sec.; 5. Tsjecho-Slowakije 7 min 53.8 sec. Skiff: 1. en Olympisch kampioen TJu kalov (Rusland) 8 min. 12,8 sec.; 2 Wood, Australië) 8 min. 14.5 sec.; 3 Kocerka (Polen) 8 min. 19,4 sec.; 4. Fox (Gr. Britt.) 8 min. 22,5 sec.; 5 Stephen (Zuid-Afrika) 8 min. 31,4 sec. Achten: 1 en Olympisch kampioen Ver Staten 6 min. 25,9 sec.; 2. Rusland 3 min. 31,2 sec.; 3. Australië 6 min. 331 sec.; 4. Engeland 6 min. 34,8 sec.; 5 Duitsland 6 min. 42,8 sec. Vier met stuurman: 1 en Olympisch kampioen: Tsjechoslowakije 7 min. 33,4 sec.; 2. Zwitserland 7 min. 36,5 sec.; 3. Ver. Staten 7 min. 37,0 sec.; 4. Grot Brittannië 7 min. 41,2 sec.; 5 Finland 7 min. 43,8 sec. Vier zonder stuurman; 1 en Olympisch kampioen Zuid Slavië 7 min. 16.0 sec.; 2. Frankrijk 7 min. 18,9 sec.; 3. Finland 7 min. 23,3 sec.; 4. GrooS Brittanni6 7 min. 25,2 sec.; 5. Polen 7 min. 28,2 sec. Twee met stuurman: 1 en Olympisch kampioen Frankrijk 8 min. 28,6 sec; 2. Duitsland 8 min. 32,1 sec.; 3. Dene marken 8 min. 34,0 sec.; 4. Italië 3 min. 38,4 sec.; 5. Finland 8 min. 40,3 sec. Twee zonder stuurman: 1. en Olympisch Kampioen Ver. Staten 8 min. 20,7 sec.; 2. België 8 min. 23,5 sec.; 3 Zwitserland 8 min. 32,7 sec.; 4. Groot Brittannië 8 min. 37,4 sec.; 5. Frank rijk 8 min. 48,8 sec. (Van ten speciale verslaggever) HELSINKI, 23 Juli 1952 Wederom zijn de Amerikanen over de horden „gezwommen". Met de armen vooruit gleed Harrison Dillard, de ebbenhou ten sprinter uit de United States of America, die in 1948 met de hoogste Olympische roem op de 100 m beladen naar zijn vaderland terugkeerde, als een „schoolslagzwemmer" over de horden. Ditmaal geen vlakke baan voor Dillard, maar een aantal obsta kels, dat het tempo drukte. Doch Dil lard zou Dillard niet ziin als hij niet in onderdelen van seconden meters onder zijn lange gespierde benen weg- trad. Dertien en negen-tiende seconden had hij in zijn serie nodig en hiermede was het Olympisch record alvast maar geëvenaard. Apropos! Van de twaalf hordenlopers, die zich opmaken voor de halve eindstrijd hebben drie Ame rikanen hun series gewonnen en bo vendien met de beste tijden. Dillard 13,9 en Jack Davis 14,Laat men de Amerikaanse vlag maar aan de hoog ste mast laten wapperen. Het zal moeite besparen. HELSINKI, 23 Juli. Na het derde onderdeel van de moderne vijfkamp. het schieten, heeft de Hongaar Szondi gezelschap gekregen van zijn landge noot Benedek. De uitslagen van het schieten luiden: 1. Vilkko, Finland, 196 pnt.; 2. Alma- da, Mexico, 191 pnt.; 3. Ortiz, Uru guay, 190 pnt.; 4. Fuentes Eesoain, Chiii, 188 pnt... 5. Novikon, Rusland, 187 pnt.; 6. Medeiros, Brazilië, 187 pnt. Het individueel klassement na drie onderdelen: 1 en 2. Benedek en Szon di (beiden Hongarije) elk 20; 3. Hall, Zweden, 24; 4. Oenman, V.S., 27; 5. Egnell, Zweden, 31; 6. Troy, V.S., 32. Het landenklassement na drie on derdelen: 1. Hongarije 85; 2. Zweden 105; 3. Ver. Staten 121; 4 Finland 160; 5. Chili 168; 6. Argentinië 206. (Van onze speciale verslaggever). HELSINKI, 23 Juli. Het zit de zeilers, die deelnemen aan de strijd om de Olympische titels, beslist niet mee. Het is werkelijk ongelofelijk slecht weer en al zijn watersportmensen uit de natuur wel aan water gewend, het is hijzon der onprettig teveel water binnen de boorden van je schip te krijgen en boven dien is het constante vooruitzicht niet grappig, dat je met droge kleren begint, die na tien meter zeilen al door en door nat zijn. Tegen dit weer is daarenboven geen enkele uitrusting bestand. Deze bezwaren kunnen natuunjjk niet als excuus gelden voor de Nederlanders alleen. Zij hebben zeer ongelukkig gevaren. Niettegenstaande het slechte weer zjjn de winnaars gekomen. De Nederlanders zaten in het algemeen in de achterhoede, hoewel wij met genoegen kunnen vast stellen, dat alle kansen nog niet zijn verkeken. De Vries Lentsch begon In de 5'/t meter klasse met een slechte start. Niettemin bracht een gunstig vlaagje hem als vijfde bij de eerste boei ach ter Portugal, Bahama, Italië en Zwe den. Maar het ]ot bleef hem niet gun stig. In het tweede kruisrak lagen de kruisende groepen wel 2 km uit el kaar. De Vries Lentsch trof het onge lukkig en verzeilde naar de twaafde plaats, die hij niet kon verbeteren. VOORAL Bob Maas heeft pech. De v Utrechtse automobieldealer is een voortreffelijk zeiler., Hij heeft aan zijn Star alles gedaan wat hij kon. Zijn tuigage is verbeterd, rondhout, staand en lopend want zijn gemoderniseerd, maar de romp van het schip zelf is niet te wijzigen. En die vorm is ver ouderd. Daarom zien we telkenmale, dat Maas door zeilers met veel minder capaciteiten wordt voorgelopen, een voudig, omdat de loutere snelheid van hun schepen groter is. Dat is een hard gelag. Maas heeft een felle strijd gestreden met de 3.000 dollar-Stars van Ame rikanen, Italianen en Cubanen. Daar kan hij niet tegen op varen. Na de kruisrakken was hij dertiende. Niet tegenstaande zijn grote wedstrijderva ring, die hem enorme tactische kennis heeft gegeven, kon Maas het niet ver der brengen dan de elfde plaats. Ame rika won met een straatlengte. De Finnjollenzeiler Koos de Jong startte slecht. Bovendien „kon hij geen goed doen". Iedere slag was verkeerd en bracht positie verlies. En de ruime windstukken brachten niet voldoende voordeel. De Deen vooral heeft fantastisch ge varen. Hij werd bij de start terugge roepen, maar had zich op het tweede kruisrak al op de eerste plaats genes teld. Lebrun van Frankrijk heeft ge protesteerd tegen een schootinrichting van de Deen, die niet geheel toelaat baar schijnt te zijn. De Jong staat ten minste nog altijd op de derde plaats in het algemeen klassement. Van Duyl's start in de 'Drakenklasse was uitstekend. Hij kwam achter Zweden, Duitsland, Denemarken en Brazilië uit het tweede kruisrak. Thor- valdsen zat vrijwel op zijn spiegel. Van Duyl heeft daarna teveel op het weerbericht vertrouwd, dat sprak van krimpende wind. De wind kromp niet en Van Duyl verspeelde zijn plaats. Hij kwam tenslotte, steeds meer af zakkend, als zevende binnen. In het algemeen klassement staat De Vries Lentsch in de 5.5 klasse veertien de, terwijl Fortugal leidt. Van Duyl is afgezakt naar de zesde plaats, terwijl de Noor aan de kop gaat. Bob Maas is met zijn Star zevende achter de Ver enigde Staten als nummer één en Koos de Jong is, zoals gezegd, derde. Er moet heel wat gebeuren, indien onze zeilers deze posities willen ver beteren. Er moeten evenwel nog drie wedstrijden gezeild worden, totaal ze ven. De eindstand wordt opgemaakt door de slechtste plaats van deze zeven af te trekken. Zodoende is het moge lijk, dat Van Duyl's diskwalificatie van gisteren te niet wordt gedaan. (Speciale berichtgeving) HELSINKI, 23 Juli. Eerst van morgen heeft de wedstrijdjury enige wijzigingen in de eindstanden van het Olympisch gymnastiektornooi voor he ren, dat Maandagavond beëindigd werd, bekend gemaakt. In het individuële klassement van de vrije oefeningen heeft de Japanner Ono de bronzen medaille gewonnen met 19.05 punten. In het individuële nummer van het paardspringen heeft ook de Japanner Uesako een bronzen medaille gewonnen. Hij eindigde gelijk met zijn landgenoot Ono met 19.10 punten. Prins Axel van Denemarken reikt de gouden medaille uit aan de winnaar van de 800 meter, Mal Whitfield (U.S.A.). Als tweede staat op het ere podium Arthur Wint (Jamaica) en als derde H. Ulzheimer (Duitsland). UELSINKI, 24 Juli Het programma van de Spelen voor morgen luidt als volgt: Vrijdag: Athlettek: 400 m. (demi-finales en finale). 200 m. Dames (series en kwart-finales). 3000 m. Steeplechase (fi nale). Tienkamp (100 m„ Ver-, springen, Kogelstoten, Hoogspringen en 400 m.) Worstelen: GrieksRomeins. Schermen: Degen Teamwedstrijd. Schieten: Pistolen naar keuze en andere wapens. Basketball: Kwalificatie-wedstrijden. Waterpolo- NederlandRusland. Gewichtheffen: Vlieggewicht en Veder gewicht. Moderne Vüfkamp: Cross Country. Voetbal: Denemarken-Zuid-Slavië. Ook Vrijdag wijden AVRO, VARA, KRO en Wereldomroep via Hil versum I (402 m) weer aandacht aan de Olym pische Spelen. Om 18.00 uur hoort u een inter view met een basketball official, een reportage van de waterpolo-wed- strjjd NederlandRus land, alsmede verslagen van de series 200 m da mes, finale 400 m en de mi-finale 200 m dames- Te 22.15 staan op het programma reportages van een voetbalwedstrijd en een waterpolo-ontmoe- ting. (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 23 Juli. Met een prachtige homogene ploeg, die technisch op hoog peil staat, heeft Zweden vandaag, via een 31 overwinning op Oostenrijk, de halve finale van het voetbaltournooi bereikt. De Zweden hadden verscheidene spelers van internationale vermaardheid mee naar Helsinki genomen, zoals bij voorbeeld de midvoor Rydell, rechtsbinnen Lofgren, doelman Svensson, links binnen Brodd en niet te vergeten de uitnemende linksachter E. Nilsson. Tegen het spel van deze Scandinaviërs stak het spel van de Oostenrijkers soms wat schamel af. De Weense journalisten op de perstribune vertelden, dat zij de mees te spelers nooit in actie hadden gezien. Zij spraken over een elftal van tweede klassers, die soms wel de Oostenrijkse school verrieden, maar minder gepolijst en geacheveerd speelden dan wij van hun beroepssportbroeders gewend zijn. HE Zweden hadden één zwak. Veertig minuten waren zij onbetwist sterker en toch konden zij in de eerste helft niet eenmaal het doel van hun tegen standers vinden. Daarmede is tevens het zwakke punt aangegeven, namelijk het schieten. Hoe imposant het Zweedse arsenaal aan voetbalkunde ook was, in een wedstrijd tegen Hongarije of Zuid- Slavië zullen zij weinig of geen kans maken, om de doodeenvoudige reden' dat zij de kunst van schieten, in ieder geval van doelpunten maken, niet ver staan. Vooral in de eerste helft was alles Zweden wat de klok sloeg. het MtHIBIHIHHniHllllHinillllinillHinilllllBllllllllBllllllllllllllllllllllllllllllll)IIWIIIIlll|IIIIIIIWWWMWMMi x XX X XX De discuswerper Sain Iness (USA) die een nieuw Olympisch record vestigde. (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 23 Juli. Vier negers, aan beide zijden geflankeerd door een blanke, knielden in de startblokken voor de finale van de 200 meter. In de halve finale was reeds duidelijk gewor den dat alleen een wonder kon ver hinderen dat Andy Stanfield niet als eerste door de finish zou komen. In de haive eindstrijd hadden de chronometers 21.1 s'C. voor hem aangewezen en dat was geweest in een race, waarin Andy niet eens op volle toeren had gedraaid en een paar maal had omgekeken of er ook nog iemand was die hem wenste te bedreigen. Schitterend op tijd viel Stanfield in het schot voor de finale. Pijlsnel was hij weg en in een prachtige race, waar in hij geen moment verslapte, reiWe hij naar het goud en de egalisatie van bet Olympisch record, dat sinds 1936 staat op naam van zijn rasgenoot, de onvergetelijke Jesse Owens. Die 20.7 sec. wps indrukwekkend, even impo sant als de zege van de Verenigde Sta ten. Al het eremetaal, dat op deze af stand was te behalen, zal de lange -eis naar Amerika maken. Ja, de Ameri kaanse athletiekploeg is wel van bij zonder allure. De uitslag van de finale was: 1 Stanfield, Ver. Staten, 20.7 sec, (Olympisch record van Jesse Owens 1936 geëvenaard), 2 Baker, V.S., 20,8 sec., 3 Gathers, V.S., 2,08 sec.,, 4 Mac Donald Bailey, Gr' Er., 21,0 sec, 5 Laing (Jamaica, 21.2 sec., 6 Bonnhoff, Argentinië, 213 stc. FïE records vielen ook deze dag niet tegen, niettegen staande het feit, dat het een soort Hollandse herfstdag was met zwaar bewolkte lucht en gure wind. De baan in Helsinki moet wel feno menaal zijn, nu er bij alle regen en bij harde wind zulke tijden gemaakt wor den. Op vijf van de zeven nummers van deze dag werd het Olympisch record ver beterd; op de beide overige nummers geëvenaard. Daar enboven zijn er nog twee wereldrecords verbeterd Voor een van deze laatste topprestaties zorgde de Bra ziliaan Da Silva, die het reeds op zijn naam staande wereldrecord driemaal over trof, zodat er ditmaal eigen lijk alleen maar sprake was van een strijd om de tweede plaats. De eerste was van meet a, aan voor deze voor malige kappersbediende ge reserveerd, zoals de Tour de Ffance voor Fausto Coppi was. Om de vergelijking mei de wielersport nog verder door te voeren: na zijn zegen liep Da Silva nog een ererondje over de sintelbaan zoals op het Olympische ath- letiektournooi nog nimmer is gebeurd, en eigenlijk hele maal niet toegestaan is Amerika ging weer rustig door met het verzamelen van gouden medailles. LIET athletiektournool is thans precies halverwege gevorderd. Degenen, die ge dacht hadden dat de Ame rikaanse athletiek zijn Waterloo zou vinden tegen de Russen zijn bedrogen uit gekomen, want tot dusverre won het meer dan tien kam pioenstitels en negen tweede of derde prijzen, terwijl de Russen slechts één kampi oenstitel en vijf tweede of derde prijzen in de wacht sleepten. groot vermaak der neutrale toeschouwers. Joego-Slavie en Hongarije worden algemeen als de sterkste elftallen van het voetbaltornooi beschouwd. Na de hordenfinale met Fanny Blankers-Koen, speelt Donderdagmiddag het Ne derlands hockey-elftal in de Olympische finale tegen In dia. De wedstrijd van van middag wordt de twintigste grote hockey-wedstrijd van India, waarbij het alle vorige negentien won met een to taal-score van 137 doelpunten In de avonduren zagen wij de voetbalwedstrijd tussen de Olympische kampioenen van Londen en de Olympi sche finalisten van Berlijn, namelijk Zweden tegen Oos tenrijk. Het best op dreet waren feitelijk de Deense cheer-leaders, die naar Ame rikaans voorbeeld twintig meter voor de tribunes ston den opgesteld en daar sprin gend en dansend het aan- moedigingsgebrul der Zweed se supportérs met een enorme dirigeerstok leidden, tot vóór en slechts vijf tegen op de tornooien van 1928, 1936 en 1948, Slechts eenmaal heb ben deze viervoudige Olym pische kampioenen werkelijk moeten strijden voor de gege. Dat was in 1948 te Londen, toen Nederland ge durende twee derde van de tijd in de aanval was, en tenslotte zonder de gebles seerde goal-getter Kruize met 21 verloor. Bijna hetzelfde Neder landse elftal intussen vier jaar ouder geworden zal nu proberen een zo eervol mogelijk resultaat te beha len tegen de onverslaanbare Indiërs, die deze dag het vijfde Olympische hockey- tornooi gaan winnen. Daar in Finland voetbalpools he lemaal niet verboden zijn, en er een door de staat ge organiseerd zal worden om gelden in te brengen voor de Finse sport, kan men in Helsinki rustig wedden schapen afsluiten op de Olympische resultaten. De kans van het Nederlandse hockey-elftal tegen India word' daarbij als één tegen tien gegeven. Dit als een tip voor degenen, die op eigen accoordje een gokje zouden willen wagen. TENSLOTTE nog iets over een bijna Nederlands suc ces. Het jonge zwemstertje, Juliana Meulenkamp, dat een paar jaar geleden met haar ouders uit ons land emigreerde en door een speciaal besluit van presi dent Truman haar Neder landse nationaliteit kort voor de spelen kon wijzigen in het Amerikaanse staatsbur gerschap, om zodoende op de 400 meter vrije slag uit te komen, is tot schoon heidskoningin van de Olym pische Spelen gekozen.. De Oostenrenijkers moesten zich tot een vertwijfeld defensief beperken. Toch volkomen tegen de krachtsver houding in, nam Oostenrijk in de veer tigste minuut de leiding. Bij een ge- improviseerde Oostenrijkse aanval lie pen de Zweedse verdedigers elkaar in de weg en midvoor Grohs kon doelman Svensson met een vlijmscherpe pass, van een afstand van twintig meter, kansloos passeren. IN de tweede helft was het overwicht van de Zweden niet zo duidelijk. Zij verloren hun zelfvertrouwen en daar mee het perfecte meesterschap over de bal, met uitzondering van de spelers die wij in de aanhef noemden. De Oos tenrijkers meenden een kans op een overwinning te maken door met 6 man in de verdediging te gaan spelen. Deze tactiek scheen aanvankelijk succes te hebben, want alle Zweedse aanvallen liepen in een kluwen van spelers dood. Met een enorm hard schot had Grohs bijna de voorsprong voor Oostenrijk vergroot. Zweden kroop door het oog van de naald toen de bal door het zij net werd opgevangen. Met nog tien mi nuten te spelen begon het er donker voor de Zweden uit te zien. Op het moment, dat de Zweden op de tribunes zich reeds met een nederlaag hadden verzoend en de Oostenrijkers zaten uit te rekenen dat een bronzen medaille tot de mogelijkheden behoorde, kwam de kentering. Linksbuiten Sandberg ver stoorde die Oostenrijkse illusies met een hard diagonaal schot en vijf minu ten later scoorde Brodd nummer twee. Pas hierna kregen de Zweden de smaak te pakken. In de laatste minuut trok ken zij met een vloeiende combinatie op 't Oostenriikse doel af. waaruit Bengts- son het derde en beslissende doelpunt scoorde. (Speciale berichtgeving). HELSINKI, 23 Juli. In vier jaar kan veel veranderen. Tijdens de Speler, te Londen was het vrij worstelen zo ongeveer een aangelegenheid voor de Turken. Zij maakten tevens met vier eerste en twee tweede plaatsen een beste beurt. Te Helsinki moesten de Turken zich met twee gouden medail- le's tevreden stellen. De Olympische kampioen in vrij worstelen zijn geworden: Vlieggewicht: Gemici (Turkije), Ban- tamgewicht: Shi Hi] (Japan), Vederge wicht: Bayram Sit (Turkije), Lichtge wicht: Anderberg (Zweden), Weltergp- wicht: Smith (V. S.). Middengewicht: Cimakuridge (Rusland), Halfzwaarge- wicht: Palm (Zweden). Zwaargewicht: Mekokishvili (Rusland). tekena, goederen brenKt worden gebruikt ter BenaaTzich'ultgesjmohen voo CL tV» "*v" t chef van de generale s V Perzische leger, generaal ■S- gouverneur van Ti militaire s politie van de Phun unche'ontheven v?n Teheran is de toestand tig- ^SgheidvoofdeN eekome® betogers bij. Aan. f a de religieuze leider Kas °n 'n van Mossadeq, die zijn teeenwoordigde. De Sjah hef hfvan de omgekomenen zijn betuigd. Voorts heeft een ringsfunctionaris verklaard meningsverschillen tussen en de Sjah zijn weggenomen heeft ingestemd met de bene een burger tot minister va Aanvankelijk wenste hu voo; nl. een generaal. LIET Hof van de Sjah heeft denheid betuigd over het het Internationaal Gerechts de oliekwestie. Premier Chu gisteren in het Lagerhuis ve de Britse regering de Prod."c Olieindustrie in Zuid-Perzie b. schouwt als het eigendor Anglo-Iranian". Alle mogeli zullen worden gedaan om van de zijde der Perzische deze olie aan derden te vern verijdelen. Ook de »»Ao| heeft zich in deze zin uitges De dubbele overwinning deq in Den Haag en Teherai Londen onderstreept door dat er onmiddellijk een Zeventien ver mi Het Deense schip „Portlar ren door tot nog toe onbekei in het Kattegat vergaan, had een bemanning van zev pen en vier passagiers w. wen en een meisje aan tien personen met inbegnj passagiers worden vermist Men vreest, dat zij zijn De anderen werden door schip gered. Wij vernemen nog, dat lading cement aan boord door het vermoeden is de lading is gaan werken Twee Braziliaanse stortten in Achttien personen zijl bij een botsing tussen ee oefentoestel en een B17 ke zich in de omgeving heeft voorgedaan. De toestellen die behoc Braziliaanse luchtmacht dingsoefeningen deelnamen gestort. Het tweemotorige zijn acht inzittenden is ken. De B-29, waarvan Veertien inzittenden gi kurmen maken van h dreef nog enige ogenbli toen ook. Soheveningen-Radio gen via Kiel-Radio e vangen van het Russia sakov", dat zoals be was verdwenen. Het zich op weg van G( Rotterdam. Wanneer h terdam zal aankomen kend. Hoe de sleep is sam niet bekend. Aanvanl ke van de sleepboot de „Korsakov" trok. der bericht zou de s een sleepboot en vier Volgens van Uden's drijf in Rotterdam vaar kov" in ballast. De sleep weer gehad en daardoor lijk oponthoud ontstaan Als gevolg van een stuurinrichting is de kustvaarder „Orion" bij op de Bretonse kust (Fr bemanning van vijf vaartuig had nog getrac binnen te lopen, manoe zijn twee schroeven. SLECHTE AARDAFPI OOST-DUITSLAND In Oost-Duitsland tekort aan bestrijdings coloradokevers en als zijn grote stukken van geheel kaalgevreten, duitse anticommunistische van vrije juristen", eniging wordt een wacht en is reeds aardappelen vóórbereid

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6