Mossadeq heeft thans de handen vrij ensten van n Tunesie gt met de ale leiders VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Zaterdag staking in Belgie Nederland is ontsteld over de ontvoeringen op Java Voorlopige regentschapsraad in Egypte gevormd Koningin ontving prof. Beel Ambonnezen weigeren te werken De lucht boven Ypenburg daverde van de vliegtuigmotoren Fa milie Te Lindert werd vergiftigd Truman tekent de Bonn Conventie Rukwinden oorzaak van ernstig ongeval in steilwand ver mg der Franse vrijwel zeker jitse conferentie Saargebied >egonnen dient protest in andelsbeperkingen *g Uw huid! Maandag 4 Augustus 1952. 149e Jaargang No. 182 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Hei doel is ihans bereikt Program en hervormingswetten aanvaard Tegenstanders geheel uitgeschakeld Protesi tegen tweejarige dienstplicht Bevrijdingsmaatregelen verlangd Jonge Belg verdronken in Westfries Kanaal Communistische betogingen in West-Beriijn Weerbericht Politie bewaakt weer de straten van Cairo Directeur Sociale Zaken te Winschoten in arrest Overheidsvoorstellen zijn afgewezen Record aantal bezoekers bij de ILSY DE boeiende verrichtingen tijdens de vierde internationale luchtvaartshow op Ypenburg, de I.L.S.Y., zijn door een record aantal bezoekers gevolgd. Meer dan vijftigduizend mensen richtten zo wel Zaterdag als Zondag de ogen naar de Hollandse wolkenhemel, waar de beste riunt- en formatievliegers van negen westelijke landen hun vakman schap en hun bravour toonden. Buurman bij begrafenis gearresteerd Nieuwe stap naar de veiligheid van Europa" Incident1 aan de zonegrens bij Mecklenburg Paniek op kermis te Bussum Rood-China eist veertig vliegtuigen terug Filmcontract voor „Hollands Glorie" gereed Volslagen nationalisatie in Oost-Duitsland? Soedan. Bovendien wij verwerping van het fensie-plan voo-r het en versterking van de en het Afrikaans-Azia- 'oor de strijdkrachten meer soldaten, betere jderne uitrusting. Naguibs ultimatum. Cairo de inhoud van gepubliceerd, dat ge- vorige week Zaterdag 'aroek overhandigde en mens de strijdkrachten eiste, dat Faroek de- lór twaalf uur zou af- ihoeve van kroonprins en vóór achttien uur verlaten. De koning „verkeerde behandé- tszaken, verwaarlozing et en veronachtzaming eid en het welzijn van en nog in studie Tunis heeft Vrijdag over- met Tunesische politieke, en industriële leiden» Frankrijk voorgestelde n het protectoraat, de leiders een overzicht het program en hun ver enen drie weken advies te ommissie van twaalf man, leiders werd samenge- hervormingen bestuderen opstellen. •enkomst van gisteren con- waarnemers dat de bey winnen, ondanks de druk resident-generaal, die en snel besluit aangaan- nng der hervormingen, oor representatieve Tune- Jdigen, met uitsluiting van regering-Bakkoesj, open- gegeven, dat hij geen oelt voor deze regering, 1. op instignatie van de is gevormd. met prins Tsjadly, dat onmiddellijk na de bij- de bey, werd gepleegd, de meeste der naar het Tunesiers zich reeds eden tegen de hervor- hebben uitgesproken, tekenen geacht, dat de worden verworpen en resische geschil ter behan- zitting van de Algemene ier V. N., in October a.s., anhangig gemaakt. Prins oudste zoon van de bey. nationalistisch gezind, enwoordiger der Neo-Des- York heeft een telegram etaris-generaal der Ver- gezonden, waarin hfl an beschuldigt het plan geschil met Tunis met ilen. Hij verzocht dit te Bey heeft volgens dit president Auriol mede hij weigert de Franse svoorstellen te aanvaar- telegrammen zijn ook Truman en minister jnden. en Duitsland hebben be- eopend over de mogelijk- Europees bestuur voor De eerste ontmoeting Parijs geweest. De Fran- an buitenlandse zaken, de Westduitse staatsse- allstein, hebben hun eer- gehad. Over het ver» niets bekendgemaakt, naar Zwitserland vertrok- nauer verslag uit te bren- snde bijeenkomst zal Vrij- ien gehouden. sjoeikof, a ïofd van de tie bestuurscommiseie heeft de drie Weste commissarissen verzocht llijke opheffing van alle kingen tussen Oost- en Tsjoeikof beschul- Westelijk-geallieerde en autoriteiten er van „stel- tot stand komen van een handelsovereenkomst te LIJK OVERSCHOT VAN reoüw PERON wens van president Pe- stoffelijk overschot van te tot 9 Augustus op het n arbeid te Buenos Aires wordt dan naar het Con- en de volgende dag naar eau van het algemeen Het blijft daar totdat het gereed is. t overschot zal daarna jaar aan het oog wor- om een balsemingspro- gaan, waardoor het in ing met de uitdrukkelijke overledene niet meer kan brand, vervellen, stuk ten, schrijnen, smetten tering der huid: PuroL (Advertentie, Ing. Med.). Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEJUANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m Familieberichtet. 20 ct. p.m.m. Vraag cn Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 DE Perzische premier, dr Mossadeq, heeft thans volledig de vrije hand gekre gen. Had het parlement hem reeds eerder het vertrouwen geschonken en zijn regeringsplannen aanvaard de Senaat heeft dit weekend het voorbeeld ge volgd en zijn goedkeuring gehecht aan het program, dat het nieuwe kabinet denkt uit te voeren. De ingrijpende hervormingen, die de premier voornemens is in te voeren en die haar belichaming hebben in een afzonderlijk wetsontwerp, rullen heden door de Senaat worden besproken. Er behoeft niet aan te worden getwijfeld, of de hervormingen die betrekking hebben op de leiding van het leger en de exploitatie van de olie zullen ook door de senatoren worden aan vaard. De premier zal dan ongeveer zes maanden de gelegenheid hebben, alle maatregelen te nemen welke hij nodig acht, zonder van te voren de toestem ming van het parlement te moeten vragen. TNTUSSEN gaan de maatregelen te gen Mossadeq's tegenstanders door. De zuster van de sjah, prinses Asjraf, die het land moest verlaten omdat zij Ghavam es Soeltaneh heeft gesteund, is Zondag met haar kinderen naar Parijs vertrokken. Haar echtgenoot zal Dinsdag volgen. Generaal Gazan Pa- nah heeft wegens „gezondheidsrede nen" ontslag verzocht als chef van de generale staf. Zijn opvolger is generaal Roehellah Ageveli, een gewezen pre fect van de politie. Een speciale commissie Is Ingesteld, die een onderzoek zal Instellen naar de gebeurtenissen van 21 Juli. Bij on geregeldheden te Teheran zijn toen meer dan twintig personen om het le ven gekomen; de opstootjes kostten Ghavam, die even tevoren door de sjah tot premier was benoemd, zijn functie. Zij zullen hem bovendien zijn vermo gen doen verliezen. De volksvertegen woordiging heeft namelijk alles, wat Ghavam meer bezat dan driehonderd- De golf van proteststakingen in Oost en Znid-Belgie is nauwelijks weggeëbt, of een nieuwe dreigt op te treden. Het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft namelijk alle arbeiders opgeroepen tot een proteststaking van 24 uur tegen de tweejarige militaire diensttijd. Deze zal worden gehouden op 9 Augustus a.s. Het ABW wil alle krachten der in ternationale vakverbonden mobiliseren voor een gemeenschappelijke actie in de zes landen der EVG. Het acht een diensttijd van achttien maanden ruim voldoende. Het bestuur van de Belgi sche socialistische partij heeft de actie goedgekeurd. Hoge Commissaris verklaart De Nederlandse hoge commissaris In Indonesië, de heer A. Th. Lamping, heeft Zaterdag de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Mukarto, be te .ht, teneinde uiting te geven aan de ontsteltenis der Nederlandse regering over de ontvoering van Nederlandse onderdanen in het Cheribonse. De heer Lamping heeft aangedrongen op alle nodige maatregelen ter bevrijding van de ontvoerden. Op de Nederlander P. V. M. Lasance van de sisalonderneming Kota Blatar van de Borsumij bij Djember is door een onbekende een aanslag gepleegd. De heer Lasance is met ernstige verwon- Tragisch einde van een vacaniieirip Onder de gemeente Heerhugowaard is Zaterdagmiddag de 18-jarige Rene Deniet uit Brussel, die met vacantie in ons land was, verdronken. Met twee zijner kameraden was hij aan het zwemmen in het Westfriese kanaal, toen hij onverwachts om hulp riep. hoewel hij de zwemkunst wel machtig "was. Vermoedelijk heeft hij kramp ge kregen. Omstanders schoten te hulp, daar de twee andere jongens niet goed konden zwemmen. Twee redders be vonden zich op een paar meter af stand, toen Deniet naar de diepte zonk. De politie slaagde er in de jonge man met een haak op het droge bren gen. Kunstmatige ademhaling had geen resultaat meer. In Berlijn zijn Zondag communis tische demonstraties gehouden. De communisten wilden aanvankelijk tien duizend werkloze jongeren in een park in de Britse sector bijeen laten ko men. Er kwamen er veel minder. Het getal der anti-communisten overtrof hen verre. Een groep jonge commu nisten die een optocht wilde houden. Werd uiteengedreven. Er zijn zes en Veertig personen aangehouden. Verwachting tot Dinsdagavond. IETS WARMER Droog, overwegend zonnig en vrij warm met een matig Zuidelijke wind. Dinsdag: Zon op 5.08 onder 20.23 uur. Maan op 20.24 onder 4.08 uur. dingen naar een ziekenhuis in Surabaja overgebracht en maakt het thans rede lijk. Teneinde de toenemende smokkelhan del en de clandestiene grensoverschrij dingen in Indonesië tegen te gaan is in de Indonesische territoriale wateren de staat van oorlog afgekondigd. West-Duitsland zal in de loop van deze maand officieel toetreden tot het internationale monetaire fonds en de wereldbank. Vertegenwoordiger bij het I.M.F. zal zijn Wilhelm Vocke, presi dent van de Bank Deutscher Lander. duizend gulden, verbeurd verklaard ten behoeve van de slachtoffers der botsingen en hun nabestaanden. De drie ton worden gereserveerd voor Ghavams echtgenote en kind. Ook de bezittingen van de in 1946 door Gha vam gestichte democratische partij zullen aan de staat vervallen worden verklaard. Ghavams bezittingen be staan voornamelijk uit theetuinen, welke in het Noorden van Perzie zijn gelegen. De senaat moet deze confis caties nog goedkeuren. De familie van de sjah zal het voort aan met minder secretariaten moeten doen dan zij tot dusverre had. Ter be zuiniging wordt er een aantal geslo ten. Een Perzisch blad wist verleden week te melden, dat het contact tus sen de sjah en de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden voortaan geheel onder controle van de regering zou staan. Dit is thans officieel tegen gesproken. De journalist, die het nieuws had gepubliceerd, is op last van de regering ontslagen. In Den Haag is een bejaard man door gasverstlkking om het leven geko men. Hij is onwel geworden en tegen het gascomfoor gevallen, waardoor de slang losschoot. Gedurende de laatste dagen is de strijd op het jront in Korea weer heviger geworden. In het gebied van Chorwon hebben tanks en jeeps van de strijd- krachten van de Verenigde Naties grote moeilijkheden om zich een weg te hanen langs de modderige wegen. Het Egyptische kabinet heeft een voorlopige regentschapsraad benoemd, welke er volgens mededelingen van premier Maher als volgt zal uitzien: prins Mohamed abdel Moneim, neef van ex-koning Faroek, Bahieddin Barakat, voormalig voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, voormalig minister van Justitie en voormalig voorzitter van de Rekenkamer, en ko lonel Mohamed Rasja Mahanna, minis ter van verbindingen. Het parlement moet deze benoeming nog goedkeuren. Zij houdt niet in, dat de buitenlandse diplomaten opnieuw geloofsbrieven moeten indienen. Verdacht van het plegen van ver duistering is door de recherche aange houden en in verzekerde bewaring ge steld de heer H. O., directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Za ken te Winschoten. De heer O. is in middels in zijn functie geschorst. Er wordt door de politie een na3"er onder zoek ingesteld. De grootte van het verduisterde bedrag is nog niet be kend. De Egyptische strijdkrachten hebben tien dagen na de staatsgreep de con- tröle over de straten van Cairo weer aan de politie overgelaten. Alleen bij de ingang van het hoofdkwartier van generaal Naguib staan nog zes pantser wagens opgesteld. Het kabinet heeft een eind gemaakt aan allerlei beleefdheidstitels als „Zijne Excellentie". Pe kabinetscrisis Het kabinet der Koningin deelt me de: Hare Majesteit heeft Zaterdag ten paleize Soestdijk prof. dr A. M. J. Beel in audiëntie ontvangen. Engeland wil een conferentie hou den met vertegenwoordigers der con tinentale landen, om te bespreken hoe het heersende mond- en klauwzeer kan worden bestreden. Anderhalve maand geleden Is voor vierduizend hier te lande wonende Ambonnezen de gelegenheid openge steld zich aan te melden voor toetre ding tot een bijzonder burgerbewa- kingscorps, op uitgebreider schaal deel te nemen aan vakopleidingen en het inrichten van kampwerkplaatsen of om toe te treden tot de interne kampdien sten voor keuken, corvee, e.d. in de woonoorden. De besturen der Ambonnese organi saties meenden hieraan nieuwe voor waarden te moeten verbinden, zoals erkenning van hun nationale eisen en verlening van een militaire status. - - - i(|l :.vk. Nadat generaal Lauris Norstad, opper bevelhebber der NA.V.O.-luchtstrijd- krachten in Europa, was gearriveerd, en minister Wemmers de I.L.S.Y. offi cieel had geopend, nam het programma een aanvang en daverde de lucht drie en een half uur lang van de overschie tende toestellen. Behalve een Europese primeur van Sikorsky-helicopters, was er een andere Europese „eersteling": een Brits vrachtvliegtuig leverde voor het eerst twee nieuwe Engelse perso nenauto's rechtstreeks uit het vliegtuig aan klanten af. Hierna kwam het Ne derlandse Thunderjet-stuntescadrille in actie, gevolgd door een trio Nederland se militaire zweefvliegers, die van het ontkoppelen in de lucht tot en met de landing in formatie zweefden, en door een défilé van 36 Thunderjets en 57 Meteors van de Nederlandse luchtstrijd krachten. De snelste straaljagers waren de Sabre-straaljagers van de Canadese luchtmacht, die vervaarlijke rookslier ten trokken Majoor Gerben Sonderman Een overzicht van het vliegfeest waarbij vele autoriteiten aanwezig waren. demonstreerde op onvolprezen wijze de Fokker S-14 en de Fokker S-ll. De Rijksluchtvaartdienst was verte genwoordigd door zes Harvard-lesvlieg- tuigen, die formatie vluchten uitvoerden en zelfs werden gebruikt voor stunt- vliegen. Voorts sprongen elf Nederlandse parachutisten boven Ypenburg uit een K.L.M.-Dakota. Eén van hen gaf over de radio een beschrijving van hetgeen hij daarboven al dalende ondervond. De vier Amerikaanse „Skyblazers", de beste stuntvliegers in gesloten for matie ter wereld, dwongen ongetwijfeld weer de meeste bewondering af door hun wijze van vliegen. Ook de twee Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen, de z.g.n. „Vliegende wind molens", die als de eerste van dit mo del vliegtuig over de Atlantische Oce aan zijn gevlogen, hebben na hun aan komst uit Prestwick een kort bezoek aan de I.L.S.Y. gebracht Deze werden van Nederlandse zijde van de hand gewezen. De voorstellen wer den toen niet aanvaard. Ie totaal hehben 39 Keiezen en 4 Ambonnezen zich vóór bewakingsdien sten aangemeld, 55 Keiezen schreven in voor uitbreiding vakopleiding en vijf voor kampdiensten. Ruim honderd dus van de 4000 mannen hoven de 18 jaar die kunnen werken. In de woonoorden verblijven op het ogenblik 13.700 man nen, vrouwen en kinderen. 400 man volgen vakopleidingen, in de rijks werkplaatsen, 100 in de kampen. Boven dien werkt een aantal in verschillende bedrijven. Men vraagt zich echter nu de voorstellen van overheidszijde als ver worpen moeten worden beschouwd in Den Haag af, wat er nu zal moeten gebeuren. Aangenomen moet worden, dat regering en parlement zich hier over nader zullen beraden. De situatie ln en om de woonoorden zal echter niet veranderen. AMOENE VAN HAERSOLTE OVERLEDEN Te Dalfsen is op 62-jarige leeftijd overleden baronesse Ernestine Amoene Sophia van Haersolte, geboren jonk- vrouwe Van Holthe tot Echten, die zich als schrijfster onder de naam Amoene van Haersolte bekendheid heeft verworven. Het drama te Varsseveld Door de rijkspolitie te Terborg ls Zaterdag in Varsseveld gearresteerd de landbouwer D. J. L. De man heeft be kend verantwoordelijk te zijn voor de voedselvergiftiging, waardoor vorige Woensdag drie personen uit Varsse veld zijn overleden. Het is nog niet bekend welke motieven L. voor deze drievoudige moord heeft gehad. L. is een buurman van de gebroeders B. en H. te Lindert en hun zuster, die na het eten van aardappelen, andijvie en spek zijn overleden, L. werd Zater dag tijdens de begrafenis van de drie Te Linderts gearresteerd. L. had juist deelgenomen aan het „klokkeluiden", dat aan de begrafenis voorafging. L. heeft bij zijn daad gebruik ge maakt van een zeer sterk landbouw- vergif. Toen het gezin Te Lindert bui ten aan het werk was, heeft L. kans gezien de keuken van de woning bin nen te dringen. Daar stond het eten reeds te koken. L. heeft toen een hoe veelheid van dit vergif in het eten ge daan. "Iet motief was roof. Het was hem namelijk bekend, dat in de woning van de Te Lindert's een niet onbelangrijk bedrag aan geld aanwezig was. Door de familie Te Lindert te vergiftigen, dacht L. zich meester te kunnen ma ken van het geld. President Truman heeft Zaterdag de Conventie van Bonn ondertekend. De Senaat van het Congres heeft deze al eerder goedgekeurd, zodat de Verenig de Staten daarmee het eerste land zjjn, dat de overeenkomsten tussen de wes telijke landen en West-Duitsland aan vaardt. De ondertekening geschiedde In Kansas, waar Truman zijn vacantia doorbrengt. Bij deze gelegenheid gaf de Ameri kaanse president een verklaring uit, waarin hij zei, dat de bekrachtiging dezer documenten de afsluiting is van een lange reeks van pogingen, om lang durige en vriendschappelijke betrek kingen tussen Amerika en Duitsland tot stand te brengen. Zij is ook een nieuwe stap in de richting van de veilighera van West-Europa en het gehele Atlan tische gebied. Hij verklaarde verder, dat de Con ventie van Bonn de bevoegdheden van de president der V.S. op geen enkele wijze uitbreidt of aantast. Een detachement van de Oostduitse volkspolitie heeft Zaterdag onder be vel van een Russische kolonel bij Ratheburg (Meekeleburg) een strook gebied van de Westelijke zone bezet. Een Brits officier heeft geprotesteerd. De Britse commandant, die had ge dreigd met een onderzoek van alle Russische auto's op clandestien ver voer van personeel voor het in West- Berlijn gelegen Russiche radiostation, heeft ten antwoord gekregen, dat zulk een onderzoek in strijd is met de over eenkomsten van 1945 wordt geacht. Toen Zaterdagavond omstreeks 9 uur een hevige onweersbui losbarstte bo ven de kermis te Bussum, rukten de De plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken van communistisch China, Tsjang Han Foe, heeft geprotes teerd tegen het feit, dat veertig vlieg tuigen, die eigendom zouden zijn van Chinese luchtvaartmaatschappij, door de Britten te Honkong in besiag zijn genomen. De toestellen zijn in 1949 door een Amerikaanse maatschappij van de na tionalistische regering van China ge kocht. Het oppergerechtshof van Hong kong verklaarde deze koop onwettig, maar de kroonraad vernietigde dit von nis. De toestellen zijn thans aan de Amerikaanse maatschappij overgedra gen. De Britse filmregisseur Brian Des- mond Hurst en mr. H. A. Keuls uit Amsterdam zijn naar Hollywood ge vlogen om de contracten voor de ver filming van het boek Hollands Glorie van Jan de Hartog te ondertekenen. De datum van de productie en de be zetting zullen nog nader worden vast gesteld. Van de film zullen een Engelse en een Nederlandse versie worden ge maakt. hevige windstoten het dakzeil los van een z.g. steilwand, juist op het moment, dat de 27-jarige heer W. C. Goozen op zijn motor toeren verrichtte. Met het zeil sloegen enige dakspanten naar bin nen. Een houten lat ti'of de motorrijder in het gelaat, tengevolge waarvan hjj met motor en al naar omlaag stortte. H(j is naar een ziekenhuis overge bracht, waar bleek, dat hij een hals beentje had gebroken. Door de paniek, die onder de onge veer tweehonderd toeschouwers van de „steilwand" ontstond, liepen enige per sonen lichte verwondingen op. De scha de aan het bouwwerk, waarvan de eige naar niet verzekerd is, bedraagt onge veer f 800. Even tevoren had reeds een grote consumptietent, waar een driehonderd bezoekers een droog onderkomen voor de regen meenden te hebben gevonden, het moeten ontgelden. Het zeildoek van de tent werd geheel weggescheurd. Hier bedraagt de schade ongeveer f 1000.Men heeft de kermis thans gesloten. Volgens vluchtelingen uit Oost- Duitsland bereidt de Oostduitse (com munistische) S.E.D. een algehele na tionalisatie voor van handel, industrie, landbouw, kerkelijke bezitting en ge zondheidsdienst, een en ander volgens de beginselen van de „volksdemocratie". Deze berichten zijn nog niet van of ficiële zijde bevestigd doch in Weste lijke kringen verwacht men steeds ver der gaande maatregelen tegen het par ticuliere bezit.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1