VLIEG, SCHOTELTJE VLIEG Jimmy Brown als diepzeeduiker Stad en Omgeving Mr Haussmann uit Washington zoekt het in Nederland hoger op AGENDA Raadsleden zullen „stille kramers" en standwerkers beoordelen Dit najaar wordt nieuwe vleugel aan Gemeentewerken gebouwd Kampeerders in Bakkum wordt aangeraden Alkmaar te mijden Volgende week starten weer de touringcars zomer corr Reis langs iorens en carillons B.L Q. kampeert niet Zaterdag 9 Augustus wordt de Laat expositie-terrein Nieuwe tekenkamers en kantoren Op 3 September aanbesteding Vissers op oud roest „Volksgezondheid" acht speciale maatregelen in het geheel niet nodig Het eigen land is vol schoonheid en avontuur Er werd meer gespaard dan in Juli 1951 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 EEN KLANKVOLLE OPDRACHT MP* ^^TJSSMANN uit Washington zal geen kans hebben tijdens zijn verblijf in Nederland een paar kilo te groeien. Hij doet veertien dagen lang niets anders dan torens beklimmen en niet zulke kleintjes ook om hoog in de nok de carillons te bekijken en te zien hoe ze bespeeld worden. Mr Hauss mann is architect van de National Capitol Parks in Washington en het Ameri kaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft hem naar Nederland gestuurd om eens na te gaan hoe in Maart het geschenk van het Nederlandse volk aan Amerika op de juiste en meest verantwoorde manier kan worden geplaatst. Want dit Nederlandse carillon, zo oordelen de Amerikaanse autoriteiten, kan alleen dan pas aan zyn doel beantwoorden. Omdat er in de States niemand te vinden is, die enig idee heeft hoe de Nederlanders tegenover een beiaard staan men ziet het daar aan de overkant van de plas slechts als een muziekinstrument zonder de sfeer te beseffen, die de zilveren, buitelende klanken in een oud-Hol lands stadje kunnen scheppen heeft men architect Haussmann naar het oude Europa gezonden. Hij moet trachten na te gaan wat een carillon voor de Nederlanders betekent en trachten deze indrukken naar Washington over te brengen. Het is dus zuiver een tasten naar de gevoelens van wildvreemden voor een verzameling van bronzen klokken, hoog opgehangen in eeuwenoude torens. Klokkenspelen, even oud als de torens zelf. Verbindin gen met het verleden, met de cultuur ook, die deze lage landen hebben voortgebracht. QISTEREN klom mr Haussmann over de afgesloten houten wenteltrap naar het carillon van de Waagtoren.Hij bekeek met belangstelling het netwerk van draden, dat van de speeltafel als een spinneweb naar boven leidt en bukte zich om het pedaalwerk te on derzoeken. Maar opeens kwam hij overeind en stil luisterde hij naar de klokken, die boven zijn hoofd het Ame rikaanse volkslied begonnen te zingen. Ver strooide het carillon het lied uit over de rode pannendaken van het door de zon overgoten Alkmaar en zichtbaar ontroerd drukte mr Haussmann de bei aardier, de heer B. J. van der Veen, de hand. „Het is de eerste keer, dat ik ons volkslied op een carillon hoor spelen", zei mrs Haussmann, die haar echtgenoot op zijn reis door Europa vergezelt. Ook zij beklimt iedere dag honderden tre den. Om carillons te beluisteren en om vanaf de hoge transen een blik te slaan op de verre horizonten van hef vlakke land. Van haar hoorden we en pas sant, dat mr Haussmann zes woorden Nederlands heeft opgedaan sinds hij [Woensdag in ons land arriveerde, maar dat niemand er tot nu toe in is ge slaagd te ontdekken, wat hij er eigen- lijk mee bedoelt. Op onze vraag of mr Haussmann ook >en beiaard kon bespe len, antwoordde zijn echtgenote: „O, nee. Hij speelt af en toe piano. En dat is werkelijk niet om aan te horen". Het echtpaar Haussmann ging dezelf de middag nog naar Leeuwarden en heeft voor de komende dagen nog torenbeklimmingen op zijn programma staan in Groningen, Zwolle, Zutfen, Gouda, Delft, Amsterdam, Utrecht en Edam. Volgende week Donderdag gaan ze naar Mechelen en vandaar naar De nemarken, Zweden en Engeland, waar mr Haussmann speciaal aandacht zal schenken aan de stadsparken, recreatie oorden en historische bouwwerken. Eerst in October zullen ze naar Washington terugkeren. (Advertentie, Ing. Med.) Begin Juli zouden de leerlingen van de b.l.o.-school in het Victoriapark voor de vijfde maal gaan kamperen. Het kamp in Beekbergen ging echter niet door in verband met het voorko men van gevallen van kinderverlam ming. Er was voor de leerlingen even wel nog een kleine hoop, dat in de tweede helft van Augustus nog in Frederiksoord gekampeerd zou kun nen worden, maar ook daarin is de toch al zo misdeelde jeugd thans te leurgesteld. Een dezer dagen kreeg de kampleiding bericht, dat het nog niet verantwoord zou zijn er met de meis jes en jongens op uit te trekken. WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Het zevende kruis (14 jaar); Cinema Ame- ricain, 2.30 en 8 u.: Moeder was actrice (alle leeftijden)Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: De straat (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Torreani (14 j.) NACHTDIENST APOTHEKEN Voor spoedgevallen is buiten de ge wone oneningstijden de apotheek van de heer Kruisinga, Koorstraat 59, geopend. BERGEN: Van Reenenpark, 3 en 9 uur: Bloemencorso. Expositie KCB 10—12.30, 14.30—17 30, 19.30—22 uur. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het zevende kruis (14 jaar): Cinema Americain, 8 uur: La belle et la béte (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De straat (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Tor- •eani (14 jaar). Gulden Vlies 8 uur .cmerconcert H.O.V. BERGEN. Rustende Jager. 1012.30, 14.30-17.30, 19.30-22 u. Expositie K.C.B. Pesiebad, 10 uur v.m: Vaardigheids wedstrijden zwemmen. CAMPERDUIN, 7 uur: Diverse spe len op het strand; 10 uur: Vuurwerk. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 15.51 4.22 Donderdag 16.36 5.07 te CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 15.56 4.27 9.56 22.27 Donderdag 16.41 5.12 10.41 23.12 OVERWEG VOLGENDE WEEK 24 UUR GESLOTEN De Spoorwegovergang in de Berger- weg zal op Dinsdag 12 Augustus en in de daarop volgende nacht zijn afgeslo ten in verband met werkzaamheden aan de spoorlijn. Wij hebben al eens meer opgemerkt, dat het niet gemakkelijk is raadslid van Alkmaar te zijn. Het eist tijd en moeite, tijd om alles te lezen wat er gelezen en bestudeerd moet worden en moeite om tal van belanghebbenden te woord te staan en menigmaal ter plaatse de wenselijkheid van een ot ander voorstel te onderzoeken. De stukken welke wij hedenmorgen ontvingen herinneren ons er aan, dat het raadslidmaatschap nog veel meer omvat en dat raadsleden geacht wor den op exposities en bij publieke voor drachten een deskundige jury te kun nen vormen. ETALAGE-WEDSTRIJD Op de Laat zal ook dit jaar weer op Zaterdag 9 Augustus van 2.15 tot 3.15 uur een etalage-wedstrijd voor „stille kramen" worden gehouden en de prij zen daarvoor zullen toegekend worden door een jury, welke bestaat uit leden der commissie van bijstand voor het marktwezen en de drie oudste raadsle den. Zij zullen een oordeel vellen over de wijze van etaleren, de verkoop door Uitstalling en de algehele aanblik. Evenals het vorig jaar wordt die mid dag ook weer een standwerkersconcours gehouden, waarbij de prijzen door de zelfde commissie zullen worden toege kend. Wat leeft en zich beweegt is al tijd interessanter dan wat stilstaat en dit geldt natuurlijk allereerst voor elke etalage en het is te verwachten, dat het aanhoren en beoordelen van stand werkers het interessantste deel van de wedstrijd zal zijn. De jury zal hier tus sen 15 en 18 uur een» oordeel vellen over welbespraaktheid, originaliteit, bescha ving en verkoopskwaliteiten. Wat het eerste punt betreft zouden wij gaar ne een andere keuze van juryleden ge daan hebben, omdat het voor diverse raadsleden wel eens moeilijk zal zijn, iets te beoordelen waar men om het in verband met dat concours maar eens populair te zeggen weinig of geen kaas van gegeten heeft. Er is op dat gebied ook voor diverse edelachtbaren nog wel wat te leren, waarbij het natuurlijk geenszins onze bedoeling is te beweren, dat er onder de aangewezen juryleden geen mannen zouden zijn die onze volksredenaars in alle opzichten een lesje zouden kunnen geven. DE MARKT ALS EXPOSITIE In elk geval zal een concours als dit, dat georganiseerd werd in samenwer king met de afdeling Alkmaar van de Centrale Vereniging van de Markt straat- en Rivierhandel, alsmede van de Laatwinkeliers tussen welke beide groepen toch blijkbaar een goede ver standhouding bestaat weer heel wat publiek uit stad en omgeving trekken, wat zowel marktkooplieden als winke liers ten goede zal komen. Dit najaar nog wordt een begin ge maakt met de nieuwe vleugel voor het gebouw van openbare werken, een uit breiding die voor de tekenaars en voot de ambtenaren van de op zolder in primitieve vertrekken ondergebrachte diensten een hele verademing zal be tekenen. Het nieuwe gebouw kom haaks op het bestaande perceel te staan en. zal hieraan met twee verbin dlngsgangen worden verbonden. Het krijgt een aparte ingang, zoda' b.v. de bezoekers voor de dienst van bouw- en woningtoezicht, die op de bo venverdieping van de nieuwe vleugel wordt gehuisvest, niet eerst het oude gebouw behoeven door te lopen. Op de benedenverdieping komt een ruime te kenzaal over de gehele breedte en verder zal bier de administratie wor den- ondergebracht. Een aparte teken kamer voor de stedabouwkundige afde ling komt op de bovenverdjening. Het lokaal, dat thans nog door de admi nistratie wordt gebruikt zal in de toe komst dienst gaan doen als vergader en aanbestedingskamer. Door een voortuin zal het gebouw an het „pleintje" op de Keetgracht •orden gescheiden. Het nieuwe ge- eelte wordt op de werf achter het be- 'aande perceel opgetrokken. Aangezien op die plaats in vroeger oren vóór de demping van de Laat vater stroomde zal het nodig zijn een 'undering van betonnen heipalen te laan. Ten behoeve van de bezoekers zal bij de ingang van de ni"uwe vleu gel een ruimte worden uitgespaard waarin een aantal rijwielblokken wordt aangebracht. Het -ligt in de bedoeling op 3 September deze uitbreiding in het openbaar aan te besteden. Voor de etalagewedstrijd voor „stille kramen" hebben zich 45 deelnemers op gegeven en voor het standwerkers-con cours 12. De laatsten zullen tussen drie uur en half zes beoordeeld worden. Voor de kramen zijn er prijzen van f 20, f 10 en f 5 en voor de standwerkers van 40, f 25, f 15, f 10 en f 5. Alle prijzen bestaan uit waardebon nen. Om 6 uur komen de „stille" prijs winnaars, alle deelnemers aan het standwerkersconcours, afgevaardigden van de Standwerkersbond en van de Laatwinkeliers in het Gulden Vlies bij een, waar de prijzen worden uitgereikt. In verband met het concours zal de Laat Zaterdag aan beide zijden bezet zijn, waardoor zij van twee tot zes uur voor alle verkeer zal zijn afgesloten. 5. Van Kwakeldam naar het haven stadje Braamzijl was het ongeveer 20 km., maar de weg erheen was niet al te best. „M'n wagen heeft beste veren, maar ik zal maar niet al te hard rij den, heren", zei hij over zijn schouder tegen zijn twee klanten. „Anders zou u misschien met uw hoofden door de kap vliegen. Het is een mirakels slechte weg. Maar dat is niet mijn schuld. We gaan over heuvels en dalen". De twee heren zeiden lachend, dat Jimmy hele maal geen haast behoefde te maken. Zij wilden graag heelhuids in Braam- zijl belanden en dat was ook in Jim my's belang, want als zij klaar waren met hun bespreking zou hij hen weer terug moeten brengen naar Kwakeldam. „Komt in orde, heren", antwoordde Jimmy, ,,'t Is geen helemaal nieuw wagentje, waarin ik mijn karig stuk brood verdien, maar 't is betrouwbaar als de bank". Na verloop van een half uur naderden zij Braamzijl en een van zijn klanten sprak zijn goedkeuring uit over de snelheid waarmee Jimmy nen naar de plaats van bestemming had ge. bracht. „U moet maar even met ons naar binnen gaan in de „Rode Ruiter", chauffeur", zei hi., „want een lekker kop koffie hebt u dubbel en dwars ver diend". Jimmy tikte beleefd tegen zijn pet. „Dat is niet voor dovemansoren gezegd, heren", zei hij lachend. „Voor een kop koffie ben ik altijd te vinden". Het was maar jammer, dat Jimmy Brown de blik niet kon opvangen, die de twee mannen achter hem elkaar toewierpen. Vandaag staan ze aan de Voordam, morgen aan de Bierkade en overmor gen op de Zaadmarkt. Het zijn de vis sers op oud roest, die met behulp van een paar dreggen alle mogelijke rom mel uit de grachten halen om die te gen flinke prijzen aan de schrothandel te verkopen. Overal waar deze knapen aan het werk zijn blijkt pas, dat de grachten niet door iedereen om hun stedelijk schoon worden bewonderd, maar dat velen het water beschouwen als een zeer gemakkelijke vuilnisbak, die onmiddellijk verbergt, wat men er in laat zakken. Fietswielen bij tiental len, vogelkooitjes, stukken kachelpijp, oude teervaten en wat niet al wordt door de dreggers op de kant gehaald. Ze verdienen er een boterham mee en bovendien bevrijden ze de Alkmaarse grachten van een stapel rommel, die bij elkaar gestuwd, een indrukwek kende omvang zou hebben. Benoemd Naar wij vernemen, is onze oud stadgenoot, de heer J. Hoek, thans werkzaam aan het G. E. B. te Gro ningen, benoemd tot technisch hoofd ambtenaar bij de emeentebedrijven te Delft. E.H.B.O. WAGON TE ALKMAAR Teneinde het personeel zoveel moge lijk te bekwamen in de hulpverlening bij eventuele spoorwegongevallen, heb ben de Nederlandse Spoorwegen thans hun E.H.B.O. instructie-rijtuig naar Alkmaar gedirigeerd. Het wit geschilderde rijtuig bevat tal van medische instrumenten, die bij on gelukkon onmisbaar zijn en beschikt over voldoende ruimte om de cursisten aanschouwelijk onderricht te kunnen geven. Ongerustheid over kinderverlamming Door middel van een aanplakbiljet heeft de medische leiding van het kam- peercentrum te Bakkum de aldaar verblijvende kampeerders (7000) geadviseerd geen bezoek aan Alkmaar te brengen, in verband met de kinderverlamming die hier zou heersen. Dit medische bericht uit Bakkum is ook in Alkmaar bekend geworden en heeft ernstige ongerustheid teweeg gebracht. In verband hiermede hebben wij ons hedenmorgen voor nadere inlichtingen tot de Gem. Geneeskundige Dienst ge wend. Naar ons werd medegedeeld, is er in het geheel geen reden voor een paniekstemming. Inderdaad zijn hier ter stede verschillende gevallen van kin derverlamming geconstateerd, doch dit aantal is niet uitzonderlijk hoog. De inspectie voor de Volksgezondheid deelde ons nog mede, dat zij het niet nodig acht speciale maatregelen voor het gebied rond Alkmaar te treffen. Er hebben zich hier ter stede de laatste twee weken geen nieuwe gevallen vaj kinderverlamming voorgedaan. Voor een alarmstemming is dus geen reden, en derhalve evenmin voor het advies, zoals dit in Bakkum is gegeven. TWEEDE LIQUIDATIE-UITKERING VAN ALKMAAR PACKET De „Alkmaar Packet" (in liquida tie) zal opnieuw een uitkering van 25 pet doen op de aandelen van deze maatschappij. Weer een drietal unieke trips Naar de Veluwe, Schiphol, Avifauna, Rotterdam, Den Haag DE voortreffelijke verzorging van onze krantenreizen begint spreekwoordelijke betekenis te krijgen. Honderden hebben reeds kunnen profiteren van do bijzondere service, die zij als abonné van onze kranten genieten. Dezer dagen konden wij constateren, dat een echtpaar voor de derde maal één van onze trips meemaakte. Uiteraard kan dit slechts toegelaten worden, wanneer de betreffen de reizen nog niet zijn volgeboekt. De reizen zijn zuiver als reclame bedoeld, hetgeen de prijzen dan ook uitdrukken. In het bijzonder is dit het geval met onze binnenlandse tours, waarvan er wederom enkele op stapel zijn gezet. Op 14, 18 en 20 Augustus staan de reiswagens weer voor u klaar. Het betreft hier dagtochten naar Apeldoorn en de Veluwe, Schiphol en Avifauna en Den Haag en Rotterdam. [REGENEN, die één van deze drie tochten als eens hebben meege maakt, getuigden na afloop eenstem mig, dat de verzorging ervan uitste kend was. Onze reisleiding heeft ge broken met de traditie, om langs alie bezienswaardigheden van een bepaal de plaats te rènnen. Van een kranten- reis bewaart men steeds aangename herinneringen. De reisleiders zijn men sen, die ons land goed kennen en aan elke bezienwaardigheid bijzonderhe den weten te verbinden, zodat de rei zen .tevens leerzaam zijn. Zo is daar de tocht naar APEL DOORN en de VELUWE. De heen- en terugreis geven de reiziger alle gele genheid om het fraaie landschap ln zich op te nemen. Want de route gaat door de mooiste gedeelten van de Ve luwe. Het Paleis 't Loo, de Seys In- quart-bunker, de echoput en de Julia- natoren zijn enkele pleisterplaatsen van de vele, waaraan ge nog lang zult denken. Het nationale park „De Hoge Veluwe" wordt natuurlijk niet verge ten. Men kan op deze unieke trip in schrijven voor een bedrag van 12. waarbij inbegrepen een kopje koffie en een uitnemend diner. HE tocht, die op 18 Augustus wordt gemaakt, blijft steeds in trek. De Aalsmeerse bloemenveiling, die aller eerst wordt bezocht, is op het ogenblik een wonder van kleuren en geuren. Van de poëzie naar het proza: SCHIP HOL. Doch een fascinerend proza Men wordt rondgeleid langs de gigan tische machines, de hangars en al die ongemeen boeiende installaties en ge bouwen, die een luchthaven karakter geven. En wat nog te zeggen van AVIFAUNA, waar kortgeleden nieuwe dieren uit Nieuw Guinea zijn gearri veerd? Men moet hier 's avonds ko men, zoals nu mogelijk is, om te be grijpen, waarom Avifauna maandelijks duizenden bezoekers trekt. Het is er een feest van licht en kleur; roman tisch en boeiend De reissom voor deze trip, die op 18 Augustus is gesteld, bedraagt 12, eveneens met inbegrip van een kopje koffie en een gezellig dinertje. De entreeprijzen voor de bloemenveiling, Schiphol en het vogel- yilSSCHlEN zat 't hem in de Oudorper kermis, mis schien ook wel in de maans verduistering van gister avond; hoe het ook zij, de wielrijders die gisteren he noorden Alkmaar wat avondkoelte probeerden op te doen hadden plotseling een ongewone belangstelling voor de bewolkte hemel en verwaarloosden hautain het liefelijke landschap met de grazende koeien en de fiet sende jongedames. Tiental len fietsen stonden tegen-ki- lometerpaaltjes geleund, ter wijl de ei garen met half toegeknepen blik en onder een indrukwekkend zwijgen naar het hemelgewelf tuur den. Onze ongeoefende blik ontwaarde niets, doch toen we naast een robuste agra riër gingen staan en langs zijn blauwgekielde arm om hoog tuurden, zagen wij het ook. Dat was er één! Onze vingerwijzing sprak het vre selijke woord uit: „Vliegen de Skotels!" We gaven het woord door en overal fluis terde men nu: „Vliegend' Schotels!" Er stopte een auto. die bijna een kilome- terpaal omver had gereden doordat de chauffeur om hoog staarde. Er stapten vier dames uit. waarvan er één langs de arm van uw ver slaggever kwam turen. Het geen deze een zeldzame emotie bezorgde. Het duur de erg lang voor de jonge dame het vliegende vaat werk waarnam, doordat wij bij vergissing aanvankelijk een andere kant op wezen. Doch toen het ding ook in haar gezichtskring kwam, zocht het kind angstig toe vlucht aan onze schoeren. We hadden terloops opge merkt. dat de Marsianen 'wel eens atoombommen zou den kunnen oooien. Is Alk maar niet een B-stad? Men leze er de stukken van de bescherming buraerbevol- king maar op na! We zagen, dat om ons heen ook ver schillende mannelijke, kij kers beschermend optraden. Dat doet het hart deugd! TAOCH ondertussenhet trés dan toch maar een vlie gende schotel. Onze blauw- n»t-tolde vinaérwijzing van -oëven constateerde,: „Wat denke jai' zovwe d'r nag ke- -els op die skotel zitte? 'k Docht meist wel! 't. Is nao putir zo'n orotert en hai heb 'v steert ok!" De ionaedame die schuilging onder ov s scherfvriie colbertjasje kreunde; Wi»f 'n nare tijd toch! Zie ik me daar dat n aetrouwd hent!" Dat was te nen ons. niet tegen de scho tel. „Geeft niets, kind", ant woordden we mild. ..In oor- lonstijd en bij aanvallen van rlieaende schotels vallen al le kleine, maatschappelijke verschillen weg. Het leed. en de angst louteren ons en we zien het ruim. Zonder de maatschappelijke omkleed sels". Het meisje gilde in on ze binnenzak en merkte klagend op, dat het mens dom zo verdorven was. Be halve die enkele fiere ga lant, die mét ziin bloedeigen ribbenkast dekking verleent aan bedreigde dames. Juiver beroepshalve wend- den we thans het oog weer omhoog, teneinde die In bange tijd is al'es geoorloo'd idealistische blik op ons ge laat beter te doen uitkomen We consateerden dat de vliegende schotel lager was gekomen. Het was een won derlijk ding. We zijn er trots op, tot de weinigen te behoren die het vaatwerk hebben gezien. De schotel had een langwerpige vorm, een soort indianenschild, waaraan een vreemd ge vormde staart bevestigd teas. Aan alle kanten zaten uit steeksels, die ons even de den denken aan een viscou- vert, dat de Marsianen per ongeluk op de schotel had den laten liggen. We konden in de vallende schemering de kleur niet onderschei den. We gaven onze waar nemingen zakelijk door naar de midscheeps, waar de juf frouw nog steeds schuil ging. „Komt ie wérkelijk dichterbij?", riep ze met een ■stem, die ons verheugd voor kwam. Ze kroop nog dich ter tegen ons notitieboekje aan. Plotseling echter kwam haar hoofd van achter onze stropdas te voorschijn. Wat er nu gebeurde, deed ons de ironie van het lot heseffen. ..Nou moe!", riep het rict'-e verbouwereerd. c"'' >e al die tijd daarnaar ie kijkenMens, dat is 'n "ewone vlieger!" ff/p boaen beschaamd het 1hoofdToen.de vliegende schotel wat was gedaald, hadden we rondom ons ook reeds opmerkingen in deze neest gehoord. Langzamer hand waren de kijkers af gedropen. Alleen de auto stond nog langs de kant Kennelijk zochten de passa giers het meisje. Ze verliet onze revers en schreed, met minachtende hUl-ken naar ons. in de richting van de auto. „U bent, kipvig", voeg de ze ons schamper toe. KippigWe zouden het kind kunnen beschrijven tot de veters van haar schoenen toe! En 't had toch best een vlieaende schotel kunnen zijn? Ze praten zoveel tegen woordig park worden ook hier door de krant betaald. TENSLOTTE is er de trip van 20 Augustus. Ook op deze reis is het nuttige met het aangename verenigd. Onze vaderlandse geschiedenis krijgt tijdens het bezoek aan DEN HAAG, waarbij het Vredespaleis, het Binnen hof, het panorama Mesdag, enz. wor den bezichtigd, betekenis en achter grond. Langs YPENBURG brengt de touringcar u naar ROTTERDAM. Het groothandelsgebouw, het grootste bouw in deze geest, van geheel Euro pa. wordt van alle kanten bekeken. De reisleider zal u cijfers noemen, die u doen duizelen. De Maastunnel wordt evenmin vergeten en ten slotte is er een rondvaart door de havens van de ze trotse stad. Via Delft gaat het huis toe en een keurig diner vormt dan het sluitstuk. De^e gehele dag, die U als een hoogepunt van uw vacantia zult beschouwen, wordt u door ds krant geboden voor slechts 12. Al weer met inbegrip van entree's, een kop koffie en een diner. Omtrent het laatste (en niet het minst belangrijke!) punt, merken we nog op, dat de haast traditionele „eet- fabrieken" zo veel mogelijk links blij ven liggen. De manager, die voor deze reizen is aangesteld, heeft getracht juist dié gelegenheden in de reisprogram ma's te betrekken, waar men in de eerste plaats een goed diner kan ge bruiken, zonder het idee te hebben in een moderne gaarkeuken te zitten. Het zijn gewoonlijk middelgrote restaurants met beschaafde bediening en een aan trekkelijk menu. Geeft u vooral tijdig voor één dezer reizen op bij de bureaux van onze bla den. In de ioop van de maand Juli werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 457.481,82 (v.j. f 335.254,21) en terug betaald f 401.908,99 (v.j. f 405.865,57), alzo meer ingelegd dan terugbetaald 55.572,83 (v.j. minder ingelegd dan terugbetaald f 70.611,36). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij het begin van het jaar 11.052.628,34, bedraagt nu f 11.113.008,73 (v.j. f 10.617.579,04). Het aantal in de loop van Juli nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 252 (v.j. 147). Ingetrokken werden 190 boekjes (v.j. 183). Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij het begin van het jaar 28.219, be draagt thans (na overboeking naar een verzamelrekening van 645 spaarreke ningen, waaronder 184 scboolspaarreke- ningen, waarop sedert meerdere jaren geen mutatie hetfft plaats gevonden) 27.731 (v.j. 27.664). Van dit aantal be horen 17.133 (v.j. 17.387) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 6851 (v.j. 3626) aan personen of instel lingen elders gevestigd en 3747 (vj. 3651) aan schoolspaarders. Onder de in Juli nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 28 (v.j. 21) boek jes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eerste inleg van f 1. In Juli bedroeg het aantal posten van inleg 3545 (v.j. 3412), dat van terug betaling. 2584 (v.j. 2325), tezamen 6129 (v.j. 5731). De lediging in de loop der maand Juli van 642 (v.j. 475) spaarbusjes lever de een bedrag van f 12.410,10 (v.j. f 7.807,13) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaar busjes, bij het begin van het jaar 5549 bedraagt thans 5693 (v.j. 5537). Burgerlijke stand Geboren: Jan, z. van B. Jonkers en A. Doet. Cora A. J. d. van A. Held en N. G. Kesselaar. Aletta M., d. van J Busch en M. M. E. Vogelpoel. Al bert;, z. van A. J. van Wanrooi) en J. Bakker. Brigitta M„ d. van C. J. van der Steen en C. M. van Koningsbrugge. Men komt uit den kleurige plaatsjes gezien bouten schoenen, die ovi tergrond van tulpenvelc molentjes huji wieken Ia Dat is Holland en da aan dollars uit om een t eigenaardige landje, waa kijkt en men wordt ged Hollanders draagt gewoi bebben geen ronde hoed die in New York of-Chii in bloei, de molentjes zij landweggetje met knotw komen. De bonte plaatjes van Pollanders zijn alleen mi weest en om de teleursti bezoekers een klein bee ten kunnen we ze meene ken en Volendam of na •waar de echte en dure tuums helaas ook al zel< en we kunnen hier hun touringcars verwacl een meisje in oud-boere em de .bezoekers althans nen hoe het vroeger gei Nee, de aanplakbiijett veel beloofd, maar ze v pleisters nu eenmaal no dat geen Amerikaan er ken in het bijzonder na komen als we alleen m toond hadden waarop gleufhoeden en vrouwen jes door een winkelstra die er precies eender u zijstraat in een van de van Chicago of Boston. Wat dat betreft zijn d. onze V. V. V. over Alk: lijker en betrouwbaardei Het kleurige beeld vi met hun volgeladen ben achtergrond van ons pr; gebouw en van middelt bruggetjes, is geen fictie, het kan bewonderd wore maar voor zorgt Vrijdt Alkmaar te zijn. Men v: lijk wat men verwacht 1 want het kleurige aanp' vend geworden. De blauv overspant het zonnige n zijn felle kleuren, alles weegt en de carillonnist s uit de prachtige toren klokketonen over, als poe een taart. Daarbij komt de zekei «Bes echt en origineel is show, het is geen in elka; toning om Vrijdagsmorgt delingen eens te laten zie geweest is, het is een l heden geboren in het vei viteit van een oud-Holli terend uit de middeleeu weinige die in de loop d. anderd in stand gehoude king zijn gebleven. Dat alles maakt dat j maarse Kaasmarkt een wond der teleurstelling i ze markt vergoedt wat zocht heeft en niet heef het bewijst dat deze ma voor Alkmaar van betel een nationale bezienswaa worden, welke men hier eigen welbegrepen belan in stand zal m-oeten hoi Er is één bezwaar, men dit alles alleen op kan bekijken, en dit .be overkomelijk. Zou men 1 in de vacantie-maanden c nen dan zou het een she Dezer dagen zijn de van zestien bedrjjfshant vergadering bijeen gewe venzaal van café Tom oi torische basis te leggen staande seizoen. Uit het goed verzorg van mej. G. Hoed kondei dat ook de belangstelling bandbal een voorname nemen in de vrijetijdsbe maar. Waren verleden j ven aangesloten, thans is genomen tot zestien. De verenigingen speel Iepen seizoen 91 wedstr. 71 pet. in Alkmaar. Gem per vereniging 12 wedstr De medewerking van de rechters was prima. Ei rechters geweest., die 9 den floten. Het belangr deze vergadering betrof laten meespelen van halsters. Van verschillenc men de voor- en nadelei uitvoerige bespreking n heren Enklaar en Vanc van het hoofdbestuur v waren als belangstellend ivezig en deelden mede, gezien de zeer goede Alkmaar, dit jaar nog verlenen tot het laten n twee „actieve" speelster enigingen die voor het competitie gaan deelnemi helpen. In het bestuur werden C. Neef, voorzitter: mej secretaresse, dhr A. B bieester, dhr R. Talsma, - als nieuwe leden trader JansenBerkhout en dh De afdelingen werden toongesteld:: A.: NACO, Lastinagi Hulskampgirls, RHV, 1 Huys en Krom. B.: JAK, Milfleur, Cei VA, PCB, de Wild en i MAAIMAUHINE I? Bij het slijpen van de 1 grasmaaimachine op raakte de motor, vermoe lekke benzineleiding in De politie bluste het Total-apparaat. De mach dom van de plantsoendi

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2