Toch een kabinet-Beel met Drees als minister van financien? Egypte is tot militaire samenwerking bereid Koning Talal van Jordanië maakt plaats voor prins Hoessein VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Meisje uit Leerdam onttrok zich aan emigratie Mei een zeilschip de wereld rond Geestesziekte van vorst noopte het kabinet tot maatregelen Labourbestuur kant zich Bevans opvattingen tegen Drank-bastions snor, geen eien DlnscJag 12 Augustus 1952 149e Jaargang No. 189 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mr Donker wijzigt zijn formatie-plan Voor Economische Zaken wordt de A.R. prof. Zijlstra genoemd Spoorwagons voor Argentinië Mr Beyen is gepolst voor Buitenlandse Zaken Rijks-brandkastenkraker ontvlucht Nota van het Westen aan Sovjet-Rusland Thans bij a s. schoonouders in Wormerveer „Dramatisch afscheid" Een zware luchtaanval op fabriek in Korea dekte de vlucht Welkom, vreemdeling Hvasta zou zich schuil houden Ontsnapping door gat in gevangenismuur Dr Mossadeq krijgt zijn volmachten Leger verzoekt regering om maatregelen Na geheime parlementzitting van zes uur: Regentschapsraad van drie senatoren Atlantische strijdkracht nog te zwak bewapend MEISJE VERDRONKEN Bij het baden te Castricum Engels-Japans geschil over de arrestatie van matrozen Weerbericht de talrijke niet-Brit* missen. EN zijn er in Australië net als in ieder ander land. Ze „wowsers", een woord van e vinding, Doch de enige i op het privé en openbare de Australiërs hebben is op an de Middeleeuwse drank. Ike in drie van de zes Aus. taten nog steeds gehuldigd nkwetten, ingevoerd tijdens wereldoorlog, toen het vrij. er, de A.IJF., dicht rondom teden gelegerd was, is ieta owsers" in Nieuw Zuid-Wa. i en Zuid-Australie in stand eten te houden. Hieraan e puriteinen zich vast, zoals ndere streken en landen aan baden en dergelijk zaken is het hierdoor ontstane wanneer men geneigd is „gebrek" te noemen aan :n en andere plaatsen des /oor de uren van de avond at de oorzaak geweest van ontboezemingen van mijn. iquet en van het geheel de slaan van de beroemde „Fi- aijnheer De Coquet zou wil. huldigt hij misschien het lik van 's middags om zes ;d te verlaten om van de lag te maken? Wanneer dat mocht zijn, dan heeft mjjn- oquet natuurlijk schoon ge. ie meeste Nederlanders voe« vens wij ze niet en behoeven er het puriteins en stijf zijn straliers geen zorgen te ma- gevangenis van Bikaner, r-Indie, zijn zestig ge- s een hongerstaking be lls protest tegen een be- gevangenisdirectie, dat ren moesten worden af- t. De directeur liet ver lek barbiers komen, om, mgenen glad te scheren, er genoeg van die kerels \ante manier aan hun te zien draaien, terwijl eambten der gevangenis ren", zeide hij. Prompt estig gevangenen in hon ig. De helft viel spoedig Zaterdag weigerden de vergeblevenen voor de htereenvolgende dag te zij hun zou zvorden ge ld, dat zij hun snorren behouden. raagt vrijlating van logsmisdadigers se regering zal binnenkort ie Staten, Engeland, N e- Frankrijlc en Australië ver- Japanners, die zich wegens van minder ernstige oor- i in de Soegamo-gevangenis ivinden, voorwaardelijk in itelien. e gevangenen zijn 427 door e, 215 door Nederland, or Britse, 39 door Franse, Australische instanties ver- aal Bureau van de Tuin en heeft besloten bij alle fruitveilingen met ingang een minimumprijs van drie logram in te voeren. ;nt, dat men geen appelen, imen beneden deze prijs zal ipen. De nieuwe minimum- houdt geen heffing op n en geen vergoeding voor over zes hedenmorgen out- urveillerend agent van po- okwolken kwamen uit het sacristie van de St. Bavo- Herenweg te Heemstede. erde onmiddellijk de Heem» idweer en toen deze arri» de brand ziqh uitgebreid en stig aanzien. Met zes stra- irandweer het vuur tot de ;r, die de verbinding vormt rie en kerk, beperken. De ïtiekamer bewaarde para- kerkelijke kostbaarheden een groot deel worden ge- :elijke voorwerpen, die zich van de sacristie bevonden, prooi der vlammen. De ieping van de sacristie en iuw liepen waterschade op. van de schade en de oor» brand zijn nog niet be- Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 advertenties en abonnementen Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct. per m.m Familieberichte». 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 iff*?' HGR*-. (Van onze parlementaire redacteur). NA een onderbreking tijdens het weekeinde hervatte mr A Donker gistermid dag zijn pogingen 'n kabinet te formeren. Eerst ontving bij Prof. mr dr L. J. C. Beaufort, vervolgens prof. J. Zijlstra, hoogleraar in de theoretische economie aan je Vrije Universiteit te Amsterdam en mr J. W. Beyen, directeur van het Inter nationale Monetaire Fonds te Washington, 's Avonds had de formateur nog een onderhoud met minster-president Drees. Een van de voordelen van de metbode, die de formateur bij z(jn pogingen, een kabinet te formeren, volgt, is, dat hij betrekkelijk geruisloos van het ene plan in het andere kan overgaan. Een der gelijke verandering schijnt zich nu te hebben voltrokken. Het komt ons nl. voor, dat. terwijl er de vorige week ernstige grond was te veronderstellen, dat mr Donker er naar streefde het oorspronkelijke plan van dr Drees wellicht met Heine variaties alsnog te verwerkelijken er nu duidelijke aanwijzingen zijn om te veronderstellen, dat de formateur meer in de richting van de opzet van prof. Beel is gezwenkt. S/IËN zal zich herinneren, dat er tussen de vier partijen reeds overeenstem ming was bereikt over twee belang rijke kwesties; het program en de po litieke samenstelling van het kabinet op de basis van 5 leden van de P.v.d.A., 5 van de K.V.P., 2 van de A.R.P., en 2 van de C.H.U., alsmede een vakminis ter. Zowel dr Drees als prof. Beel faalden echter ten aanzien van de zetel verdeling: eerstgenoemde door .de af wijzing van de A.R., laatstgenoemde door een van de P.v.d.A. Bij die ge legenheid hebben wij er reeds op ge wezen. dat het hoofdbezwaar van de P.v.d.A. was de door prof. Beel voor gestelde splitsing van de portefeuille van Sociale Zaken en dat deze partij niet allereerst het verlies van het mi nister-presidentschap onaanvaardbaar achtte. Het vandaag gepubliceerde nieuws is dat mr Donker in zoverre op het plan- Beel teruggrijpt, dat ook hü de porte feuille van Economische Zaken aan een A.R. prof. Zijlstra wil aanbieden. Dit zou dan tevens met zich kunnen brengen, dat het minister-presidentschap toch aan prof. Beel zou komen en dat dr Drees de portefeuille van Financiën jou krijgen te beheren en tevens offi- (ieel tot plaatsvervangend minister president zou kunnen worden benoemd. Voor de tweede maal is uit de gevangenis Peterhead te Aber deen een inbreker ontsnapt, van wiens vakmanschap de Britten in de tweede wereldoorlog ge bruik maakten voor oorlogsdoel einden. In 1942 werd hij uit de gevangenis ontslagen om eenhe den commando's te onderwijzen in het openen van brandkasten en verscheidene malen werd hij ach ter de vijandelijke linies neerge laten om brandkasten met gehei me nazi-documenten te openen. Na de oorlog trachtte hij op het goede pad te blijven, doch hij verviel weer in zijn oude be zigheden en kwam in de gevan genis terecht. TJITERAARD zal mr Donker niet ge neigd zijn Sociale Zaken te splitsen, terwijl hij ook bij de persoonskeuze een ander accent zal kunnen leggen. Teza men met het beheer van justitie zou deze oplossing wellicht voor de P.v.d.A. aanvaardbaar kunnen zijn. Op grond van het feit, dat mr Beyen, die reeds vele weken wordt genoemd als moge lijke vakminister voor Buitenlandse Za ken, gistermiddag bij de formateur is geweest, mag thans wel als vaststaand worden aangenomen, dat minister Stik ker definitief voor een nieuwe ambts periode heeft bedankt. In politieke kringen is men op het ogenblik geneigd de veelvuldige bezoeken van prof. Beaufort, die groot gezag in de K.V.P. heeft, uit te leggen als die van een zeer gewaardeerd adviseur en mogelijke bemiddelaar. Al worden de plannen van de forma teur langzamerhand duidelijker, toch is men in politieke kringen op grond van het feit, dat enkele belangrijke punten nog nadere opheldering behoeven, nog niet geneigd zich definitief uit te spre ken over de kansen op succes van mr Donker, al is men ongetwijfeld optimis tischer gestemd dan een week geleden. De diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben op het ministerie van buiten landse zaken te Moskou een nota over Oostenrijk aan de Sow jet-regering overhandigd. Honderdvijftig geallieerde vliegtui gen hebben Maandag een belangrijke chemische fabriek bij Namsok, onge veer vijftig km van de haven Wonsan ssn de Oostkust, aangevallen. Volgens Mededelingen van vliegers hing na de aanval een grote rookwolk boven de fabriek. Wederom is de liefde machtiger ge bleken dan het ouderlijke gebod. Wc derom heeft de zekerheid van een ge negenheid hier het gewonnen van de onzekerheid ener toekomst in den vreemde. Ditmaal heeft een achttien jarig meisje, dochter van het gezin Donga uit Leerdam, haar ouders en haar beide broers vlak voor hun ver trek naar Canada in de steek gelaten en een „ondergrondse" schuilplaats ge zocht. Zij verliet Zondagavond de ouderlijke woning in gezelschap van haar verloofde, de militair Krijger uit de Riouwstraat te Wormerveer en arri veerde gedurende de afgelopen nacht bij de ouders van haar verloofde in Wormerveer, nadat gisteravond om tien uur de „Grote Beer" met haar eigen ouders naar Canada was vertrokken, Het meisje moet haar plan zeer dege lijk hebben voorbereid. Reeds bij her haling had zij te kennen gegeven, niets voor emigratie te voelen. Toen haar ouders haar enkele weken geleden aan spoorden, haar spaarbanktegoed tot een bedrag van f 35 op te nemen, weigerde zij dit. „Ik heb nog alle tijd" vond ze. Niettemin haalde zij kort daarop het geld toch van de bank. Ogenschijnlijk had zij zich de laatste dagen bij het besluit van haar ouders neergelegd. Zondag was zij met haar verloofde die zij heeft leren kennen toen zij werkzaam was in het Protes tants Weeshuis te Wormerveer bij haar ouders thuis. Er zijn toen nog enkele foto's gemaakt. Het afscheid 's avonds werd zeer dramatisch. De jongeman had al herhaaldelijk een flauwte voorgewend en was zelfs een paar maal naar bed gegaan, 's Avonds maakte het jonge paar zijn „laatste" gezamenlijke wandeling en verdween daarna spoorloos. Het stel liep van Leerdam naar Arkel, nam daar de bus naar Gorcum en vertrok vandaar per trein naar Amsterdam. De ongeruste ouders van het meisje hebben Zondag nacht de politie gealarmeerd, welke haar signalement verspreidde. Zij kwam echter uit zichzelf weer boven water. De jongeman, die verlof tot gisteravond pc Amsterdamse familie Leyen en de familie Keetman uit Winkel (N.H.) c in rnet een zeilschip een vaart om de wereld begonnen. Zij hopen de reis '1 twee jaar te volbrengen met het jacht, dat speciaal voor dit doel werd Vebouwd en voor windloze dagen voorzien is van een hulpmotor. Foto: v-l.n.r.: De 4-jarige Tri.r, het jongste bemanningslid, naar wie het jacht ook genoemd werd, haar moeder, de heer Keetman en de heer en mevrouw Leyen. twaalf uur had om afscheid te nemen van zijn verloofde, moest zich op dat moment melden in de Alexander- kazerne in Den Haag, waar hij gelegerd is. In de nacht van Zaterdag op Zon dag werden uit een Franse auto, die in het Noordeinde geparkeerd stond, een kijker en twee fototoestellen ter waarde van fres 50.000 gestolen. De automobilist had zijn wagen afgeslo ten, maar de dader heeft met een steen een van de ruiten ingegooid. Volgens een Tsjechoslowaakse jour nalist, die tezamen met de jonge Ame rikaan John Hvasta, op 2 Januari uit 6e „speciale gevangenis" te Leopoldow ontsnapte, houdt Hvasta zich waar schijnlijk in het land schuil. De jour nalist deelde dit te München mede, doch wilde zijn naam niet bekend ma ken uit vrees voor mogelijke vergejf- dingsmaatregeien tegen zijn verwanten in Tsjechoslowakije. Volgens de journalist verblijven in de gevangenis te Leopoldow belangrijke politieke gevangenen als officieren, pre dikanten en buitenlanders. De gevan genen moesten helpen bij het restaure ren van de gevangenismuur en slaag den er in een gat hierin vrij te laten, waardoor zij in de namiddag van de tweede Januari ontsnapten. In een na bijgelegen dorp gingen de ontsnapten in kleine groepjes uiteen en de journalist slaagde er in, samen met een mede- vluchteling, na een tocht van 28 dagen, over de Westduitse grens te ontkomen. Gistermorgen werden de eerste vier wagons, die bij Werkspoor gebouwd Worden, met het Argen tijnse schip „Rio Primero" te Rot terdam verscheept. De gehele or der bestaat uit 485 wagons. De drijvende bok Arend hijst een der wagons aan boord, terwijl er reeds een aan boord is en de andere nog op de kade staan. Elke wagon weegt (zonder onderstel) 37000 kg. Siaat van beleg in Teheran wordt opgeheven De Perzische senaat heeft premier Mossadeq met 26 tegen 4 stemmen de volldige bevoegdheden, die hij ge vraagd had, verleend. Mossadeq heeft ingestemd met de eis van de aanhangers van de reli gieuze leider Kasjani, dat de staat van beleg in Teheran moet worden opge heven. De aanhangers van Kasjani vormen een machtige groep in het nationale front. De Egyptische opperbevelhebber, ge neraal Naguib, heeft verklaard, dat de militaire leiders in Egypte gaarne met de Westelijke mogendheden willen sa menwerken op het gebied van de de fensie. Zij zijn van mening, dat zij met Groot-Brittannië, Amerika en Frank rijk tot overeenstemming kunnen ko men, zonder dat de nationale aspira ties in gevaar komen. Eenheden van het Egyptische leger zullen deze gehele week oefeningen in het gebied van Cairo houden. Het hoofdkwartier van het leger' heeft de bevolking gewaarschuwd geen geloof te hechten aan valse geruchten. De verspreiders hiervan zullen als verra ders worden gestraft. Ook bij de bin nenlandse zuivering zal niet te zacht worden opgetreden. MA EEN GEHEIME ZITTING, die zes uur duurde, heeft het parlement van Jordanië gisteren een eind gemaakt aan de regering van koning Talal en de jonge emir Hoessein tot koning uitgeroepen. De jonge monarch studeert mo menteel nog aan de bekende school van Harrow in Engeland. Totdat h(j acht tien jaar wordt op 2 Mei van het volgende jaar zal een regentschapsraad van drie senatoren de koninklijke bevoegdheden uitoefenen. De zitting was zo geheim, dat de telefoonverbindingen van Jordanië met Syrië waren verbroken, teneinde te voorkomen, dat er iets naar het buitenland zou uitlekken. De be slissing komt overigens niet onverwachts, aangezien er in de laatste dagen reeds sprake was, dat de geesteszieke koning Talal zou aftreden. Talal kwam verle den jaar aan het bewind, nadat zijn vader, koning Abdoellah, te Jeruzalem was vermoord. Hij werd toen in een Farijse kliniek verpleegd. LIET Jordaanse parlement is tot zijn beslissing gekomen, nadat een com missie van drie senatoren en zes af gevaardigden de medische rapporten over de toestand van de koning had bestudeerd. Deze commissie had dfie artsen in Amman geraadpleegd, die op hun beurt de bevindingen van twee Egyptische medici hadden onderzocht. De doctoren uit Amman kwamen tot de conclusie, dat Talal ten gevolge van zijn geestesziekte niet in staat was, te regeren. De regering heeft daarop aan het parlement voorgesteld, het regime van Talal te beëindigen en emir Hoes sein tot koning uit te roepen. Talal heeft in naam ongeveer tien maanden zijn hoge functie uitgeoefend. In feite is deze tijd echter veel korter geweest. De in 1911 geboren koning, die vóór de dood van zijn eminente va der vrijwel geen enkele verantwoorde lijkheid had gedragen, leed reeds ge ruime tijd aan vlagen van achterdocht en ernstige neerslachtigheid. Hij zocht hiervoor in Europa genezing, maar schijnt deze niet te hebben gevonden. Reeds korte tijd nadat hij de regering had aanvaard, vertrok hij met zijn ge zin voor een lange reis door Italië, Frankrijk en Zwitserland. In Mei van dit jaar vertrok Talal opnieuw naar Parijs, ditmaal op aanraden van zijn artsen. Drie weken later werd het Jor daanse Huis van Afgevaardigden bijeen geroepen. De toestand van de koning bleek ernstig slechter te zijn geworden. Het werd in Juni dan ook nodig een plaatsvervangende raad van drie leden in te stellen een soort regentschap derhalve. Talal vertrok naar Lausanne, waar zijn echtgenote, koningin Zain. en de kroonprins verblijf hielden, en poog de zich tevergeefs bij hente voegen. Op 3 Juli keerde hij naar Amman te rug, waar zijn volk hem een groots welkom bereidde. Hij stelde zich geheel ter beschikking van de premier. Op zeker moment uitte hij de wens, zijn volk weer te zien. Hij reed toen vol komen zonder escorte in galop door de hpofdstraten van Amman. Pas nadat hij een bezoek aan de premier had ge bracht, kon men hem ertoe bewegen, in een auto naar zijn paleis terug te keren. De jonge monarch vertoeft momenteel nog bij zijn moeder in Lausanne. De regentschapsraad bestaat uit de senato ren Ibrahim Hasjin, Soelaiman Toekan en Abdoerrahman al Rasjidat. De troonsbestijging van koning Hoessein be tekent, dat de twee Hasjemitische ko ninkrijken Jordanië en Irak zullen wor den bestuurd door twee neven, die hun opleiding aan dezelfde Engelse schooi EX-KONING TALAL ...teruggekeerd in vergetelheid... hebben gehad. Beiden worden zij vol gend jaar achttien jaar. Hoessein heeft Maandag van de Jor daanse premier een telegram ont vangen. dat was geadresseerd aan „koning Hoessein I". De prins bracht onmiddellijk zijn moeder, die zich in de stad bevond, op de hoogte van de inhoud. Verwacht wordt, dat het ko ninklijk gezelschap nog een tiental da gen in Lausanne zal blijven. Koning Hoessein is volgens zijn vrienden in Engeland een bescheiden rustige jongeman, die veel van scher men en automobilisme houdt. Het dagelijks bestuur van de Britse Labourpartij heeft een tussentijdse verklaring over de binnenlandse poli tiek Uitgegeven, getiteld „Laat ons de feiten onder de ogen zien". Hierin wordt de verklaring van het verbond van vak verenigingen, de TU.C., goedgekeurd, volgens welke „de grootst mogelijke mate van bewapening binnen de per ken van de middelen, die ter beschik king staan, moet worden bereikt". „De vrede kan niet worden gewonnen door zwakte" aldus de verklaring. Het bestuur wil, de bondgenoten" dat periodiek„met het bewapenings program wordt herzien met inachtne ming van Engelands economische posi tie en de internationale toestand. Op de in September te houden jaar lijkse vergadering van de Labourpartij zal voorzitter Attlee een beslissing over de Britse bewapening trachten te for ceren. Men verwacht, dat het tot hevige debatten met de aanhangers van Bevan zal komen. Het goedkeuren van de verklaring van de TUC wordt gezien als een scherpe, officiële terechtwijzing aan het adres van Bevans aanhangers, die menen dat de Britse economie de huidige bewapeningsinspanning niet kar dragen zonder verlaging van de levens standaard. Nadat de censuur op binnenlandse perstelegrammen is afgeschaft, is thans ook de censuur op perstelegrammen voor het buitenland opgeheven. Zoals reeds werd verwacht, zullen in Februari algemene verkiezingen wor den gehouden. De regering, de be stuursorganen en de politieke partijen zullen hierdoor tijd genoeg hebben om haar zuivering te voltooien ter verze kering van de politieke stabiliteit en een gezond parlementair leven. Naar verluidt, hebben de strijdkrach ten de regering om' een serie nieuwe wetgevende maatregelen gevraagd, t.w. beperking van het grootgrondbezit, ver betering van het lot der arme boeren, ontwikkeling van de industrie om de levensstandaard in het gehele land te verhogen en geen indirecte belastin gen, welke de lasten voor de armen vergroten. Ridgway verklaart De dienstplicht moet twee jaar duren De opperbevelhebber van de Atlanti sche strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway, heeft te Parijs verklaard dat de middelen van de Atlantische ge meenschap „nog ernstig onvoldoende (zijn) wat betreft bepaalde belangrijke aspecten van haar verdediging". Over de duur van de militaire dienst plicht zei hij, dat deze in alle landen van de Atlantische gemeenschap uni form op twee jaar dient te worden vastgesteld. De reden daarvoor is „het aantal en de ingewikkeldheid van de moderne wapens". Te Parijs komen heden deskundigen van de zes landen van de Europese defensiegemeenschap bijeen, om de kwestie van de twee-jarige diensttijd te bespreken. Aan het Castricumse strand is gister middag de 18-jarige mej. T. B. uit Wa teringen bij het baden in een diepe kuil geraakt en verdronken. Ondanks dat er spoedig hulp aanwe zig was en het slachtoffer zodoende spoedig aan het strand kon worden ge bracht, is dokter v. Nievelt er niet in geslaagd met kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Mej. B. behoorde tot een gezelschap kantoorbedienden, dat een dagje uit was en daarbij het Castricumse strand be zocht. Het stoffelijk overschot werd per zie kenauto naar de ouderlijke woning te Wateringen vervoerd. Twee matrozen van de Britse kruiser „Belfast" zijn door de Japanse politie gearresteerd. Hun wordt diefstal ten laste gelegd. Groot-Brittannië heeft hierover een in zeer krachtige termen gestelde nota tot Japan gericht, waarin de vrijlating der matrozen wordt ge ëist. De Ver. Staten steunen Groot- Brittannië in deze ten volle. Ve'rwachting tot Woensdagavond. MINDER WARM Veranderlijke bewolking met en kele plaatselijke buien, waarvan vanavond sommige met onweer. In het binnenland tijdelijk zwak ke, overigens matige tot vrij krachtige wind, in hoofdzaak tus sen Zuidwest en Zuid. Minder warm overdag. Woensdag: Zon op 5.21, onder 20.08 uur. Maan op 22.51, onder 15.46 uur.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1