Mr Donker in beslissend stadium? Twee-jarige diensttijd in EVG niet aanvaard Westelijke landen gaan accoord met ontwapeningsconferentie Echtelijke twist eindigde in steekpartij te Den Helder Lang bezoek aan H.M. de Koningin Engeland staakt de tomateninvoer Snel reagerende politieagent kon tijdig tussenbeide komen Gesprek over Saarkwestie wordt heden voortgezet Een accoord tussen Naguib en Maher Belgen zijn teleurgesteld, Grieken en Turken verbaasd Woensdag 13 Aug. 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 190 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Wederom gesprek met A.R.-Kamerlid BABY IN KUSSEN GESTIKT Een Braziliaans vliegtuig neergestort Officier eiste een jaar en zes maanden Dertigvoudige moord in dessa nabij Bandung Ridgways verzoek kreeg geen kans Als Rusland en China troepen afdanken Nieuweformule vooreen oud plan Koe kan zelf water oppompen Duitse uitvinding op een Morgen treedt minister Eden in het huwelijk boerderij te Putten rteld. Nu snap ik, waar. voor een jaar vooruit Maar dat mannetje ia me af!" „Weet U wat, U de politie op.. Als er nis aan de hand is, moet toch weten en dan is het e politie om ons te be, Pim gewichtig. „Dat 'n gek idee, Pim. Ik zal opvolgen", antwoordde m later had zij de com- il aan de telefoon. Maar had zij niet veel steun want de commissaris k op barse toon, dat hij nonsens niet van kon worden. Dlemerdijk, 9-8 Antwerpen Elmina, A'« 9-8 rede van Accra Tampico Enggano, R*. 11-8 te Budge (Biu Cal- Haag (t), 10-8 v.m. van i Etrema (t), 10-8 van Fairsea, Sydney— i mijl zuidoost van Diego» n Friesland (KKL), R'. Priok, pass. 10-8 xuxu Port Said Gadilla (t). Ahmadl naar Suez (V O) Brisbane—R'dam, 10-8 Garoet, 9-8 van Pan* Tandjong Priok Gena orta Cardon te R'dam —Levant, 10-8 van R'dam Graveland, 10-8 van A- g Helicon, 9-8 van Ap» Hestia, 10-8 van Paita - Hersilia, 11-8 van Paita cht Haarlem, 13-8 van Cristobal verwacht ;onR'dam, 11-8 te Sa- - Jagersfontein, O.-Afrika i Kaapstad Java, 9-8 te Baroe, Makassar—R'dam, Guardafui naar Djeddah 10-8 te Antwerpen ver- Vrouwekerk, 10-8 van te R'dam Leer- uston via Hamburg teR'- .-8 v. Vaasa te R'dam La- -Savona, pass. 11-8 Fi- ïbok, 9-8 van Singapore Leerdam, rk, pass. 10-8 n.m. Vlis- lifax Leuvekerk, 10-8 ar Bahrein Maasland, 10-8 van Ilheos t« (t)t 10-8 van Santos t« Sul Marlekerk, Oost- n.m. van Kaapstad via Teneriffe Modjo- R'dam, 11-8 van udan Molenkerk, 10-8 naar Beira Ma- ndonenie, 9-8 rede van Se- MakassarA'dam, pass, Meerkerk, Perzi- pass. 10-8 Ouessant 18 uur van Levant btJ Nieuw-Amsterdam, New York Nieuw- van R'dam te New York van Safi naar Sas van room, A'damW.-Afrika, Accra Nelly, R'dam— Albany verwacht Nes- ndie, 11-8 van Barbados vacht Noordam, 11-8 R'dam Oranje, Tand- m, 10-8 120 mijl noord- 7a naar Suez Oranje- stobal, pass. 9-8 Oeus- a Ovula, 10-8 van Ras Polyphemus, 8-8 te Aden Prins Mexico, pass. 10-8 Willem V, ChicagoR'- jinkerken Parkhaven, 10-8 v.m. van St Santos Poelau Priok, 10-8 n.m. Radja, JavaNew te Halifax Roebiah, 10-8 n.m. van Aden naar JapanZuid-Amerika, Marquez te Durban York, 10-8 n.m. Ridderkerk, O.-Afrika Oeussant naar Ant- A'dam—Huelva, pass. Golf van Mexico— Budge (bij Calcutta) lam, 11-8 te Port Sudan io, JavaNew York, 10-8 lawan verwacht RottI, Priok, 9-8 te Aden -Perzische Golf, 10-8 Ras Tanura Sibajak, naar Tandjong Rotterdam— te Mobile verwacht van Curagao te Cristo- (t), 11-8 lio de Janeiro verwacht Indonesië, pass. 10-8 idicherry Stad Maas van Bagnoli te Casa- chiedam, 10-8 n.m. van boro Stentor, Para- 10-8 n.m. Ouessant SantosJapan, 11-8 te AntwerpenBuenos ;an Rio de Janeiro Buenos Aires te New Tandjong Priok—R'dam, aar Aarhuus Tomori, 11-8 n.m. te Co- Tarakan, 10-8 van Titus, 10-8 van Pa- Waterman, 10-8 van Willemstad, Cristo- van Laguaira—Trl- (t). Port de Bouc— traat Bonifacio Wes- R'dam te New York 3am—1Tandjong Priok# Rode Zee naar Co- 0-8 van Levant te A'- van Kotka naar Zaan- KRL), Tandjong Priok Zeeland pass. 11-8 Bruns- 9-8 van R'dam Zuid-Amerika— Vincent (CV). Directie*. J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties IS ct per m.m Familieberichte»! 20 ct. pm.m. Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Nog sfeeds vraagtekens inzake formatie (Van onze parlementaire redacteur). VAN' OFFICIËLE ZIJDE werd gisteren meegedeeld: „H.M. Koningin Juliana heeft hedenmorgen om half twaalf in het Paleis aan het Lange Voorhout de kabinetsformateur, mr L. A. Donker, ontvangen, teneinde door hem op de hoogte te worden gesteld van de ontwikkeling van de kabinetsformatie". Over dit bezoek, dat bijna twee en een half uur duurde, zijn geen nadere bijzonder heden bekend geworden. Des middags had de formateur opnieuw een gesprek Biet een antirevolutionnair; ditmaal met het Tweede Kamerlid mr J. Algera. schijnlijk, dat hij mr. Algera de porte feuille van Verkeer en Waterstaat heeft aangeboden. In dit verband maken wij ter informatie melding van het gerucht, als zou de formateur van plan zijn een deel van de onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat vallende taak, namelijk die met betrekking tot Open bare Werken, tezamen met de behar tiging van de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie, tot een nieuw depar tement te verenigen. Een combinatie, die ons overigens op het eerste gezicht tamelijk vreemd voorkomt en niet veel anders dan een door de omstandigheden opgedrongen manoeuvre zou betekenen om het verlies van Economische Zaken voor de KVP aanvaardbaarder te ma ken. HET gesprek, dat mr Donker thans heeft gehad met een tweede anti revolutionnair (Maandag ontving hij reeds prof. Zijlstra), ligt geheel in de lijn van de gisteren door ons geopperde veronderstelling, dat de formateur er jaar streeft een kabinet te vormen op basis van de in een vroeger stadium door de vier partijen aanvaarde poli tieke samenstelling. Dat wil dus zeggen: vijf ministers be horende tot de Partii van de Arbeid, vijf tot de Katholieke Volkspartij, twee tot de Antirevolutionnaii-e Partij en twee tot de Christelijk-Historisehe Unie, alsmede één vakminister. Tevens onthult dit gesprek althans weer een deel van de plannen van mr Donker. Het is immers alleszins waar- W/ANNEER wij op dit ogenblik de ba lans opmaken, dan moeten wij nog vraagtekens plaatsen met betrekking tot de plannen van de formateur met Wederopbouw en Volkshuisvesting, Justitie, Financiën, Binnenlandse Za ken en het minister-presidentschap. Bo vendien moet men rekening houden met de mogelijkheid van één of twee ministers zonder portefeuille aan Buitenlandse Zaken en eventueel aan Economische Zaken «f de bovenge noemde nieuwe portefeuille. Al deze vraagtekens wellicht ten dele reeds intern door uitroeptekens vervangen hebben betrekking op aan leden van de PvdA of de KVP toege dachte ministerposten. Hieruit kan men wel afleiden, dat de formateur, gesteld dat hij er reeds in slaagde bevestigende antwoorden te verkrijgen van de voor de andere portefeuilles gepolste perso nen, nog enkele moeilijke problemen heeft op te lossen. En dat verschillen de combinaties en variaties ook in dit wellicht beslissende stadium van de formatiepogingen van mr Donker nog mogelijk zijn. Contingent is uitgeput De Engelse regering heeft de im port van Nederlandse tomaten met in gang van heden stopgezet. Deze maat regel is een uitvloeisel van de omstan digheid!, dat het basehikbore contin gent is uitgeput. Als gevolg van deze maatregel zullen de veilingen met in gang van heden geen uitvoervergun,- ningen voor tomaten met bestemming Engeland meer afgeven. Reeds ver scheepte tomaten zullen in Engeland nog worden binnengelaten. Maandagmiddag is het bijna vier maanden oude dochtertje van de fam. H. te Beesel in haar wiegje gestikt. De moeder vond het kindje, dat zich zelf blijkbaar had omgewenteld, met het gezicht in het kussen gedrukt. De on middellijk gewaarschuwde dokter dok ter kon slechts de dood constateren. De tivee demissionaire ministers, de heren Beel en Staf, zijn in een levendig gesprek gewikkeld. Waar het gesprek over gaatNatuur-. lijfc over de kabinetsformatie. Volgens een in Rio de Janeiro opge vangen radiobericht, is gisteren een Douglas „Dakota", met 24 personen aan boord, in de lucht in brand gevlogen en neergestort boven Palmeiras. Het toestel, dat behoort tot de „Transportes Aereos Nacional Limited", was op weg van Rio Verde naar Goianaia. de hoofd stad van de staat Goiaz. Alle vieren twintig inzittenden zijn om het leven gekomen. (Van een onzer redacteuren) DUIM 25 jaar had het huwelijksbootje van het echtpaar B. uit Delft op een min of meer woelige levenszee rondgedobberd. Het hoofd van het gezin, Gilles B. had het schip 25 jaar met vrü onvaste hand, het gevolg van overmatig drankgebruik, bestuurd doch enkele maanden geleden had zijn echtgenote het vertrouwen in hem verloren en was naar haar dochter in Den Helder gevlucht. Gilles B. was haar daar komen opzoeken, volgens zjjn zeggen met vredelieven de bedoelingen, maar tijdens een onderhoud op het kermisterrein had hij zich zo kwaad gemaakt over de ontrouw van zijn vrouw, dat hij haar met een aard appelmes enkele steken in de linkerarm toebracht. Door resoluut optreden van een politieagent kon erger worden voorkomen. B. moest zich gisteren voor de Meervoudige Kamer te Alkmaar wegens poging tot moord, subsidiair zware mishandeling, verantwoorden. De officier van Justitie, mr J. C. V. Meischke, meende dat verdachte met een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden gestraft diende te worden. Over veertien dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. Korea-vrijwiHigers onderscheiden LIET was een triest verhaal dat tij dens de behandeling van deze zaak aan de openbaarheid werd prijs gege ven. Sinds 8 September 1925, de dag waarop verdachte in het huwelijk was getreden, heeft hij zich aan drankmis bruik te buiten gegaan. Zijn vrouw vertelt dat hij, en vooral de laatste ja ren, soms driemaal in de week be schonken was thuis gekomen. In al die jaren heeft zij een armoedig bestaan met verdachte gehad. Slechts eenmaal heeft zij de vreugde van een nieuwe japon gekend, vcor het overige heeft zij zich met oude en versleten afdan kertjes moeten kleden. Begin Juni van dit jaar was zij dit leven beu gewor den en was naar haar dochter in Den Helder gereisd. Een paar dagen later was verdachte haar achterna gegaan. Hij werd daar allesbehalve vriendelijk ontvangen en tenslotte had zijnschoon- Parijs ziet slechts weinig kansen op een accoord Verbod van twee partijen wordt niet opgeheven Frankrijk en Duitsland voerden heden foor de tweede maal besprekingen over de voorgestelde Europeisering van het Saargebied. Deze bespreking zou aan hankelijk Vrijdag j.l. zijn gehouden, doch toen werd zij op Duits verzoek Uitgesteld. In Parijs overheerst de me- Weerbericht Verwachting tot Donderdagavond. TOENEMENDE KANS OP BUIEN Veranderlijke bewolking en hoofd zakelijk morgen overdag enkele buien, hier en daar met onweer. Overwegend matige Zuidwestelij ke tot Zuidelijke wind. Vrij warm Donderdag: Zon op 5.22, onder 20.06. Maan op 23.33, onder 16.53 uur. ning, dat de vooruitzichten op overeen stemming op het ogenblik niet erg gun stig zijn. In een persoonlijke brief aan Schu- man. de Franse minister van buiten landse zaken, heeft bondskanselier Ade nauer opheffing van het huidige ver bod van de sociaal-democratische en de christen-democratische partij in het Saargebied te berde gebracht. Minister Schuman heeft hierop geantwoord, dat er geen sprake kan zijn van opheffing van het verbod als voorwaarde voor voortzetting der Frans-Duitse bespre kingen. Tot economische binding van het Saargebied aan Frankrijk werd na Duitsland's nederlaag besloten als ge deeltelijke compensatie voor de door zoon hem de deur gewezen. Dat was niet bevordelijk geweest voor de ge moedstoestand van verdachte, die zijn intrek had genomen in een logement, in de hoop dat hij zijn vrouw later nog eens zou kunnen ontmoeten. (Zie verder elders in dit blad). Voor het front van het hele garni zoen Koreavrijwilligers, dat gelegerd is in de Engelbrecht van Nassaukazer- ne van de commandotroepen te Roosen daal, hebben zes officieren gisteren een onderscheiding ontvangen „wegens uit zonderlijke verdiensten in de strijd in Korea". Luit.-kolonel Eekhout reikte namens dr Syngman Rhee, de presi dent van de republiek Zuid-Korea, de versierselen uit. Hij noemde deze op dracht een groot voorrecht, zoals hij het een eer rekende deze officieren on der zijn commando te weten. De overi ge militairen, die binnenkort zullen vertrekken, spoorde hij aan het hoge aanzien, dat onder meer door de on derscheidenen in internationale mili taire kringen is gewekt, te bewaren. Gedurende het weekeinde heeft een driehonderd man sterke bende een dertigvoudige moord gepleegd in de dessa Tjikcres ten Zuiden van Ban dung. De bende schoot zonder meer dertig inwoners van de dessa die wei gerden zich bij haar aan te sluiten, neer. De tweeentwintig-jarige employé R. Abels van de rubber- en koffieonder- neming „Kali Bendo" bij Banjuwangi op Oost-Java werd in de nacht van Zaterdag op Zondag in zijn slaap overvallen en met steekwapens ver moord. In de Pentland Firth, het vaarwater tussen Schotland en de Orkaden, is het 11672 ton metende Zweedse schip An na Salen in botsing gekomen met de Noorse walvisvaarder Thorshoevdi, een kolos van 18.369 ton. Als gevolg hier van is de Noor in brand gevlogen. Lt. Kol. Eekhout speldt le Lt. T. de Haan uit Leeuwarden de Wareng M.S.M. met Gouden ster op. Gemeenschappelijke. Arabische politiek inzake Israël De opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, generaal Naguib, heeft na een langdurige bespreking met pre mier Maher verklaard, dat er tussen hem en de regering volledige overeen» temming bestaat. Premier Maher ver klaarde. dat de buitenlandse politiek van het nieuwe bewind gebaseerd zal zijn op een gezonde waardering van do buitenlandse betrekkingen. Verder verklaarde de premier, dat het leger reeds begonnen is, zijn gele deren te zuiveren en dat het opperbp* vel er bij de politieke partijen op he/ft aangedrongen, het voorbeeld van het leger in deze te volgen. Daarenboven heeft de regering commissies van on derzoek ingesteld, de wetten op het onwettig winstmaken herzien en deal- gehele oorlog tegen de corruptie gepro clameerd. Volgens Maher is het 't stre ven, om de eenheid van de Arabische wereld te bevorderen. Inzake het Isra ëlische vraagstuk hebben de Arabische staten thans reeds overeenstemming bereikt. Men zal een gelijke politiek voeren. Tenslotte bevestigde Maher de berichten, dat de Egyptische ambassa deur te Londen, Abdel Fattah Amr, binnenkort naar een Aziatisch land zal worden overgeplaatst. De Egyptische regering heeft zeven nieuwe zuiveringscommissies ingesteld die verdachten voor het gerecht kun nen brengen zonder van te voren de openbare aanklager te raadplegen. De vertegenwoordigers van de zes leden-staten van de Europese Verdedïgings- Gemeenschap zijn gisteren op verzoek van België te Parjjs bijeengekomen om te spreken over de duur van de dienstplicht. Na afloop is medegedeeld, dat „men tot de conclusie is gekomen, dat het op het ogenblik niet mogelijk is, tot overeenstemming te komen" over het genoemde vraagstuk. Zoals hekend is in België van verscheidene kanten verzet tegen de tweejarige diensttijd ontstaan, met het argument, dat deze niet in alle landen van de E.V.G. zo lang is. Het resultaat van de besprekingen heeft vooral in Belgische kringen te leurstelling gewekt. De Belgische re gering zal thans binnenkort de dienst tijd verkorten. De Franse delegatie zou hebben duidelijk gemaakt, dat Frank rijk, nu de Verenigde Staten de om vang van de „off-shore"-aankopen heeft verminderd, niet bereid is de be staande diensttijd van 18 maanden te verlengen. Zoals men weet heeft generaal Ridg- DE WESTELIJKE GROTE MOGENDHEDEN hebben oen nieuwe poging ge- daan, om de besprekingen over een vermindering der bewapening op gang te brengen. Zjj hebben daartoe in de ontwapeningscommissie der Verenigde Naties verklaard bereid te zijn tot een conferentie van de Grote Vijf Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland en China mits de beide laatstgenoemde landen zich van te voren bereid zouden verklaren, hun strijdkrachten terug te brengen tot anderhalf millioen man per land. Zij hebben voorts doen weten, dat zij niet accoord zouden kunnen gaan met de door Rusland bepleite evenredige verminde ring van de legersterkten, aangezien daardoor hun achterstand niet zou worden te niet gedaan. Het Russische commentaar op het voorstel dat in wezen een nieuwe formulering van een oud plan is is niet onverdeeld ongunstig. controle der atoomenergie, dat zich reeds vijf jaar in het slop bevindt, op een nieuwe manier aan te pakken. De Amerikaanse regering en haar twee Westelijke geallieerden hebben reeds enige tijd gezocht naar een nieuwe for mule ter vervanging van het oorspron- De Westelijke „Grote Drie" stelden voor, dat op de grote mogendheden- conferentie zal worden gesproken over: 1. verdeling in land-, zee- en lucht macht van de strijdkrachten, die binnen de overeengekomen maxima passend zullen worden geacht: 2e type en hoe veelheid van bewapening, die noodza kelijk zal worden geacht voor onder steuning van de toegestane strijdkrach ten; 3. uitschakeling van alle strijd krachten en bewapening, uitgezonderd de toegestane, terwijl zal zijn aangeno men dat voorzieningen zulien worden Frankriik geleden schade. De besprekin- getroffen voor afschaffing van alle be /«Avi ATTAV A CA Ai'l-n-eniIA TA IITAVAT ID 11- -3! A 1-nvmAV gen over de Saarkwestie, zo wordt in Parijs verklaard, moeten door Duitsland niet worden gebruikt als een middel om hier onderuit te komen. Het voorstel om twee T' tse partijen in het Saargebied toe te iaten wordt in Parijs gezien als „een middel om op de bevolking van de Saar een pro-Duitse propaganda- en intimidatiemachine los te laten, die vol ledig zou worden gesteund door de re gering van Bonn." langrijke wapens die gebruikt kunnen worden voor massavernietiging, en voor doelmatige internationale controle van atoomenergie teneinde verbod van ato- mische wapens te verzekeren. Het opnemen van de kwestie der atoomenergie in het laatste deel van het voorstel wordt in sommige kringen gezien als een aanwijzing, dat de Weste lijken nu bereid zijn het vraagstuk van kelijke „plan-Baruch" voor controle op de atoomenergie. De Sowjet-afgevaardigde Malik ver klaarde, dat hij de nieuwe voorstellen ernstig zou bestuderen, doch dat ze, op het eerste gezicht, niets nieuws schenen in te houden. Vrijdag a.s. komt de commissie op nieuw bijeen. „Zij kon het best worden gemist" Zaterdag j.l. is in een boerderij te Guignechien in Auvergne (Frankrijk), het lijk van een vermoorde boer ge vonden. Zijn 23-jarige echtgenote be kende, hem te hebben doodgeschoten, omdat hij haar en haar moeder sloeg. Later bleek echter, dat zij geen geweer kon laden of afschieten, waarop haar 60-jarige vader verklaarde de moord te hebben gepleegd. De dochter had be kend, omdat zij het beste op de boer derij gemist kon worden. Het onder zoek van de politie duurt nog voort. way aangedrongen op een uniforme diensttijd van twee jaar. Van de zijde van zijn hoofdkwartier is nog geen commentaar geleverd op het resultaat van de Parijse besprekingen. De Griekse en de Turkse vertegen woordigers zijn verbaasd over de ne gatieve uitslag. Griekse dienstplichti gen in het leger moeten dertig maan den dienst doen, terwijl de reeruten bij de vloot- en luchtmacht 32 tot 36 maanden moeten dienen. In Turkije ia de diensttijd twee jaar voor het leger en drie jaar voor de luchtmacht en de vloot. Kerkelijke inzegening is niet mogelijk De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, zal Donderdag in het huwelijk treden met de 32-ja- rige Clarissa Spencer-Churchill, nicht van premier Churchill. Bij alle wonderen, die in en om het rundvee in de laatste eeuw zijn vol bracht, voegt zich thans een nieuw ap paraat, dat de koe in de weide zelf water Iaat pompen. Een Duitse uitvinder construeerde een pomp met holle zwengel. Aan het einde van die zwengel zit een drink- bakje, waarin zich onder een rooster een beetje water bevindt. Als een koe wil drinken, dan zal zij trachten dit water te bereiken. Daardoor wordt de zwengel naar beneden gedrukt. Op deze manier opgepompt water loopt in het bakje en de lafenis begint. Een contra gewicht trekt de zwengel omhoog. Wil de koe dus meer water, dan zal zij. zoekende, opnieuw duwen en pompen. De koeien leren dit kunstje zeer gauw en gaan dan erg handig met de pomp om.- Gebleken is, dat rundvee op die manier water van zes meter diepte op kan pompen. Indien een filter in de stijgbuis wordt toegepast, dan wordt die diepte geringer. De koeienpomp wordt op een proefbedrijf onder .Putten toe gepast. Slagen meerdere proeven, dan wordt bereikt, dat door helder, fris drinkwater de gezondheidstoestand van het vee, zowel als de melkwinning gun stig worden beïnvloed. CLARISSA SPENCER—CHURCHILL Minister Eden is 55. De minster heeft gezegd: „Zelfs voor de gelukkigste man moet dit een normale werkdag zijn". Hij liet zich niet over de toekomst plannen uit. In eer» officiële verkla ring wordt gezegd, dat de huwelijks reis naar Portugal zal leiden. Eden kan niet in de kerk trouwen, omdat hij gescheiden is van zijn eer ste vrouw, Beatrice Beckett.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1