Stad en Omgeving AGENDA r Jimmy Brown als diepzeeduiker Jaap Stotijn en Piet Kee brachten concert op hoog niveau Verkeerscommissie broedt op velerlei plannen en voorstellen De Uitgeester klok blijft en de oude pastorie wordt jeugdhuis Belangstelling voor zomeravondconcerten is duidelijk groeiende Geen goedkoop effect Alcmaria-combinatie won van Alkmaar (4-1) Ringweg via Nieuv/landersingel en verlengde Vondelstraat? Kunst en cultuur Historisch schoon moet gespaard blijven Zwitsers schilderen in Alkmaar Damkampioenschappen Matroos Alders werd feestelijk ingehaald Langendi'i'k Stompetoren Handicap-draverij Pastorie was oorspronkelijk een boerderij Een alleszins gelukkige oplossing Egmond aan Zee Auto werd 's nachts gedeeltelijk gesloopt Tegen boom gereden om wielrijder te sparen Nieuwe Niedorp De jeugd hengelde fslieuwe bordstelling« in de U.L.O.-schoc [Grote belangstelling vo [de balletgroep Scapii WOENSDAG 13 AUGT7STUS 1953 De organist Piet Kee en de hoboïst Jaap Stotijn concerteerden gisteravond in de Grote Kerk voor een vrij groot auditorium. Dit zou een teken kunnen zijn dat de belangstelling voor deze zomerconcerten toeneemt, wat niet alleen een verheugend verschijnsel is voor de culturele belangstelling in het algemeen, maar ook voor de concertgevers, wier doelstelling is dit kunstgebied voor een zo breed mogelijke schare te ontsluiten. De programmasamenstelling was zeer aantrek kelijk, en bevatte werken van componisten, die men hier niet te veel te horen krijgt. Dat dit de belangstelling er bij de luisteraars meer dan anders inhield laat zich denken. Het begon met een verrassing. De organist speelde twee werken op het koor-orgel het zogenaamde kleine or gel, dat een zeer mooi timbre heeft, waardoor de bijzondere karakteristiek van de stukken goed tot haar recht kwam. Het waren Serband van Steenwick gest. 1679 en Pavana His- panica van J. P. Sweelinck (1532 1621). Vervolgens hoorden we de Sonate in C. gr. t. van J. B. Loeillet (1680 1730) vor hobo en orgel. Dat de ver tolking van dit zeer inspiratieve werk, dat in de langzame delen soms aan Handel herinnert, de hoboïst Jaap Stotijn wel was toevertrouwd, be hoeft geen nader betoog. Het Praelu- dium en fuga voor orgel van D. Bux- tehude, een fantasierijk product uit de Barok-periode, met voor die tijd mo derne wendingen, werd door de orga nist op kunstvolle wijze uitgevoerd. Hiermede bedoelen we in hoofdzaak de zeer muzikale wijze van registre ren. De hoboïst verplaatste ons weer in de sferen der romantiek, met een „me lodie" van Rachmaninow, en de Fran- taisie Pastorale van de Franse com ponist Fierné. Deze pastelachtige melodieën lenen zich bijzonder voor het instrument en Jaap Stotijn liet in deze compositie zijn hobo vaak op se rene wijze zingen. Verscheidene organisten van for maat schrijven ook werken voor hun geliefd instrument. Het komt daarbij veel voor, dat deze musici toch nog sterker instrumentalist dan componist blijken te zijn. De organist Piet Kee heeft dit voorbeeld ook gevolgd en presenteerde ons zijn Ciacanna (1951). De indruk was dat Piet Kee over veet fantasie beschikt, maar dat hij als componist in de toekomst nog meer tot een persoonlijke stijl zal moeten komen. De kansen daarop zijn zeer redelijk te noemen. De grote ver dienste van deze zomer-concerten zijn Voor de Alcmaria-combinatie en het Alkmaar elftal die gisteravond aan de Westerweg tegen elkaar in het veld kwamen is het een goede oefenwed strijd geworden. Alkmaar dat voor rust een overwicht had, zag geen kans dit in doelpunten uit te drukken. De jeugdige Alcmaria-combinatie verde digde uitstekend en met wat geluk er bij wist zij de score blank te houden. Zelfs slaagde de Sportparkploeg er in de Alkmaar-keeper tweemaal te passe ren. In het bijzonder het doelpunt van Knip was van goed gehalte. Na de thee, toen de combinatie beter ingespeeld raakte ging de strijd vrij gelijk op. Totdat het uithoudingsver mogen Alkmaar parten ging spelen. Alcmaria wist dit met twee goals af te straffen. Toch kreeg ook de thuisclub loon naar werken, toen Nak even voor het eindsignaal klonk, fraai inschoot. Wesferweg word* verbeterd Na half September zal worden be gonnen met de verbetering van de Westerweg, die al jarenlang in een vrij hopeloze toestand verkeert. Het profiel van de straat zal geheel worden veran derd om een betere afwatering te ver krijgen en daarvoor zal het nodig zijn de bomen,- die thans de weg omlijsten te rooien. Het betreft het gedeelte tus sen de algemene begraafplaats en de Kalkovensweg. Burgerlijke stand Geboren Anna M. H., d. van C. Putter en H. Hollenberg. Johannes D. z. van D. J. A. Put en J. C. Cools. Overleden: Jannetje Beek, 71 jaar wed. van J. van der Molen. VIER BALEN KALK OP STRAAT Doordat een vrachtauto met grote snelheid de bocht van de Geestersingel nabij het Gerechtshof passeerde, be merkte de bestuurder niet, dat een viertal balen kalk van zijn wagen tui melde. Personeel van de Gemeentereiniging ontdeed het wegdek van de witte sub stantie. De chauffeur kon in Den Helder wor den opgespoord en ging de verloren la ding terughalen. DIERENBESCHERMING In de Comanstraat no. 22 is zwervend aangetroffen een jong poesje (zwart-wit). Men wordt nogmaals verzocht de zwer vers niet bij de Inspecteur op te geven, doeh zelf de dieren één a twee dagen te bewaren. Van de zijde der Dieren bescherming wordt dan voor plaatsing ge zorgd. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaag molenstraat 36. GESLAAGD De heer A. Bouma alhier slaagde voor het examen hoofdacte. o.i., dat ze in de programmakeuze geen goedkoop effect willen sorteren, maar dat steeds werken worden geko zen die op een hoog niveau staan en in artistiek opzicht attractief zijn. De vele toehoorders zijn zeker voor dit uitstekende concert erkentelijk ge weest en zien ongetwijfeld verlangend uit naar het volgende. Ms. WOENSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wij gaan naar Monte Carlo (alle leeft.); Harmo nie Theater, 8 uur: On moonlight bay (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: Telefoon voor u (alle leeft.); Victoria Theater, 8 uur: Muiterij op het goud schip (14 jaar). Alle theaters 2.30 uur matinee. Nachtdienst apotheken: Wanna, Miertt C 13. BERGEN. Rustende Jager, 1012.30, 14.3017.30 en 19.3022 uur: Expositie KCB. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Wij gaan naar Monte Carlo (elke leeft.): Har monie Theater, 8 uur: Johnny Belinda (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mariandel (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Muiterij op het goudschip (14 jaar). BERGEN. Rustende Jager, 10—12.30, 14.3017.30 en 19.3022 uur: Expositie KCB. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Woensdag 21.14 9.47 Donderdag 22.14 11.01 te CAMPERDUIN Hoog Laag Woensdag 21.19 9.52 15.19 3.52 Donderdag 22.29 11.06 16.29 5.06 Toen verleden week tijdens de kaasmarkt bijna duizend personenauto's in de binnenstad stonden geparkeerd is weer ten overvloede het bewijs geleverd, dat Alkmaar met een ernstig verkeersprobleem zit te worstelen, dat naarmate de tijd voortschrijdt nog in zwaarte zal toenemen. Een extra drukke dag als die van j.l. Vrydag is daarvoor uiteraard geen reële maatstaf, maar toch heeft men door die stroom van voertuigen een indruk kunnen krijgen hoe het er in de toekomst kan uitzien, wanneer de intensiteit van het verkeer zich tot de hoogte van wat nu een drukke dag genoemd wordt heeft ontwikkeld. Nu wordt duidelijk wat meif na verloop van jaren kan verwachten. Alkmaar is niet blind voor deze ontwikkeling en zeker bereid de consequenties van het toenemend verkeer onder de ogen te zien, maar een gemakkelijke taak is hun, die in de „verkeerscommis sie" zitten zeker niet beschoren. Expositie Kees Jansen Zaterdag 16 Augustus a.s. begint in de Kunstzaal van „De Rustende Ja ger" de tentoonstelling van gouaches en sepia's van de kunstschilder Kees Jansen, werkend lid van het KC B De voorzitter van het Centrum zal di' dag om 4 uur in de kunstzaal deze ex positie met een enkel woord inleid01 Zij blijft een week geopend. Er zijn tal van oplossingen te be denken. Natuurlijk. Maar niet in de laatste plaats heeft men hier rekening te houden met de nalatenschap, die vroegere eeuwen hebben achtergelaten. Er is al veel van deze erfenis verloren gegaan en daarom moet wat enigszins gespaard kan worden voor verdere ge slachten blijven geconserveerd. Dat dit de taak van de commissie extra moei lijk maakt laat zich begrijpen, doch wij menen te mogen veronderstellen, dat over het algemeen de historische schoonheden van de stad bij het balan ceren van de plannen een zwaar ge wicht in de weegschaal vormen. Het zou bij het zoeken van een uitlaat voor het verkeer in de Langestraat mis schien eenvoudig zijn de Kraanbuurt te dempen en de voertuigen via een bredere Kapelsteeg op de Laat te spui en, maar daarmee zou één van de aar digste hoekjes van oud-Alkmaar volko men verloren gaan. Dit punt is één van de zorgen van de commissie om dat men terdege beseft, dat de bestaan de toestand, waarbij de auto's als het ware in een fuik rijden in de toekomst zal moeten verdwijnen. Nog moeilijker wellicht is de oplossing voor de bre dere toegangswegen naar het Waag- plein. Ook hierbij speelt de bescher ming van het stadsschoon een zeer be langrijke. zo niet de belangrijkste rol. En toch zal men op een gegeven ogen blik voor de beslissing komen te staan en wat het zwaarste is het zwaarste moeten laten wegen. Bij de plannen voor een ringweg, die de stadskern dient te ontlasten is inder tijd al eens gesproken over het dempen van de Oudegracht. Met erg veel en thousiasme is dit voorstel niet ontvan gen en er is dan ook gezocht naar een andere oplossing. Eén van die voorstel len is de Nieuwlandersingel te verbre den, waardoor een deel van de Singel gracht zal moeten worden opgeofferd, en het verkeer vervolgens via een nieuw aan te leggen ,.doorbraak"-weg naar de Bierkade te leiden. Dpze weg zou de Vondelstraat moeten zijn, die dan dwars door de bestaande bebou wing op de Voormeer geprojecteerd kan worden. Het voordeel van deze straat is, dat zij te zijner tijd zal aan sluiten op het verlengde van de Wil lem de Zwijgerlaan en daardoor in ver binding zal komen met de in verre verschieten te verwachten weg van de Omval naar de Willem de Zwijgerlaan —Juliana van StolberglaanKennemer- straatweg. Wij geloven, dat dit plan de voorkeur dient te hebben boven het voorstel tot demping van de Oude gracht. Ideaal zal het niet zijn, maar van twee kwaden kan men toch altijd nog de beste kiezen. In het najaar zullen deze vraagstuk ken nog eens weer terdege onder de loupe genomen worden en de algemene verwachting is, dat dan tussen de ver schillende plannen een keuze zal wor den gemaakt, zodat een meer omlijnd beeld kan worden verkregen. Een de finitief rapport van de verkeerscom missie zal echter eerst het volgend jaar tegemoet gezien kunnen worden. Terwijl de Hollanders in groten ge tale naar Zwitserland trekken om er de bergen te bewonderen, bezoeken tal rijke Zwitsers ons land, dat voor hen een bijzondere aantrekkelijkheid bezit om de vlakke bodem, de wondermooie vergezichten en het oud stedenschoon. Dit laatste voerde twee kunstschilders uit het land van Willem Teil, de heren Ernst Sterki en Fritz Stegmann, beiden uit Solothurn per scooter naar onze stad, waar zij in de overgebleven mo lens van de vroegere „Zes Wielen" en in het beeld van de Oudegracht nabij de Brillensteegbrug een dankbaar ob ject voor hun penselen vonden. De doeken zullen na hun terugkeer in Zwitserland worden geëxposeerd. Behalve het stadsschoon, roemden de schilders ook de grote gastvrijheid van de Alkmaarse burgerij. Zij trekken straks weer verder door Nederland, s nachts bivakkerende in een tent, overdag schilderende wat hun oog treft. De door de Alkm. Damclub D. D. D. georganiseerde wedstrijden om de Damkampioenschappen van Alkmaar in hoofd, eerste en tweede klasse naderen langzaam hun einde. Het kampioenschap in de 2e klas is reeds beslist en gewonnen door C. Bij waard. In de le klasse is het M. J. Langr as die de leiding heeft en de strijd in de hoofdklasse duurt het langst, maar het einde komt toch in zicht. F. Slot, J. Mekken en Th. de Haas hebben de bes te kansen. De kansen van Hemels kregen gis teren een lelijke duw. Hij stond tegen N. Oud een schijf voor. Hij nam echter een foutieve afruil en verloor door een slagzet, die er op volgde. De stand in de hoofdklasse is nu; F. Slot J. Mekken Na anderhalt jaar weer ihuis Het was gisteren feest in de Polder straat. Daar speelde in huize Alders de gramofoon Maleise liedjes en was de huiskamer rijkelijk versierd met slin gers en vlaggetjes. Dit feest was ter ere van matroos Gerard-Alders, die gis teren na een verblijf van ruim ander half jaar in de tropen met Mr. Ms. YVoeldi in Nederland was teruggekeerd. In November 1950 werd de heer Al ders, die toen nog matroos derde klas was, naar Java gedirigeerd. H. werd „weggebracht" door zijn broer, die dienst deed op de Grote Beer, het schip waarmee Alders naar de Oost vertrok. Zijn standplaats werd Soera- baja, waar zijn voornaamste werk het opruimen van mijnen was en waar de nodige afwisseling het leven kleur gaf. Na acht maanden veranderde dit ech ter, toen hij werd overgeplaatst naar Nieuw Guinea. Daar kwam de boot aan de wal te liggen en brak een een tonige wachttijd aan die duurde tot de Woeldi in begin Juni van dit jaar naar het vaderland terugkeerde. Aan deze tijd heeft Alders niet zul ke prettige herinneringen; het klimaat in Nw. Guinea was niet aangenaam, het eten kwam uit blik en de moge lijkheid tot ontspanning was maar zeer beperkt. Wel werden er van tijd tot tijd filmvoorstellingen gegeven, maar de programma's werden zelden gewijzigd. Zo kon het gebeuren dat de Jannen in arren moede vijftien keer naar dezelfde film gingen. Maar nu zal Al ders dan zijn schade rijkelijk kunnen inhalen. Hem wachten eerst 57 dagen verlof en dan moet hij aan de slag voor zijn studie voor matroos eerste klas. P. EVERSTYN TRAINER VOOR R.K.A.F.C. Naar wij vernemen, zal de heer P. Everstijn, die vele jaren gevoetbald heeft bij „Alcmaria Victrix", als trainer optreden van de voetbalvereniging R.K.A.F.C. alhier. Th. de Haas M. Hemels N. Oud M. Oud P. Booy 11 10 10 10 10 8 11 68 70 55 55 50 6 37 3 14% De volgorde der kolommen is resp. gesp.; gew.; remise; verl. punten. ENGELS BEZOEK AAN DE LANGE- DIJK LANGEDIJK. Dinsdag bezocht een groep Engelsen de Langedijk met een touringcar. Met de motorboot van de heer J. de Wit, die steeds paraat is voor de V.V.V., werd door de veiling geva ren en vervolgens naar hotel „De Burg", waar de koffie werd gebruikt. Vandaar gingen de toeristen met de touringcar via de Wieringermeer naar de Afsluitdijk, om vervolgens de terug reis naar Alkmaar te aanvaarden langs de mooie duinstreek. Het was dit sei zoen de derde keer, dat een groep En gelse toeristen de Langedijk bezocht. VAN WIE IS DIT KARRETJE BROEK OP LANGENDIJK Op het politiebureau staat al ongeveer vijf maanden een damesrijwiel, dat in de nacht van 23 op 24 Maart onbeheerd werd aangetroffen aan de Dorpsstraat alhier. Inlichtingen hierover zijn te bekomen bij de Rijkspolitie, bureau Groepscom- mandaat te Broek op Langendijk. Gisteravond werd aan Oterlekerweg een handicap-draverij gehouden, waar bij 14 paarden aan de start kwamen. De prijzen waren 80.-, 40.-, 20. en 10.-. De uitslag was als volgt: le prijs Luckie, eigenaar de heer M. Jonk, berijder de eigenaar; 2e prijs Rebbie, eigenaar de heer Kuit, berijder de heer Schoen; 3e prijs Ko, eigenaar de heer J. van Saase, berijder de heer Ko ning: 4e prijs Major, eigenaar de heer P. Frans, berijder de heer P. Zijn. De voorzitter, de heer W. Kramer Glijnis, reikte in café Zwart de prijzen uit en huldigde in het bijzonder de heer C. Spaan uit Koedijk, die jaren lang starter is geweest. Als bewijs van waardering werd hem een vulpen aan geboden. BrandYveerwedsfrijd Gisteravond werd op de Oterleker weg een brandweerwedstrijd gehouden waaraan de brandweer uit Oterleek en groepen van het corps Burgerplicht uit Alkmaar deelnamen. Elke ploeg was vier man sterk. De uitslag was: 1. Oterleek in 5 minuten en 5 seconden met 20 strafpunten; 2. de ploeg van ad junct brandmeester Koorn in 5 minu ten en 15 seconden met 30 strafpunten. 3. de ploeg van brandmeester Erkamp in 5 minuten en 35 seconden met 30 strafpunten en 4 de ploeg van brand meester De Haan in 5 minuten en 26 seconden met 70 strafpunten. AVENHORN, 12 Aug. 25.500 kg aard appelen: grove Schot 10.40—11,70 en midd. Schot 11.20—11,90: 7500 kg rode kool 3— 9,80; 30.000 kg bieten: I rond 6,708 en II rond 4,20—5; 90.000 kg peen: II 16— 17.70 en III 14—15.40; 12.000 kg augur ken: grove 42,60—62,60, basterd 56,30, stek 34,90 en bommen 19: 12.500 kg sla- bonen: I 44—50. II 4048 en III 37—41. 11 Toen Jimmy Brown de deur van het ijzerbeslag had ontdaan, zag hij wel dat de rest nog maar kinderspul was. „Als ik er een beetje zwaar tégen leun, zakt 't ding als een warm brood in elkaar". En juist wilde Jimmy er zijn schoudeps eens tegen aanzetten, toen hij buiten zijn gevangenis enig ge- 1 ucht vernam Hij hoorde iemand mor- elcn aan het luikje van de deur, dat et volgende ogenblik werd open ge- rokken Er verscheen een neus en een ij behorend oog, dat hem brutaal aan keek. Jimmy was wel zo slim geweest de ijzeren banden die hij van de deur had gehaald en zijn kostelijke schroe vendraaier snel weg te moffelen. Hij deed net of de belangstelling, welke hem gold. hem niet veel kon schelen. Maar met één oogopslag had hij gezien dat het de waard van „De Rode Rui ter" was, die daar door het luikje gluurde. „Ben je een beetje bijgekomen van de schrik?" vroeg deze op niet zo heel onvriendelijke toon. „Dacht ie dat )k daarvan geschrokken was?" vroeg Jimmy. „Man, la-me niet lachen. Dan moet er heel wat meer gebeuren, dan zo'n ordinair valstrikje. Ik zou maar oppassen dat ik vandaag of mor gen je lelijke neus niet zo plat als §en kwartje sla, want al ben ik dan niet geschrokken, boos ben ik wel". De waard viel van verbazing bijna achter over. Nog nooit had hij iemand onder zulke kwade omstandigheden zo boud heren spreken. Maar hij kende Jimmy Brown ook nog niet goed. YY'ü hebben reeds gemeld, dat in Uit geest de dreiging van de verkoop der vermaarde Hemony-klok tot het ver leden behoort en het desondanks toch is gelukt nagenoeg alle gelden bijeen te brengen voor de restauratie van de voormalige pastorie tot jeugdhuis van de Ned. Herv. Gemeente. Over de tot standkoming van dit jeugdhuis wordt hieronder een en ander gezegd. De kwestie van het Jeugdhuis is ouder dan die van de klok. Eerst werd geprobeerd het gemis van een goede ontspannings- en vergadergelegenheii voor de Nederlands Hervormde Jeugd verenigingen op te heffen door de aankoop van het voormalige raadhuis. Te elfder ure mislukte deze aankoop. In Februari 1951 werd toen de voor malige pastorie aan de Castrieummer- weg aangekocht, nadat de vorige eigenaar van dit perceel pogingen in het werk had gesteld om hiervan een café te maken. Pogingen om aan geld te komen om deze pastorie te doen restaureren en geschikt te ma ken tot verenigingsgebouw mislukten echter doordat het nieuwe uitbrei dingsplan het verkopen van land aan de Kleis voor bouwgrond onmogelijk maakte door een bouwverbod op deze grond. Toen de nood echter op zijn hoogst was, leek de redding nabij en wel door het aanbod van de klokkengiete rij Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel om de door Hemony gegoten kerk klok voor f 30.000 te verkopen aan het Alfred-College te New-York. Er waren vóór- en tegenstanders onder de gemeenteleden en tenslotte werd het besluit genomen een commissie te be noemen, bestaandé uit vóór- en tegen standers van de verkoop, welke com missie zou* trachten gelden in te zame len voor het te stichten jeugdhuis en zodoende de klok voor Uitgeest te be houden. En de gelden zijn gekomen, niet alléén uit Uitgeest, ja zelfs niet alléén uit Nederland, maar ook uit Indonesië en ook uit Amerika! Aan giften en toe zeggingen is tot heden ontvangen een bedrag van niet minder dan f 34.100. Daarvoor is men zeer dankbaar en men hoopt het ontbrekende bedrag alsnog te kunnen ontvangen. Inmiddels had het Architectenbureau IJsbrand Kok te Amsterdam opdracht gekregen plannen voor de restauratie te maken en thans is het mogelijk ge bleken, binnen de raming blijvende, aan de N.V. Bouw- en Aannemingsmaat schappij Jac. Prett te Oostzaan het werk te gunnen. Alles bij elkander zal het werk een bedrag van rond f 37.500. vorderen. De voormalige pastorie is oorspron kelijk een Middeleeuwse boerenplaats geweest, zoals er nog in Brabant en Limburg voorkomen. Deze oude boeren plaats deed reeds vóór de Hervorming dienst als pastorie en zo heeft de pas toor van de R.K. Kerk er in gewoond Na de hervorming hebben tot 1860 de Ned. Herv. predikanten deze boerderij tot woning gehad, o.a. de bekende me dewerker aan de uitgave van de Staten vertaling Abdias Wittmarius, wiens conterfeitsel een plaats zal krijgen in het verenigingsgebouw. Een gelukkige omstandigheid mag het worden genoemd dat het gebouw in 1640 grondig is gerestaureerd en daar door de tanden des tijds heeft kunnen doorstaan. Hoe het worden ral In 1860 werd het verkocht voor f 1250.en nu is het weer terugge kocht voor precies het dubbele hiervan. Toen de heer Ho^pe, één der Egmondse badgasten, Dinsdagmorgen zijn auto wilde gebruiken, kwam liij tot de onaangename ontdekking, dat deze gedeeltelijk was ge sloopt. Van zijn auto, die bij de vacan- tic-kolonie „Kerdijk" geparkeerd stond, waren diverse onderdelen verdwenen, o.a. de wielen, de koplampen, de accu en alle gereedschap. Vanzelfsprekend heeft de politie de zaak direct in onderzoek genomen, maar voor lopig ontbreekt van de daders efk spoor. Deze geschiedenis moge een waarschu wing zijn voor de talloos velen, die tegen woordig de gewoonte hebben, hun wagens maar onbeheerd langs 's Heren wegen te laten staan! Doordat de heer Kuiper uit Egmond aan den Hoef Dinsdagmorgen plotseling op zijn fiets de Egmonderstraatweg overstak, ter wijl juist van beide kanten een auto aan kwam, kon de heer Kockx Jr. uit Eg mond aan Zee om een aanrijding te voor komen, niet anders doen dan zijn auto het voetpad op sturen, met het gevolg, dat de wagen tegen de bomen vloog en zwaar beschadigd werd. Gelukkig kreeg de heer Kockx door deze altruïstische daad geen letsel. De heer Kuiper kwam met de schrik vrij, althans wat zijn per soon betreft. Met zijn portemonnaie is dat waarschijnlijk lui ander geval. DOOR EN VOOR DE GASTEN Deze week zullen in De Vergulde Valk weer een paar avonden voor en door de gasten worden gegeven, die zo bijzonder in de smaak blijken te vallen. Men heeft recht van toegang en intro ductie, als men iets presteert. AANBESTEDING KLEUTERSCHOOL Met de nieuwe plannen voor de nieuwe kleuterschool is men thans zo ver gevorderd, dat binnenkort tot aan besteding zal worden overgegaan. Het wachten is alleen nog op de goedkeuring van Ged. Staten op de gemeentelijke garantie voor de lening. ZATERDAG YVEER VUURYVERK Zaterdag, omsteeks half tien zal het derde vuurwerk van dit seizoen ge", ven worden. Daar een grote toelo. verwacht wordt lette men vooral op aanwijzingen van de verkeerspolitie. nl. f 2500.Bij de restauratie zal de westkant moeten worden gesloopt, maar de oostkant zal blijven staan. Zelfs het dak hiervan vertoont geen verzakkings' verschijnselen. De Westkant zal na dè restauratie dienen als woning voor de jeugdleider. De rest van het gebouw zal bestaan uit drie vergaderruimten, waar van er twee door een uitschuifbarë wand tot één grote verenigd kunnen worden. Wie de tekeningen ziet zal zonder twijfel moeten toegeven dat de zeer bekwame hand van architect IJsbranj Kok van deze bouwval een zeer schoc- geheel heeft gemaakt, een sieraad voot het dorp, op enkele meters van de to. ren van het kerkgebouw gelegen. 'n Deur uit 168) Als bijzonderheid zij nog vermeld dat de eeuwenoude deur van de voormalige boerderij aan de Kerkbuurt staande, in de zijgevel van het gebouw haar functie zal hervatten. Deze deur was indertijd aangekocht door een oud-Uitgeester met een warm hart voor dit dorp en in bruikleen afgestaan aan de Kennemer Oudheidkamer te Beverwijk. Deze twee. delige deur vertoont het jaartal 1689 met een paard op het kozijn. In de vergaderzaal zal een ijzeren haardplaat eveneens een cadeau worden aan., gebracht. Het gebouw zal voor het verenlgings.1 leven van de Hervormde Gemeente eenl uitkomst betekenen. De gemeente telt 400 leden, terwijl de jeudbeweging 120 leden omvat. Is het wonder dat Ds. Mr. Boerlage een weinig trots op dit alles is? Dit kan hij inderdaad zijn, want zijn naam zal onverbrekelijk verbonden blijven aan het verenigingsgebouw. „Uitgeest" ingedeeld in IA Het eerste elftal van „Uitgeest" zal in de competitie van de afdeling Noord-Holland uitkomen in de eerste klasse A, met als tegenstanders: Alk maar, Berdos, DR.EO, Egmondia, ODIZ, RCZ, SVA, Zaanlandia en Zee vogels. CSV 2, Uitgeest 2 en USVU 2 zijn ingedeeld in de reserve tweede klasse C. Hun tegenstanders zijn: Alcmaria 5, Alkmaar 2, Berdos 8, Egmondia 2, HSV 2, RKAFC 3 en Zeevogels 2. 25— VOOR FLORA 1953 Het gemeentebestuur van Uitgeest heeft 25.beschikbaar gesteld voor het be kroningsfonds der „Flo"'1953". de vol gend jaar in Heemstede te houden in ternationale bloemententoonstelling. Onder ongunstige weersomstandig heden de dobbers waaiden het wa ter bijna uit nam een achttal jeugdleden van „De Niedorpen" deel aan de hengelwedstrijd die in de Ma- chinesloot werd gehouden. De prijs winnaars waren J. Chattillon met eenl baars van 21 y„ cm. W. Faus met 15'/sl cm. en J. Stapel met 15 cm. j De prijzen zullen in de loop van de week worden thuisbezorgd. Er staat voor de jeugd nu nog één wedstrijd op het programma. Kolfwedstrijden Voor de nationale kolfwedstrijden, die op 6, 7, 8 en 9 September in Krom menie zuilen worden gehouden, zul len de volgende kolvers van „Over de helft" worden aangewezen om de naam van de club hoog te houden: K. Kistemaker, C. Goet en N. Bak- kum. .Reserves zijn J. Molenaar, G Keuken en J. Faus. Het sajetcorps van SOS. beslaat uit de beren S. G. Wit, J. Hart en P. Toepoel, reserve R. Rnugoor. Jeugdbrandweer voor radio Op uitnodiging van de Wereldom roep zal de zo langzamerhand overal bekend wordende jeugdbrandweer van ons dorp Zaterdagmiddag 23 Augus tus om drie uur een demonstratie ge ven met de nieuwe brandspuit. Re porters zullen deze demonstratie ver slaan, welke o.m. zal worden uitge zonden naar Indonsië en Afrika. Com mandant Gelder beleeft wel plezier van deze knapen. Atletiekwedstrijden Aanstaande Zondag wordt er door de hand- en voetbalvereniging een wedstrijd gehouden. Op het program ma staan: Welpen, hindernisbaan en 40 m. hardlopen, adspiranten hinder nisbaan en 60 m hardlopen, junioren 80 m hardlopen en hoogspringen, se nioren 100 en 800 m. hardlopen en hoogspringen veteranen doeschieten en hindernisbaan. Ook de dames heb ben kans op het clubkampioenschao Adspiranten balgooien en 60 m hardlopen, ouderen balgooien, 80 m hardlopen en hindernisbaan. MARKTBERICHTEN LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 13 Aug. 20.000 kg aardappelen.: Eigen heimers 9,20—10 en idem blauwe 9,80- 10; 18.000 kg rode kool A 4—7,50; 15.000 kg gele kool: A 6,40—7,40 en B 3—3,90; 45.000 kg witte kool 3.40—4,30; 2500 kg bieten: A 6,30—7,60; 2000 kg peen B 16,50; 2000 kg uien 9—10 en zilvernep i 24,5026,50; 8000 kg slabonen 37,20— 46,60; 100 kg tomaten: A 3943, B 31 en C 26; 1400 stuks bloemkool: AI 35— 49,60 en All 8.40—27.80. NOORDERMARKTOBND, 13 Aug. 44.000 kg aardappelen: Eerstelingen 10,50 —11,10, Doré 11.8012,50, Eigenheimers 8,50—10,80. idem blauwe 9,50—9,90, Bintjes 9.20—9,70, IJsselster 8, Bevelanders 8.30, grove 8,10—11, drielingen 7,60 en kriel 4,30—5; 18.000 kg slabonen 41—48 en II 4043; 3800 kg rode kool 5,70—8,40; 6200 kg gele kool: A 4,90—9,40 en B 3,30 4,20; 24.000 kg witte kool 3—4; 3700 kg zilvernep 17—25 en zilverdrielingen 3; 2000 kg peen: B 16,10—17,30 en C 14,20 —15.30; 440 stuks bloemkool: A II 4346 en afw. 17—23. WARMENHUIZEN, 13 Aug. 35.900 kg aardappelen: Schotse muizen 11,70—12,30, grove 10,80—11, Eigenheimers 9,9011,10, Bintjes 9.7011,30, Noorderlingen 7,90, lleerlanders 9.10—9,50, Doré 11,20 en ;rove Doré 10,60; 800 kg bieten A 7,50;. 1900 kg slabonen 3545; 120 st. bloem kool 30,70—34,70. I noor ziekte van burgemeester J. ma ziin plaats in het gemcentehu I ethouder J. Rus de taak de raad Kaen hebben het de heer Rus oi I nrstellen van het college werden Er", egneemt, dat er toch nog rui I „ten van gedachten werd gew I 'idling van de nieuwe Winkelslu 1 een apart verslag. n. gehele gemeenteraad bleek pt het college eens te zijn, dat ei 151 loonregeling voor de schoolse!. Kokers nodig iets moest worden Pfrierd en vrijwel alle leden vo I »n beloning van 1,— 'per uur i Dit komt neer op een jaarl vergoeding van 130,— voor eer |5Lf De heer De Vries (PvdA) aft riog niet ver genoeg. Hij wilde Ij schoonmakers ook nog een vei King zou worden gegeven voor Irlhoon houden van de nevenru Ir' gen en toiletten). De heer Irelde echter mede, dat deze t verdisconteerd. Het voorstel i FLna aangenomen met alleen riem van de heer Bosma (CPN) te ,5Le wilde dat de wijkverpleegstei ««■den opgedragen toezicht te hoi de hygiëne in de scholen. Het c T? vas echter van mening, dat di Hak an het schoolhoofd is. Nieuwe onderwi Het verzoek van de heer J. Klui lom ontslag uit zijn functie als on Iwijzer aan de Vondelschool, werd 'vol en onder dankzegging voor de prezen diensten, verleend. De glunder zal thans naar Groot Scher vertrekken, waar hij hoofd van ■Openbare Lagere School wordt. In Jplaats werd gisteravond door de t Jlot onderwijzer aan de Vondelsc |te Heiloo benoemd, de heer G. B Horst uit Hilversum. Overdracht gr Geruime tijd werd gediscussi ■over het voorstel van B. en W. lenkele stukjes grond te annexeren [verbreding van verschillende we pet de eigenaren van deze stu grond is reeds vele jaren geleden jnondelinge overeenkomst getro fcoor deze overdracht. Daar somr kan deze afspraken reeds vijftien Het Scapino-ballet, dat hier het vo reeds met veel succes optrad in (Openluchttheater. mocht zich ook nu v |/d een grote belangstelling verheugen Vóór het begin werd er op gewezen i de aanvang van de cultuurgeschled |de dans een belangrijke, omvangrijke speelde. Elke gebeurtenis was voor [primitive mens aanleiding tot dans [beweging. Geboorte en dood, bruiloft ziekte, oorlog of vrede, droogte of o [noopte hem steeds weer tot dansen, vroege middeleeuwen waren voor de di inst dood tij. Het Italië van de ren [gance was de bakermat van het ba [en in Frankrijk beleefde het zijn ee jroei. Als eerste voorbeeld danste Els Line heuvel Sarabande op muziek van Cor [statig voortglijdende met vele revéran De volgende dans was een geheel ancl Lode wijk XIV, de Zonnekoning, stic 1611 de Académie Royale de Mi [que et de la Danse en legde daan de grondslag voor de beroepsdans. Jgrote verandering bracht later de andering in het danscostuum. In de „Pastorale" was dit te zien aarna in de „Ontmoeting" uit de Van de romantiek. Als voorbeeld van een dramatische c volgde „Don Quichotte", gebaseerd op (bekende verhaal van deze ridder. Na de Narrendans op muziek van bussy volgden verschillende volksdan Iwaarbij soms het rhythme geaccentue iverd met handgeklap, castagnetten e Jlvlet Zigeunerdans en Hongaarse dans w |bet eerste deel besloten. Na de pauze volgde „De Tijgerprins> leen mooi slot voor de zeer geslaa ■avond, |Kroniek der onachtzaamhe Gedurende het tijdvak van 4 tot en 3 (10 Augustus werden aan het poli "bureau te Bergen de navolgende vo Werpen als gevonden aangegevi [Srijs gebreid damesvest, verchroomd |ïenpolshorloge met bruin lederen bani ■groene autoped, kinder-armbandje, zv> vulpotlood, blauw gestreepte badjas, br (lederen heren glacé handschoen, broc (bril met licht montuur, rood kinderves (zwarte zwembroek, bruin lederen ric grijze herenhoed, groene led. portem naie met inhoud, blauwe kinderca (blauwe capuchon, twee bankbiljetl I dubbele rijwieltassen, zwarte elastiel (bal, hondenfiem, autoped op luchtban< ((rood) en fototoestel in étui. Inlichtingen aan het Groepsbureau I Rijkspolitie, Karei de Grotelaan 17, 1 (2444, elke werkdag tussen 10 en 11 1 |v.m. 6 Een wonderpaard in het Openluchttheater De toneelgroep „De Witte Vog< :6af in Bergen's Openluchttheater vo l0e jeugd een opvoering van „Het Wo ."«paard van Marjolijntje" een sproo ]le in 4 bedrijven, geschreven do ■•Rolf Petersen. Marjolijntje, voortreffelijk vertol Idoor Anke Smit, komt bij de poppe [dokter (Jan Korevaar) om haar paar [je, dat zijn staart heeft verloren, te I [ten repareren en gaat dan samen rr |dem een poppenspel opvoeren. 1 o ïi ieuSëige publiek en ook I ouders, hebben genoten van deze me I ff 1 van poppen- en mensenwere li-u deren leefden mee met het hi I f® uren en staken hun mening ov I in- ®.r°te leugenaar, de eerste minist v Eelvelt) niet onder stoelen vanken. werkgemeenschap van jon ilno tenaars, kan met grote vi t»«n.g °P deze geslaagde midd 1 1 riigzien.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2