Aantal aangiften kinderverlamming in het Zuiden des lands dalende 3 „Hef Loo in bloemenpracht' Scheveningen dankt ontwikkeling aan gouden Exploitatie Maatschappij Echtelijke twist in Den Helder voor de Alkmaarse rechtbank r KxjJii B Cijfers geven de juiste stand van zaken weer In ioiaal zijn 799 gevallen gemeld Gezond verstand geeft ook hier advies Toon Hermans had pech Dodelijk ongeval bij de staatsmijn te Lutterade Doel werd met succes nagestreefd Kortstondige staking in Den Haag „Japara" in aanvaring met een Frans vaartuig Garagehouder poogde zijn vrouw te vergassen Nederlandse schipper in Belgie verdronken Man ging zijn vrouw met aardappelmesje te lijf Meisje in het wit" sprak nu in zwembad Brand in lading katoen van Nederlands schip Directeur Toneelschool dagvaardt „Sticusa" Communstisch raadslid va» Amsterdam gaat heen Boerderijbrand te Westerfee Kunst en cultuur Zomercursus der V.U. voor buitenlandse studenten Nieuwe film van Kai Meink ijET AANTAL aangiften van polyomelitis, dat thans uit de ergst door kinder- verlamming getroffen gebieden dat zijn Oost-Brabant, Noord-Limburg en /luid-Limburg per dag binnenkomt, is in verhouding tot de aangiften der vorige weken, dalende. Voor het eerst is gisteren uit Limburg geen enkel nieuw jeval gemeld. Dat het aantal dagelijkse aangiften minder hoog is dan enige ivpken terug mag echter geen aanleiding geven tot optimisme. Wij constateren eenvoudig het feit. Dit werd medegedeeld tijdens een onderhoud met de hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, dr C. Banning te 's Gravenhage en de in specteur in Algemene Dienst, speciaal belast met het toezicht op de besmette lijke ziekten, dr G. D. Hommes te Utrecht. „Natuurlijk vervult het optreden v»n de ziekte ons met zorg en bij tal van mensen bestaat er angst, die ver klaarbaar is, maar voor een paniekstemming bestaat geen reden", zo werd er jjn toegevoegd. Er is dus ook geen reden voor buitenlanders om ons land op jrond van het optreden van polyomelitis te mijden, hetgeen schijnt te zijn voor- jekomen naar aanleiding van een waarschuwing in een Amerikaans blad. worden en koorts krijgen, soms treedt braken, diarrhee en/of hoofdpijn op. Deze verschijnselen lopen dan weer terug. De patiënten moeten zich rustig houden en men moet de dokter eerder ff de werkkamer van dr Banning hangt een grote kaart van Neder- jjcd, waarop zorgvuldig alle gevallen van de ziekte worden aangegeven sinds 1 Januari van dit jaar. „We hebben steeds gevallen van kinderverlamming gehad", zeide de hoofdinspecteur. „Het was altijd zo, dat het aantal gevallen terugloopt zodra de koude maanden komen; zodra het weer warm wordt komt de ziekte weer opdagen. Van 1 Januari tot en met 3 Juni zijn er 98 gevallen geweest, dit in tegenstelling tot vorige jaren, toen zich pr.actisch in winter en voorjaar in het geheel geen gevallen voordeden. Het aantal na 3 Juni is vroeger dan normaal pleegt ie geschieden gaan oplopen. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zijn name- luk 701 nieuwe gevallen opgegeven en Wel in Juni 149, in Juli 369 en m Augustus (tot en met Maandag 11) 183. Op dit ogenblik zijn dus in totaal 799 gevallen opgegeven. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd in Zuid- Limburg, Noord-Limburg en Oost- Brabant, Midden-Limburg bleef prac- tisch vrij. Van deze haarden uit is de ziekte langzaam over het gehele land gegaan, waarbij enige gebieden nage noeg vrij zijn gebleven, zoals bijvoor beeld Zeeland en Drenthe. Negen sterfgevallen. AVER de wijze van verspreiding valt "niets te zeggen. De eerste gevallen hebben zich voorgedaan in afgelegen huizen en boerderijen, die vrijwel geen contact hebben met de dichter bewoon de streken. Het percentage goede nieu we huizen, waarin de ziekte in de ge- 'roffen gebieden voorkomt, is zeer .oog. zodat men niet moet denken, dat het in die streken vuiler zou zijn dan elders. Blijkens de opgaven van het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft ie kinderverlamming in de periode can 1 Januari tot en met Juni l.l. negen sterfgevallen tengevolge gehad. Onder de patientjes beneden vier jaar kwamen merkwaandigenvijs geen sterfgevallen voor. In de groep van 5 tot 14 jaar vier en in de groep boven 15 jaar vijf sterfgevallen. Betrekke- hjfc weinig mensen boven 15 jaar uurden door de ziekte aangetast. Het grootste contingent ziektegevallen treft men aan in de groep van 0 tot 4 jaar. Het aantal gevallen van polyomelitis, waarbij zich geen verlammingen voor doen bedraagt 1 op de 5. In een groot aantal gevallen verdwijnt de verlam mingen spoorloos. Van de ziektegeval len eindigen 10 a 15 procent met blij vende en dan uitsluitend lichame lijke invaliditeit. Uiteraard rees in het onderhoud de vraag of er iets tegen deze ziekte is te doen. „Wij nemen aan, dat het een besmettelijke ziekte is", zeide dr Banning, „en wij adviseren al leen wat het gezonde verstand bij be smettelijke ziekten aangeeft: weest_ zo zindelijk' mogelijk op lichaam, voedsel en huis. En het tweede advies, geba seerd op een ervaringsfeit, is: past op voor oververmoeidheid. Wanneer over vermoeide kinderen en volwassenen het krijgen, is het ernstig. Ook bij het kamperen in niet besmette streken moet geadviseerd worden zich niet te zeer te vermoeien", zo meent dr Ban ning. Diagnostiek. UfAT de verschijnselen van de optre- dende ziekte aangaat werd mede gedeeld, dat kleine kinderen hangerig den. Men moet niet te vlug na de ziekte opstaan, doch echt uitzieken. Staat men te vroeg op dan bestaat de kans op ernstige verlamming. De heren Banning en Hemmes gaven als hun oordeel te kennen, dat voor de patiënten met polyomelitis gezorgd wordt op een wijze, die de toets van elke critiek kan doorstaan. De samen werking tussen huisarts en specialisten in de ziekenhuizen, waar gevallen van deze ziekte worden behandeld is uit stekend en de patiënten genieten een uitmuntende verzorging. Omtrent de frequentie van de ziekte werden ons nog de volgende cijfers ver strekt. In 1929 was het aantal gevallen per 100.000 inwoners 6.6, in 1930 7.6. in 1938 7.9, in 1939 4.6, in 1941 4.9, in 1043 21.4 (epidemie te Amsterdam) in 1944 13.4. In alle hiervoor niet genoemde ja ren lag het cijfer op 3 of lager. Thans is het plm 7.9. In de Binckhorsthaven in Den Haag is de negenjarige A. P. verdron ken. De jongen was om te vissen op De bekende cabaretier Toon Hermans zal toch wel even niet hebben gelachen, toen hij op een Amsterdams politiebureau aan gifte moest doen van de diefstal van zijn personenauto. De wagen een nieuwe Ford ter waarde van elfduizend gulden, werd namelijk Zondag tijdens de Olympische revanchewedstrijden, welke Toon Hermans bijwoonde, van het Sta dionplein ontvreemd, ongetwij feld door iemand, die het genre van Toons liedjes niet kon appre ciëren. Ook een soort revanche dan Maandagavond heeft zich een dode lijk ongeval voorgedaan op het stik- stofbindingsbedrijf der staatsmijnen te Lutterade. Bij het afdekken van wa gons raakte daar de 25-jarige onge huwde handlanger, J. L. S. uit Amster dam, toen hij van het perron sprong om vóór een voorbijrijdende wagon door te lopen, bekneld tussen die wn Soft en het perron. Mij werd daarbij op Lag gedood. waarschuwen dan normaal zou geschie- een meerpaal gaan staan. Van 13 tot en niet 21 Augustus wordt te Apeldoorn in de tuin van het paleis de tentoonstelling „Het Loo in bloemenpracht" gehouden. Hoveniers leggen de laatste hand aan de expositie. (Van onze Haagse redactie) UET internationale publiek, dat de hadplaats Scheveningen telkenjare vol leven en vermaak vindt, zal er zich weinig in verdiept hebben, wie eigen lijk achter de schermen van al dat leven en vermaak staan. En toch, er is een aanleiding tot confrontatie op dit ogenblik. Een vijftigjarig jubileum op 15 Augustus. Het gouden feest van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, aan welke telken jare is toevertrouwd de internationale badgastengroep, het tijdelijk verblijf in Scheveningen zo aangenaam mogelijk te maken en elk wat wils te bieden. Het is goeddeels deze maatschappij, die Scheveningen gemaakt heeft tot wat het op dit ogenblik is. Zeker, de oudere Maatschappij Zeebad (1883) heeft de badplaats zijn centrum zijn Kurhaus gegeven, zijn pier (pl.m. 1900) en zijn wandelhoofd. Maar de bin ding van de verschillende Sehevening- se bedrijven ontbrak. De toerist, die de badplaats bezocht, vond vijftig jaar ge leden allerwegen tegenstrijdigheden in service en prijzen, die hem het verblijf niet weinig bemoeilijkten. Schevenin gen miste, ondanks zijn beroemde cen trum. de allure van een grote interna tionale badplaats. Onder leiding van de Maatschappij Zeebad is toen de Exploitatie Maat schappij Scheveningen tot stand geko men, waarin alle krachten werden ge bundeld, die Scheveningen groot zou den maken. Zonder deze bundeling van krachten zou deze badplaats nooit zijn Palace hotel gekregen hebben. En nooit zijn Circusgebouw. Zou er ook geen bonte winkelgalerij langs de boulevard geko men zijn, waar de vreemdeling zijn souvenirs kan kopen. Ja, zelfs geen boulevard in zijn huidige gedaante, want die werd aanvankelijk veel korter en minder fleurig aangelegd zonder terrasjes. „Ontwikkeling van de badplaats in de ruimste zin", schreef de E.M.S. vijftig jaar geleden als doelstelling in zijn sta tuten. Men heeft dit doel getrouw en met succes nagestreefd. De ontwikke lingsgeschiedenis van Scheveningen is het bewijs met hoeveel succes. De uitbreidingswerkzaamheden aan de achterzijde van het ministerie van oorlog in Den Haag hebben Maandag middag en gistermorgen in verhand met een loonconflict enige uren geen door gang gevonden. De 120 werknemers op dit bouwwerk wilden hun loon onafhankelijk van de bouwtarieven zien vastgesteld en meen den recht te kunnen doen gelden op hogere premies. Het conflict is bijge legd, toen op een bespreking werd aan getoond, dat de firma Van Eesteren een loon betaalde, dat gebaseerd was op de door het college van rijksbemiddelaars vastgestelde bouwtarieven en dat geen hoger loon betaald zou kunnen worden zonder in strijd te komen met wettelij ke bepalingen. Alle arbeiders zijn thans weer aan het werk. De staking, die volgens de uit voerder van dit werk gezien moet wor den als een actie van de E.V.C., heeft ongeveer zes uur geduurd. Naar wij vernemen zal de Natio nale Reclasseringsdag dit jaar op 4 October gehouden worden. Minister antwoordt Geen schadevergoeding bij varkenspest Bedrijfsrisico kan zo klein mogelijk worden gehouden Enige tijd geleden zijn door het Tweede Kamerlid Kikkert (C.H.) VTa- gen gesteld, betreffende de bestrijding en het vergoeden van schade, ontstaan door de varkenspest. Hierop heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat het hem niet gewenst voorkomt, dat een schadeloosstelling wordt uitbetaald na dat besmette dieren worden afgemaakt. Wanneer op een bedrijf dieren wor den aangetast, dan neemt de veeartse- nijkundige dienst de gewone maatrege len van isolatie, een vervoerverbod, enz., ter voorkoming van verspreiding van smetstof. Afslachten is hierbij niet voorgeschreven. Aangezien bij het voor komen van de varkenspest vrijwel alle dieren, althans voorzover zij in dezelf de stallen zijn ondergebracht, besmet worden, wordt de eigenaars in hun eigen belang aangeraden, de nog gezon de dieren te laten slachten, teneinde de schade tot een minimum te beper ken. Een en ander moet gezien wor den als gewoon bedrijfsrisico, dat bo vendien zo klein mogelijk kan worden gehouden, daar voorbereidende inen tingen zeer bevredigende resultaten hebben. Het Nederlandse stoomschip „Ja para" is Dinsdagochtend in de Straat van Gibraltar in dichte mist in aan varing gekomen met het Franse stoomschip JDjenne". De „Japara" van de Koninklijke Paketvaartmaat- schappij, metende 3323 ton en in 1930 gebouwd, voer de haven van Gibraltar binnen met een groot gat in de boeg. Er waren hier geen gewonden. De „Djenne" is zwaar beschadigd in Tan- ger aangekomen. Deze had dertien ge wonden aan boord, onder wie drie ern stige gevallen. Advocaat-generaal concludeert tot vernietiging van vonnis De garagehouder M. P. K. uit Nieu we en St. Joostland, die in Januari door een trechter in de vloer kool- monoxyde-gassen uit de garage in de slaapkamer van zijn echtgenote had gevoerd, hoorde gisteren de advocaat- generaal bij de Hoge Raad, jhr mr Van Asch van Wijck concluderen tot vernietiging van het door het gerechts hof te Den Haag bevestigde vonnis van de rechtbank te Middelburg en ver wijzing der zaak naar een aangren zend hof. De rechtbank te Middelburg had verdachte vrijgesproken van po ging tot doodslag en hem veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens zware mishandeling. De 31-jarige Nederlandse* schipper Jos Mersy uit Rotterdam, deed in de nacht van Maandag op Dinsdag op zijn schip, dat gemeerd lag langs het Albertkanaal te Eigenbilzen, een mis stap en viel in het water. Toen hij op het droge werd gehaald, bleken de le vensgeesten reeds gewekn. DE MEEST GEPOOKTE SIGARET DANK ZIJ DE CONSTANTE KWALITEIT (Advertentie. Ing Med.) (Vervolg van pagina 1). C)P de 10e Juni bevond hij zich op het kermisterrein toen hij zijn vrouw en zijn dochter zag naderen. Niets scheen er aanvankelijk op te duiden cat de echtelijke twist zo'n kwaadaar dig karakter zou krijgen. Verdachte vroeg aan zijn vrouw: „Nou en wat wil je nu?" „Niets", antwoordde de vrouw. Toen zijn dochter zich met de zaak ging bemoeien, werd verdachte echter driftig, greep een aardappelmesje uit zijn zak en bracht zijn vrouw enkele steken toe. Gelukkig bevond zich op een afstand van vijftien meter een politieagent, die zonder dralen hande lend optrad en verdachte zonder veel moeite naar het politiebureau kon overbrengen. Tijdens de tocht naar het bureau riep verdachte uit: „Had ik haar maar dood gestoken" en „Ik krijg haar nog wel". Op de zitting beweerde verdachte, dat hij zich van deze woorden niets meer kon herinneren. De mogelijkheid dat een en ander over zijn-lippen was ge komen, sprak hij echter niet tegen. „Waarschijnlijk heb ik dat dan In mijn drift gezegd, Edelachtbare". Een nietsnut In zijn requisitoir releveerde de of ficier dat verdachte zijn leven lang een nietsnut was geweest, die het liefst in logementen verbleef, waar hij naar hartelust borrels dronk, zonder zich om zijn vrouw te bekommeren. Dat ver dachte opzettelijk getracht zou heb ben zijn vrouw van het leven te be nemen. nam mr Meischke niet aan, maar dat de vrouw zwaar lichamelijk letsel was toegebracht was wel komen vast te staan en daarvoor eiste hij een gevangenisstraf van achttien maanden. De verdediger, mr Sinnecker, meen de dat de overspannen gemoedstoe- Radio Moskou heeft wereldkundig gemaakt, dat Russische technici de grootste kraan ter wereld hebben ge construeerd, met een hefvermogen van vijfhonderd ton. Er werd (nog) niet bij verkondigd, dat de Russen de uitvin ders zijn van de hijskraan in het alge meen. Het gevaarte zal worden ge plaatst bij de electrische centrale te Koejbisjef, welke eveneens de grootste ter wereld wordt genoefmd. De vlie gende schotels vertonen zich steeds fre quenter, sinds er zo over hen wordt ge schreven, en zij schijnen zich bijzonder in hun populariteit te verheugen. Dezer dagen werden er verschillende gezien in Italië, namelijk boven het meer van Bracciano en in het verlengde van de scheve toren van Pisa, die thans van ontsteltenis nog meer is weggezakt. Ook boven Zuid-Japan zijn vliegende schotels waargenomen, naar verteld wordt gesierd met fraai oud-Japans lakwerk. Theodoor wacht thans op een telegram uit Rusland, dat daar de g-ootste schotels, tot dusver waar ook i' v creld geobserveerd, zijn komen overdartelen. Waarschijnlijk gevuld sifiiiiiffliiioiiiiiiiiiWiiwiiiiniiiiiwiiiHyflMiilM met wodka of in de vorm van een samovar. Een Britse wapenfabriek in Zuid-Wales zal worden gesloten, Theodoor voelt zich in de Hof van hden aangezien de regering een belangrijke order heeft geannuleerd. Het zou Theodoor slechts verblijden, indien dergelijke berichten uit alle landen een epidemisch karakter aannamen. Afge zien dan van de strop voor de arbeiders, die op de keien komen te staan, n De Amerikaanse Zondagspiloot Albert Mace had bij een vliegtochtje boven zijn woonplaats Pittsfield meer geluk dan vliegers gewoonlijk hebben. Toen op vrij grote hoogte plotseling zijn mo tor afsloeg, dook hij in een glijvlucht naar beneden en sloot de ogen, naar hij meende voor de laatste maal. Na een hevige schok en een oorverdovende slag vond hij zichzelf echter nog in het land der levenden. De schipbreukeling was dwars door een pannendak heen op een vliering terecht gekomen, schudde wat duizelig de wrakstukken van zich af en klom de zoldertrap af, om beneden zijn eigen vrouw in zijn eigen huiskamer aan te treffen, bezig met het openen van de verbrandtrom- mel voor het vertroetelen van de paar schrammen, die hij had opgelopen. Het was trouwens net tijd voor koffie Barbara Pleyer, de Duitse studente, die bij de openingsplechtigheid van de Olympische Spelen in Helsinki enige opschudding verwekte, toen zij in het wit gekleed een vredesboodschap tot de in het sta dion aanwezigen Wilde richten, spreekt hier tot badende vacantie- gangers in een zwembad te Mün- chen op verzoek van de eigenaar van het zwembad. In 2.550 balen katoen aan boord van het Nederlandse vrachtschip ,,Laag- kerk" (7141 ton en toebehorend aan de N.V. Verenigde Nederlandse scheep vaart mij te 's-Gravenhage) is brand ontstaan, die ontdekt werd toen het schip op 250 mijl afstand van Karatsji was. Zo snel mogelijk is het schip naar Karatsji teruggekeerd, waar het vuur binnen het uur kon worden ge blust. De beschadigde balen zijn ge lost. stand, waarin zijn cliënt verkeerde, als verzachtende omstandigheid kon wor den aangemerkt en verzocht met het vaststellen van de strafmaat hiermee terdege rekening te houden. Contract voor zijn uitzending overzee verbroken Bij de president van de Amsterdamse Rechtbank is een aanvrage binnenge komen, voor de behandeling van een kort geding tussen de heer W. Ph. Pos, directeur van de Amsterdamse toneel school, en de stichting voor culturele samenwerking- (Sticusa). De heer Pos treedt op ais eiser. Het twistpunt is de weigering van het algemeen bestuur van de Sticusa, om een met hem aangegaan contract voor uitzending naar Suriname, uit te voeren. Dit besluit zou gegrond zijn op de omstandigheid, dat de heer Pos eni ge tijd medewerker is geweest van communistisch georiënteerde bladen. De heer Pos weigerde enig commen taar te geven aan de journalisten, die hem vroegen naar de in zijn opdracht genomen stappen. Ook prol Logeman, de voorzitter van de Sticusa, wenste geen nadere mededelingen te doen. Het communistische gemeenteraads lid van Amsterdam, de heer W. van Wijk, heeft op verzoek van het dis- trictsbestuur der CPN ontslag uit zijn functie gevraagd. De heer Van Wijk maakte sinds 1946 deel uit van de Am sterdamse gemeenteraad. Gistermiddag is brand uitgebroken in de boerderij, bewoond door de heer T. Jansingh, te Westerlee, gemeente Scheemda. Het vuur is ontstaan in een golf koren in de nabijheid van de achterkeuken van het woonhuis. Wei nige ogenblikken later stond de schuur, die voor een deel met koren en hooi gevuld was, in lichter laaie. De brand weer van Scheemda stond vrijwel machteloos tegen de vlammenzee. De schuur is geheel uitgebrand. Ook het woonhuis is voor een gedeelte in vlam men opgegaan. Regimentsoefening In Drente De parate onderdelen, wélke thans in de legerplaatsen op de Veluwe ver blijven, zullen wederom een oefening in regimentsverband houden. Deze oefeningen, genaamd „Over- sticht" worden uitgevoerd in de provin cie Drente in het gebied tussen Steen- wijk en Schoonoord op Dinsdag 19, Woensdag 20 en Donderdag 21 Augus tus en zullen worden geleid door de com mandant le divisie. DRIJVENDE MIJN BIJ TEXEL. Twee en half mijl ten N. O van Texel is gisteravond een drijvende mijn gesignaleerd. De scheepvaart is hiervoor gewaarschuwd. Evenals vorig jaar organiseert de Vrije Universiteit te Amsterdam ook dit jaar een zomercursus voor buiten landse studenten. Men verwacht dit maal het dubbele aantal deelnemers van vorig jaar, nl. ruim honderd stu denten uit Frankrijk, Duitsland en Engeland. Een aantal hoogleraren zal van 1—12 September colleges geven over uiteenlopende onderwerpen, onder meer over de grondslagen van de phi losophic. de grondslagen Van het evo- lutionisme, liberalisme, socialisme en christendom en mej. prof G. H. J. van der Molen zal refereren over „indivi duele verantwoordelijkheid in oorlogs tijd". De colleges worden afgewisseld met enkele excursies. Op het ogenblik is men bezig met het verfilmen van een toneelstuk van Kaj Munk, „Liefde". Het stuk speelt onder Westjutlandse vissers. Rune Lind- stroem, die indertijd „Het woord" van Munk voor de film bewerkte, heeft het draaiboek van de film samengesteld. Het dramatische hoogtepunt is een mijnexplosie, voor welk gedeelte de Zweedse vloot haar medewerking heefl toegezegd.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5