Nieuwe feiten en raadselen het Oera Linda-boek rond pelderse mode-ontwerper tussen We groten van Parijs Neubourg fhans restaurant EEN VERHAAL ALS EEN SPROOKJE Humberto Soca del Rio schilderde lechtgenote van Cubaanse president Jan Riksman werkt aan zijn toekomst LAATSTE NIEUWS Dodeendriezwaar gewonden Bij botsing te Zeist Keren de kansen voorCorrie Donga? Leerdamse politie wil nader overleg Het geheimzinnige handschrift (1) Genealogisch onderzoek bracht andere gedachten Oud-adellijke afkomst een fabeltje Uit de Omtrek DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1953 :orso gaat niet door an de zijde van het bestuur ernemen, zal het bloemen iagmiddag niet doo^th ;eringe deelname. Er had dusverre twintig deelne" teld, tegen 200 het. voornaamste oorzaak valt kte aan te merken van de ,a. in verband met.de ten in het nieuwe veilini" ttemin blijft het jammer" al is het dan ook deeli rijpelijke omstandigheden. oest vervallen. RKTBER1CHTEN ran de gisteren door „Ons louden veiling: Sla 2—j 8—58, capucijners 35—53' en 3345, bospeen 18, kom! -9, snijbonen 3040, stam. stoksnijbonen 4251, soep eterselie 314, prentegevers len 24, tomaten 4955, spi sbonen 55, frambozen 32 ct" iramen f 0.90. :S, 13 Aug. Bintjes grote 9,20; dubbele bonen: A 45 47 en B 4345. Aanvoer: 8.30 uur poterveiling, goed. era. slot Neubourg tt Limburg is als hotel' in gebruik genomen. I werd gebouwd in het de zeventiende eeuw. vam het in bezit van r de Marchant et d'An- Na de bevrijding van in September 1944 Neubourg het hoofd- van een Amerikaans totdat Duitsland capt- Eisenhower en Spelfnann vertoefden op het slot. Door graaf 'chant et d'Ansembourg in der bijgebouwen een s oorlogsmuseum inge- telkenjare door vele ten wordt bezocht. en is het monument doof maerhoud in verval geraakt, neeuw-wit marmeren kruis, auwe, roestige kleur gekre- ergulde letters van de ge- ternauwernood meer zicht- heeft het plekje grond geen versiering, zodat het geheel symbool vormt van de waar de soldaten, die hier ver erland vielen voor de be- Holland uit de handen van erweldiger. RUSTIGE KERMIS De tweedaagse ker- iandag en Dinsdag te Sint t een bijzonder rustig ver- De enige attractie was een irrousel, die het overigens 1. Voorts waren er een paar Bouwstra, waar de cla- zorgden, was het werd op het sportveld voetbalwedstrijd Vrone en een elftal van riek uit Alkmaar. De uitslag k hiervoor bestond maar een gstelling. GESLAAGD De heer A. de in Den Haag voor het Statistiek B. EIERENVEILING TE PURMEREND ïerste maal na de oorlog ren de veilingklok van de ing Beemster, Purmerend weer voor de eierenvei- ongeveer 60.000 een- kippeneieren. Er was voor deze veiling, noteerden f 11.75 kippeneieren A f 15.60, B GERLIJKE STAND Henderika, d. van A. Tj. J. W. Pijlman. Margare- G. Schipper en E. C. Bouma. M., z. van P. C. Dekker Grietje B., d. van T. v. Diepen. u w d Gijs Buijs en Ma- )ot. Nicolaas de Jong en de Wit. - Nicolaas J. Boon Koning. d Tjalling B. Greijdanus Klugt. niRIJS, de stad onzer dromen, het bereikbare Hollywood voor de Europeaan. >et voor Fasen, op Vrijdag 11 April 1952, arriveerde daar een Helderse jjjjen, die het in zijn hoofd had gezet een bekend mode-ontwerper te worden I daartoe in Nederland reeds de nodige voorbereidingen had getroffen. Zo was I jij werkzaam voor Ida de Leeuw van Rees, die in ons Hollandse modewereld je I «h geen ondergeschikte rol vervult. Maar Jan Riksman raakte hier uitgekeken. |d ons 'and lag voor hem geen toekomst. Hü moest en zou de kringen van hcques Fath en Dior, twee Franse modekoningen, zo dicht mogelijk benaderen. I pus pakte hij een koffer, schraapte de moed die hü in drie en twintig jaar had Ljjjaard bijeen, en trok naar Farijs. Hij sprak geen woord Frans en kon slechts „bescheiden mate over financiële hulpmiddelen beschikken. Parijs heeft zich i,,r deze talentvolle jongen geopenbaard als Hollywood voor een adspirant- Unster. Hij werd, zij het na zeer moeilijke maanden, geaccepteerd, zonder Lcblans zijn naam te hebben gevestigd. ■lil! zijn vrij nuchter ji ,j toch heeft de ge- ,'jjenis van Jan Riks- I.. die ook wordt ■.^.sproken als J an K'ie Wint, naar zijn luje vader en Hum- no Soca del Rio iets van een sprookje. ■r, Helderse jongen latende zulke verha- j terecht te zullen had men hem ver- liomeri in een heksen- van excentrieke 1 >n; men had hem d. dat hij in som- wijken 's avonds t*t alleen op straat zou I.- n. lopen... Zo kwam j aan, op zijn hoede Ivor het vreemde en ver- lisderlijke van deze we reldstad. En het viel zo Men verwees hem onderdak naar de Universitaire, de ik van de studenten en kunstenaars, jongers |ret beurzen of.rijke jvaders. Jan kwam thuis „Maison de Cuba", het Jjebouw van de Cubaan- |p studenten. „Ja", zei de Ifcectrlce, „je mag wel |n dag of vijf blijven, Iji'. Ze was vriendelijk, l'ji Riksman handig. Hij -wierp het model voor i mooie japon en bood dat aan. Daarmee zij „verkocht". „Je blijven", had ze ge- in ging hard aan de want hij moest <n eerste plaats zijn lintje verdienen en zün Itnertje betalen. Hij Itsd van alles, waste l»ï voor de anderen. ondernam een tocht langs de e modehuizen, met in zijn tas een tardevolle nieuwe collectie modellen. Ij slaagde, zij het ook als student zon- r werkvergunning, die voor zijn ar- JM niet beloond mag worden. En in pttober aanstaande zal Jan dan voor Desses gaan werken. Dat is een Jitlangrijke stap in de goede richting, Pant Fath, Dior, Balenciaca en Desses porden op het gebied van de mode in ten adem genoemd! En als Jan inder- faad is wat Desses al in hem heeft ge iten, dan komen ook de werkvergun ning en de rest wel. Want er zit muziek i de modellen van Jan Riksman! I ESté Humberto In „Maison de Cuba" ontmoette hij Humberto Soca del Rio, die onder veel gunstiger omstandigheden in de Franse hoofdstad verblijft. Deze vier en twin tig-jarige kleine, bruine jongeman met zijn gitzwarte haar heeft zeven zusters als filmsterren! en nog drie broers. De maatschappelijke positie van het ge zin was lang niet in overeenstemming met de prachtige naam: Soca del Rio. Humberto tekende en schilderde graag. Hij zou misschien niet verder zijn ge komen, als hij geen grote, jongensach tige liefde had opgevat voor de vrouw van dr Carlos Prio Socarras, die in 1946 minister van Arbeid was in Cuba. Hum berto zag van haar een plaatje in een tijdschrift, raakte begeesterd en sloeg aan het schilderen. Het portret lukte vooral, omdat hij zich als ideaal had gesteld de vrouw welke vrouw dan ook elegant te typeren. Met het schil derij onder de arm slaagde de jonge schilder er in, dr Carlos Prio Socarras te spreken te krijgen. Deze had veel be wondering voor het talent van de knaap en stelde hem voor aan zijn echtgenote, de beeldschone Mary Tarrero, die al evenzeer met haar portret was ingeno men. Humberto had het geschoten. Zijn nieuwe vrienden gaven hem een baan tje en lieten hem studeren. Intussen was zijn weldoener, dr Carlos Prio Socarras, president van Cuba geworden. Deze be sloot Humberto ter voltooiing van zijn studie met een beurs naar Parijs te stu ren! Momenteel zijn de jongens met va- cantie in Den Helder, waar Humberto geen kans onbenut laat om iets van de zee en het Hollandse landschap „mee te nemen". In Parijs sloten de knapen vriendschap, waardoor zij weer van el kaar leerden. Jan, die eigenlijk nooit tekenles had gehad, raakte door Hum berto nog meer bedreven in deze kunst, en de Cubaan kreeg, door de ontwer pen van zijn vriend, meer kijk op de „costumering" van zijn modellen. Hum berto, dat zij vermeld, haat de moderne schilderkunst, zoals die ook in Frank rijk met hart en ziel wordt bedreven. Hij ziet zijn modellen aan en schildert hen zuiver en natuurlijk in aparte kleu ren en met een inzicht, dat uiteraard sterk verwant is aan zijn geboorteland. Tot October blijven Jan en Humberto in Nederland. Daarna keren zij naar Parijs terug. Humberto denkt er zelfs over, binnenkort ook naar Italië te gaan. Er is echter een „maar" aan de zaak verbonden. Want.dr Carlos Prio Socarras is geen president meer van Cuba. Bij de jongste revolutie, enkele maanden geleden, nam hij met zijn vrouw en zün beide dochters de wük naar Miami. In Cuba kijken ze niet op een presidentje meer of minder. En nu hoopt Humberto, dat de nieuwe be windsman niet aan zijn beurs kan gaan knabbelen. Wij hopen bet met hem, en tevens, dat hij en Jan zullen be reiken wat hun, krachtens hun talen ten, toekomt. AUSTRALISCHE PARLEMENTS LEDEN NAAR NEDERLAND Drie Australische parlementsleden hebben tijdens een tocht door Europa ook de Australische ambassadeur in Nederland bezocht. Het zijn de senator en mevrouw Annabelle Rankin, het tweede vrouwelijke lid van het Aus tralische federale parlement voor Queensland, de heer Allan Mcdonald van Victoria, oud-minister voor over zeese gebieden en C. F. Aderman van Queensland. (Ongecorrigeerd) Op de Utrechtseweg te Zeist, ter hoog te van de Sanatoriumlaan, heeft zich gisternamiddag een ernstig verkeerson geluk voorgedaan, waarbü één persoon om het leven kwam en drie anderen ernstig werden gewond. Een autobus uit Zeist hield stil naast een autobus, die aan de halte stond, waarachter een militaire wagen moest stoppen. Achter deze laatste reed een truck met oplegrer. Gelijktijdig nader de uit de richting Utrecht een personen auto. Om deze te ontwijken reed de truck eerst naar 't midden van de weg, en poogde vervolgens, door naar links uit te halen, een aanrijding te voorko men. De personenauto reed eerst te gen de rechterzijde van de oplegger en vervolgens tegen de militaire wagen. De 24-jarige bestuurder van de per sonenauto, E. van Engenhoven uit -Ede, overleed ter plaatse aan zijn verwondin gen. Van de vier mede-inzittenden wer den er drie ernstig'gewond in het zie kenhuis te Zeist opgenomen. Vanmorgen was Jiun toestand redelijk wel. De vier de kon na verbonden te zijn het zieken huis verlaten. is niet het eerste portret dat Humberto van Mary Tarrero schilderde, "war wel het meest gepubliceerde. Wellicht krijgt men middels deze toto eri-i_Gf idee van de schoonheid van de „first lady". De andere foto bij dit a'tikel toont een model van Jan Riksman, zoals hij dat speciaal voor onze krant ontwierp. Nieuwe directeur van de M.A.A.G. aangekomen De Amerikaanse Gen. Maj. A. H. Noble, de nieuw benoemde directeur van de MAAG (Military Assistance Advisory Group) is gisteren in Ne derland gearriveerd. Op 21 Augustus zal Gen. Maj. Noble zijn functie aanvaarden als opvolger van admiraal Jones, die naar Washing ton is overgeplaatst. TUSSEN WAGEN EN STOOTBLOK BEKNELD Gistermiddag is op het spoorweg emplacement van de veilingvereniging Zuid-Beveland te Goes de 19-jarige C de Putter uit Hoedekenskerke tussen een goederenwagon en een stootblok bekneld geraakt en aan zijn verwondin gen overleden. AUTO SCHOOT TROTTOIR OP. Gistermorgen moest op de hoek van de Linnaeusstraat en de Pretoriastraat te Amsterdam een lcolenauto plotse ling uitwijken voor een fietser. Daar door reed hij een andere wielrijdster aan, schoot het trottoir op en trof daar nog twee voetgangers. De wiel rijdster is overleden, de .beide gewon den konden na behandeld te zijn naar huis terugkeren. „ye.i zijn a.oetuers bezig met het herstellen van een oude V ll-raket, die bezoekers voor een tentoonstelling zal moeten trekken. WORMERVEER. Het ziet er naar uit, dat de kansen voor het Leerdamse meisje Corrie Donga, dat zich onttrok aan emigratie met haar ouders naar Canada, om in Nederland te kunnen blijven, niet ongunstig staan. Zoals men weet, heeft de vader bü de Leerdamse politie aangifte gedaan van haar vermissing en haar opsporing verzocht. Gisteren nu heeft zich een in specteur van de Leerdamse politie be geven naar het Prot. Weeshuis waar Corrie Donga thans bij haar oom ver blijft. Eigenlijk min of meer tegen de verwachting in heeft de politieman haar niet direct meegenomen om haar haar ouders achterna te sturen. Hij heeft de thans ontstane situatie met Corrie besproken en kennis genomen De genealoog W. Tsj. VIcer In De Kaag heeft een onderzoek ingesteld naar het geslacht Over de Linden, in verband met de thans weer toenemende be langstelling voor de herkomst van het geheimzinnige Oera Linda-boek. Naar aanleiding daarvan sehreef hü voor ons blad een interessant artikel, waarin merendeels tot nu toe onbekende feiten worden vermeld, die aan het gehele vraagstuk een ander aanzien geven. Wü zullen dit artikel, dat stellig de be langstelling heeft van een groot deel onzer lezers, in twee gedeelten opnemen. Alvorens wü de heer Vleer aan het woord laten, wüzen wij op het kader bü dit eerste artikel. Het bevat een uittreksel nit het Oera Linda-boek en beschrijft de ondergang van Atlantis. De heer Vleer schrüft: „Genealogisch onderzoek naar het geslacht Over de Linden bracht nieuwe feiten aan het licht en ver wees de oud-adellijke afkomst van de Enkhuizer Over de Linden's voorgoed naar het rük der fabelen". Winkler begon er daarna aan, doch me nende dat het een grap was, hield hij er mee op en rapporteerde aan het Fries Genootschap, om er maar geen werk meer van te maken.... Dr J. G. Ottema. conrector aan het Stedelijk Gymnasium te Leeuwarden, bleek in staat het boek te vertalen en kwam tot de conclusie, dat het WEL ECHT was. zijnde een meer dan 2000 jaar oude familiekroniek van het adellijke ge slacht Oera Linda, dat eens regeerde over de voormalige Linda-oorden ten Noorden van Wieringen. Na Ottema werd het boek bestreden en verdedigd door tal van geïnteres seerden. Beckering Vinckers, M. de Jong, Fruin, Burger, Herman Wirth, J. J. Hof, Wumkes, Boeles, Molenaar en Overwijn schreven er over, maar nog is hef raadsel niet opgelost. Beckering Vinckers heeft in 1876 op grond van zekere bewijsstukken ge meend te kunnen aantonen, dat het ha' dschrift was samengesteld door de scheepstimmerman Cornelis Over de Linden en dus een mystificatie zou zijn uit de laatste helft van de 19e eeuw. Vele feiten, die op het tegendeel wijzen, werden twee jaar geleden door de heer E. Molenaar bijeengebracht in een brochure „Het geheimzinnige handschrift van de familie Over de Linden". Leest men dit werk, dan krijgt men de indruk dat het hand schrift reeds bestaan moet hebben in 1848, toen Cornelis Over de Linden het in' bezit kreeg van zijn tante Aafje. De laatste tijd trekt vooral het 500 pagina's tellende boekwerk „Het Oera Linda boek", bewerkt door Ir. J. F. Overwijn, de aandacht. Deze schrijver toont op grond van de oude Atlantis-literatuur aan, dat het boek historis juist is, en noemt voorbeelden, waaruit zou blijken dat het handschrift aanvankelijk in het Keltisch was geschreven, doch dat het door vertaling en overschrijving de huidige inhoudsvorm heeft verkregen. QPVALLEND is, dat in deze 84 jaren niemand de moeite heeft genomen cm een ernstig wetenschappelijk on derzoek naar de herkomst van het boek in te stellen. Grafilogisch werd het handschrift niet onder de loupe geno men. Chemisch werden papier en inkt niet onderzocht. Genealogisch werd de herkomst van het geslacht Over de Linden niet nagegaan. Heraldisch werd geen aandacht besteed aan het familie wapen Over de Linden met de aan het W7ELLICHT kent U de geschiedenis w van het handschrift dat in de zeven tiger jaren van de vorige eeuw de we tenschappelijke wereld in Nederland en ver daarbuiten in beroering bracht. In 1868 werd namelijk het berucht ge worden Oera-Linda-boek ontdekt. Toen was het in het bezit van de Helderse scheepstimmerman Cornelis Over de Linden, die Eelco Verwijs, archivaris en bibliothecaris van Friesland, in de ge legenheid stelde er kennis van te nemen. Volgens het handschrift, dat zich op de Provinciale Bibliotheek van Fries land bevindt, was Atlantis een gebied, dat ten Noorden van Texel gelegen was en ten onder ging in het jaar 2193 vóór Christus. De Friezen, ofwel de Frya's, afkomstig van Atlantis, zouden het oudst-beschaafde volk ter wereld zijn en de voorouders van Germanen en Kelten. Zij stichtten reeds 3500 jaar ge leden een kolonie in India. Ook Athene werd door hen gesticht! De inhoud is vol van verering voor de moedercultus. Een Wodandienst hebben onze voor ouders nooit gekend. Dat is een fantasie van Romeinse geschiedschrijvers en Evangeliepredikers geweest. Hst cen trum van het Rijk der Frya's was De Burg op Texel, dat de naam te danken heeft aan Tekstland, de plaats waar de wetten werden afgekondigden zo gaat het door. Maar te midden van deze fantasie komt men soms dingen tegen, die waar heid zijn en dan is er nog de kwestie van de Zwitserse paalwoningen, waar van niemand wist vóór het jaar 1853. In het Oera-Linda-boek worden deze echter reeds beschreven. Het hand schrift is geschreven in een taal, nog ouder dan het Oud-Fries en met on bekende lettertekens. Het vertoont vol gens vele onderzoekers de kenmerken eens of meerdere malen te zijn over geschreven Tegenover afwijzingen van mannen van naam staat de mening van Prof. Weiss, hoogleraar in het Sanskrit te Berlijn, die het boek voor echt ver klaardeIs de geachte professor op dat moment verstrooid geweest of heeft men ons op school geschiedenis geleerd, die onze geschiedenis niet is? Na tachtig jaren... UELCO VERWIJS heeft het gehele, meer dan 200 bladzijden dikke hand schrift niet kunnen vertalen. Johan QP pagina 49 van het hajids-hrift Oera Linda beschrijft Adela (die ongeveer 600 jaar v. Chr. zou hebben geleefd) de ondergang van Atlantis: „Hêl thene siimer was svnne aftere wolkum skoien as wilde hja irtha navt ne sja. wind reston in sina büdar wert- hrvch rék ènd stom lik sêla boppa hus and polon stand", enz. De vertaling luidt: Heel de zomer had de zon zich achter de wolken schuil gehou den, als wilde zij de aarde niet zien. Het was windstil, mist en dampen hingen boven de huizen en poelen. De lucht werd be trokken en donker en in de har ten der mensen ïbas blijdschap noch vreugde. Te midden van deze stilte beefde de aarde alsof zij stervende was. De bergen spleten zich en begonnen Vuur te spuwen. Anderen verdwenen en waar vel den waren hieven zich bergen omhoog. Aldland, door zeelieden Atland geheten, zonk neder en de woeste golven trokken over bergen en dalen, die allen bedol ven werden. Vele mensen wer den in de aarde begraven en velen die aan het vuur ontko men waren, kwamen daarna in het water om. Niet alleen in het land van Fin- da (Scandinavië en IJsland) spuwden de bergen vuur, maar ook in Twiskland (tussenland Wouden brandden achter elkaar en de w!nd daar vandaan komen de waaide onze landen vol as. Rivieren werden verlegd en bij hun monden kwamen nieuwe eilanden van zand en drijvend veen. Drie jaren was de aarde lijdende, maar toen werd zij weer beter en kon men haar wonden zien. Vele landen waren verzonken of uit de zee opge- ~"-"n en het Tw'skland voor de helft ontbost. Benden Finda's kwamen de lege ruimte bezet ten. Onze uitgewekenen Werden verdelgd of zij werden hun vrienden. Toen werd waakzaam heid ons dubbel geboden en de tijd leert ons dat eendracht onze sterkste burcht is. Volgens Adela stond dit in de W^raburch te Alde-ga-muda ge grift Oera-Linda-boek ontleende bron en wapenspreuk WAK. Zelfs aan de in houd werd weinig aandacht besteed, want de schrijver, de man die het Oera- Linda-boek schiep, moet toch ook de geestesrichting hebben aangehangen, die in het handschrift tot uiting komt. De Oera-Linda studie is onvolledig ge weest en practisch zijn we nog even ver als in 1870, toen ook niemand wist, vanwaar de kolder en ernst kwam, die dit handschrift vertegenwoordigt. van haar vaste besluit om in Neder land te blijven. Verder heeft hij zich op de hoogte gesteld van haar tegen woordige omgeving en kunnen conclu deren, dat het meisje een tehuis heeft als weinigen. De politie-inspecteur toonde veel begrip voor de motieven van Corrie en begreep, dat hier geen sprake is van een plotselinge opwelling, maar van een lang gerijpt en vaststaand besluit. Hij zegde dan ook toe, dat hij, alvorens tot ingrijpende maatregelen over te gaan, nog eens duidelijk en na drukkelijk overleg wil plegen met de vader. Dit kan onder de gegeven omstandig heden practisch niet anders betekenen, dan dat de inspecteur de vader zal voorhouden, dat het voor alle partüen toch werkelük het beste zou zün, als zün vasthoudende en vastbesloten doch ter haar zin zou krijgen en hier in Hol land zou mogen blijven. En zo gezien, staan de papieren van Corrie niet ongunstig. Want bij dit alles komt een factor, die theoretisch misschien niet meetelt, maar die in de practijk toch wel degelijk van belang is. De vraag is n.l., wie de kosten van een eventuele opzending van het meisje zal dragen. Want het is uiteraard ge makkelijk opsporing en opzending te vragen, maar uiteindelijk krijgt de- geen, die dat verzoek doet, ook de re kening van dit geval gepresenteerd. En het staat te bezien of de enkele hon derden guldens, die met dit geval ge moeid zi.in, nog wel door de vader kun nen worden opgebracht. Als men alle onkosten aan emigratie verbonden heeft betaald, dan is er normaal niet zo heel veel meer aan contanten over. En dat de familie in Holland het be drag beschikbaar zou stellen, moet eveneens onwaarschijnlijk worden ge acht Gezien dus het medeleven, dat Corrie Donga ondervindt en de zo juist genoemde practische bezwaren aan haar opzending verbonden, is het niet onmogelijk, dat deze hele geschiedenis ten slotte een hapny end zal krijgen. Laten we het voor Corrie hopen. Vreemde passagiere WORMERVEER. Door een auto mobilist uit Uitgeest werd een vrouw aan het bureau gebracht, die hij onder weg in zijn auto had genomen, maar waarvan hem alras bleek, dat zij niet tot de normale gerekend kon worden. Bij onderzoek bleek hij juist te hebben gezien, want de vrouw was ontsnapt uit Duin en Bos te Bakkum. Door ver plegend personeel van die inrichting werd de vrouw de andere morgen afge haald en weer opgenomen. o/u is Marcel uiuuenc, een der leden van de onder leiding van Max Cosijns staande groep onderzoekers, die in Zuid-West Frankrijk de loop van een ondergrondse rivier bestu deren, en een val maakte van 40 meter. Hij ligt 300 meter diep op een klein plateau en is zwaar gewond.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3